Ile kosztuje decyzja o warunkach zabudowy?

O tym, że uzyskanie warunków zabudowy Twojej nieruchomości jest ważne, usiłowałem Cię przekonać nie raz. Nawet jeśli nie chcesz teraz nic budować, warto tę decyzję uzyskać.

Ale ile to kosztuje? Za wydanie decyzji o warunkach trzeba zapłacić opłatę skarbową w kwocie 107 zł. Dowód uiszczenia opłaty należy dołączyć do wniosku o wydanie decyzji.

Jak zapłacić za decyzję? Opłatę skarbową uiszcza się na rachunek bankowy gminy, której wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jest właściwy dla wydania decyzji. Jeśli decyzję wydaje inny organ, niż wójt, burmistrz lub prezydent miasta – np. wojewoda, to opłatę na rachunek gminy, w której siedzibę na ten organ.

W jednym z poprzednich wpisów wspominałem o możliwości przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy. Przeniesienie WZ również podlega opłacie skarbowej, choć jest ona niższa, niż w przypadku ustalania nowych warunków zabudowy.Jest to kolejna zaleta przeniesienia warunków zabudowy w stosunku, do występowania o nową decyzję.

Opłata za przeniesienie warunków zabudowy to 56 zł. Uiszcza się ją tak samo, jak opłatę od wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy – na rachunek bankowy gminy, której wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jest właściwy dla wydania decyzji.

Gminy, aby ułatwić składanie wniosków, często same podają , przy danych dotyczących uzyskiwania warunków zabudowy, informacje o uiszczeniu opłaty. Przykładem jest strona BIP Miasta Krakowa, gdzie podano:

Ustalanie warunków zabudowy (…) Opłata skarbowa:

 1. Od decyzji o warunkach zabudowy – 107 zł (z wyjątkiem budownictwa mieszkaniowego);
 2. Od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa – 17 zł(nie dotyczy pełnomocnictw udzielanych małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu albo gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony od opłaty skarbowej).

Wpłat z tytułu opłaty skarbowej można dokonywać na rachunek bankowy Urzędu Miasta Krakowa (np. na poczcie, przelewem bankowym) lub bez ponoszenia dodatkowych opłat w placówkach banku Pekao S.A. na terenie Krakowa i kasach Urzędu. Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej należy załączyć do wniosku.

NUMER KONTA Opłata skarbowa – 04 1240 2092 9462 3005 0000 0000

To niewątpliwy plus (całą stroną BIP Miasta Krakowa oceniam bardzo wysoko), choć oczywiście można byłoby chcieć więcej. W końcu, dążymy do e-administracji. Może zatem przydałaby się platforma elektronicznych płatności, jak przy doładowywaniu konta pre-paid?

 

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły
310-metrowy wieżowiec w Warszawie

 1. […] pisałem tutaj, decyzja o warunkach zabudowy kosztuje 107 zł. Jest to opłata skarbowa; ustawa przewiduje […]

 2. […] pisałem w tym wpisie, wydanie decyzji o warunkach zabudowy uzależnione jest od uiszczenia opłaty skarbowej w kwocie […]

 3. […] o tym, ile kosztuje przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy znajdziesz w tym wpisie. Iwo […]

 4. Justyna pisze:

  Witam,

  Bardzo dziekuje za rzetelne informacje.
  Jestem w trakcie zalatwiania dokumentow do budowy, i dla laika ciezko jest ogarnac cala administracje razem z kosztami.
  Pan w przejrzysty i zrozumialy sposob przelozyl prawo na grunt konsupencki.

  Pozdrawiam,
  Justyna

 5. Justyna pisze:

  Przepraszam, pomylilam m z p = ale to wina to wina mojej dysortografii.

 6. Halina pisze:

  Witam! Mam działkę 69 arową z kawałeczkiem lasu, sadu i ornego pola, przy polnej drodze gminnej. Na siedlisku stoi stary drewniany dom, który nie nadaje się do zamieszkania, można go wykorzystać jako budynek gospodarczy. Chciałabym postawić obok drewnianej chaty niewielki dom. Jakie dokumenty muszę mieć występując o warunki zabudowy?
  Halina

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *