Zmiany w Prawie budowlanym – cz. II

W poprzednim wpisie pisałem o obowiązujących od 1 stycznia 2017 r. zmianach w Prawie budowlanym. Poza wprowadzeniem tolerancji dotyczącej nieistotnego odstępstwa od projektu i skrócenia terminu na wniesienie sprzeciwu, zmiany dotyczą też katalogu inwestycji, które nie wymagają pozwolenia na budowę.

Od 1 stycznia, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 7 m (poprzednio – 4,5 m; wymaga to zgłoszenia), przepustów o średnicy do 100 cm (nie wymaga zgłoszenia), a także  tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 180 dni (poprzednio – 120 dni) od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu (wymaga zgłoszenia).

Zmiany te liberalizują wymogi dotyczące realizacji inwestycji. Zwłaszcza zmiana dotycząca wydłużenia terminu przy tymczasowych obiektach budowlanych wydaje się ułatwić proces realizacji przedsięwzięcia.

20160719_153415 (1)

 

Iwo Fisz

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *