Należność i opłata roczna za wyłączenie gruntu z produkcji rolnej

Nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, która weszła w życie 26 maja 2013 r., wprowadziła między innymi przepis art. 22b ust. 3 ustawy, który kwalifikuje m.in. należność i opłatę roczną za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej lub leśnej jako niepodatkowej należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym w rozumieniu art. 60 ustawy o finansach publicznych.

Zmiana ta istotnie wpływa na kwestie związane z zapłatą opłat rocznych, ich przedawnieniem czy udzielaniem ulg w ich spłacie.

W najnowszym numerze kwartalnika CASUS możesz przeczytać artykuł autorstwa dr. T. Brzezickiego i mojego pod tytułem „Należność i opłata roczna za wyłączenie gruntu z produkcji rolnej lub leśnej – wymiar i egzekucja”, gdzie problematyka należności i opłat rocznych po wejściu w życie nowelizacji została szerzej omówiona.

Numer jest dostępny TUTAJ. Zapraszam do lektury!

Iwo Fisz

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły

Komentarz do tego wpisu post

  1. […] Nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, likwidująca możliwość przeznaczenia gruntów rolnych klas I-III na cele nierolnicze bez m.p.z.p. spędza sen z powiek tysiącom właścicieli nieruchomości w całym kraju. […]

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *