Renta planistyczna – kto płaci?

Iwo Fisz        18 marca 2013        7 komentarzy

Renta planistyczna obciąża właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości, która została zbyta.

W praktyce, okazuje się, że ustalenie, kto zbył nieruchomość, nie zawsze jest takie proste. Co ciekawe, za taką sytuację nie zawsze należy winić organ.

Zdarza się bowiem, że umowa w formie aktu notarialnego, na podstawie której zbyto nieruchomość, zawiera wewnętrznie sprzeczne postanowienia. Taka sytuacja miała przykładowo miejsce w sprawie rozpoznanej przez WSA w Krakowie pod sygnaturą II SA/Kr 1790/11.

Powyższa niespójność aktu notarialnego nie uchyla obowiązku wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy, który spoczywa na organach administracyjnych. Co najważniejsze, z punktu widzenia strony, która ma zostać obciążona rentą planistyczną – w takim przypadku decyzja wymierzająca rentę planistyczną jest wadliwa i zasługuje na uchylenie przez WSA…

Iwo Fisz

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anna Lipiec 31, 2017 o 07:57

Witam, mam pytanie dotyczące rent planistycznych. Czy Matka darując działkę synowi musi zapłacić rentę planistyczną?

Odpowiedz

Iwo Fisz Sierpień 30, 2017 o 15:43

Darowizna między osobami bliskimi jest od wielu lat postrzegana w orzecznictwie jako niepowodująca obowiązku uiszczenia renty planistycznej.

Odpowiedz

Jerzy Marzec 13, 2018 o 09:28

A co z opłatą planistyczną jeżeli matka w formie darowizny przekaże synowi działke po wprowadzeniu MPZP, a syn przed upływem 5 lat od zatwierdzenia MPZP ją sprzeda. czy ktoś i kto ponosi opłate planistyczną.

Odpowiedz

Iwo Fisz Marzec 26, 2018 o 15:30

W takim przypadku trzeba liczyć się z możliwością pobrania renty planistycznej od syna.

Odpowiedz

SZYMON Grudzień 21, 2018 o 14:01

Witam, mamy taką sytuację, że nabyliśmy działkę w roku 2016 jako spółka pod budowę domów w roku 2018 zrobiliśmy podział i sprzedaliśmy jedna z nich i dostaliśmy pismo o wszczęciu postępowania o ustalenie opłaty planistyczna. MPZP zmienił się w 2014 czyli za czasu jak właścicielem była osoba od której kupiliśmy teren, z tego co wiem to wzrósł lekko stosunek powierzchni budowlanej do rolnej. Wydaje się nam, że urząd powinien obciążyć ta opłatą poprzedniego właściciela. Prosimy o pomoc w tej kwestii bo może czegoś nie rozumiemy.

Odpowiedz

Iwo Fisz Luty 8, 2019 o 13:29

Z tego, co Pan napisał wynika, że zbycie nastąpiło przez poprzedniego właściciela i to wobec niego należałoby prowadzić postępowanie (zakładam, że nabycie przez spółkę było czynnością ekwiwalentną).

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: