Druga decyzja o opłacie adiacenckiej
Spotkałem się niedawno z ciekawą sytuacją w postępowaniu, gdzie przedmiotem była opłata adiacencka.
Organ ustalił opłatę adiacencką związaną ze wzrostem wartości nieruchomości na skutek stworzenia możliwości podłączenia do urządzeń kanalizacji sanitarnej. Strona nie zaskarżyła tej decyzji i stała się ona ostateczna.
Po niedługim czasie, organ stwierdził, że pomylił się w wyliczeniu wysokości opłaty adiacenckiej i chciałby ustalić ją w innej wysokości – ok. połowę niższej. W pierwszej decyzji nie uwzględniono bowiem nakładów właściciela.
Organ wydał więc nową decyzję i ustalił opłatę z tego samego tytułu w niższej kwocie.
Takie postępowanie jest nieprawidłowe. W sprawie rozstrzygniętej już decyzją ostateczną nie można wydać kolejnej decyzji. Decyzja taka dotknięta jest wadą nieważności (art. 156 § 1 pkt 3 k.p.a.).
Prawidłowe byłoby zatem wznowienie z urzędu postępowania zakończonego wydaniem pierwszej decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej (art. 145 § 1 pkt 5 k.p.a.) i wydanie – w następstwie wznowienia – rozstrzygnięcia merytorycznego. Nieprawidłowe jest natomiast wydawanie ponownie decyzji w sprawie już rozstrzygniętej decyzją ostateczną.
A czy nie można było zrobić tego na podstawie art. 154 kpa?
Nie można. Przepisy art. 154 i 155 k.p.a. służą do zmiany decyzji ostatecznych, które są prawidłowe. Nie można „naprawiać” wad z art. 145 i 156 k.p.a. poprzez zmianę decyzji na podstawie art. 154 i 155 k.p.a.