Memento mori

Iwo Fisz        30 lipca 2013        7 komentarzy

W czasie, gdy większość internautów szuka informacji na tematy takie jak płyn Lugola, skarżenie radioaktywne oraz czy na Ukrainie wybuchła elektrownia atomowa, chciałbym napisać kilka słów o lokalizacji cmentarza w świetle przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

Zgodnie z art 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu, cmentarze zakłada się i rozszerza na terenach określonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Brzmienie przepisu wydaje się jasne – aby wybudować cmentarz, trzeba wprowadzić m.p.z.p. Kwestia ta nie jest tak jednoznaczna, a w orzecznictwie sądów administracyjnych zdania są podzielone. Ostatnie orzeczenia NSA opowiadają się za tym, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest wyłączną podstawą założenia cmentarza, a wydanie warunków zabudowy albo decyzji ustalającej lokalizację inwestycji celu publicznego dla takiego przedsięwzięcia jest niedopuszczalne.

Moim zdaniem, przepis ten ma charakter informacyjny i należy go interpretować w powiązaniu z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Z uwagi na fakt, iż lokalizacja cmentarza stanowi inwestycję celu publicznego, dopuszczalne jest zlokalizowanie cmentarza w oparciu o decyzję ustalającą lokalizację inwestycji celu publicznego.

Co więcej, za kilka miesięcy będziesz mógł przeczytać artykuł dr. Tomasza Brzezickiego i mój na powyższy temat, gdzie przedstawiona jest szersza argumentacja na ten temat.

Iwo Fisz

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Frani Sierpień 6, 2013 o 08:36

Heh, a ja właśnie szukałam informacji o zagospodarowaniu przestrzennym 🙂 No i znalazłam, to czego szukałam. Wielkie dzięki 🙂

Odpowiedz

Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym Sierpień 10, 2013 o 08:40

🙂

Odpowiedz

szara Styczeń 13, 2014 o 21:31

Zastanawiam się czy artykuł wspomniany we wpisie jest już może dostępny?

Odpowiedz

Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym Styczeń 13, 2014 o 22:27

Szara – artykuł właśnie czeka na przyjęcie do druku. Jak tylko zostanie opublikowany, to pochwalę się na blogu.

Odpowiedz

Grzegorz Dziwota Luty 22, 2014 o 23:05

Wg mnie konstrukcja ustawy o cmentarzach wskazuje, że cmentarze można lokalizować tylko planem miejscowym. M. in. dlatego, że w mpzp możemy wyznaczyć strefę ograniczonego użytkowania, której nie da się ustalić w dec o ulicp.

Odpowiedz

Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym Luty 24, 2014 o 15:53

W artykule broniona jest teza, że lokalizacja na podstawie decyzji jest dopuszczalna, ale kwestia budzi wątpliwości, o czym świadczą rozbieżności w orzecznictwie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: