Program działań społeczno-gospodarczych dla zespołu staromiejskiego w Toruniu

Iwo Fisz        06 maja 2013        4 komentarze

Miałem ostatnio okazję przeczytać “Program działań społeczno-gospodarczych dla zespołu staromiejskiego w Toruniu”, opracowany przez toruński Magistrat. Jest to ogólny program działań toruńskiego samorządu nakierowany na podniesienie walorów Starego Miasta.

Działania mają być zakrojone na bardzo szeroką skalę – od aktywizacji bezrobotnych pod organizację ruchu drogowego.

Wsród tych działań nie mogło zabraknąć opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Opracowanie planu miejscowego dla Starego Miasta jest zadaniem trudnym, ale niezbędnym dla zapewnienia ładu przestrzennego.

Co ciekawe, w ramach Programu mają zostać przygotowane również wytyczne dotyczące szyldów i reklam. Uważam, że to bardzo dobry kierunek. Na Zachodzie istnieją wielostronicowe wytyczne co do wyglądu i sposobów montowania reklam, szyldów czy tablic.

Problemem może być natomiast to, aby przekonać przedsiębiorców, że warto korzystać z wytycznych, nawet jeśli nie ma takiego obowiązku. Pozostaje mieć nadzieję, że polskim zwyczajem nie będzie się to kończyć kontestacją opracowanych projektów tylko dlatego, że ich stosowanie nie jest obowiązkowe. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie może bowiem regulować wszelkich kwestii dotyczących zagospodarowania przestrzeni miejskiej.

Cały program przeczytasz tutaj.

Iwo Fisz

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Pola Maj 6, 2013 o 22:29

A do tej pory nie istniały żadne wytyczne dotyczące szyldów i reklam?

Odpowiedz

Iwo Fisz Maj 6, 2013 o 22:34

Pola, kwestia reklam i szyldów jest dość złożona – część z nich wymaga zezwolenia zarządcy drogi, a w niektórych przypadkach konieczne jest pozwolenie konserwatora zabytków. Nie ma jedynak uniwersalnych wytycznych, które miałyby zapewnić, aby reklamy pasowały do zabudowy Starego Miasta.

Dobrym instrumentem dotyczącym wprowadzenia zasad umieszczania reklam jest stworzenie parku kulturowego na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami – tak jest np. w Krakowie.

Odpowiedz

Kusza Maj 6, 2013 o 22:46

Czy będą wytyczne dotyczące także ludzi stojących z reklamami?
A tak poważnie, to ciekawe czy program dla starówki jest zgodny z programem dla reszty miasta. Jeśli miasto zgodzi się na dalszy rozwój handlu wielkopowierzchniowego (np. koło Motoareny) to żadna reanimacja rzemieślników starówki nie pomoże. Czy system rowerów przewiduje jakiś rozwój poza starówkę i dworce, np. do kampusu?

Odpowiedz

Iwo Fisz Maj 7, 2013 o 19:57

Co do ludzi z reklamami – jestem za. Nie mam nic przeciwko, aby obejmowały również panie chodzące z różowymi parasolami i zaczepiające przechodniów.

To nie tylko kwestia magistratu. Czekam, aż np. banki zdecydują się odejść z niepraktycznej przestrzeni Starego Miasta i przenieść do centrów handlowych. Jak muszę iść do banku, to liczy się dla mnie łatwość dojazdu, jakość i szybkość obsługi, a nie umiejscowienie oddziału w zabytkowej kamienicy.

Owszem, rowery mają być np. w 3 punktach w pobliżu miasteczka akademickiego, przy Dworcu Miasto i przy komisariacie na Dziewulskiego. Szczegółowa mapa tutaj.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: