Przeniesienie warunków zabudowy wydanych osobie, która zmarła

Iwo Fisz        04 czerwca 2012        2 komentarze

W tym wpisie pisałem o przeniesieniu decyzji o warunkach zabudowy. Ostatnio jeden z czytelników bloga zwrócił się do mnie z następującym pytaniem: czy można przenieść warunki zabudowy, gdy osoba, wobec której wydano decyzję, następnie zmarła?

Przyznam, że nie spotkałem się z sytuacją przeniesienia warunków zabudowy wydanych na osobę nieżyjącą. Myślę,że przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy jest dopuszczalne.

Zasada jest taka, że w sprawach dotyczących praw zbywalnych lub dziedzicznych w razie zbycia prawa lub śmierci strony w toku postępowania na miejsce dotychczasowej strony wstępują jej następcy prawni (art. 30 par. 4 Kodeksu postępowania administracyjnego).

Co prawda warunki zabudowy same w sobie nie są zbywalne (nie są prawem majątkowym), ale zbywalne i dziedziczne jest prawo własności nieruchomości, dla której je wydano. Przepis art. 63 ust. 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który dotyczy o przeniesieniu decyzji WZ, wskazuje na to, że decyzja jest związana z nieruchomością, a nie z konkretną osobą.

 W konsekwencji, myślę, że przeniesienie warunków zabudowy jest dopuszczalne – w miejsce nieżyjącej osoby powinni działać wszyscy  spadkobiercy, którzy wyraziliby zgodę na przeniesienie WZ wydanych osobie, która zmarła.

Informację o tym, ile kosztuje przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy znajdziesz w tym wpisie. Iwo Fisz

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

piotr Luty 13, 2013 o 22:16

Witam.
Jestem właśnie w takiej sytuacji jak opisana powyżej.
Warunki zabudowy zostały wydane w 2005r na ojca,który zmarł w 2008r. teraz urzędnik w gminie stwierdził,że muszę od nowa starać się o Warunki Zabudowy bo nie ma oświadczyciela drugiej strony gdzie art 30 par 4 KPK wyraźne mówi ,że „w toku postępowania na miejsce dotychczasowej strony wstępują jej następcy prawni”.

Odpowiedz

Iwo Fisz Luty 14, 2013 o 07:30

Panie Piotrze!
Zasada jest taka, że w sprawach dotyczących praw zbywalnych lub dziedzicznych w razie zbycia prawa lub śmierci strony w toku postępowania na miejsce dotychczasowej strony wstępują jej następcy prawni – zgodnie z przepisem art. 30 par. 4 k.p.a., który Pan przywołał. Co prawda warunki zabudowy same w sobie nie są zbywalne (nie są prawem majątkowym), ale zbywalne i dziedziczne jest prawo własności nieruchomości, dla której je wydano. Art. 63 ust. 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który dotyczy o przeniesieniu decyzji o warunkach zabudowy, wskazuje na to, że decyzja jest związana z nieruchomością, a nie konkretną osobą. W konsekwencji, myślę, że przeniesienie warunków zabudowy jest dopuszczalne – w miejsce nieżyjącej strony powinni działać wszyscy spadkobiercy (co wykazuje się postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku lub aktem poświadczenia dziedziczenia), którzy wyraziliby zgodę. W praktyce również spotkałem się z takimi sytuacjami, gdzie warunki zabudowy przenoszono po śmierci strony, która o nie wystąpiła.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: