Renta planistyczna – kto płaci?

Renta planistyczna obciąża właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości, która została zbyta.

W praktyce, okazuje się, że ustalenie, kto zbył nieruchomość, nie zawsze jest takie proste. Co ciekawe, za taką sytuację nie zawsze należy winić organ.

Zdarza się bowiem, że umowa w formie aktu notarialnego, na podstawie której zbyto nieruchomość, zawiera wewnętrznie sprzeczne postanowienia. Taka sytuacja miała przykładowo miejsce w sprawie rozpoznanej przez WSA w Krakowie pod sygnaturą II SA/Kr 1790/11.

Powyższa niespójność aktu notarialnego nie uchyla obowiązku wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy, który spoczywa na organach administracyjnych. Co najważniejsze, z punktu widzenia strony, która ma zostać obciążona rentą planistyczną – w takim przypadku decyzja wymierzająca rentę planistyczną jest wadliwa i zasługuje na uchylenie przez WSA…

Iwo Fisz

Iwo Fisz
Podobne artykuły

  1. Anna pisze:

    Witam, mam pytanie dotyczące rent planistycznych. Czy Matka darując działkę synowi musi zapłacić rentę planistyczną?

    • Iwo Fisz pisze:

      Darowizna między osobami bliskimi jest od wielu lat postrzegana w orzecznictwie jako niepowodująca obowiązku uiszczenia renty planistycznej.

  2. Jerzy pisze:

    A co z opłatą planistyczną jeżeli matka w formie darowizny przekaże synowi działke po wprowadzeniu MPZP, a syn przed upływem 5 lat od zatwierdzenia MPZP ją sprzeda. czy ktoś i kto ponosi opłate planistyczną.

  3. SZYMON pisze:

    Witam, mamy taką sytuację, że nabyliśmy działkę w roku 2016 jako spółka pod budowę domów w roku 2018 zrobiliśmy podział i sprzedaliśmy jedna z nich i dostaliśmy pismo o wszczęciu postępowania o ustalenie opłaty planistyczna. MPZP zmienił się w 2014 czyli za czasu jak właścicielem była osoba od której kupiliśmy teren, z tego co wiem to wzrósł lekko stosunek powierzchni budowlanej do rolnej. Wydaje się nam, że urząd powinien obciążyć ta opłatą poprzedniego właściciela. Prosimy o pomoc w tej kwestii bo może czegoś nie rozumiemy.

    • Iwo Fisz pisze:

      Z tego, co Pan napisał wynika, że zbycie nastąpiło przez poprzedniego właściciela i to wobec niego należałoby prowadzić postępowanie (zakładam, że nabycie przez spółkę było czynnością ekwiwalentną).

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.