Ile kosztuje decyzja o warunkach zabudowy?

Iwo Fisz        08 stycznia 2012        6 komentarzy

O tym, że uzyskanie warunków zabudowy Twojej nieruchomości jest ważne, usiłowałem Cię przekonać nie raz. Nawet jeśli nie chcesz teraz nic budować, warto tę decyzję uzyskać.

Ale ile to kosztuje? Za wydanie decyzji o warunkach trzeba zapłacić opłatę skarbową w kwocie 107 zł. Dowód uiszczenia opłaty należy dołączyć do wniosku o wydanie decyzji.

Jak zapłacić za decyzję? Opłatę skarbową uiszcza się na rachunek bankowy gminy, której wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jest właściwy dla wydania decyzji. Jeśli decyzję wydaje inny organ, niż wójt, burmistrz lub prezydent miasta – np. wojewoda, to opłatę na rachunek gminy, w której siedzibę na ten organ.

W jednym z poprzednich wpisów wspominałem o możliwości przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy. Przeniesienie WZ również podlega opłacie skarbowej, choć jest ona niższa, niż w przypadku ustalania nowych warunków zabudowy.Jest to kolejna zaleta przeniesienia warunków zabudowy w stosunku, do występowania o nową decyzję.

Opłata za przeniesienie warunków zabudowy to 56 zł. Uiszcza się ją tak samo, jak opłatę od wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy – na rachunek bankowy gminy, której wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jest właściwy dla wydania decyzji.

Gminy, aby ułatwić składanie wniosków, często same podają , przy danych dotyczących uzyskiwania warunków zabudowy, informacje o uiszczeniu opłaty. Przykładem jest strona BIP Miasta Krakowa, gdzie podano:

Ustalanie warunków zabudowy (…) Opłata skarbowa:

  1. Od decyzji o warunkach zabudowy – 107 zł (z wyjątkiem budownictwa mieszkaniowego);
  2. Od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa – 17 zł(nie dotyczy pełnomocnictw udzielanych małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu albo gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony od opłaty skarbowej).

Wpłat z tytułu opłaty skarbowej można dokonywać na rachunek bankowy Urzędu Miasta Krakowa (np. na poczcie, przelewem bankowym) lub bez ponoszenia dodatkowych opłat w placówkach banku Pekao S.A. na terenie Krakowa i kasach Urzędu. Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej należy załączyć do wniosku.

NUMER KONTA Opłata skarbowa – 04 1240 2092 9462 3005 0000 0000

To niewątpliwy plus (całą stroną BIP Miasta Krakowa oceniam bardzo wysoko), choć oczywiście można byłoby chcieć więcej. W końcu, dążymy do e-administracji. Może zatem przydałaby się platforma elektronicznych płatności, jak przy doładowywaniu konta pre-paid?


{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Justyna Marzec 10, 2015 o 13:36

Witam,

Bardzo dziekuje za rzetelne informacje.
Jestem w trakcie zalatwiania dokumentow do budowy, i dla laika ciezko jest ogarnac cala administracje razem z kosztami.
Pan w przejrzysty i zrozumialy sposob przelozyl prawo na grunt konsupencki.

Pozdrawiam,
Justyna

Odpowiedz

Justyna Marzec 10, 2015 o 13:40

Przepraszam, pomylilam m z p = ale to wina to wina mojej dysortografii.

Odpowiedz

Halina Czerwiec 19, 2017 o 14:46

Witam! Mam działkę 69 arową z kawałeczkiem lasu, sadu i ornego pola, przy polnej drodze gminnej. Na siedlisku stoi stary drewniany dom, który nie nadaje się do zamieszkania, można go wykorzystać jako budynek gospodarczy. Chciałabym postawić obok drewnianej chaty niewielki dom. Jakie dokumenty muszę mieć występując o warunki zabudowy?
Halina

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

{ 3 trackbacki }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: