Kto może wystąpić o warunki zabudowy?

Nie musisz być właścicielem nieruchomości, żeby uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Nie ma przepisu, który mówiłby o tym, że to musi być Twój grunt.

Jakie ma to znaczenie w praktyce?Duże. Przykład:

Babcia chce mi podarować niezabudowaną działkę, żebym mogła zacząć budowę domu dla mojej rodziny. Czy muszę czekać do aktu notarialnego ze złożeniem wniosku o wydanie warunków zabudowy?

Odpowiedź jest prosta – nie. Organ wydający decyzję o warunkach zabudowy nie bada tego, czyja to jest nieruchomość. Ta kwestia będzie ważna na etapie pozwolenia na budowę.

Możesz zatem złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy zanim staniesz się właścicielem. Co więcej, równocześnie, dla danej nieruchomości, może toczyć się wiele postępowań w celu wydania decyzji o warunkach zabudowy.

Mówi o tym przepis art. 63 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:

W odniesieniu do tego samego terenu decyzję o warunkach zabudowy można wydać więcej niż jednemu wnioskodawcy, doręczając odpis decyzji do wiadomości pozostałym wnioskodawcom i właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości.

Dlaczego tak jest? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym przepisie, to jest w art. 63 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:

Decyzja o warunkach zabudowy nie rodzi praw do terenu oraz nie narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich. Informację tej treści zamieszcza się w decyzji.

Pozwoli Ci o oszczędzić czas, ponieważ uzyskać warunki zabudowy zanim się staniesz właścicielem. Gdy nieruchomość będzie już Twoja, od razu wystąpisz o pozwolenie na budowę.Szybciej możesz rozpocząć swoją inwestycję, oszczędzić czas i pieniądze.

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły
310-metrowy wieżowiec w Warszawie

Komentarz do tego wpisu post

  1. Magdalena pisze:

    Witam. Z przykrościa stwierdzic muszę, że to o czym mowa w powyższym w artykule, w rzeczywistości jest tylko fikcją- przypuszczam, że wynikająca z urzędniczej nadgorliwości lub nadinterpretacji przepisów. Otóż ażeby otrzymać warunki zabudowy musieliśmy z męzem dostarczyc gotowy projekt domu ( z tego co mi wiadomo jest to powszechnie praktykowany w gminach zwyczaj). Wykonanie lub zakup projektu nie byłyby możliwe, gdybyśmy nie mieli wcześniej sporządzonej mapki do celów projektówych. Po piersze o wydanie takiej mapki może wystąpic tylko właściciel, po wtóre koszt projektu wraz z usługami geodezyjnymi to kilka tysięcy złotych- nikt o zdrowych zmysłach nie wyda takich pieniędzy ryzykując, że nie kupi działki. Chcę przez to powiedzieć, że przepis mówiący o tym, że o warunki zabudowy może ubiegać sie potencjalny nabywca NIE MA ZASTOSOWANIA W PRAKTYCE- no chyba, że stać kogoś aby wyrzucić parę tysiecy w błoto. Nie wspomnę juz o tym, że powodowani pośpiechem zakupiliśmy projekt, którego nie dało sie juz później zmodyfikować, ponieważ urbanista wytyczył nam teren pod dom- zgodnie z owym projektem, co do centymetra. Nadmienię, że nie ograniczały go żadne uwarunkowania, ponieważ sprawa dotyczy hektarowej działki- siedliska w szczerym polu, na gruncie VI klasy- ot urzędnicza nadgorliwosć, która skutecznie czyni niektóre przepisy bezużytecznymi a inwestora przyprawia o siwe włosy. Pozdrawiam Magdalena

  2. Pani Magdaleno, nie wiem z jakiego rejonu kraju Pani pisze, ale ja nigdy nie spotkałem się z tym, żeby wymagać projektu domu przy warunkach zabudowy. Nie ma żadnych podstaw, aby żądać tego dokumentu na tym etapie procesu inwestycyjnego.

    • Magdalena pisze:

      Witam ponownie. Dziękuję za szybką odpowiedź. W tej chwili dom jest już prawie ukończony i lada dzień będziemy się wprowadzać. Muszę jednak przyznać, że budowa była dla nas doświadczeniem, które obnażyło wiele absurdów w działaniu administracji publicznej i długo by o tym rozprawiać, jak dalece te działania odbiegają w niektórych przypadkach od istniejących reguacji prawnych. Co do tematu naszej dyskusji, ja równiez byłam zdumiona takim stanem rzeczy, jako że przed podjaciem budowy zaznajomiłam się z podstawowymi przepisami w tej kwestii. Wolałabym nie pisać na forum o jakiej miejscowości mowa, natomiast jak najbardziej mogę podac tę informację w korespondencji prywatnej. Praktyka wydawania warunków zabudowy na podstawie konkretnego projektu jest powszechna – potwierdzają to również ogłoszenia typu „sprzedam działke budowlaną z wydanymi warunkami zabudowy”, które najczęściej posiadaja informację o tym, ze warunki zabudowy odnoszą sie do konkretnego załączonego projektu a nie budowli o określonej charakterystyce- jak zapewne miał na myśli ustawodawca. Śledzę równiez blogi budowlane i wiem, że taka sytuacja ma miejsce w róznych miastach Polski. Ja ze swej strony mogę jedynie żałować, ze wcześniej nie natknęłam się na Pańską osobę- przeciętny inwestor unika dyskusji z urzednikami, chcąc jak najszybciej i najprościej dopiąc swego bez niepotrzebnych konfliktów i co za tym idzie opóźnień- moze jednak czas zacząć głośno mówić o niekompetencji urzedników a co ważniejsze- zacząc z nią walczyć. Pozdrawiam serdecznie Magdalena

  3. Maciek pisze:

    Witam,
    a jak to jest z wydaniem WZ „siedlisko”. Planuje zakup ziemi i chcę sprawdzić jej potencja budowlany. Nie jestem rolnikiem, nie mam na razie w ogóle gruntu. Uprawnienia rolnicze zdobędę w przeciągu roku. Złożyłem WZ „rolna” i otrzymałem z urzędu informacje o konieczności uzupełnienia dokumentów potwierdzających, ze jestem rolnikiem i posiadam min 2,5 h ziemi (średnia gminy).

    Czy nie jest jednak tak, że każdy może wystąpić z wnioskiem, a dopiero przy występowaniu o pozwolenie na budowę trzeba udowodnić własność, uprawnienia i posiadana powierzchnię? Jaka ustawa reguluje kto może być wnioskować o WZ „rolna”?
    Pozdrawiam,
    Maciek

    • Kwestia spełnienia wymogu średniej wielkości gospodarstwa w gminie pozwala na wyłączenie spełnienia wymogu dobrego sąsiedztwa, natomiast nie warunkuje możliwości wydania decyzji o warunkach zabudowy na zabudowę zagrodową.

      A jaka to klasa gruntu? Może chodzi o kwestię przeznaczenia na cele nierolnicze gruntów klasy I-III?

      • Maciek pisze:

        Dziękuję za szybką odpowiedź 🙂

        Generalnie grunty są w klasie III i w malutkiej części w IV. Docelowo działkę chciałem przeznaczyć na uprawę ekologiczną i agroturystkę.
        Mnie zastanawia fakt, że zapytanie o warunki zabudowy „siedlisko” może złożyć tylko rolnik i to taki który ma średni areał w gminie. Tak jak pisałem edukację rolniczą skończę dopiero za jakiś czas a WZ chętnie poznałbym już dziś.

        Wydawało mi się ponadto, że w sytuacji istnienia „dobrego sąsiedztwa” nie trzeba również posiadać gruntów o średniej powierzchni gosp. To jest, że Art. 61. pkt.4 „Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym” stosuje się tylko w wypadku nie spełnienia Art 61. pkt 1 o tzw. „dobrym sąsiedztwie”.

        Ponadto nie mogę nigdzie znaleźć informacji, która ustawa reguluje, że tylko rolnik może występować o WZ siedliskowej. Przecież to w końcu tylko zbiór wytycznych, „uwarunkowań” a nie pozwolenie na budowę.

        Pozdrawiam serdecznie,
        Maciek

  4. Robert pisze:

    Witam chce kupić działkę i czy o warunki zabudowy muszę ja sie ubiegać czy może to być właściciel?

  5. Aleksandra pisze:

    Witam,
    Jestem właścicielką działek rolnych (łąki klasa III i IV)o powierzchni łącznej 1,5 ha. Jestem rolnikiem, od urodzenia jestem zameldowana na gospodarstwie rolnym oraz pracuję na tym gospodarstwie. Chciałam się starać o wydanie wz na siedlisko dla mojej działki. Niestety dowiedziałam się w Urzędzie Miasta, że osoba która się stara o wydanie warunków zabudowy musi mieć co najmniej 2,7 ha. Na tym terenie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. Działka spełnia warunek dobrego sąsiedztwa, wokół jest zabudowa zagrodowa i mieszkaniowa. Na początku myślałam ze problem jest w klasie ziemi ale dowiedziałam się że kiedyś obowiązywał na tym terenie plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego który dopuszczał zabudowę mieszkaniową.
    Bardzo proszę o odpowiedź
    Pozdrawiam

    • Iwo Fisz pisze:

      Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie określa kryteriów dla wystąpienia o warunki zabudowy dla zabudowy mieszkaniowej, stąd rozbieżności w pomocniczym stosowaniu innych przepisów. Nie ma sztywnego kryteria 2,7 ha.

      W przypadku, gdy wielkość gospodarstwa przekracza średnią wartość w gminie, nie trzeba spełniać wymogu dobrego sąsiedztwa.

      Jeśli natomiast chodzi o szczegóły dotyczące Pani nieruchomości, to zapraszam do kontaktu przez formularz po prawej stronie.

  6. Robert pisze:

    Pytanie za 100 punktów : powiedzmy że teście mają wymaganą ilość hektarów pod zabudowe siedliskową i występują o WZ ale na działke którą przepisali dziecku (czyli już nie są właścicielami) i ta działka 30ar dostaje WZ – pytanie – co dalej? jak uzyskać pozwolenie na budowe zagrodową i kto to ma zrobić jeśli obecni właściciele nie mają wymaganego 1ha na własność – innymi słowy w jaki sposób wykorzystać te WZ dla obecnego właściciela który nie ma wykształcenia rolniczego ale pracował i prowadził osobiście gospodarstwo rolne kilkanaście lat i brakujące 70ar posiada w postaci dzierżawy??

    • Iwo Fisz pisze:

      Panie Robercie, chyba potrzebuje Pan indywidualnej porady. Nie wszystko da się załatwić w komentarzu na blogu.

  7. Kasia pisze:

    Czy rolnik z województwa podkarpackiego może kupić duża działkę w województwie małopolskim i wystąpić o warunki zabudowy zagrodowej ?

  8. Paulina pisze:

    Pewien Pan wystąpił o warunki zabudowy na moją działkę bez mojej wiedzy.Dostałam od gminy zawiadomienie zdziwiona.Gdyż nie ustaliłam z nim,że tą działkę mu sprzedam.Jakim prawem się pytam ktoś bez mojej wiedzy występuje w gminie o takie papiery.

    • muli pisze:

      Każdy może wystąpić o takie warunki gdyż nie niesie to za sobą żadnych konsekwencji czy zobowiązań a służy jedynie informacji a tym samym chroni potencjalnego kupca przed zakupem ziemi bez możliwości budowy. Także bez obaw – przynajmniej ma Pani informacje że jest poważne zainteresowany kupnem bo musiał zaplacic za mapki i wypisy do wniosku ponad 100zl

  9. Justyna pisze:

    Witam, zamierzamy z mezem kupic dzialke, spieszy nam sie, a wlascicielka powiedziala, ze ona wystapi z wnioskiem o warunki zabudowy i dopiero potem nam te dzialke sprzeda. Zaproponowalismy jej umowe przedwstepna, nie zgodzila sie. Chcielibysmy sami zlozyc wniosek o warunki zabudowy, ale wtedy ona jako bezposredni sasiad dostanie tez decyzje, a wolelibysmy, zeby o tym nie wiedziala. Od poczatku mamy wrazenie, ze ona sie zachowuje jakby to ona tam sie miala budowac a nie my. Jak sie mamy zachowac? Nie chcemy tracic czasu, czekac pol roku na decyzje, a jeszcze jak sie pozniej okaze, ze sie nie dogadamy i ona nam tej dzialki nie sprzeda, to stracimy mnostwo czasu, a dodam, ze dlugo tej dzialki szukalismy. Prosze o odpowiedz na maila. Moze ona mimo sprzadazy, chce sobie jakies prawa roscic do tej dzialki, dodam jeszcze ze dzialka jest podzielona, czesc sprzedala swojemu chrzesniakowi i tez wystepowala ona o warunki, ale to jej rodzina, nasza nie i nie chcemy zeby ingerowala w nasze plany, bo do wniosku podaje sie przykladowy plan domu, jaki dom mniej wiecej chcemy i gdzie mialby on stac, juz nas o to pytala, a my chcemy sami sie tym zajac, co ja to obchodzi?

  10. Justyna pisze:

    Dodam jeszcze ze warunki dostanie, bo stoja tam juz dwa domy, dzialka jest uzbrojona, ma wszystkie media podciagniete przy okazji okreslania warunkow dla tego jej chrzesniaka, jest to IV klasa gruntow, pytalismy w gminie, tez nam powiedziano, ze warunki zostana wydane bez problemu, wiec nie wiemy, czemu ona sie tak uparla. Rosnie na niej pare drzewek samosiejek, to juz teraz moglibysmy je wykopac zanim wieksze urosna no i wogole juz bysmy tam cos chcieli robic, a tu trzeba czekac

  11. Łukasz pisze:

    Witam
    Odświeżę temat.
    Do złożenia wniosku warunków zabudowy potrzebne nam jest pozwolenie od dostawców prądu, wody (warunki przyłączenia), i aby takowe otrzymać musimy być właścicielami danej działki. Przy wypełnianiu jest są rubryki w których trzeba potwierdzić, że jest się jej właścicielem.
    To jak to w końcu jest?
    Pozdrawiam

    • Robert pisze:

      Nie trzeba być wlascicielem tylko wykazać interes prawny – innymi slowy powód dla ktorego chcemy te warunki nie będąc właścicielem

    • Iwo Fisz pisze:

      Nie ma wymogu, aby wnioskodawca w sprawie o ustalenie warunków zabudowy był właścicielem nieruchomości. Nic w tej sprawie się nie zmieniło. Również dla uzyskania informacji od przedsiębiorcy nie trzeba być właścicielem.

  12. Małgorzata pisze:

    Panie Robercie,
    Mam dwa pytania:
    1.W jaki sposób będąc rolnikiem (mając już ziemię w innej gminie) mogę zakupić rolę o powierzchni niecałego hektara, klasa ziemi VI, znajdującą się na terenie sąsiedniej gminy.
    2.Po jakim czasie od zakupu mogę starać się o warunki zabudowy (nie ma planu zagospodarowania przestrzennego). Czy też zgodnie z zapisem ustawy jestem zobowiązany do uprawy tej ziemi przez 10 lat (wszelka produkcja jest tam nierentowna)

  13. Marek pisze:

    Mam problem z uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy.

    Postępowanie zostało wszczęte w 2017 roku. Projekt decyzji został skierowany do uzgodnień. Jedna z instytucji (RZGW) wydała postanowienie odmawiające uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy. Oczywiście złożyłem zażalenie – nie wiem czy zostanie uwzględnione czy nie, moim zdaniem powinno ale wiadomo jak to bywa…
    W miedzyczasie tj od 01.01.2018 zmieniły się przepisy (ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w związku z ustawą prawo wodne) i w obecnym ich brzmieniu uzgodnienie z tą instytucją (RZGW) nie byłoby dokonywane.

    I teraz zastanawiam się nad opcjami:
    1) Wycofać wniosek z 2017 (z otrzymaniem decyzji o umorzeniu postępowania) a potem złożyć nowy, który będzie rozpatrywany o bieżące przepisy? Tylko czy w tym przypadku nie zostanie wznowione postępowanie z 2017 roku i rozpatrzenie nie nastąpi w oparciu o stare przepisy?

    2) Poczekać na rozstrzygnięcie w sprawie zażalenia na postanowienie i ewentualnie w przypadku podtrzymania stanowiska wracam do punktu 1?

    3) Zaprzyjaźniona osoba składa wniosek o wydanie warunków zabudowy na mojej działce, a po ich uzyskaniu przepisuje je na mnie? Czy w tym przypadku nie będzie „kolizji” z toczącym się moim postępowaniem?

    A może jakieś ktoś ma inne propozycje?

    • Iwo Fisz pisze:

      Nowy wniosek o ustalenie warunków zabudowy nie powoduje „powrotu” do zakończonego postępowania. Proszę pamiętać, że nie powinien on dotyczyć identycznej inwestycji (chyba, że zmieniłby się stan faktyczny/prawny). Postępowania mogą być prowadzone jednocześnie, jeśli dotyczą różnych inwestycji lub różnią się stronami.

      • Marek pisze:

        Dziękuję za odpowiedź.

        Jestem po rozpatrzeniu zażalenia, niestety niekorzystnym dla mnie. Mam zamiar złożyć skargę do WSA. W tym momencie postępowanie jest zawieszone przez Gminę do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia w sprawie postanowienia odmawiającego uzgodnienia.

        Czyli złożenie wniosku w tym momencie przez „osobę zaprzyjaźnioną” (jak opisałem to w punkcie 3) dotyczącą tej samej inwestycji powinno skutkować wszczęciem kolejnego postępowania prowadzącego równolegle z moim?

        Pozdrawiam

        • Iwo Fisz pisze:

          Generalnie, nowy wniosek powinien wszcząć nowe postępowanie w sprawie. Sądzi Pan, że innemu wnioskodawcy organ nie będzie chciał zawiesić postępowania?

          • Marek pisze:

            Mi właśnie chodzi o to żeby nowe postępowanie się toczyło. Moje obawy są raczej związane z tym co w takiej sytuacji zrobi gmina. Czy ma jakieś narzędzia prawne aby nowy wniosek „zablokować” do czasu rozstrzygnięcia w mojej sprawie. Wydaje mi się, że nowe postępowanie powinno być prowadzone równolegle do mojego, ale wolę się upewnić, bo nie posiadam takiego doświadczenia i mogłem coś przeoczyć.

  14. Łukasz pisze:

    Dzień dobry. W mojej wsi inwestor chce wybudować 4 kurniki wielkopowierzchniowe, z czego 2 na 6 sąsiadujących ze sobą działkach o powierzchni ok. 3000 M2 każda i dwa kolejne na działce o powierzchni ok. 4 ha oddzieloną od poprzednich droga gminną. Dodam, inwestor w raporcie ooś nie wspomniał nic jak te budynki oddzielone droga gminną będą ze sobą „połączone” (prąd, woda, gaz, kanalizacja …). Decyzja ooś jeszcze nie została wydana. W Studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego działka ma charakter T z dopuszczalna funkcją zabudowy siedliskowej. We wsi brak ferm wielkopowierzchniowych. Plan inwestora spełnia tylko 1 warunek zgodnie z art. 61 mianowicie dostęp do drogi. Czy w związku z tym możliwe jest wydanie WZ? Czy jako osoba nie będąca stroną postępowania mogę dowiedzieć się w UG czy inwestor złożył wniosek o wydanie WZ? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

    • Iwo Fisz pisze:

      Obawiam się, że nie jestem w stanie Panu pomóc bez znajomości szczegółów sprawy. Proszę o kontakt bezpośrednio ze mną.

  15. Rudi pisze:

    Mam działkę 0.5 hektara klasa ziemi 3 i4 jestem rolnikiem na wniosek posiadam tylko ta ilosc gruntu w gminie powiedzieli mi zeby ubiegac sie o budowe siedliskowa domu musze miec conajmniej 1 hektar jak to ominąć. Da sie to jakos zalatwic ?

  16. Jakub pisze:

    Witam serdecznie. Staram się o kupno dzialki. Warunki zabudowy już są z zaznaczeniem, że jest to dzialka 3000 m z czego połowa to las ls. Jej wskaźnik zabudowy wynosi 7,1%, co łącznie daje 210m powierzchni zabudowy. W warunkach jest napisane że możliwa jest zabudowa jednorodzinna. Mnie interesuje natomiast wybudowane 5 domków na zgłoszenie do 35m oraz jednego na pozwolenie o powierzchni zabudowy ok 50m. Brakuje mi około 20 metrów powierzchni zabudowy. Z tego co się orientuję to zasada jeden domek na 500 metrow jest spełniona. Niestety połowa jest lasu jako las, a interesują mnie domki drewniane. Całość lasu jest na jednej działce więc w praktyce budować mogę już przy lesie. Biorąc pod uwagę przepisy przeciwpożarowe czy istnieje możliwość wybudowania domków? Czy wogole mogę starać się o wydanie mi warunków zabudowy, gdize zostanie podwyższony Cynnik zabudowy np do 10%? Dodam także, że nic nie pisze o możliwości budowy pomieszczen gospodarczych.

    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Iwo Fisz pisze:

      Nie jestem w stanie pomóc Panu z tak szczegółowymi kwestiami bez zapoznania się z dokumentacją nieruchomości. Jeśli potrzebuje Pan pomocy, proszę skontaktować się ze mną bezpośrednio przez zakładkę „Kontakt” na górze strony.

  17. Irek pisze:

    Witam.
    Chciałabym kupić działkę rolną o powierzchni 20ar . Jestem rolnikiem ale w innej gminie . Mam 1,4 ha ziemi . Średnia gospodarstwa w gminie w której leży działka to 1,33 ha. W pobliżu działki są nowe domy ale na żadnej sąsiedniej . Działka nie ma prawnego dojazdu .
    Czy jest możliwe po ustanowieniu drogi koniecznej otrzymanie WZ zagrodowej ?

  18. Aleksandra pisze:

    Dzień dobry,
    czy składając wniosek o wydanie WZ jako inwestorów można wskazać więcej niż jedną osobę fizyczną?
    Planujemy zakup 2 działek każda o powierzchni po 1000 m2 i chcielibyśmy uzyskać dla każdej z nich decyzje o warunkach zabudowy natomiast właściciel dostarczył nam dokumenty wystarczające na złożenie jednego wniosku o wydanie WZ. Czy możemy w jednym wniosku wpisać, że zależy nam na wybudowaniu 2 domów jednorodzinnych na 2 działkach po 1000 m2?

    • Iwo Fisz pisze:

      Zdarza się to w przypadku małżonków lub wspólników spółki cywilnej, w innych przypadkach raczej nie. A co to za dokumenty, których nie można uzyskać inaczej niż od właściciela?

  19. Urszula Gąska pisze:

    Szanowni Eksperci,

    Co w sytuacji jeśli ktoś wystąpi o wydanie decyzji WZ na moją działkę, która jest działką rolną i uzyska tę decyzję, a ja będę chciała tę działkę sprzedać? Czy będę musiała doliczyć do tego VAT, bo przecież moja działka ma WZ? Czy powinnam sprzedawać tę działkę jako budowlaną mimo, że to nie ja chciałam uzyskiwać tę WZ.
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Iwo Fisz pisze:

      Niestety, w kwestiach podatkowych nie podejmuję się pomóc – nie jestem specjalistą od podatków.

      • Urszula Gąska pisze:

        Dziękuję za odpowiedź. A czy w takim przypadku jak powyższy, jeśli dostanę powiadomienie, że ktoś wystąpił o WZ na moją działkę, będę w stanie tę procedurę jakoś wstrzymać lub zablokować?

        • Iwo Fisz pisze:

          Powinna być Pani stroną w tym postępowaniu na ogólnych zasadach, natomiast sam brak zgody nie jest powodem dla wydania decyzji odmownej.

  20. facetoface pisze:

    Nie wiem jak można uzyskać WZ nie mając tytułu prawnego do działki w świetle poniższych przepisów.
    Art. 61. Ust. planow. i zagosp. prz…
    Warunki wydania decyzji o warunkach zabudowy
    1.
    Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:
    3) istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;
    5. Warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, uznaje się za spełniony, jeżeli wykonanie uzbrojenia terenu zostanie zagwarantowane w drodze umowy zawartej między właściwą jednostką organizacyjną a inwestorem.

    Złożenie wniosku o warunki przyłączenia…
    PGE Do wniosku w każdym przypadku należy dołączyć następujące dokumenty:

    1. dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do korzystania z nieruchomości, obiektu lub lokalu, do którego energia elektryczna ma być dostarczana,

    • Iwo Fisz pisze:

      Ustawa nie wymaga tytułu prawnego do gruntu; kwestia wymogów dla uzyskania zapewnienia o dostawie mediów to coś innego. Uzbrojenie terenu może już istnieć, wtedy problem nie powstaje.

      • Natalia pisze:

        To co w takim razie dołączam do wniosku o warunki przyłączenia do mediow jeśli nie jestem wlascicielem i nie posiadam żadnego tytulu do nieruchomości, gdyz przed zakupem działki sama najpierw chcę uzyskac dwz? Bardzo proszę o pomoc jak złożyć wniosek poprawnie o warunki przylaczenia aby nie został odrzucony.

        • Iwo Fisz pisze:

          Pani Natalio, a z jakimi mediami ma Pani problem? Jakie uzbrojenie istnieje, a jakie jest potrzebne dla Pani inwestycji?

        • Paweł pisze:

          Dzień dobry, z tego co wiem, do wniosku o ustalenie warunków zabudowy nie trzeba dołączać warunków technicznych przyłączy, a jedynie zapewnienie danego dostawcy o możliwości przyłączenia się do jego sieci naszej przyszłej inwestycji na danej nieruchomości.

          Ja obecnie jestem w trakcie załatwiania takich zapewnień, po ich otrzymaniu będę składał pismo o WZ, niestety u mnie w gminie wymaga się dołączenia do wniosku o ustalenie WZ wypisu z rejestrów gruntów – a to niestety mogę uzyskać tylko od właściciela nieruchomości (który musi po nie pofatygować się do starostwa) bądź za jego pisemnym upoważnieniem (dodatkowe 17zł w starostwie)… Czyli nie do końca można złożyć pismo o ustalenie WZ bez wiedzy właściciela nieruchomości…

  21. Agnieszka pisze:

    Witam, planuję zakup działki. Działka rolna, istnieje decyzja o warunkach zabudowy. Decyzja wydana jest co do dwóch działek i jest ujęte w decyzji, że działki mają być wydzielone na zabudowę 6 domków jednorodzinnych. Działki zostały wydzielone na 6 działek. Decyzja o warunkach zabudowy jest jedna do dwóch wcześniejszych działek nie wydzielonych. Moje pytanie, jeśli zakupię jedną z tych sześciu działek i właściciel przepisze na mnie decyzję o warunkach zabudowy, czy mogę starać się o pozwolenie na budowę na jednej działce, tej, którą zakupię. Decyzja będzie przepisana w całości oczywiście.

  22. Grzegorz pisze:

    Dzień dobry. Czy jako właściciel nieruchomości obligatoryjnie zostanie mi przesłana informacja o wydaniu WZ trzeciemu podmiotowi i jednocześnie jego treść?

  23. PiotrP pisze:

    Wydanie WZ

  24. PiotrP pisze:

    Dzień dobry, mam pytanie dotyczące wydania WZ (jak większość na tym forum…). Czy posiadając umowę przedwstępną na zakup działki mogę ubiegać się o bezpłatne wydanie WZ i co w przypadku, gdy brak jest dostępu do wody, a możliwa jest tylko studnia? Jaki dokument wówczas się przedstawia? (koszt chyba ok. 500 zł dla innych osób spoza grona właścicieli).

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *