Podłączenie do sieci kanalizacyjnej: rada gminy nie może nałożyć opłat przed wybudowaniem sieci

Polecam artykuł na portalu rp.pl pt.  Szukając funduszy, gminy nie mogą naruszać prawa, opisujący wyrok NSA wydany w sprawie o sygnaturze I FSK 1063/10.

NSA uznał, iż uchwała rady gminy, nakładająca na właścicieli nieruchomości, przy których będzie budowana kanalizacja, opłatę w wysokości 1.500 zł, jest nieważna.

Niezależnie do nieważności uchwały, ciekawa jest uwaga prof. Izdebskiego (na dole wskazanego artykułu), który stwierdza:

Podejmując ważną społecznie inwestycję, rada gminy może uchwalić samoopodatkowanie się mieszkańców. Ale ze skomplikowanej procedury, wymagającej uprzedniego referendum lokalnego, mało kto korzysta. Sprawy nie rozwiązują też przepisy o opłacie adiacenckiej ani o rencie planistycznej, ponieważ pieniądze można ściągać dopiero po wykonaniu inwestycji.

Nie mamy rozwiązań systemowych, które umożliwiałyby udział finansowy mieszkańców w korzystnych społecznie inwestycjach. Większe gminy biorą kredyty i wypuszczają obligacje. Mniejszym jest trudniej, tak więc powinny zawierać porozumienia z innymi gminami. Znaczącym źródłem finansowania mogą być różne fundusze, np. Fundusz Ochrony Środowiska i fundusze europejskie. Niestety, aby z nich skorzystać, trzeba mieć środki własne, niekiedy sięgające 50 proc. kosztów inwestycji.

Czy te słowa weźmie sobie do serca ustawodawca?

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły

2 Komentarze do tego wpisu post

  1. Paweł Macur pisze:

    Przyjaciel polecił mi tenże blog i miał w stu procentach rację, iż warto zaglądać na niego regularnie, albowiem pojawiają się wartościowe rzeczy. Tylko nie jestem pewny dlaczego, lecz strona mi się całkiem w żółwim tempie wczytywała ;/ Jakieś problemy z serwerem ? Tak przy okazji chcę Ci zaproponować współpracę 🙂 Tak dokładnie tak. wstąpić na witrynę internetową www Eurypton i zapiszesz się na darmową prezentację. Nie przepuść takiej szansy. Szczególnie, że to Cię nic nie kosztuje.

  2. […] już na blogu o opłacie adiacenckiej, więcej na ten temat można przeczytać też w Przeglądzie Podatków Lokalnych i Finansów […]

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *