Uwaga na opłatę przy podziale nieruchomości

Iwo Fisz        12 sierpnia 2013        2 komentarze

Opłata adiacencka może być problemem dla każdego, kto przymierza się do podziału swojej nieruchomości. Inaczej niż przy rencie planistycznej, może ona zostać wymierzona w sytuacji, gdy nie dochodzi do zbycia nieruchomości.

Wprowadza to pewne zdziwienie wśród osób, które dzielą nieruchomości, tym bardziej, że przepisy prawa nie przewidują obowiązku uprzedzenia o możliwości wymierzenia opłaty adiacenckiej.

Opłata adiacencka może zostać wymierzona w przypadku, gdy na skutek podziału nieruchomości wzrosła wartość nieruchomości, jeśli w gminie obowiązywała uchwała rady gminy przewidująca stawkę tej opłaty. O podjęciu takiej uchwały również nie trzeba informować indywidualnie właścicieli – podlega ona publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa.

Warto więc skonsultować się ze specjalistą, który doradzi przy dokonywaniu podziału nieruchomości.i pomoże w ewentualnym postępowaniu w sprawie wymierzenia opłaty adiacenckiej.

Iwo Fisz

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Klara Lipiec 18, 2016 o 14:36

Witam czy nalicza mi opłatę adiacencką jeśli podzieliłam działkę o pow. 0,95 ha w tym mam 2 działki powyżej 30ar jedna 16 ar na której stoi budynek na drugiej dopiero sa fundamenty ( 10 ar jest budowlanego a 21 rolnego ) czy opłata bedzie obejmowała wszystkie trzy działki po podziale ? działki maja warunki zabudowy

Odpowiedz

Iwo Fisz Lipiec 27, 2016 o 12:41

Nie można tego wykluczyć – trzeba byłoby przeanalizować jak dokonano podziału i w oparciu o jakie przepisy został on przeprowadzony.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: