Renta planistyczna – kto płaci?

Renta planistyczna obciąża właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości, która została zbyta.

W praktyce, okazuje się, że ustalenie, kto zbył nieruchomość, nie zawsze jest takie proste. Co ciekawe, za taką sytuację nie zawsze należy winić organ.

Zdarza się bowiem, że umowa w formie aktu notarialnego, na podstawie której zbyto nieruchomość, zawiera wewnętrznie sprzeczne postanowienia. Taka sytuacja miała przykładowo miejsce w sprawie rozpoznanej przez WSA w Krakowie pod sygnaturą II SA/Kr 1790/11.

Powyższa niespójność aktu notarialnego nie uchyla obowiązku wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy, który spoczywa na organach administracyjnych. Co najważniejsze, z punktu widzenia strony, która ma zostać obciążona rentą planistyczną – w takim przypadku decyzja wymierzająca rentę planistyczną jest wadliwa i zasługuje na uchylenie przez WSA…

Iwo Fisz

Iwo Fisz
Podobne artykuły

  1. Anna pisze:

    Witam, mam pytanie dotyczące rent planistycznych. Czy Matka darując działkę synowi musi zapłacić rentę planistyczną?

    • Iwo Fisz pisze:

      Darowizna między osobami bliskimi jest od wielu lat postrzegana w orzecznictwie jako niepowodująca obowiązku uiszczenia renty planistycznej.

  2. Jerzy pisze:

    A co z opłatą planistyczną jeżeli matka w formie darowizny przekaże synowi działke po wprowadzeniu MPZP, a syn przed upływem 5 lat od zatwierdzenia MPZP ją sprzeda. czy ktoś i kto ponosi opłate planistyczną.

  3. SZYMON pisze:

    Witam, mamy taką sytuację, że nabyliśmy działkę w roku 2016 jako spółka pod budowę domów w roku 2018 zrobiliśmy podział i sprzedaliśmy jedna z nich i dostaliśmy pismo o wszczęciu postępowania o ustalenie opłaty planistyczna. MPZP zmienił się w 2014 czyli za czasu jak właścicielem była osoba od której kupiliśmy teren, z tego co wiem to wzrósł lekko stosunek powierzchni budowlanej do rolnej. Wydaje się nam, że urząd powinien obciążyć ta opłatą poprzedniego właściciela. Prosimy o pomoc w tej kwestii bo może czegoś nie rozumiemy.

    • Iwo Fisz pisze:

      Z tego, co Pan napisał wynika, że zbycie nastąpiło przez poprzedniego właściciela i to wobec niego należałoby prowadzić postępowanie (zakładam, że nabycie przez spółkę było czynnością ekwiwalentną).

Napisz komentarz do Anna Cancel Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.