O blogu

Witaj na moim blogu!

Cieszę się, że tu zaglądasz. Chcę się podzielić doświadczeniami związanymi z tymi aspektami prawa, którymi zajmuję się w codziennej pracy – planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, ale również ochroną przyrody i  gospodarką nieruchomościami.

Znajdziesz tu aktualne informacje o zmianach ustawodawczych, praktyczne problemy z praktyki i orzecznictwa, komentarze do dyskusyjnych regulacji.

Zapraszam do zostawiania komentarzy oraz do kontaktowania się ze mną indywidualnie.

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

{ 62 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Radosław Marzec 22, 2016 o 18:57

Witam mam pytanie jak będzie wyglądać sprzedaż ziemi rolnej po 1 maja 2016. Od 20 lat jestem posiadaczem działki rolnej o powierzchni 1,6 hektara podzielonej na kilka mniejszych działek. Działka ta przylega do drogi krajowej i jest przeznaczona w planie zagospodarowania przestrzennego jako mieszkaniowo, usługowo handlowa. Na jednej z tych działek jest stary dom do zburzenia, w którym jestem zameldowany ale nie mieszkam tam. działki rolne to klasa IIIb, IV i sady. Jak dostałem tą działkę jako darowiznę 20 lat temu nigdy nie była przez zemnie uprawiana, leżała odłogiem. Od kilku lat próbuje ją sprzedać ale teraz to już jestem wystraszony czy ją sprzedam albo czy jej mi nie odbiorą. proszę o interpretacje tej nowej ustawy.

Odpowiedz

Iwo Fisz Marzec 24, 2016 o 08:36

Projekt ustawy nie przewiduje “odbierania” nieruchomości rolnych ich właścicielom, choć przewiduje daleko idące uprawnienia ANR w zakresie jej pierwokupu o wykupu. Proszę jednak sprawdzić w pierwszej kolejności czy to jest nieruchomość rolna – za takie nie mają być uważane nieruchomości, które w planie miejscowym są przeznaczone na cele inne niż rolne.

Odpowiedz

Karolina Marzec 23, 2016 o 14:10

Witam,
mam do Pana pytanie w związku z ustaleniem warunków zabudowy. Sprawa wygląda następująco:
WZ ustalono dla działki nr 1 o pow. 2,3 ha – zabudowa zagrodowa, następnie inwestor podzielił te działkę na 3 każda po około 0,6-0,7 ha. Chce przenieść wcześniej ustalone warunki na działkę 1/1. Na kolejne działki 1/2 i 1/3 chce ustalić kolejne warunki na zabudowę zagrodową. Czy jest to możliwe ? Dodam że jest sąsiedztwo, inwestor jest właścicielem wszystkich trzech działek. O ile zmiana numeru działki jest do wykonania, to problem pojawia się z kolejnymi działkami, czy może zrobić kolejne 2 siedliska na działkach o pow. mniejszej niż 1 ha? czy kolejne siedliska można potraktować jako uzupełnienie zabudowy?

Odpowiedz

Iwo Fisz Marzec 24, 2016 o 08:37

Moim zdaniem nie ma możliwości “przeniesienia” warunków zabudowy z działki nr 1 na działkę nr 1/1. Można wystąpić o nową decyzję na działkę nr 1/1.

Odpowiedz

Agnieszka Sobus Kwiecień 8, 2016 o 12:35

witam

nie jestem rolnikiem ale mieszkan na wisi 2 lata i mam 0,74ha ziemi (pastwiska)które zostały podzieolne na 3 działki . Mają warunki zabudowy z gminy ale nie ma na tym terenie miejscowego planu zagospodarowania terenu. Czy mnie ustawa dotyczy? czy bedę mogła działki później swobodnie sprzedać?

Odpowiedz

Iwo Fisz Kwiecień 8, 2016 o 15:26

Proszę spojrzeć do wpisu z 4 kwietnia 2016 r., tam omawiałem przepisy przejściowe do tej ustawy.

Odpowiedz

Piotr Czerwiec 3, 2016 o 11:01

Witam Panie Iwo

Mam zapytanie, czy spotkał się Pan z czymś takim że przy wpisie hipoteki po 01.05 sądy dla użytków np B-Ps III tratują to jako grunty rolne czy też już jako budowlane (mieszkaniowe)? Na razie w okolicznych sądach widzę tendencję że przyjmują to jako rolne i wymagają operatu szacunkowego. Czy jest to wprost gdzieś wyjaśnione czy raczej interpretacja?
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz

Iwo Fisz Czerwiec 6, 2016 o 12:26

To raczej interpretacja, bo nie ma wyraźnego odwołania do poszczególnych użytków gruntowych, zapisanych w ewidencji.

Odpowiedz

Robert Czerwiec 13, 2016 o 10:45

Witam,
czy możliwe jest ustalenie WZ dla części działki? Druga połowa jest zabudowana niewielkim starym domkiem. Działka ta ma dostęp do drogi poprzez służebność 3 m szerokości wpisana do KW jedynie nieruchomości obciążonej. Sąsiad w swoich WZ był zobowiązany do zapewnienia drogi o szerokości 5 m. Jeśli dostanę podobny wymóg to jak to spełnić?

Odpowiedz

Tomek Czerwiec 16, 2016 o 07:15

Witam Pana.

Opracowuję projekt decyzji o warunkach zabudowy i mam taką ciekawą sytuację a zarazem problem. Wnioskodawca posiada działkę podzieloną użytkami na III i IV klasę gruntów rolnych. III klasa jest przy drodze IV klasa w dalszej części działki. Działka jest cała jest niezagospodarowana. Wnioskodawca wystąpił o zabudowę mieszkalną jednorodzinną z zakresem inwestycji tylko i wyłącznie w obrysie tylnej części działki na gruntach rolnych IV klasy. Wskazał dostęp do drogi poprzez część działki na której są grunty rolne III klasy. Czy w obecnym stanie prawnym teren objęty wnioskiem ma dostęp do drogi publicznej?

Pozdrawiam,

Odpowiedz

Iwo Fisz Czerwiec 22, 2016 o 13:07

Jeśli dostęp zapewniony jest przez grunty tej osoby, to moim zdaniem tak. Są jednak poglądy odmienne, wywodzące się z zasady ochrony gruntów klas I-III.

Odpowiedz

Maria Czerwiec 16, 2016 o 22:11

Witam Pana,
Mam zamiar kupić działkę rolną zabudowaną. Działka ma 0,3400 ha, na której stoi dom mieszkalny. W wypisie z księgi wieczystej jest zaznaczony sposób korzystania BR – grunty rolne zabudowane. Nie jestem rolnikiem. Bank odmawia mi kredytowania tego zakupu, chyba że dostarczę zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Dla mnie jest to nielogiczne, bowiem tam już stoi dom. Ja nie zamierzam się dopiero budować, a hipoteka może być ustanowiona nie na gruncie, a na domu. Czy oprócz problemu z bankiem mogę taką nieruchomość nabyć?
pozdrawiam

Odpowiedz

Marta Czerwiec 20, 2016 o 17:04

Dzień dobry,
czy w aktualnym stanie prawnym jest możliwość wydzielenie działki rolnej o pow. mniejszej niż 30 ar w celu sprzedaży jej sąsiadowi, dla którego ta działka będzie stanowiła drogę łączącą inną działkę z drogą publiczną?

I drugie pytanie mam jeszcze, czy sąd zasądzając odszkodowanie za służebność drogi koniecznej uwzględnia cenę rynkową (jak za własność) ?

Pozdrawiam. Marta

Odpowiedz

Iwo Fisz Czerwiec 22, 2016 o 13:20

Nieruchomość rolną można podzielić na zasadach określonych w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Istotne znaczenie ma tu MPZP, a jeśli to nie ma, to trzeba pamiętać o ograniczeniach w podziale nieruchomości rolnych – powierzchnia 0,3 ha.

Tak, wynagrodzenie za ustanowienie służebności drogowej liczy się wychodząc od wartości nieruchomości.

Odpowiedz

Tomek Czerwiec 22, 2016 o 16:50

Dziękuje za odpowiedź. Czy jest jakaś regulacja, że na własnym gruncie nie muszę się stosować do ustawy o ochronie gruntów rolnych?

Odpowiedz

Iwo Fisz Czerwiec 22, 2016 o 17:20

Nie, ustawę stosować trzeba zgodnie z jej zakresem. Dostęp do drogi publicznej nie oznacza, że nie stosuje się ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych!

Odpowiedz

Adam Lipiec 6, 2016 o 11:46

Witam,

Chciałbym kupić działkę o całkowitej powierzchni 30 arów. Podzielona jest na dwie działki S-RII Rolne Sady i Br – RII Rolne Zabudowany. Czy w związku z nowa ustawą o sprzedaży nieruchomości rolnych, mogą być problemy ? Z tego co przeczytałem na Pańskim blogu (ps. podziwiam ogrom wiedzy) to powinno być w porządku. Znalazłem jeszcze przepis o tym, iż jeśli przed datą wejścia ustawy na działce znajdowała się nieruchomość mieszkalna, wówczas nie ma problemu z jej sprzedażą jeśli jest to 30 arów. Czy mógłby Pan rozwiać moje wątpliwości ?

Odpowiedz

Monika Sierpień 3, 2016 o 20:39

Witam,Interesuje mnie już nowa ustawa:
Ustawa z dnia 6 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece
Data ogłoszenia: 2016-08-01 Data wejścia w życie: 16.08.2016
Mam pytanie, co w takiej sytuacji – mam działkę rolną o powierzchni 59arów z warunkami zabudowy domku jednorodzinnego, działka na terenie wsi, czy mogę już ubiegać się o kredyt hipoteczny?
Proszę o pomoc,

Odpowiedz

Iwo Fisz Sierpień 24, 2016 o 14:34

Niestety, w tej kwestii nie doradzę, bo nie zajmuję się kredytami – może Pani szukać pomocy np. u doradcy kredytowego.

Odpowiedz

justyna Sierpień 25, 2016 o 18:34

Witam, wystapilismy do urzędu o wydanie wz po miesiącu czasu otrzymaliśmy odpowiedź ze wydanie warunków zostało zawieszone na kolejne 9mies czy taka decyzja organu jest zgodna z prawem? Dodam że na sasiednia działkę sąsiad otrzymał wz działki są rolne ale w mieście i obowiązuje miejski plan zagodpodarowanie na nich

Z góry dziękuje za odp

Odpowiedz

Iwo Fisz Październik 17, 2016 o 11:38

W przypadku postępowania w sprawie o ustalenie warunków zabudowy, postępowanie można zawiesić na czas nie dłuższy niż 9 miesięcy od dnia złożenia wniosku o ustalenie warunków zabudowy. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta podejmuje postępowanie i wydaje decyzję w sprawie ustalenia warunków zabudowy, jeżeli:
1) w ciągu dwóch miesięcy od dnia zawieszenia postępowania rada gminy nie podjęła uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego albo
2) w okresie zawieszenia postępowania nie uchwalono miejscowego planu lub jego zmiany.

Odpowiedz

gosc1 Sierpień 25, 2016 o 18:39

Witam, wystapilismy do urzędu o wydanie wz po miesiącu czasu otrzymaliśmy odpowiedź ze wydanie warunków zostało zawieszone na kolejne 9mies czy taka decyzja organu jest zgodna z prawem? Dodam że na sasiednia działkę sąsiad otrzymał wz działki są rolne ale w mieście i obowiązuje miejski plan zagodpodarowanie na nich

Z góry dziękuje za odp

Odpowiedz

karolina Wrzesień 30, 2016 o 22:15

Witam, proszę o pomoc w pojęciu obszaru zwartej zabudowy.
Jeżeli odległość budynków od granic działek jest mniejsza niz 50metrów to obwiednie 50m prowadzimy po zewnetrznych granicach działek ? Czy po prostu zakreslamy cały teren który jest w zwartej zabudowie? Starostwo twierdzi,.że wyznaczamy obwiednie 50m od granic działek, a gmina napisała mi odmowę na WZ ponieważ ich zdaniem obwiednia to obszar który jest w zwartej zabudowie, a nie od granicy dzialek 50m.

Odpowiedz

Aleksandra Październik 4, 2016 o 15:58

Witam,
Mam pytanie dotyczące zakupu gospodarstwa rolnego wg nowej ustawy na obszarze, w którym wcześniej nie mieszkałam. A mianowicie:
Córka obecnie dzierżawi sąsiadowi grunt 2ha, ale wypowiada umowę z ustawowym rocznym okresem wypowiedzenia. W międzyczasie chce darować swojemu ojcu ten grunt, do którego przylega ojca siedlisko -0,5ha z domem. Czy ojciec zaraz po uzyskanej darowiźnie (czyli przed upływem 5 lat) może sprzedać całe gospodarstwo 0,5ha+darowane 2ha? Czy będzie zwolniony z podatku jeśli gospodarstwo nie utraci charakteru rolnego?
I czy ja mogę kupić takie gospodarstwo jeśli nie mieszkam w tej gminie, ani w sąsiadującej? Uprawnienia rolnicze mam, natomiast dotychczas jeszcze nie uprawiałam żadnej ziemi, a chciałabym zakupić te łączne 2,5 ha (składające się z dwóch działek) i zacząć ją uprawiać.

Odpowiedz

Piotr Październik 18, 2016 o 07:26

Pierwszy wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy złożyłem w lutym 2015r. W kwietniu 2015r. otrzymałem decyzję odmowną określającą nie spełnienia warunków dotyczących linii zabudowy oraz dostępu do drogi publicznej . Od tej decyzji odwołałem się do SKO . W lipcu 2015r otrzymałem decyzję uchylającą decyzję wydaną przez organ pierwszej instancji i w całości przekazano do ponownego rozpatrzenia. SKO stwierdziło, że został spełniony warunek z art.61ust.1, pkt.1 ustawy iż jest możliwa zabudowa na tyłach działki bez konieczności ustalania nowej linii zabudowy, ponieważ w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się szereg budynków, które posiadają te same funkcje , cechy i parametry co planowana inwestycja. Jednocześnie stwierdziło że zapewniony jest dostęp do drogi publicznej. We wrześniu organ I instancji znów wydał decyzję odmowną stwierdzającą nie spełnienia warunków z art. 61 ust.1 ustawy dotyczących wysokości elewacji frontowej budynków, ponownie braku dostępu do drogi oraz braku umów zawartych między właściwą jednostką organizacyjną a inwestorem na wykonanie uzbrojenia terenu. Odwołałem się do SKO, które w listopadzie znów wydało decyzję uchylającą i do ponownego rozpatrzenia. Po uzupełnieniu dokumentów to znaczy dostarczeniu do urzędu oświadczenia w sprawie zapewnienia dostawy energii elektrycznej przez Energa Operatora oraz warunków technicznych przyłączenia budynków do sieci wodociągowej i kanalizacji , organ znów wydał decyzje odmowną w marcu 2016r . Powielając w uzasadnieniu to samo co w poprzedniej decyzji. Po odwołaniu się do SKO otrzymałem decyzje uchylającą i skierowaną do ponownego rozpatrzenia. W październiku znów otrzymałem decyzję odmowną . W uzasadnieniu znów organ I instancji powołał się na to samo co w poprzednich decyzjach., co SKO uznało za bezpodstawne i za każdym razem kierowało decyzje do ponownego rozpatrzenia . Teraz po raz kolejny złożyłem odwołanie do SKO. Jak długo może urząd wydawać decyzje odmowne powołując się ciągle na te same argumenty, które SKO uznaje za bezpodstawne. Co jeszcze mogę zrobić żeby otrzymać decyzję pozytywną?

Odpowiedz

Iwo Fisz Listopad 9, 2016 o 10:20

Panie Piotrze, jeśli potrzebuje Pan pomocy w prowadzonym postępowaniu, to zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną (zakładka “Kontakt” na górze).

Odpowiedz

Andrzej Październik 19, 2016 o 18:26

Witam. Posiadam na zasadzie współwłasności działki rolne. Chciałbym jedną z nich o powierzchni 0,6 ha podzielić
na 3 mniejsze. Wiem że działek rolnych nie można wg jakiejś ustawy dzielić na mniejsze niż 0,3 ha. Czy istnieje możliwość
aby dokonać podziału mojej działki? Chciałbym dzięki temu znieść współwłasność części tej działki.

Odpowiedz

Iwo Fisz Listopad 17, 2016 o 15:26

Są sytuacje, gdy można działki rolne tak podzielić – ustawa o gospodarce nieruchomościami zawiera odstępstwa od tej zasady. Są one dość szczegółowe, nie opiszę ich wszystkich w komentarzu. Może Pan skontaktować się ze mną bezpośrednio.

Odpowiedz

Ewa Listopad 2, 2016 o 09:40

Witam! Posiadam działkę rolną 11.115 m2 . Czy mogę ją sprzedać nie rolnikowi.

Odpowiedz

Iwo Fisz Listopad 17, 2016 o 15:15

Jeśli jest to nieruchomość rolna, to nie można jej nabyć swobodnie – można ją nabyć np. za zgodą Prezesa ANR albo w innych przypadkach wskazanych w ustawie.

Odpowiedz

Anna Listopad 18, 2016 o 10:59

Witam, od rodziców w kacie darowizny otrzymałam ziemię orną w wys.0,7016 ha. Działka stranowi grunty klasy V i VI na których znajduja sie drzewa – samosiejki w 1/3 części działki. Czy wobec obecnie obowiązujących przepisów mogę ten grunt odrolnić i tym samym przekształcić na działkę budowlaną? Czy powinnam wystąpić do Urzędu o wycinkę tych drzew?
Z góry dziękuję za ewentualna poradę.

Odpowiedz

Iwo Fisz Listopad 21, 2016 o 13:11

Pani Anno, do tego trzeba przeanalizować sytuację tej nieruchomości (przeznaczenie, sposób zewidencjonowania). Jeśli potrzebuje Pani pomocy, to zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną.

Odpowiedz

Magdalena Listopad 22, 2016 o 17:55

Witam, 9 lat temu nabylysmy z siostrą udziały w działce rolnej(łączenie ok 1,8h). Zastanawiam się nad zniesieniem współwłasności. Czy nie będzie potem problemów z ewentualnym przekształceniem na działki budowlane(po podziale każda z nas będzie miała około 0,9h). Dodam, że działka leży w obrębie miasta,zadna z nas nie jest rolnikiem. Z góry dziękuję

Odpowiedz

Iwo Fisz Grudzień 7, 2016 o 14:40

Niestety, nie umiem odpowiedzieć na to pytanie – trzeba przeanalizować sytuację konkretnej nieruchomości. Jest bardzo wiele czynników, które wpływają na możliwość zabudowania nieruchomości. Jeśli potrzebuje Pani porady, to proszę o kontakt bezpośrednio ze mną.

Odpowiedz

Malwina Grudzień 9, 2016 o 20:56

Witam,
mam pytanie w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy. Sprawa wygląda następująco: Burmistrz Gminy wydał decyzję o warunkach zabudowy sąsiadowi, od której złożyliśmy odwołanie do SKO. SKO przedłuża sprawę ze względu na nadmierną ilość spraw. Międzyczasie dostaliśmy zawiadomienie o wszczęciu następnego postępowania w sprawie ustalenia warunków zabudowy do tej samej działki. We wniosku zmieniono tylko rodzaj inwestycji z dwóch budynków mieszkalnych na jeden budynek mieszkalny. Czy, dopuszczalne jest składanie drugiego wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jeżeli co do pierwszej wydanej decyzji toczy się sprawa w SKO?

Odpowiedz

Iwo Fisz Czerwiec 9, 2017 o 09:02

Tak. Dla tego samego terenu można wydać wiele różnych decyzji o warunkach zabudowy.

Odpowiedz

Marcin Grudzień 18, 2016 o 20:51

Witam
Wraz z narzeczoną chcemy kupić gospodarstwo rolne o powierzchni 4,36 ha. Rodzice jej są rolnikami i posiadają 13 ha. Moje pytanie czy narzeczona jako bliska osoba rolnika może zakupić gospodarstwo na siebie?

Odpowiedz

Iwo Fisz Czerwiec 9, 2017 o 09:01

Jeśli nabycie następuje od osoby obcej, to bycie osobą bliską rolnika nie daje żadnych preferencji w myśl przepisów tej ustawy.

Odpowiedz

xxxx Luty 2, 2017 o 14:31

Witam,
Jakiś czas temu wspólnie z małżonką postanowiliśmy przerobić budynek gospodarczy na budynek mieszkalny, którego właścicielem jest moja teściowa. Wystąpiliśmy o warunki zabudowy – wydano pozytywną decyzję (zabudowa zagrodowa itd. ). Następnie otrzymaliśmy decyzję o pozwoleniu na przebudowę i wszystko było fajnie do momentu gdy postanowiliśmy przepisać ten budynek wraz z działką o powierzchni 0,3035 ha na siebie (działka z drogą dojazdową) . A mianowicie po konsultacji z Panią w starostwie dowiedzieliśmy się, że mamy zapłacić potężne pieniądze do starostwa za wyłączenie gruntów z pod produkcji rolnej. Klasa ziemi RaIIIb. Czy jest jakiś spoób żeby nie ponosić takowych opłat.? Jeśli tak to jakie wymogi musimy spełnić?

Odpowiedz

Robert Luty 9, 2017 o 13:03

Dzień dobry,
Panie Iwo
Pewnie już Pan nie raz pisał na podobny przypadek niż mój ale nie mogę odnaleźć się w tych przepisach prawnych.

Chcę kupić działkę która ma 27 ar i położona jest w gminie. Niestety problem polega na tym, że działka ma III b klasę ziemi i jest działką rolną, gmina nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Moje pytanie jaka jest szansa na budowę domu jednorodzinnego i do kogo się zgłosić do gminy czy starosty? Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Iwo Fisz Luty 10, 2017 o 15:06

Proszę liczyć się z problemami. Realizacja takiej inwestycji może być niemożliwa przy obecnej ochronie gruntów klasy III. Pisałem o tym m.in. we wpisie z 5 października 2015 r. – polecam lekturę.

Odpowiedz

ola Luty 24, 2017 o 14:51

witam posiadam zimie rolna z mezem oraz osoba trzecia i chcemy zniesienia współwłasności ,nadmieniam iż nie jesteśmy rolnikami czy mamy szanse i jakie pismo napisac do prezesa agencji nieruchomości rolnych bardzo proszę o pomoc

Odpowiedz

Robert Kwiecień 4, 2017 o 07:50

Witam , mam pytanie . Dostaliśmy od teścia działkę na której chcemy się wybudować . Ponieważ nie jesteśmy rolnikami wszystkie formalności załatwiane są na teścia. W tym tygodniu teść ma otrzymać pozwolenie na budowę . Chcielibyśmy wiedzieć czy po otrzymaniu pozwolenia na budową tata może przepisać działkę z pozwoleniem na córkę żebyśmy mogli sami kontynuować budowę a jeżeli nie to kiedy można to zrobić? Bardzo prosimy o pomoc.

Odpowiedz

Iwo Fisz Czerwiec 9, 2017 o 08:59

Nie da się tego rozwikłać w komentarzu na blogu. Jeśli potrzebuje Pan pomocy, to zapraszam do skorzystania z usług Kancelarii.

Odpowiedz

Wiesław Kwiecień 28, 2017 o 00:11

Witam ,mam zamiar sprzedać działkę rolną o pow.2 ha rolnikowi w tej samej wsi w której jest nieruchomość,działka ta składa się z czterech działek.Będąc u notariusz nowy nabywca został poinformowany ,że nabywając ziemie rolną w postaci tych działek przez 10 lat nie może nic na niej robić,wbić nawet szpadla, oprócz uprawy rolniczej,może kupić pomijając ANR.Nowy nabywca chce na 2-ch działkach o po.41 ar,które przylegają do drogi krajowej zrobić zwykły parking bez zabudowań,ale musi wystąpić o warunki zabudowy/utwardzenie kostką betonową/.Czy taki jest zapis w nowej ustawie ,bo nic na ten temat tam nie wyczytałem.Działka nie posiada planu ogólnego zagospodarowania ,została nabyta prze zemnie w 1995r.Jeśli jest tak faktycznie to w jaki sposób to obejść aby kupujący mógł tam zrobić co chce,dotyczy tylko tych 41ar,pozostała część będzie uprawiana.

Odpowiedz

Iwo Fisz Czerwiec 9, 2017 o 09:00

Odpowiedziałem Panu na e-mail o analogicznej treści.

Odpowiedz

aneta Maj 13, 2017 o 18:28

witam mam pytanie posiadam z mezem 1,2 h pola wraz z domem chcemy przepisac to synowi tyle ze maz nie jest biologicznym synem i ma inne nazwisko jakie potrzeba dokumenty .ja jestem wspulwlascicielem tejnieruchomosci

Odpowiedz

Iwo Fisz Czerwiec 9, 2017 o 08:56

Opisała Pani szereg problemów i planów w stosunku do swoich nieruchomości – nie da się tego rozwikłać w komentarzu na blogu. Jeśli potrzebuje Pani pomocy, to zapraszam do skorzystania z usług Kancelarii.

Odpowiedz

Łukasz Czerwiec 16, 2017 o 22:17

Witam,
W październiku 2016 złożyliśmy z żoną wniosek o ustalenie zabudowy, jeden z właścicieli sąsiadującej działki z tą, której dotyczy inwestycja nie żyje od kilkunastu lat. Sąsiad otrzymał pismo z Wydziału Urbanistyki z prośbą o informację czy po zmarłej małżonce są potencjalni spadkobiercy oraz czy została przeprowadzona sprawa spadkowa, na które wysłana została odpowiedź, że sprawa spadkowa nie została przeprowadzona. W między czasie uzyskaliśmy telefonicznie informację od Pani prowadzącej postępowanie w Wydziale Urbanistyki, że ustaleni zostali potencjalni spadkobiercy, którzy w późniejszym czasie otrzymali zawiadomienie o prowadzonym postępowaniu na nasz wniosek. Na początku maja tego roku (2017) zostaliśmy poinformowani że do: Wydziału Ochrony Środowiska, Starostwa Powiatowego, Ministra Środowiska(Główny Geolog Kraju), Marszałka Województwa (Geolog Wojewódzki), Starosty (Geolog Powiatowy) oraz Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych wysłana została prośba o uzgodnienie projektu decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie jednorodzinnego budynku mieszkalnego, po ok 2 tygodniach mogliśmy zapoznać się z projektem decyzji, i tu nagle dowiadujemy się że Pani Naczelnik nie podpisze decyzji, ponieważ o inwestycji nie zostały poinformowane wszystkie strony, co ma związek z nieprzeprowadzoną sprawą spadkową. Pani prowadząca postępowanie otrzymała wytyczne, zgodnie z którymi wysłane zostały kolejne pisma tym razem do Urzędu Stanu Cywilnego oraz Sądu.
Nie otrzymaliśmy w związku z tym żadnej pisemnej informacji. Po rozmowie z Panią Naczelnik Wydziału Urbanistyki, nie poznaliśmy dokładnej podstawy prawnej, na podstawie której wracamy do punktu wyjścia, gdzie ustalani byli potencjalni spadkobiercy i informowani o postępowaniu.
Wiemy, że sprawa spadkowa nie została przeprowadzona i nie zapowiada się żeby w najbliższym czasie sąsiad miał zamiar to zrobić, co w tej sytuacji, czy jest to powód przez który możemy nie otrzymać decyzji, co wiąże się z brakiem możliwości rozpoczęcia budowy domu ?

Odpowiedz

Iwo Fisz Lipiec 11, 2017 o 12:57

Brak uczestnictwa wszystkich stron w postępowaniu nie jest podstawą dla wydania decyzji odmownej. Jeśli trzeba ustalić spadkobierców osoby, która zmarła przed wszczęciem postępowania, to organ rozważyć skorzystanie z przepisów art. 97 par. 1 pkt 4 k.p.a. i art. 100 k.p.a.

Co do braku pisemnej informacji – możecie Państwo zapoznać się z aktami sprawy w urzędzie i ustalić treść wysyłanych pism i otrzymanych odpowiedzi.

Odpowiedz

Aneta Czerwiec 23, 2017 o 10:49

Witam serdecznie,
Mam w posiadaniu działkę rolną 1,4ha,na której zaczęłam stawiać wraz z mężem dom(stoją na razie fundamenty).Na tej działce znajduje się też dom moich rodziców,którzy mają jego dożywotnią służebność.Chcę teraz wydzielić działkę tą z fundamentami aby przepisać ją na męża (pozwolenie na budowę jest na nas oboje i ma ode mnie użyczenie notarialne na budowę). Wydzielona działka ma 2800 m2 (tak lepiej to wygląda aby miała mieć 0,3ara musiałabym zmieniać kształt działki). Pani z gminy powiedziała,że wyda mi decyzję odmowną zatwierdzającą podział.Ostatnio pisałam pismo na temat celu podziału.Tylko może powinnam je doprecyzować aby musiała wydać pozytywną decyzję (w tej chwili mam,że chcę aby nowo powstała działka była współwłasnością moją i męża)?Mówię o tym,ponieważ czytałam o art.95 ustawy o gospodarce nieruchomościami.Czy coś z tego artykułu może mi pomóc?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Szymon Lipiec 13, 2017 o 18:06

Witam panie mecenasie Zwracam się do pana z pytaniem czy jeżeli moja siostra która jest rolnikiem dostanie od rodziców działkę rolną i na niej postarać się o pozwolenie na budowę Siedliska Zagrody będzie mogła oddzielić 10 arów z tej działki i przekazać ją mi jej bratu który nie jest rolnikiem. Z gòry dziękuję za odpowiedź. SZYMON

Odpowiedz

Piotr Sierpień 26, 2017 o 11:40

Witam mamy z żona problem dostaliśmy odmowę ze starostwa warunków zabudowy w których to starostwo powołuje się na art 7 ust 2a pkt 3 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych,
cyt. Organ stwierdził
Obszar zamierzenia inwestycyjnego na działkach… w… zaznaczony punktami ABCD ma załączniku graficznym nr 3 do decyzji , na którym występują jedynie użytki rolne zapisane w ewidencji gruntów jako grunty rolne R/kl. IIIb wynosi w/g decyzji 0.12 ha.
Z niniejszego załącznika wynika również, że odległość krańcowych pkt obszaru inwestycji (tj. pkt d,c) wynosi 69m od drogi powiatowej … (pomiar własny)
Zatem nie jest spełniony warunek wynikający z art 7 ust 2a pkt 3 ustwy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, który stanowi, że grunty kl III nie mogą być położone w odległości większej niż 50m od drogi publicznej.
i co teraz mamy zrobić nadmieniam że decyzje z gminy dostaliśmy pozytywna, w której na ten sam punkt jest wpis:
Teren gruntów IIIb klasy bonitacyjnej na działkach … znajduje sie przy drodze powiatowej … Zatem warunek o którym mowa w art & ust 2a pkt 3 został spełniony.
Tylko że ta decyzja w związku z odmowa starostwa została anulowana.
mamy do środy czas na odwołanie do kolegium Odwoławczego i jak najlepiej to ugryźć.

Odpowiedz

Grzegorz Październik 11, 2017 o 18:56

Dzień dobry,
Na jednej części działki znajduje się dom oraz kilka budynków gospodarczych, w urzędzie gminy usłyszałem, że granicą działki budowlanej jest ostatni budynek gospodarczy i za nim nie będę miał możliwości budowy domu jednorodzinnego, ponieważ ziemia jest III klasy.
Nie usłyszałem, żadnego konkretnego powodu, jedynce co mi doradzili to wyburzenie budynków gospodarczych i postawienie domu na ich miejscu, wtedy otrzymam zezwolenie na budowę.
Czy będę miał kiedykolwiek możliwość, budowy w takim miejscu domu?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Krzysztof Listopad 29, 2017 o 14:12

Dzień dobry,

Jestem posiadaczem dwóch nieruchomości zabudowanych budynkiem gospodarczym (ruina obory). W księgach wieczystych nieruchomości funkcjonują jako B-R. Z kolei w ewidencji gruntów jako Bi. Czy po zmianie w ksiedze wieczystej z B-R na Bi bedzie można sprzedać nieruchomości na zwykłych zasadach? Bo teraz muszę uzyskać zgodę agencji rolnej z tego co wiem. Powierzchnia nieruchomości to 0,1Ha i 0,4 Ha.

Dziękuję z góry za odpowiedź.

Odpowiedz

Iwo Fisz Luty 23, 2018 o 10:01

Kluczowy jest zapis w ewidencji gruntów; oznaczenia w dziale I-O księgi wieczystej nie korzystają z rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych.

Odpowiedz

Łukasz Grudzień 3, 2017 o 21:30

Witam.
Mam takie pytanie.
Wujek chce przepisać mi kawałek ziemi jest to gospodarstwo rolne 1 dom i 2 gospodarcze jest to ziemia klasy 5 ,chce dla mnie wydzielić 0,5 h łąki i przekazać w darowiznie , problem polega na tym że jest Plan zagospodarowania przestrzennego w którym to wszystko jest jako grunty rolne wiec defacto nie dostane pozwolenia na budowe domu jednorodzinnego gdyż nie jestem rolnikiem , cy jeżeli wuj wystąpi o warunki zabudowy na dodatkowy dom jednorodzinny w wpisze we wniosku media ogólne i na mapce zaznaczy całą jego działke ,to czy po wydaniu Wz i wydzieleniu 0,5h dla mnie które bedzie bez mediów bede mógł przepisać WZ na siebie i wtedy wystąpić o podłączenie mediów i pozwolenie na budowe ?

Odpowiedz

Karina Kwiecień 16, 2018 o 10:39

Witam.
Mam pytanie- posiadam od kilkunastu lat dzialke 450m ktora otrzymalam w darowiznie. Dzialka jest na ziemi 3klasy(kiedys tam byl sad). dwie inne dzialki wyodrebniobe ze sadu sa juz zabudowane, a ja teraz dowiedzialam sie ze nie bede mogla sie budowac gdyz w 2016 roku zmienily przepisy o ochronie gruntow 1-3klasy. Czy to prawda?

Odpowiedz

Iwo Fisz Kwiecień 17, 2018 o 16:08

Przepisy o ochronie gruntów klas I-III zostały zaostrzone w 2013 r. Jeśli nie ma tam planu miejscowego, to proszę sprawdzić czy teren nie był objęty zgodą na przeznaczenie na cele nierolnicze sprzed 1995 r. (art. 61 ust. 1 pkt 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) albo czy spełnione są wymogi określone w art. 7 ust. 2a ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

Odpowiedz

Marta Czerwiec 12, 2018 o 14:00

Witam
Mam pytanie odnośnie przepisania warunków zabudowy z 2003 roku (z mamy na córkę) na obszarze bez uchwalonego planu zag.przestrz. (jest tylko studium) oraz na obszarze Natura 2000. Przepisy o Naturze 2000 weszły w Polsce w 2004 roku, czyli po wydaniu decyzji o wz., czy ma to wpływ na przepisanie wz w urzędzie gminy? Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Iwo Fisz Czerwiec 18, 2018 o 08:50

W 2003 r. weszła w życie aktualna ustawa – proszę sprawdzić czy decyzja była wydana wg starych przepisów (czyli była ograniczona terminem i zapewne wygasła) czy też wg nowych przepisów.

Odpowiedz

MARIUSZ Wrzesień 5, 2018 o 21:40

Witam

Sprawa dotyczy zakupu działki rolnej o pow 1,06ha. Nie jestem rolnikiem. Żeby ją kupić właściciel musi ją podzielić na działki nieprzekraczające 3000m. Kto ma się starać o warunki zabudowy, czy ja mogę się starać i czy to będzie wiążące przed zakupem? Czy właściciel musi żeby mi to sprzedać?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.