Można budować na gruntach klas I-III bez MPZP

Histora zazwyczaj wygląda tak – podejmujesz decyzję, że masz dość mieszkania w bloku. Czas na własny dom. Własny ogród. Własny garaż. Bez zgiełku miasta i hałasującego sąsiada z wiertarką.

Jeździsz z pośrednikami, oglądasz. W końcu kupujesz wymarzoną działkę. Kredyt, notariusz, podatek i inne formalności. Zaczynasz starania o budowę domu.

Kilka miesięcy później otrzymujesz z urzędu decyzję odmowną. Dowiadujesz się, że nie możesz go zbudować, bo Twoja działka obejmuje grunt klasy I-III, na którym nie wolno budować. Dramat.

***

Taki scenariusz (oczywiście, w uproszczeniu), był udziałem wielu osób, którym nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych uniemożliwiła budowę domu jednorodzinnego.

Oczywiście, zmiana art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych dotknęła również wiele innych inwestycji, ale w przypadek domów jednorodzinnych wydaje się być najczęstszy.

***

W poprzednim wpisie Zabudowa na gruntach klas I-III – zmiany pisałem o nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. W tym wpisie nie było jednak odpowiedzi na podstawowe pytani:

  • czy po nowelizacji będzie można budować na gruntach klas I-III?
  • czy do budowy na gruntach klas I-III konieczny będzie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Odpowiedź na te pytania zawierają art. 7 ust. 1, ust. 2 i ust. 2a ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, wymagającego zgody z art. 7 ust. 2 ustawy, dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sporządzonym w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Jeśli zatem zgoda nie jest wymagana, to przeznaczenie gruntu na cele nierolnicze nie wymaga miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który by zawierał odpowiednie postanowienia.

W przypadku gruntów klas I-III zgoda ministra ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, od 10 października 2015 r., nie jest wymagana w przypadku spełnienia warunków, o których pisałem we wpisie Zabudowa na gruntach klas I-III – zmiany.

W efekcie, w takim przypadku realizacja inwestycji będzie mogła nastąpić o oparciu o warunki zabudowy, bez konieczności objęcia gruntu planem miejscowym.

Nawiązują do tytułu wpisu – wiążąca się z przenaczeniem na cele nierolnicze zabudowa na gruntach klas I-III będzie możliwa bez planu miejscowego, ale przy spełnieniu ustawowych warunków.

 Iwo Fisz

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły

  1. Zbigniew pisze:

    Powiało optymizmem, ale w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego tzw. ustawodawca zrobił taki pasztet, że nabycie gruntu rolnego pod zabudowę po 1 stycznia 2016 będzie prawdziwym wyzwaniem …

    • Iwo Fisz pisze:

      Zgadzam się, że nowa ustawa przysporzy dużych kłopotów przy nabywaniu ziemi rolnej – również takiej, która nigdy nie będzie (i nie byłaby) wykorzystywana rolniczo.

  2. Pawel pisze:

    co do zmian po 1 stycznia 2016, czy to będzie tak z perspektywy nie rolnika (indywidualneg), że będzie w każdym przypadku powiadamiany ANR + sąsiedzi o prawie pierwokupu, jeśli nie skorzystają to nie rolnik będzie mógł kupić ziemię, czy też nie rolnik indywidualny nie będzie mógł kupić ziemi rolnej ?

    • Iwo Fisz pisze:

      Zbycie gruntu rolnego będzie mocno ograniczone (zwłaszcza z uwagi na kwestię dopuszczalności podziału gospodarstwa rolnego i prawo pierwokupu) – porszę śledzić kolejne wpisy, będę to omawiać.

  3. Marek pisze:

    Proszę poprawić literówkę w tytule – „grutach”.

  4. michał pisze:

    Czy według nowych zmia mogę wybudować dom na dziace rolnej na podstawie WZ .Jest MPZP działka nie została przekształcona na budowlaną za pózno złożony wniosek.

    • Iwo Fisz pisze:

      Jeśli obowiązuje MPZP, to nie wydaje się WZ. Jeśli wydano WZ wcześniej, i później dla tego terenu uchwalono plan miejscowy, którego ustalenia są inne niż w wydanej decyzji, to decyzja wygasa.

  5. Grzegorz pisze:

    hej
    dostałem odmowę 🙁 nie spełniam jednego warunku – do drogi publicznej mam około 200m (około 50m mam służebność a pozostałe 150m to droga gminna, która prowadzi do drogi publicznej).
    Czy jest jakakolwiek możliwość żeby coś z tym zrobić?
    bardzo proszę o pomoc

    • Iwo Fisz pisze:

      Moim zdaniem przepis art. 7 ust. 2a pozwala tylko na odstępstwo przy odległości 50 m od drogi, nie można uwzględnić długości służebności drogowej.

  6. Benia pisze:

    Witam, przekształcenie robiłam w 2011 r. w tym roku chcę rozpocząć budowę, w urzędzie poinformowano mnie że nie mogę się budować w związku z tą zmianą. Czy rzeczywiście tak jest, skoro mam decyzję pozwalającą na zabudowę?

    • Iwo Fisz pisze:

      Musiałbym przeanalizować sytuację Pani nieruchomości i wydane decyzje – nie potrafię odpowiedzieć abstrakcyjnie.

  7. M pisze:

    Czy w przypadku darowania synowi gruntów rolnych od czasu wejścia ustawy w życie muszę czekać 5 lat żeby taką działkę darować czy nie ma nic takiego bo już nie wiem?

  8. Sławek pisze:

    Mam działkę na której jest III IV V klasa ziemi . Czy muszę III klasę ziemi odralniac żeby była gruntem budowlanym ?

    • Iwo Fisz pisze:

      To zbyt ogólne pytanie – nie wiem co Pan rozumie przez grunt budowlany, co Pan zamierza z nim zrobić. W komentarzu nie jestem rozwiązać problemów, które powinny być przedmiotem porady prawnej w konkretnej sprawie.

  9. Katarzyna pisze:

    Witam serdecznie,
    mam pytanie, jeśli dla danej działki nie ma planu zagospodarowania i wydano dla niej warunki zabudowy jednorodzinnej to czy istnieje możliwość przekształcenia tych warunków pod inwestycję np handlowo-usługową?
    Pozdrawiam

  10. Grzegorz pisze:

    Ja miałem trochę inny przypadek. Na działce na której prowadziłem inwestycję kiedyś tam (w tzw. międzyczasie) wyrosła samosiejka a geodeta aktualizujący mapę zasadniczą do celów projektowych (chyba jak UG budował wodociąg) zaznaczył na działce las (Ls). Jako że odlesianie i odrolnianie jest przeprowadzane na podstawie tej samej ustawy to dlatego o tym piszę. Działka w MPZP znajdowała się w obszarze zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę SP odmówiło wydania pozwolenia na budowę twierdząc że objęcie gruntów w MPZP obszarem zabudowy nie powoduje zmiany ich klasy i trzeba odlesiać. W rozmowie z kierownikiem AiB dowiedziałem się że jeśli UG opracowując MPZP zmienił klasę gruntu i ma na to odpowiednie decyzje z Nadleśnictwa to proszą o ich dołączenie. Cytowanie przeze mnie art. 7 że zmiana przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na nierolne i nieleśne odbywa się w MPZP trafiała jak grochem o ścianę. W efekcie „odkręciłem” ten „Ls” który tam był wpisany (na szczęście geodeta nie naniósł zmian w ewidencji i załatwiłem to szybko) bo odrolnienie przy odlesianiu to przysłowiowy „pikuś”(kto miał do czynienia z Lasami Państwowymi ten wie). Zależało mi bardzo na czasie ale aż mnie korciło żeby się odwołać ( tyle że napisali mi wezwanie do uzupełnienia dokumentacji a później pewnie dostałbym Postanowienie bez możliwości odwołania). Ale swoją drogą uważałem że to ja miałem rację.

  11. Wiola pisze:

    Witam,
    Chcemy z mężem kupić działkę budowlaną („W planie zagospodarowania przestrzennego teren przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową wolnostojącą, jednorodzinną, bliźniaczą.” – opis sprzedającego). Prawdopodobnie jest to III klasa. Na działkach obok są domy w trakcie budowy. Czy taką działkę, pomimo, że jest budowlana, trzeba odrolnic? Czy bez problemu będzie można na niej budować?

    • Iwo Fisz pisze:

      Możliwe, że trzeba będzie uzyskać decyzję zezwalającą na wyłączenie gruntu z produkcji rolnej, ale sprawę przeznaczenia gruntu na cele nierolnicze ma Pani korzystnie załatwioną.

      • Katarzyna pisze:

        Witam,
        Mam podobną sytuację. Jest przeznaczenie terenu pod zabudowe mieszkaniową jednorodzinną. Ale dowiedziałam się w Starostwie, ze podobno trzeba bedzie przez 10 lat płacic jakąś kwotę za odrolnienie działki. I nie wiadomo, czy po zakupie nie bedzie trzeba dodatkowo płacic za teren biologicznie czynny. Czy to jest zgodne z prawem? Placic dodatkowo za to, żeby można było postawić dom? Proszę o odpowiedź, bo nie wiem co mam robić.

  12. Basia pisze:

    Witam, mam pytanie dotyczące nowej ustawy o gruntach rolnych. Posiadam nieruchomość (dom jednorodzinny), którą kupiłam w 2011 roku. Działka na której wybudowana została przed laty nieruchomość (budowa domu datowana na rok ok 1960) podzielona została zgodnie z przedmiotem opodatkowania przez gminę na 4 części: budynek mieszkaniowy: 130 m2, pozostałe budynki (bud: gospodarczy – 30 m2), grunty pozostałe: 600 m2 i 1500 m2 grunty orne klasa VI – pytanie jak w takiej sytuacji kształtuje się aktualna, całościowa wartość nieruchomości? tj.: czy w sytuacji ewentualnej sprzedaży liczona będzie przez rzeczoznawców a taki sam sposób jak przed 2016 rokiem? czy jeśli będę planowała sprzedaż nieruchomości to sprzedanie 1500 m2 kwalifikowanych obecnie jako grunty orne VI kl. będą stanowiły problem (tj.: będzie mógł ją nabyć wyłącznie – nazwijmy to rolnik)? czy w takiej sytuacji ustawa o gruntach rolnych nie dotyczy ww. działki? jakoś wyjaśnia sposób działania (myślę o sprzedaży)… kupiłam nieruchomość jako całość: dom z częściowym gruntem ornym wybudowanym na nieco ponad 2 000 m2 – nie wyobrażam sobie potencjalnej sprzedaży domu /nieruchomości tylko w jakiejś części.. Bardzo proszę o informację jak interpretować aktualnie obowiązujące przepisy w odniesieniu do ww. nieruchomości /sytuacji? Z góry bardzo dziękuję.

  13. Ada pisze:

    witam,
    syn mój kupił działkę zdobył wszystkie pozwolenia,dostał zgodę na kredyt. Dzisiaj miał podpisać umowę o kredyt, niestety w dniu wczorajszym weszła w życie ustawa dzięki , której nie może teraz dostać kredytu bo musi zmienić zapis w księdze wieczystej. Moje pytanie brzmi czy prawo działa wstecz? Czy skoro już przeszli wszystkie procedury to tak może być. Czy prawo nie powinno dotyczyć nowych inwestycji.

  14. karol pisze:

    witam mam takie pytanie od 2 lat mieszkam już we własnym domu który wybudowałem na działce gdzie jest klasa ziem IIIa. Teraz postanowiłem postawić budynek gospodarczy o wielkości około 60 m2 . Budynek miał by się znajdować w granicy dwóch sąsiadujących działek gdzie sąsiedzi wydali zgodę na postawienie w granicy a w gminie powiedzieli mi że wedle nowych przepisów będzie problem bo to jest właśnie klasa IIIa a na tym terenie nie można już teraz wybudować się ….. .Wiec jak to teraz wygląda kto ma racje i czy będę mógł postawić coś innego w tych wymiarach i w granicy . Jeśli jest to możliwe to co to może byc . pozdrawiam i czekam na odpowiedz

    • Iwo Fisz pisze:

      Jeśli budowa wiązałaby się z przeznaczeniem gruntu na cele nierolnicze, to problemem jest ochrona gruntów klasy III. Proszę zastanowić się nad przepisem art. 7 ust. 2a ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

  15. rafał pisze:

    Witam. Chcemy z żoną zakupić działkę przeksztalcona już na budowlaną,nie ma mzgp, na poprzedniego właściciela 3 lata temu wydano warunki zabudowy ale jest to ziemia klasy III. Czy będzie możliwość budowy na tej ziemi jeśli otrzymamy przepisanie warunków zabudowy na nas ?

    • Iwo Fisz pisze:

      Nie wiem – nie znam żadnych okoliczności sprawy. Jeśli potrzebna Panu indywidualna porada, proszę kontaktować się bezpośrednio ze mną.

  16. Agata pisze:

    Witam Serdecznie,
    Teść posiada działkę rolną o powierzchni ponad 1 ha, chciał przepisać działkę na mnie i na męża żebyśmy mogli wybudować na niej dom. Niestety MPZP przewidują tam w przyszłości drogę. Na końcu działki znajduję się mała rzeczka wokół której ustanowiono rezerwat przyrody i w odległości 10 m nie można się budować. Co moim zdaniem uniemożliwia również budowę drogi, jednak plany zagospodarowania ciężko zmienic. W sąsiedztwie znajdują się zabudowania domów jednorodzinnych, na granicy działki znajduje się transformator więc prąd również dało by się podłączyc prąd. Moje pytanie to czy jeżeli teść postanowił by jako rolnik (od ponad 20 lat uprawia tą ziemię) wybudować siedlisko rolne czyli dom plus jakąs zabudowe roniczą, to jest szansa że uzyska na to pozwolenie? Z tego co do tej pory przeczytałam przy działce wiekszej niz 1 ha powinno to byc mozliwe, jednak co w przypadku gdy jest to niezgodne z MPZP? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Iwo Fisz pisze:

      Pani Agato – nie wiem czy jest szansa, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Trzeba przeanalizować sytuację danej nieruchomości i planowaną inwestycję. W pierwszej kolejności, trzeba sprawdzić czy na takie przedsięwzięcie pozwala MPZP.

  17. JUSTYNA pisze:

    Witam!!! Teść chce nam przepisać działkę 26 ary ujętą w mpzp jako rolna klasa ziemi IV czy musimy czekać na zmianę planu czy możemy jakoś na własną rekę ją przekształcić? Przez działkę przebiegają wszystkie media jest przy drodze asfaltowej i przez miedze jest sąsiad.

    • Iwo Fisz pisze:

      Trzeba sprawdzić treść MPZP, aby sprawdzić jakie są możliwości wykorzystania tej nieruchomości. MPZP kształtuje sposób wykonywania prawa własności, w tym również w zakresie możliwości zabudowy.

  18. Paulina pisze:

    Mamy działkę rolną 2 klasę (2200m). Działka została zakupiona od rolnika, który wcześniej uzyskał warunki zabudowy zagrodowej na nią. W 2005 roku po zakupie, decyzja o WZ została przepisana na nas, nie będących rolnikami. Na podstawie WZ z 2005 roku wybudowaliśmy w 2015 roku dom. Nikt nie sprawdzał czy jesteśmy rolnikami i decyzja wystarczyła do uzyskania pozwolenia na budowę.
    Dom już stoi. Wystąpiliśmy więc o decyzję dotyczącą rozbudowy domu o pomieszczenie gospodarcze (garaż). I tu dostaliśmy odmowe, z racji tego że działka nie spełniła warunku tzw. dobrego sąsiedztwa. Pozostałe warunki tj. dostęp do drogi, mediów zostały spełnione. Czy mając zaświadczenie o odbyciu 6 letniego stażu w gospodarstwie rolnym, i posiadając w dzierżawie dodatkowy 1 ha ziemi możemy wystąpić o wydanie decyzji o wz z tytułu bycia rolnikiem z pominięciem spełnienia przesłanki dobrego sąsiedztwa? Nikt z nas nie ma wykształcenia rolniczego, nie odprowadzamy składek KRUS.

    • Iwo Fisz pisze:

      Jeśli potrzebuje Pani pomocy w sprawie, gdzie otrzymała Pani decyzję odmowną, to proszę o kontakt bezpośrednio ze mną – zakładka na górze strony. Istotny jest czas, aby zachować ew. termin na odwołanie.

  19. Magdalena pisze:

    Dzień dobry
    Rolnik wydzielił ze swojej ziemi 3002 m2 jest to rola R III. Chce przepisać ją na syna, aby ten mógł wybudować sobie na niej dom. Jest to działka na wsi i nie ma na tym terenie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Niestety nie będzie spełniony jeden warunek mówiący o odległości 100 m między budynkami mieszkalnymi.
    Czy w takim przypadku właściciel – rolnik może wystąpić o warunki zabudowy na budowę np budynku mieszkalnego i garażu dla maszyny rolniczej. Uzyskać pozwolenie na budowę i następnie przenieść je na syna i darować mu działkę?

  20. Tomasz pisze:

    witam
    potrzebuję ok 1 ha pola do budowy domu jako rolnik zabudowę zagrodową, w gminie aktualnie nie ma nic do dzierżawy, zakupić więcej niż 30 ar nie mogę gdyż nie jestem rolnikiem indywidualnym . Czy mogę wydzierżawić pole od osoby prywatnej ? i jak to ma wyglądac? notarialnie czy zwykła umowa między nami? kto to ocenia póxniej czy warunki spełnione? gmina sprawdza czy to dzierżawa prywatna ?
    proszę o odp
    pozdrawiam

    • Iwo Fisz pisze:

      Nowe przepisy nie nakazują zawarcia umowy dzierżawy gruntów rolnych w formie aktu notarialnego. Co do możliwości zawarcia takiej umowy – co do zasady nie zakazu. Kwestię tę trzeba jednak zbadać indywidualnie.

  21. Jerzy pisze:

    Rolnik od kilkunastu lat spełniający wszystkie warunki ,niestety ma dom w mieście obok siedziby Urzędu Gminy .Grunty rolne są położone poza granicami miasta lecz na terenie tej gminy która pierścieniem otacza miasto . Do Urzędu Gminy ma 200m a do swojego pola ok.1km . W myśl nowej ustawy przestał być rolnikiem. Zapewne takich przypadków są setki. Co mają Ci ludzie robić, chyba tylko wspominać że car uwłaszczył polskich chłopów w 1864roku a teraz na skutek nie dopracowanej ustawy /której ogólne założenia, moim zdaniem były słuszne/ to prawo do ziemi Im się mocno ogranicza.

    • Iwo Fisz pisze:

      Niestety, nowe przepisy mogą być bardzo niesprawiedliwe dla osób w takiej specyficznej sytuacji. Spotkałem się z podobnymi przypadkami.

  22. Dorota pisze:

    Dzień Dobry, jestem właścicielem pola ok. 30 ariw i chciałabym sie tam wybudować niestety w gminie powiedziano mi ze to nie możliwe bo to jest pole rolne, a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie wiadomo kiedy będzie zmieniany, a jak będzie to potrwa to ok. 3 lat. Czy powinnam zrezygnować z pomysłu budowy w tym miejscu? Czy istnieje jakas możliwość?

    • Iwo Fisz pisze:

      Powinna Pani przeanalizować treść miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – on kształtuje sposób wykonywania prawa własności. Z zapisów tego planu powinno wynikać czy budowa na tym terenie jest możliwa.

    • Iwo Fisz pisze:

      Trzeba przeanalizować treść planu miejscowego – on kształtuje przeznaczenie nieruchomości. Czy przewiduje on zakaz zabudowy na tym terenie?

  23. Janek pisze:

    Mam pytanie o zabudowę zagrodową/siedliskową. Moi rodzice mają gospodarstwo rolne powyżej hektara. Chciałbym wybudować dom na działce sąsiadującej z gospodarstwem rodziców. Niestety w planie miejscowym jest ona zaznaczona na żółto czyli teren rolny (RP), nie jest to teren zabudowy mieszkaniowej. Czy dostanę pozwolenie na budowę domu na tej działce(klasa gruntu IIIb) w ramach zabudowy siedliskowej (bez jej odralniania/zmiany MPZP i zmiany przeznaczenia gruntu)? Czy też urzędnicy mogą mnie czymś zaskoczyć? Oczywiście rodzice mogą na mnie przepisać grunty rolnicze o wielkości powyżej 1h, mam ukończoną szkołę rolniczą i jestem zameldowany od urodzenia u rodziców.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Janek pisze:

      Dodam jeszcze że w MPZP na ten temat pisze:
      „…
      2. Na terenach RP, o których mowa w ust. 1 pkt 1, ustala się następujące zasady zabudowy,
      zagospodarowania i ochrony:
      1) ustala się zakaz zabudowy z następującymi wyjątkami:
      a) obiekty małej architektury, przy zachowaniu zasad określonych w § 12 ust. 2,
      b) budowle związane z infrastrukturą techniczną,
      c) zagospodarowania terenów stanowiących przedłużenie działek przeznaczonych
      pod zabudowę, o której mowa w § 6 i 7 – obiektami gospodarczymi związanymi z
      obsługą gospodarstwa rolnego,
      2) mogą być urządzane turystyczne ścieżki piesze, rowerowe, konne i narciarskie,
      3) przy modernizacji, przebudowie i rozbudowie istniejących obiektów dopuszcza się moż-
      liwość powiększania kubatury istniejącej, nie więcej niż o 20%, z zachowaniem warunków
      określonych w § 6 ust. 2 pkt 7 i 8.
      …”

    • Iwo Fisz pisze:

      Trzeba dokładnie przeanalizować treść MPZP pod kątem tego, czy pozwala on na taką inwestycję. Bez tego, nie da się odpowiedzieć.

  24. Monika pisze:

    Witam.
    W kwietniu 2016 Tata(rolnik) wydzielił z większej całości 35 arową działkę i przepisał mi ją (przed wejściem nowej ustawy). Działka nie posiada MPZT.
    Grunty kl IVb, IVa, PS, Ł. Mam pytanie czy ja mogę wybudować na tej działce budynek mieszkalny i jakie kroki muszę poczynić by to zrobić. Czy urząd może wydać decyzję odmowną co do WZ.

    • Iwo Fisz pisze:

      Przesłanki wydania decyzji o warunkach zabudowy są określone w przepisie art. 61 ust. 1 pkt 1-5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wszystkie te przesłanki muszą być spełnione, aby otrzymać decyzję pozytywną.

  25. Katarzyna pisze:

    Dzień dobry,

    Ja mam wielki problem z ziemią (2 odrębne działki klasy III – razem ok 1.5 h. ), którą otrzymałam w darowiźnie od mojej Mamy – rolnika emeryta. Istota problemu jest taka, że na żadnej z tych działek nie mogę postawić domu (ok. 70 m. w zabudowie). Problem jest taki że nie jestem rolnikiem – według gminy nim nie jestem ponieważ nie mam wykształcenia rolniczego, ale według ARiMR jestem, ponieważ nawet bez wykształcenia rolniczego mogę uprawiać ziemię, a nawet otrzymywać dopłaty do niej. Koło się zamyka.
    Działka spełnia warunki zabudowy oczywiście oprócz zwartej zabudowy, który to warunek i jego rozstrzygnięcie jest zależne od punktu widzenia urbanisty – map – 20 metrów za duża odległość.
    Nadmienię, że ja pomagałam przy uprawie tej ziemi i zamieszkiwałam obszar gminy przez 29 lat a teraz nie mam do tego prawa – no chyba że wydzierżawić a rolnik dzierżawiący się cieszy bo może z ziemi korzystać a ja nie. No i taki mój żal. Oczywiście mogę złamać prawo i budować się bez zgody na budowę ale chyba nie o to w tym wszystkim chodzi.

    • Iwo Fisz pisze:

      A czy rozważała Pan możliwość realizacji zabudowy zagrodowej? Przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie przewidują warunku, aby o taką decyzję mógł wystąpić jedynie rolnik (choć orzecznictwo podchodzi do tego różnie)?

      • Katarzyna pisze:

        Rozważałam zabudowę zagrodową, Gmina twierdzi, że nawet jak urbanista zaakceptuje wniosek to na poziomie wydzielania działki pod zabudowę mogą utrudnić mi budowę. W ogóle wszystko jest to dziwne i dla mnie przepraszam ale głupie. Pani z Gminy powiedziała też, że chcąc uprawiać swoją ziemię nie muszę mieszkać na terenie Gminy, ponieważ inni mieszkają poza gminami gdzie mają ziemię i ją uprawiają. Dobra rada, będę jeździć 50 km. żeby uprawiać zagonek i hodować kury…..
        Mogę określić to jednym słowem KABARET 😉

        Katarzyna Modrzejewska

  26. Olga pisze:

    ——————————————————————————–

    Witam

    Jestem właścicielką domu jednorodzinnego z działką 32arów (ok 30 x 100 ), chciałam obok domu wybudować domek 35m bez projektu, a w przyszłości drugi za tym pierwszym małym domkiem i jeszcze żeby za domem który już stoi, była możliwość wybudowania domu, grunt ten jest rolny nadmienię że działka leży w mieście i rośnie tam tylko trawa ogólnie z rolną nie ma nic wspólnego, MPZP nie ma na tym terenie. W UM za miejsce gdzie będzie domek a raczej pomieszczenie gospodarcze 35m krzyknęli prawie 8tys. Przy działce jest droga publiczna i domy. Jak to najlepiej załatwić czy muszę przekwalifikować całą tą ziemie na budowlaną co by się wiązało się z dużo wyższym podatkiem (a to wszystko są tylko plany, które może nawet nie ja będę realizować tylko syn) czy jest jeszcze inna możliwość. Czy da się tylko wyłączyć cały grunt z produkcji rolnej i z czym to się wiąże, czy konieczna jest decyzja o warunkach zabudowy.

    Nie wiem jak to inni robią sąsiadka ma ponad 1h, który podzieliła na działki 10arowe i sprzedaje jako budowlaną, a nie chce mi się wierzyć że to wszystko budowlane bo by płaciła bardzo duży podatek.

  27. Piotr pisze:

    Dzień dobry.
    Jeśli działka geodezyjna składa się z gruntu rolnego klasy III i jest uwzględniona w mpzp jako teren z możliwością nadbudowy bądź rozbudowy istniejącej zabudowy to czy w takim przypadku trzeba będzie zmienić przeznaczenie działki bądź wyłączyć ją z produkcji rolnej?
    Pozdrawiam

  28. Iza pisze:

    Dostalismy dzialke rolna o pow. 9ar. Klasa III. Ma dostep do drogi publicznej. Po jednej stronie drogi jest mpzp i kilka budynków mieszkalntch, a po drugiej stronie drogi nie ma. I tą dzialka nie obejmuje mpzp. Chcialabym sie na niej pobudowac. Niestety gmina odmawia. Co mam zrobic.? Czy jest jakas szansa na budowę?

    • Katarzyna pisze:

      Witam, szansa jest ja biegam po prawnikach, jak masz zdrowie, siły, cierpliwość walcz. Może więcej ludzi jest z tym problemem, jeśli zbierze się większa grupa ludzi można walczyć i coś się zmieni.

    • Iwo Fisz pisze:

      Takie sprawy wymagają szczegółowego zbadania stanu faktycznego – nie da się tego zrobić w komentarzu na blogu. Jeśli potrzebuje Pani pomocy, to proszę skontaktować się bezpośrednio ze mną.

  29. beata pisze:

    Witam 5 lat temu kupiliśmy dom w przyszłym roku chcieliśmy go rozbudować ale okazało się iż w okół domu są ziemie rolne i nie otrzymamy zgody czy istnieje szansa na otrzymanie pozwolenia nadmienię iz teren w okół domu jest nie uprawiany rolniczo i nigdy nie będzie

  30. Robert pisze:

    Dzień dobry,

    Posiadam las w którym chciałbym postawić budynek jednorodzinny. Na danym terenie obowiązuje Plan miejscowy zagospodarowania ternu, który określa las bez możliwości zabudowy.

    Las jest w odległości 40m od najbliższego zabudowania, graniczy z droga publiczną, jest prąd. W okolicy są zabudowania, droga publiczna 0m. Oczywiście las chciałbym przerzedzić las w miejscu usytuowania budynku.

    Czy na takiej działce poza planem mogę postawić budynek jednordzinny.

  31. Joanna pisze:

    Witam
    Myslimy z mezem na budowa domu.
    Dzialke mamy dostac od ojca. 40a.
    Tylko ze dzialka jest IV klasy.
    Moje pytanie brzmi czy dostaniemy pozwolenie na budowe domu? WZ?
    Jesli nie to czy mozna jakos zrobic to tak zeby wybudowac sie na tej IV klasie gruntow?
    Prosze o odpowiedz pozdrawiam.

    • Iwo Fisz pisze:

      Grunty klasy IV nie podlegają szczególnej ochronie na podstawie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych; konieczne będzie natomiast uzgodnienie projektu decyzji z właściwymi organami.

      Przesłanki wydania decyzji o warunkach zabudowy są określone w przepisie art. 61 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – proszę rozważyć czy są one spełnione w Pani sprawie.

  32. Artur pisze:

    Witam. Na mojej działce 0.72ha w większej części występuje klasa IIIa. Dotychczas posiadałem na tym gruncie szklarnie które zlikwidowałem i teraz chciałbym podzielić teren na działki budowlane. Znajomy geodeta twierdzi ,że jest to obecnie raczej niemożliwe ze względu na olbrzymie koszty odrolnienia . Zaleca zaczekać bo \” w branży mówi się coś o zmianie przepisów w tej kwestii \”. Czy to prawda , czy też jestem skazany na posiadanie tych gruntów do końca mego żywota? Jest to teren miejski. Dziękuję i pozdrawiam

    • Iwo Fisz pisze:

      Rzeczywiście, taki projekt jest przygotowany (użytki rolne w miastach nie będą wymagały zezwolenia na wyłączenie z produkcji rolnej), ale nie mam informacji o tym, aby został on uchwalony.

  33. Joanna pisze:

    Witam,
    Bardzo dzużo rozmawia się o tym można, nie można się budować , wieć postanowiłam napisać i poprosić o pomoc.
    Posiadam działkę o powierzchni 0,3003 ha , którą nabyłam wspólnie z mężem w 2010 roku. Są to 0,2904 ha grunty orne (IIIb i IVa) oraz 0,0099 ha pastwiska.
    W 2011 roku wystąpiliśmy z wnioskiem o warunki zabudowy , ponieważ nie było tam MPZP i otrzymaliśmy pozytywną decyzję.
    I teraz zastanawiam się czy w związku ze zmianami jakie się przez te lata wpisały w prawo na podstawie decyzji wydanej w 20011 moglibyśmy wystąpić o pozwolenie na budowę ?
    Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości.
    Dziękuje 🙂

    • Iwo Fisz pisze:

      Praktyka jest tu bardzo rozbieżna w różnych częściach Polski – nie wszystkie organy „szanują” WZ na klasę III sprzed zmiany przepisów.

  34. Justyna pisze:

    Witam. Mam pytanie dot. interpretacji art.7 ust. 2a pkt 4 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, a mianowicie jak liczyć te 0,5 ha tzn.: czy dot. ono tylko działki (ew. działek), na którą będzie wydana wz czy jest to łączna powierzchnia klasoużytku np. IIIb z działek tworzących zwarty obszar? Wczytywałam się w różne wyroki zarówno NSA czy WSA, że zwarty obszar projektowy obejmuje działkę/działki wnioskowane o wydanie wz, a nie działki z obszaru zwartej zabudowy. Ale pomimo tego nadal się zastanawiam jak interpretować ww. punkt. Ciekawa jestem Pana zdania na ten temat.
    Pozdrawiam.

  35. Monika pisze:

    Czy mogę prosić o pomoc? Moj problem polega na tym, że :
    Mój mąż, ja i moja bratowa w maju 2012 kupiliśmy ziemię rolną o powierzchni 0,3013ha (ziemia 0,1508ha klasa ziemi IIIA i 0,1505ha IIIb). Wystąpiliśmy o warunki zabudowy, które z powodzeniem otrzymaliśmy.
    7.03.2013 roku do działki został dopisany mój brat (wymagania teścia mojego brata ze względu na brak ślubu) i podzieliliśmy ją(działkę) na dwie części.
    Brat z bratową posiadali po podziale 0,2013ha ( klasa ziemi IIIa powierzcnia 0,1122 i IIIb 0,0891), mój mąż i ja 0,1000 (klasa ziemi IIIa powierzchnia 0,0388 i IIIb pow. 0,0612). Kazde z nas nie wystąpiło o warunki zabudowy ponieważ nie mieliśmy pieniędzy na start budowy i postanowiliśmy po odłożeniu odpowiedniej początkowej kwoty wystąpić o warunki zabudowy.
    W 2015 weszła nowelizacja ustawy i okazało się, że nie otrzymamy warunków zabudowy na nowe działki a stare w tym momencie nie są ważne gdyż były wydane na działkę w całości a nie po podziale. W Urzędzie Gminy usłyszeliśmy że teraz mamy ogródki i nic z tym zrobić nie możemy póki nie powstanie Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który niezapowiada się żeby szybko powstał. Ziemi nie sprzedamy bo nikt nie kupi „zablokowanej” działki , budować nie możemy bo warunków nie dostaniemy bo planu nie ma. Mój brat z żoną i my chcemy ruszyć z budową i nie wiemy już co robić. Rolnikami nie jesteśmy, ziemi w dzierżawie nie mamy, zabudowy siedliskowej też nie ma.
    W uzasadnieniu warunków zabudowy na działkę przed podziałem czytam, że …
    analizując wniosek oraz ustalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, Wójt Gminy stwierdził, że nie zachodzi okoliczność wynikająca z art.62 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym , a dotycząca obowiązku sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru objętego wnioskiem, oraz nie zachodzi konieczność uzyskania opinii oraz uzgodnieN wynikających z art. 53 ust. 4 pkt.1-5,7,8,10-11cystowanej wyżej ustawy.

    Nie wiemy już co zrobić, jak to ugryźć , jesteśmy ciągle odsyłani. Mamy juz dość. Moj brat ma spotkanie z Wójtem na którym myślę, że usłyszy to co i my….czekać na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który może powstać za X lat. Czy może mnie ktoś pokierować? Co robić?

    • Iwo Fisz pisze:

      Pani problemu nie da się rozwiązać w komentarzu na blogu – jeśli potrzebuje Pani pomocy, to proszę o kontakt bezpośrednio ze mną.

  36. Jolanta pisze:

    Jestem rolnikiem indywidualnym, posiadam ok. 83 ha. Na działce rolnej (dla której Gmina przewidziała plany zagospodarowania określając działkę jako rolną) chciałabym postawić zabudowę siedliskową czy zgodnie z obowiązującymi przepisami jest to możliwe bez odrolnienia tej działki.
    Pozdrawiam,

    • Iwo Fisz pisze:

      Zabudowa siedliskowa nie wymaga „odrolnienia”, bo to zabudowa służąca produkcji rolniczej. Proszę natomiast sprawdzić czy plan miejscowy nie wprowadza np. zakazu zabudowy na tych terenach albo wprowadza przykładowo tylko możliwość uzupełnienia istniejącej zabudowy zagrodowej (takie rodzaje zapisów spotyka się w planach miejscowych dla terenów rolnych).

  37. Sylwia pisze:

    Dzień dobry.

    Chciałabym kupić działkę rolną od wujka i się na niej wybudować. Działka ma 22 ary i ma III klasę gruntu. W gminie powiedziano mi, że nie mogę kupić tej działki gdyż nie jestem rolnikiem. Zdaniem Pani urzędniczki przeszkodą w kupnie i wybudowaniu domu jest wysoka klasa gruntów. Działka ta znajduje się w zwartej zabudowie, 10 m od drogi asfaltowej oraz w bezpośredniej bliskości przyłączy. Czy w związku z nową ustawą informacja którą uzyskałam w gminie jest prawdziwa?

    Proszę o pomoc.

  38. dorota pisze:

    Witam.
    Posiadam dzialke 1ha 40 arów gruntow rolnych 3klasy.
    Z uwagi na to ze miejscowosc moja w tej okolicy zaczyna sie rozbudowywac chcialam te dzialeke przerobic na budowlana, podzielic na kilka mniejszych i przeznaczyc na sprzedaz pod zabudowe.
    W urzedzie gminy dowiedzialam sie ze planu zagospodarowania wogole gmina nie posiada (nie tylko na tamta okolice al3 ogolnie na cala miekscowosc) generalnie wszelkie warunki moglby zostac spelnione aby zrealizowac plan ale niestety okazalo ze sie grunt jest jest 3 klasy i urzednik powiedzial ze nic nie jestem w stanie z tym zrobic ?
    Najzabawniejszy dla mnie jest fakt ze w tamtej okolicy praktycznie nie występuje gleba 3 klasy. A akurat moje dzialki sa 3 klasy… W okolicy powstaja nowe domy a ja nic nie moge zrobic ?
    Czy jest jakis sposob by jednak mozna bylo przeznaczyc te grunty pod zabudowę?
    Czy jest jakies miejsce, do którego mogla bym sie udać, i gdzie mogla bym sprawdzic faktycznu stan gleby na tych dzialkach?

  39. Beata pisze:

    Witam.
    Moja mama jest właścicielem gospodaratwa rolnego. Gosoodarstwo jest podzielone na 2 działki. Jedna posiada zabudowania,a druga nie. Na tej drugiej bez zabudowań chcieliśmy z mężem wybudować dom. Gmina nie posiada mpzp. Niestety ta część działki, na ktorej chcieliśmy się wybudować jest 3 klasy i jest to ziemia rolna. Myśleliśmy o zabudowie zagrodowej, ale mama jest już na emeryturze, a cała ziemia jest w dzierżawie. A żeby otrzymać warunki zabudowy na mame jako rolnika musi ona samodzielnie prowadzić gospodarstwo rolne. A nikt tego poświadczenia nie wyda przecież. Czy mamy jeszcze jakąś szansę, żeby się wybudować? Czy np dzierżawca jako użytkujący ziemie mógłby wystąpić o warunki zabudowy zagrodowej na dzierżawionej ziemu nie będąc jej właścicielem? A poten na nas przepisać te warunki? Czy idzie jakoś obejść te nowe przepisy, które dla mnie są bez sensu, bo właściciel na własnej ziemi nie może sobie domu postawić.
    Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, bo nie wiemy z mężem czy mamy jakąkolwiek szansę i czy warto walczyć
    A może można część pod dom odrolnić? Albo zrobić badanie gleby czy aby na pewni jest to 3 klasa, bo tam więcej gliny jest?
    Proszę o pomoc, poradę

  40. Karolina pisze:

    Mam pytanie, chcemy zakupić działkę, która jest rolna, klasa IVb, nie ma mpzp, działka ta ma1,5 ha, stoi juz na niej dom właściciela, chce zacząć wyprzedawać,najpierw podzielić działki za domem. Pytanie czy to jest do zrobienia i od czego zacząć?

    • Iwo Fisz pisze:

      Mam duże wątpliwości – proszę poczytać wpisy z 2016 r. o tym kto może nabyć nieruchomość rolną oraz jakie obowiązki się z tym wiążą. Pisałem o tym bardzo wiele.

  41. Ewa pisze:

    Witam serdecznie!
    Bardzo proszę Pana o podpowiedź w sprawie odmowy warunków zabudowy. W artykule „zabudowa na gruntach I-III – zmiany” jest fragment o zwartej zabudowie, która jest zgrupowaniem nie mniej niż 5 budynków, za wyjątkiem budynków o funkcji wyłącznie gospodarczej, pomiędzy którymi największa odległość sąsiadujących ze sobą budynków nie przekracza 100 m. I to włanie z powodu niespełnienia tego warunku otrzymałam decyzję odmowną. W mojej sytuacji ta odległość to 114m. Uważam tą sytuację za bardzo krzywdzącą ponieważ kupiliśmy z mężem działkę w 2011 r kiedy to warunki zabudowy były na „wyciągnięcie ręki”. Jednakże ze względów osobistych zmuszeni byliśmy pozostawić sprawy związane z działką i o warunki wówczas nie wystąpiliśmy. We wsi w której działka jest położona jest tylko jedna linia zabudowy, nasza działak ma kształt prostokąta. Usłyszeliśmy porade aby działkę sprzedać rolnikowi. Ale jaki rolnik będzie chciał 3000m ziemi w prostokącie. Nie wyobrażam sobie że na naszą działkę wjeżdża maszyna rolnicza gdzie z jednej strony za płotem jest juz zabudowa, a po drugiej stornie jest działka z warunkami zabudowy na której prędzej czy później powstanie dom. Czy według Pana jest jakakolwiek szansa na pozytywne rozpatrzenie naszej sprawy? Czy jest sens odwoływania sie do SKO?

    • Katarzyna pisze:

      Pani pisze o 114 metrach ja jestem lepsza bo mi więcej o 6 metrów wyszło czyli 120 m. odległości 😉
      Rolnicy na to tylko czekają, bo jest takie prawo, że za grosze rolnik sąsiadujący z Pani działką ma prawo pierwokupu, a jeśli nie rolnikowi to Agencji Rolnej 😉

      • Ewa pisze:

        Pani wyszło 120m. A mogę zapytać czy walczyła Pani dalej o tą działkę czy ją Pani sprzedała?

        • Katarzyna pisze:

          Walczę! Ja tą działkę odziedziczyłam, pracowałam na tej ziemi, moja rodzina o nią dbała, uprawiała. Działka jest nie do sprzedania. Nie przewiduje takiej opcji.

          • Ewa pisze:

            A proszę się podzielić swoimi doświadczeniami. Jak Pani walczy? Odwoływała się Pani do SKO? Czy może walczy już Pani na drodze sądowej?

        • Katarzyna pisze:

          Dzisiaj dostałam pozwolenie na budowę – po 1,5 roku ostrej walki z Urzędem Miasta, Starostwem Powiatowym. Bez wizyt u prawników i w Biurze poselskim się nie obyło………………………. no to teraz nic tylko zabierać się do roboty budowlanej – na wiosnę 😉

          • Ewa pisze:

            Gratuluję! Wyobrażam sobie Pani radość! Zmotywowała mnie Pani do walki. Widzę że jednak jest szansa. Zacznę od prawnika bo na własna rękę to nic nie zdziałam.
            Pozdrawiam!

  42. Renata pisze:

    Witam!
    Odziedziczyłam działkę rolną trzeciej klasy o powierzchni 40 arów. Działkę mam zapisaną po połowie razem z moją ciotką. Chciałabym ją podzielić na pół i na swojej połowie postawić dom ale nie można dzielić ponoć gruntów rolnych na mniejsze jak 30 arów. Czy jest w tym przypadku jakieś rozwiązanie. Czy możliwe byłoby odrolnienie 5 arów pod dom i wtedy podzielenie na pół takiej działki. Dodam że w gminie w której leży działka nie ma MPZP. Działka znajduje się w odległości około 50 metrów od drogi powiatowej, po obu stronach są domy, w pobliżu są media. Czy istnieje szansa wybudowania domu no i podziału działki na pół. Działka jest już wpisana do księgi wieczystej. Jakie kroki powinnam podjąć, do kogo najlepiej się zgłosić aby taką sprawę dobrze poprowadził geodeta, notariusz?

    • Katarzyna pisze:

      Dzień dobry, po moich doświadczeniach i walce nie skończonej jeszcze, a trwa to już prawie 1,5 roku, powiem Pani, że sprawa jest trudna, ale do przejścia. Moim zdaniem powinna Pani iść do geodety wymierzyć działki potem do notariusza, aby Pani Ciocia miała odrębność. A na mapkach proszę sprawdzić jak oznaczone są budynki. Jeżeli nie ma Pani 5 budynków w okolicy bliższej od działki z oznaczeniem innym niż g to to marne szanse na budowę.
      Ja osobiście jestem strasznie rozgoryczona i zawiedziona pracą urzędników w gminie. Bardzo żałuję, że swojej sprawy nie oddałam do prawnika.
      Odrolnienie jest możliwe ale bardzo drogie.
      A ja swoją drogą, bardzo bym chciała spotkać się z prawnikiem, politykiem, dziennikarzem i opowiedzieć jaki jest syf w systemie.

      Pozdrawiam

  43. Zac pisze:

    Witam,
    kupilem działkę 10 ar z warunkami zabudowy na glebie 3b.
    Czy będę mógł ja wyłączyć z produkcji rolnej?

  44. Rafał pisze:

    Witam,

    Bardzo proszę o pomoc w mojej sytuacji – jestem właścicielem działki ok 30ar, ziemia klasy IIIB

    Chciałbym na niej wybudować dom jednorodzinny, działka nie jest objęta MPZP więc urząd gminy odmawia wydania WZ. W mojej ocenie działka spełnia warunki:
    1) co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy;
    2) położone są w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami,
    3) położone są w odległości nie większej niż 50 metrów od drogi publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych,
    4) ich powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy stanowią kilka odrębnych części.

    Kto – jaki urząd sprawdza te warunki i gdzie powinien się udać aby na podstawie spełnienia powyższych warunków uzyskać WZ i pozwolenie na budowę? Bardzo proszę o odpowiedź

  45. MS pisze:

    A co jeśli mam Lz na działce rolnej. Ale na niej drzew nie mam bo zostały wycięte ale na geoportalu mają. Nie ma miejscowego planu zagospodarowania. Kazali zmienić mi Lz na rolna. Ale Lz to rolna. Czy to zgodne z prawem ? Muszę brać klasyfikatora aby zmienił grunt ?

  46. Paulina pisze:

    Witam,
    Jestem właścicielką gruntów rolnych trzeciej klasy, które nie są objęte przestrzennym planem zagospodarowania miasta. Chciałabym wybudować na tym terenie budynek gospodarczy do 35 m2. Z tego tytułu dokonałam zgłoszenia w starostwie powiatowym odnośnie planowanej budowy dołączając do wniosku szkic budynku, niezbędne mapy oraz opis techniczny wykonany przez architekta. Od złożenia przeze mnie zgłoszenia upłynął okres 35 dni, lecz w dalszym ciągu nie otrzymałam informacji o podjętej przez starostwo decyzji. Z związku z czym moje pytanie, czy mam to traktować jako cichą zgodę? I czy w ogóle według polskiego prawa jest możliwość wybudowanie budowli niezwiązanej trwale z gruntem ? Pragnę podkreślić, że nie jestem rolniczką. Zwracam się z uprzejmą prośbą o odpowiedź na nurtujące mnie pytania.
    Pozdrawiam!

  47. Krzysztof pisze:

    Posiadam działkę która ma 3 klasę. Dostałem odmowę warunków zabudowy na dom jednorodzinny poniewaz nie spełniam tylko jednego warunku działka położona jest 105 metrów od drogi publicznej.Co teraz? Jedynie czekać na zmiane przez rząd ustawy w przyszlosci ?

    • Iwo Fisz pisze:

      Może warto porozmawiać w gminie o możliwości sporządzenia MPZP dla tego terenu?

      • Krzysztof pisze:

        Wątpie by w gminie się zgodzili na MPZP dla tego terenu . Jestem niemal pewny ze jeśli kiedys mają zrobić MPZP to na terenie całej gminy albo wcale.

  48. Agnieszka pisze:

    Witam
    Ja również posiadam działkę klasy 3 b. Działka nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. Otrzymałam również odmowę warunków zabudowy. Moja działka też nie spełnia jednego podpunktu. Położona jest 83 m od drogi gminnej. Może ktoś podpowie co zrobić?

  49. AGNIESZKA pisze:

    Witam. Zakupilam działkę pod budowę domu ,która jest działką rolną 3 klasy.Pracownik biura nieruchomości zapewniał mnie że mogę bez problemu na tej działce wybudować dom.Zgłosiłam się do Ug w celu złożenia wniosku o wydanie WZ i otrzymałam odpowiedż , że decyzja będzie odmowna poniewż grunty klasy 3 sa chronione. Dodam że działka jest jedną z trzech działek ,która powstała w wyniku podziału . Została wcześniej wydana decyzja zabudowy poprzedniemu właścicielowi ale na trzy domy a ja teraz chcę wybudowć jeden dom. Proszę o poradę czy warunki zabudowy mogą przejść na mnie ale na jeden dom .

  50. mariusz pisze:

    witam ja ma taki sam problem z gruntem 3 klasy nie ma MPZP w akcie notarialnym wpis ze dostep pezposredni do drogi publicznej nie ma problemu z mediami dział;a obok zabudowana
    gmina składa pismA O MPZP i tylko czesc działek w obrebie mojej ma pozwolenie a czesc jej niedostało…..jak to ugryśc juz 6 lat licze na cud ….[pomocy

  51. Adam pisze:

    Pytanie odnośnie budowy na działce rolnej klasy V bez MPZP:
    Z tego co się orientuję:
    1. Budynki do 35m² nie wymagają pozwolenia na budowę
    2. Teren rolny klasy V można odrolnić, a urząd nie może wydać decyzji odmownej
    3. Domki letniskowe nie wymagają WZ ponieważ nie są na liście obiektów budowlanych wymagających decyzji o WZ

    Czy to oznacza, że na działce rolnej klasy V bez MPZP mogę wybudować domek letniskowy do 35m² na zgłoszenie (oczywiście odralniając teren pod niego) bez potrzeby uzyskania WZ, a więc na działce bez ,,dobrego sąsiedztwa” lub dostępu do drogi publicznej?

  52. Anna pisze:

    Kupiłam dwie działki z oznaczeniem RIIIb. W 2006 r. poprzedni właściciel uzyskał WZ na budowę domu (nie ma MPZP). Dochodzą mnie głosy, że na części działki nie można stawiać domu. Gdzie uzyskam oficjalną informację czy mogę stawiać coś na całości czy coś jest wyłączone z zabudowy?

  53. Małgorzata pisze:

    Dzień dobry,
    złożyłam wniosek z zmianę przekształcenia na MN lub RM gruntu rolnego widniejacego w MPZP jako R II. Z informacji uzyskanych w UG wynika, że nie ma pewności co do pozytywnej decyzji w tej sprawie, nawet jeśli działka jest uzbrojona, położona przy drodze publicznej, a w odl. 50 m znajdują się nowo wybudowane domy na dzialkach o przeznaczeniu RM. Działkę posiadamy od ponad 20 lat, obecnie jest wydzierżawiona, płacę podatki i nie czerpię żadnych korzyści z tego posiadania a teraz okazuje się, że nie mogę wybudować domu na części gruntu bo na zmiany w MPZP trzeba czekać może kilka lat bez gwarancji przekształcenia. Przepisy są absurdalne i może należałoby zebrać podpisy w sprawie inicjatywy ustawodawczej o zmianę przepisów. Czy może Pan wypowiedzieć się w tej sprawie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *