Użytkowanie wieczyste: plany przekształcenia we własność

Jednym z najważniejszych newsów ostatnich dni są plany przekształcenia  prawa użytkowania wieczystego we własność. Projekt ustawy został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów i został skierowany do Sejmu. Aktualny stan prac nad projektem można śledzić na stronie Sejmu. Z samym projektem można zapoznać się tutaj.

Projekt zakłada przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności z mocy prawa.  Projekt nie dotyczy jednak wszystkich gruntów oddanych w użytkowanie wieczyste. Nową regulacją mają zostać objęte przez grunty zabudowane na cele mieszkaniowe, czyli należy rozumieć nieruchomości zabudowane wyłącznie:
1) budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, lub
2) budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali
stanowią lokale mieszkalne, lub
3) budynkami, o których mowa w pkt 1 lub pkt 2, wraz z budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami budowlanymi, umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

W przypadku gdy na gruncie są położone także obiekty budowlane inne niż określone powyżej , przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości wydzielonej z tego gruntu i spełniającej warunki do przekształcenia, następuje z dniem:
1) założenia księgi wieczystej dla tej nieruchomości, albo
2) wyłączenia z istniejącej księgi wieczystej gruntu niespełniającego warunków, o których mowa powyżej.

Planowo, do przekształcenia ma dojść 1 stycznia 2019 r., lecz – jak już widać – od tej zasady będą wyjątki.

Ustawa ma mieć zastosowanie do gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe, bez względu na to, kto jest ich właścicielem. Z przywilejów tej ustawy mają zatem skorzystać nie tylko osoby fizyczne, ale też spółdzielnie mieszkaniowe, deweloperzy, przedsiębiorcy mający nieruchomości z mieszkaniami „zakładowymi” czy gminy (np. w przypadku użytkowania wieczystego na gruntach Skarbu Państwa).

Iwo Fisz

 

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły

3 Komentarze do tego wpisu post

  1. Marta pisze:

    Panie Mecenasie,
    a jaki będzie miało to przekształcenie skutek dla roszczeń użytkowników wieczystych np. o bezumowne korzystanie z nieruchomości przez przedsiębiorstwa przesyłowe albo ustanowienie służebności przesyłu, w sytuacji, gdy urządzenia posadowiono przed oddaniem nieruchomości w użytkowanie wieczyste? Czy w związku z tym, że od 1 stycznia 2019 r. użytkowanie przejdzie we własność i stanę się właścicielem nieruchomości, mogę przyjąć, że będę mogła dochodzić tego, czego zabrania mi uchwała SN III CZP 101/16?
    Pozdrawiam,
    Marta

    • Iwo Fisz pisze:

      Ograniczenie dotyczy wyłącznie użytkowników wieczystych, a nie właścicieli nieruchomości. Można argumentować, że jeżeli użytkowanie wieczyste zostanie przekształcone we własność, to nie będzie ograniczeń w dochodzeniu roszczeń, skoro właściciel nieruchomości mógł tych roszczeń dochodzić.

      Proszę jednak zwrócić uwagę na przepis art. 1 ust. 3 projektu – W przypadku gdy na gruncie są położone także obiekty budowlane inne niż określone w ust. 2, przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości wydzielonej z tego gruntu i spełniającej warunki, o których mowa w ust. 2, następuje z dniem:
      1) założenia księgi wieczystej dla tej nieruchomości, albo
      2) wyłączenia z istniejącej księgi wieczystej gruntu niespełniającego warunków, o których
      mowa w ust. 2.

      Dla mnie realnym problemem jest to, czy nieruchomość obciążona urządzeniami zostanie przekształcona od razu czy dopiero po odłączeniu ksiąg – urządzenie jest bowiem obiektem budowlanym (np. linia 220 kV), który wcale nie musi umożliwiać prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych (art. 1 ust. 2 pkt 3 projektu).

  2. Alina pisze:

    Pani Marta zadała bardzo dobre pytanie i również się pod nie podpinam czekając za odpowiedzią. Prawo się zmienia diametralnie a to czy tak faktycznie będzie się polepszało dla osób fizycznych a nie tylko dla przedsiębiorstw, gmin i tak dalej.. dopiero się okaże. Czekam na werdykt w tej sprawie bo jak dotąd jestem raczej sceptycznie nastawiona do takich rozwiązań. Złe przeczucia..

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *