Grunty rolne – obowiązki nabywcy nieruchomości

Iwo Fisz        13 maja 2016        78 komentarzy

Dotychczasowe wpisy o ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego poświęcałem głównie możliwości nabycia nieruchomości rolnej. Nabycie nieruchomości to jednak nie koniec problemów związanych z tą ustawą.

Ustawa przewiduje poważne obowiązki związane z nabyciem nieruchomości rolnej.

Nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 10 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości, a w przypadku osoby fizycznej prowadzić to gospodarstwo osobiście.

W tym okresie 10 lat,  nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom. Niedopuszczalne jest zatem zarówno zbycie nieruchomości, jak też oddanie jej w dzierżawę.

Od tych zakazów może zwolnić sąd. Może on wyrazić zgodę na zbycie nieruchomości lub jej oddanie w posiadanie innemu podmiotowi przed przed upływem okresu 10 lat od dnia przeniesienia własności tej nieruchomości. Zgoda taka może być wyrażona, jeśli  konieczność dokonania tych czynności wynika z przyczyn losowych, niezależnych od nabywcy.

Ustawa przewiduje też szereg podmiotów uprzywilejowanych, które nie mają obowiązku prowadzenia gospodarstwo rolnego, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 10 lat i których nie dotyczy zakaz zbywania i oddawania w posiadanie innemu podmiotowi. Przepisy te nie mają bowiem zastosowania:

  1. osób bliskich zbywcy,
  2. jednostek samorządu terytorialnego,
  3. Skarbu Państwa lub działającej na jego rzecz Agencji Nieruchomości Rolnych,
  4. osób prawnych działających na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania,
  5. nabywców nieruchomości rolnej w  wyniku dziedziczenia oraz zapisu windykacyjnego,
  6. nabywców nieruchomości rolnej na podstawie art. 151 lub art. 231 Kodeksu cywilnego.

Trzeba też pamiętać o surowej sankcji w przypadku naruszenia powyższych obowiązków. Jeżeli nabywca nieruchomości rolnej w okresie 10 lat nie podjął lub zaprzestał prowadzenia gospodarstwa rolnego, a w przypadku osoby fizycznej osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, sąd, na wniosek ANR, orzeka o nabyciu własności tej nieruchomości przez ANR działającą na rzecz Skarbu Państwa, za zapłatą równowartości pieniężnej odpowiadającej wartości rynkowej ustalonej stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami, chyba że ważne względy gospodarcze, społeczne lub losowe stoją temu na przeszkodzie.

Naruszenie obowiązku prowadzenia gospodarstwa rolnego może prowadzić do utraty nieruchomości rolnej (jej odebrania) za zapłatą równowartości pieniężnej. straw-bales-893802_1920

Iwo Fisz

{ 78 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ewelina Maj 13, 2016 o 12:59

najważniejsze, że ustawa obejmuje grunty orne powyżej 0,3ha 🙂

Odpowiedz

Iwo Fisz Maj 17, 2016 o 16:53

Dokładnie, to nieruchomości o powierzchni równo 0,3 ha też są objęte ustawą.

Odpowiedz

Wojtek Maj 27, 2016 o 13:47

Przeczytałem, wszystkie wpisy i komentarze, ale nadal nie wiem czy będę mógł kupić działkę 10ar.
Człowiek który ma ją na sprzedanie gdzieś w lutym złożył wniosek o warunki zabudowy, oczywiście wszelkie warunki będą spełnione, więc z dostanie też pozytywną decyzję.
Nurtuje mnie tylko pytanie, czy będzie można teraz tą działkę kupić, niby jest mniejsza od 0.3h, ale z drugiej strony działka nie jest nieruchomością.
Czy ktoś może mi to wyjaśnić?

Odpowiedz

Iwo Fisz Maj 30, 2016 o 11:30

Jeśli działka 0,1 ha będzie osobną nieruchomością, to nie podlega nowym ograniczeniom.

Odpowiedz

Renata Robaszewska Maj 13, 2016 o 19:41

Jeśli chodzi o rozwiązania zawarte w tej ustawie, to i tak pozytywnie oceniać należy nabycie nieruchomości po wartości rynkowej oraz wyjątki uwzględniające choćby zmianę koniunktury.

Odpowiedz

Marek Maj 15, 2016 o 00:33

Na dziś trudno wyrokować, ale jednak wątpliwe jest, aby nabywanie ziemi przez ANR (wyrokiem sądu) stało się powszechne. Sądy z dużą ostrożnością będą podchodziły do zastosowania rozwiązania, które jest formą wywłaszczenia.
A wywodzenie właśnie takiego skutku tylko z tego, że ktoś m.in. nie rozpoczął prowadzenia gospodarstwa rolnego, bez związku z tym, czy ziemia jest prawidłowo uprawiana, jest chyba trudne do obrony.
Jeśli nawet oprzemy się na wykładni językowej przepisu, to końcowy zapis (wyjątki) – a ten będzie jako pierwszy analizowany – może w przeważającej liczbie spraw wykluczyć sądowe nabycie ziemi przez ANR.

Odpowiedz

Daniel Maj 18, 2016 o 13:46

Witam mam kolejne pytanie odnośnie zbycia nieruchomości wczoraj znalazła się osobę chętna na kupno dwóch działek nieruchomość składa się z trzech działek o nr 230. 621.626 dla tych działek jest założona jedna księga wieczysta ta osoba chce nabyć dwie działki 621 626 cała nieruchomość odziedziczyłem po ojcu w 2014 roku ja nie jestem rolnikiem natomiast ta osoba jest i chce na tej ziemi uprawiać jakąś plantacje jak z podatkiem ponieważ nie minęło jeszcze pięć lat i czy jest możliwość sprzedaży tylko tych działek jedna działka ma 61a natomiast druga 50a czy nałożone jest że muszę sprzedać całe gospodarstwo dzialak która zostaje ma powierzchnię 4ha40a

Odpowiedz

Anita Czerwiec 9, 2016 o 07:39

A jak to jest jeśli wuj jest starym kawalerem i chciałby przepisać swoje gospodarstwo na wnuczkę brata rodzonego? Czy Ja wtedy odprowadzam podatek od tego i czy według obowiązującego prawa muszę skończyć kurs prowadzenia gospodarstwa rolnego?

Odpowiedz

Iwo Fisz Czerwiec 10, 2016 o 15:45

Proszę przeczytać wpis z 5 kwietnia 2016 r., tam jest to opisane.

Odpowiedz

Patrycja Czerwiec 24, 2016 o 11:16

Moja mama jest rolnikiem indywidualnym.
Jeżeli kupi działkę rolną 0.7 ha z budynkiem gospodarczym, czy może mi ją przekazać jako darowiznę, czy dopiero po 10 latach?
A może dopiero za zgodą Sądu?

Odpowiedz

Iwo Fisz Lipiec 27, 2016 o 11:28

Odpowiedź znajdzie Pani we wpisie z 5 kwietnia 2016 r. oraz wpisie powyżej.

Odpowiedz

sylwia Lipiec 4, 2016 o 11:11

A ja mam pytanie odnosnie sprzedazy dzialki. Posiadam dzialke budowlana na ktorej znajduje sie budynek. Jednak dowoedzialam sie ze dzialla na status budowy zagrodowej. Moje pytanie brzmi: czy moge sprzedac dzialke kazdemu czy tylko osobie ze statusem rolnika?? I jakie prawa bedzie miala ta osoba jesli kupi dzialle. Bedzie mogla na nie wybudowac dom?? 700m2 pow dzialki

Odpowiedz

Iwo Fisz Lipiec 27, 2016 o 11:42

Trudno mi zgadnąć jaka to jest nieruchomości i jak można ją wykorzystać, ale proszę pamiętać, że nieruchomości rolne o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha nie podlegają nowym przepisom o obrocie nieruchomościami rolnymi.

Odpowiedz

kamila Lipiec 7, 2016 o 16:07

Czy rolnik posiadający 10 hektarowe gospodarstwo który nabył nieruchomość rolną (działkę o powierzchni 0,36 arów w dniu 18.05.16 roku ) na rynku prywatnym może przekazać swoje gospodarstwo wcześniej niż przed upływem 10 lat swojemu dziecku?

Odpowiedz

Magda Lipiec 8, 2016 o 00:26

Witam.
Panie Mecenasie mam pytanie odnośnie mojej działki. Na Wz widnieje oznaczenie B-grunty rolne w zabudowie mieszkaniowej. Natomiast w gminie usłyszałam,że działka jest w zabudowie mieszkaniowo zagrodowej. Czy moja działka jest działką budowlaną w rozumieniu prawa? Nadmienię fakt że wcześniej na tej działce stał dom ‘(zawalił się) oraz budynek gosp. który jest po dzień dzisiejszy.

Odpowiedz

Iwo Fisz Lipiec 27, 2016 o 12:12

Musiałbym zapoznać się z dokumentami dotyczącymi tej nieruchomości – czy ten zapis odnosi się do warunków zabudowy, czy może do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?

Odpowiedz

Michał Lipiec 11, 2016 o 21:47

Witam ja również mam pytanie, jeśli mój ojciec teraz napędzie grunt rolny 4.2 ha to będzie mógł mi przekazać go w darowiznie razem z całym gospodarstwem w 2017 przy przejściu na emeryturę, czy będzie musiał odczekać 10 lat?

Odpowiedz

Michał Lipiec 11, 2016 o 21:49

ja również mam pytanie, jeśli mój ojciec teraz napędzie grunt rolny 4.2 ha to będzie mógł mi przekazać go w darowiznie razem z całym gospodarstwem w 2017 przy przejściu na emeryturę, czy będzie musiał odczekać 10 lat?

Odpowiedz

krzysiek Lipiec 14, 2016 o 23:55

Witam
Chciał bym nabyć nie ruchomość gruntową wraz z zabudowaniami o powierzchni 0.9700h z licytacji komorniczej czy ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego w art 2a pkt4 ust 1 obliguje sąd do otrzymania z gody na zakup nieruchomości przed licytacją czy po, czy zbywca(sąd -badź komornik)powinien wyegzekwować rękojmię należytego prowadzenia działalności przed czy po licytacji???czy po przybiciu i jego uprawomocnieniu mogę nie składając takiej rękojmi żądać wpisu do ksiąg.Czy w tej formie nabycia własności obowiązuje mnie art 2b ust 1,2,3,4??Z góry dziękuje za info

Odpowiedz

Iwo Fisz Lipiec 27, 2016 o 12:45

Zgodę wydaje się na wniosek zbywcy lub osoby, która chce utworzyć gospodarstwo rodzinne. Ja bym nie oczekiwał, że sąd lub komornik wystąpi do wydanie takiej decyzji do Prezesa ANR … niezależnie od tego, że trudno byłoby uzasadnić ich legitymację do wystąpienia z takim wnioskiem.

Odpowiedz

Karolina Sierpień 19, 2016 o 09:41

Moi rodzice rolnicy kupili działkę 0,56 ha i chcą ją przekazać mnie i mężowi – nierolnikom jako darowiznę. Gospodarstwo nadal będą prowadzić (obowiązek prowadzenia 10 lat), chodzi tylko o tę jedną działkę. Mogą to zrobić czy nie? Zastanawia mnie niekonstytucyjność tej ustawy i dwa wykluczające się zapisy. Wygląda na to, że obywatel “wolnego” państwa nie może dysponować swoją własnością.

Odpowiedz

Iwo Fisz Sierpień 25, 2016 o 13:57

A czy rodzice nabyli tę nieruchomość przed, czy po wejściu w życie nowych przepisów?

Odpowiedz

anna Wrzesień 19, 2016 o 10:51

Witam.czy ojciec jako rolnik indywidualny może przepisać synowi ziemię tak , aby ANR nie miała prawa pierwokupu i następnie syn tą samą ziemię czy może przepisać ojcu w przeciągu kilkunastu miesięcy bez żadnych konsekwencji ?

Odpowiedz

Iwo Fisz Październik 17, 2016 o 12:24

Rodzice i dzieci są dla siebie osobami bliskimi, więc z punktu widzenia przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego jest to dopuszczalne, a przy transakcji między osobami bliskimi nie stosuje się przepisów o prawie pierwokupu i prawie wykupu.

Odpowiedz

Iga Październik 4, 2016 o 13:48

Witam,
Czy kupując działkę 44ar, jako rolnik to mogę wybudować dom w zabudowie zagrodowej? Dodam, że w danej gminie jest plan przestrzennego zagospodarowania, w którym widnieje możliwość budowy zagrodowej na na danym gruncie. Chodzi mi, o to czy trzeba 10 lat uprawiać grunt, a potem jest zgoda na budowę? Czy dziecko rolnika, całe życie zameldowane w danej gminie i współwłaściciel gospodarstwa kwalifikuje się jako rolnik? Bo typowego wykształcenia rolniczego nie posiada.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Agnieszka Październik 11, 2016 o 13:15

Serdecznie proszę o podpowiedź: jestem zainteresowana kupnem domu który stoi na działce rolnej z zabudowaniami (tak widnieje w księdze wieczystej). Działka ma powierzchni 2,400 metrów, na dzień obecny jest trawnikiem z kilkoma starymi drzewami. Nie jestem rolnikiem, Czy powinnam zapomnieć o tej transakcji z racji samych problemów, które może mnie czekają? czy mogę znaleźć w tym jakieś rozwiązanie dla siebie?
Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz

Iwo Fisz Listopad 9, 2016 o 10:02

Pani Agnieszko, nieruchomości rolne o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha nie podlegają ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Nie wiem natomiast jakie inne problemy ma Pani na myśli – proszę uszczegółowić pytanie.

Odpowiedz

mariusz Październik 16, 2016 o 10:21

Witam. Ojciec kupił pole okolo 2 hektary już po wejściu ustawy, wcześniej je dzierzawił ok 20 lat brał na to dopłaty . Ja złozyłem wniosek na młodego rolnika i spelnilem wszystkie wymogi, tzn przyznali mi to. Moje pytanie jak ojciec ma mi przekazać gospodarstwo jak przez te 2 hektary nie moze mi przekazać ziemi bo musi na tym robić 10 lat tak jak jest zapisane w nowej ustawie co robic ? Mam pozytywną decyzję na młodego rolnika a wg ustawy ojciec nie może mi przepisać gospodarstwa ? Jedno wyklucza drugie proza i pomoc

Odpowiedz

a Październik 18, 2016 o 01:49

niewolnictwo jest zgodne z konstytucją?

Odpowiedz

Iwo Fisz Listopad 9, 2016 o 10:19

Nie.

Odpowiedz

agnieszka Listopad 15, 2016 o 14:43

witam
mieliśmy działke rolna (3000m) ze starymi zabudowaniami zmieniliśmy ja na budowlana bo chcieliśmy się starac o kredyt na remont starego mieszkania, okazało się ze będziemy płacić kosmiczny podatek od nieruchomości. czy możemy zmienić ponownie działke na rolna?

Odpowiedz

Sławomir Listopad 26, 2016 o 19:59

Witam
Prosiłbym o odpowiedź na poniższe pytania.
Przepraszam jeśli głupie – jako kompletny nie-prawnik węszę zgubę w każdej możliwej niejednoznaczności.

Czy w ciągu tych 10ciu lat nieruchomość może być odrolniona ?
Co jeśli będzie odrolniona albo zostanie uchwalony mpzp który zmieni przeznaczenie na mieszkaniowe – czy przestanie obowiązywać zakaz zbywania w ciągu 10lat ?

Dziękuje z góry,
to bardzo pomocny blog
Pozdrawiam

Odpowiedz

Sebastian Grudzień 23, 2016 o 16:46

Witam,
Jestem rolnikiem i kupiłem ziemię rolną o pow. 1,5h juz po wejściu w życie ustawy. Czy będą mógł ją sprzedać lub dać swojemu synowi w okresie obowiązywania 10 letniego zakazu np. w przyszłym roku.

Odpowiedz

Grażyna Grudzień 26, 2016 o 21:10

witam
dostałam od matki w formie darowizny działkę rolną ( ziemia klasy V i VI ) o powierzchni 3050 m kw z czego 99 m kw to “las” . działka bez tego lasu ma samej ziemi “rolnej” jak widać poniżej 3000 m kw . jak to jest traktowane ? czy las zalicza się do ziemi rolnej ? działka jest przy drodze publicznej z dostępem do wody, prądu i gazu. czy mogę tą działkę sprzedać nie rolnikowi ,czy trzeba wcześniej ją podzielić na dwie działki ? w bezpośrednim sąsiedztwie są działki budowlane z domami , nikt nie uprawia ziemi, ja zresztą też nie. działka jest na terenie miasta Łodzi i nie ma w najbliższym sąsiedztwie Planu Zagospodarowania Przestrzennego ani nie przystąpiono do sporządzania takowego.
pozdrawiam

Odpowiedz

anna Styczeń 5, 2017 o 20:43

Witam. Mam pytanie do pana Mecenasa . Sąd może wyrazić zgodę w sprzedaży nieruchomości rolnej nabytej po nowej ustawie rolnej,czyli po 30 kwietnia 2016 r. Przed upływem 10 lat od jej zakupu z przyczyn losowych nie zależnych od nabywcy jakie są to przyczyny.Proszę o interpretację tych przyczyn losowych niezależnych od nabywcy. Jeśli sąd nie wyrazi zgody na sprzedaż nieruchomości lub jej części zabudowanej przed upływem 10 lat.Czy będę mogła wydzielić 25 arów na , których znajdują się budynki z 2 /hektarów działki rolnej zabudowanej i sprzedać osobie bliskiej – bratu ,a brat kupując te 25 arów zabudowanych to już nie będzie działka rolna i będzie mógł ją sprzedać osobie obcej .? Proszę o odpowiedz ,lub inne rozwiązanie sprzedaży części działki ok. 25 arów działki zabudowanej . Jeżeli została zakupiona działka 2 hektarowa z zabudowaniem w październiku 2016 r. Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam.

Odpowiedz

Damian Luty 5, 2017 o 11:46

Witam,

Mój ojciec (rolnik) nabył w grudniu 2016 przez rozdzielenie współwłasności ze swoimi bratankami działki o powierzchni 2,5 ha czy teraz moze mi je przepisać czy trzeba czekać 10 lat ?Dodam że w związku z otrzymana premia od ARiMR bede przejmował ozostałe grunty należące do ojca

Odpowiedz

Aśka Luty 12, 2017 o 12:11

Witam,
Czy można działkę rolną (3700 mkw.) podzielić i sprzedać tylko 1300 mkw osobie nie będącej rolnikiem? Jest to ziemia klasy III i w planie zagospodarowania przestrzennego jest ujęta jest jako rolna z przekształceniem na rekreacyjną. Geodeta zrobiła mapkę, wytyczył działkę, ale notariusz tłumaczy, że działki podzielić się nie da….. Nie bardzo rozumiem dlaczego? Czy byłby Pan życzliwy udzielić wskazówki co robić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Iwo Fisz Luty 14, 2017 o 11:46

Problemem mogą być np. ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczące podziału oraz kwestia podziału nieruchomości rolnej poniżej 0,3 ha. A czy składała Pani wniosek o zatwierdzenie projektu podziału?

Odpowiedz

Kamil Marzec 6, 2017 o 19:48

Witam
Mam pytanie jak uzasadnić chęć powiększenia gospodarstwa w sąsiedniej gminie gdzie gospodarstwo posiadam 19lat do agencji nieruchomości rolnej

Odpowiedz

TOMEK Marzec 6, 2017 o 21:02

WITAM.PANIE MECENASIE MAM PYTANIE
PRZEPISANO MI GRUNTY ROLNE 15h WRAZ Z ZABUDOWANIAMI
JAK DALEJ POSTĘPOWAĆ GDZIE SIĘ UDAĆ ? ZOSTAĆ NA ZUS CZY KRUS JEST OBOWIĄZKOWY?
Z GÓRY DZIĘKUJE ZA ODPOWIEDZ I POZDRAWIAM.

Odpowiedz

Edward Marzec 9, 2017 o 11:17

Witam
Teściowa mojego Syna jako rolnik nabyła 1.5 ha już wg “nowej ustawy”- obecnie chce darować mojej Synowej wraz z działką budowlaną z uwagi na to ,że są bezrobotni i chcą podjąć działalność w zakresie agro….. Czy nie będzie kłopotów z aktem notarialnym jak też z wpisem do KW…

Odpowiedz

Grażyna Marzec 20, 2017 o 13:52

Witam! Mam we współwłasności z siostrą gospodarstwo o pow. 1.5ha wraz z budynkami. Chciałbym wydzielić część (ok 25arów) i podarować synowi. Jak przeprowadzić po kolei taki proces, by wszystko odbyło się zgodnie z prawem?

Odpowiedz

Iwo Fisz Kwiecień 7, 2017 o 09:54

Trzeba zacząć od kwestii podziału – co do zasady, nieruchomości rolnych nie dzieli się na działki poniżej 0,3 ha. Wyjątek od tej zasady dotyczy m.in. nieruchomości objętych decyzją o warunkach zabudowy na cele nierolnicze. Trzeba sprawdzić czy nieruchomość jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a jeśli nie to czy jest szansa na uzyskanie warunków zabudowy celem podziału.

Odpowiedz

Lukasz Marzec 27, 2017 o 15:23

Witam,
Chciałbym precyzyjnie zrozumieć zapis Art1a Przepisów ustawy nie stosuje się do:
1) nieruchomości rolnych:
b) o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha
Czy zatem po zakupie takiej właśnie nieruchomości rolnej (mniejszej niż 0,3 ha) nie będę zobowiązany do osobistego uprawiania ziemi, ani nie będę miał innych ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością, które nakłada ustawa?
Dziękuję

Odpowiedz

Marcin Kwiecień 4, 2017 o 22:55

Witam,
zakupiłem nieruchomość rolną (dom na działce 56a i grunt orny 42a na jednej KW i grunt orny 90a na drugiej KW) w grudniu 2016 za zgodą ANR. Chce przekaz synowi gospodarstwo.
Jakie powinienem podjąć działania?
Czy w/w sytuacji i obecnym stanie prawnym istnieje możliwość takiej darowizny?

Odpowiedz

Marcin Kwiecień 4, 2017 o 22:58

*Syn nie posiada wykształcenia rolniczego.

Odpowiedz

Justyna Kwiecień 7, 2017 o 16:44

Dzień dobry. Jstem współwłaścicielką ziemi rolnej (nieruchomość objęta jedną KW składająca się z dwóch działek). Nieruchomość nabyłam w 1987 roku w całości, a następnie w 2003 roku odsprzedałam udział w tych działkach osobom niespokrewnionym. Chciałabym znieść współwłasność i stać się jedyną właścicielką jednej z działek. Drugi współwłaściciel nie spełnia warunków uznania go za rolnika indywidualnego (działka leży w innej gminie niż on ma miejsce zamieszkania), ale jest on rolnikiem opłacającym KRUS. Zamierzam więc wystąpić do prezesa ANR o zgodę na zniesienie współwłasności. Ale czy bedzie mnie wtedy obowiązywać 10 letni zakaz zbycia działki skoro nabyta przez mnie działka w wyniku zniesienia współwłasności będzie odpowiadać powierzchnią posiadanemu udziałowi, a wiec tak naprawde mam tą działkę nieprzerwanie od 1987 roku? I drugie pytanie. Czy 10 letni zakaz sprzedazy dotycy także sytuacji w której podzielę działkę na działki mniejsze niż 0.3ha, uzyskam dla nich decyzje o warunkach zabudowy i sprzedam już jako nierolne?

Odpowiedz

Iwo Fisz Kwiecień 10, 2017 o 10:28

To zbyt złożona kwestia na komentarz w blogu – proszę o kontakt bezpośrednio ze mną (zakładka “Kontakt” na górze).

Odpowiedz

daniel Kwiecień 14, 2017 o 02:54

mam zapytanie własnie kupilem 2 dzialki po 0,80 ha od gminy za pozwoleniem prezesa anr który wydał zgode choc dzialki sa wlasnoscia gminy ,dzierzawilem te dzialki ponad 3 lata mam nr nadany przez ANR na ktory pobieram doplaty, gmina nie ma planu zagospodarowania przestrzennego a w ewidencji widnieja jako rolne , jedna dzialke chcem podzielic po 0.10 ha w ustawie o obrocie ziemia nie jest zapisane ze nie moge robic podzialu a moje pytanie brzmi czy takie podzielone dzilaki po 0,10 ha na ktore gmina wyda mi warunki zabudowy na budowe domów jednorodzinnych bede mógł sprzedac przed upływem 10 lat a na tej 2 dzialce bede prowadzil gospodarstwo rolne dalej
prosze o info
pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Iwo Fisz Kwiecień 27, 2017 o 08:51

Opisał Pan szereg problemów i planów w stosunku do swoich nieruchomości – nie da się tego rozwikłać w komentarzu na blogu. Jeśli potrzebuje Pan pomocy, to zapraszam do skorzystania z usług Kancelarii.

Odpowiedz

Małgosia Maj 5, 2017 o 09:52

Panie Mecenasie,
jestem posiadaczką niewielkiej działki przepisanej przez rodziców (sprawa prosta) – ustawa nie obejmuje). Chcę nabyć działkę, która: należy do mojej siostry ciotecznej (siostrzenicy mojej mamy), ma nieco ponad hektar, jest łąką, przylega do mojej działki i nie ma odrębnej drogi dojazdowej (grzecznościowo dojeżdżano do niej przez moje podwórko) i od kilku lat nie jest użytkowana (leży odłogiem) .
W związku z tym mam dwa pytania:
1. Czy istnieje zagrożenie, że ANR nie zgodzi się na jej nabycie ? i czy wystarczy w uzasadnieniu napisać to, co napisałam tutaj czy nadal muszę spełniać jakieś warunki ?
2. Czy są jakieś ograniczenia prawne dot. “przepisania” ziemi na osobę bliską (mogę sobie bowiem wyobrazić sytuację, w której omijam ustawę poprzez kilkukrotne “przepisanie” ziemi: moja siostra cioteczna – swojej mamie, jej mama – swojej siostrze czyli mojej mamie, a następnie moja mama – swojej córce czyli mnie) ?
Pozdrawiam serdecznie i czekam niecierpliwie na odpowiedź.
Małgosia

Odpowiedz

Greta Czerwiec 7, 2017 o 12:44

Witam. Chciałabym kupic wspolnie z synem dzialke rolna o pow. 3018 m.kw. czy mozemy to zrobic? Czy przy współudziale przepisy nas nie dotycza?

Odpowiedz

Greta Czerwiec 7, 2017 o 12:48

Witam. Czy dzialke rolna o pow. Powyzej 3000m.kw mozna kupic na współwłasność? Nie jestesmy rolnikami.

Odpowiedz

michał Lipiec 1, 2017 o 11:39

witam
mam takie pytanie, bo do końca nie mogę tego rozwikłać…
czy jeśli ojciec rolnik zakupi ponad 1ha pola to czy będzie mógł mi je przepisać ,,od razu,, czy dopiero po 10 latach?

Odpowiedz

Przemek Lipiec 6, 2017 o 13:43

Witam!
Panie Mecenasie mam taką sprawę:
Ojciec ma 6ha ziemi którą dzierżawi (pod uprawę) rolnikowi z tej samej miejscowości (ale nie jest to bezpośredni sąsiad ojca).
Teraz ojciec chce przepisać ziemię na moją siostrę. Siostra w związku z tym podjęła naukę w szkole rolniczej. Czy “przekazywanie” ziemi na córkę może zostać jakoś zablokowane przez obecnego dzierżawcę tej ziemi. Czy ma on np. prawo pierwokupu tej ziemi i w zw. z tym moja siostra nie będzie mogła zostać właścicielką tej ziemi.
ieką

Odpowiedz

Małgosia Lipiec 15, 2017 o 19:28

Panie Mecenasie mam pytanie, na które nie znalazłam odpowiedzi we wcześniejszych wpisach. W sytuacji kiedy osoba która nie jest rolnikiem dostanie się działkę rolną w darowiźnie od rodziców, czy będzie mogła ją sprzedać przed upływem 10 lat ? Tzn. czy będzie mogła ją sprzedać w tym czasie komukolwiek, czy tylko podmiotom uprzywilejowanym wymienionym w ustawie czy w ogóle nikomu?

Odpowiedz

Maga28 Wrzesień 17, 2017 o 16:12

Witam. Proszę o odpowiedz bo nigdzie nie mogę rozszyfrować swojego pytania. Jestem rolnikiem z wyksztalcenia ok 25 lat, opłacam krus. Obecnie po podziale majątku i czy jestem traktowana jako Nowy nabywca ziemi po podziale skoro wcześniej byłam rolnikiem? Czy mogę bez problemu sprzedać działki mniejsze niż 0,3 ha jeśli nawet jestem nowym nabywcą?

Odpowiedz

Szela91 Wrzesień 25, 2017 o 19:51

Mam pytanie takie. Zakupiłam z mężem nieruchomość rolna o powierzchni 1.24 ha dokladnie tydzień temu. W myśl przepisu nie mogę jej zbyć przez 10 lat jezeli jednak chcielibyśmy ją teraz zbyć co by się wydarzyło? Wykupił by od nas anr placac nam cenę rynkową czy my musielibysmy jeszcze jakas karę płacić?

Odpowiedz

Piotr Styczeń 5, 2018 o 16:59

Witam.
Mam 2 pytania – Otrzymałem od rodziców w formie darowizny działki rolne (grunty orne)
(7 ha = 1 ha+4ha+2ha).
Nie jestem rolnikiem. (chociaż teraz to już może jestem)
Rozumiem, że nie mogę zbyć żadnej z tych działek przez okres 10 lat, a ponadto muszę je utrzymywać w tzw. ‘kulturze rolnej’.
Pytanie 1 – czy są jakieś możliwości ominięcia tej 10-letniej ‘blokady’ jeżeli znajdę kupca wcześniej.
Pytanie 2 – czy zarejestrowanie się w ARMiR w celu pobierania dopłat bezpośrednich ma wpływ, jest powiązane z tym ’10 letnim ograniczeniem’.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Piotr Styczeń 5, 2018 o 17:00

Witam.
Mam 2 pytania – Otrzymałem od rodziców w formie darowizny działki rolne (grunty orne)
(7 ha = 1 ha+4ha+2ha).
Nie jestem rolnikiem. (chociaż teraz to już może jestem)
Rozumiem, że nie mogę zbyć żadnej z tych działek przez okres 10 lat, a ponadto muszę je utrzymywać w tzw. \’kulturze rolnej\’.
Pytanie 1 – czy są jakieś możliwości ominięcia tej 10-letniej \’blokady\’ jeżeli znajdę kupca wcześniej.
Pytanie 2 – czy zarejestrowanie się w ARMiR w celu pobierania dopłat bezpośrednich ma wpływ, jest powiązane z tym \’10 letnim ograniczeniem\’.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Iwo Fisz Luty 23, 2018 o 10:02

1 – wyjątki od tego ograniczenia określa art. 2b ust. 4 ustawy. Ponadto, sąd, na wniosek nabywcy nieruchomości rolnej, wyrazi zgodę na dokonanie czynności, o których mowa w ust. 2, przed upływem okresu 10 lat od dnia przeniesienia własności tej nieruchomości, jeżeli konieczność jej dokonania wynika z przyczyn losowych, niezależnych od nabywcy.
2 – nie, to ograniczenie nie jest zależne od pobierania dopłat bezpośrednich.

Odpowiedz

Małgosia Luty 23, 2018 o 14:11

No właśnie wyjątki od tego ograniczenia określone w art. 2b ust. 4 ustawy, o których pan wspomina są dla mnie niejasne. Tzn. niejasne jest dla mnie odniesienie się art. 2b ust. 4 ustawy do art. 2a ust. 3 w konkretnym przypadku. Zadawałam już podobne pytanie wcześniej. Jeżeli osoba (nie rolnik) dostanie działkę rolną w darowiźnie od rodziców, to czy to już samo w sobie stanowi fakt, że jako osoba bliska zbywcy jest tym wyjątkiem od ograniczenia określonym w art. 2b ust. 4 ustawy i może grunt sprzedać przed upływem 10 lat osobie innej niż wymienione w art. 2a ust. 3 pkt 1 ? Rozumiem że może np. działkę przekazać bliskiej osobie, ale chodzi mi konkretnie o sprzedaż podarowanej przez rodziców działki osobie innej przed upływem 10 lat. Bardzo proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Iwo Fisz Luty 27, 2018 o 22:38

W takim przypadku, nieruchomość może być przedmiotem “swobodnego” obrotu w ramach kręgu osób bliskich – wyjaśnia to uchwała Sądu Najwyższego w sprawie III CZP 24/17 (http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/Orzeczenia3/III%20CZP%2024-17.pdf). Niestety uchwała sytuacji, o którą Pani pyta, nie objaśnia. Jest to niestety jeden z wielu problemów interpretacyjnych, które powoduje ta ustawa.

Odpowiedz

Paweł Luty 12, 2018 o 16:09

Witam. Mam pytanie do pana Mecenasa . W zeszłym roku zakupiłem od osoby prywatnej grunty rolne o dużej powierzchni, które w całości użytkuje rolniczo. Według nowej ustawy przez okres 10 lat nieruchomość ta nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom. Czy w takiej sytuacji mogę beż żadnych konsekwencji wydzierżawić 130 m2 pod stację bazową telefonii komórkowej? Dodam, że ze względu na plan zagospodarowania przestrzennego, jest to jedyne miejsce w okolicy na którym ten nadajnik może powstać.

Odpowiedz

Iwo Fisz Luty 23, 2018 o 10:07

Regulacja art. 2b ust. 2 ustawy zakazuje oddawania nabytej nieruchomości w posiadanie innym podmiotom. A jakie są postanowienia MPZP dla tego terenu?

Odpowiedz

Marcin Luty 16, 2018 o 17:58

Witam. Sąsiad kupił działkę o powierzchni 23ary jako osoba fizyczna, chciałby odsprzedać mi połowę tej działki i teraz pytanie jak to się ma do nowych przepisów? Czy może to zrobić dopiero po upływie 10lat?

Odpowiedz

Marcin Luty 16, 2018 o 18:01

Dodam iż działkę sąsiad zakupił na początku lutego.

Odpowiedz

zbigniew Kwiecień 6, 2018 o 03:37

Czy jest możliwy zakup nieruchomości rolnej przez rolnika spełniającego wszystkie wymagane warunki do kupna ziemi rolnej a potem przepisanie zakupionej ziemi rolnej na syna 10 letniego?
Czy w takim przypadku syn – nowy już właściciel pozbywa się ustawowych obowiązków i warunków związanych z nabyciem tej ziemi rolnej od rolnika indywidualnego?

Odpowiedz

zbigniew Kwiecień 6, 2018 o 03:38

Czy jest możliwy zakup nieruchomości rolnej przez rolnika spełniającego wszystkie wymagane warunki do kupna ziemi rolnej a potem przepisanie zakupionej ziemi rolnej na syna 10 letniego?
Czy w takim przypadku nowy już właściciel pozbywa się ustawowych obowiązków związanych z nabyciem tej ziemi rolnej od rolnika indywidualnego?

Odpowiedz

Natalia Czerwiec 12, 2018 o 16:21

Witam,

na wniosek nabywcy dostałam zgodę ANR na zakup działki rolnej. Do czego zobowiązuje mnie rękojmia należytego prowadzenia działalności rolnej (obowiązkowe oświadczenie które składałam)?. Czy tzn., że muszę prowadzić tam działalność rolniczą skoro we wniosku wskazałam, że ma być to inna działalność?

Odpowiedz

Iwo Fisz Czerwiec 18, 2018 o 08:49

Dawanie rękojmi to inaczej pozytywna prognoza, że będzie się dobrym rolnikiem. Obowiązki, z którymi wiąże się ta decyzja to zamieszkiwanie w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego. O obowiązkach związanych z nabyciem nieruchomości mówi natomiast art. 2b ustawy.

Odpowiedz

Anna Czerwiec 18, 2018 o 11:15

Witam,
Chcielibyśmy nabyć z mężem grunty rolne, w których skład wchodzą grunty orne IV klasy, łąki i pastwiska (całość 2 Ha). Znajduje się tam budynek mieszkalny do gruntownego remontu i budynki gospodarcze. Nie jesteśmy rolnikami, ale mój ojciec jest rolnikiem, tyle, że zamieszkuje 200 km dalej. Mieszkamy w Holandii i w ciągu kilku najbliższych lat nie planujemy powrotu do Polski. Teren działki planujemy przeznaczyć na tereny rekreacyjne oraz na prowadzenie działalności turystycznej. Wyremontować dom i wynajmować go turystom. Planujemy założyć sad i staw. Jeśli będziemy uprawiać ziemię, to tylko na własne potrzeby. Czy mamy możliwość, aby to mój ojciec zakupił ziemię i przekazał ją mnie w formie darowizny? Co z obowiązkami uprawiania i zamieszkiwania na terenie gminy? Dom jest niezamieszkany. Remont potrwa. Czy możemy przekwalifikować na sad? Potrzebujemy pomocy w tej sprawie. Proszę ewentualnie o kontakt na e-mail.

Odpowiedz

Iwo Fisz Czerwiec 25, 2018 o 11:47

Nie jestem w stanie pomóc w tak obszernej sprawie poprzez umieszczenie komentarzu na blogu. Jeśli potrzebuje Pani pomocy, to proszę o kontakt bezpośrednio ze mną.

Odpowiedz

Paulina Sierpień 16, 2018 o 19:35

Chce kupić 30 ar dzialki rolnej,która jest w dzierżawie. Pola jest 1.40 ha.Czy właściciel może mi sprzedać 30 ar czy trzeba czekać aż umowa z dzierżawca się skończy.?

Odpowiedz

Iwo Fisz Sierpień 21, 2018 o 15:12

Dzierżawa sama w sobie nie wyklucza zbycia nieruchomości – jednak co do zasady nabywca wstępuje wtedy w stosunek dzierżawy (art. 678 i 679 k.c. w związku z art. 694 k.c.).

Odpowiedz

Ania Sierpień 20, 2018 o 19:26

Dzień dobry . Razem z mężem prowadzimy gospodarstwo rolne od 4lat posiadamy 15.99 h ziemi rolnej. Chcielibyśmy zakupić w tej samej miejscowości dom z działką . Dom i działka znajdują się w trzech osobnych księgach czy musimy mieć zgodę ARR NA ZAKUP. LACZNIE TEJ ZIEMI JEST OK HEKTARA

Odpowiedz

Karolina Wrzesień 10, 2018 o 10:43

Witam.
Planujemy zakupić nad morzem działkę rekreacyjną. Jesteśmy z daleka, na miejscu mamy bliską rodzinę zamieszkującą pobliskie rejony. Działka miałaby około 300m2. Nie mam pojęcia jak wygląda od strony formalnej sprzedaż działek rekreacyjnych, jednak zdziwiłam się gdy dostałam do podpisania oświadczenie o prowadzeniu przez 10 lat działalności rolniczej na tejże działce. Działka miała być na zasadzie współudziału. O co chodzi?

Odpowiedz

Iwo Fisz Wrzesień 19, 2018 o 16:14

Jak sądzę, chodzi o obowiązki wynikające z art. 2b ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: