Grunty rolne: ułatwienia czekają na podpis Prezydenta

Sejm i Senat przyjęły ustawę z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw, która zawiera znaczne zmiany w przepisach o obrocie gruntami rolnymi (i konsekwencjach tego obrotu).

Niestety, ustawa jest bardzo obszerna, stąd na początek wskażę na najważniejsze – w mojej ocenie – zmiany, które ona wprowadza:

  • poszerzenie definicji “osoby bliskiej” o rodzeństwo rodzica i pasierbów,

  • znaczne poszerzenie przypadków, kiedy osoba niebędąca rolnikiem indywidualnym może nabyć nieruchomość rolną m.in. w przypadku nieruchomości mniejszych niż 1 ha, nabycia w toku postępowania egzekucyjnego i upadłościowego, a także w wyniku zniesienia współwłasności, podziału majątku wspólnego po ustaniu małżeństwa oraz działu spadku;

  • poszerzenie katalogu przypadków, kiedy nabycie będzie możliwe za zgodą dyrektora KOWR (np. nabycia dla potrzeb realizacji celu publicznego),

  • skrócenie okresu obowiązku prowadzenia gospodarstwa rolnego, zakazu zbywania nieruchomości i oddawania jej w posiadanie z 10 lat do 5 lat,

  • podniesienie wielkości nieruchomości rolnych, które generują prawo pierwokupu udziałów i akcji w spółce kapitałowej do 5 ha,

  • złagodzenie wymogów z definicji rolnika indywidualnego i sposobu ich dokumentowania,

O szczegółach tej ustawy będę pisać w kolejnych wpisach. Regulacja jest bardzo obszerna i kazuistyczna (co jest jej minusem), ale w końcu wyłączono spod zbędnej ochrony najmniejsze grunty rolne, które samodzielnie nie mają znaczenia gospodarczego. Pozostaje pytanie, kiedy zaczniemy rozsądnie różnicować tę ochronę również z uwagi na położenie gruntów oraz ich jakość.

 

Iwo Fisz
Podobne artykuły

Komentarz do tego wpisu post

  1. Paweł pisze:

    Śledzę od dłuższego czasu temat właśnie gruntów rolnych. Szczególnie tych o mniejszej powierzchni, i pod kątem wydzielenia jej części bądź przekształcenia całości na działkę budowlaną. Aktualnie tak prosty proces w naszym kraju ciągnie się zbyt długo.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.