Grunty rolne – ustanowienie hipoteki
Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw przewiduje istotną zmianę w ustanawianiu hipotek na nieruchomościach rolnych.
Nowelizacja zakłada dodanie art. 68 ust. 2a w ustawie o księgach wieczystych i hipotece:
Suma hipoteki na nieruchomości rolnej w rozumieniu ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. z 2012 r. poz. 803 oraz z 2016 r. poz. …) nie może przewyższać wartości rynkowej tej nieruchomości ustalonej na dzień ustanowienia hipoteki. Do wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej dołącza się operat szacunkowy, sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami.
To bardzo istotna zmiana. Do wniosku o wpis hipoteki konieczne będzie dołączenie operatu szacunkowego, który pozwoli ustalić czy suma hipotek nie przewyższa wartości nieruchomości.
Bez operatu szacunkowego, sąd wieczystoksięgowy nie wpisze hipoteki. Bez wpisu do księgi wieczystej, hipoteka nie powstanie.
Duże znaczenie ma również przepis przejściowy, jakim jest art. 12 ustawy. Przewiduje on, że:
Do postępowań dotyczących nabycia nieruchomości rolnych oraz wpisu do księgi wieczystej wszczętych na podstawie ustaw zmienianych w art. 3, art. 4, art. 6 i art. 7, i niezakończonych do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.
Oznacza to, że hipoteki na „starych zasadach” można ustanowić tylko do 29 kwietnia 2016 r. Trzeba przy tym pamiętać, że w przypadku ksiąg wieczystych nie obowiązuje zasada, że nadanie przesyłki w placówce pocztowej operatora wyznaczonego jest równoznaczne z wniesieniem pisma do sądu.
W przypadku ksiąg wieczystych, za chwilę wpływu wniosku uważa się godzinę i minutę, w której w danym dniu wniosek wpłynął do sądu (Ar. Art. 626 [6] § 1 k.p.c.). Oświadczenie o ustanowieniu hipoteki powinno zatem nie tylko zostać złożone do 29 kwietnia, ale sam wniosek należy najpóźniej tego doręczyć do sądu.
W przeciwnym razie, zastosowanie będą miały nowe zasady ustanawiania hipotek na nieruchomościach rolnych.
staramy sie o kredyt hipoteczny na zakup domu w trakcie budowy z dzialka umowe przedwstepna mamy z dn 04.03.2016 jednak do tej pory nie ma konkretnej decyzji kredytowej dzialka ma 1,96h w gminnym planie zagospodarowania przestrzennego jest zapisane iz okolo 70mb w glab dzialki to tereny mieszkalnictwa rolniczego a pozostala czesc dzialki to tereny upraw rolnych. i tu pytanie czy w mysl ustawy pomimo tego ze jestesmy z wlascicielm sasiadami nie bedziedziemy mogli kupic tego domu po 29.04 czy jest jakas mozliwosc ominiecia tego zapisu w przypadku pozytywnej decyzji kredytowej. z gory dziekuje za odp
Trzeba dokładnie przeanalizować plan miejscowy, ale jest ryzyko, że zakup nieruchomości w tym kształcie nie będzie możliwy.
Zastanawiam się jaki wpływ na środowisko nieruchomości będą miały wyżej wymienione zminy
Bardzo ciekawy blog, żałuje, że nie trafiłam na niego przed egzaminem z prawa rzeczowego:)
Czy jest określona powierzchnia wyłączająca taką potrzebę – operatu? Czy niezależnie od wielkości? Nawet do 30 arów?
Moim zdaniem – nie, wszystkie nieruchomości rolne wymagają operatu dla wpisania hipoteki.
Wszystkie nieruchomości rolne niezależnie od wielkości muszą mieć operat, chyba, że jest plan zagospodarowania albo studium, z którego wynika inny sposób korzystania.
Witam,
czy wspomniane ograniczenia dotyczące wpisu hipoteki dotyczą również nieruchomości oznaczonej w księdze wieczystej jako grunty orne, bez planu miejscowego ale z wydaną decyzją o warunkach zabudowy? Czy tę decyzję trzeba załączyć do wniosku w sprawie ustanowienia hipoteki?
Moim zdaniem – tak, dotyczą.
Jesteśmy w trakcie załatwiania kredytu na budowę. Właśnie sporządzany jest operat szacunkowy. Mamy decyzje o warunkach zabudowy (sprzed kilku lat), pozwolenie na budowę (z lutego 2016) ale w wypisie z rejestru gruntów działka figuruje jako grunty orne i pastwiska. Czy mam się liczyć z tym, że hipoteka zostanie wpisana tylko do wartości działki, czyli nie będę mogła wziąć kilkuset tysięcy kredytu???
Niestety, na dzień dzisiejszy, tak! Dzwoniłem dzisiaj do Banku i mimo tego, że mam działkę „grunty orne klasy IVa” z planem zagospodarowania przestrzennego nie dostanę kredytu pod hipotekę większego niż wartość działki:( tak nas Państwo załatwiło
a w planie zagospodarowania jaki ma symbol Pana działka MN?
W MPZP jest symbol M – Tereny zainwestowania wiejskiego (Dopuszcza się lokalizację nowej zabudowy na działkach plombowych- parterowych lub dwukondygnacyjnych obiektów mieszkalnych lub/i usługowych……)
Piotrek
Nie potrafię pomóc, nie zajmuję się pozyskiwaniem kredytów hipotecznych.
Witam,
mam pytanie posiadam działkę rolną wielkości 870 m2 we wsi obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania który zalicza działkę pod zabudowę jednorodzinną. Działka jest warta 100 tyś zł.
Chcemy wziąć kredyt na budowę domu 250 tyś zł.
Czy w takim wypadku nie będzie to możliwe?
Jeśli plan miejscowy przeznacza teren na cele inne niż rolne, to nie jest to nieruchomość rolna i nie podlega temu ograniczeniu. Inna kwestia to to, czy bank udzieli 250k kredytu przy zabezpieczeniu 100k, pewnie będzie potrzebne dodatkowe zabezpieczenie.
Mam działkę z użytkami S-R – B-R, z przeznaczeniem w MPZP pod zabudowę mieszkaniowo – zagrodową. Staram się o kredyt na przebudowę domu, który jest obecnie posadowiony na tej działce. Kredyt na około 2x wyższą wartość niż wartość samej działki, jednak wiadomo, że zabezpieczeniem ma być również budynek po przebudowie. Co w takim przypadku?
Trzeba zacząć od ustalenia czy to jest nieruchomość rolna (szczegółowa analiza MPZP). Tak czy inaczej, mam wątpliwości, czy bank by udzielił kredytu bez innego zabezpieczenia.
No właśnie mnie też zastanawia definicja „nieruchomości rolnej”. Zależy na jaką się patrzy i przez pryzmat której ustawy. Niemniej na tą chwilę otrzymałem pozytywną decyzję z banku :). Przeważyło właśnie to, że nieruchomość nie jest przeznaczona na cele stricte rolne. Aczkolwiek uważam to dalej za śliski i niedoprecyzowany temat.
.. dodam jeszcze że działka ma w całości powierzchnię 0,11ha
Działkę o powierzchni 800 m kupiliśmy rok temu w marcu. Następnie ją odrolniliśmy. Wystąpiliśmy o pozwolenie na budowę i je otrzymaliśmy. 8 marca tego roku złożyliśmy wniosek o przyznanie kredytu na kwotę 350tys. na budowę domu jednorodzinnego. Procedura dotycząca przyznania kredytu dobiega końca, więc rozpoczęliśmy prace budowlane, które zdaniem rzeczoznawcy z banku wynoszą 3%, jednakże dwa dni temu zostaliśmy poproszeni o sporządzenie operatu szacunkowego a następnego dnia pracownik banku poprosił nas o wstrzymanie się, argumentując, że od 1 maja 2016 zmieniły się przepisy więc wszystkie procedury związane z kredytami zostały zawieszone. Chciałabym się dowiedzieć czy w związku z nowymi przepisami istnieje możliwość, że nie otrzymamy kredytu?
Nie umiem powiedzieć – nie jestem specjalistą od kredytów.
Witam,
super że Pan to wyłapał i świetnie opisał. Zmiany wprowadzą wielki chaos i bałagan przede wszystkim w samych Sądach Wieczystoksięgowych. Zastanawiam się tylko, czy składając wniosek o wpis hipoteki wystarczającym dokumentem, który pozwoli uniknąć niepotrzebnej przepychanki będzie np. wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W przepisach jest bowiem wyraźne odniesienie, że zmiany dotyczą hipotek wpisywanych na nieruchomościach rolnych w rozumieniu KC (odniesienie z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego – art. 2 ust 1)). Jeśli z wypisu będzie wynikać, że działka ma przeznaczenie pod zabudowę jednorodzinną – problem powinien ustąpić.
Witam.
W ubiegłym roku kupiliśmy działkę o powierzchni 3100 m z warunkami zabudowy . W naszej gminie nie ma miejscowego planu zagospodarowania. W tym roku dostaliśmy pozwolenie na budowę, w kwietniu dostaliśmy decyzję kredytową. Zamiast ją podpisać i mieć problem z głowy wstrzymaliśmy się z jej podpisaniem aby poszukać jeszcze innego kredytu w innym banku. Do jutra mamy ważną decyzję kredytową. Czy istnieje ryzyko że sąd ksiąg wieczystych nie wpisze nam hipoteki w wysokości żądanej przez Bank? Czy w związku z tą ustawą potraktuje naszą działkę jako działkę rolną a nie budowlaną, bo wówczas z tego co rozumiem ustanowi hipotekę wg operatu tylko do wartości obecnej działki a nie do wartości docelowej inwestycji?
Załączcie do wniosku o wpis hipoteki wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. W ten sposób potwierdzicie, że nieruchomość nie jest nieruchomością rolną a więc przepisy nie będą miały zastosowania.
Pani Izabela napisała że nie ma Miejscowego Planu więc kto wyda wypis i wyrys???
Trzeba zacząć od tego, czy to jest nieruchomość rolna. Jeśli tak, to może być kłopot…
Witam.
Widzę każdy ma jakiś problem. Moim problemem jest to że działka 0,26 ha w części jest rolna a w części budowlana co też wynika z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zacząłem budowę zgodnie z pozwoleniem na budowę i dotarłem do etapu zalania strop. W między czasie udałem się pod koniec kwietnia do banku w celu otrzymania kredytu na resztę budowy. Niestety bank nie może udzielić mi kredytu w związku z nowymi przepisami. I teraz pytanie do Pana Iwo, czy faktycznie nie mogę z tego powodu otrzymać kredytu skoro w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego widnieje że jest działka w części budowlana a w części rolna. Niech Pan coś doradzi bo tracę głowę. Dziękuję za jakąkolwiek wskazówkę i odpowiedź.
Jeśli działka w części jest przeznaczona na cele rolnicze to podlega ustawie. Wyjściem z sytuacji mogło by być dokonać podziału z wydzieleniem działki tylko pod budowę domu. Tylko czy bank to zaakceptuje?!
Mamy podobną sytuację- decyzja kredytowa wstępna pozytywna ale po zmianie ustawy negatywna. Jako powód podali wpis w Księdze wieczystej: przeznaczenie: B-grunty rolne zabudowane. Jeśli widnieje literka B z automatu jest traktowana jako działka budowlana wszędzie indziej ale nie w sądzie i banku:(. Udaliśmy się więc do starostwa po pomoc i pomogli. Geodeta wyznaczający nam działki napisał stosowne pismo i teraz mamy wpis: tereny mieszkaniowe. Ogólnie sąd zmienił ten zapis i dla banku jest ok więc decyzja znowu pozytywna. Ale… w sądzie kiedy składaliśmy wniosek o zmianę w księdze rozmawialiśmy z „naczelnikiem: wydziału ksiąg wieczystych i z góry zapowiedziano nam że nie zostanie nam wpisana hipoteka bo w MPZP zabudowa jest tylko do 60 a dalej ziemia jest rolna. Możemy zrobić operat szacunkowy i jeśli przewyższy wartość hipoteki to wpiszą… bez sensu bo z planów wynika, że chcą wprowadzić podatek katastralny a my sami zaniesiemy im zawyżony operat tylko żeby dostać kredyt. Dodatkowo i bank i sąd powołuje się na ustawę, pod którą moja działka w ogóle nie podlega bo ma 0,2490 a w ustawie jest mowa o działkach rolnych powyżej 0,3000… To wszystko rozgrywki polityczne. Mnie ratuje to, że we wrześniu MPZP zmienia się i tam cała działka będzie budowlana.
witam
czy wspomniane przez Pana przepisy dotyczą również działki oznaczonej UTL – zabudowa rekreacji indywidualnej.
Plan zagospodarowania przestrzennego na mojej działce wygasł na koniec 2003 roku. Obecnie gmina posiada tylko studium uwarunkowania i kierunków zagospodarowania przestrzennego, gdzie moja działka oznaczona jest symbolem 3 MR/UTL – zabudowa zagrodowa i letniskowa.
Studium nie kształtuje przeznaczenia nieruchomości i nie chroni przed nową ustawą. Istotne jest to czy Pana nieruchomość jest rolna – jaka jest treść wpisów w rejestrze gruntów dla tej nieruchomości?
Witam,
Staram się o kredyt pod hipotekę a mianowicie chce kupić dom z działką 3900m2 czyli 39 arów. Właściciel dostał pozwolenie na budowę w 2009 roku i dodatkowo jest tam opisane ze w trakcie odbioru całkowitego budynku działka o wymiarach 100 m od drogi zostanie jest przekształcona w rolną to jest 20 arów a tamta połowa zostaje dalej rolną. Dom w pozwoleniu ma opis ze pod zabudowę mieszkalną i nie ma tam żadnych budynków rolnych czy pola, sama działka z domem i dom tak jak pisałem jest w 90 % odebrany do użytku mieszkalnego.
Jedyny problem na tą chwilę to bank się zastanawia nad przyznaniem kredytu.
witam mama taki problem zaczelismy stawiac dom fundamenty juz sa wmiedzy czasie zalatfialismy kredyt hipoteczny dokumenty juz skladalismy w lutym lecz jeszcze czekalismy na pozwolenie na budowe wszystkie dokumenty dostarczylismy przed koncem kwietnia nawet juz kontrola z banku byla a tu nagle pani z banku dzwoni ze mozemy tego kredytu nie dostac bo dzialka jest rolna i nie ma planu zagospodarowania i co teraz mam zrobic prosil bym o pomoc
Nie pomogę w kontaktach z bankiem przy uzyskaniu kredytu, nie jestem specjalistą od takich spraw.
Udać się do starostwa i atm poprosić żeby zmienili na tereny mieszkaniowe. Nam pomogli. Jeśli nie ma MPZP to jest dużo łatwiej. U nas MPZP zmienia się od 5 lat i cały czas wszędzie widnieją wpisy z planu z 1999 roku.
Witam, Właśnie dostałam negatywną odpowiedź banku w kwestii kredytu hipotecznego. Na działce , na której będzie jakikolwiek wpis nawet o cząstkowej ilości ziemi rolnej , w moim przypadku na 32 arach jest wpis – 1 ar ziemi rolnej i to był dla banku powód do odmowy. Powiedziano mi , że działka moja nie może być zabezpieczeniem w związku z nową ustawą o ziemi rolnej , ponieważ na niej znajdują się grunty rolne. Kompletnie tego nie pojmuję , jakie grunty rolne – te kilka metrów kwadratowych ? Przepraszam , może piszę chaotycznie , ale jestem wściekła – nie mogę w tym znaleźć w tym żadnego logicznego wytłumaczenia. To kogo ma chronić ta ustawa? Bo na pewno nie polaków , których prawo własności tak ograniczono.
Widzę iż mnie też to czeka bo działka na, której stoi dom co chcemy kupić ma 39a z czego 20a to odrolnione i na działce też stoi tylko dom w zabudowie mieszkalnej nic więcej i nic nie chcemy mieć do czynienia z rolnictwem…
Ja mam działkę 1200m2, w tym z mpzp wynika 16m2 RP…..A reszta MNU. Bank odmówił kredytu hipotecznego. Brak słów…
Witamy w Polsce !!!. Tak jest z ustawami jak sie dobierają amatorzy i piszą ją na kolanie. Uważam , że niedługo banki rozwiążą to w ten sposób , że będą mogły się zabezpieczyć na takich działkach. Problem pojawi się w przejściowym czasie do momentu gdy budynek nie powstanie działka bedzie rolną. Uważam , że banki wprowadzą dodatkowe ubezpieczenie ( od ryzyka ). Jedyna kość niezgody jak zrobić by KNF nie siadł na banki ze wzgledu na to , że udzielają kredytu na daną chwilę wyższego niż 90% ltv .
A na działce stoi dom??
Co z umowami przedwstempnymi podpisanymi przed 1 maja 2016 ? Czy art. 12 pozwala na zawarcie umowy na starych warunkach ?
Moim zdaniem – nie.
Ja mam taki problem, że chce kupić działkę rolną z pozwoleniem na zabudowę, na której stoi całoroczny dom drewniany. Jest to jedna z działek, która powstała poprzez podzielnie jeden dużej działka rolnej na 10 mniejszych (z czego jedna to droga dojazdowa). W marcu złożyłem w PKO BP dokumenty o kredyt hipoteczny. Przez długi czas nic się nie działo, po czym 12 maja dostałem informacje, że w związku z ustawą rolną, która weszła 29 kwietnia 2016r. bank nie udziela kredytów na działki rolne i mój wniosek o kredyt nie zostanie nawet rozpatrzony. Jeśli dostarczę zaświadczenie, że działka ma charakter mieszkalny to bank udzieli kredytu. Niestety, w gminie nie ma planów zagospodarowania tych terenów (tereny bardzo na uboczu – 2km do najbliższej drogi asfaltowej) i wiem, że nie jestem w stanie uzyskać takiego zaświadczenia. Mam teraz pytanie. Czy w takiej sytuacji bank może mnie olać (reklamację tak czy siak będę składał, ale czy mogę się powoływać na jakieś artykuły prawne)? Czy może są jakieś banki, które udzielają takich kredytów (np z większą wpłatą własną)?
Nie pomogę w kontaktach z bankiem przy uzyskaniu kredytu, to nie moja branża.
Widzę, ze temat jest powszechny… Jestesmy w podobnej sytuacji, mamy prawomocne pozwolenie na budowę, warunki zabudowy, a działka jest rolna z przeznaczeniem w studium na cele mieszkalno-usługowe… Na razie panuje straszny chaos i banki same nie wiedza co maja z tym fantem robić, sądy przyjmują wnioski o hipotekę ale pozniej je odrzucają. Za moment zaczynamy budować fundament, a nie wiadomo co dalej.
To jest Polska, człowiek chce osiąść th na stałe z rodzina, płacić podatki (niemałe) i po prostu uczciwie żyć, a na każdym kroku jakieś kłody..
Rozwiązanie jest takie:
Geodeta wytycza budynek, sporządza wykaz zmian danych ewidencyjnych z R->Bp i można występować o kredyt.
Ja mam troszkę inne pytania. Wiem, że na działkę pod budowę nie za bardzo bank da kredyt. A jeśli jest to działka 20ar z już istniejącym domem? Z ustawy wynika, że można normalnie ją kupić nie będąc rolnikiem i nie ma przeciwwskazań co do ustanowienia hipoteki, jednak w jednym z banków podobno wstrzymali udzielanie kredytów na takie nieruchomości podpierając się ustawą. Czy to jest możliwe, czy to bank ma jakieś swoje „ale” w tym wypadku?
Dwa posty wyżej, pisałem że mam taki problem. Więc jest to prawda. Bank nie chce kredytować takiego zakupu.
Witam. Jestem w podobnej sytuacji. Kredyt na dom w stanie surowym miałam i nie mam. Problem z hipoteką. Wiem że oko wystąpił o interpretację przepisów. … Marne pocieszenie…
Nieruchomości rolne poniżej 0,3 ha nie podlegają ustawie w nowym brzmieniu. Nie chciałbym jednak tłumaczyć banków z ich procedur kredytowych.
Witam, dziekuje za swietnego bloga! Duzo wyjasnia. Jednak w tym momencie torche nie rozumiem- pisze Pan powyzej, ze „Nieruchomości rolne poniżej 0,3 ha nie podlegają ustawie w nowym brzmieniu. Nie chciałbym jednak tłumaczyć banków z ich procedur kredytowych”. Czyli wg Pana interpretacji nowe zasady ustanowienia hipotekii (zawarte w znowelizowanej ustawie) nie dotycza gruntow ornych ponize 0,3ha? Dobrze rozumiem? Jesli tak moze Pan podac jakie przepisy to reguluja? Z gory bardzo dziekuje
jestem pracownikiem banku, w którym ten problem pojawił się dopiero ok. 2 tygodni temu. Bank wydawał decyzje pozytywne po 29.04 i uruchamiał kredyty przy działkach poniżej 0,30 ha, ale to Sądy zaczęły odrzucać wnioski o wpis hipoteki i żądać operatów szacunkowych również przy działkach poniżej 0,30 ha. Problem jest w Sądach, nic więc dziwnego że banki nie chcą udzielać kredytów jeżeli Sądy odrzucają wnioski o wpis hipotek.
Moim zdaniem, w przypadku nieruchomości rolnych poniżej 0,3 ha też potrzebny jest operat szacunkowy.
Witam,
rozpocząłem budowę na działce rolnej ( 1100 m2 ) – wylane fundamenty. Pozwolenie na budowę wydane na podst. WZ ( z 2009r). Wystąpiłem do banku wnioskiem o kredyt i już dochodzą do mnie sygnały, że mogę tego kredytu nie dostać ze względu na nową ustawę rolną. Co mogę zrobić żeby otrzymać kredyt?
Gmina nie ma PZP, tylko studium uwarunkowań, w którym działka przeznaczona jest pod zabudowę zagrodową…czy mogę całą działkę na tym etapie przekształcić w budowlaną?
pozdrawiam
Hej,
mam podobną sytuację co ty, tj. działka 1100, użytek B-R, tyle że jest w mpzp zapisane, że przeznaczenie pod zabudowę zagrodowo – mieszkaniową. Na tą chwilę kredyty dostałem, ale zastanawiam się jak księgi podejdą do wpisu do hipoteki…. :/
Można wiedzieć jaki bank wydał pozytywną decyzję?
Mam identyczną sytuację działka 1040m w miejscowym planie Mn/Mr czyli mieszkaniowo-zagrodowa.
Jasne, generalnie ING wydało pozytwną decyzję jeszcze w 2 połowie kwietnia, aczkolwiek nie wiem czy się skapnęli że ta ustawa tak może namieszać i czy konicec końców doszłoby do podpisania umowy :).
Ostatecznie zdecydowaliśmy się na BGŻ BNP. Tam chwilę przed wydaniem decyzji się zastanawiali, ale ich prawnik stwierdził że będzie OK. Podpisaliśmy umowę w czwartek, od razu zawieźliśmy do KW i właśnie zauważyłem, że hipoteka została bez problemu wpisana 🙂
Hipoteka ,czy wzmianka w dziale hipoteki.
Proszę o odpowiedź, ponieważ w tym samym czasie podpisaliśmy umowę kredytową i złożyliśmy wniosek o wpis hipoteki.
Hipoteka, zresztą dostałem też listownie zawiadomienie
Dodam jeszcze, że wraz z wnioskiem zawiosłem wycenę i wypis z MPZP.
Sąd nie wpisze bez operatu szacunkowego.
Nie pomogę w kontaktach z bankiem przy uzyskaniu kredytu, nie jestem specjalistą od takich spraw.
czyli są banki, które nie robią problemów…i o dziwo w sądzie też ok…kwestia czy wszystkie sądy tak do tego podejdą…
W moim Sądzie była zasada, że jeśli bank nie ma nic przeciwko to i oni się nie czepiają.
Ale przepisy są na tyle śliskie, że każdy może różnie intepretować.
Szczerze mówiąc na tą chwilę sam bym sobie kredytu nie dał, przynajmniej do czasu aż pojawią się jakieś wiarygodne intepretacje.
Krzysztofie a w jakim mieście BGŻ dał Ci kredyt? Ja też czekam na odpowiedź BGŻ z Białegostoku i ciągle się zastanawiają. Cały proces rekrutacyjny przeszliśmy bez problemu jednak zmiana przepisów namieszała.
Ja w Nowym Dworze Mazowieckim. Koniec końcem argumentem było przeznaczenie w mpzp (zabudowa zagrodowo mieszkaniowa).
Witam, chcę zrzeszyć społeczność poszkodowaną przez ustawę o obrocie ziemią rolną.
Razem możemy coś zdziałać w tej sprawie!
Zapraszam na: https://www.facebook.com/niedostanekredytuprzezpis/
Witajcie
moja sytuacja jest taka:
jest MPZP w którym dana działka jest wydzielony i kwalifikuje się pod budowę domu jednorodzinnego.
Chcemy brać kredyt TYLKO na zakup działki, czyli operat szacunkowy zapewne będzie wielkości transakcji.
Czy w tym przypadku kwalifikujemy się pod ten „bubel” prawny?
Pozdrawiam,
Rafał.
art. 68 ust 2 a ustawy o księgach wieczystych i hipotece odnosi się wyłącznie do hipoteki ustanowionej na nieruchomości rolnej w rozumieniu ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.
Art. 2 pkt 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego zawiera definicję nieruchomości rolnej i w myśl tej definicji ilekroć mowa o „nieruchomości rolnej” – należy przez to rozumieć nieruchomość rolną w rozumieniu Kodeksu cywilnego, z wyłączeniem nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego na cele inne niż rolne.
chyba to rozwiewa wszystkie moje wątpliwości
Reasumują jeśli jest rolna ale jest plan zagospodarowania przestrzennego z zabudową jednorodzinną to przeznaczenie nieruchomości jest już inne i w tym przypadku nie powinno być problemu.
Jeśli całość nieruchomości jest objęta MPZP na cele nierolnicze, to nie jest to nieruchomość rolna i nie powinno być problemu z punktu widzenia nowych przepisów.
W Banku Spółdzielczym podobno procesują takie wnioski kredytowe pomimo tej całej kaszany. Do momentu uzyskania wpisu hipotecznego (czyli osiągnięcia wymaganego poziomu zabezpieczenia na działce) po prostu marża kredytu jest podwyższona o 1%.
Oczywiście warunkiem jest posiadanie pozwolenia na budowę.
Tomek, możesz powiedzieć coś więcej w jakim Spółdzielczym, w jakim mieście? I czy też działki rolne powyżej 0,3ha z wydanymi warunkami zabudowy? Z góry dzięki za odpowiedź
Jasne – Bank Spółdzielczy w Toruniu, oddział w Łubiance 🙂 Mają takie info z centrali, złożyliśmy dokumenty i czekamy co dalej.
Nasza działka właśnie jest rolna, powyżej 0,3ha z warunkami zabudowy.
Iwo, mam pytanie – czy dołączenie operatu i w ogóle nowe warunki ustanawiania hipotek dotyczą teraz również gruntów odrolnionych?
Z góry dziękuję 🙂
Sam miałem problem i drżałem okazało się, że na mojej działce 1057m jeszcze rok temu stał budynek mieszkalny, który w tamtym roku rozebraliśmy. W studium widnieje, że działka jest zagrodowo mieszkalna, ale fakt, że działka była zamieszkana przyczynił się do tego, że bank udzielił nam kredytu na budowę domu. Łatwo nie jest, bo 3/4 Polski z tym walczy a interpretacja przepisów w każdym banku jest inna. Mnie tylko cały czas w tym kraju dziwi po co Ci wszyscy politycy tam siedzą. Skoro dochodziły głosy, że ta ustawa dla kredytów hipotecznych może okazać się bublem to gdzie była partia rządząca i opozycja, dlaczego w naszym kraju zawsze musi się mleko wylać, aby zauważyć, że jest problem….przecież zawsze można przeciwdziałać a nie zgłoszono ani jednej poprawki. Niech się tępią nawzajem jedna partia z drugą i trzecią i każdą, ale i tak na samym końcu po dupie dostaje zwykły Kowalski- witajcie w Polsce.
Cała ustawa powstała po to by ziemię mogły wykupywać za bezcen związki wyznaniowe, kościoły katolickie to tylko przykrywka. Komorowski obiecał im sprywatyzować lasy państwowe- nie udało się, za to PIS dał radę spłacić dług oddając ziemię i nieruchomości na niej za bezcen. w tym momencie są ludzie którzy zarabiają na tym miliardy bo za 5 lat zmieni się rząd, zmienia ustawę a ci co kupili ziemie za bezcen będą ją mogli sprzedać za konkretne pieniądze.
Witam.
Czy słyszał Pan o tym, że po 30 kwietnia, sąd ksiąg wieczystych nie ustanowił hipoteki na działce rolnej z wydanymi warunkami zabudowy?
Ilekroć czytam komentarze, opinie innych zainteresowanych tą sprawą, wszyscy mówią o tym że Banki wstrzymały wydawanie decyzji kredytowych, bądź zawiesiły wypłacanie transz do czasu ustanowienia wymaganej hipoteki ale nigdzie nie spotkałam się z opinią że faktycznie KW nie ustanawiają wskazanej wartości hipoteki.
Może ktoś z Państwa z tym się spotkał?
Izabela, ciekawe, bo sama na to zwróciłam uwagę. Może się okazać, że to banki nie potrafią sobie z tym poradzić, przecież banksterka rządzi, ale jak zwykle konsekwencje poniesie Kowalski. Jak w przypadku podatku bankowego.
Ja jestem właśnie w takiej sytuacji. Dokumenty do ksiąg wieczystych zanieśliśmy 10 maja, na razie czekamy:/
Słyszałem o tym od jednego z uczestników szkolenia, które prowadziłem, natomiast nie widziałem tej sprawy na własne oczy.
jestem własnie w takiej sytuacji. Sąd nie chce ustanowić hipoteki. całą sytuację opisałam niżej.
Pytanie, czy sprawy (w zakresie kredytów na budowę domu) nie załatwiłaby następująca procedura:
1) uzyskanie WZ
2) wyłączenie z produkcji rolnej i zmiana przeznaczenia gruntu (przy klasach IV i niższych czasem nawet tylko w drodze wydania zaświadczenia przez starostę)
I tu już nieruchomość traci, moim zdaniem, charakter nieruchomości rolnej. A jeśli nie to zmiana oznaczenia w ewidencji gruntów z R na B. Jeśli się nie da, to pozwolenie na budowę i faktyczne rozpoczęcie budowy – po fundamentach przecież to już jest obiekt w budowie i grunt powinien mieć zmienione oznaczenie z R na Bi, a następnie na B.
W takim razie hipoteka powinna być wpisana.
Panie Mecenasie, co Pan o tym sądzi?
Jak pisałem, nie zajmuję się pozyskiwaniem kredytów. Obawiam się również, że moja opinia w tej sprawie nie będzie miała dla banku żadnego znaczenia :).
Panie Mecenasie,
Ale ja nie pytam o to, czy Bank udzieli takiego kredytu, tylko o to, czy są podstawy dla sądu wieczystoksięgowego do odmowy wpisu;-) Chodzi mi ściśle o kwestie prawne.
Pozdrowienia,
Moim zdaniem, nieruchomości rolne, dla których wydano WZ to nadal nieruchomości rolne (nie mylić z przepisem przejściowym art. 11 pkt 2 ustawy) – jeśli wartość hipoteki przekracza wartość nieruchomości, to sąd powinien odmówić wpisu.
Jeśli nieruchomość w całości będzie oznaczona jako B, to wtedy widziałbym szansę.
Panie Mecenasie,
30.05.2016 dokonaliśmy przeniesienia własności działki 608 m2 wraz z domem.
Obecnie w nowozałożonej KW działkę mamy oznaczoną jako B-tereny mieszkaniowe. Brak jest MPZP. Bank żąda od nas wykonania operatu na nasz koszt. Czy jest to działanie podstawne?
pozdrawiam w oczekiwaniu pomocnej odpowiedzi
Michał
Panie Mecenasie, kupuję działkę 37ar zabudowaną domem o przeznaczeniu w planie zagospodarowania MN i R. Kupuję tą nieruchomość na kredyt, czy do wniosku o wpis hipoteki bede tez potrzebowac operat szacunkowy?
Moim zdaniem tak, choć jest to kwestia sporna (pisałem już o tym wielokrotnie w komentarzach).
Witam,
Czy jeśli w ksiedze wieczystej oraz w wypisie z ewidencji gruntów, grunt widnieje jako rola oznaczenie rIII, oznacza to jednoznacznie iż jest to grunt rolny? Na działce nie ma planu zagospodarowania.
Pozdrawiam
Łukasz
R III to użytek rolny.
Witam,
W dniu dzisiejszym otrzymałam negatywna odpowiedź w udzieleniu kredytu na zakup działki i budowę,bank PKO BP kieruje się nowymi przepisami jeżeli chodzi o działki z przeznaczeniem pod zabudowę zagrodowa.
Moja działka według zagospodarowania przestrzennego oznaczona jest na planie symbolem M tj. przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną ,usługową ,zagrodową z dopuszczeniem produkcji nieuciążliwej.
Mało tego w zapisie dokładnie dla działki z oznaczeniem 4M na terenie tym dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej ,na jeden lokal mieszkalny musi przypadać część działki budowlanej , na której będzie lokalizowany ,o powierzchni nie mniejszej niż 1200m2…
A moja działka właśnie ma 1200m2…
Co w tym wypadku ?
Pozdrawiam Ewa.
Kombinuj z innym bankiem. Tylko wcześniej zorientuj się, czy będą procedować.
na dzień dzisiejszy problem jest we wszystkich bankach
Niestety, w kwestii uzyskania kredytu nie pomogę, to nie moja specjalizacja.
nie Iwo Fisz nie szukam pomocy w kwestii uzyskania kredytu lecz odpowiedzi czy jeżeli mam dokładny wypis i wytyczne co do działki czy to nie jest głupota ze strony banku,że mylne jest ich podejście kiedy wyraźnie przeznaczenie jest wypisane i na pozwolenie jest na budynek jednorodzinny czyli MN a jak by ta ich zagroda miała być było by oznaczenie RM
Ewa, nawet jeśli bank nie ma racji, to jak sądzę najważniejsze jest uzyskanie kredytu, a nie wykazanie bankowi, że jest w błędzie. Może trzeba spróbować w innym banku?
Ewa,
sam przed chwilą przechodziłem przez ten problem i wiem że się da :). Swoją sytuację opisywałem parę komentarzy wyżej – jest bardzo podobna do Twojej, a kredyt i wpis do hipoteki mam.
Wiem też, że PKO BP obecnie chyba najostrzej podchodzi do tego typu wniosków.
Krzysztof ,
nie neguje tego , aczkolwiek ja mam trochę ciężka sytuacje,gdyż jedynymi w chwili obecnej bankami jakie mogę brać pod uwagę jest PKO BP i Alior bo mam rok działalności gospodarczej:-(
Witam,
Ja mam taki problem. Jestem w zaawansowanej budowie budynku mieszalnego na działce rolnej (zabudowa zagrodowa). Postałam kredyt w PKO BP ,wykorzystałam już pierwszą transze kredytu. Problem polega na tym ,że wniosek o kredyt złożyłam 14 marca 2016r ,kredyt został mi przyznany 26 kwietnia ale umowę z bankiem podpisałam dopiero 4 maja ponieważ tak pasowało pani z banku.( od 26-30 kwietnia była na urlopie) Wniosek o wpis do hipoteki też złożyłam 4 maja tj.w dniu podpisania umowy.Sąd notarialny przysłał mi wezwani z terminem 7 dni o dostarczenie opera szacunkowego.Wina w opóżnieniu leży po stronie banku .Boję się co teraz zrobi bank,czy nie wstrzyma mi wypłaty reszty kredytu? Jak zabezpieczy mój kredyt?Wartość mojego domu po wybudowaniu będzie taka jak wpis w hipotece, ponieważ dostałam tylko 60 %kredytu reszta to moje środki własne.
Hej,
rób śmigiem wycenę, tak żeby była tam obcenca wartość działki obecna i po zakończeniu inwestycji. Pobierz też wypis z mpzp i złóż jedno i drugie do ksiąg.
Nie ma co panikować – KW raczej nie będą robiły problemu skoro bank się zgodził podpisać umowę. A to że dokumentów potrzebują to formalność.
jestem w podobnej sytuacji, mnie sąd nie chce ustanowić hipoteki.
https://www.facebook.com/niedostanekredytuprzezpis/?fref=nf
Witam,
Mam podobny problem. Działka jest z MPZP oznaczona jako MR – z przeznaczeniem pod zabudowę jednorodzinną oraz zagrodową. W księdze wieczystej jest oznaczenie BR – grunty rolne zabudowane. Wszędzie naokoło stoją domy jednorodzinne. Działka jest przy drodze gminnej. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy działka oznaczona jako „tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i zagrodowej”. Czy jest szansa uzyskania teraz kredytu?
500 m2 działki przed uzyskaniem pozwolenia na budowę było odrolnione.
Proszę o pomoc.
Jak pisałem już w komentarzach – nie zajmuję się pomocą przy uzyskiwaniu kredytów.
mamy działkę o powierzchni 0,0845 ha ( klasa RIVa) z wydanymi Warunkami Zabudowy w dniu 26-05-2014. Otrzymaliśmy również pozwolenie na budowę 21-07-2015 oraz kredyt hipoteczny z banku.
Rozpoczęliśmy budowę i mamy problem z wpisem hipoteki do Księgi Wieczystej ze względu na nowe przepisy dotyczące gruntów rolnych. Czy nasza działka ze względu na WZ i powierzchnię nie przekraczającą 0,3 ha nie powinna być wyłączona z obowiązujących aktualnie przepisów? A jeśli nie, to czy przekształcenie działki jest sposobem na to, by tę hipotekę ustanowić? Jeśli ktoś ma podobny przykład i poradził sobie z problemem, proszę o informację,
z góry dziękuję
Wprzypadku nieruchomości rolnych poniżej 0,3 ha też potrzebny jest operat szacunkowy – takie jest moje zdanie.
Witam
Poiadam działkę o powierzchni 86 ara , jest to działka rolna . Na tej działce od 2009 r buduje dom , zainwestowałem w niego już 200000 zl . W dniu wczorajszym byłem w banku zorientować się o kredyt hipoteczny na dokończenie budowy i usłyszałem że żaden bank nie udzieli mi pożyczki gdyż ta działka jest rolna i za duża .
Co robić ?
Witam
W Twoim przypadku to można podzielić działkę na dwie spokojnie np 46 a i 40 i będziesz miał kłopot z głowy .
Witam
W banku mi powiedzieli że też tak moge zrobić , ale ta działka na ktorej stoi dom musi mieć status budowlanej .Po wizycie dzisiejszej w gminie nie ma takiej opcji bo nie posiada gmina przestrzennego planu zabudowy . Czarna dziura
Jeszcze dodam , że klasa tej ziemi jest VI
Niestety, w tym nie pomogę – pozyskiwanie kredytów to nie moja branża. Może powinien Pan szukać pomocy u doradcy kredytowego.
Witam,
mam możliwość kupić rozpoczętą budowę domu, na gruncie który opisany jest jako Bp czyli zurbanizowane tereny niezabudowane. Budowa na terenie bez miejscowego planu zagospodarowania. czy dla takiego przypadku też będę miał problemy z hipoteką o wartości wyższej niż wartość gruntu. kupować?
Nie zajmuję się pozyskiwaniem kredytów, nie pomogę w tym zakresie.
Mam działkę poniżej 0,3ha, w wypisie z rejestru gruntów oznaczona P V – pastwiska trwałe, klasa V. Działka leży na obszarze Parku Krajobrazowego, a teren, na którym jest działka jest przeznaczony w przepisach Parku na teren osadniczy. Nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Mam warunki zabudowy i staram się o pozwolenie na budowę. Czy będę miał problem z ustanowienie hipoteki przewyższającej wartość działki? Dziękuję za odpowiedź.
Moim zdaniem, ograniczenia dotyczące hipotek dotyczą również nieruchomość rolnej o powierzchni mniejszej niż 0,3ha, zaś wydana decyzja o warunkach zabudowy tego nie zmienia. Aktualizacja ewidencji gruntów mogłaby pomóc, jeśli dotyczyłaby całej nieruchomości.
ja mam dzialke 0.1 ha ktora w studium uwarunkowan przeznaczona jest pod budownictwo letniskowe. natomiast w rejestrze gruntow wykazana jest jako rolna. mam WZ i PnB. banki nie za bardzo chcialy rozpatrywac moje wnioski dopoki im nie powiedzialem ze budynek jest juz wytyczony i geodeta moze zrobic operat w ktorym wykaze ze nie jest to rola a plac budowy. po zlozeniu operatu w starostwie wydz. geodezji bedsie musial odzwierciedlic stan faktyczny i cala dzialke oznaczyc jako Bp. nastepnie z wypisem trzeba sie udac do sadu zeby w dziale 1 sprostowac przeznaczenie dzialki na Bp. nie bedzie to juz dzialka rolna wiec sad nie bedzie mogl odrzucic wpisu. obecnie pekao hippteczny nie widzial problemu w procesowaniu mojego wniosku a zlozylem go 3 dni temu. w zwiazku z tym chyba taki myk zadziala. przynajmniej taka mam nadzieje. natomiast oznaczenie B dzialka uzyska po odebraniu gotowego domu.
michał, a jaki dokument potwierdzający przekazujesz bankowi, żeby od razu ruszył z wnioskiem? Procedura zmiany użytku o której piszesz, a następnie zmiana w KW może potrwać chyba nawet 3 miesiące.
banku interesuje tylko wypis z ksiegi wieczystej albo wypis z mpzp jesli jest. np ing chce to przy skladamiu wniosku ale pekao hipoteczny da mi to jako warunek do podpisania umowy. mysle ze 3 tyg na wpis do ksiegi to realny termin. pamietaj tez ze musisz caly teren zrobic placem budowy co wiaze sie z podatkiem i ew. opl za wylaczenie w zaleznosci od pow i klasy.
Czy dobrze rozumiem tą ustawę? Jeżeli posiadacz działki oznaczonej jako rolna posiada pozwolenie na budowę i maj już bardzo zaawansowaną budowę domu, to może wziąć kredyt hipoteczny na sumę mniejszą od wartości domu i ziemi w tym stanie jaki posiada ? Pozdrawiam
Witam,
mamy działkę rolno-budowlaną o wielkości 1,5 ha. Na działce znajdują się już budynki gospodarcze jeszcze po dziadkach i stary drewniany dom do rozbiórki. Pozwolenie na budowę będzie w okolicach czerwca. Niestety w jednym banku powiedziano nam, że nie mamy możliwości dostania kredytu hipotecznego i że działka musi być typowo budowlana.
Żeby odrolnić działkę, wyodrębniać ją z nowym numerem i z nową księgą musielibyśmy zaczynać wszystko od nowa (nowe mapki, geodeta, pozwolenie). Cofamy się o jakieś pół roku do tyłu i pieniądze na to poświęcone są wyrzucone w błoto.
Jeżeli chodzi o zdolność kredytową to nie powinno być problemu, problem jest tylko w słowie „budowlana”
Proszę o pomoc. Czy faktycznie żaden bank nam nie udzieli kredytu? Nie ma innych możliwości?
Nie pomogę w uzyskaniu kredytu, to nie moja branża. Nie potrafię powiedzieć czy żaden bank go nie udzieli – proszę poczytać komentarze na blogu, czytelnicy mają praktyczne doświadczenia w tym zakresie.
Witam,
Mam prośbę o wyjaśnienie.Chcę kupić działkę na której obecnie kończy się budowa biurunku biurowego oraz hali warsztatowej.Działka posiada miejscowy plan z przeznaczeniem pod usługi i działalność przemysłową.Natomias w kw dalej widnieje opis jako grunty orne klasa IV. Zgodnie z ustawą działki z mpzp nie są traktowane jako rolne jeżeli jest inne przeznaczenie w mpzp.Tutaj pojawia sie moje pytanie. W jaki sposób postąpi sąd jeżeli w kw są to grunty orne.Dodatkowo gdybym nie chciał kupić a jedynie zabezpieczyć się na tej działce to czy po złożeniu wniosku sąd nie poprosi o operat traktując jej jako działki rolnej.Dziękuję
wypis z miejscowego planu zalatwia sprawe dla banku.
Czy mogę wiedzieć o jakim banku Pan pisze?? Po 2 jak do tego podejdzie sad to mnie bardzo interesuje.
dla kazdego banku. pana dzialka zgodnie z mpzp nie jest dzialka rolna a ma pan zwyczajnie nie aktualna ksiege wieczysta. przedstawi pan wypis z planu w banku to bez problemu dostanie pan kredyt. Poszkodowanych przez nowa ustawe zapraszam na grupe na fejsbuku „nie dostane kredytu przez pis” jest nas kolo 700 osob i liczba wciaz rosnie. staramy sie jakos organizowac. probujemy nasza sprawa zainteresowac ministerstwo poslow i prase. im wiecej nas tym lepiej, w kupie sila.
Załatwia tylko połowicznie. To że bank przyjmie do wiadomości przeznaczenie nieruchomości w oparciu o zaświadczenie dot. przeznaczenia w MPZP i wyda decyzję pozytywną, nie daje gwarancji, że cała sprawa i tak zatrzyma się w sądzie.
Sądy nie za bardzo wiedzą jak podejść do tej ustawy. Dopiero planowane są szkolenia w tym zakresie. Sytuacje są o tyle dramatyczne, że u jednego z Klientów mamy działkę RVI objętą planem miejscowym pod bud. mieszkaniowe MNJ, pozwolenie na budowę prawomocne, zaawansowaną budowę, a SĄD i tak twierdzi że z uwagi na zamieszanie z ustawą przepuści wniosek tylko wtedy gdy będzie w wypisie z rejestru gruntów „B”. czyli po zakończeniu budowy. Błędne koło się zamyka.
Banki częściowo wstrzymały całkowicie procesowanie takich spraw, albo rozpatrują je w oparciu i własną interpretację ustawy, niemniej ostatecznie karty rozdają tu sądy.
Tam gdzie nie mamy jasnej sytuacji, ja swoim klientom zalecam przeczekanie z kredytem, jeżeli jest taka możliwość.
Mnie ta ustawa załatwiła całkowicie. Umowę kredytową na budowę domu podpisałam 10 maja, czyli w czasie obowiązywania ustawy. Bank nie wiedział jeszcze o tym przepisie. Złożyłam wniosek o wpis hipoteki i katastrofa. Mam działkę rolną z decyzją WZ na części. Sąd zażądał operatu. na dzień dzisiejszy nie dam rady spełnić umowy kredytu bo mi nie wpiszą hipoteki. Sytuacja jest patowa. umowę mam, kredyt wypłacony, budowa w toku a hipoteki ustanowić się nie da, bo działka jest rolna, wz obejmuje tylko część, a operat nie wchodzi w grę bo wartość działki nigdy nie będzie taka jak wysokość hipoteki. dopiero po wybudowaniu jestem w stanie zrobić wpis ale na pewno nie zdążę wybudować w pół roku a taki jest z kolei czas na ustanowienie hipoteki. jeżeli ktoś ma pomysł co można zrobić to proszę o pomoc.
Wszystkich zainteresowanych zapraszam na fb niedostanekredytuprzezpis tam się zrzeszamy
https://www.facebook.com/niedostanekredytuprzezpis/
Przepraszam, jesli niezbyt dokladnie wgłębiłam się w komentarze i nie znalazłam rozwiązania swojego problemu. Jeden z członków facebookowej grupy „Nie dostanę kredytu przez PiS” doradził mi opisanie na tej stronie mojego problemu, za co z góry mu dziękuję.
Otóż działka ok. 6.5 ara, zabudowana budynek pow. 140 całk. 100 użytkowej.wypis z rej. gruntów B, z KW- B, z MPZP- grunty rolne. Inforacja od banku- sąd wg. analityków nie ustanowi hipoteki na tej nieruchomości. Czy jest jakiś sposób, by to przeskoczyć?
Witam,
Ja chciałam się poradzić w sprawie mojego pomysłu, jeśli się w czymś mylę to proszę o poprawienie mnie. Moja sytuacja wygląda następująco: na początku roku dostałam z mężem działkę, która ma III klasę gruntu i żeby móc rozpocząć przygodę z Gminą i otrzymać warunki zabudowy naszego domu wydzierżawiliśmy pole i zostaliśmy rolnikami. Złożyliśmy wszystkie niezbędne dokumenty i otrzymaliśmy warunki zabudowy, jednakże zostały one wystawione w maju- czyli po nowelizacji ustawy. Teraz czekamy na pozwolenie na budowę ze Starostwa. W bankach uzyskałam informację iż nie dostaniemy kredytu hipotecznego na szacowane 85% wartości naszego przyszłego domu, bo możemy wziąć kredyt tylko do obecnej jego wartości a to jest znacznie za mało. W związku z tym zaczęłam czytać i wymyślać różne rozwiązania:
1. Wziąć kredyt gotówkowy tak żeby uzyskać stan surowy budynku- zamknięty i wtedy starać się o kredyt hipoteczny do wartości jaką uzyska budynek w stanie surowym zamkniętym,
2. Poczekać aż uprawomocni się pozwolenie na budowę i zgłosić się do klasyfikatora gruntu na terenie mojego powiatu żeby na mój koszt zmienił klasę gruntu z III na IV- lub niżej (bo moja działka to sama glina i do uprawy się nie nadaję),
3. Wziąć kredyt hipoteczny z zastawem 85% wartości mieszkania, którego jestem współwłaścicielem i budować mój wymarzony domek.
4. Wyodrębnić nową KW dla części działki na której ma stać dom.
Proszę o opinię co do moich pomysłów, który jest najmniej ryzykowny i na który się nastawić
Trudno mi powiedzieć, który jest najmniej ryzykowny. Proszę jednak zwrócić uwagę, że „obniżenie” klasy gruntu rolnego nic nie daje pod względem możliwości wpisu hipoteki – nadal jest to nieruchomość rolna (zakładając, że nie zostanie opisana jako B), więc podlega ograniczeniom co do wysokości hipoteki.
witam:)
Mam problem…jak wielu z nas. Mój przestawia się następująco:
Jestem właścicielem dwóch działek: jedna zabudowana budynkiem mieszkalnym i budynkiem gospodarczym – działka łącznie ma powierzchni 0,49 ha zapisana w ewidencji gruntów jako B-RIIIa, druga 0,50 ha RIIIa. Są to odrębne działki, jednak objęte jedną księgą wieczystą.
Chcę sprzedać nieruchomość zabudowaną, w mpzp działka zapisana jest jako tereny mieszkalne.
Mamy kupca na tą nieruchomość, jednak kupcy twierdzą, że bank nie udzieli im kredytu z uwagi na zapis B-RIIIa… czy Bank dobrze interpretuje nową ustawę, twierdząc, że nieruchomość jest rolna?? Czy w naszym przypadku, skoro są to stare nieruchomości – tzn. budynek wybudowany po wojnie potrzebny będzie operat szacunkowy?
Bardzo proszę o pomoc…
Pozdrawiam M.
Ważne są zapisy w MPZP – jeśli nieruchomość jest przeznaczona na cele inne niż rolne, to nie jest nieruchomością rolną i nie podlega ograniczeniom co do kwoty hipoteki z nowej ustawy.
Witam
Mam podobny problem. Spisałem umowę przestępną początkiem kwietnia dałem zadatek na dom 82 m2 zbudowany na działce 1000m2. Złożyłem wszystkie papiery do Banku. W dzień podpisania umowy dzwonią z banku że jest problem bo część działki jest rolna. W księdze jest stary wpis że działka w 100% rolna a wypis i wyrys aktualny z naniesionym domem mówi że B to jest około 50o metrów reszta to klasa IV i V. Dostarczony wypis i wyrys z MPZP mówi że działka w całości jest przeznaczona do zabudowy jednorodzinnej.
Jakie jest wyjście z sytuacji ?.
Dzwoniłem do Geodetów którzy robili pomiary podwykonawcze, powiedzieli że to absurd przecież teren budowlany nie musi być na całej powierzchni działki, dzwoniłem do Starostwa do do wydziału Geodezji i Kartografii (oni wydali akutalny wpis i wyrys z wyznaczoną klasą B). Powidzieli że działka jest w całości budowlana i absurdem jest robienie z niej całej klasy B. Jeżeli będę chciał coś tam zbudować to wołam geodetów rozmierzają nowy budynek i ta cześć zostanie zmieniona na B. Też byli zaskoczeni decyzją banku co do inofrmacji że całość musi być kategorii B.
Czy zmienić wszystko na kategorię B w wydziale geodezji i kartografii w Starostwie ale czy tak można i wtedy złożyć wniosek do sądu o wpis do ksiegi wieczystej całej działki jako budowlanej i dopiero do Banku.
Bank ma jeszcze wyjście żeby wyodrębnić nieruchomość od reszty działki.
Trzeba też pamiętać, że zmiana całej działki na B powoduje też automatycznie zwiększenie podatku + może powodować karę/opłatę za wyłączenie z produkcji rolnej (wolałem tego nie testować).
Podatek podatkiem to oczywiste zamiast 250 zł będzie 500 ale działka jest według MPZP w całości pod zabudowę jednorodzinną po za tym ma 1000m2 wiec nie łapie jej ustawa
Jeśli nieruchomość jest w całości przeznaczona w MPZP na cele inne niż rolne, to nie jest to nieruchomość rolna i nie podlega ograniczeniom co do wpisu hipoteki na podstawie nowych przepisów.
Dziś wezwałem geodezje w ciągu tygodnia całość będzie w klasie B i wpis do KW
Mało tego klasa IV i V więc jaka rola. Po za tym w moich rejonach w Geodezji już robią tylko działki budowlane w całości B, więc widzą problem i robia trak żeby temu zapobiec. Rozumiem że jak ktoś ma 1ha lub więcej to jest problem z podatkami
Witam! Mam razem z mężem działkę rolno-osadniczą 1600 m2 czy otrzymam kredyt, czy działka ta będzie wystarczającym zabezpieczeniem dla banku? Hipoteka to dom parterowy od 90- 120 m2
nie większy.
Pani Barbaro, nie mam pojęcia. Przecież nic nie wiem ani o Pani nieruchomości, ani o kredycie…
Witam,
mam pytanie bo się w tym gubię. Chcemy kupić dom od dewelopera coś ala bliniak, który już powstaje , są fundamenty i ściany parteru. Deweloper jest rolnikiem i dostał w 2013 roku pozwolenie na budowę 15 domów jednorodzinnych na działce zagrodowej. 13 domów jest już gotowych i sprzedanych dwa ostanie w tym mój właśnie powstaje. Dom na działce 5 ar.
Mam pytanie czy będę mieć problem z uzyskaniem kredytu i czy w związku z nową ustawa nie będąc rolnikiem mogę mieć problem z jego sprzedażą w przyszłości?
Proszę głównie o radę do jakiej osoby lub instytucji powinnam się udać aby wyjaśnili mi wszelkie wątpliwości odnoście kupna, sprzedaży nieruchomości , działek budowlanych i zagrodowych w sytuacji obecnej ustawy.
Pani Doroto, nie zajmuję się udzielaniem/pozyskiwaniem kredytów – nie wiem czy będzie to problem. Proszę poczytać na blogu, obecnie są problemy, o których piszą czytelnicy.
Ja potrafię ocenić przepisy, które są obecnie i odnieść je do określonej sytuacji, ale sądzę, że nikt nie jest w stanie przewidzieć jakie będą obowiązywały przepisy w przyszłości…
Witam,
Mam pytanie, bo nie do końca rozumiem interpretacje nowej ustawy. Chce kupić dom 100m2 (juz dawno wybudowany). Dom jest na działce o powierzchni 0,1200ha, która wg MPZP jest terenem zabudowy zagrodowej i zabudowy jednorodzinnej 2MR, MN. Teren pod domem jest gruntem B, reszta (tzn.0,742ha) jest zagrodowa. Jednoczesnie w Mpzp jest zapis aby dzialke mozna bylo traktowac jako zagrodową i tak uzytkowac to powinna miec min. 0,1000 (moja ma zagrodowego przeznaczenia 0,742ha, tak wiec tego warunku nie spelnia).
Jak wygląda interpretacja ustawy w tym przypadku? Czy taka nieruchomość podlega pod ustawę?
Jeśli powierzchnia nieruchomości jest mniejsza niż 0,3 ha, to nie podlega ona ograniczeniom w obrocie na podstawie nowych przepisów. Trzeba jednak pamiętać o możliwych ograniczeniach w zakresie ustanawiania hipotek.
Witam
Mam taki sam problem jak wy. Geodeta doradził mi że są dwa wyjścia z tej sytuacji:
1. Całą działkę kladyfikujemy jako B
2. Wydzielamy działkę z istniejącej pod sam dom jako budowlana reszta jako rolna. Koszty za wydzielenie ale pozniej mniejsze podatki
Potwierdzam pkt 1: geodeta też mi tak doradził. Pkt 2 ryzykowny: dzwoniłem do sądu i okazuje się, że w KW wpisują tylko jeden sposób użytkowania, ten który zajmuje większą powierzchnię. Czyli jeżeli część rolna jest większa, to w KW będzie rolna i potencjalnie problem z kredytem.
Moja poprzednia odp w pkt 2 dotyczy jednej działki z częścią rolną i częścią budowlaną pod budynkiem, a Justynie chodziło o wydzielenie oddzielnej działki, jak rozumiem. Przepraszam, nie doczytałem.
Ja już nie wiem co mam o tym myśleć. Podział działki na dwie z jedna budowlaną to koszt ok 3 tys i 3 miesiące czekania. Czy ktoś wie o ile będzie większy podatek jeśli całą przeklasyfikuje na budowlana20ar
Nie dało się w przepisach wszystkiego bardziej pogmatwać? Mam działkę rolną 3000m2 klasa IVb i V w granicach miasta. W celu podziału dostałem WZ w marcu tego roku. Nie ma planu miejscowego. Mam decyzję o podziale na dwie działki po 1500m2, które jako darowizna zostaną przekazane córkom. Jedna chce się budować i wziąć kredyt hipoteczny. Co i w jakiej kolejności zrobić, żeby działki/działka przestała być „R”? Chcę „odrolnić” cały grunt, żadne tam kawałki pod budynek itp. Na jakiej podstawie w KW zostanie zmienione przeznaczenie?
na podstawie ewidencji gruntow a ta bedzie zmieniona na po postawieniu budynku. nie ma czegos takiego jak odrolnienie. jest wylaczenie z prod rolnej a to nie zmienia przeznaczenia gruntu. jest to tylko oplata za to ze ziemia rolna nie rodzi. sa 2 sposoby zmiany przeznaczenia: mpzp oraz stan faktyczny czyli operat geodezyjny ujawniajacy budynek.
Nie jest konieczne postawienie budynku, wystarczy rozpoczęcie robót budowlanych, aby geodeta mógł stwierdzić, że nie jest to już użytek rolny, ale budowlany.
Zgadzam się. Gedeta po wytyczeniu składa operat i zmienia z R na Bp. Pytałam dziś w gminie o podatek od działki budowlanej to oczywiście wzrośnie.za moja działkę zapłacę na rok 0.18 x1998 co daje 359.64 teraz za grunty orne 177.
Geodeta może zmienić od razu na B, przynajmniej ten, z którym rozmawiałem.
I jeżeli będzie B to w sądzie bez problemu ustanowiła hipoteke czy trzeba jeszcze jakieś dokumenty składać?
Wystarczy wypis z rejestru gruntu, gdzie będzie widniało B na całej działce. Proponuję jednak najpierw porozmawiać z geodetą, geodezją w starostwie i miejscowym sądem. Warto też zapytać bank/doradcę kredytowego.
Oczywiście z wypisem trzeba się udać do sądu, żeby zmienić zapis w KW.
nie do konca. geodeta nie moze stwierdzic ze jest to uzytek budowlany tylko moze stwierdzic ze nie jest to uzytek rolny. To oslawione BP to nie jest teren budowlany a teren niezabudowany przeznaczony pod zabudowe (plac budowy). wszyscy mowia ze dziala ale ja jeszcze nie spotkalem sie z pozytywna decyzja jesli chodzi o wpis do hipoteki. sady same nie wiedza jak to interpretowac i odkladaja wnioski na osobna sterte az MS wyda wytyczne w jaki sposob to traktowac. jak osobiscie bym aie wstrzymal z inwestycjami do czasu az sady rzeczywiscie zaczna te wnioski procesowac
To prościej 😀 Czy mogę wnioskować do urzędu o zmianę przeznaczenia gruntu na B? Nie ma planu miejscowego.
nie mozesz. rejestr gruntow to jest zapis stanu faktycznego. jest budynek jest B jest rozpoczeta budowa jest Bp. jest otwarte pole jest pastwisko grunty orne czy nieuzytek w zaleznosci od klasy gleby i warunkow.
Bank ing akceptuje wpis Bp pko podchodzi bardzo nie przychylnie do klientów którzy mają taki wpis w rejestrze gruntów
To zależy gdzie – praktyka jest różna (po rozpoczęciu lub po zakończeniu budowy).
Bardzo proszę o informację kiedy z punktu widzenia SąduWieczystoksięgowego nieruchomość nie jest już rolna i można dokonać ustanowienia hipoteki na wartość wyższą od wartości rynkowej tej nieruchomości?
Chciałbym kupić już wybudowany dom od developera (działka z domem 170m2) ale boje się, że na samym końcu sąd odmówi ustanowienia hipoteki. W MPZP teren jest wskazany pod budownictwo jednorodzinne. W księdze wieczystej nieruchomość oznaczona jest jako rolna. W wypisie i wyrysie z 2015 r. oznaczona jako R, Klasa IVa, a na mapie zasadniczej z marca 2016 r jest literka B na nieruchomości, w tym budynek oznaczony jako m2.
Pozdrawiam i proszę o pomoc.
prosze bardzo. wypis z miejscowego planu z gminy. z tym do sadu z wnioskiem o sprostowanie przeznaczenia i sprawa rozwiazana.
Jeśli w MPZP teren jest pod budownictwo mieszkaniowe, to nie jest to nieruchomość rolna. Sąd wieczystoksięgowy stosuje tą samą definicję nieruchomości rolnej z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, co notariusz czy organy administracji.
Dziękuję za Wasze pomysły.
A co w przypadku gdy w księdze jest wpisane B – GRUNTY ROLNE ZABUDOWANE? Bo myślałam, że jak jest B, to jest jedno B – tereny mieszkaniowe. A tu jest jakies jeszcze inne „B”, czy może to jest to B w znaczeniu BR?
to jest BR. „r” w tym przypadku jest w formie opisowej.
Dziękuję za wyjaśnienie.
Ponieważ wiele artykułów pisanych jest po łebkach, a porady udzielane są „oględnie” postanowiłem zbadać temat ponieważ właśnie poniekąd mnie dotyczy. Stan na dzień dzisiejszy:
Działka rolna „R” 3000m2 podzielona na 2x 1500m2, wydane WZ. Brak planu przestrzennego. Działki w granicach miasta.
Działki w formie darowizny zostaną przekazane dzieciom – po jednej. Córka chce się budować i wziąć kredyt hipoteczny pod nieruchomość.
Może ktoś ma ten sam problem więc podaję sposób postepowania w krokach
1. Wyłączamy z produkcji rolnej i tak potrzeba do pozwolenia na budowę. Jeżeli dobre klasy ziemi to koszty są wysokie. U mnie klasa IVb+V – bezpłatnie
2. Doprowadzamy do wydania pozwolenia na budowę;
3. Pobieramy dziennik budowy;
4. Bierzemy geodetę do wytyczenia budynku (rozpoczęcie budowy);
5. Geodeta wydaje kwit o zmianie z „R” na „Bp”. Grunt staje się „B” po przyjęciu budynku w użytkowanie, chyba nie da się na „B” jak nie ma budynku. Robi wpis w dzienniku budowy.
6. Wnioskujemy o zmianę wpisu przeznaczenia gruntu w KW na podstawie kwitu od geodety.
7. Teraz idziemy po kredyt do banku. Jak jeden nie chce dać idziemy do innego.
Dzięki za podpowiedź. Proszę o info czy udało się w banku i jakim. Ja pytałam w ing i na poniedziałek jestem umówiona z geodeta na zmiane na podstawie wniosku i wpisu w dziennik na zmianę na Bp mam nadzieję że się uda
Może i jestem mało precyzyjny, ale wypowiadałeś się wcześniej i jakoś nie widziałem abyś doradził jak z „R” zrobić „Bp” Nie jestem ani prawnikiem, ani geodetą, ani urzędnikiem więc się nie znam. Podałem tylko orientacyjnie kolejność czynności jaka daje taką możliwość w moim przypadku.
bogdan
malo jestes precyzyjny a przez to dezinformujesz ludzi. wylaczenie z produkcji rolnej za darmo tylko dla IV-VI gleb mineralnych, gleby organiczne placa do 6 klasy. nie trzeba tego robic bo pozwolenia musi byc wylaczone. najczescie starostwo przy przyjmowaniu wniosku onpozw na budowe sie onto pyta. geodeta po zgloszeniu rozpoczecia robot budowlanych oczywiscie po uzyskaniu pozwolenia lub zgloszeniu moze wytyczyc budynek co odnotowuje w dzienniku budowy. nastepnie ten sam geodeta musi wykonac operat geodezyjny i zglosic go do starostwa gdzie zostanie sprawdzony i skartowany. po skartowaniu w rejestrze gruntow pojawi sie oslawione Bp. nastepnie trzeba wziasc wypis i udac sie do ksiag wieczystych celem uaktualnienia wpisu w dziale I na podstawie wypisu z rejestru i wtedy dopiero do banku.
Dokładnie potwierdzam.
Mam tylko jedną wątpliwość i mój geodeta musi to sprawdzic czy da się bez przeszkód całą 20ar działkę zaznaczyć jako Bp. Czy ktoś ma już w tym doświadczenie?
ja zrobilem 11 arow. nie sadze zeby byla roznica miedzy 11 a 20
A jak długo trzeba czekać na zmianę w ewidencji gruntow? I jak długo sąd dokonuje zmiany w księgach? Z góry dziękuję za odpowiedź
W księgach wieczystych trwa to od kilku dni do kilku miesięcy, zależy od sądu.
Mam wybudowany dom na działce 30a. Oznaczenie MR – mieszkaniowo-zagrodowe.
Czy na wybudowanym domu z działką o takich parametrach zgodnie z obowiązują ustawą o obrocie ziemią można ustanowić hipotekę? Wydaje się, że można w kwocie nie przewyższającej wartości nieruchomości i po wykonaniu operatu szacunkowego. Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Dodam, że istnieje MPZP i działka przeznaczona była pod niskie budownictwo rodzinne.
Dziś dzwoniłam do sądu i powiedzieli mi że ustanowiona zostanie hipoteka jak w wypisie z ewidencji gruntow działka będzie widniała jako budowlana czyli Bp. Jeżeli jest Mr to nic z tego. Mam nadzieję że wkoncu wprowadzą jakaś zmianę w zapisach ustawy bo to jest paranoja
Czy to oznacza, że wszystkie domy w Polsce, które są wybudowane na działce 30a i więcej, a działki mają oznaczenie MR – nie mogą być sprzedane na wolnym rynku?
Raczej mogą. Tylko problem widnieje w tym że nikt nie dostanie na nie kredytu i zainteresowania raczej nie będzie takim domem i działki rolne też będą sprzedawane za bezcen bo będą mogli postawić na nich dom osoby z kasą bo bedaki nie dostaną kredytu. Co za Państwo….. Tylko wyjeżdżać…..
wylaczone spod istawy sa grunty juz zabudowane w dniu wejscia ustawy ale na dzialke MR ktos dostanie kredyt do wysokosci 80% wartosci operatu szacunkowego.
A kto sporządza taki operat?
rzeczoznawca od nieruchomosci
Jaki jest koszt takiego rzeczoznawcy i czas oczekiwania na sporządzenie wyceny?
Dom pechowo nie został ukończony w dniu wejścia w życie ustawy, ale oddany zostanie w lipcu. Czy to znaczy, że taki dom na działce 30a MR z MPPZP pod miastem może być sprzedany przysłowiowemu sąsiadowi, ARR lub proboszczowi? Że takie domy na działkach straciły wartość?
Jaka wielkosc ma dzialka ? dokladnie 30a? Jesli wiecej to kupi ja tylko sasiad albo ksiadz. Jesli 30 i mniej to ciezko poki co powiedziec. Co innego administracja rzadowa i kontrola obrotu ziemia a co innego banki. Podejzewam ze przepis zostalby zinterpretowany tak ze MR nie byloby dzialka rolna ale banki maja swoje interpretacje i dla nich kazda dzialka ktora ma chocby metr ziemii rolnej jest dzialka rolna. Wiec kredyt do wysokosci 60-80% wartosci operatu jesli w ogole. Niektore banki mowia stanowcze nie jakimkolwiek kredytom na nieruchomosciach rolnych.
Dzięki Michał za odpowiedź.
Tak – dokładnie 30a.
Ale to jakiś absurd, żeby domu na działce 32a nikt nie mógł kupić!!! Ja zakładałem, że może, ale ludzie będą mieli problem z jego zakupem na kredyt hipoteczny.
Jeśli MPZP przeznacza nieruchomość na cele inne niż rolne, to nie jest to nieruchomość rolna w rozumieniu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (nawet jeśli w ewidencji zapisano inaczej) – można ją obciążyć hipoteką na ogólnych zasadach, nie ma zastosowania ograniczenie dotyczące nieruchomości rolnych.
Czy Pana zdaniem nowy art. 68 ust. 2a ogranicza zastosowanie art. 110(1), inaczej mówiąc, czy hipotekę przymusową (na podstawie nakazu zapłaty w postępowaniu cywilnym) można ustanowić do 150% wartości wierzytelności czy jedynie do wartości nieruchomości (rolnej) ?
Witam – ponawiam pytanie dotyczące hipoteki przymusowej np. z tytułu wykonawczego – nakazu zapłaty z klauzulą wykonalności (bo rozumiem że urzędy skarbowe, ZUS i KRUs nie muszą dołączać do wniosków o wpis hipoteki przymusowej MPZP/operatu ?) Proszę pilnie o opinię, dziękuję
Obawiam się, że na tym etapie nie ma pewnej odpowiedzi na to pytanie. To zagadnienie będzie musiało być rozstrzygnięte w praktyce. Obawiam się (z punktu widzenia wierzycieli), że może być to zinterpretowane tak, że suma hipoteki nie może przekraczać ani wartości nieruchomości ani 150% wierzytelności.
zaraz zaraz bo chyba bylem malo precyzyjny. Cos mi sie przypomina ze w tej ustawie sa wylaczone rowniez te ktore maja wydane prawomocne warunki zabudowy. Wiec dla tych co sie wybudowali przed ustawa to jest po staremu ale dla tych co po wejsciu ustawy dostali WZ to juz ziemia niesprzedawalna. Dom jak najbardziej mozesz kupic 🙂 ale bez dzialki 🙂
wITAM.
Chcemy kupić dom na wsi. Dom z lat 80 + budynki gospodarcze, wszystko na działce 15 arów, w wypisie oznaczenia: grunty orne, grunty orne, a 0,11 ha grunty rolne z zabudowaniami. Notariusz powiedziała, że możemy to kupić, a banki nie chca przyznać kredytu. Czy na takiej nieruchomości sąd nie wpisze odpowiedniej hipoteki?
Sąd wpisze wartość hipoteki do kwoty z operatu sporzadzonego przez rzeczoznawce. Ja jestem na etapie przekształcenia rolnej w budowlaną to jest warunek otrzymania kredytu w każdym banku
Proszę zapoznać się ze wpisem z 20 czerwca, tam jest to omówione.
Witam,
mam podobny problem jak wszyscy i już powoli się gubię.
Mam działkę ok. 4000m2. W MPZP działka jest oznaczona jako MR. W ewidencji gruntów w Starostwie jako grunty orne. W KW jest napisane nieruchomość gruntowa. Na tej działce zaczęliśmy budowę domu i budynku gospodarczego – na ten moment jest stan surowy otwarty. Pozwolenie na budowę otrzymaliśmy w styczniu 2016. 20 maja 2016 podpisaliśmy z bankiem umowę kredytową i złożyliśmy wniosek o wpis hipoteki. W dniu wczorajszym dostałam pismo z sądu o konieczności dostarczenia operatu szacunkowego.
Dzwoniłam do sądu, Pani powiedziała, że ich nie interesuje MPZP tylko ewidencja gruntów a tam są grunty orne.
Jeżeli teraz wezmę geodetę, żeby dokonał inwentaryzacji działki, to cała nieruchomość zmieni się na Bp i wtedy uzyskam wpis hipoteki? Czy w takim przypadku nie będzie problemu z bankiem?
Witam,
Jeżeli ktoś z Państwa ma pytania odnośnie możliwości uzyskania kredytu na danej działki zapraszam do kontaktu odpowiem na wszystkie pytania.
Doradztwo kredytowe Rzeszów
V-cash Rzeszów
Tel: 533 350 470
Witam posiadam działkę 0,3 ha mamy wydane pozwolenie na budowę i wylane fundamenty. Działka widnieje jako rolna , brak miejscowego planu zagospodarowania. Odrzucony wniosek o kredyt. Czy zmiana działki na Bp wystarczy by otrzymać kredyt?
witam
jak tak zrobiłem i w banku przeszło. Po niedzieli podpisuję umowę kredytową.
pozdrawiam
Jak pisałem już w komentarzach – nie pomagam w zakresie uzyskiwania kredytów hipotecznych, to nie moja specjalizacja.
Chcemy ubiegać się o kredyt hipoteczny na budowę domu. W maju otrzymaliśmy pozytywną decyzję o warunkach zabudowy- budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Działka jest rolna, brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Powierzchnia działki 1,46 ha.
Z tego co się dowiedziałam w banku; istnieje możliwość uzyskania kredytu, ale należy zaangażować w to geodetę. Ten z kolei ma stworzyć operat geodezyjny-który podobno zmienia przeznaczenie działki na budowlaną i podzielić działkę tak aby ta część która miałaby stanowić zabezpieczenie kredyty hipotecznego nie przewyższała wielkości 3000mkw ( bo związane jest to z ustawą rolną). Później z operatem geodezyjnym należy udać się do sądu żeby zmienić w księgach wieczystych oznaczenie działki z rolnej na budowlaną, tak samo w rejestrze gruntów.
Czy to wystarczy nie wiem, a interesuje mnie kwota kredytu ok 300 000zł. Póki co już 2 geodetów nie wie jak do tematu podejść- bo podobno dla nich temat nowy.
Czy geodeta może przekształcić działkę rolną w budowlaną skoro nie ma planu zagospodarowania przestrzennego?
robisz tak. geodeta dzieli dzialke na czesci tak zeby ta na ktorej ma stanac dom miala ponizej 3 ar. nastepnie chyba bedziesz musiala wystapic o nowe warunki zabudowy bo zmieni sie jej nr. po tym musisz zaprojektowac dom i otrzymac pozwolenie na budowe. po zgloszeniu robot budowlanych geodeta moze wytyczyc budynek i zrobic operat z operatem idzie do starostwa a starostwo zmienia w ewidencji na bp czyli niezabudowany teren zurbanizowany. z wypisem do ksiag wieczystych zeby zaktualizowac przeznaczenie gruntu
Moj geodeta który wytyczal budynek nie chce się podjąć zmiany przeznaczenia gruntu rolnego w tzw. Bp bo twierdzi że to jest nie zgodne z prawem. Moja działka niecałe 20ar czyli nie podlega ustawie. Twierdzi że za 7lat mogę dostać karę za wyłączenie z produkcji rolnej 30tys + odsetki. Do tego dąży ustawa jak zaczną szukać pieniędzy. Co mogę jeszcze zrobić w tej sprawie. W geodezji nie widzą problemu geodeta tego nie zrobi bo podobno ryzykuje utraty wykonywania zawodu. Dodam że moja działka to grunty klasy IV b i V czyli w warunkach zabudowy grunty nie wymagajace zgody na wylaczenie z produkcji rolnej. Co moge jeszcze zrobić w tej sprawie.
dziwna sprawa. co jest niezgodne z prawem ? zmiana przeznaczenia z rolnej na teren niezabudowany w trakcie budowy ? przeciez twoim obowiazkiem jest to zrobic w momencie rozpoczecia budowy. twoja dzialka juz nie jest rolna jak zaczniesz na niej budowac. kiedys geodeci tego nie robili tylko zmieniali od razu na B po inwentaryzacji przy odbiorze. moim zdaniem jedyne co mozesz zrobic to zmienic geodete. moj nie mial z tym zadnych problemow i o karze nie wspominal 😉
A czy ja sama mogę złożyć wniosek o zmianę gruntu na budowlany czy musi to geodeta. Bo przecież spotyka się z definicja odrolnienia dzialki i zmiany jest statusu na B i wtedy jest droższa. Mój dom jest w stanie surowym + media. Jestem w kropce nie wiem co robić żeby dostać ten nieszczęsny kredyt
geodeta musi zrobic operat
Podejścia są dwa – zmiana ewidencji po rozpoczęciu budowy lub po jej zakończeniu. Mnie bardziej przekonuje zmiana po zakończeniu budowy, ale wydaje mi się, że oba poglądy są równie popularne.
Paula u mnie sytuacja jest bardzo podobna. Działka ma powierzchnię 1.06ha. Mam warunki zabudowy na budowe nowo powstałej zabudowy zagrożone. Chciałem zrobić operat geodezyjny i zmienić grunty z R na BP. Geodeta twierdzi że grunt jest sklasyfikowany i że nie mogę tego zrobić. Podobno dowiadywał się u samego naczelnika w wydziale geodezji. Nie wiem co mam dalej zrobić żeby otrzymać kredyt.
Może ktoś znalazł rozwiązanie?
Jestem w podobnej sytuacji- też chce wziąć kredyt ale przy mojej działce to na razie nie możliwe. W pierwszym tygodniu lipca sejm ma obradować na temat zmiany ustawy która nas wstrzymuje, radze wszystkim aby się wstrzymali z dalszymi krokami, bo po nowelizacji ustawy nasz problem powinien się skończyć.
Decyzja o warunkach zabudowy wydana,ale że działka ma powierzchnię 1,45ha, to trzeba złożyć wniosek o odrolnienie do Urzędu Gminy, jeżeli zostanie wydana decyzja pozytywna to dokonać podziału działki przez geodetę do 3000m2. Przez to zmieni się nr działki i niewykluczone że ponownie trzeba będzie składać wniosek o nowe warunki zabudowy. Architekt robi projekt domu. Następnie złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Geodeta wyznacza obszar budynku+ do tego dziennik budowy- i dopiero na podstawie tego geodeta zmienia przeznaczenie działki z rolnej na tzw.Bp ( tereny przeznaczone pod zabudowę). Dopiero po wybudowaniu domu działka zmieni status na B.
To nie geodeta „przekształca” – chodzi pewnie o aktualizację ewidencji gruntów. To dość złożony temat. Proszę natomiast zwrócić uwagę, że ograniczenie co do wpisu hipoteki dotyczy wszystkich nieruchomości rolnych, a nie tylko tych o powierzchni 0,3 ha i większej.
Czy próbował pozyskać kredyty z banków bez sukcesu? Pilnie potrzebują pieniędzy, aby wyjść z długów? Potrzebujesz pieniędzy na rozwój lub utworzenie własnej firmy? Uzyskać pożyczkę od jednego z wiodących brytyjskich firm pożyczkowych. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt poprzez e-mail: larryfox2016@hotmail.com
A ja mam dzialke 10ar, na niej budynek w stanie surowym zamknietym, pozwolenie na budowe z 2014r, klasa gruntow Bp czyli tereny zurbanizowane niezabudowane..!!!jedyny problem brak MPZP.ani jednej wzmianki o dzialce rolnej i kredytu na dokonczenie budowy nie moge dostac..!!!Te banki i te sądy to jakas masakra!!!PiS przyjal a banki i sady widac prowadzone przez antyrzadowa koalicje PO…..!!!zlosliwosc!!!!! bo jak inaczej nazwac obecną sytuaje ,gdzie ponizej 30ar dzialki nie podlegaja nowej ustawie…!!!!
Pytanie do Marka
Jak zalatwiles że cale 10ar masz Bp bo ja mam dzialke 19ar i mi geodeta nie chce zmienić przeznaczenia gruntu na bp mam Klasę gleby IV b i V nie wymaga wyłączenia z produkcji rolnej zaświadczenie ze starostwa.
W banku Ing nie ma problemu jeśli jest zmiana na bp tylko zaświadczenie z gminy że nie ma Miejscowego planu
Witam,
Mam działkę rolną 11ar (PS III) i odrolnione z tego 4ar pod budowę domu (mam prawomocną decyzję o pozwoleniu na budowę domu). Zatem mogę się już budować, ale dowiedziałam się o możliwości przekształcenia całej działki na budowlaną. Jeżeli wyciągnę fundamenty i zawołam geodetę, który pomierzy i naniesie poprawki na mapę to można wtedy złożyć wniosek o przekształcenie całej działki na budowlaną. Czy to prawda?
Zapomniałam dodać, że ten fragment domu np. same fundamenty to jest pewnego rodzaju „argument”, że na tej działce nie będzie prowadzona już działalność rolnicza, ale będzie stał dom mieszkalny. Zatem na takiej podstawie można przekształcić na działkę budowlaną. Ile w tym prawdy?
Jestem właścicielem działki o powierzchni 0,49 h. Działka w MPZP jest w całości działką pod zabudowę jednorodzinną tzw. M-ka (mieszkaniówka). Przed kilkoma dniami pojawił się klient, który chciał tę działkę ode mnie kupić. Notariusz sprawdził wypis i wyrys z MPZP i nie miał żadnych wątpliwości co to możliwości przeprowadzenia takiej transakcji. Kiedy jednak spotkaliśmy się z klientem u tego notariusza, w celu ostatecznego podpisania aktu notarialnego, notariusz zaczął się wahać.
Tą niepewność w decyzji notariusza zasiał wypis i wyrys z rejestru gruntów. Tam znajduje się zapis, że są to grunt rolne RIIIa. Postanowiłem więc zadzwonić do ANR w celu wyjaśnienia tej sprawy. Tam powiedziano mi, że MPZP jest aktem nadrzędnym, wyłączającym w tym przypadku grunt z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Dzwoniłem też do innych notariuszy, którzy bez problemu przeprowadzali już takie transakcje. Mój klient jednak postanowił dowiadywać się u swoich notariuszy, którzy twierdzili, że nie może on nabyć tej działki. Moje pytanie brzmi: kto ma rację?
Jak długo będziemy ofiarami ustaw pisanych w pośpiechu i na kolanach?
A co jest w ksiedze wieczystej? Rolna czy mieszkaniowka ? Jesli rolna to wypis z planu w gminie i aktualizacja ksiegi i po sprawie
W KW może być rolna, ponieważ plan jest dość świeży i zmiana była dokonywana już na mój wniosek.
Witam,
Dziś dostałem negatywną decyzje z banku. Działka oznaczona w rejestrze gruntów i KW symbolem BP – zurbanizowane tereny niezabudowane. Działka o powierzchni 453m2 praktycznie w centrum miasta. Brak MPZP, ale zostały wydane warunki zabudowy w styczniu 2016 w których budynek jest oznaczony jako MN/U. Czytam i czytam i z tego co widzę to ludzie mają problem ale z działkami rolnymi, a ta działka jest ewidentnie budowlana. W banku pani też zdziwiona i twierdzi, że to przez brak MPZP. Czy na tej działce, może być problem z ustanowieniem hipoteki? Bardzo proszę o pomoc!
Idź do innego banku np. ING
Problem w tym, że muszę wziąć kredyt w EUR i nie mam zbyt dużego wyboru banków. Rozumiem, że ten bank znalazł sobie po prostu wymówkę aby kredytu nie udzielić?
Jak ja pytalam w pko to powiedzieli mi ze na bp nie dostane kredytu gdy nie ma MPZ w ING i Spoldzielczym bez problemu. Poczekaj dwa tygodnie I sprawa sie wyjasni jutro posiedzenie senatu nad nowelizacja tej chorej ustawy
Proszę zwrócić uwagę, że banki stosują dość surowe procedury kredytowe. Nawet jeśli wpisanie hipoteki jest dopuszczalne, to niektóre banki odmawiają udzielenia kredytu.
mam mpzp dzialka 10arow MN i dostalem kredyt u notariusza bez zadnych problemow.
w ksiedze i w rejestrze gruntow grunty orne.
A w jakim banku?
Pko bp
Witam. Planujemy z żoną zakup działki o powierzchni 1600 m^2. Z przeznaczeniem ML i MR (z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej niskiej według warunków jak dla terenów MN). Jak wygląda sprawa kredytowania budowy domu w takim przypadku?? Dziękujemy za odpowiedź.
Witam. Mam pytanie odnośnie zakupu działki.
Staram się o kredyt na działkę z domem juz wybudowanym w latach 70-80, wyremontowanym. W księdze jest wpis nieruchomość rolna zabudowana, nie ujawniono budynku na działce. Czy taką działkę mogę kredytować? Dodam, że w planie zagospodarowania przestrzennego jest zabudowa
Witam mam działkę rolną 2ha, pozwolenie na budowę sprzed tygodnia.jak podzielić działkę by można tylko wziąć kredyt, geodeta powiedział że można tylko podzielić na działkę większą niż 3000m2,a w banku powiedzieli że dadzą kredyt na działkę do 3000 me. Co robić bo 1 M robi w tym przypadku roznice
Jak pisałem już wcześniej – nie specjalizuje się w udzielaniu kredytów, w tym zakresie pomóc nie umiem.
Hej mam działkę już zamienioną z rolnej na taką co mogę już spokojnie budować dom i jak dzielić żeby dostać kredyt?
Jak już pisałem – nie specjalizuję się w uzyskiwaniu kredytów, w tym zakresie nie potrafię pomóc.
czy działka rolna o powierzchni 3300 m2 , z warunkami zabudowy wydanymi przed wejsciem ustawy również podlega przepisowi jak działka rolna czy budowlana ?
Decyzja o warunkach zabudowy nie zmienia nieruchomości rolnej w nie-rolną, ale może dawać szanse na skorzystanie z przepisu art. 11 pkt 2 ustawy nowelizacyjnej. Proszę spojrzeć do wpisu z 4 kwietnia 2016 r.
Panie Mecenasie,
planuję zakupić działkę niezabudowaną o pow. O,6 ha oznaczoną w KW i ewidencji gruntów jako grunty orne ale zgodnie z MPZ jest to teren AG. Czy przy dokonaniu wpisu hipoteki konieczne będzie przedłożenie operatu szacunkowego oraz złożenie wniosku o zmianę klasyfikacji gruntu? Proszę również o informację, czy po 01.07.2016 r. nastąpiły zmiany w ustanawianiu hipotek przez sądy ( mam min. na myśli terminy uprawamacniania się wpisów hipotecznych przy wnioskach o wpis hipotek ustanowionych w aktach notarialnych przesyłanych elektronicznie przez notariuszy do sądów)
Trzeba zacząć od tego, czy to jest nieruchomość rolna. Jeśli jest ona przeznaczona w całości w MPZP na cele inne niż rolne, to nieruchomością rolną w rozumieniu przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nie jest.
Witam,
odziedziczyliśmy działkę rolną o powierzchni 2,5 ha w wiosce bez MPZP (klasy gleby III i IV , nie jesteśmy rolnikami). Dnia 26.07.2016 otrzymaliśmy warunki zabudowy i zagospodarowania terenu na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz budowę budynku gospodarczo-garażowego w zabudowie zagrodowej. Mamy bezpośredni dostęp do drogi powiatowej. Nie rozpoczęliśmy budowy, ponieważ tak jak większości, nie udało nam się uzyskać kredytu. W sąsiedztwie jest jeden dom mieszkalny, jednak nie został on jeszcze naniesiony na mapy (być może nie zakończona budowa- nie wiemy).
W zawiązku z powyższym proszę o poradę, czy jest szansa , żeby wydzielić np. 30 arów z tej działki na IV klasie ziemi przy granicy z ulicą i starać się o przekształcenie tej części na działkę budowalną?
Czy może doradzi nam Pan jak inaczej postąpić w naszym przypadku.
Proszę o informację zwrotną.
dziękuję
Pozdrawiam
Warunki zabudowy na zabudowę zagrodową nie pozwalają uznać nieruchomości za niewykorzystywaną na cele rolne. Trzeba byłoby rozważyć uzyskanie WZ na cele nierolne, ale w pierwszej kolejności trzeba ocenić czy da się spełnić przesłankę z art. 61 ust. 1 pkt 4 u.p.z.p. – trzeba sprawdzić czy była zgoda na przeznaczenie na cele nierolnicze w planie miejscowym sprzed 1995 r. lub czy są spełnione przesłanki z art. 7 ust. 2a ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
Dzień dobry,
mam kilka działek o powierzchni 0,3h i problem z ich sprzedażą: mają one decyzję o warunkach zabudowy, ale jest tam wzmianka o zabudowie zagrodowej w gospodarstwie rolnym. To stanowi problem przy dokonaniu transakcji, chciałem więc wystąpić do gminy o zmianę decyzji o warunkach zabudowy: w okolicy nie ma praktycznie gruntów ornych, jest to już de facto osiedle domków jednorodzinnych. Od urzędniczki usłyszałem, że to niemożliwe. Czy ma racje? Ziemia została odrolniona wiele lat temu, decyzję o warunkach zabudowy wydano w 2011 roku
Witam w księdze wieczystej mam wpisane :
W ŁAMIE 5 UJAWNIONO: PASTWISKA TRWAŁE, GRUNTY ORNE; co to znaczy ?
Można sie budować na takiej działce ?
To jest opis ewidencyjny gruntu (a w KW często bywają one nieaktualne, trzeba sprawdzić w ewidencji gruntów). On nie rozstrzyga sam w sobie o tym, czy można na tej nieruchomości coś zbudować. To określają m.in. przepisy z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego – np. treść miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Bardzo ciekawy temat. Mam sporą działkę po ojcu i chcę starać się o kredyt hipoteczny na nią. Ale czy będzie problem przekształcić taką działkę w budowlana później jeżeli bedzie objęta hipoteką ?