Czy trzeba mieć WZ, żeby posadzić las?

Iwo Fisz        17 września 2012        Komentarze (0)

Przyzwyczailiśmy się, że decyzja o warunkach zabudowy dotyczy wzniesienia budynku albo zmiany sposobu zagospodarowania terenu. Generalnie, konieczność uzyskania decyzji WZ kojarzy się z prowadzeniem robót budowlanych.

Dziś pokażę uregulowanie szczególne, które zrywa z tym schematem. Chodzi o art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach, który stanowi, że:

Grunty przeznaczone do zalesienia określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Oznacza to, że może zostać wydana decyzja o warunkach zabudowy dla lasu. Potwierdza to również wyrok WSA w Białymstoku, w którym wyraźnie wskazano, że wydanie decyzji WZ dla lasu nie ma charakteru wtórnego lub dodatkowego przy budowlanym sposobie zagospodarowania nieruchomości. Dopuszczalne jest wydanie WZ tylko dla lasu, bez wznoszenia obiektów budowlanych.

Od razu powstają problemy – jak ustalić dobre sąsiedztwo? Jak ocenić uzbrojenie terenu?

Przyznam, że nigdy takiej decyzji nie widziałem. Jeśli miałeś styczność z taką decyzją, napisz do mnie korzystając z formularza po prawej stronie.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: