Stan Illinois kupi nieruchomości od banków

Iwo Fisz        07 lutego 2012        2 komentarze

Dziś news z za oceanu:

Władze stanu Illinois i powiatu Cook uruchamiają pilotażowy program „Illinois Building Blocks”, w ramach którego będą kupować od banków opuszczone domy po foreclosures, odnawiać je i sprzedawać nowym właścicielom na korzystnych warunkach, oferując nisko oprocentowane pożyczki.

(źródło cytatu: Nowy program zagospodarowania nieruchomości, http://www.polskieradio.com/news_det.aspx?id=82986&kat=19).

Lokalne władze potrafią być realnym graczem na rynku nieruchomości – nie tylko ustalać zasady zagospodarowania terenu, ale i uczestniczyć w transakcjach. Pytanie, czy takie działanie to tylko chęć lepszego zagospodarowania przestrzeni, czy też liczenie na zyski z podatku katastralnego? Cel, tak czy inaczej, jest godny pochwały.

Niewątpliwie, władze lokalne wydają się bardziej zaufanym kontrahentem niż deweloper. Skala przedsięwzięcia pozwala uzyskanie niższych jednostkowych kosztów renowacji budynków, niż gdyby był one remontowane oddzielnie.

Pojawia się pytanie, czy taką działalność można byłoby wdrożyć w Polsce. Tylko skąd wziąć na to pieniądze?

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Karol Sienkiewicz | Dochodzenie wierzytelności Luty 9, 2012 o 20:54

Super news. A w Polsce? Jest taka inwestycja w Kcyni, którą gmina mogłaby przejąć i na tym zarobić…

Odpowiedz

Iwo Fisz Luty 9, 2012 o 21:26

Burmistrz niby ma kilka ofert: tutaj. Ale co do inwestycji – to byłby rozmach i rozwój dla gminy. Nie wiem, czy Burmistrz czyta tego bloga, ale może wieść do niego dotrze :).

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: