Zabiegi pielęgnacyjne w koronach drzew

Iwo Fisz        14 września 2015        10 komentarzy

 

Wczoraj, będąc u moich rodziców poza miastem, zwróciłem uwagę, że przydałoby się przyciąć kilka drzew. To dobra okazja, aby napisać, że ustawa o ochronie przyrody, w brzmieniu nadanym nowelizacją, o której pisałem poprzednio, zawiera istotne regulacje w tym zakresie.

Prace w obrębie korony drzewa nie mogą prowadzić do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, chyba że mają na celu usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych, utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa czy wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywróceniu statyki drzewa.

Specjalistyczny zabieg w celu przywróceniu statyki drzewa wykonuje się na podstawie dokumentacji, w tym dokumentacji fotograficznej, wskazującej na konieczność przeprowadzenia takiego zabiegu. Dokumentację przechowuje się przez okres 5 lat od końca roku, w którym wykonano zabieg.

Istotne jest to, że usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, w celu innym niż powyższe, stanowi uszkodzenie drzewa, a powyżej 50 % – zniszczenie drzewa, co wiąże się z karą pieniężną.

Iwo Fisz

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anit Wrzesień 14, 2015 o 12:06

Dodając do tego katalogu „obostrzeń” jeszcze kwestię konieczności dokonania zgłoszenia zajęcia pasa drogowego na czas przeprowadzania prac pielęgnacyjnych wychodzi, że przycięcie drzewa nie jest prostą sprawą. Może czas zacząć się w tym specjalizować i rozwinąć jakiś biznes? 😉

Odpowiedz

Iwo Fisz Wrzesień 14, 2015 o 14:17

Anita, zajęcie pasa drogowego to swoją drogą, ale przycięcie teraz będzie musiało być dokonywane z kalkulatorem, który te procenty pozwoli policzyć :).

Odpowiedz

Dominika Wrzesień 14, 2015 o 16:36

Odczuwam wielki niedosyt po przeczytaniu Pańskiego artykułu.
Dla laika drzewo to drzewo, lecz w prawie jest różnica między dębem a jabłonką. Drzewa owocowe można wyciąć bez zgody gminy. Można również bezkarnie wyciąć drzewo, które nie przekroczyło wieku 10 lat. Także jeśli chodzi o przycinanie gałęzi, często bywa że korona drzewa sąsiada znajduje się na naszej działce, wówczas i wtedy mamy prawo ją przyciąć, tak jednak aby nie uszkodzić drzewa. pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Iwo Fisz Wrzesień 15, 2015 o 07:47

Oczywiście, wszystkich aspektów nie da się poruszyć w 1 wpisie na blogu. Zachęcam do lektury dalszych wpisów o ochronie przyrody, gdzie ten temat będę rozwijać. Przepis art. 87a ust. 2 u.o.p. rzeczywiście nie dotyczy drzew, na usunięcie których nie trzeba zezwolenia. Zwrócę jednak uwagę,że ten katalog się zmienił – nie ma już wyłączenia dla drzew w wieku do 10 lat!

Kwestia przycięta gałęzi drzewa sąsiada to również kwestia prawa cywilnego – relacji między właścicielami dwóch sąsiednich nieruchomości.

Odpowiedz

Daniel Anweiler | Odszkodowania za błędy medyczne Wrzesień 15, 2015 o 21:53

Ciekawy wpis. Prowadzę sprawę gdzie spór sąsiedzki dotyczy immisji (zasłanianie przez drzewa światłą słonecznego) przez drzewa. Powód żąda przycięcia o 75 %. Ciekawy jestem co orzeknie sąd.

Odpowiedz

Iwo Fisz Wrzesień 15, 2015 o 22:02

Dziękuję. Przyznam, że spór sąsiedzki o zacienienie przez drzewa zdarza się rzadziej niż np. spór o zacienienie w ramach tej samej spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. Byłbym wdzięczny za informację o tym, jak proces się zakończy.

Odpowiedz

Wojtek Rudzki - spolkacywilna.info Wrzesień 18, 2015 o 12:05

Z punktu widzenia ochrony środowiska przepisy wydają być się istotne (chociaż przyznaję, że nie jestem do tego osobiście przekonany). Niestety za każdym razem kiedy mam okazję zetknąć się z szeroko rozumianym tematem wycinania drzew błahe problemy urastają do rangi skomplikowanych, a często niestety także z gruntu prawa karnego.

Odpowiedz

Iwo Fisz Wrzesień 18, 2015 o 12:14

Przepisy o ochronie zadrzewień są bardzo restrykcyjne i – co podkreślam na szkoleniach – niezbyt akceptowane w społeczeństwie. Przekłada się to na częste naruszenia i niestety może prowadzić do ludzkich dramatów.

Odpowiedz

Monika Wrzesień 20, 2015 o 11:53

Mnie też bardzo zaciekawiła sprawa związana z zacienieniem przez drzewa. Chciałabym dowiedzieć się jaki był wyrok sądu i procesu przeprowadzenia sprawy.

Odpowiedz

Daniel Anweiler | Odszkodowania za błędy medyczne Wrzesień 21, 2015 o 10:46

Witam,
Jak tylko spór o zacienie się skończy prawomocnie dam znać. Na razie jesteśmy na etapie przepychania się czy 2 opinia biegłego ma być dopuszczona w postępowaniu. Trochę jeszcze to potrwa a drzewa sobie rosną.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: