Ziemia rolna tylko dla rolnika?

Iwo Fisz        18 lutego 2016        100 komentarzy

Jeszce niedawno pisałem o odroczeniu terminu wejścia w życie nowej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Ustawa ta może w ogóle nie wejść w życie.

8 stycznia 2016 r. opublikowano projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Ustawa ta ma wprowadzić bardzo istotne zmiany w obecnej ustawie u kształtowaniu ustroju rolnego, a nową ustawę z 5 sierpnia 2015 r. uchylić w całości. Aktualny stan projektu jest dostępny na stronie RCL.

Projekt przewiduje bardzo daleką ingerencję w prawo własności nieruchomości rolnych i możliwość obrotu tych nieruchomościami. Projekt ustawy jeszcze nie trafił do Sejmu, ale już spowodował ogromny oddźwięk u zainteresowanych.

Przepis art. 2a ust. 1 ustawy w nowym brzmieniu ma stanowić, że:

Nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Projekt przewiduje wyłączenia dla określonych podmiotów, a także możliwość nabycia jej przez inne osoby za  zgodą Prezesa ANR, wyrażoną w drodze decyzji administracyjnej.

Uzyskanie takiej decyzji ma być jednak uwarunkowane ściśle określonymi przesłankami. Zgody będzie można udzielić na wniosek zbywcy, jeżeli:

  • wykaże on, że nie było możliwości nabycia nieruchomości rolnej przez rolnika indywidualnego lub inne uprawnione podmioty,
  • nabywca daje rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej,
  • w wyniku nabycia nie dojdzie do nadmiernej koncentracji gruntów rolnych

Zgoda może być również udzielona na wniosek osoby fizycznej zamierzającej utworzyć gospodarstwo rodzinne, która:

  • posiada kwalifikacje rolnicze,
  • daje rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej,
  • zobowiąże się do zamieszkiwania w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nie-ruchomości rolnych, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego.

Projekt ustawy w takim brzmieniu może bardzo poważnie ograniczyć obrót niewielkimi nieruchomościami rolnymi, które mogą być wykorzystane pod budownictwo.

Nabycie nieruchomości nawet za zgodą Prezesa ANR będzie wiązało się z dalszymi obowiązkami związanymi z rolniczym wykorzystaniem gruntów. W skrajnych przypadkach, nabywca może nawet utracić nieruchomość, którą nabył.

Iwo Fisz

{ 100 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Minaretta Luty 19, 2016 o 23:11

Czy istnieje realna szansa, ze ta ustawa nie wejdzie w zycie? Czy moglby Pan powiedziec blizej dlaczego sadzi Pan, ze moze byc ona wycofana. Z gory dziekuje

Odpowiedz

Iwo Fisz Luty 22, 2016 o 09:35

W projekcie przewidziano uchylenie ustawy z 5 sierpnia 2015 r. i wprowadzenie zmian w obecnie obowiązującej ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego.

Odpowiedz

Piotr Luty 23, 2016 o 20:02

Witam, a czy jak wydzielę działki mniejsze niż 1ha to mogę jest bez obostrzeń sprzedawać?

Odpowiedz

Iwo Fisz Luty 26, 2016 o 10:09

Moim zdaniem (wg aktualnej wersji projektu, jeśli wejdzie on w życie) – takie transakcje też będą podlegały ograniczeniom.

Odpowiedz

Patryk Luty 25, 2016 o 08:17

No to wygląda na to, że rolnicy jeszcze będą mogli dorobić w charakterze “słupów”. Populistyczne rozwiązanie, by rząd mógł się pochwalić, że zrobił coś dla rolników.

Odpowiedz

Damian Luty 28, 2016 o 10:25

czy może Pan rozwinąć myśl? chyba się zgodzę, ale proszę wytłumaczyć, jak wg Pana będzie wyglądał taki mechanizm.

Odpowiedz

Damian Luty 25, 2016 o 10:51

dzień dobry, czy ewentualne wejście w życie ustawy może powodować kłopoty ze sprzedażą działek rolnych dla których zostały wydane decyzje o wz? pozdrawiam.

Odpowiedz

Iwo Fisz Luty 26, 2016 o 10:01

Moim zdaniem – tak.

Odpowiedz

Damian Luty 26, 2016 o 12:36

Czy ma Pan na myśli duże działki rolne z wz (np. > 1 ha), bo ciężko wyobrazić sobie sytuację z problemami w sprzedaży działek z wydanymi wz o powierzchni np. 1000 m2?

Odpowiedz

Iwo Fisz Luty 28, 2016 o 09:26

Niestety, ja własnie wyobrażam sobie takie problemy.

Odpowiedz

Damian Luty 28, 2016 o 10:22

w taki razie kto będzie mógł nabyć taką działkę? czy ANR będzie skora do odkupu działek po cenach ofertowych? nie rozumiem tej ustawy.

Odpowiedz

Iwo Fisz Luty 28, 2016 o 10:29

Podmioty określone w art. 2a ustawy w nowym brzmieniu – np. rolnik indywidualny czy osoba, która uzyska zgodę Prezesa ANR.

Odpowiedz

Damian Luty 28, 2016 o 10:36

a jeśli tej zgody nie uzyska, a rolnik indywidualny nie chce kupić? co wówczas ze sprzedażą?

Odpowiedz

Iwo Fisz Marzec 1, 2016 o 16:37

Najnowsza wersja projektu wprowadziła rozwiązanie, że przy braku zgody, na żądanie zbywcy, ANR nabywa nieruchomość za zapłatą równowartości pieniężnej.

Odpowiedz

Mateusz Luty 26, 2016 o 19:58

Witam, a jeśli nabędę działkę rolną o pow. 4 tys. m przed wejściem w życie ustawy (nie jestem rolnikiem), to czy po wejściu w życie ustawy mogą wystąpić problemy z rozpoczęciem budowy na tej działce?

Odpowiedz

Iwo Fisz Luty 28, 2016 o 09:25

Panie Mateuszu, możliwość zabudowania nieruchomości zależy od bardzo wielu czynników (np. postanowienia planu miejscowego/możliwości uzyskania warunków zabudowy) – trzeba to analizować w odniesieniu do konkretnej nieruchomości.

Odpowiedz

Piotr Luty 28, 2016 o 20:44

Witam. Jestem rolnikiem, prowadzę gospodarstwo rolne, mieszkam na granicy gmin, lecz na obszarze sąsiedniej gminy nie mam żadnej działki. Czy po wprowadzeniu przepisów będę mógł kupić tam ziemię, lub wydzierżawić by po trzech latach ją móc kupić?. A czy jeśli na dzień wprowadzania przepisów miał bym działkę w sąsiedniej gminie miał bym prawo do nabywania kolejnych działek? Za odpowiedz z góry dziękuję.

Odpowiedz

Iwo Fisz Marzec 1, 2016 o 16:45

Wszystko zależy od tego, jakie przepisy będą wtedy obowiązywać – czy ustawa z 5 sierpnia 2015 r., czy też przepisy, które aktualnie mają postać projektu, a które mają wejść w życie 30 kwietnia. Projekt nie ogranicza możliwości nabycia nieruchomości tylko do gminy na terenie której ma się obecnie nieruchomości, wymóg zobowiązania się do zamieszkiwania w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego jest przesłanką wyrażenia zgody nabycie nieruchomości przez Prezesa ANR.

Odpowiedz

Robert Luty 29, 2016 o 09:04

Witam,
Mam pytanie odnośnie tej ustawy która ma wejść w życie z dniem 01.05.2016
Dowiedziałem się o niej zupełnie przez przypadek. Trochę z ciekawości trochę z nudów sprawdzałem z jakim wydatkiem wiąże się zakup ziemi 1ha z małym hakiem. W przyszłości mam zamiar kupić działkę rolną powyżej hektara w celu przejścia do KRUSu. Przeglądając jedną z ofert natknąłem się na tą ustawę i zacząłem zagłębiać się w temacie ale nasunęły mi się pytania.
-Które działki ( cały czas mam na myśli działki rolne)będą podlegać pod tą ustawę? objęte MPZP czy te nie objęte?
-czy jest jakiś sposób by nabyć ziemię omijając tą ustawę?

Odpowiedz

Iwo Fisz Marzec 1, 2016 o 16:31

Nieruchomościami rolnymi nie będą te, które są przeznaczone w planie miejscowym na cele inne niż rolne. Co do możliwości nabycia – to trzeba oceniać dla danej nieruchomości (i dla danej transakcji), nie ma uniwersalnej odpowiedzi.

Odpowiedz

Paweł Marzec 4, 2016 o 12:56

Czy jak mam działkę 20100 rolną na której MPZP, który przewiduje w 1/3 zabudowę jedno rodzinną to dla bezpieczeństwa będzie lepiej to podzielić? czy będzie można sprzedać jako całości

Odpowiedz

Iwo Fisz Marzec 7, 2016 o 08:29

To jest jedna z kwestii, na którą projekt ustawy niestety nie daje odpowiedzi – jak traktować nieruchomości, które można uznać częściowo za rolne.

Odpowiedz

Szymon Luty 29, 2016 o 15:51

nawiązując do wcześniejszych wypowiedzi
jaki może być problem ze sprzedażą na wolnym rynku przysłowiowemu Kowalskiemu, nieruchomości gruntowej o pow. załóżmy 1000 mkw o statusie gruntu rolnego położonej w granicach administracyjnych miasta i w dodatku z ostateczną decyzją o WZ pod mieszkaniówkę? Geodezja z tego co wiem status działki na budowlaną zmienia zazwyczaj z chwilą uzyskania pozwolenia na budowę, wówczas z gruntu ornego i działki o statusie rolnym pojawia się na mapie zamiast R – B jako teren budowlany
proszę o odpowiedź

Odpowiedz

Iwo Fisz Marzec 1, 2016 o 16:41

Ja liczę się z tym, że takie nieruchomości będą podlegały ograniczeniom. Definicja nieruchomości rolnej nie nawiązuje do wydania decyzji o warunkach zabudowy na cele nierolnicze, choć takiej interpretacji też nie można w 100 % wykluczyć.

Odpowiedz

Edi Luty 29, 2016 o 20:45

Witam,
18 lat temu kupiliśmy z mężem ziemię rolną 800 m z zamiaręm przekształcenia jej i wybudowania domu (nie jesteśmy rolnikami) Działka znajduje się przy innych zabudowaniach mieszkalnych we wsi. Do dziś czekamy na przekształcenie działki na budowlaną. Prace zmiany zagospodarowania planu przestrzennego na terenie gminy w końcu ruszyły po wielu latach, jednak dziś pojawiają się problemy typu, że ziemia za dobra pod budowę itd, itd… co w takiej sytuacji nas czeka? czy ustawa pozwoli nam w końcu wybudować na działce dom? chociaż domek rekreacyjny, budynek gospodarczy…czy też nie… obawiamy się czy w ogóle zostanie przekształcona i kto będzie mógł się starać uzyskać zgodę Prezesa ANR?

Odpowiedz

Iwo Fisz Marzec 1, 2016 o 16:27

A dlaczego nie uzyskiwaliście Państwo dotychczas warunków zabudowy?

Odpowiedz

Marcin Marzec 4, 2016 o 09:38

Witam. Mam pytanie. Czy zgodnie z nowymi przepisami nie bedę mógł zbyć działki rolnej z bezterminowymi wz o wielkości 900 m2? Wokół mojej działki nie ma “uprawy” roli, stoją już domy inne się budują, gmina doprowadziła kanalizację, zatem w praktyce nie ma mozliwości technicznej uprawy ziemi. Dodam, że za działkę zapłaciłem kilka lat temu grube tysiące początkowo planowałem budowę z czasem jednak zmieniłem zdanie. Nasuwa mi się drugie pytanie czy będę mógł tam wybudować dom, a następnie go sprzedać (z prawem do ziemi czy bez). Naruszyli zasady własności z Konstytucją na czele (choć kto ją teraz szanuje). Nie moja wina że samorządu przez 25 lat III RP nie potrafiły stworzyć planów. Dziękuję i pozdrawiam. Marcin Schneider

Odpowiedz

Iwo Fisz Marzec 7, 2016 o 08:26

Panie Marcinie, to wymaga przeanalizowania sytuacji prawnej konkretnej nieruchomości. Jeśli projekt wejdzie w życie, to możliwości obrotu nieruchomością będą istotnie ograniczone. Aktualna wersja projektu zakłada, że w przypadku braku wyrażenia zgody Prezesa ANR pozwalającej na zbycie, można żądać nabycia nieruchomości przez ANR. Oczywiście, pytanie brzmi po jakiej cenie ANR będzie nabywać te grunty…

Odpowiedz

Grzeorz Marzec 5, 2016 o 23:50

Mam 3 działki o powierzchni każda więcej niż 1000 m ale mniej niż 1 ha. W rejestrze gruntów 2 mają oznaczenie B-RIV (grunty orne zabudowane) a 3 RIV + LS. Jak będzie wyglądać możliwość ich sprzedaży po 1 maja ?? Będę wdzięczny za odpowiedź.

Odpowiedz

Iwo Fisz Marzec 7, 2016 o 08:28

Trzeba przede wszystkim sprawdzić zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu – jego zapisy mają istotne znaczenie dla ustalenia, czy nieruchomość jest nieruchomością rolną w rozumieniu tych przepisów.

Odpowiedz

Grzeorz Marzec 7, 2016 o 08:44

Nie ma MPZP jest tylko studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego któy mówi że tern którym znajdują się rzeczone nieruchomości został określony jako tereny mieszkaniowa wraz z usługami podstawowymi. Co Pan sądzi w takim przypadku ?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Iwo Fisz Marzec 10, 2016 o 12:07

Moim zdaniem, takie zapisy studium dla terenu nieruchomości rolnej nie będą w myśl projektowanych przepisów pozwalały na przyjęcie, że ta nieruchomości nie jest nieruchomością rolną.

Odpowiedz

Justyna Marzec 10, 2016 o 10:30

Podsumowujac wątek nie rolników i działek do 1 ha, proszę o informacje –
Czy jako nierolnik, nie zamieszkując na danej wsi
– mam prawo pierwokupu (rodzina, dzierzawa) dzialki siedliskowej – czy tu nadal ma prawo sąsiad, jesli wplynie to na zwiekszenie jego gosp. rolnego?
– podobna sytuacja jak wyzej, ale dzialka jest typowo rolna?
– co z prawem użytkowania wieczystego po wprowadzeniu zmian prawnych, bez zmian czy konieczność zmiany na dzierżawę?
Dodatkowo prośba o wyjasnienie:
– co z przymusem zamieszkania na ww. działkach jeśli one łacznie nie przekraczają 1 ha?
– Czy prawne bedzie zmiana wlaścicielstwa dla takich działek jeszcze przed 1 maja?

Z góry dziękuje za informację. Specjalnie wspiałam pytania ogólne, bo takich wyjasnień i debaty w tym wzgledzie bardzo mi brakuje. Bardzo dziękuję za informacje

Odpowiedz

Iwo Fisz Marzec 10, 2016 o 12:13

Projekt nie wprowadza rozróżnienia w tym zakresie na działki rolne zabudowane i niezabudowane. Projekt nie przewiduje prawa pierwokupu dla “sąsiada-rolnika”.

Wg planowanych przepisów, przepisy ustawy dotyczące nabycia nieruchomości rolnej stosuje się odpowiednio do nabycia użytkowania wieczystego nieruchomości rolnej albo udziału lub części udziału w użytkowaniu wieczystym nieruchomości rolnej.

W przypadku naruszenia zobowiązania do zamieszkiwania w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nie-ruchomości rolnych, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego, które było podstawą dla wydania zgody przez Prezesa ANR na nabycie nieruchomości, sąd, na wniosek Agencji, stwierdza nabycie własności tej nieruchomości przez Agencję działającą na rzecz Skarbu Państwa, za zapłatą równowartości pieniężnej odpowiadającej wartości rynkowej ustalonej stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami, chyba że ważne względy gospodarcze, społeczne lub losowe stoją temu na przeszkodzie.

Odpowiedz

Justyna Marzec 11, 2016 o 12:06

Dziękuję za informację.
Zgodnie z informacją od Pana i tak jak myslałam po lekturze poniżej zacytowanego paragrafu – powinnam sie przyzwyczajać do mysli, że to nie jest i nigdy nie bedzie moja działka.

Jestem dzierżawcą dwóch działek – łączna powierzchnia to ok 50 arów. Jest plan (własnie aktualizowany) – część jednej działki ma przeznaczenie zabudowy zagrodowej, a część ma charakter rolny ( i na tej części stoi domek) i druga działka jest w całości pod uprawy polowe ogrodnicze, sady. I tak są uprawiane, mimo nie zamieszkania na stałe. I to działa. Ustawodawca jak widac wie lepiej.

W art. 9 jest inforacja o pierwokupie, stąd wzięłam tego sąsiada.

“Art. 9. 1. W przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej przez osobę fizyczną lub osobę prawną inną niż Agencja, prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierżawcy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej, w tym w formie aktu notarialnego, oraz była wykonywana co najmniej 3 lata, licząc od dnia przekazania umowy do dyrektora oddziału;
2) nabywana nieruchomość wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy lub jest dzierżawiona przez spółdzielnię produkcji rolnej.
2. W przypadku braku uprawnionego do pierwokupu, o którym mowa w ust. 1, albo niewykonania tego prawa, prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy rolnikowi indywidualnemu będącemu właścicielem nieruchomości rolnej graniczącej ze sprzedawaną nieruchomością, a jeżeli ten warunek spełnia więcej niż jeden”.

Odpowiedz

Iwo Fisz Marzec 14, 2016 o 07:03

Projekt wyklucza prawo pierwokupu “sąsiada-rolnika”, które było w ustawie z 5 sierpnia 2015 r. Nie wyklucza jednak prawa pierwokupu dzierżawcy – powinna Pani sprawdzić czy przesłanki są spełnione.

Odpowiedz

Tomasz Marzec 12, 2016 o 16:36

Witam. Mam działkę rolną 500m2. Mogę dokupić jeszcze 500. Jest to teren podmiejski w wiosce. W planie zagospodarowania jest to teren rolny z zakazem zabudowy. Do tej działki jest działki budowlane z domami. Do działek budowlanych jest doprowadzona droga. Czy nowa ustawa dodatkowo komplikuje, utrudnia odrolnienie tej działki? Bo teraz skoro jest zakaz zabudowy to postanowiłem postawić domek holenderski, a jak sie uda przekształcić przynajmniej na rekreacyjna to jakiś domek drewniany, a jak na budowlaną to mieszkalny. dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Iwo Fisz Marzec 14, 2016 o 07:13

Ten projekt nie zmienia możliwości budowania na gruntach rolnych, ale zmienia zasady obrotu takimi gruntami. Przepisy tego projektu nie przewidują też “automatycznej” zmiany postanowień planów miejscowych, które obowiązują.

Odpowiedz

ANDRZEJ Marzec 21, 2016 o 15:35

CZY MOGĘ SPRZEDAĆ UDZIAŁ W ZIEMI ROLNEJ A PÓŻNIEJ CZYLI DO 28-04-2016 WYSTĄPIĆ O ZNIESIENIE I PODZIAŁ WSPÓŁWŁASNOŚCI JAK TO SIĘ MA DO NOWYCH PRZEPISÓW O SPRZEDAŻY ZIEMI ROLNEJ

Odpowiedz

Iwo Fisz Marzec 22, 2016 o 07:44

Panie Andrzeju, jeśli Pan sprzeda udział w nieruchomości rolnej, to nie będzie już współwłasności, którą można byłoby znieść… Planowane przepisy obejmują zniesienia współwłasności – może Pan napotkać problemy przy dokonywaniu tej czynności.

Odpowiedz

ANDRZEJ Marzec 22, 2016 o 08:51

CZY SPRZEDAJĄC DZISIAJ JEDNĄ DZIESIĄTĄ Z 1,5 HA BEZ WYTYCZANIA BĘDĘ MÓGŁ WYSTĄPIĆ JA BĄDŻ KUPUJĄCY O WYDZIELENIE DZIAŁKI 1500 M2

Odpowiedz

Iwo Fisz Marzec 24, 2016 o 08:28

Panie Andrzeju – nie wiem. Musiałbym przeanalizować sytuację konkretnej nieruchomości, aby to ocenić.

Odpowiedz

Piotr Marzec 22, 2016 o 13:58

Napisał Pan, że nowy projekt ustawy nie zmienia możliwości budowania na gruntach rolnych, ale zmienia zasady obrotu takimi gruntami. Jak rozumiem nie ma żadnego znaczenia jeśli wystąpię o warunki zabudowy na działki teraz (decyzja i tak będzie po 30 kwietnia) czy też po wejściu ustawy w życie?

Odpowiedz

Iwo Fisz Marzec 28, 2016 o 22:52

Na gruncie tego projektu nie powinno to mieć znaczenia dla ustalenia warunków zabudowy.

Odpowiedz

Kasia Marzec 22, 2016 o 19:52

Rodzice chcą zapisać mi 30 arów pod budowę domu, jesteśmy już po odmierzeniu przez geodete i czekamy za mapką nowo wydzielonej działki, czy zdążymy pójść do notariusza i zapisać działkę na mnie przed 1 maja i czy jeśli nie zdążymy do tego czasu to czy wogole będzie możliwe to przepisanie? Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Iwo Fisz Marzec 24, 2016 o 08:33

Wg projektu, zasada, że nabywcą nieruchomości rolnej może być rolnik indywidualny nie ma dotyczyć sytuacji, gdy nabywcą jest osoba bliska. Oczywiście, zakładam, że grunt, o który Pani pisała, jest gruntem rolnym.

Odpowiedz

Michał Marzec 23, 2016 o 21:36

Witam,
Otóż chciałbym sprzedać dom , który stoi na działce oznaczonej jako B-PSV (grunty rolne zabudowane).
Działka składa się z ogrodu, domu, szopy, stodoły i kawałka placu.
Czy wedle tej ustawy tylko rolnik będzie mógł być nabywcą … ?
To trochę anty-klienckie bo znacznie ograniczy obrót nieruchomościami które w dużej mierze w Polsce są postawione właśnie na działkach nie odrolnionych.

Odpowiedz

Iwo Fisz Marzec 28, 2016 o 22:54

Jeśli jest to nieruchomość rolna i nie jest przeznaczona w MPZP na cele nierolne, to trzeba liczyć się z problemami. Celem tej ustawy jest właśnie ograniczenie obrotu gruntami rolnymi. Proszę też zwrócić uwagę na przepis przejściowy, który dodano do projektu na posiedzeniu komisji:
Przepisów ustawy zmienianej w art. 7, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, nie stosuje się do gruntów rolnych zabudowanych o powierzchni nie przekraczającej 0,5 ha, które w dniu wejścia w życie ustawy, zajęte są pod budynki mieszkalne oraz budynki, budowle i urządzenia niewykorzystywane obecnie do produkcji rolniczej, wraz z gruntami do nich przyległymi umożliwiającymi ich właściwe wykorzystanie oraz zajętymi na urządzenie ogródka przydomowego – jeżeli grunty te tworzą zorganizowaną całość gospodarczą oraz nie zostały wyłączone z produkcji rolnej w rozumieniu ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 909, 1338 i 1695).

Odpowiedz

Michał Marzec 29, 2016 o 19:53

Tylko, że mam klientów na ten dom którzy chcą spisać umowę przedwstępną teraz , a nieruchomość nabyć po uzyskaniu kredytu (za ok 3 miesiące).
Więc wychodziłoby na to, że stracę klienta bo nikt nie odważy się dać zadatku bez pewności czy będę mógł przenieść własność … Czy jest jakaś furtka, która pozwala to jakoś ominąć ? …
Jakiś przepis który stanowi, że lokale których umowy przedwstępne nabycia nieruchomości będą podpisane przed 1 maja będą mogły być sprzedane na starych zasadach ?

Odpowiedz

Iwo Fisz Kwiecień 2, 2016 o 21:54

Moim zdaniem umowa przedwstępna nie chroni przed nowymi regulacjami.

Odpowiedz

Paweł Marzec 24, 2016 o 15:22

Jak ma się sprawa do takiej sytuacji. Razem z żoną mamy 2,1 ha rolnej po 1/2 udziału w tej działce. Czy po ustawie nie napotkamy problemu przy sprzedaży? Działka ma plan zagospodarowania z którego wynika że 1/3 jest budowlana, 1/3 jest siedliskowa i 1/3 rolna bez możliwości zabudowy.
Dziękuje za odpowiedź

Odpowiedz

Iwo Fisz Marzec 28, 2016 o 23:08

Panie Pawle, pisałem już o tym w komentarzach – ustawa niestety nie daje jasnej odpowiedzi na to pytanie.

Odpowiedz

Roman Marzec 26, 2016 o 20:35

Marzec 26. 2016.

Czy i kiedy oraz do jakiego urzędu mogę wystąpić o zniesienie współwłasności rolnej, na której został zbudowany dom mieszkalny. Współwłaściciel w tym domu nie mieszka od dziesięciu lat.

Odpowiedz

Iwo Fisz Marzec 28, 2016 o 22:59

Może Pan wystąpić z wnioskiem o wniesienie współwłasności do sądu powszechnego.

Odpowiedz

Joanna Marzec 28, 2016 o 20:58

Dobry wieczór,
Posiadamy działkę rolną 3000m2. Mamy potencjalnego nabywcę, który chce kupić ją jeszcze przed wejściem w życie ustawy. Problem tkwi w tym, iż do 30 kwietnia nie jest w stanie zapłacić całości sumy a tylko jej część (30%). Pytanie, czy jak teraz podpiszemy umowę warunkową, to będzie można dokończyć sprzedaż po wejściu ustawy jeszcze na starych warunkach?

Odpowiedz

Iwo Fisz Kwiecień 2, 2016 o 21:55

Moim zdaniem umowa przedwstępna nie chroni przed nowymi regulacjami.

Odpowiedz

Grzegorz Marzec 29, 2016 o 13:19

Witam
Czy ma Pan jakieś informacje, dotyczące ostatecznego kształtu Ustawy o Ustroju Rolnym. Jakieś przecieki na temat ewentualnych zmian, bądź wyłączeń np: nieruchomości do określonej powierzchni, lub w obrębie miast.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Iwo Fisz Kwiecień 2, 2016 o 21:55

Nieruchomości w miastach będą objęte działaniem nowych przepisów. Przewidziano szczegółowe wyjątki dla niektórych nieruchomości z WZ i dla niektórych nieruchomości do 0,5 ha.

Odpowiedz

Grzegorz Kwiecień 3, 2016 o 08:38

Dzień Dobry
Wyjątek dotyczy niektórych nieruchomości z WZ, czy po prostu nieruchomości z prawomocnymi WZ przeznaczającymi grunt na cele nie rolnicze. Rozumiem, że działka 1250 m2, z WZ pod zabudowę jednorodzinną, nie będzie objęta ograniczeniem obrotu.

Odpowiedz

Iwo Fisz Kwiecień 4, 2016 o 10:11

Proszę zwrócić uwagę na art. 11 ustawy:
Przepisów ustawy zmienianej w art. 7, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, nie stosuje się do:
1) gruntów rolnych zabudowanych o powierzchni nie przekraczającej 0,5 ha, które w dniu wejścia w życie ustawy, zajęte są pod budynki mieszkalne oraz budynki, budowle i urządzenia niewykorzystywane obecnie do produkcji rolniczej, wraz z gruntami do nich przyległymi umożliwiającymi ich właściwe wykorzystanie oraz zajętymi na urządzenie ogródka przydomowego – jeżeli grunty te tworzą zorganizowaną całość gospodarczą oraz nie zostały wyłączone z produkcji rolnej w rozumieniu ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 909, 1338 i 1695);
2) nieruchomości rolnych, które w dniu wejścia w życie ustawy, w ostatecznych decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przeznaczone są na cele inne niż rolne.

Odpowiedz

Karolina Marzec 30, 2016 o 18:16

Witam,
Mam mozliwosc zakupienia dzialki 1200 m2 rolnej kat. V-VI. (brak planu zagospodarowania) Czy odrolnienie tej dzialki po 1.05.2016 r. to bedzie problem? Czy tak jak do tej pory bez kosztow i przy okazji wydania decyzji o warunkach zabudowy ?? Dziekuje i pozdrawiam.

Odpowiedz

Iwo Fisz Kwiecień 2, 2016 o 21:25

Istotne jest gdzie działka jest położona, bo inne zasady dotyczą terenów miast. Regulacja, który ma obowiązywać od 30 kwietnia nie zmienia zasad wydawania warunków zabudowy, ale zasady obrotu – trzeba się liczyć z problemami przy kupnie.

Odpowiedz

Grzegorz Kwiecień 1, 2016 o 23:10

Witam
Czytałem, że uchwalono poprawkę o dopuszczeniu do obrotu nieruchomości rolnych, które na podstawie prawomocnych WZ przeznaczono na inne cele.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Kwiecień 3, 2016 o 23:35

Napisał Pan, że “przewidziano szczegółowe wyjątki dla niektórych nieruchomości z WZ.” Wiadomo już jakie konkretnie? Jeśli wystąpię o warunki zabudowy jeszcze w kwietniu a decyzję dostanę po tym okresie to będzie mnie obowiązywać nowa ustawa, czy też skorzystam z “wyjątków” dotyczących WZ?

Odpowiedz

Iwo Fisz Kwiecień 4, 2016 o 10:10

Stanowi o tym art. 11 ustawy:
Art. 11. Przepisów ustawy zmienianej w art. 7, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, nie stosuje się do:
1) gruntów rolnych zabudowanych o powierzchni nie przekraczającej 0,5 ha, które w dniu wejścia w życie ustawy, zajęte są pod budynki mieszkalne oraz budynki, budowle i urządzenia niewykorzystywane obecnie do produkcji rolniczej, wraz z gruntami do nich przyległymi umożliwiającymi ich właściwe wykorzystanie oraz zajętymi na urządzenie ogródka przydomowego – jeżeli grunty te tworzą zorganizowaną całość gospodarczą oraz nie zostały wyłączone z produkcji rolnej w rozumieniu ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 909, 1338 i 1695);
2) nieruchomości rolnych, które w dniu wejścia w życie ustawy, w ostatecznych decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przeznaczone są na cele inne niż rolne.

Odpowiedz

Maciej Kwiecień 4, 2016 o 17:57

Witam,

Czy w ostatecznym tekście ustawy ostał się zapis mówiący o możliwości nabycia ziemi “na wniosek osoby fizycznej zamierzającej utworzyć gospodarstwo rodzinne” , przy zalożeniu spełnienia określonych warunków?

pozdrawiam
M

Odpowiedz

Iwo Fisz Kwiecień 4, 2016 o 19:47

Tak:
Nabycie nieruchomości rolnej przez inne podmioty niż wymienione w ust. 1 i ust. 3 pkt 1 oraz w innych przypadkach niż wymienione w ust. 3 pkt 2–4, może nastąpić za zgodą Prezesa Agencji, wyrażoną w drodze decyzji administracyjnej, wydanej na wniosek:
(…)
2) osoby fizycznej zamierzającej utworzyć gospodarstwo rodzinne, która:
a) posiada kwalifikacje rolnicze,
b) daje rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej,
c) zobowiąże się do zamieszkiwania w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego.

Odpowiedz

iwona Kwiecień 5, 2016 o 10:40

Witam! Czy po 1 maja br. Mój tata będzie mógł przepisać mi cześć swojej ziemi 3 h z 10? Ja nie jestem rolnikiem i nie mieszkam we wsi w której znajdują się grunty? Czy bezpieczniej będzie zrobić przepis do 30 kwietnia br?

Odpowiedz

Iwo Fisz Kwiecień 5, 2016 o 22:21

Nie wiem czy podział takiej nieruchomości będzie możliwy, ale ustawa pozwala na nabycie nieruchomości rolnej przez osobę bliską.

Odpowiedz

Marek Kwiecień 12, 2016 o 17:01

Jestem rolnikiem mam podzielone działki po 30 arow ziemia rolna mam warunki zabudowy wydane przez gmine i czy beda mogly osoby fizyczne kupic od de mnie tkie działki.? Z góry dziekuje za odpowiedz. Pozdrawjam

Odpowiedz

Iwo Fisz Kwiecień 28, 2016 o 23:45

Nie potrafię pomóc w komentarzu – potrzebuje Pan indywidualne porady, w oparciu o analizę konkretnych nieruchomości.

Odpowiedz

Lukasz Kwiecień 28, 2016 o 15:46

Czy Nieruchomosc Gruntowa zabudowana o powierchni 672m2 podochodzi pod ta ustawe? Na dzialce jest dom jednorodzinny a wlasciciel martwi sie ze podchodzi i przyspiesza zakup?

Odpowiedz

Iwo Fisz Kwiecień 28, 2016 o 23:44

Nie, przy nieruchomościach rolnych o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego nie ma zastosowania.

Odpowiedz

Jan Maj 5, 2016 o 10:51

Szanowny Panie,
Proszę o poradę w następującej sprawie. Planowałem kupno działki rolnej o powierzchni ca. 2,08ha przed wejściem w życie nowych przepisów ale niestety nie udało się dograć sprawy z obecnymi właścicielami. Nieruchomość ma siedmiu współwłaścicieli – spadek po rodzicach, postępowanie spadkowe zakończone. Nie został przeprowadzony fizyczny podział działki. Czy wobec tego istnieje możliwość odkupienia udziałów od każdego z właścicieli z osobna (każdy udział daje powierzchnię < 0,3ha). Z góry dziękuję za odpowiedź.
Jan.

Odpowiedz

Iwo Fisz Maj 5, 2016 o 21:08

Nie. Udział we współwłasności to nie osobna nieruchomość. Jeśli nieruchomość podlega ustawie, nie można obejść jej przepisów poprzez nabywanie udziałów, które – gdyby podzielić fizycznie nieruchomość – byłyby mniejsze niż 0,3 ha.

Odpowiedz

Jan Maj 6, 2016 o 12:17

Dziękuję za szybką odpowiedź. Czy jest wobec tego jakieś rozwiązanie umożliwiające sprzedaż takiej nieruchomości? Fizyczny podział na siedem części < 0,3ha?
Jan.

Odpowiedz

Iwo Fisz Maj 8, 2016 o 18:15

Podział na nieruchomości poniżej 0,3 ha to jest pewne rozwiązanie.

Odpowiedz

Joanna Maj 10, 2016 o 10:44

Mieszkam poza gminą, w której mieszka i prowadzi gospodarstwo rolne mój brat. Czy mogę od niego otrzymać działkę rolną o pow. powyżej 1 ha lub jej część pod budowę domu letniskowego. Nie jestem rolnikiem i nie posiadam wykształcenia rolniczego.

Odpowiedz

Iwo Fisz Maj 12, 2016 o 08:41

Pisałem o tym we wpisie z 5 kwietnia 2016 r., proszę tam spojrzeć.

Odpowiedz

Ewelina Maj 15, 2016 o 21:02

Witam,
Nadarzyła mi się okazja kupna 2 ha ziemi. Niestety jest to w gminie której zaczynam budowę siedliska ale dopiero mam pole od dwóch lat. Jaka jest szansa że mogę wystąpić do agencji nieruchomości rolnej o pozwolenie dokupienia ziemi??

Odpowiedz

Iwo Fisz Maj 17, 2016 o 17:00

Może Pani wystąpić o wydanie zgody na nabycie nieruchomości do Prezesa ANR – proszę spojrzeć do art. 2a ust. 4 ustawy.

Odpowiedz

Adam Maj 16, 2016 o 15:15

Witam, kupiłem działkę rolną(10a) z prawomocnym pozwoleniem na siedlisko. Nie jestem rolnikiem ale mimo to wydział architektury przepisze decyzje o pozwoleniu na budowę na mnie. Czy nie będę miał kłopotów z brakiem odrolnienia (warunki zabudowy na siedlisko tego nie wymagały choć klasa gruntu RIIIb). Czy mogę zostać ukarany za brak tzw. wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej skoro nikt na etapie przepisywania pozwolenia nie wymagał tego ode mnie?

Odpowiedz

Iwo Fisz Maj 17, 2016 o 17:03

To zbyt ogólne pytania, nie potrafię pomóc w komentarzu. Jeśli potrzebuje Pan porady, to proszę skontaktować się bezpośrednio ze mną.

Odpowiedz

ANNA Sierpień 10, 2016 o 18:25

WITAM PANA Iwo Fisz PROSZ O PODANIE KONTAKTU DO SIEBIE TELEFONICZNEGO

Odpowiedz

Iwo Fisz Sierpień 24, 2016 o 14:54

Dane kontaktowe są w zakładce “Kontakt” na górze.

Odpowiedz

ANNA Maj 16, 2016 o 16:45

WITAM,MAM PYTANIE,WŁAŚNIE SIE DOWIEDZIAŁAM OD NOTARIUSZA, ABY ZNIEŚĆ WSPÓŁWŁASNOŚĆ LASU POTRZEBUJĘ ZGODĘ PREZESA ANR,MOJE PYTANIE BRZMI CO POTRZEBUJĘ DO TAKIEJ PROŚBY(WNIOSKU) DO PREZESA,PONIEWAŻ SAM NOTARIUSZ MI NIC NIE POMÓGŁ BO TO JEST NOWE PRAWO I NIKT NIC NIE WIE,W SIECI TEŻ NIE MOGĘ NIC ZNALEŻĆ JEDYNIE CO TO WNIOSKI PRZEZ SĄD ZA KTÓRE TRZEBA PŁACIĆ I TO DOŚĆ SPORO A WSPOMNE JESZCZE,ŻE ZNIESIENIE WSPÓŁWŁASNOŚCI JEST ZA ZGODĄ OBU STRON,BARDZO PROSZĘ O OPINIE W TEJ SPRAWIE

Odpowiedz

Iwo Fisz Maj 17, 2016 o 17:05

Musiałbym przeanalizować sytuację Pani nieruchomości, nie potrafię pomóc abstrakcyjnie. Jeśli jest Pani zainteresowana odpłatną poradą, to proszę skontaktować się bezpośrednio ze mną.

Odpowiedz

Beata Maj 17, 2016 o 15:26

Witam Pana,

Czy jeśli nie posiadam kwalifikacji rolniczych to mam szanse nabyć grunty rolne w wielkości kilku hektarów, za zgodą prezesa ANR?

“nabywca daje rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej” Czy to znaczy, że konieczne jest abym prowadziła działalnośc rolniczą, czy hodowla zwierząt może byc uznana za działalność rolniczą? Jak wyglada taka rękojmia?

Odpowiedz

Krystyna Maj 18, 2016 o 15:06

Mąż mój chce kupić od mojego brata rolnika ziemie rolną albo budowlaną.Czy to,że ma on wykształcenie leśne jest na korzyść dla niego?

Odpowiedz

Ewa Czerwiec 8, 2016 o 12:21

Witam,
Posiadam 2 działki sąsiadujące ze sobą – rekreacyjną i rolną, obie po 500m2. Na rekreacyjnej stoi domek o pow. ok. 40m2. Domek chcemy rozbudować i nadbudwać poziom. Wystąpiłam o wydanie decyzji o warunkach zabudowy – przyszła odmowa ponieważ domek stoi za blisko jeziora (mniej niż 100m). Wg. urzędu gminy sprawa nie do ruszenia. W okolicy stoi kilka innych domów, ale okazuje się, że tylko nasz jest mapach i znajduje się tam legalnie (został zbudowany w latach 70-tych, kiedy obszar ochronny od jeziora był mniejszy).
W związku z tym postanowiliśmy kupić sąsiadującą z nami działkę – jest to 4300m2 gruntu rolnego kl.V., znajdująca się w większej odległości od jeziora.
Rozumiem, że w świetle nowej ustawy nie mamy jako nie-rolnicy na to żadnych szans? Czy jest jakiś sposób rozwiązania tego impasu? Przekształcenie na siedlisko, odrolnienie? Czy np. pójście do zawodówki rolniczej pozwoli mi kupić tą działkę za jakiś czas? Mamy jak wspomniałam na wstępie działkę rolną o pow. 500m2 od 6 lat. Czy można to uznać za doświadczenie rolne?
Z góry serdecznie dziękuję za wszelkie pomysły.

Odpowiedz

Joanna Czerwiec 17, 2016 o 23:52

Witam,
Posiadam 1/3 udziału w 12 hektarowym gospodarstwie rolnym, ukończona szkołę średnią kierunek agrobiznes, nie jestem zameldowania na terenie gminy w której gospodarstwo się znajduje. Wraz współ spadkobiercą chcemy geodezyjne dokonać podziału, zgodnie – czy jest to według Pana możliwe bez żadnych przeszkód – dodam że współ spadkobierca jest bratem ciotecznym, rolnikiem mieszkającym na terenie gminy w której jest gospodarstwo

Odpowiedz

Marcin Sierpień 14, 2016 o 20:52

Witam.

Jaką liczbe działek rolnych do 30 arów może nabyć osoba
nie będąca rolnikiem?

Odpowiedz

Iwo Fisz Sierpień 24, 2016 o 14:59

Co do zasady, nie ma limitu (zakładam,że nie chodzi o przekroczenie powierzchni 300 ha przez rolnika).

Odpowiedz

Barbara Sierpień 17, 2016 o 13:10

Witam
Posiadam kwalifikacje rolnicze – technikum wieczorowe . Mieszkając na wsi prowadziłam z rodzicami gospodarstwo rolne . Obecnie mieszkam w mieście , czy jak teraz chciałabym zakupić dom z budynkami gospodarczymi i działką rolną równą 3000 arów w tej samej miejscowości i założyć małą działalność gospodarczą, to czy bez problemu otrzymam kredyt ?

Odpowiedz

Iwo Fisz Sierpień 24, 2016 o 15:11

Pani Barbaro, nie wiem czy otrzyma Pani kredyt. Nie zajmuję się tematyką kredytów, a i nie mam żadnych danych o Pani i kredycie, który chciałaby Pani zaciągnąć. Niestety, nie umiem pomóc.

Odpowiedz

Małgorzata Wrzesień 30, 2016 o 12:23

Witam Pana,

Bardzo proszę o odpowiedź czy w nowej ustawie przewidziana jest droga zniesienia współwłasności działek rolnych (o powierzchni od 0,5 ha do 1,14 ha) . Żaden ze współwłaścicieli nie jest rolnikiem, działki nabyli w spadku, stosunek pokrewieństwa rodzeństwo cioteczne.

Odpowiedz

Iwo Fisz Listopad 9, 2016 o 09:48

Pani Małgorzato, jeśli potrzebuje Pani pomocy w indywidualnej sprawie, to zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną (zakładka “Kontakt” na górze).

Odpowiedz

Izabela Październik 19, 2016 o 10:07

Proszę o radę, posiadam z mężem pół hektara ziemi, mieszkamy na wsi, od 100 lat w tej samej gminie, zajmujemy się hodowlą zwierząt, ale nie należymy do Krus. Od roku dzierżawimy od sąsiada, 1 ha ziemi, na podstawie umowy ustnej, sąsiad chciałby nam sprzedać tą ziemię – czy możemy ją od niego kupić i w ten sposób powiększyć nasze gospodarswo?

Odpowiedz

Iwo Fisz Listopad 9, 2016 o 10:23

Jeśli kryterium rolnika indywidualnego (art. 6 ustawy) jest spełnione, to można nieruchomość rolną nabyć. Jeśli nie – to być może trzeba wystąpić o zgodę Prezesa ANR.

Odpowiedz

Bożena Kwiecień 14, 2018 o 14:06

Witam Pana i proszę o pomoc. Od 2013 r. choruję na przewlekłą białaczkę. Choroba postępuje. Posiadam 1 ha8813 m2 działki rolnej i chcę ją sprzedać . Przeczytałam ,gdzieś w internecie ,że w mojej sytuacji mogę zostać wyłączona spod ustawy , by móc zbyć ją za wyższą cenę , która zagwarantuje mi lepsze warunki życia w chorobie i zabezpieczy na przyszłość , co ma dla mnie najważniejsze znaczenie. Moje pytanie jest następujące – czy istnieje taka możliwość i jak należy się do tej czynności zabrać?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: