Kto może wystąpić o warunki zabudowy?

Iwo Fisz        16 grudnia 2011        16 komentarzy

Nie musisz być właścicielem nieruchomości, żeby uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Nie ma przepisu, który mówiłby o tym, że to musi być Twój grunt.

Jakie ma to znaczenie w praktyce?Duże. Przykład:

Babcia chce mi podarować niezabudowaną działkę, żebym mogła zacząć budowę domu dla mojej rodziny. Czy muszę czekać do aktu notarialnego ze złożeniem wniosku o wydanie warunków zabudowy?

Odpowiedź jest prosta – nie. Organ wydający decyzję o warunkach zabudowy nie bada tego, czyja to jest nieruchomość. Ta kwestia będzie ważna na etapie pozwolenia na budowę.

Możesz zatem złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy zanim staniesz się właścicielem. Co więcej, równocześnie, dla danej nieruchomości, może toczyć się wiele postępowań w celu wydania decyzji o warunkach zabudowy.

Mówi o tym przepis art. 63 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:

W odniesieniu do tego samego terenu decyzję o warunkach zabudowy można wydać więcej niż jednemu wnioskodawcy, doręczając odpis decyzji do wiadomości pozostałym wnioskodawcom i właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości.

Dlaczego tak jest? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym przepisie, to jest w art. 63 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:

Decyzja o warunkach zabudowy nie rodzi praw do terenu oraz nie narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich. Informację tej treści zamieszcza się w decyzji.

Pozwoli Ci o oszczędzić czas, ponieważ uzyskać warunki zabudowy zanim się staniesz właścicielem. Gdy nieruchomość będzie już Twoja, od razu wystąpisz o pozwolenie na budowę.Szybciej możesz rozpocząć swoją inwestycję, oszczędzić czas i pieniądze.

{ 16 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Magdalena Lipiec 9, 2013 o 20:14

Witam. Z przykrościa stwierdzic muszę, że to o czym mowa w powyższym w artykule, w rzeczywistości jest tylko fikcją- przypuszczam, że wynikająca z urzędniczej nadgorliwości lub nadinterpretacji przepisów. Otóż ażeby otrzymać warunki zabudowy musieliśmy z męzem dostarczyc gotowy projekt domu ( z tego co mi wiadomo jest to powszechnie praktykowany w gminach zwyczaj). Wykonanie lub zakup projektu nie byłyby możliwe, gdybyśmy nie mieli wcześniej sporządzonej mapki do celów projektówych. Po piersze o wydanie takiej mapki może wystąpic tylko właściciel, po wtóre koszt projektu wraz z usługami geodezyjnymi to kilka tysięcy złotych- nikt o zdrowych zmysłach nie wyda takich pieniędzy ryzykując, że nie kupi działki. Chcę przez to powiedzieć, że przepis mówiący o tym, że o warunki zabudowy może ubiegać sie potencjalny nabywca NIE MA ZASTOSOWANIA W PRAKTYCE- no chyba, że stać kogoś aby wyrzucić parę tysiecy w błoto. Nie wspomnę juz o tym, że powodowani pośpiechem zakupiliśmy projekt, którego nie dało sie juz później zmodyfikować, ponieważ urbanista wytyczył nam teren pod dom- zgodnie z owym projektem, co do centymetra. Nadmienię, że nie ograniczały go żadne uwarunkowania, ponieważ sprawa dotyczy hektarowej działki- siedliska w szczerym polu, na gruncie VI klasy- ot urzędnicza nadgorliwosć, która skutecznie czyni niektóre przepisy bezużytecznymi a inwestora przyprawia o siwe włosy. Pozdrawiam Magdalena

Odpowiedz

Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym Lipiec 10, 2013 o 07:34

Pani Magdaleno, nie wiem z jakiego rejonu kraju Pani pisze, ale ja nigdy nie spotkałem się z tym, żeby wymagać projektu domu przy warunkach zabudowy. Nie ma żadnych podstaw, aby żądać tego dokumentu na tym etapie procesu inwestycyjnego.

Odpowiedz

Magdalena Lipiec 10, 2013 o 20:23

Witam ponownie. Dziękuję za szybką odpowiedź. W tej chwili dom jest już prawie ukończony i lada dzień będziemy się wprowadzać. Muszę jednak przyznać, że budowa była dla nas doświadczeniem, które obnażyło wiele absurdów w działaniu administracji publicznej i długo by o tym rozprawiać, jak dalece te działania odbiegają w niektórych przypadkach od istniejących reguacji prawnych. Co do tematu naszej dyskusji, ja równiez byłam zdumiona takim stanem rzeczy, jako że przed podjaciem budowy zaznajomiłam się z podstawowymi przepisami w tej kwestii. Wolałabym nie pisać na forum o jakiej miejscowości mowa, natomiast jak najbardziej mogę podac tę informację w korespondencji prywatnej. Praktyka wydawania warunków zabudowy na podstawie konkretnego projektu jest powszechna – potwierdzają to również ogłoszenia typu „sprzedam działke budowlaną z wydanymi warunkami zabudowy”, które najczęściej posiadaja informację o tym, ze warunki zabudowy odnoszą sie do konkretnego załączonego projektu a nie budowli o określonej charakterystyce- jak zapewne miał na myśli ustawodawca. Śledzę równiez blogi budowlane i wiem, że taka sytuacja ma miejsce w róznych miastach Polski. Ja ze swej strony mogę jedynie żałować, ze wcześniej nie natknęłam się na Pańską osobę- przeciętny inwestor unika dyskusji z urzednikami, chcąc jak najszybciej i najprościej dopiąc swego bez niepotrzebnych konfliktów i co za tym idzie opóźnień- moze jednak czas zacząć głośno mówić o niekompetencji urzedników a co ważniejsze- zacząc z nią walczyć. Pozdrawiam serdecznie Magdalena

Odpowiedz

Maciek Czerwiec 11, 2014 o 11:32

Witam,
a jak to jest z wydaniem WZ „siedlisko”. Planuje zakup ziemi i chcę sprawdzić jej potencja budowlany. Nie jestem rolnikiem, nie mam na razie w ogóle gruntu. Uprawnienia rolnicze zdobędę w przeciągu roku. Złożyłem WZ „rolna” i otrzymałem z urzędu informacje o konieczności uzupełnienia dokumentów potwierdzających, ze jestem rolnikiem i posiadam min 2,5 h ziemi (średnia gminy).

Czy nie jest jednak tak, że każdy może wystąpić z wnioskiem, a dopiero przy występowaniu o pozwolenie na budowę trzeba udowodnić własność, uprawnienia i posiadana powierzchnię? Jaka ustawa reguluje kto może być wnioskować o WZ „rolna”?
Pozdrawiam,
Maciek

Odpowiedz

Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym Czerwiec 13, 2014 o 14:53

Kwestia spełnienia wymogu średniej wielkości gospodarstwa w gminie pozwala na wyłączenie spełnienia wymogu dobrego sąsiedztwa, natomiast nie warunkuje możliwości wydania decyzji o warunkach zabudowy na zabudowę zagrodową.

A jaka to klasa gruntu? Może chodzi o kwestię przeznaczenia na cele nierolnicze gruntów klasy I-III?

Odpowiedz

Maciek Czerwiec 13, 2014 o 15:36

Dziękuję za szybką odpowiedź 🙂

Generalnie grunty są w klasie III i w malutkiej części w IV. Docelowo działkę chciałem przeznaczyć na uprawę ekologiczną i agroturystkę.
Mnie zastanawia fakt, że zapytanie o warunki zabudowy „siedlisko” może złożyć tylko rolnik i to taki który ma średni areał w gminie. Tak jak pisałem edukację rolniczą skończę dopiero za jakiś czas a WZ chętnie poznałbym już dziś.

Wydawało mi się ponadto, że w sytuacji istnienia „dobrego sąsiedztwa” nie trzeba również posiadać gruntów o średniej powierzchni gosp. To jest, że Art. 61. pkt.4 „Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym” stosuje się tylko w wypadku nie spełnienia Art 61. pkt 1 o tzw. „dobrym sąsiedztwie”.

Ponadto nie mogę nigdzie znaleźć informacji, która ustawa reguluje, że tylko rolnik może występować o WZ siedliskowej. Przecież to w końcu tylko zbiór wytycznych, „uwarunkowań” a nie pozwolenie na budowę.

Pozdrawiam serdecznie,
Maciek

Odpowiedz

Robert Wrzesień 14, 2014 o 18:45

Witam chce kupić działkę i czy o warunki zabudowy muszę ja sie ubiegać czy może to być właściciel?

Odpowiedz

Aleksandra Marzec 9, 2015 o 21:32

Witam,
Jestem właścicielką działek rolnych (łąki klasa III i IV)o powierzchni łącznej 1,5 ha. Jestem rolnikiem, od urodzenia jestem zameldowana na gospodarstwie rolnym oraz pracuję na tym gospodarstwie. Chciałam się starać o wydanie wz na siedlisko dla mojej działki. Niestety dowiedziałam się w Urzędzie Miasta, że osoba która się stara o wydanie warunków zabudowy musi mieć co najmniej 2,7 ha. Na tym terenie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. Działka spełnia warunek dobrego sąsiedztwa, wokół jest zabudowa zagrodowa i mieszkaniowa. Na początku myślałam ze problem jest w klasie ziemi ale dowiedziałam się że kiedyś obowiązywał na tym terenie plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego który dopuszczał zabudowę mieszkaniową.
Bardzo proszę o odpowiedź
Pozdrawiam

Odpowiedz

Iwo Fisz Marzec 15, 2015 o 09:03

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie określa kryteriów dla wystąpienia o warunki zabudowy dla zabudowy mieszkaniowej, stąd rozbieżności w pomocniczym stosowaniu innych przepisów. Nie ma sztywnego kryteria 2,7 ha.

W przypadku, gdy wielkość gospodarstwa przekracza średnią wartość w gminie, nie trzeba spełniać wymogu dobrego sąsiedztwa.

Jeśli natomiast chodzi o szczegóły dotyczące Pani nieruchomości, to zapraszam do kontaktu przez formularz po prawej stronie.

Odpowiedz

Robert Czerwiec 1, 2016 o 09:03

Pytanie za 100 punktów : powiedzmy że teście mają wymaganą ilość hektarów pod zabudowe siedliskową i występują o WZ ale na działke którą przepisali dziecku (czyli już nie są właścicielami) i ta działka 30ar dostaje WZ – pytanie – co dalej? jak uzyskać pozwolenie na budowe zagrodową i kto to ma zrobić jeśli obecni właściciele nie mają wymaganego 1ha na własność – innymi słowy w jaki sposób wykorzystać te WZ dla obecnego właściciela który nie ma wykształcenia rolniczego ale pracował i prowadził osobiście gospodarstwo rolne kilkanaście lat i brakujące 70ar posiada w postaci dzierżawy??

Odpowiedz

Iwo Fisz Czerwiec 6, 2016 o 12:18

Panie Robercie, chyba potrzebuje Pan indywidualnej porady. Nie wszystko da się załatwić w komentarzu na blogu.

Odpowiedz

Kasia Listopad 13, 2016 o 18:26

Czy rolnik z województwa podkarpackiego może kupić duża działkę w województwie małopolskim i wystąpić o warunki zabudowy zagrodowej ?

Odpowiedz

Paulina Grudzień 20, 2016 o 13:05

Pewien Pan wystąpił o warunki zabudowy na moją działkę bez mojej wiedzy.Dostałam od gminy zawiadomienie zdziwiona.Gdyż nie ustaliłam z nim,że tą działkę mu sprzedam.Jakim prawem się pytam ktoś bez mojej wiedzy występuje w gminie o takie papiery.

Odpowiedz

muli Grudzień 20, 2016 o 13:41

Każdy może wystąpić o takie warunki gdyż nie niesie to za sobą żadnych konsekwencji czy zobowiązań a służy jedynie informacji a tym samym chroni potencjalnego kupca przed zakupem ziemi bez możliwości budowy. Także bez obaw – przynajmniej ma Pani informacje że jest poważne zainteresowany kupnem bo musiał zaplacic za mapki i wypisy do wniosku ponad 100zl

Odpowiedz

Justyna Czerwiec 14, 2017 o 12:09

Witam, zamierzamy z mezem kupic dzialke, spieszy nam sie, a wlascicielka powiedziala, ze ona wystapi z wnioskiem o warunki zabudowy i dopiero potem nam te dzialke sprzeda. Zaproponowalismy jej umowe przedwstepna, nie zgodzila sie. Chcielibysmy sami zlozyc wniosek o warunki zabudowy, ale wtedy ona jako bezposredni sasiad dostanie tez decyzje, a wolelibysmy, zeby o tym nie wiedziala. Od poczatku mamy wrazenie, ze ona sie zachowuje jakby to ona tam sie miala budowac a nie my. Jak sie mamy zachowac? Nie chcemy tracic czasu, czekac pol roku na decyzje, a jeszcze jak sie pozniej okaze, ze sie nie dogadamy i ona nam tej dzialki nie sprzeda, to stracimy mnostwo czasu, a dodam, ze dlugo tej dzialki szukalismy. Prosze o odpowiedz na maila. Moze ona mimo sprzadazy, chce sobie jakies prawa roscic do tej dzialki, dodam jeszcze ze dzialka jest podzielona, czesc sprzedala swojemu chrzesniakowi i tez wystepowala ona o warunki, ale to jej rodzina, nasza nie i nie chcemy zeby ingerowala w nasze plany, bo do wniosku podaje sie przykladowy plan domu, jaki dom mniej wiecej chcemy i gdzie mialby on stac, juz nas o to pytala, a my chcemy sami sie tym zajac, co ja to obchodzi?

Odpowiedz

Justyna Czerwiec 14, 2017 o 12:15

Dodam jeszcze ze warunki dostanie, bo stoja tam juz dwa domy, dzialka jest uzbrojona, ma wszystkie media podciagniete przy okazji okreslania warunkow dla tego jej chrzesniaka, jest to IV klasa gruntow, pytalismy w gminie, tez nam powiedziano, ze warunki zostana wydane bez problemu, wiec nie wiemy, czemu ona sie tak uparla. Rosnie na niej pare drzewek samosiejek, to juz teraz moglibysmy je wykopac zanim wieksze urosna no i wogole juz bysmy tam cos chcieli robic, a tu trzeba czekac

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: