Grunty rolne: ułatwienia czekają na podpis Prezydenta

Sejm i Senat przyjęły ustawę z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw. Zawiera ona znaczne zmiany w przepisach o obrocie gruntami rolnymi (i konsekwencjach tego obrotu).

Niestety, ustawa jest bardzo obszerna, stąd na początek wskażę na najważniejsze – w mojej ocenie – zmiany, które ona wprowadza:

 • poszerzenie definicji „osoby bliskiej” o rodzeństwo rodzica i pasierbów,

 • znaczne poszerzenie przypadków, kiedy osoba niebędąca rolnikiem indywidualnym może nabyć nieruchomość rolną m.in. w przypadku nieruchomości mniejszych niż 1 ha, nabycia w toku postępowania egzekucyjnego i upadłościowego, a także w wyniku zniesienia współwłasności, podziału majątku wspólnego po ustaniu małżeństwa oraz działu spadku;

 • poszerzenie katalogu przypadków, kiedy nabycie będzie możliwe za zgodą dyrektora KOWR (np. nabycia dla potrzeb realizacji celu publicznego),

 • skrócenie okresu obowiązku prowadzenia gospodarstwa rolnego, zakazu zbywania nieruchomości i oddawania jej w posiadanie z 10 lat do 5 lat,

 • podniesienie wielkości nieruchomości rolnych, które generują prawo pierwokupu udziałów i akcji w spółce kapitałowej do 5 ha,

 • złagodzenie wymogów z definicji rolnika indywidualnego i sposobu ich dokumentowania.

O szczegółach tej ustawy będę pisać w kolejnych wpisach.

Regulacja jest bardzo obszerna i kazuistyczna (co jest jej minusem).

W końcu wyłączono spod zbędnej ochrony najmniejsze grunty rolne, które samodzielnie nie mają znaczenia gospodarczego.

Pozostaje pytanie, kiedy zaczniemy różnicować tę ochronę również z uwagi na położenie gruntów oraz ich jakość.

Iwo Fisz
radca prawny

***

Prawo pierwokupu nieruchomości leśnych

poprzednim wpisie opowiadałem o istniejących od 30 kwietnia 2016 r. ograniczeniach w obrocie nieruchomościami leśnymi. Przepisy tego dotyczące nie są tak surowe jak w przypadku nieruchomości rolnych, ale i tak trzeba się z nimi liczyć planując transakcję.

Dziś chciałbym opowiedzieć o tym, jak prawo pierwokupu nieruchomości leśnej jest wykonywane [Czytaj dalej…]

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły

3 Komentarze do tego wpisu post

 1. Paweł pisze:

  Śledzę od dłuższego czasu temat właśnie gruntów rolnych. Szczególnie tych o mniejszej powierzchni, i pod kątem wydzielenia jej części bądź przekształcenia całości na działkę budowlaną. Aktualnie tak prosty proces w naszym kraju ciągnie się zbyt długo.

 2. Prawnik pisze:

  Ustawa ułatwiła oczywiście obrót gruntami rolnymi, ale dalej wszystko jest skomplikowane. Jeżeli do 1 ha zakup ziemi to już nie jest duży problem o tyle problemem jest zakup gospodarstw od dalszej rodziny. Mamy dużo klientów którzy chcą nabyć grunty np od wujka „starego kawalera”. Sami nie są rolnikami i zaczynają się schody. Według mnie powinna być nowelizacja polegająca na obrocie ziemi w rodzinie, bez względu na to czy ktoś jest rolnikiem, czy nie , bez względu na wielkość gruntów.

 3. Misiek pisze:

  Hmm, myślę, że to bardzo częsta sytuacja, gdy kupuje się tego typu działki od dalszej rodziny.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *