Memento mori

Iwo Fisz        30 lipca 2013        7 komentarzy

W czasie, gdy większość internautów szuka informacji na tematy takie jak płyn Lugola, skarżenie radioaktywne oraz czy na Ukrainie wybuchła elektrownia atomowa, chciałbym napisać kilka słów o lokalizacji cmentarza w świetle przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

Zgodnie z art 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu, cmentarze zakłada się i rozszerza na terenach określonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Brzmienie przepisu wydaje się jasne – aby wybudować cmentarz, trzeba wprowadzić m.p.z.p. Kwestia ta nie jest tak jednoznaczna, a w orzecznictwie sądów administracyjnych zdania są podzielone. Ostatnie orzeczenia NSA opowiadają się za tym, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest wyłączną podstawą założenia cmentarza, a wydanie warunków zabudowy albo decyzji ustalającej lokalizację inwestycji celu publicznego dla takiego przedsięwzięcia jest niedopuszczalne.

Moim zdaniem, przepis ten ma charakter informacyjny i należy go interpretować w powiązaniu z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Z uwagi na fakt, iż lokalizacja cmentarza stanowi inwestycję celu publicznego, dopuszczalne jest zlokalizowanie cmentarza w oparciu o decyzję ustalającą lokalizację inwestycji celu publicznego.

Co więcej, za kilka miesięcy będziesz mógł przeczytać artykuł dr. Tomasza Brzezickiego i mój na powyższy temat, gdzie przedstawiona jest szersza argumentacja na ten temat.

Iwo Fisz

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Frani Sierpień 6, 2013 o 08:36

Heh, a ja właśnie szukałam informacji o zagospodarowaniu przestrzennym 🙂 No i znalazłam, to czego szukałam. Wielkie dzięki 🙂

Odpowiedz

Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym Sierpień 10, 2013 o 08:40

🙂

Odpowiedz

szara Styczeń 13, 2014 o 21:31

Zastanawiam się czy artykuł wspomniany we wpisie jest już może dostępny?

Odpowiedz

Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym Styczeń 13, 2014 o 22:27

Szara – artykuł właśnie czeka na przyjęcie do druku. Jak tylko zostanie opublikowany, to pochwalę się na blogu.

Odpowiedz

Grzegorz Dziwota Luty 22, 2014 o 23:05

Wg mnie konstrukcja ustawy o cmentarzach wskazuje, że cmentarze można lokalizować tylko planem miejscowym. M. in. dlatego, że w mpzp możemy wyznaczyć strefę ograniczonego użytkowania, której nie da się ustalić w dec o ulicp.

Odpowiedz

Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym Luty 24, 2014 o 15:53

W artykule broniona jest teza, że lokalizacja na podstawie decyzji jest dopuszczalna, ale kwestia budzi wątpliwości, o czym świadczą rozbieżności w orzecznictwie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: