Stwierdzenie nieważności MPZP a decyzje oparte na MPZP

Iwo Fisz        23 października 2012        2 komentarze

Jednym z poważnych problemów, który występuje w praktyce, jest sytuacja, gdy dochodzi do stwierdzenia nieważności miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przez wojewodę lub sąd administracyjny.

W taki przypadku powstaje problem, co zrobić z decyzjami administracyjnymi opartymi na miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Takimi decyzjami mogą być np. : pozwolenie na budowę czy decyzja z art. 124 ust. 1 ustawy  o gospodarce nieruchomościami, czyli zezwolenie na posadowienie urządzeń przesyłowych.

Na to pytanie nie ma wśród prawników jednoznacznej odpowiedzi. Pojawiają się trzy stanowiska:

  1. należy wznowić postępowanie zakończone decyzją opartą na MPZP,
  2. należy stwierdzić nieważność decyzji opartej na MPZP,
  3. pozostawić decyzję w obrocie prawnym.

Osobiście opowiadam się na opcją nr 2, czyli stwierdzeniem nieważności decyzji, ale z chęcią poznam argumenty za pozostałymi stanowiskami i dlatego zapraszam Cię do dyskusji na Goldenline: stwierdzenie nieważności MPZP a decyzja oparte na MPZP.

Iwo Fisz

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tomasz Wrzesień 5, 2013 o 11:15

Witam.

Ja z takim zapytaniem. Czy jest zgodne z prawem iż linia graniczna zabudowy w uchwalonym MPZP przebiega po środku istniejącego od 75 lat budynku. Mam problem ponieważ uzyskałem wcześniej WZ a teraz wszedł MPZP, który w tym miejscu nie przewiduje zabudowy. Jestem w kropce ponieważ WZ wydane były na 3 lata. Ostatni składałem dokumenty na pozwolenie na budowę i tu zonk. Najlepsze jest to iż tydzień temu urzędnicy uprawomocnili mi te WZ a starostwo poprosiło o wypis i wyrys z MPZP.
Nie wiem co mogę zrobić.
Czy jest możliwość zastosowania jakiegoś odstępstwa?
Tomasz

Odpowiedz

Iwo Fisz Wrzesień 5, 2013 o 11:18

Panie Tomaszu, Pana problem jest dość złożony – zapraszam do kontaktu przez formularz po prawej stronie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: