Grunty rolne – zmiany w ustawie
Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego w nowym brzmieniu obowiązuje od 30 kwietnia 2016 r., a już doczekała się nowelizacji. 6 lipca 2016 r. uchwalono ustawę zmieniającą tę ustawę oraz ustawę o księgach wieczystych i hipotece. Ustawa została ogłoszona w Dzienniku Ustaw 1 sierpnia 2016 r. (poz. 1159) i wejdzie w życie po upływie 14 dni.
Powodem nowelizacji było znaczne zaostrzenie zasad udzielania kredytów przez banki w sytuacjach, gdy zabezpieczeniem miałaby być nieruchomość rolna.
Uchylony zostanie przepis art. 68 ust. 2a ustawy o księgach wieczystych i hipotece, który przewiduje ograniczenie sumy hipoteki na nieruchomości rolnej i konieczność przedłożenia operatu szacunkowego z wnioskiem o wpis hipoteki. W ten sposób, przywrócony zostanie stan prawny sprzed 30 kwietnia 2016 r. Nie będzie więc ograniczenia sumy hipoteki do wartości nieruchomości – możliwe będzie ustanowienie hipoteki na kwotę wyższą od wartości nieruchomości.
Ustawa nowelizacyjna poszerza zakres nieruchomości wyłączonych spod działania ustawy. Przepisów ustawy nie będzie stosować się do nieruchomości rolnych będących drogami wewnętrznymi oraz do nabycia udziałów lub ich części we współwłasności nieruchomości rolnych o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha oraz będących drogami wewnętrznymi.
Poszerzony zostanie również katalog podmiotów, które mogą nabyć nieruchomość rolną o parki narodowe, w przypadku zakupu nieruchomości rolnych na cele związane z ochroną przyrody.
Ograniczeniu ulegną uprawnienia ANR do nabycia akcji i udziałów w spółkach prawa handlowego, które są właścicielami nieruchomości rolnych. Prawo to nie będzie przysługiwać w przypadku gdy nabywcami są osoby bliskie zbywcy, lub gdy nabycie następuje w wyniku dziedziczenia ustawowego oraz w przypadku nabycia akcji lub udziałów przez rolnika indywidualnego w wyniku dziedziczenia lub zapisu windykacyjnego.
zdjęcie: widok z ruin zamku w Kazimierzu Dolnym
Witam,
Nie wiem czy w odpowiednim miejscu dodaje post ale chciałbym się dowiedzieć czy kupując działkę siedliskową 35 arów, po wybudowaniu na niej domu nadal będzię obowiązywał 10 letni zakaz sprzedaży zakupionego gruntu po wejściu w życie ustawy (działka zakupiona w tym miesiącu)?
Nie umiem odpowiedzieć abstrakcyjnie na to pytanie – musiałbym przeanalizować sytuację konkretnej nieruchomości.
Witam
bardzo cieszą mnie te wieści. Mam 1000mkw działki rolnej klasy IIIb z której udało uzyskać się wyłączenie z produkcji rolnej 495mkw po budowę domu jednorodzinnego i potrzebny mi kredyt na budowę.
Zastanawiam się czy fakt wyłączenia z produkcji rolnej wpisuje się w księgi wieczyste?
Ujawnia się tam zmianę w ewidencji gruntów i budynków, która jest konsekwencją inwestycji na tym terenie (a nie samego wydania decyzji zezwalającej na wyłączenie gruntu z produkcji rolnej).
Od 2008 r mamy 10 arową działkę rolną klasy VI we wsi i przy drodze gminnej. Wieś położona jest po obu stronach kanału łączącego dwa jeziora. Podatku za nią nie płacimy choć napisaliśmy wniosek o jego ustalenie. Dalej napisaliśmy wniosek o zmianę przeznaczenia działki tj. na rekreacyjną lub budowlaną bo z takim zamiarem kupowaliśmy. Nasza działka i inne umiejscowione po obu stronach kanału ujęte zostały w zmianie planu zagospodarowania i przeznaczenia(rekreacyjne) . Uchwała gminy została podjęta (2009), wyrysowane działki ujęte do zmiany przeznaczenia(w tym nasza przy drodze od wsi do wsi), kolektor do wsi do wsi poprowadzony po naszej stronie, przez działkę nie przechodzą linie energetyczne, plan zagospodarowania sporządzony ale brak ostatecznej decyzji ponieważ jest jakieś ,,ale” starostwa co remontu drogi i poszerzenia. Innym zainteresowanym, których działki są po drugiej stronie kanału poprzez przebudowę mostu nad kanałem, zamknięto dojazd do ich działek. To wstrzymuje wydanie ostatecznej decyzji a tym samym nie możemy nic zrobić. Poszerzenie dotyczy przeciwnej strony drogi vis a vis naszej. Czy możemy na tym etapie wystąpić o warunki zabudowy i postawić domek rekreacyjny?
Czy mogłaby Pani szerzej opisać temat? Trzeba zacząć od tego czy nieruchomość jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, bo to nie jest dla mnie jasne. Jeśli nie, to wydaje się decyzje o warunkach zabudowy.
Czy według nowych przepisów mogę zakupić działkę rolną 1,6ha w innej gminie niż mam gospodarstwo rolnę (2ha) ? Czy taką nieruchomość mogę później odpisać darowizną dzieciom lub rodzeństwu? Bardzo proszę o odpowiedź.
Jeśli jest Pani rolnikiem indywidualnym (art. 6 ustawy), to może Pani nabyć nieruchomość rolną – niekoniecznie musi ona być położona w gminie, w której ma Pani gospodarstwo.
Mam zamiar sprzedać siedlisko na wsi, które znajduje się na działce o powierzchni 0,75 ha; czy w świetle nowych przepisów mogę to uczynić? Pozdrawiam i prosze o odpowiedź na to pytanie.
Jeśli jest to nieruchomość rolna, która podlega ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego, to możliwość jej nabycia może być ograniczona. Nowe przepisy nie zakazują zbycia nieruchomości rolnych w ogóle, ale ograniczają krąg podmiotów, które mogą to swobodnie zrobić.
Dziękuje za odpowiedź, prosiłabym jednak określić jakie musi mieć kwalifikacje potencjalny nabywca aby mógł kupić ode mnie to siedlisko z budynkami gospodarczymi bez przeszkód. Pozdrawiam, Weronika
Witam. Chciałabym się dowiedzieć czy w świetle nowej ustawy nie będąc rolnikiem mogę postawić dom na działce rolnej. Obecnie działka należy do moich rodziców (rolników). Działka jest mniejsza niż 0,3 ha. Została zgłoszona do odrolnienia niemniej w gminie powiedzieli, że odrolnienie przewidziane jest za ok. 3 lata. Dom chcę budować teraz. Czy istnieje możliwość, aby to rodzice wystąpili o pozwolenie na budowę domu w zabudowie siedliskowej , a po otrzymaniu pozwolenia przepisali działkę na mnie i przenieśli zezwolenie na mnie? Bardzo proszę o odpowiedź.
Nowe przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nie dotyczą kwestii zabudowy na nieruchomościach rolnych – w tym zakresie ustawa nic nie zmieniła. Można więc wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy (jeśli nie obowiązuje tam MPZP).
Mamy udział w działce o pow 1,1 ha – udził z prawem do wyłącznego korzystania obejmuje teren niecałe 500 m2 Działka w centrum wsi, nad wodą.
w rejestrze gruntów jest ona oznaczona Bz- ŁIV, Bz- ŁV; Bz- PsV, Bz- LsV, Bz_N (największa część)
działka w studium zagospodarowania i w rzeczywistości wykorzystywana od kilkudziesięciu lat pod rekreację. Działki (części do wyłącznego korzystania) nad Odrą, w wieszkości bardzo małe (ok 200m2). Zabudowane budynkami rekreacyjnymi.
Płacimy podatek jak za działkę rekreacyjną. Oczywiście gmina nie wykonała planu zagospodarowania przestrzennego – jest tylko na cześć wsi.
Geodezja twierdzi, że to nie są działki rolne, a notariusze się upierają, że są. Kto to może rozstrzygnąć, bo mamy kupca, i umowa miała być za tydzień.
W ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego nie ma przewidzianego szczególnego organu, który takie kwestie by rozstrzygał. Notariusz musi dbać o ważność czynności prawnej, która jest dokonywana. W przypadku odmowy dokonania czynności przez notariusza, można ją kwestionować przed sądem (art. 83 Prawa o notariacie).
Witam. Moi rodzice, którzy nie są rolnikami, posiadają działkę poza miastem o powierzchni 17 ar, której nie obejmuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Obecnie występować będą o wydanie Warunków Zabudowy. Czy jest możliwość otrzymania zgody na przeznaczenie działki na budowę jednorodzinną? A następnie przepisanie jej na mnie i mojego męża?
Jeśli nie obowiązuje MPZP, to wydaje się decyzję o warunkach zabudowy. Nie umiem natomiast powiedzieć czy jest szansa na decyzję pozytywną – nie znam ani tej nieruchomości, ani planowanej inwestycji.
Dzień dobry,
czy ta ustawa oznacza, że jeżeli sprzedaję dom z przynależącą do niego działką rolną o powierzchni 1.5ha, to sprzedaż ta nie jest możliwa osobie fizycznej, która nie jest rolnikiem?
Pozdrawiam,
Paulina
Osoba fizyczna może nabyć nieruchomość rolną (jeśli nie jest rolnikiem) w przypadkach wskazanych w ustawie – np. jako osoba bliska lub za zgodą Prezesa ANR.
Witam,
Jakie są dokładne różnice między działką budowlaną a rolno-budowlaną? Czy można spokojnie bez problemów wybudować dom na działce rolno-bud?
Definicja działki budowlanej jest zawarta w przepisie art. 4 pkt 3a ustawy o gospodarce nieruchomościami: należy przez to rozumieć zabudowaną działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej umożliwiają prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń położonych na tej działce.
Pojęcie działki rolno-budowlanej jest pewnie potoczne. Trudno mi odpowiedzieć nie znając dokładnie nieruchomości, o które Pani pyta.
Żona jest współwłaścicielką nieruchomości rolnej o powierzchni 41 arów.31 arów to pole orne kl.||| b.Współwłaściciel chce wyjść ze współwłasności. Jakie są szanse aby żona mogła nabyć jego część? Jest plan zagospodarowania przestrzennego wsi.
To dość szczegółowa kwestia, a możliwości zniesienia współwłasności są różne – zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną.
Witam serdecznie.
Dziekuje za obszerne i bardzo przydatne porady!
Czy na dzien dzisiejszy osoba niebedaca rolnikiem w swietle prawa moze zakupic grunt, ktory w ksiedzy wieczystej firguruje jako orny/rolny o powierzchni 3300m2, oraz dla ktorego jest zatwierdzony MPZP z przeznaczeniem tego wlasnie gruntu pod budownictwo jednorodzinne.
Dodam, ze zakup mialby sie odbyc pomiedzy osobami prywatnymi, a MPZP dla danej dzialki zostal uchwalony jeszcze przed nowelizacja.
Wszedzie slysze informacje, ze do 0,3ha, lub jesli jest zatwierdzony MPZP.
Co wiec gdy dzialka jest wieksza niz 0,3ha i posiada MPZG.
Pytam gdyz wielu notariuszy mowi mi co innego. Jedni twierdza ze powyzej 0,3ha absolutnie nie, a drudzy, ze ze wzgledu na zatwierdzony MPZP ze bez problemu tak.
Prosze o pomoc
Jeśli nieruchomość jest przeznaczona na cele nierolnicze w MPZP, to nie jest to nieruchomość rolna w rozumieniu przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego – nie podlega ograniczeniom dla nieruchomości rolnych, określonym w tej ustawie.
Mam pytanie posiadam działkę rolną 24ary czy mogę ją Zalesić nigdzie tego nie zgłaszając, dodam że działka nie przylega do żadnego lasu. Czy gdy będę ją Zalesiał czy mogę zadzic drzewa w granicy?
Zalesienie określa się w decyzji o warunkach zabudowy – proszę spojrzeć do przepisu art. 14 ust. 3 ustawy o lasach.
Witam
Posiadam działkę o pow. 3250mkw. Czy mam szanse uzyskania kredytu hipotecznego na ta działkę?
Niestety nie wiem, nie zajmuję się kwestiami kredytów.
Dzien dobry
Chciałbym przekazać ok. 10 ar gruntow rolnych mojej siostrze w formie darowizny z działki o powierzchni 3ha. Czy jest to możliwe ?
A czy grunt 10 ar jest wydzielony? To może być kłopot przy nieruchomości rolnej.
Witam. W 2014r rodzice przekazali mi część gospodarstwa rolnego po otrzymaniu premi Młody Rolnik. Posiadam wykształceie rolnicze po ukończeniu czteroletniego technikum rolniczego. Czy według nowej ustawy mogę zakupić grunty o łącznej powierzchni 8ha które znajdują się w miejscowości której mieszkam?
Niestety nie wiem, musiałbym szczegółowo zapoznać się ze stanem Pana sprawy – bez tego nie mogę pomóc.
Witam.
Z bratem i siostrą dostaliśmy działkę o pow. 36 arów i chcemy ją podzielić na 3 części po 12 ar. Działka jest rolna, w tym wypadku czy to możliwe? Słyszałam, że takiej małej działki nie da sie podzielić bez przekształcenia na budowlaną. działka ma dostęp do drogi wew. z obu stron, znajduje się w terenie niezamieszkalnym, o płaskiej pow. (osiedle nad naszym) Brat chce już wybudować dom jako rolnik (wymagane 15 arów). proszę o jakieś podpowiedzi.
Witam.
Dzieliliśmy ziemię rolną na działki w 2003r. właściciele działek mają służebność nie odpłatną do drogi która do tej pory miała status ziemi rolnej .Po zmianie przepisów o ziemi rolnej, gmina zmieniła status drogi na działkę budowlaną.Nie wiem co z tym fantem zrobić bo koszt podatku z działki budowlanej jest dość wysoki a sami z tej drogi nie korzystamy. Bo najlepiej jak bym mogła nakłonić właścicieli działek do wykupu udziałów w drodze.
Proszę o jakieś podpowiedzi.
Proszę napisać na jakiej podstawie zmieniono status działki drogowej. Wejście w życie nowych przepisów samo w sobie nie jest podstawą dla zmiany w ewidencji gruntów, która jest uwzględniana przy wymiarze podatku.
Witam serdecznie.
Zwracam się z nietypowym zapytaniem. W 2014 roku moja żona oraz jej brat otrzymali aktem notarialnym na własność działkę rolną o powierzchni 1,6 ha. W akcie grono współwłaścicieli zostało mpowiększone o współmałżonków. Teraz chcemy dokonać podziału działki na dwie części i zniesienia współwłasności, tak aby każde małżeństwo posiadało prawo własności do konkretnej części działki. Czy ustawa ukur obowiązująca od 1 maja 2016 nam to uniemożliwia?
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
posiadam kilka działek o powierzchni równej 0,3 h. Gmina wydała decyzję o warunkach zabudowy, wpisując do nich zapis „zabudowa zagrodowa w gospodarstwie rolnym”. Chciałem złożyć wniosek (na podstawie 155 art KPA) o zmianę tej decyzji na „zabudowę mieszkaniową jednorodzinną”, ponieważ po wprowadzeniu nowych przepisów pojawił się problem przy transakcji sprzedaży tej ziemi (są one odrolnione), właśnie przez zapis o zabudowie zagrodowej. Wystąpiło w tym miejscu dobro sąsiedztwa, obecnie to tak naprawdę osiedle domków, a nie tereny rolne. Osoba odpowiedzialna w gminie twierdzi, że to niemożliwe. Czy ma rację?
Trudno mi to ocenić bez znajomości tych terenów i wydanych decyzji, natomiast zmiana decyzji poprzez zmianę funkcji zabudowy jest bardzo dyskusyjna…a czy celem jest skorzystanie z przepisu art. 11 pkt 2 ustawy nowelizacyjnej?
witam,
rozumiem, ze jesli mam dzialke rolna o powiezchni dokladnie 30ar, to juz nie moge jej sprzedac tak jak poprzednia jako dzialke rolno-budowlana? Na poprzedniej dzialce, juz wybudowano dom.
Pozdrawiam
Musiałbym zapoznać się z sytuacją tej nieruchomości – niestety, nie mogę pomóc w komentarzu.
Witam serdecznie,
Czy mogę sprzedać dowolnej osobie (lub spółce) działkę rolną o pow. 0,8 ha, klasie gruntów IVb, bez warunków zabudowy i bez Miejscowego Planu, położonej w granicach dużego miasta (jeśli to ma znaczenie)?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź! (zapytanie wpisałem też w inną dyskusję, ale ta chyba jest bardziej właściwa dla tego tematu…)
Jeśli dobrze rozumiem, to nie – nieruchomość jest rolna, a położenie w mieście nie wyłącza ograniczeń wynikających z nowych przepisów.
Serdecznie witam Pana Mecenasa
Moje pyt. dotyczy tego:
Czy była żona może być dopisana w księdze wieczystej jako współwłaścicielka gospodarstwa rolnego, czy obecna ust. o ustroju rolnym na to zezwala.
Uzasadnienie
Od 6 lat jestem po rozwodzie, 6 rok toczy się sprawa o podział majątku wspólnego, na samym początku w 2012 r sąd uznał że gosp. rolne które otrzymałem w 1987 r na podstawie aktu notarialnego od moich rodziców zgodnie zapisem tego aktu to mój majątek osobisty bo tak w tym akcie zostało zapisane, że rodzice darowują świadomie to gosp. tylko mi. Teraz sąd zmienia swoje stanowisko i twierdzi że to gosp. po mimo wszystko jest majątkiem wspólnym, bo takie są stanowiska sadu najwyższego w podobnych sprawach i będzie żądał dopisania byłej żony jako współwłaścicielki. Nadmieniam że była żona nigdy nie była zatrudniona w tym gosp. cały czas pracowała i pracuje na umowę o pracę po za gosp. w sektorze budżetowym , co najwyżej w porywach w czasie wolnym pomagała, nie posiada uprawnień do prowadzenia gosp. ani teoretycznych ani praktycznych, od 6 lat nawet nie zamieszkuje w gminie na której terenie jest położone gosp. Ponadto w 2011 r była małżonka wystąpiła do sądu ksiąg wieczystych o dopisanie jej jako współwłaścicielki, sąd odmówił. Teraz sąd cywilny twierdzi że w sprawach działowych jest to dopuszczalne i zapisy ustawy o ustroju rolnym jej nie obejmują, sąd twierdzi że w sprawie działowej była żona jest wyłączona spod działania jurysdykcji ustawy o ustroju rolnym.
Była żona nie jest osobą bliską, ale przepis przejściowy do nowelizacji przewiduje, że do postępowań dotyczących nabycia nieruchomości rolnych oraz wpisu do księgi wieczystej wszczętych na podstawie ustaw zmienianych w art. 3, art. 4, art. 6 i art. 7 nowelizacji, i niezakończonych do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.
Czy mogę kupić 5 działek rolnych każda po 1000m2, każda z działek jest osobno wydzielona i w Planie Miejscowym jest przeznaczenie mieszkaniowe, natomiast na wyrysie i wypisie jest jako rola. Chcę w jednym akcie notarialnym kupić je wszystkie.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Jeśli grunty są przeznaczone na cele mieszkalne, to nie podlegają ograniczeniom tej ustawy, bo nie są nieruchomościami rolnymi.
Witam serdecznie ,
posiadamy działkę budowlaną i chcielibyśmy odkupić z tyłu od wuja 1000m2 działki rolnej na powiększenie naszej działki, po prostu by mieć większe podwórko, nie chcemy tam nic budować bo dom już stoi na naszej działce. Czy jest to możliwe czy musimy minimalnie dokupić 0,3 ha ?
pozdrawiam,
Karolina
Nieruchomości rolne poniżej 0,3 ha nie podlegają tej ustawie – problemem może natomiast być podział na mniej niż 0,3 ha.
Witam Pana,
Krótko:
1. mam dom na wsi na działce 0,53 ha – czyli 'podpada” pod nową ustawę 😉
2. jest obowiązujący MPZP
3. MPZP mówi, że przedmiotowa działka z domem jest na obszarze obejmującym tereny istniejącej zabudowy REKREACYJNEJ
4. tym samym nie jest to nieruchomość rolna w myśl ustawy – cytat:
„Art. 2. 1. Przepisu art. 1 nie stosuje się do sprzedaży:
1) nieruchomości i ich części przeznaczonych w:
a) miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub
b) studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, lub
c) ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
– na cele inne niż rolne, w szczególności na parki technologiczne, parki przemysłowe, centra biznesowo-logistyczne, …”
5. Pytanie – rozumiem, że mój dom może kupić KAŻDY – nie tylko rolnik?
Pozdrawiam,
Przytoczony przez Pana przepis dotyczy zbywania nieruchomości państwowych – nieruchomości z Zasobu ANR. Nie dotyczy on nieruchomości prywatnych. Definicję nieruchomości rolnej zawiera przepis art. 2 pkt 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (Pan przytoczył przepis z ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw). Jeśli nieruchomość jest przeznaczona w planie na cele inne niż rolne, to nie jest nieruchomością rolną w rozumieniu tej ustawy i nabyć ją może osoba niebędąca rolnikiem indywidualnym.
Witam. Mam do Pana pytanie, a mianowicie: babcia chce przepisać na mnie działkę o powierzchni 1.12h, jest to działka III kl.
06.07.2016 r złożyłem w gminie wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i z dniem 26.09.2016 r ją otrzymałem.
Starając się teraz o kredyt hipoteczny bank chce aby z tej działki 1.12h wydzielić działkę nie większą niż 30 arów na której będzie się znajdował budynek mieszkalny . I stąd moje pytanie czy da się to zrobić czyli ta działkę wydzielić czy ustaw z kwietnia 2016 roku o ochronie gruntów rolnych tego zabrania ?
Witam, mam podobne pytanie co mój poprzednik.
Mąż jest rolnikiem i właścicielem działki o powierzchni 3,6 ha. Otrzymaliśmy już warunki zabudowy na budynek mieszkalny w zabudowie zagrodowej; ze względu na sląbą ziemię nie musieliśmy odralniac gruntu.
Ze względu na uzyskanie kredytu(już po uzyskaniu pozwolenia i rozpoczeciu budowy) jestesmy zmuszeni wydzielic działkę mniejszą niż 30 arów, tzn.29 a, bo inaczej nie uzyskamy kredytu w zadnym banku. Czy jest możliwe wydzielenie takiej działki? Jak długo to może trwać?
Witam.Jestem rolnikiem,mam wykształcenie.Chciałbym wydzierżawić ziemię od ANR lecz Gmina nie chce mi wydać oświadczenia o osobistym prowadzeniu gospodarstwa (potrzebnego do przetargu) gdyż w myśl ustawy moje grunty nie są nieruchomością rolną ponieważ w planie miejscowym sa przeznaczone pod zalesienie.CO zrobić?Dziękuję i pozdrawiam
Witam serdecznie należę do tych pechowców którym banki odmawiają udzielenia kredytu hipotecznego na budowę domku. Naprawdę nie bardzo rozumiem dla czego. Posiadamy z żoną działkę rolną wielkości 0,87 h z wydanymi warunkami zabudowy typ zabudowy zagrodowa. Staramy się o sfinansowanie ok. 60% inwestycji pozostałe środki posiadamy lecz każdy bank odmawia udzielenia kredytu mimo nowelizacji ustawy. Padła gdzieś hasło wydzielenia działki mniejszej niż 0,3 h, ale przecież działki rolne nie można dzielić na mniejsze niż 0,3 h. Jest jakieś wyjście z tej sytuacji?
Witam Panie Mecenasie,
Przeanalizowałem sporą część zamieszczonych tu artykułów dotyczących gruntów rolnych jak również pytań internautów i Pańskich odpowiedzi, ale nie znalazłem żadnej wskazówki dotyczącej konkretnego przypadku, który próbuję rozwikłać. Owy przypadek tyczy się zakupu nieruchomości rolnej poniżej 0,5 ha z domem oraz zabudowaniami gospodarczymi. W myśl art. 11 pkt.1 ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości działka taka jest wyłączona spod działania ustawy. Jednak spór budzi interpretacja art.11. Chodzi mianowicie o fakt niewykorzystywania „obecnie” danej nieruchomości do produkcji rolniczej. Czy Pana zdaniem rzeczowa nieruchomość nie może być wykorzystywana do produkcji rolniczej na dzień wejścia w życie ustawy ? Na części składowej danej nieruchomości znajduje się sad oraz łąka, które przez właściciela zostały zgłoszone do dopłat rolnych na 2016 rok. Budynki natomiast od lat są niezamieszkałe i niużytkowane. Czy w związku z tym Pańskim zdaniem nieruchomość nadal może być wyłączona spod działania ustawy ?
Zadał Pan bardzo trafne pytane. W doktrynie (J. Bieluk) wskazuje się, że „obecnie” w tym przepisie odnosi się do momentu oceny, czy nieruchomość rolna podlega przepisom ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, a nie do dnia wejścia w życie nowelizacji (czyli 30 kwietnia 2016 r.). Nie jest to jednak kwestia bezdyskusyjna.
Więc niestety mamy do czynienia z kuriozalną sytuacją. Z jednej strony mamy przepis wyłączający zabudowane działki o powierzchni do 0,5 ha i intencje ustawodawcy, który de facto chciał wyłączyć spod działania ustawy tego rodzaju grunty i tu sprawa wydaje się klarowna, z drugiej zaś niejasny zapis tego przepisu, który skutecznie blokuje obrót tego typu nieruchomościami. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że 4 notariuszy wyraziło odmienny pogląd na sprawę, tylko jeden wstępnie zdecydował się na sporządzenie aktu, mimo że wcześniej kategorycznie odmówił. Z kim nie rozmawiam, każdy ma zupełnie odmienny pomysł na „rozwiązanie” sprawy. Oczywiście finalnie to inwestor ponosi największe ryzyko, obawiam się, że czasami nieświadomie.
Dzień dobry, czy dobrze rozumiem, że działka rolna 1000 m2 z wydanymi warunkami zabudowy mieszkalnej jednorodzinnej klasy III nie jest traktowana jak grunt rolny? Czyli nie będąc rolnikiem mogę wybudować dom ? CY muszę odrolnic taka działkę? Dziękuję za odpowiedź.
Witam, chciałam się zapytać, czy mogę kupić działkę która jest własnością mojej cioci(dalsza rodzina) jest to działka nie uprawiana klasa 6 ok 2,2 ha (rosną na niej drzewa lecz nie jest ona uzbrojona czyli podlega pod działkę rolną)? Nie jestem rolnikiem, i nie mam tez wykształcenia rolniczego. Jest możliwość obejscia tego? Pozdrawiam!
Dzień dobry.
Zwracam się do Pana z następującym problemem.W2006 roku po śmierci męża odziedziczyłam 1 ha 7591 m2 ziemi rolnej – III a , III b oraz IV i V kl o pow. 6050 m2 , zawierającej się w w/w pow. Działka położona jest na skrzyżowaniu dróg powiatowej i publicznej.Do 2016 r.prowadziłam działalność rolnicza , ale ze względu na chorobę nowotworową , nie uprawiam i chcę sprzedać . Obszar ten nie posiada MPZP , ale w UG, dowiedziałam się , że na części położonej bezpośrednio przy drodze powiatowej , może powstać inwestycja na obsługę trasy i to na tę część ( 0,5 ha ) są wydane WZ w 2013 r. Chcę dowiedzieć się , czy do mojej sytuacji ma zastosowanie możliwość rozpatrzenie sprawy przez sąd w przypadku choroby, która uniemożliwia prowadzenie działalności rolnej.Chciałabym bowiem mieć możliwość zbycia części z WZ , albo całości za wyższą cenę by móc przeznaczyć pieniądze na leczenie i poprawę warunków życia.Dodam jeszcze ,że nie chce mojej ziemi sprzedać za grosze w myśl obowiązującej ustawy , którą uważam jest bardzo niekorzystna z bardzo wielu powodów.