Zabudowa w Augustowie, czyli jak jezioro wyparowało

Iwo Fisz        05 marca 2012        Komentarze (0)

O tym, jak ważne są regulacje o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, świadczy historia z  Augustowa, o której przeczytałem na portalu wspolczesna.pl. Historia z kontrolą NIK i prokuraturą w tle.

Zagospodarowanie terenów w pięknych okolicach, jak Augustów, wymaga z jednej strony poszanowania istniejącej przyrody, a z drugiej – stwarzania warunków pod rozwój turystyki i zabudowy letniskowej. Gdy pojawiają się tarcia, może dojść do sytuacji, jakie opisano poniżej:

Pracownicy NIK skontrolowali 28 podobnych decyzji wydanych od 2003 r. W każdej z nich coś znaleźli. W dodatku w obiegu prawnym znajdowały się różne dokumenty dotyczące tych samych nieruchomości – inne w gminie, inne w starostwie powiatowym. Jeden z domów znajdował się 25 metrów od jeziora, inny rozrósł się ponad wszelkie pozwolenia.

 Przepisy dopuszczają stawianie bliżej linii brzegowej jedynie tych obiektów, które przeznaczane są na cele rybackie. Allbo obiektów gospodarczych, gdzie ma się odbywać np. na suszenie sieci. Tymczasem w jednej ze wsi powstała okazała nieruchomość mieszkalna 35 metrów od brzegu. W salonie znajduje się ponoć elegancki kominek. Miejscowi ironizują, że pewnie tutaj właśnie suszone są sieci. (Tomasz Kubaszewski, ” Sfałszowane mapy i podpisy. Przekręt na przekręcie”, link powyżej).

Sprawa wydaje się prosta – NIK skieruje sprawę do prokuratury i sąd karny rozstrzygnie o tym, co się stało.

Dla gminy nie oznacza to jednak końca problemów. Właściciele nieruchomości sąsiednich zaczynają domagać się odszkodowań, które – w przypadku zasadności roszczeń – obciążą budżet gminy.

A do odzyskania wypłaconych odszkodowań od sprawców daleka droga… Iwo Fisz

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: