Renta planistyczna – kto płaci?

Renta planistyczna obciąża właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości, która została zbyta.

W praktyce, okazuje się, że ustalenie, kto zbył nieruchomość, nie zawsze jest takie proste. Co ciekawe, za taką sytuację nie zawsze należy winić organ.

Zdarza się bowiem, że umowa w formie aktu notarialnego, na podstawie której zbyto nieruchomość, zawiera wewnętrznie sprzeczne postanowienia. Taka sytuacja miała przykładowo miejsce w sprawie rozpoznanej przez WSA w Krakowie pod sygnaturą II SA/Kr 1790/11.

Powyższa niespójność aktu notarialnego nie uchyla obowiązku wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy, który spoczywa na organach administracyjnych. Co najważniejsze, z punktu widzenia strony, która ma zostać obciążona rentą planistyczną – w takim przypadku decyzja wymierzająca rentę planistyczną jest wadliwa i zasługuje na uchylenie przez WSA…

Iwo Fisz

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły

Komentarz do tego wpisu post

  1. Anna pisze:

    Witam, mam pytanie dotyczące rent planistycznych. Czy Matka darując działkę synowi musi zapłacić rentę planistyczną?

    • Iwo Fisz pisze:

      Darowizna między osobami bliskimi jest od wielu lat postrzegana w orzecznictwie jako niepowodująca obowiązku uiszczenia renty planistycznej.

  2. Jerzy pisze:

    A co z opłatą planistyczną jeżeli matka w formie darowizny przekaże synowi działke po wprowadzeniu MPZP, a syn przed upływem 5 lat od zatwierdzenia MPZP ją sprzeda. czy ktoś i kto ponosi opłate planistyczną.

  3. SZYMON pisze:

    Witam, mamy taką sytuację, że nabyliśmy działkę w roku 2016 jako spółka pod budowę domów w roku 2018 zrobiliśmy podział i sprzedaliśmy jedna z nich i dostaliśmy pismo o wszczęciu postępowania o ustalenie opłaty planistyczna. MPZP zmienił się w 2014 czyli za czasu jak właścicielem była osoba od której kupiliśmy teren, z tego co wiem to wzrósł lekko stosunek powierzchni budowlanej do rolnej. Wydaje się nam, że urząd powinien obciążyć ta opłatą poprzedniego właściciela. Prosimy o pomoc w tej kwestii bo może czegoś nie rozumiemy.

    • Iwo Fisz pisze:

      Z tego, co Pan napisał wynika, że zbycie nastąpiło przez poprzedniego właściciela i to wobec niego należałoby prowadzić postępowanie (zakładam, że nabycie przez spółkę było czynnością ekwiwalentną).

  4. janusz pisze:

    witam! dokonaliśmy podziału majątku z byłą żoną. w ramach rekompensaty za wybudowany przeze mnie dom otrzymałem od byłej żony spłatę. Teraz urząd naliczył mi opłatę planistyczną od jednej z działek ,jakie wchodziły w skład majątku wspólnego, a które otrzymała była żona. czy jest to możliwe, żeby naliczać taką opłatę, kiedy de fakto nie doszło do sprzedaży tylko do podziału majątku?

  5. Wojciech Zalewski pisze:

    Witam,
    a co w przypadku kiedy właścicielami działki są brat z siostrą i chcą podzielić działkę na pół a MPZP był w ostatnim czasie zmieniany. Czy jest to zbycie i możliwe jest naliczenie renty planistycznej czy tylko i wyłącznie opłaty adiacenckiej za podział działki?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *