Grunty rolne – ustawa uchwalona

Dnia 31 marca 2016 r. Sejm uchwalił ustawę o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Tekst ustawy można przeczytać TUTAJ.

W toku prac, odrzucone zostały poprawki, które miały zawęzić stosowanie ustawy. W konsekwencji, istotne ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi (spoza Zasobu Własności Rolnej SP) ma zastosowanie mają mieć zastosowanie do gruntów rolnych w graniach miast, a także do nieruchomości rolnych o niewielkiej powierzchni.

W końcowym etapie prac legislacyjnych, wprowadzono przepis przejściowy w postaci art. 11, który stanowi, że:

Art. 11. Przepisów ustawy zmienianej w art. 7, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, nie stosuje się do:

1)     gruntów rolnych zabudowanych o powierzchni nie przekraczającej 0,5 ha, które w dniu wejścia w życie ustawy, zajęte są pod budynki mieszkalne oraz budynki, budowle i urządzenia niewykorzystywane obecnie do produkcji rolniczej, wraz z gruntami do nich przyległymi umożliwiającymi ich właściwe wykorzystanie oraz zajętymi na urządzenie ogródka przydomowego – jeżeli grunty te tworzą zorganizowaną całość gospodarczą oraz nie zostały wyłączone z produkcji rolnej w rozumieniu ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 909, 1338 i 1695);

2)     nieruchomości rolnych, które w dniu wejścia w życie ustawy, w ostatecznych decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przeznaczone są na cele inne niż rolne.

Dopuszczono zatem na częściowe zwolnienie z rygorów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w nowym brzmieniu nieruchomości objętych warunkami zabudowy na cele nierolnicze, ale tylko tych, dla których takie decyzje są ostateczne w dniu wejścia w życie ustawy, a także bardzo kauistycznie uregulowane grunty w punkcie 1).

Późniejsze uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy nie będzie zatem znosiło ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi wynikających z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w nowym brzmieniu.

Iwo Fisz

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły

 1. paula pisze:

  Witam czyli mam rozumieć ze dysponując gruntem rolnym o pow. około 5Ha położonym na terenie miasta nie mogę uzyskać warunków zabudowy na budownictwo jednorodzinne i na podstawie otrzymanych warunków dokonać podziału nieruchomości na działki o pow, około 1000m a następnie ich sprzedaży ?

  • Iwo Fisz pisze:

   Ta ustawa nie dotyczy wydawania warunków zabudowy, ale obrotu nieruchomościami rolnymi. Nie zmienia ona zasad wydawania WZ.

   • Monika pisze:

    Czyli dobrze kombinuję, że jeśli działka nie ma warunków zabudowy to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po 1 maja składać wniosek ?

    • Iwo Fisz pisze:

     Wg obecnego brzmienia przepisów, uzyskanie warunków zabudowy pod rządami nowej ustawy nie powinno się zmienić – ale skutek tych decyzji będzie inny niż decyzji ostatecznych w dniu wejścia w życie ustawy.

     • Paweł pisze:

      A co z warunkami zabudowy siedliska? Gdy urząd stoi na stanowisku, że osoba która składa wniosek nie jest już rolnikiem bo nie prowadzi osobiście gospodarstwa. Czy w ogóle bycie rolnikiem jest konieczne aby zabudować się siedliskowo?

   • Kamil pisze:

    Witam serdecznie , moze mi Pan pomoże , przed wejściem ustawy rolnej podpisałem umowe przedwstępna na zakup domu i 40 arów lasu , wiem ze zmieniła sie tez ustawa o lasach i nie moge jednocześnie na jednym akcie kupić wszystkiego , bo pierwokup ma nadleśnictwo teraz , i pytanie czy teraz moge prosić o zwrot zadatku który zapłaciłem klientowi w związku ze zmiana tej ustawy ??

    • Monika pisze:

     Ale to przecież nie jego wina, że weszła ustawa 😀 Na moje oko nie może Pan żądać zwrotu zadatku bo klient nic złego nie zrobił. O ustawie było bardzo głośno wszędzie, powinniście byli Państwo zawrzeć akt notarialny przed jej wejściem

    • Iwo Fisz pisze:

     Nie znam treści umowy przedwstępnej, a bez tego nie mogę pomóc.

    • Wojciech pisze:

     Witam
     mam pytanie , posiadam działke o powierzchni 1,03 h klasa gruntu 3 (poz za granicami miasta) nie ma planu zagospodarowania a w studium jest zapisana jako rolna i tu moje pytanie czy może ją nabyć każdy czy tylko rolnik czy jest jakaś szansa zebym sie na niej mógł wybudowac (dom jedno rodzinny)

     • Iwo Fisz pisze:

      Co do budowy domu, to trzeba byłoby przeanalizować możliwość uzyskania decyzji o warunkach zabudowy (art. 7 ust. 2a ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych). Natomiast sprzedaż tej nieruchomości może być ograniczona lub niemożliwa, skoro to nieruchomość rolna.

   • EMIL pisze:

    Dzień dobry. A jak wygląda możliwość zakupu dwóch działek o oznaczeniu MR po 20 ar każda od jedego właściciela przez małżeństwo. Czy jeżeli razem ich wielkość wynosi 40 ar to znaczy że nie można ich kupić? A jeśli nie można to czy jest jakiś sposób oprócz rozdzielności majatkowej?

    • Iwo Fisz pisze:

     Ważne są szczegółowe ustalenia MPZP dla tych działek – czy są to nieruchomości rolne. Istotna jest też kwestia czy są to 2 nieruchomości czy też jedna. Ustawie nie podlegają nieruchomości o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha.

   • Agata pisze:

    Witam
    Mam pytanie dotyczące sprzedaży działki o pow 0,5478h z prawomocnym pozwoleniem na budowę i aktualnym dziennikiem budowy . Działka to rola VI i 0,0224 ls , nie było wyłączenia z produkcji rolnej bo zabudowa poniżej 10%
    Decyzja była przepisana z właściciela dużej działki na mnie jako właściciela działki wydzielonej z dużej zgodnie z decyzja
    Dzis notariusz odmówił czynności bo nie jest pewny czy sąd nie odmówi
    Moze mi Pan udzielić porady ?
    Dla mnie logicznym jest , ze skoro mam prawomocne pozwolenie na budowę to było ono wydawane na mocy prawomocnej decyzji ( planu nie było i nie ma ) a wiec powinno byc wyłączenie od stosowania tej ustawy , lasy to co innego ale to da sie przejść …
    Z góry dziekuje Agata

 2. Krzysztof pisze:

  Dzień dobry.
  Jeśli dla danej działki rolnej (o powierzchni 2000m2) istnieje plan zagospodarowania przestrzennego, wedle którego 1920m2 jest przeznaczone na budownictwo jednorodzinne, a 80m2 jest przeznaczone do użytku rolnego (tak akurat przebiega linia podziału w MPZP), to czy w świetle nowych poprawek do ustawy sprzedaż takiej działki „nierolnikowi” będzie możliwa?

  Dziękuję.

  • Iwo Fisz pisze:

   Obawiam się,że mogą z tym być problemy (pisałem już o tym w komentarzach). Możliwe, że potrzebny będzie podział nieruchomości w celu „odcięcia” części przeznaczonej pod rolę.

   • Zaz pisze:

    Na logike, wg tej nowej ustawy:
    Art. 2. 1. Przepisu art. 1 nie stosuje się do sprzedaży:

    1) nieruchomości i ich części przeznaczonych w:

    a) MPZP lub (czyli dla czesci budowlanej dzialki)

    b) studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, lub

    c) ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu

    – na cele inne niż rolne, w szczególności budownictwo mieszkaniowe, obiekty sportowo-rekreacyjne, lub

    2) nieruchomości położonych w granicach specjalnych stref ekonomicznych, lub

    3) domów, lokali mieszkalnych, budynków gospodarczych i garaży wraz z niezbędnymi gruntami oraz ogródków przydomowych, lub

    4) nieruchomości rolnych o powierzchni do 2 ha. – a nieruchomosc rolna w tym przypadku co wyzej to 80 m2.

    To jakim cudem taka dzialka ma podlegac tej ustawie, lub ewentualnemu podzialowi?

    Bzdura , moim zdaniem. Tego typu dzialka nie podlega pod te ustawe w ogole.

    • Iwo Fisz pisze:

     Zaz – art. 1 dotyczy zupełnie innych kwestii – sprzedaży ziemi państwowej.

     Proszę spojrzeć na zmiany, które wprowadził Senat – nieruchomości rolne o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha mają być wyłączone spod ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (pisałem o tym w dzisiejszym wpisie).

     • Łukasz pisze:

      To teraz jak się ma art. 1a do art.2? Odpowiednio o niestosowaniu ustawy do nieruchomości rolnej o powierzchni d0 2ha i mniejszej niż 0,3ha?

      • Iwo Fisz pisze:

       Kryterium 2 ha dotyczy nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, czyli gruntów państwowych – a nie prywatnych. Te przepisy dotyczą zupełnie innych kwestii.

 3. Marek pisze:

  Dzień dobry,

  Czy dobrze zrozumiałem, że działki, którym zostały nadane warunki zabudowy przed wejściem w życie nowej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, a które położone są na terenie gmin, które nie mają MPZP będą mogły być sprzedawane/kupowane na dotychczasowych zasadach także po 1 maja 1016 roku?

  • Iwo Fisz pisze:

   Przepisów u.k.u.r. z 2003 r. w nowym brzmieniu nie będzie stosować się do nieruchomości rolnych, które w dniu wejścia w życie ustawy, w ostatecznych decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przeznaczone są na cele inne niż rolne.

   • Monika pisze:

    Proszę o informacje, gdzie taki zapis jest dokładnie, ponieważ w tej ustawie rolnej z sierpnia tego nie znalazłam

    • Iwo Fisz pisze:

     Proszę skorzystać z linka, który jest w treści wpisu. To nie jest ustawa z 5 sierpnia 2015 r. – ta najpewniej nie wejdzie w życie, bo zostanie zastąpiona ustawą uchwaloną przez Sejm 31 marca 2016 r.

     Chodziło mi o art. 11 pkt 2 „nowej” ustawy .

 4. Monika pisze:

  Hmmm może coś mi umknęło, ale gdzie tam jest wzmianka o obrocie prywatnym? Wszystkie opisywane tam artykuły odnoszą się do własności skarbu państwa…A jak będzie wyglądać sprawa ze studium? Ustawa głosi, że jeśli w studium przeznaczenie danego terenu jest inne niż rolne, to ów obszar nie łapie się pod tą ustawę, ale znów nie piszą nic o własności prywatnej, osobie fizycznej etc…Jak to jest? Czy jeśli mam działkę bez warunków zabudowy( których ustalenie trwa 2 miesiące, a ustawa wchodzi za miesiąc więc wiem, że nie zdążę 🙁 )nie objętą mpzp, ale w studium jest przeznaczenie np. pod zabudowę jednorodzinną to czy mogę odetchnąć z ulgą?Bardzo proszę o odpowiedź, z góry dziękuję i pozdrawiam.

  • Iwo Fisz pisze:

   Proszę zwrócić uwagę na pierwsze przepisy – one dotyczą nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, natomiast zmiany opisane w art. 7 dotyczą obrotu poza Zasobem (w tym między osobami prywatnymi).

 5. Monika pisze:

  Czyli te pozorne udogodnienia w postaci wyjęcia spod ustawy terenów z warunkami zabudowy, studium zakładającym funkcję inną niż rolna, oraz gruntów do 2 ha tyczą się własności państwa? Wyśmienicie…Czy jest jakaś droga ucieczki przed tą ustawą?Poza stworzeniem mpzp ciągnącego się latami i kosztującego grube tysiące?

  • Iwo Fisz pisze:

   Kryterium 2 ha dotyczy ziemi z Zasobu Własności Rolnej SP. Jeśli potrzebuje Pani pomocy z indywidualnej sprawie, to zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną.

 6. Zbigniew pisze:

  Tam jest napisane ze ustawy nie stosuje sie do dzialek do powierzchni 2ha

 7. Piotr pisze:

  Nie bardzo rozumiem o co chodzi ze słowem „ostateczne” warunki zabudowy. Czy jeśli mając działkę 2600m2 bez mpzp występując w zeszłym roku o WZ, i otrzymując te WZ na dom jednorodzinny uchroniliśmy się spod działania tej ustawy? Czy nasze WZ podpadają pod definicję „ostateczne” a jeśli nie, to co trzeba zrobić, żeby tak było?

  • Iwo Fisz pisze:

   Ostateczna jest decyzja, o której nie przysługuje odwołanie (np. decyzja odwoławcza) albo decyzja, od której nie złożono odwołania.

 8. kris pisze:

  Link na początku artykułu przekierowuje jedynie do wnoszonych zmian po drugim czytaniu, a nie do samej ustawy – jak to wynikało by z tekstu

 9. Karolina pisze:

  „ale tylko tych, dla których takie decyzje są ostateczne w dniu wejścia w życie ustawy, a także bardzo kauistycznie uregulowane grunty w punkcie 1).” – mogłabym prosić o szersze wyjaśnienie tego zdania?

  • Iwo Fisz pisze:

   Chodzi o art. 11 ustawy:
   Przepisów ustawy zmienianej w art. 7 [czyli ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego], w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, nie stosuje się do:
   1) gruntów rolnych zabudowanych o powierzchni nie przekraczającej 0,5 ha, które w dniu wejścia w życie ustawy, zajęte są pod budynki mieszkalne oraz budynki, budowle i urządzenia niewykorzystywane obecnie do produkcji rolniczej, wraz z gruntami do nich przyległymi umożliwiającymi ich właściwe wykorzystanie oraz zajętymi na urządzenie ogródka przydomowego – jeżeli grunty te tworzą zorganizowaną całość gospodarczą oraz nie zostały wyłączone z produkcji rolnej w rozumieniu ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 909, 1338 i 1695);
   2) nieruchomości rolnych, które w dniu wejścia w życie ustawy, w ostatecznych decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przeznaczone są na cele inne niż rolne.

   • Miłosz pisze:

    Witam, czy zatem grunt o powierzchni 0,5079 HA położony na terenie miasta, oznaczony jako RIIIb – 30% powierzchni , RIVa – 30% powierzchni oraz B – 20% powierzchni także podlega pod nową ustawę? Nie obowiązuje MPZP, a w studium jest „Tereny z przewagą zieleni urządzonej i usług sportowo rekreacyjnych”. Czy nie będąc rolnikiem mogę nabyć tą neruchomość?

    • Miłosz pisze:

     Przepraszam za pomyłkę – RIIIb to 50% powierzchni.

     Czy mógłbym ewentualnie nabyć część nieruchomości, tej oznaczonej jako RIVa oraz B?

     • Miłosz pisze:

      Dodam, że cała nieruchomość figuruje pod jednym numerem księgi wieczystej, gdzie w komentarzu wpisano: Teren zabudowany, rowy, rola.

     • Iwo Fisz pisze:

      Jeśli powierzchni nieruchomości to rola, to ANR uznaje takie nieruchomości za rolne – taka interpretacja tych przepisów przeważa.

    • Iwo Fisz pisze:

     Położenie w mieście nie ma znaczenia z punktu widzenia przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Obawiam się,że taka nieruchomość zostanie uznana za podlegającą reglamentacji wynikającej z nowych przepisów.

 10. rrr pisze:

  witam, działka rolna w mieście obszar Natura 2000.w projekcie planu/ decyzji zawieszającej WZ biura usługi sport hotele/.czy ta działka jest wyłączona spod ustawy czy nie? powierzchnia działki poniżej 2000 m kw

  • Iwo Fisz pisze:

   Niestety, nie rozumiem jaka to jest dokładnie nieruchomość – musiałaby Pani opisać to jaśniej.

   • rrr pisze:

    działka na terenie Warszawy -obszar Natura 2000. w Dzielnicy sklasyfikowana jako użytki rolne/płacę podatek rolny/Wystąpiłam o WZ w zeszłym roku dostałam decyzję o zawieszeniu ponieważ projekt planu przewidywał biura usługi sport rekreację i obsługę ruchu turystycznego i hotele.działka poniżej 2000 m kw.Czy skoro mam na piśmie że projekt planu przewiduje np biura i usługi to jest to wiążące? Czy taka powierzchnia i przy klasyfikacji gruntu IV c podlega tej ustawie? czy działki tak małe i w miastach podlegają pod prawo pierwokupu?

 11. Piotr pisze:

  Dzień dobry,

  Jestem na etapie zakupu działki rolnej (częśc III klasa, część IV klasa) z wydanymi 5 lat temu ostatecznymi warunkami zabudowy jednorodzinnej (na całość działki która wtedy też miała dwie klasy), mediami, drogą publiczną i sąsiednimi zabudowaniami. Czy ten stan prawny całkowicie wyłącza działkę z ograniczeń dotyczących nowej ustawy, tj. czy będę mógł ją sprzedać nierolnikowi, próbować budowy domu na działce III klasowej wg nowelizacji?

  Dzięki i pozdrawiam.

  • Iwo Fisz pisze:

   To wymaga szczegółowej analizy. Budowa domu i sprzedaż nieruchomości po 30 kwietnia to dwa zupełnie różne zagadnienia. Proszę pamiętać o ograniczeniach związanych z gruntami klasy III. Istotne znaczenie ma również lokalizacja działki – odmiennie są (i mają być) działki na terenie miast. Jeśli potrzebuje Pan pomocy w danej transakcji, to zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną.

   • Wiolka pisze:

    Witam serdecznie.Kupiliśmy działké rolná o powierzchni 30,30 ar 8 lat temu.W tej chwili jesteśmy na etapie składania wniosku o pozwolenie na wjazd z drogi wojewódzkiej na działke.Następnie musimy składać papiery do Urzędu Gminy o dalsze pozwolenia na budowe.Pytanie moje brzmi czy istnieje możliwość przy nowym prawie że nie dostaniemy pozwolenia na wybudowanie domu.Proszę o odpowiedz na e-maila. wiolka9995@wp.pl

    • Iwo Fisz pisze:

     Nowe przepisy (tj. nowe brzmienie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego) nie zmienia zasad udzielania pozwolenia na budowę. Proszę jednak mieć na uwadze, że trwają prace nad Kodeksem urbanistyczno-budowlanym, który dotychczasowe zasady realizacji inwestycji ma bardzo mocno zmienić.

 12. Leszek pisze:

  Czy rolnik indywidualny będzie mógł nabyć grunty rolne od innych rolników w całej Polsce? Krążą plotki że tylko w swojej gminie (chyba ludzie mylą to z samą definicją rolnika indywidualnego)

  • Iwo Fisz pisze:

   W obecnym brzmieniu, ustawa nie ogranicza możliwości nabycia nieruchomości rolnych tylko w „swojej” gminie.

 13. Anna pisze:

  Dzień dobry
  Mam pytanie cz możliwy będzie zakup działki rolnej po 1 mają 2016 w przypadku gdy sprzedający wydzialil 30 arow z działki 5 ha klasa IV i dokona podziału na trzy dzialki, a wniosek o wydanie warunków zabudowy został złożony w kwietniu 2016 i nie ma ostatecznej decyzji w dniu wejścia ustay w życie. Z tego co do czytałam w ustawie to definicja nieruchomości rolnej to działka większą niż 1 ha. Proszę o odpowiedź

  • Iwo Fisz pisze:

   Pani Anno, to zbyt złożona kwestia, aby omówić ją w komentarzu. Jeśli potrzebuje Pani pomocy w danej transakcji, to zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną. W każdym razie, w definicji nieruchomości rolnej nie ma kryterium obszarowego. Powierzchnia 1 ha powołana jest w definicji gospodarstwa rolnego, ale to inne pojęcie.

 14. Maciej pisze:

  Czy będąc właścicielem działki rolnej w mieście o powierzchni
  300 m.kw. po 1. maja br. nie będę mógł jej sprzedać z wolnej
  ręki sąsiadowi, który nie jest rolnikiem a chce jedynie
  powiększyć swoją działkę budowlaną o moją? Dla tej działki nie
  ma planu zagosp. przestrz. ani decyzji o warunkach zabudowy. Komu
  będę mógł ją sprzedać lub od kogo będę musiał mieć
  pozwolenie na sprzedaż? Dziękuje za odpowiedź, Maciej.

  • Iwo Fisz pisze:

   Co do zasady, nabywcą nieruchomości rolnej może być tylko rolnik indywidualny, wybrane podmioty (np. osoby najbliższe czy gmina) oraz osoby, które uzyskają zgodę Prezesa ANR.

   • Maciej pisze:

    Czy w takim razie po 1. maja będę mógł przekształcić tą działkę na budowlaną i wtedy ją sprzedać sąsiadowi?

    • Iwo Fisz pisze:

     Jeśli nieruchomość nie będzie rolną, to nie będą jej dotyczyły ograniczenia z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

     • Krzysztof pisze:

      Panie Iwo,
      Mam działkę o rolną o powierzchni 1 ha.Działka jest bezpośrednio przy drodze publicznej oraz ma dostęp do sieci energetycznej i wodociągu. Jej działki sąsiednie z dwóch stron (bezpośrednio z boku i naprzeciw) są już zabudowane. Dwa proste pytania:
      1. Czy po 1.05.2016 przekształcenie tej działki na budowlaną będzie wykonalne?
      2. Czy po ewentualnym przekształceniu tej działki ma budowlaną będę mógł ją sprzedać w roku 2017 osobie, która nie jest rolnikiem (osobie prywatnej)?
      Z góry uprzejmie dziękuję za odpowiedź.
      Krzysztof

      • Iwo Fisz pisze:

       1. Nie wiem, czy dla tej nieruchomości powinien Pan uzyskać decyzję o warunkach zabudowy – to zależy od sąsiedztwa i planowanej inwestycji.
       2. w przypadku zabudowania nieruchomości pod rządami nowych przepisów, problem klasyfikacji nieruchomości jest dość złożony, nie da się go wyjaśnić w kilku słowach komentarza.

      • Iwo Fisz pisze:

       1. Nie wiem czy powinien Pan otrzymać decyzję o warunkach zabudowy – to zależy od planowanej inwestycji i analizy sąsiedztwa nieruchomości.
       2. Kwestia kwalifikacji działki po jej zabudowaniu pod rządami nowych przepisów to kwestia dość złożona – nie sposób odpowiedzieć w kilku słowach komentarza na blogu.

 15. Karol pisze:

  Witam,
  Mam problem, chcę zakupić od sąsiada obszar 20 arów. Jestem w trakcie załatwiania podziału z geodetą i niema szans wyrobienia się przed 30 kwietnia. Dla kupowanego obszaru istnieje MPZP. Część obszaru nowo powstałej działki oznaczony jest literą N – tereny wyłączone z zabudowy, Mu – tereny zabudowy mieszkaniowo-usługowej oraz prawdopodobnie zahaczy też o obszar Z – tereny zieleni. Teraz moje pytanie czy to tyczy się nowo powstałej ustawy.
  „z wyłączeniem nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego na cele inne niż rolne.”
  Czy moja nowo powstała działka jest na obszarach przeznaczonych na cele inne niż rolne?
  Proszę o odpowiedz pozdrawiam

 16. Piotr pisze:

  Witam
  Posiadam działkę o powierzchni 5000 m2, na terenie gminnym, z wydanymi WZ.
  Czy będzie ona objęta działaniem omawianej ustawy ustawy?
  Druga sprawa, planuję podział geodezyjny oraz wystąpienie o WZ – całość działań po 1 maja.
  Czy wówczas takie działki (oczywiście po opłaceniu „opłat adiacenckich”) będą kwalifikowane pod działanie ustawy?

  • Iwo Fisz pisze:

   A czy to jest w ogóle nieruchomość rolna? Nie wszystkie nieruchomości będą objęte nowym przepisami, ale tylko nieruchomości rolne (z zastrzeżeniem przepisów przejściowych).

   • Piotr pisze:

    Witam
    Dziękuję przede wszystkim za odpowiedź i pomocne dzielenie się wiedzą.
    Więc tak, działka ma wydane Warunki Zabudowy, poniżej inne informacje z decyzji Urzędu Gminy:
    Działka oznaczona w ewidencji gruntów i budynków jako użytek RV (0,1054ha), RVI (0,2806ha) oraz PsIV (0,1140ha).
    Działka posiada dostęp do sieci elektroenergetycznej i wodociągowej.
    W sąsiedztwie terenu działki znajduje się zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, jednorodzinna i garażowa, inna niemieszkalna oraz magazynowa.
    Dla przedmiotowej inwestycji nie zachodzi obowiązek wynikający z art.62, ust.2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r, o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, dotyczący terenów dla których istnieje obowiązek sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

 17. LILKA pisze:

  Witam
  Posiadam działkę w mieście niezabudowaną, ( grunty orne klasy IVa), w MPZP przeznaczenie : tereny zabudowy usługowej z podstawowym przeznaczeniem gruntów pod usługi komercyjne.
  Czy w związku z powyższym jest to nieruchomość rolna? Czy przepisy nowej ustawy w jakikolwiek sposób ograniczają mi możliwości jej sprzedaży?
  Proszę o odpowiedź , z góry dziękuję

  • Iwo Fisz pisze:

   Z tego co Pani pisze, nieruchomość przez przeznaczona w MPZP na cele inne niż rolne, więc nie jest to nieruchomość rolna w rozumieniu tych przepisów i nie podlega zasadzie, że nabywcą może być tylko rolnik indywidualny.

 18. Ola pisze:

  Witam,
  posiadam działkę rolną o powierzchni 9525 m2, zabudowaną domem jednorodzinnym oraz budynkami gospodarczymi, dla której został opracowany MPZP, w którym część działki znajduje się w strefie budownictwa jednorodzinnego, pozostała część w strefie rolnej. Grunty nie zostały wyłączone z produkcji rolnej. Czy taką nieruchomość będzie można sprzedać po wejściu w życie nowej ustawy?

  • Iwo Fisz pisze:

   Pisałem już o tym w komentarzach – ustawa niestety nie daje odpowiedzi na to pytanie.

   • Ola pisze:

    Czyli nieruchomość taka nie jest objęta wyłączeniem z pkt 1 art 11? Nie bardzo rozumiem, czy ustawodawca ma na myśli działki rolne o łącznej powierzchni do 0,5 ha z zabudowaniami, czy grunty rolne zabudowane do takiej powierzchni. W wypisie z ewidencji gruntów cała moja działka ma 9525m2, ale grunty rolne zabudowane zajmują około 0,4 ha.

    • Iwo Fisz pisze:

     Nie umiem powiedzieć czy ten przepis będzie miał zastosowanie – nie znam szczegółowej sytuacji Pani nieruchomości. Niestety, art. 11 pkt 1 ustawy jest jednym z najbardziej niejasnych przepisów tej ustawy i dopiero praktyka jego stosowania pokaże, jak należy go rozumieć.

 19. Arek pisze:

  Witam, staram się o warunki zabudowy na działce o powierzchni 15 ar, lecz działka jeszcze nie należy do mnie, umówiłem się z właścicielem, że jeżeli dostane warunki zabudowy to wtedy kupię od niego działkę.
  Chodzi o to , że postępowanie w sprawie o wydanie warunków zabudowy ruszyło 4.03.2016 urbanista już zatwierdził projekt ale warunki w najlepszym przypadku zostaną wydane 15.05 o ile nic nie stanie na przeszkodzie (jak narazie dokumenty wróciły od urbanisty i na ten moment wszystko jest OK) .Właściciel nie jest rolnikiem ale posiada ponad 1 hektar ziemi. Nie chce kupować kota w worku stąd moje pytanie . Czy w tym przypadku ustawa przeszkodzi w zakupie działki po 1 maja ?

  • Iwo Fisz pisze:

   Jeśli decyzja zostanie wydana w maju, to nie będzie jej dotyczył art. 11 pkt 2 ustawy. Innymi słowy, może być problem z nabyciem.

 20. kris pisze:

  Witam, czy notarialna umowa przedwstępna na zakup działki rolnej, zawarta przed 30.04 ułatwi rzeczywisty zakup takiej działki po wejściu ustawy w życie ?
  czy ustawa zezwala na darowanie osobie bliskiej tylko części posiadłości rolnej, przy pozostawieniu sobie poniżej jednego hektara ?

  • Iwo Fisz pisze:

   Moim zdaniem umowa przedwstępna nie chroni przez ograniczeniami wynikającymi z nowych przepisów. Co do osób bliskich – proszę spojrzeć na wpis z 5 kwietnia 2016 r.

 21. Marta pisze:

  Witam. Proszę o wyjaśnienie bo już się gubię w tym wszystkim. Kilka lat oszczędzamy żeby kupić wymarzony dom na wsi z 15 arowym sadem. Pod koniec roku będziemy mogli sfinalizować zakup i teraz pojawia się problem. Czy będziemy mogli jako nie rolnicy kupić dom na wsi położony na działce rolnej wraz z sadem razem ok. 25 arów ?

  • Iwo Fisz pisze:

   Pani Marto, trzeba zacząć od tego czy to jest nieruchomość rolna. Trzeba zbadać sytuację konkretnej nieruchomości, nie można tego określić abstrakcyjnie.

 22. Irek pisze:

  Chciałbym kupić takie działki:
  Oferowana „działka” ma całkowitą powierzchnię 0,4814 ha, kształt zbliżony do prostokąta o szerokości ok. 29 m, długości ok. 168 m i składa się faktycznie z dwóch przylegających do siebie działek ewidencyjnych, tj. działki nr57/45o pow. 0,1239 ha i działki nr57/52o pow. 0,3575 ha.
  Działka nr 57/45 ma kształt zbliżony do prostokąta o szerokości 29 m i długości ok. 43 m.
  Wg. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego działka ta w przeważającej części (ok. 2/3 szerokości) przeznaczona jest pod zabudowę mieszkalno – pensjonatową, a w pozostałej części pod tereny lasów. Plan ten ustalanieprzekraczalną linię zabudowy w odległości 100 m od jeziora, oraz warunki: wysokość zabudowy 1,5 kondygnacji, regularne dachy o kacie nachylenia połaci 40 – 45 stopni.

  Działka nr 57/52 ma kształt zbliżony do prostokąta o szerokości ok. 29 m i długości ok. 125 m. W części bezpośrednio przylegającej do jeziora (długość brzegu ok. 29 m) działka jest porośnięta dorodnym lasem (ok. 7 arów), a w pozostałej stanowi niezakrzaczoną łąkę.W planie zagospodarowania przestrzennego, działka ta przeznaczona jest w części pod tereny rolnicze, a w części pod tereny lasów.

  Chciałbym się dowiedzieć czy po 1 maja będę mógł sprzedać ją temu kto da więcej czy najbliższemu rolnikowi po cenie którą ustali ANR.
  Zaznaczam że nie chodzi mi o handel ziemią tylko o to, że biorę kredyt gotówkowy na zakup tej nieruchomości i w razie jakichś problemów życiowych chciałbym ją sprzedać i spłacić kredyt.
  Z góry dziękuje za informacje i pozdrawiam.

  • Iwo Fisz pisze:

   Jeśli interesuje Pana doradztwo przy konkretnej transakcji, to zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną. Nie da się tych kwestii rozwiązać w komentarzu na blogu.

 23. Emilia pisze:

  „Dopuszczono zatem na częściowe zwolnienie z rygorów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w nowym brzmieniu nieruchomości objętych warunkami zabudowy na cele nierolnicze, ale tylko tych, dla których takie decyzje są ostateczne w dniu wejścia w życie ustawy,” – tutaj chodzi o ostateczną decyzję? Bo w innym przypadku nie rozumiem tego zdania.

 24. Kacper pisze:

  Witam. Posiadam nieruchomość, która obecnie posiada status gruntu rolnego klasa V o pow. 1,8 ha. Dla tego terenu sporządzone zostało studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, w którym grunt oznaczony jest jako strefa rekreacyjna. Czy jeżeli dla tej nie nieruchomości po 1 maja 2016 sporządzony zostanie plan zagospodarowania przestrzennego, gdzie zostanie określona jako strefa rekreacyjna tj. zabudowa letniskowa-rekreacyjna, to czy – mając na uwadze ten cały za przeproszeniem „bałagan legislacyjny” – będę tą nieruchomość mógł podzielić i sprzedać bez żadnych ograniczeń? Pozdrawiam.

 25. Maciej pisze:

  Na stronie https://rejestr.pfrn.pl/tekst,77,ustawa-o-wstrzymaniu-sprzedazy-nieruchomosci-zasobu-wlasnosci-rolnej gdzie jest tekst uchwalonej ustawy, jest poprawka nr 23, która dodaje do Art.7 pkt 2 dopisek: „2) o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha.”
  Czy mam zatem rozumieć, że Ustawa nie dotyczy ograniczenia sprzedaży nieruchomości rolnych o powierzchni poniżej 0,3 ha ?

  • Iwo Fisz pisze:

   Do takich nieruchomości rolnych ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego ma nie być stosowania, zatem wynikające z niej ograniczenia nie mają być stosowane.

 26. Agnieszka pisze:

  Mam działkę o powierzchni 1290 m, działka rolna z warunkami zabudowy na jeden domek jednorodzinny. Czy ta działka podlega nowej ustawie i nie mogę jej sprzedać?

  • Iwo Fisz pisze:

   Nieruchomości rolne o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha mają nie podlegać ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego, która zawiera ograniczenia w obrocie.

 27. andrzej pisze:

  Witam,posiadam nieruchomość rolną, wydane wz na rozbudowę i budowę domu w ramach gospodarstwa agroturystycznego. Pytanie: czy agroturystyka jest „celem nierolniczym” i wtedy podpada pod zwolnienie z rygorów ustawy. Warunki są ostateczne

  • Iwo Fisz pisze:

   To, co Pan przytoczył sugeruje cel rolniczy, ale stanowcza odpowiedź wymagałaby analizy decyzji o warunkach zabudowy.

 28. ***** pisze:

  Art. 12. Do postępowań dotyczących nabycia nieruchomości rolnych oraz wpisu do księgi wieczystej wszczętych na podstawie ustaw zmienianych w art. 3, art. 4, art. 6 i art. 7, i niezakończonych do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.
  W związku z tym artykułem nie zgadzam się z panem że umowa wstępna zawarta na zbycie ziemi rolnej zawarta przed notariuszem nie chroni nabywcy przed działaniami nowej ustawy.

  • Iwo Fisz pisze:

   Rozumiem Pani stanowisko, jednak moim zdaniem zawarcia umowy przedwstępnej nie można uznać za „postępowanie dotyczące nabycia nieruchomości rolnej” w rozumieniu tego przepisu.

 29. michał pisze:

  witam, kupiłem działkę rolną o powierzchni 3011 m2 klasa V i VI. nie jest ona ujęta w gminnym planie zagospodarowania przestrzennego, nie ma też wydanych warunków zabudowy. moje pytanie brzmi: czy będę mógł wystąpić o warunki zabudowy po wejściu w życie ustawy o gruntach od maja 2016??

  • Iwo Fisz pisze:

   Pod rządami nowych przepisów może Pan wystąpić o warunki zabudowy, ta ustawa nie zabrania ich wydawania dla gruntów rolnych.

   • Mikołaj pisze:

    Czy jest Pan pewien, że ta ustawa nie zabrania wystawiania warunków zabudowy? Wójt gminy w której mam podobną działkę co kolega powiedział coś innego, że jednak blokuje wydawanie warunków zabudowy…

    • Iwo Fisz pisze:

     Poproszę o podanie przepisu prawa, z którego taki zakaz by wynikał – inaczej trudno mi się do tego odnieść.

   • Mikołaj pisze:

    I jeszcze jedno pytanie do Pana. Czy po wejściu ustawy można wnioskować o wystąpienie o warunki zabudowy na 2 budynki na jednej działce a po ewentualnym otrzymaniu WZ podzielić tę ziemię na 2 działki ? Pytam ponieważ prawo geodezyjne zabrania dzielenia działek rolnych na mniejsze niż 30 arów. Będę wdzięczny za pomoc.

 30. Monika pisze:

  Panie Iwo,

  co by Pan podpowiedział młodym ludziom, którzy szukają wymarzonej, dużej działki pod budowę domu i np. małe gospodarstwo. Czy ten pomysł można sobie całkiem wymazać z głowy ? Chodzi mi np. o sytuację, gdy ktoś potrzebuje działki przynajmniej 50 arów, ewentualnie 70-80. Bo jak rozumiem, należałoby szukać działki, na której zostały wydane Warunki Zabudowy przed ustawą i najlepiej jeśli ta działka jest niepodzielona i warunki dotyczą tej właśnie jednej działki. Tylko co jeśli warunki zostały wydane tylko na część działki? Czy to nie przeszkadza? Czy nadal taką działkę w całości można wtedy uznać za działkę przeznaczoną na inne cele niż rolne ?

  • Iwo Fisz pisze:

   Pani Moniko, poruszyła Pani wiele kwestii. Trzeba zacząć od tego czy ktoś chce zostać rolnikiem. Dotychczas, udawanie bycia rolnikiem (tj. pozorowanie zabudowy zagrodowej, która nie służyła produkcji rolnej) było w wielu przypadkach korzystne z punktu widzenia regulacji o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a także ochrony gruntów rolnych i leśnych. Nowa ustawa, pośrednio, to utrudni, gdy chodzi o obrót.

   Nowe przepisy zajmują się obrotem gruntami, a nie wydawaniem warunków zabudowy czy podziałami. Do sprawy trzeba podejść w pewnym porządku – przeanalizować możliwość nabycia nieruchomości, a następnie możliwość zrealizowania na niej inwestycji. Dopiero jak wszystkie te kwestie się rozważy i sprawdzi, można podejmować decyzję.

   Proszę też pamiętać, że dominuje pogląd, że decyzję o warunkach zabudowy, na skutek podziału, się traci. Trzeba też pamiętać, że decyzję WZ można przenieść tylko w całości, nie da się jej „podzielić”.

   • Monika pisze:

    Z utratą warunków zabudowy na skutek podziału nie do końca się zgodzę. Miałam sytuację taką, że kupiłam działkę po podziale, na której zostały wydane warunki zabudowy przed podziałem. Ktoś mi też namieszał w głowie, że jeśli miałam warunki przed podziałem to one są już nieważne, więc czym prędzej poleciałam do gminy zapytać jak to jest. Pytałam również w urzędzie miasta – tam, gdzie wydawane są pozwolenia na budowę. Wszyscy zgodnie twierdzą, że warunki wydawane są na określony teren – na mapce dołączonej do nich jest narysowane miejsce, gdzie można się budować. Jeśli ktoś kupi to konkretnie miejsce, to nie ma znaczenia, że warunki zostały wydane przed podziałem. One nadal są aktualne bo dotyczą tego konkretnie miejsca, jakie jest na mapce.

 31. Anna pisze:

  Witam Pana. Przeczytałam całą powyższą treść i nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Otóż czy ustawa a dokładnie art. 11 ustawy:
  Przepisów ustawy zmienianej w art. 7 [czyli ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego], w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, nie stosuje się do:
  2) nieruchomości rolnych, które w dniu wejścia w życie ustawy, w ostatecznych decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przeznaczone są na cele inne niż rolne.
  dotyczy działki rolnej o powierzchni 3500 m czyli 35 arów dla której jest wydana ostateczna decyzja o warunkach zabudowy zagrodowej, czyli budynek mieszkalny i budynek gospodarczy.

  • Iwo Fisz pisze:

   Zabudowa zagrodowa nie jest celem innym niż rolny. Moim zdaniem, art. 11 pkt 2 nie ma zastosowania.

   • Agnieszka pisze:

    Zwolnienie z rygoru ustawy chyba dotyczy takiej działki jesli przed 2016 r była już zabudowana.
    „Ograniczeniom nie będzie podlegać też obrót prywatnymi działkami rolnymi do 0,3 ha. Podobnie jest w przypadku siedlisk – gruntów rolnych zabudowanych o powierzchni do 0,5 ha, które w dniu wejścia w życie nowych przepisów, będą zajęte pod budynki mieszkalne oraz budynki, budowle i urządzenia niewykorzystywane dotychczas do produkcji rolniczej, wraz z gruntami do nich przyległymi umożliwiającymi ich właściwe wykorzystanie – jeżeli grunty te tworzą zorganizowaną całość gospodarczą oraz nie zostały odrolnione.”
    Proszę napisać czy się mylę.

    • slawomir pisze:

     Prawdopodobnie się pani nie myli z tym że tu chodzi o działkę rolne w terenie miasta ale niezabudowana która podlega teraz pod miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego który ta jak i inne działki pozostawił bez zmiany czyli rolnymi tworząc tym samym paradoks wsi w mieście notabene działkę o klasie ziemi VI czyli piach niedadający się pod żadną uprawę a na którym nie mam prawa postawić domu.jest to paradoks polskiego prawa uważam że wszystkie działki w obrębie granic miasta powinny być automatycznie odralniane

    • Iwo Fisz pisze:

     Dla stosowania przepisów art. 11 pkt 1 i 2 ustawy nowelizującej kluczowa jest data wejścia w życie ustawy – 30 kwietnia 2016 r.

 32. Mikołaj pisze:

  Witam! Posiadam domek na wsi /stara wiejska chałupa, w której uprzednio mieszkali mieszkańcy wsi, a ja użytkuję dom weekendowo, mieszkając na stałe w mieście/ – teren na którym jest dom posadowiony to 49 arów ziemi rolnej /dwie działki : z domem 20 arów , teren pozostały- ogrodowy 29 arów , całość pod wspólnym nr. KW / . Z powodu choroby chcę sprzedać tę posiadłość w całości.
  Pytanie moje brzmi : czy w obecnym czasie , mogę sprzedać posiadłość bez problemu, zgodnie z art.11 tej nowej ustawy ? Pozdrawiam. Mikołaj . / Koszalin/

  • Iwo Fisz pisze:

   Proszę spojrzeć do wpisu z 4 kwietnia 2016 r., tam ta kwestia jest omówiona. Trzeba przeanalizować sytuację konkretnej nieruchomości w oparciu o dotyczące jej dokumenty.

   • Mikołaj pisze:

    Moje pytanie zadałem właśnie po przeczytaniu wpisu z 4 kwietnia. Ten wpis nastawił mnie optymistycznie w kwestii możliwości sprzedaży posiadłości, ale zdaję sobie sprawę, że moje rozumienie tych przepisów nie do końca jest obiektywne. Dlatego poprosiłem Pana o zdanie na ten temat. Głównie chodzi mi o uzyskanie odpowiedzi – mogę sprzedać , czy nie, po spełnieniu ewentualnie jakichś warunków, np. rezygnacji ANR z prawa pierwokupu i tp. ? Łączę pozdrowienia. Mikołaj.

    • Iwo Fisz pisze:

     Jak napisałem wcześniej, trzeba przeanalizować sytuację konkretnej nieruchomości na podstawie dokumentów – nie da się tego zrobić w komentarzu.

 33. Kasia pisze:

  Witam, przeczytałam powyższy tekst, ale chciałam bym zadać pytanie w pewnej kwestii:

  Posiadająć działkę rolną większą niż 3 hektary, czy byłoby możliwym (bez większych utrudnień) odrolnienie danej działki i przekształcenie ją na grunt pod zabudowe budowlaną, w tym i podzielenie na mniejsze sektory?

  • Iwo Fisz pisze:

   Ustawa nie zmienia zasad podziału gruntów rolnych ani wydawania warunków zabudowy. Jak jest w Pani przypadku – nie wiem, musiałbym zapoznać się z tą sprawą.

 34. Rafał pisze:

  Witam. Zależy mi tylko na sprzedaży ziemi.
  Posiadam działkę rolną, która ma 10 200 m2, klasa gruntu V oraz VI. Trochę ponad 1 000 m2 mieści się w MPZP który zezwala na postawienie domu jednorodzinnego. Tydzień temu wystąpiłem do gminy z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy gdzie przewidziałem podzielenie tej działki na 7 mniejszych. Wokół tej działki jest zabudowa i normalnie przed wejściem tej ustawy nie byłoby problemu z wydaniem pozytywnej decyzji. Pytania brzmią:
  1. Czy jeżeli decyzja o warunkach zabudowy będzie pozytywna to czy mogę sprzedać tą działkę komu chcę ?
  2. Czy mogę dać w darowiźnie tą działkę synowi który nie jest rolnikiem i czy on będzie mógł ją sprzedać komu chce ?

  • Iwo Fisz pisze:

   Panie Rafale, poruszył Pan bardzo wiele kwestii i wariantów. Mam wrażenie, że potrzebuje Pan indywidualnej porady. Nie wszystko da się załatwić w komentarzu .

 35. waldemar pisze:

  Jestem wlascicielem 8ha gospodarstwa. Chce sprzedac 4,85ha sasiadowi, ktorego grunty przylegaja do moich a prawie cale jego gospodarstwo znajduje sie w tej samej wsi. Jestesmy juz dogadani co do ceny ale nie podpisalismy jeszcze zadnej umowy. Czy ANR bedzie miala prawo pierwokupu? Czy bede musial miec zgode prezesa Agencji Nieruchomosci Rolnych?
  Nowa ustawa uchwalona przez Sejm to raczej ustawa dla prawnikow. Czy zamiast paragrafow, ustepow i punktow, ktore zmieniaja brzmienie dostepny jest calkowity zmieniony tekst ustawy zrozumialy dla przecietnego „zjadacza chlega”?

  • Iwo Fisz pisze:

   Prawo pierwokupu ANR nie przysługuje jeżeli w wyniku nabycia nieruchomości rolnej następuje powiększenie gospodarstwa rodzinnego, jednak do powierzchni nie większej niż określona w art. 5 ust. 1 pkt 2, a nabywana nieruchomość rolna jest położona w gminie, w której ma miejsce zamieszkania nabywca, lub w gminie graniczącej z tą gminą.

   Ujednolicony tekst ustawy można odszukać w każdym systemie informacji prawnej (np. Lex, Legalis).

 36. Angelika pisze:

  Witam.Chce kupić działkę 1300 m z wydanymi warunkami zabudowy pod dom jednorodzinny lecz określone jest w nich ze dach ma być dwuspadowy a ja chcę czterospadowy więc muszę wystąpić o nowe warunki zabudowy.Czy może być taką sytuacja ze w związku z nową ustawą mogę ich nie uzyskać?

 37. Dorota pisze:

  Panie Iwo,
  czy w myśl wyżej wymienionych przez Pana przepisów, a mianowicie zgodnie z art. 11. pkt 2) ustawy – to w przypadku posiadania przez mnie działki rolnej o pow. 1,5 hektara, która ma wydaną decyzje o warunkach zabudowy (ostateczną) na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego, która jest położona w obrębie gminy wiejskiej, to czy mogę całą działkę (1,5 ha) sprzedać dowolnej osobie niebędącej rolnikiem?
  Bardzo proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Dorota

  • Iwo Fisz pisze:

   Jest decyzja obejmuje całą nieruchomość rolną, to bardzo prawdopodobne, że tak. Stanowcza odpowiedź wymagałaby analizy dokumentów dotyczących tej nieruchomości.

 38. Dabor pisze:

  Mam problem z interpretacją art.11.pkt 2 ust. :

  Grunt miał wydane 2 WZ-ki na inwestycje celu publicznego (2009 i 2013)
  dotyczące uzbrojenia – wodociąg i kanalizacja oraz gazociąg z przyłączami.
  Dołączono opinię starostwa, że teren był wcześniej objęty zgodą na zmianę
  przeznaczenia przy sporządzaniu planów, które utraciły już moc, oraz że nie
  wymaga zgody na wyłączenie ( niska klasa użytków). W starych planach, a
  także w obecnym studium to tereny usług turystycznych. Teoretycznie, owe
  WZ-ki nie zmieniają wprost przeznaczenia, tylko stwierdzają, że zgoda na taką
  zmianę nie jest wymagana. Z drugiej strony, inwestycje w uzbrojenie terenu
  trudno uznać za mające „charakter rolniczy”…..?

  • Iwo Fisz pisze:

   Dabor, na cele publiczne nie wydaje się warunków zabudowy, ale decyzję ustalającą lokalizację inwestycji celu publicznego. Musiałbym zapoznać się z treścią tych decyzji, aby odpowiedzieć.

   • Dabor pisze:

    To chyba znowu kwestia interpretacji…Pkt.2 mówi wyrażnie o decyzji
    o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a według definicji z
    ust. z 2003 o PiZP (art. 4 ust. 2) wyróżnia się dwa rodzaje decyzji o
    warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu:
    -decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego (ULICP)
    -decyzję o warunkach zabudowy (WZ)
    tak więc, jeżeli w art.11 pkt.2 zastosowano określenie „pełne” czyli
    decyzja o WZiZT a nie „skrócone” w postaci WZ, to z formalnego punktu
    widzenia powinno to określenie dotyczyć także ULICP…
    Ponadto, sama decyzja o ULICP zawiera sformułowanie : „Ustalam sposób
    zagospodarowania terenu i warunki zabudowy”…?

    • Iwo Fisz pisze:

     Chodziło mi o to, że zakres stosowania decyzji WZ i ULICP jest rozłączny. Jak pisałem, musiałbym zapoznać się z treścią decyzji.

 39. Mat pisze:

  Witam,
  czy w związku z uchwaleniem nowej ustawy o obrocie ziemią rolną, będzie można sprzedać gospodarstwo rolne o pow. 1,02 ha osobie nie zamieszkującej w danej gminie w okresie 5 lat i nie będącej rolnikiem? Pozdrawiam. Mateusz

  • Iwo Fisz pisze:

   Za wyjątkiem osób bliskich (i innych uprawnionych w drodze wyjątku), nabycie będzie możliwe w przypadku uzyskania zgody Prezesa ANR.

 40. Kasia pisze:

  Witam. Nie znalazlam powyzej odpowiedzi na kwestie, która mnie interesuje. Chcialabym kupić domek, który znajduje się na 2,2 ha pola tzn. cały grunt z domem są pod jednym nr dzialki. Klasa tej ziemi to V, VI i NR. Czy w świetle nowych przepisów wlasciciel może „odciąć” od całości dom wraz z budynkami oraz działką, wszystko o łącznej powierzchni do 30arów?

  • Iwo Fisz pisze:

   Można „odciąć”, czyli podzielić nieruchomość na zasadach dotychczasowych – nowa ustawa tego nie zmienia.

 41. Sebastian pisze:

  Mam pytanie, chciałbym kupić działkę na budowę domu, a resztę ziemi jako duży ogród, może jakieś zwiarzaki, itp. Ta działka ma równe 4000m2. W tym: teren zabudowy mieszkalnej 800m2, grunty orne: klasa IVa: 2600m2 i klasa IVb: 400m2 oraz drogi 200m2. Czy mogę taką działkę zakupić wg nowych przepisów jako „nierolnik”?

  • Iwo Fisz pisze:

   Może być problem. Najpierw trzeba jednak sprawdzić ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

 42. Michał pisze:

  Mam pytanie odnosnie zakupu działki. Chcę kupić działke, która znajduję się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. To 33 ary, z ktorych 320m kw to grunty orne. Czy będę mógł ją w ogóle nabyć? Trzeba dodać, że rolnikiem nie jestem. Znajomy wspominał, że jeżeli Agencja Rolna zrezygnuje z pierwokupu, to bede mogl bez problemu nabyć działke. Czy to jednak nie zmienia się wraz z ustawą? Plan zagospodarowania, wraz z warunkami zabudowy był już długo przed ustawą …

 43. Mariusz pisze:

  Obydwaj z bratem mieszkamy w mieście i nie jesteśmy rolnikami. Jednocześnie posiadamy ziemię rolną na wsi a nawet nasze grunty rolne sąsiadują ze sobą (mamy po ok 2 ha). Czy pod rządami nowej ustawy możemy bezproblemowo sprzedać ziemię jeden drugiemu ?

  • Iwo Fisz pisze:

   Proszę spojrzeć do wpisu „Grunty rolne – darowizna na rzecz dzieci” z 5 kwietnia – tam jest to omówione.

   • Mariusz pisze:

    Dziękuję. Pytanie czy poza darowizną w relacji brat bratu mogę liczyć na możliwość dokonania transakcji finansowej ?

    • Iwo Fisz pisze:

     Poza osobami uprawnionymi z ustawy do nabycia nieruchomości rolnej i możliwością wyrażenia zgody przez Prezesa ANR, zbycie nieruchomości może być problematyczne.

 44. Teresa pisze:

  Mam dom, działkę o,5 ha i lasy- łacznie 0,81ha. Działki rolnej 0,5 ha nie użytkuje, ponieważ zrobił się tez las- samosiejki. Chcę to sprzedać, czy mogę i komu?

  • Iwo Fisz pisze:

   Trzeba sprawdzić zapisy planu miejscowego. Jeśli to nieruchomość rolna, to możliwości sprzedaży są ograniczone – wg nowych przepisów, nie każdy może być nabywcą nieruchomości rolnej.

 45. Arek pisze:

  Dzień dobry Panu,
  Planuję zakup dwóch sąsiadujących ze sobą działek.
  Jedna jest budowlano-rolna o powierzchni 25 ar
  Druga jest budowlano-rolno-leśna o powierzchni 28ar
  Łącznie 15 ar w oznaczeniu MU , 21 ar rolne, a reszta to grunty leśne. Na żadnej z działek osobno nie ma więcej niż 30ar działki rolnej/leśnej.
  Czy mogę kupić te działki od jednej osoby ?
  Pozdrawiam, Arek

  • Iwo Fisz pisze:

   Musiałbym zapoznać się z planem miejscowym, ale potencjalnie może być kłopot z uwagi na to, że część nieruchomości obejmuje grunty rolne. Kryterium 0,3 ha dotyczy nieruchomości rolnej (czyli rzeczy) a nie jej części.

   • Arek pisze:

    Czyli działki „mieszane” typu budowlano-rolna czy budowlano-leśna również podchodzą pod nowe warunki o obrocie ziemią?

    • Arek pisze:

     Uściślając:
     Działka I (25ar) – 10 arów w oznaczeniu MU i 15 arów w oznaczeniu RP/RZ
     Działka II (28ar) – 5 arów w oznaczeniu MU + 8 arów w oznaczeniu RP/RZ + 15 arów w oznaczeniu RL

 46. Marek pisze:

  Witam posiadam działke rolna o pow 0.36 ara wydane WZ w 2015r zacząłem budowac dom obecnie znajduje sie w stanie surowym nie ma planu zagospodarowania a bank odmawia mi udzielenia kredytu poniewaz zada zaswiadczenie z planu zagospodarowania lub studium którego gmina nie może mi wydać co mogę zrobić w takiej sytuacjii?

  • Iwo Fisz pisze:

   Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy jest obligatoryjne – jest Pan pewien, że nie ma studium?

   • Marek pisze:

    studium jest ale na budowe zagrodowa natomiast bank domaga sie zaswiadczenia na jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe

    • Marek pisze:

     Mam jeszcze jedno pytanie czy gdybym wydzielił małą działkę na której stoi dom to mógłbym przekształcić ją na budowlaną? W takim przypadku tez dostałbym kredyt.

     • Arek pisze:

      Dzień dobry. W jakim banku zezwalają na wykorzystanie studium, a nie tylko miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego? Bo moja działka niestety nie jest objęta MPZP, ale w studium jest jako zabudowa jednorodzinna.

 47. nada pisze:

  Prosiłabym o dokładne opisanie kto wg. nowej ustawy jest rolnikiem? (wiek,wykształcenie, zamieszkanie, od ilu lat powinien posiadać ziemię itp.)
  Dziekuję

  • Iwo Fisz pisze:

   art. 6. 1 Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo.
   2. Uważa się, że osoba fizyczna:
   1) osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli:
   a) pracuje w tym gospodarstwie,
   b) podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie;
   2) posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli uzyskała:
   a) wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe, średnie lub wyższe lub
   b) tytuł kwalifikacyjny lub tytuł zawodowy, lub tytuł zawodowy mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub
   c) wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie albo wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, albo wykształcenie średnie inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub
   d) wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie.
   3. Za staż pracy, o którym mowa w ust. 2, uznaje się okres, w którym osoba fizyczna:
   1) podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników lub
   2) prowadziła działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym o obszarze nie mniejszym niż 1 ha stanowiącym jej własność, przedmiot użytkowania wieczystego, przedmiot samoistnego posiadania lub dzierżawy, lub
   3) była zatrudniona w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę, wykonując pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej, lub
   4) wykonywała pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej w charakterze członka spółdzielni produkcji rolnej, lub
   5) odbyła staż, o którym mowa w art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415, z późn. zm.), obejmujący wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej.
   4. Przy ustalaniu powierzchni użytków rolnych, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 5 ust. 2 i 3.

   • nada pisze:

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Czyli jak dobrze zrozumiałam, mój klient (posiadacz ziemi od kilku miesięcy), nie zameldowany w danej gminie, nie może kupić ode mnie działki 31 ar, tylko 29 a? Działka obecnie ma statut rolnej, ale wydzielam z niej dwie działki i ustalam warunki zabudowy.

    p.s. w ustawie nie ma nic o tym, że rolnik poniżej 40 roku życia zwolniony jest z obowiązku zamieszkiwania w gminie od 5 lat? Nie wchodzą w grę gminy ościenne? Chyba w projekcie była o tym mowa. Coś się zmieniło?

 48. Aga pisze:

  Witam serdecznie,
  Czy zakupując działke 26 arów, na której są zabudowania gospodarcze będę mogła zmienić przeznaczenie ich na cele mieszkalne, dodam że nie jestem rolnikiem.
  W MPZP działka oznaczona jest jako siedlisko, użytek gruntowy IVb, w księdze wieczystej – grunty rolne zabudowane. Według zaświadczenia z gminy przeznaczenie jej jest „do zachowania siedliska, zabudowa mieszkaniowa jednnorodzinna i letniskowa.
  Dodatkowo do działki jest współudział w drodze – „częściowo pod uprawy polowe, częściowo przeznaczonym pod główne kompleksy leśne”. Na wyrysie z MPZP las ma być na jednym krańcu tej drogi, możne wjeżdzać do posesji od drugiej strony. Tu pojawia się kolejne pytanie, czy na prywatnej drodze dojazdowej do domu gmina może posadzić mi drzewa i zagrodzić przejazd?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Aga

  • Iwo Fisz pisze:

   Nowa ustawa nie zmienia obowiązującym MPZP – ten plan obowiązuje i może zostać zmieniony na zasadach ogólnych, przez gminę.

 49. Marcin pisze:

  Witam,

  Jestem zainteresowany kupnem domu stojącego na działce rolnej o powierzchni 98 arów. Jedynie ok 68 arów jest użytkowane do produkcji rolnej, na pozostałej części stoi dom i budynek gospodarczy, ogród. Czy sprzedający będzie miał możliwość podziału tej działki i sprzedaży mi, nie-rolnikowi, części z domem i budynkiem gospodarczym? Jeśli tak, to czy może być to działka pow. mniejszej niż 30ar, czy mniejszej, niż 50ar?

  Z góry dziękuję,

  • Iwo Fisz pisze:

   Nie umiem odpowiedzieć abstrakcyjnie, musiałbym zapoznać się z dokumentami dotyczącymi tej nieruchomości.

 50. Paweł pisze:

  Witam
  Moja żona jest właścicielem działki rolnej o powierzchni 29 ar – gleba klasy II. Gmina nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, trzeba wystąpić o warunki zabudowy. Działka z jednej strony sąsiaduje z terenem szkoły, z jednej strony jest dom teściów, z pozostałych stron są tereny rolne II klasa. Podobno w starych planach (ale jest to informacja ustna, nie mam potwierdzenia na piśmie) działka ta i okoliczne miały być brane pod uwagę jako budowlane. Dodam ze działka też jest „zaangażowana” w proces scalania (po wybudowaniu autostrady). Czy na jest sens występować o WZ czy raczej są marne szanse na wybudowanie na tej działce domu? Dodam, iż są techniczne możliwości dostarczenia wszystkich mediów i z tym nie będzie problemu, jest też dojazd droga gminna.

  • Iwo Fisz pisze:

   Trzeba zacząć od sprawdzenia starego MPZP – być może tam była wyrażona zgoda na przeznaczenie na cele nierolnicze. Jeśli nie, to trzeba rozważyć art. 7 ust. 2a ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

 51. Wojciech pisze:

  Witam pytanie bardzo ważne dla mnie a mianowicie jesli dzoałka ma 6000 metrów i posiada WZ na całość czy mogę tą działkę podzielić na 3 części po 2000 metrów i je sprzedać a WZ przepisać na te podzielone?

 52. Andrzej pisze:

  Próbuje znaleźć w internecie, artykułach, ustawach odpowiedzi na dwa nurtujące mnie pytania. Zgodnie z nową ustawą będzie można nabyć nieruchomości „które w dniu wejścia w życie ustawy, w ostatecznych decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przeznaczone są na cele inne niż rolne.”.

  Problem polega w interpretacji tego zapisu. Jedna z kancelarii notarialnych twierdzi że jeśli wniosek o warunki zabudowy został złożony przed wejściem ustawy a decyzja zostanie wydana po 1 maja 2016, takie warunki będą podlegały pod zapis w ustawie. Ta interpretacja budzi moje wątpliwości i zastanawiam się gdzie w prawie jest jej uzasadnienie.

  Druga kwestia, co z nieruchomościami rolnymi które posiadają wydane warunki przed 1 maja 2016 (zakończona procedura) natomiast są to warunki na fragment działki na której ma być wybudowany dom, natomiast cała działka nie została objęta wnioskiem. Czy takie warunki też dają możliwość zakupu całej działki?

  Ciekaw jestem Pana opinia.

  • Iwo Fisz pisze:

   Moim zdaniem, decyzja musi być ostateczna w dniu wejścia w życie ustawy. Jeśli wydano ją po wejściu w życie ustawy, to nie można polegać na art. 11 pkt 2 ustawy.

   Druga kwestia jest bardziej problematyczna – ustawa nie określa tego w sposób jasny. Wiem, że jak na razie opinie notariuszy są podzielone na ten temat. Moim zdaniem, decyzja musi obejmować nieruchomość (czyli rzecz w rozumieniu k.c.).

 53. Arkadiusz pisze:

  Dzień dobry. Czy wyłączenie o którym mowa w art 11 (działka z wydanymi WZ) dotyczy również możliwości dokonywania wpisu hipoteki powyżej aktualnej wartości?

 54. Łukasz pisze:

  Mam pytanie odnośnie sytuacji w której posiadam grunt rolny 5777 m2, w obrębie miasta i gminy, 5 i 6 klasa gruntu, bez WZ oraz Planu Zagos. Przest.
  Chcę działkę sprzedać , nie jestem rolnikiem, kupujący również.
  Czy w tej sytuacji mogę wg ustawy tylko sprzedać rolnikowi?
  W Urzędzie Miejskim otrzymałem informację, że nic nie mogę zrobić po wejściu ustawy.
  Działkę otrzymałem w spadku wiele lat temu, czy jest możliwość by w jakikolwiek sposób sprzedać działkę?
  Ta ustawa bardzo mocno działa na niekorzyść osób, które będąc posiadaczami gruntu nie są rolnikami, a chcąc sprzedać, mają związane ręce

  • Iwo Fisz pisze:

   To zbyt ogólne pytanie – musiałbym przeanalizować dokumenty dotyczące tej nieruchomości. Raczej potrzebuje Pan indywidualnej porady, nie wszystko da się załatwić w komentarzu.

 55. Katarzyna pisze:

  Witam ja natomiast mam problem innego typu 20 kwietnia podpisałam umowę kredytową na budowę domu na działce rolnej już zabudowanej (dom +budynki gospodarcze) mam problem z wpisanie hipoteki ponieważ w księdze wieczystej oprócz wspomnianej działki która ma powierzchnię 0.12 ha widnieją jeszcze inne działki o łącznej powierzchni ponad 2 ha i cały problem polega na tym że aby zrobić wpis o hipotece wymagany jest ode mnie operat szacunkowy i z tym wiąże się moje pytanie czy jeżeli przeniosę pozostałe działki rolne do innej księgi wieczystej a ta rolno budowlana o powierzchni 0,12 ha zostawię pod dotychczasowym nr to czy sąd powinien wymagać operatu szacunkowego aby wpisać hipotekę

  • Iwo Fisz pisze:

   Nie znam szczegółowej sytuacji Pani nieruchomości, ale moim zdaniem w przypadku nieruchomości rolnej o powierzchni poniżej 0,3 ha operat szacunkowy jest konieczny.

 56. marta pisze:

  Witam , mam problem zawarłam umowe przedwstępną na zakup działki 0,53ha,po wejściu w życie ustawy bank cofnął wniosek o kredyt gdyż działka to 0,16 grunty rolne zabud, 0,4 grunty orne , 0,33 pastwiska , działka jest pod jednym nr, nie jestem rolnikiem właściciel także jestem pewna że ustawa to obejmuje ale czy cokolwiek można zrobić, np zgoda na sprzedaż anr, lub przekształcenie chociaż części działki

  • marta pisze:

   a doczytałam że : z podstawowym przeznaczenie pod zabudowę zagrodową i w częsci na kdw z podstawowym przeznaczeniem pod ulice dojazdowe wewnętrzne

  • Iwo Fisz pisze:

   Nie pomogę w kontaktach z bankiem przy uzyskaniu kredytu, nie jestem specjalistą od takich spraw.

 57. Oskar pisze:

  Witam.
  Posiadam działkę 25000 mkw z wydanymi warunkami zabudowy zagrodowej w 2011 roku.
  Czy, w świetle nowych przepisów, możliwy jest podział takiej działki na mniejsze o pow. około 3200 mkw i sprzedaż na wolnym rynku?

  Z góry dziękuję i pozdrawiam
  Oskar

 58. Magda pisze:

  Witam , mam działkę wpis w kw rolna, mam z 2004 r wypis z planu zagospodarowania przestrzennego ze teren mojej działki jest położony na terenach rekreacji indywidualnej. Czy będę mogła ją teraz sprzedać nie rolnikowi jako działkę rekreacyjną?
  Z góry dziękuję i pozdrawiam
  Magda

 59. Milena pisze:

  Dzień dobry
  Czy ustawa dotyczy również działki rolnej, położonej na terenie gminy wiejskiej, o powierzchni 1169m2, która w przestrzennym planie zagospodarowania przewiduje jako „przeznaczenie podstawowe: zabudowę zagrodową, zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, usługi”. Dla rzeczonej działki zostało wydane pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego w dniu 09.03.2016r. Podczas próby odrolnienia dostaliśmy decyzję o „umorzeniu postępowania” ponieważ występują grunty klasy R IVa pochodzenia mineralnego oraz w planie tereny te są przewidziane j/w w związku z czym taka decyzja nie jest wymagana.
  Z góry dziękuję.
  Z poważaniem
  Milena

 60. Aleksandra pisze:

  Witam, czy będę mieć jakieś problemy w świetle nowej ustawy w zakupie nieruchomości o łącznej powierzchni 54 ary, z czego część jest odrolnione i stoi na niej od kilku lat dom oddany do użytku, a pozostała część jest gruntem rolnym. Czy będę musiała mieć pozwolenie od ANR?

 61. Dawid pisze:

  Witam
  Kupiłem działkę z domem i budynkiem gospodarczym który miałem zamiar remontować a okazuje się że nie mogę, zrobić żadnej rozbudowy czy adaptacji podasz bo gmina nie wyda mi warunków zabudowy.Dlaczego? Ponieważ jest to grunt klasy trzeciej podlegający ochronie. Chyba że jestem rolnikiem a nie jestem .Jedynym wyjściem ponoć jest spróbować odrolnić działkę lub dokupić i przejść na KRUS . Prawda to ? czy to jakaś parodia! Żeby nie móc wyremontować domu który już istnieje

 62. Ela pisze:

  dzień dobry,
  mamy działkę o powierzchni 0,0845 ha ( klasa RIVa) z wydanymi Warunkami Zabudowy w dniu 26-05-2014. Otrzymaliśmy również pozwolenie na budowę 21-07-2015 oraz kredyt hipoteczny z banku.
  Rozpoczęliśmy budowę i mamy problem z wpisem hipoteki do Księgi Wieczystej ze względu na nowe przepisy dotyczące gruntów ornych. Czy nasza działka ze względu na WZ i powierzchnię nie przekraczającą 0,3 ha nie powinna być wyłączona z obowiązujących aktualnie przepisów?
  z góry dziękuję
  Ela

 63. Michał pisze:

  Witam serdecznie,

  Mam dosyć konkretne pytanie. Czy w ustawie między 0,5ha a terenami przydomowymi pod ogródek jest łącznik „i”? O co mi chodzi – chcę kupić dom z działką. Dom stoi na działce budowlanej 2000m.kw. i przynależny jest do niego ogródek z działką ok 6000m..kw, która częściowo jest rolna a cześciowo budowlana (linia zagospodarowania nie pokrywa się z linią podziału gruntu na poszczególne działki). Czy będę w stanie kupić ten dom z całą działką?

  Dziękuję i pozdrawiam. Michał.

 64. Iwona pisze:

  Witam . Bardzo prosze o pomoc. Jestem włascicielem dwóch gospodarstw rolnych-15 ha z siedliskiem i 1,,20 ha z domem. Są obok siebie. Teraz chciałabym sprzedaż dom z mniejszego dospodarstwa z dwoma działkami 0,17 ha na której stoi dom i działki nie uzytkowanej rolniczo, ale będącą gruntem rolnym o pow 0,20 może 0,30 ha. Resztę gruntów chcę zostawić i uzytkować roliczo razem z wiekszym gospodarstwem . Czy jest to teraz możliwe?

  • Iwo Fisz pisze:

   Istotna jest powierzchnia – nieruchomości poniżej 0,3 ha nie podlegają nowym zasadom. To może być wyjcie – nie przekraczać tej powierzchni.

 65. Natalia pisze:

  Witam wszystkich, po bardzo długiej walce dostałam decyzję pozytywną w banku. Mam warunki zabudowy i pozwolenie na budowę z 2015 r. Dodatkowo są juz tam wylane fundamenty, czyli mozna chyba uznać że jest to teren zajęty w celach mieszkaniowych. Jutro podpisuję umowę, jednak wypłata środkow zostaje wstrzymana do czasu wykonania wpisu hipoteki. Pytanie, wpiszą czy nie? Sądy podobno mjaa teraz problemy z wpisywaniem większej warości gruntów rolnych niż są na czas ustawnawiania hipoteki. Proszę, dajcie znać czy ktoś miał podobną sytuacje?

  • maciek pisze:

   Witam Jak Pani dokonała tego cudu ze dostała Pani kredyt? My z żoną również mamy ten sam problem Mamy warunki zabudowy i pozwolenie jest już wytyczony dom ale pech jest w tym że jest to rola Bank chce od nas przekształcenia tej działki żeby nie była rola -problemy z wpisem do hipoteki

 66. Karolina pisze:

  Witam,
  według mojego rozumowania młodzi ludzie ktorzy chca pobudowac dom na dzialce MR po uchwaleniu nowej ustawy z 1 maja nie maja jakichkolwiek szans .Banki na chwile obecna nie chca kredytowac budowy domu (udzielac kredytu hipotecznego) gdyz nie maja zabezpieczenia chyba ze dysponuje sie innym domem lub mieszkaniem własnościowym ktory mozna oddac pod hipoteke a i tak uzyska sie tylko 80% wartosci domu.Nie ma juz szans na zakup siedliska ktore mozna wyremontowac.Mimo tego ze ktos ma zdolnosc kredytowa i tak kredytu nie dostanie …Czy jest szanasa na zmiane tej ustawy w najblizszych miesiacach?

  • Iwo Fisz pisze:

   Na razie nie ma zapowiedzi takich zmian. W toku prac parlamentarnych zapowiadano zmiany w tej ustawie (np. dotyczące spółdzielni rolniczych), ale nie znam planów zmian w zakresie hipotek.

 67. Agnieszka pisze:

  Witam. Posiadamy z mężem grunt rolny 0,42h III KLASY. Wymyslelismy aby wydzierżawić grunt rolnikowi, który wystąpi o odrolnienie i pozwolenie na budowę domku jednorodzinnego, po tym jak się wszystko uprawomocni chcielibyśmy aby rolnik przepisał na nas pozwolenie budowy (osoby fizyczne). Mamy MPZP na zabudowę siedliskowa. Myśli Pan, że nam to „przejdzie” w Starostwie?

  • Iwo Fisz pisze:

   Pani Agnieszko, a jaki jest cel tych wszystkich zabiegów, bo – przyznam szczerze – nie jest to dla mnie jasne?

 68. Piotr pisze:

  Witam,
  Moj znajomy jest uzytkownikiem wieczystym okolo 40-arowej dzialki w malej wiosce. Dzialka ta jest ujeta w planie zagospodarowania przestrzennego po czesci jako MNR (budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne i zagrodowe), a po czesci jako ZR (tereny zielone o szczegolnym znaczeniu przyrodniczym). Z kolei w rejestrze gruntow dzialka ta jest oznaczona czesciowo jako Bi (inne tereny zabudowane), a czesciowo PsIV (pastwiska trwale). 

  Moj znajomy czesciowo z wlasnych srodkow (a czesciowo z moich – na zasadzie prywatnej pozyczki) zbudowal na tej dzialce sredniej wielkosci hotelik/schronisko, ktore dziala od kilku lat. Oczywiscie uzyskal po drodze wszelkie potrzebne zezwolenia dla tej budowy, oraz dla prowadzenia tam dzialalnosci turystycznej/noclegowej/itp.
   
  Na czesci MNR stoi glowny budynek, a z tylu na czesci ZR jest plaski teren zielony wykorzystywany na male/tymczasowe boisko dla dzieci, albo na plac zabaw, albo jako miejsce na ognisko, itp.
   
  I kilka dni temu moj kolega usilowal u notariusza podpisac umowe przedwstepna na sprzedaz tego obiektu i prawa uzytkowania wieczystego dzialki i notariusz odmowil, poniewaz w mysl nowej ustawy, caly ten obiekt podobno mozna sprzedac tylko rolnikowi indywidualnemu z tej lub pobliskiej gminy…(???)
  Jak to wogole mozliwe?

  Przeciez inwestycja/budynek wielokrotnie przewyzsza swoja wartoscia wartosc dzialki, biznes dziala od poczatku jako niepowiazany z rolnictwem, a sama dzialka mialaby niska wartosc rolnicza (bardzo slabe ziemie, ponoc „prawie piasek”). Na tej dzialce zreszta od kilkudziesieciu lat nie bylo zadnego rolnictwa, bo od II wojny swiatowej stal tam budynek malej wiejskiej szkoly, pozniej zamknietej, ktora moj kolega przebudowal/rozbudowal na hotelik. Od kilkudziesieciu wiec lat dzialka nie jest wykorzystywana rolniczo i byloby absurdem teraz tak zaczac ja traktowac.
  Przeciez celem tej ustawy byla ponoc „ochrona ziemi rolnej przed cudzoziemcami”… Wiec to ma sie nijak do tej nieruchomosci i do dzialalnosci, ktora prowadzi moj kolega.
  Wiec jezeli to rzeczywiscie prawda, ze ta ustawa blokuje sprzedaz i ze teraz tylko okoliczny rolnik moze taka nieruchomosc zakupic (absurd!), to musza byc jakies sposoby zeby ta ustawa nie obejmowala tej sytuacji, jakies wyjatki od reguly, itp… 
  Czy moze Pan cos nam doradzic? 
  Pozdrawiam.
  PS

  • Sabina pisze:

   Dzień dobry,
   Czy ograniczenia obrotu w myśl nowej ustawy dotyczą też nieruchomości o pow. całk. 6950 m2, znajdująca się pomiędzy terenami zabudowanymi przy ulicy, składająca się z 3370 m2 tzw. Lz/uż.rolnym – zwolnione z podatku rolnego na podst. art. 12, ust. 1 pkt. 1 u.p.r.
   oraz 3580 m2 sklasyfikowane w ewidencji gruntów jako N – nieużytki i zwolnione z podatku od nieruchomości na podst. art.7 ust. pkt. 10 u.p.o.l.
   Nieruchomość ta została wpisana do projektu Studium jako teren pod zabudowę jednorodzinną i usługi. Niestety studium nie zatwierdzono przed majem 2016, natomiast dotychczasowy MPZP, gdzie nieruchomość ta była w strefie terenów rolnych, unieważniono w 2015 r.
   Z poważaniem,
   SN

   • Iwo Fisz pisze:

    Jeśli to jest nieruchomość rolna i nie ma MPZP na cele nierolnicze, to nieruchomość może podlegać ograniczeniom w obrocie .

  • Iwo Fisz pisze:

   Odpowiedziałem na maila z powyższym pytaniem.

 69. marga pisze:

  Kiedy skończy się ten bandytyzm pisowski???!! Dlaczego nie mogę sprzedać swojej ziemi komu chcę, pytam się??? Mam trochę więcej niż te nieszczęsne 30 arów, które się ulęgło w nieszczęsnych pisowskich główkach, i mam związane ręce!!! Precz z pisuarią!!!

 70. Andrzej pisze:

  Zakupiłem działkę oznaczoną jako grunty orne o pow. 3030m2.

  Działka jak i cały region objęte są planem zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem podstawowym pod zabudowę mieszkalną jednorodzinną. Transakcja została dokonana u notariusza po 1.05.216.

  Czy w przypadku takiej powierzchni będę miał problemy z uzyskaniem pozwolenia na budowę?

  Pozdrawiam,
  Andrzej

  • Iwo Fisz pisze:

   Nowe przepisy nie zmieniają zasad wydawania pozwoleń na budowę, ale to czy Pan je uzyska zależy od Pana inwestycji.

 71. Dagmara pisze:

  Dzień dobry, mam takie pytanie odnośnie darowizny ziemi rolnej. Mój tata chce przepisać mi w darowiznie kilka hektarów ziemi wraz z domem, ale nie jestem pewna czy po wejściu ustawy może zrobić to bez problemu. Dlatego gdyż nie mam wykształcenia rolniczego, ani tam nie mieszkam. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Iwo Fisz pisze:

   Osobie bliskiej można podarować nieruchomość rolną, proszę spojrzeć do wpisu z początku kwietnia 2016 r.

   • Dagmara pisze:

    Dziękuję za odpowiedź. Tak myślałam, ale chciałam mieć 100% pewność.
    Pozdrawiam, Dagmara

    • Dagmara pisze:

     Dzień dobry, Panie Iwo mam jeszcze jedno pytanie. Czy jak już dostanę ziemię w darowiźnie to czy będę mogła ją wydzierżawić? Czytałam Pana artykuł z 13 maja, ale wolę się upewnić czy jestem podmiotem uprzywilejowanym?!

    • Dagmara pisze:

     Dzień dobry, Panie Iwo mam jeszcze jedno pytanie. Czy jestem podmiotem uprzywilejowanym i bez problemu będę mogła oddać ziemię w dzierżawę?!

 72. Jakub pisze:

  Witam,
  Piszę do Pana w związku z nurtującą mnie kwestią. Co w przypadku, gdy matka(rolnik) otrzymała warunki zabudowy dnia 16.04.2016 na dom jednorodzinny w zabudowie siedliskowej na działce rolnej o powierzchni 1,18 ha (klasa III, Pastwisko). Czy istnieje możliwość podziału tej działki rolnej i wydzielenie 18 arów pod ten domek? Oraz czy rozpoczynając budowę istnieje możliwość darowania tej działki z rozpoczętą budową synowi, który nie jest rolnikiem?
  Bardzo proszę o odpowiedź.

  • Iwo Fisz pisze:

   Panie Jakubie, musiałbym zapoznać się z dokumentami – proszę skontaktować się bezpośrednio ze mną.

 73. Darek pisze:

  Witam!
  Jestem właścicielem działki o pow. ok 1,6 ha .klVI położonej w granicach miasta,bez planu zagosp.przestrz.Na początku kwietnia br.zawarłem notarialnie umowę przedwstępną sprzedaży .Czy nowa ustawa uniemożliwi mi sprzedaż tej działki?Jeśli tak to jakie są szanse aby ta trnsakcja doszła do skutku?

 74. Ryszard pisze:

  Witam, czy mogę wybudować się na działce rolnej, w studium przeznaczonej na budownictwo jednorodzinne, brak PZP – działka 33 ary ( 0,33 ha). Na działce tej stoi tylko budynek gospodarczy, naniesiony na mapę oraz jest uprawiany ogród. Działka jest klasy III a i III b. Leży przy ruchliwej ulicy, ma dostęp do drogi, wokół znajdują się domy poniemieckie, a niedaleko budowane są same bloki. Niestety nie mam ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy. Czy zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego, muszę w tej sytuacji być rolnikiem, żeby postawić dom?

  • Iwo Fisz pisze:

   Nowa ustawa nie zmienia zasad dotyczących budowy na gruntach rolnych. Proszę natomiast zwrócić uwagę na kwestię ochrony gruntów klasy III, to może być przeszkoda.

 75. Marzena pisze:

  Czy w przypadku działki powyżej 0,30 ha i IV klasie możliwe będzie uzyskanie warunków zabudowy, nie było zgody na wyłączenie w planie który utracił moc, w studium działka rolna ??

 76. Anna pisze:

  Witam! Działka ma 42 ary, z czego na wypisie z ewid. gruntów jest 31 a rolej R oraz 11 a budowlanej B. Działka jest w dzielnicy willowej ale poza granicami miasta i nie ma aktualnego mpzp. Część tej działki ok 10 arów chciałaby nabyć moja kuzynka. Czy jest możliwość nabycia części ułamkowej 1/5 na współwłasność a później zgodnie znieść współwłasność na drodze sądowej? będę wdzięczna za info. pozdrawiam.

  • Anna pisze:

   ..chciałam jeszcze dodać, że kuzynka ma uprawnienia rolnicze, od wielu lat (grubo ponad 5lat) zamieszkuje i osobiście prowadzi gospodarstwo rolne na terenie tej samej gminy.

  • Iwo Fisz pisze:

   Proszę spojrzeć do wpisu z 5 kwietnia 2016 r., pisałem tam o nabyciu nieruchomości przez osoby bliskie.

 77. JOLANTA pisze:

  Witam
  Posiadam działkę 32 ary w tym jest 25ar grunty orne z planem zagospodarowania z roku 2005 jako tereny zagrodowej i zabudowy mieszkaniowej, jednorodzinnej
  a 7 ar grunty zadrzewione i zakrzewione w planie jako teren zieleni nieurządzonej
  w opisie jest także uwaga, że w/w działki nie są przeznaczone do zalesienia i nie wydano decyzji o warunkach zabudowy
  Proszę mi odpowiedzieć czy w/w działkę mogę sprzedać całą bez żadnych problemów po wejściu w życie nowej ustawy.

 78. Małgorzata pisze:

  Dołączam do pytania Pani Jolanty – tzn. czy działki objęte MPZP, które mają przeznaczenie „mieszane” czyli np: funkcja podstawowa budownictwo jednorodzinne z dopuszczeniem zabudowy zagrodowej , traktowane są jako nieruchomości rolne i podlegają nowej ustawie w momencie chęci kupna/sprzedaży takich działek?

 79. Beata pisze:

  witam jeżeli jest mpzp i jest działka w funkcji mieszkaniowej jest traktowana jak budowlana. Każdym banku otrzyma Pani kredyt

 80. maciek pisze:

  Witam Posiadam działkę rolną klasy |V na która została wydana decyzja o warunkach zabudowy oraz pozwolenie Zostało również zgłoszone do nadzoru rozpoczęcie robót budowlanych Z żoną staramy się w banku o kredyt na budowę Obecnie bank wymaga od nas przekształcenia działki na budowlana z powodu zmiany przepisów dotyczących gruntów rolnych W wyniku problemów z wpisem do hipoteki W jaki sposób mamy to zrobić? Nie ma mpzp w studium widnieje nasza działka jako rola Proszę o informacje Pozdrawiam

 81. Karol pisze:

  witam
  Mo ojciec rolnik chce przekazac mi działkę z warunkami zabudowy działka wielkości 35 arów ja nie jestem rolnikiem czy może to zrobić w formie darowizny

 82. ewa pisze:

  Witam. Chcę kupić działkę rolną z wyznaczonymi liniami zabudowy siedliskowej. Nie jestem rolnikiem.działka ma 4850mKw. Działka posiada MPZP. czy otrzymam pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego.

  • Iwo Fisz pisze:

   Nie wiem – trzeba przeanalizować MPZP i to, co chce Pani zbudować. MPZP jest aktem prawa miejscowego i stanowi prawo powszechnie obowiązujące na tym obszarze.

 83. Hubert pisze:

  Witam,
  Jestem posiadaczem 3 ha gruntów rolnych, które uprawiam, od 10 lat mieszkam w innej gminie gdzie również pracuję(nie opłacam KRUS), chciałbym tu kupić działkę i pobudować na niej dom i budynki z przeznaczeniem na sprzęt rolniczy. W świetle nowych przepisów rozumiem, że definicję rolnika spełniam. Znalazłem działkę rolną 0,8 ha z częścią przeznaczoną pod zabudowę zagrodową. Czy w takiej sytuacji mogę zakupić tę działkę i pobudować budynki?

  • Iwo Fisz pisze:

   Nie wiem czy spełnia Pan definicję rolnika indywidualnego, nie znam wszystkich szczegółów. Co do budowy – nowa ustawa nie zmienia zasad budowy na gruntach rolnych, trzeba zacząć od tego czy teren jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a jeśli tak – to jakie są jego postanowienia.

 84. Marcin pisze:

  Witam
  Działka o powierzchni 3 ha ponad 30 lat temu została podzielona na działki pracownicze pacownikom nadleśnictwa należące do skarbu państwa ( 34 działki ). Między działkowcami a nadleśnictwem są zawierane umowy dzierzawy. Przez ten okres zostały zagospodarowane i postawione domki (altanki). My jako użytkownicy tych gruntów chcemy nabyć te dzialki i utrzymać postawione naniesienie.
  1) czy my jako uzytkownicy tych gruntow mamy prawo pierwokupu tych działek ?
  2) czy nadleśnictwo może nakazać rozbiórkę domków i wypowiedzieć umowę ?
  Obserwujemy to forum od jakiegoś czasu i postanowiliśmy napisać bo może Pan nam pomoże i podpowie co mamy zrobić i jak można rozwiązać nasz problem.
  Pozdrawiam
  Marcin

  • Iwo Fisz pisze:

   Panie Marcinie, musiałbym zapoznać się z tą sprawą, żeby móc coś powiedzieć – opis w komentarzu to za mało. Jeśli potrzebuje Pan porady, to proszę kontaktować się ze mną bezpośrednio.

 85. Mateus pisze:

  Dzień dobry, Mam takie pytanie ponieważ jestem po umowie przedwstępnej na działkę użytku rolnego V kl. Która nie ma mpzp lecz w studium uwarunkowań ta działka ma oznaczenie MN czyli tkanka miejska.Dla działki były wydane ostateczne WZ przed 30.04.16 lecz była to jedna duża działka a Ja kupuję jej 1/3 czesc czyli 900m2 która została podzielona co za tym idzie WZ na moją działkę straciło ważność po podziale.Moje pytanie czy w tej sytuacji mogę kupić taka działkę i czy będzie można się na niej budować?

  • Iwo Fisz pisze:

   Niestety, bez znajomości szczegółów sprawy nie jestem w stanie pomóc. Proszę pamiętać, że nowe przepisy nie obejmują nieruchomości rolnych poniżej 0,3 ha.

 86. bolik pisze:

  na terenie miasta mam działkę o pow. 1008 m/2 jest plan zagospodarowania przestrzennego teren pod budownictwo jednorodzinne grunt RIIIb czy wymaga wyłączenia z produkcji rolnej i w związku z tym opłaty za wyłączenie
  pozdrawiam olik

  • Iwo Fisz pisze:

   Proszę spojrzeć do art. 11 i nast. ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, ona dotyczy tych kwestii. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego nic w tym zakresie nie zmienia.

 87. Artur pisze:

  Mam pytanie może ktoś się orientuje, czy zabudowa zagrodowa w planie zagospodarowania przestrzennego poniżej tekst z uchwały (uchwała z 2003 roku) wpisuje się w ograniczenia w sprzedaży w myśl przepisów z nowej ustawy?
  „b) teren zabudowy zagrodowej z możliwością prowadzenia działalności
  turystycznej i rekreacyjnej oznaczony na rysunku planu symbolem
  1MR/UT,
  „6) na terenie zabudowy zagrodowej z możliwością prowadzenia
  działalności turystycznej i rekreacyjnej oznaczonym na rysunku planu
  symbolem 1MR/UT ustala się następujące zasady zagospodarowania:
  a) lokalizacja budynków na działce zgodnie z nieprzekraczalnymi
  liniami zabudowy określonymi na rysunku planu,
  b) budynki mieszkalne jednorodzinne, w układzie wolno stojącym,
  c) minimalna powierzchnia działki – 6000 m2 ,”

 88. Mario pisze:

  Witam, jeszcze pytanie do n/w art. 11 ustawy.
  Czy dla „skutecznej” sprzedaży działki rolnej o pow. 3008 m.kw., dla której wydana została (przed wejściem w życie ustawy) ostateczna decyzja o warunkach zabudowy dla funkcji zabudowa rekreacyjna – indywidualny dom wypoczynkowy, wystarczająca będzie sama ta decyzja czy też niezbędne jest jeszcze wyłączenie tej działki spod produkcji rolnej (czyli zmiana przeznaczenia w ewidencji gruntów). Pytam, ponieważ pojawiają się różne interpretacje dotyczące tej sytuacji zgłaszane przez notariuszy z różnych regionów kraju a konsekwencje mogą i niestety już są dalekosiężne.

  Art. 11. Przepisów ustawy zmienianej w art. 7, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, nie stosuje się do:
  1) gruntów rolnych zabudowanych o powierzchni nie przekraczającej 0,5 ha, które w dniu wejścia w życie ustawy, zajęte są pod budynki mieszkalne oraz budynki, budowle i urządzenia niewykorzystywane obecnie do produkcji rolniczej, wraz z gruntami do nich przyległymi umożliwiającymi ich właściwe wykorzystanie oraz zajętymi na urządzenie ogródka przydomowego – jeżeli grunty te tworzą zorganizowaną całość gospodarczą oraz nie zostały wyłączone z produkcji rolnej w rozumieniu ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 909, 1338 i 1695);
  2) nieruchomości rolnych, które w dniu wejścia w życie ustawy, w ostatecznych decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przeznaczone są na cele inne niż rolne.

  • Iwo Fisz pisze:

   Jeśli decyzja WZ była ostateczna przed wejściem w życie nowych przepisów, dotyczyła przeznaczenia innego niż rolne i obejmowała całą nieruchomość, to wyłączenie z produkcji rolnej nie jest konieczne, aby móc sprzedać.

 89. magda pisze:

  Witam! jak to jest posiadam działkę rolną o pow, niecałego 1h z zagospodarowaniem przestrzennym Gminy i Miasta co jest wpisane w akcie notarialnym i teraz moje pytanie czy mogę to sprzedać pod działki budowlane ? Bardzo dziękuję za pomoc

 90. Tomasz pisze:

  Witam.
  Czy nie bedac rolnikiem i chcąc kupić działkę o pow.1500mkw prawo pierwokupu bedzie miała ANR lub sasiedzi???

  • Iwo Fisz pisze:

   Nie, ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego w nowym brzmieniu nie jest stosowana do nieruchomości o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha.

 91. Basia pisze:

  Witam,
  Mam bardzo proste i konkretne pytanie, na które w tej zawiłej ustawie nie znalazłam odpowiedzi.
  Mianowicie, czy w przypadku gdy dziś wystąpię i uzyskam WZ dla działki o powierzchni 0,6ha (w ewidencji gruntów sklasyfikowanej jako rola IV) dalej będę mogła ją sprzedać tylko rolnikowi, czy będzie to już działka budowlana?

 92. Wiola pisze:

  Witam chce zakupić nieruchomość dom który stoi na działce 16 arów. Część działki jest budowlana 6 arów część rolna 10 arów. To jest jedna działka zabudowana stoi na niej dom jednorodzinny. Nie ma tam zagospodarowania przestrzennego. Bank odmawia mi kredytu hipotecznego ze względu na to ustawę . Czy możecie mi coś poradzić.

 93. Darek pisze:

  Witam, w kwietniu podpisałem akt notarialny zakupu nieruchomości. Działka rolna w graniach m. st. Warszawy powierzchnia 3921 m2. Zakupiłem 1/2 udziału. Miałem plan aby sądownie podzielić nieruchomość i następnie dokupić drugą połowę. Teraz notariusz podchodzi sceptycznie do sądowego podziału na skutek zawartej w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego definicji nabycia nieruchomości rolnej, którą podaję poniżej :

  „nabyciu nieruchomości rolnej – należy przez to rozumieć przeniesienie własności nieruchomości rolnej lub nabycie własności nieruchomości rolnej w wyniku dokonania czynności prawnej lub orzeczenia sądu albo organu administracji publicznej, a także innego zdarzenia prawnego”.

  Czy słusznie ?

 94. Joanna pisze:

  Witam, Jestem zainteresowana kupnem niewielkiej działki od sąsiada aby powiększyć swoją działkę 30 arową (jestem córką rolnika), Czy sąsiad posiadający działkę rolną ponad 2 ha będzie mógł wydzielić z niej dla mnie działkę mniejszą niż 30 arów oraz czy zezwala na to prawo geodezyjne.

 95. Marta pisze:

  Szanowny Panie,
  Jestem zainteresowana kupnem działki o powierzchni dokładnie 0,3 ha. Działka objęta jest MPZP i w większej części 0,18 ha przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną (MN), reszta to część rolna (R). Czy w świetle nowej ustawy mogę nabyć tę nieruchomość nie będąc rolnikiem?

  Z góry dziękuję za pomoc.

  • Iwo Fisz pisze:

   Pisałem o tym wiele razy – ustawa tego nie rozstrzyga, obecnie przeważa pogląd, że takie nieruchomości są uznawane za rolne.

 96. Marcin pisze:

  Przed wejściem ustawy miałem jedną działkę o pow. 3ha. Zostały dla niej wydane warunki zabudowy (ostateczne). 2 maja dokonałem podziału na dwie działki np. 100 na 100/1 i 100/2 o powierzchni 2, 1 ha i 0,9 ha. Wydane warunki graficznie obejmują działkę o pow. 0,9 ha. Czy wydane warunki obowiązują ?

  • Iwo Fisz pisze:

   Problem obowiązywania WZ po podziale nieruchomości jest „klasyczny” – jest o to niestety spór od lat. Przeważa pogląd, że WZ traci się na skutek podziału.

 97. Robert pisze:

  Witam mam pytanie chce wziąć kredyt na kupno działki i budowy domy działka ma 1004 m2 ma MPZP jest oznaczona jako działka rolno-mieszkaniowa wszystkie wytyczne na temat konstrukcji domków jednorodzinnych są wpisane w MPZP, w księdze wieczystej jest wpisane ze są to grunty orne V kategorii, czy w tej sytuacji mogę się starać o kredyt i bank mi zaakceptuje taka działkę i udzieli kredytu na działkę i na budowę domu
  Proszę o odpowiedz

  • Iwo Fisz pisze:

   Nie wiem czy bank udzieli kredytu – nie zajmuję się pozyskiwaniem kredytów. Myślę, że trzeba szukać pomocy u doradcy kredytowego.

 98. Grzegorz pisze:

  Witam
  Czytają różne informacje trochę się pogubiłem.Chcę sprzedać działkę (2021 m2) w mieście objęto miejskim planem zagospodarowania przestrzennego, w księdze wieczystej widnieje jako rola. Plan przewiduje tą działkę pod budownictwo mieszkaniowe, mam zaświadczenie z urzędu miasta o przeznaczeniu działki.
  Czy w takim razie ta działka podlega ustawie czy nie.

 99. Maciek pisze:

  Witam. Panie Iwo mam pytanie. 5 maja ’16 dostalem warunki zabudowy na dzialce rolnej w zabudowie zagrodowej W polowie maja tego roku kupilem ta dzialke 23ar, czy bede mial problemy z wydaniem pozwolenia na budowe?

  • Iwo Fisz pisze:

   Nowe przepisy nie zmieniają zasad udzielania pozwolenia na budowę – one dotyczą przede wszystkim obrotu nieruchomościami rolnymi i obowiązków z tym związanych.

 100. Marlena pisze:

  Witam serdecznie:)
  Sprawa wygląda następująco. Wujek mój posiada działkę rolną. Chciałby z tej działki wydzielić mniejszą działkę 30×30 m i podarować mi ją jako darowiznę. Moje pytanie brzmi czy na takiej działce istnieje szansa abym mogła postawić tam dom? działka nie ma MPZP ale chciałabym złożyć wniosek o WZ

  • Iwo Fisz pisze:

   Pani Marleno, nie wiem czy istnieje taka szansa – nie wiem nic ani o tej nieruchomości, ani o planowanej inwestycji…

 101. Agnieszka pisze:

  Witam serdecznie,
  mam działkę w mieście w środku osiedla mieszkaniowego, przeznaczoną w Studium uwarunkowań pod cele budownictwa jednorodzinnego, nie ma jeszcze MPZP. Działka ma 3260 m2 z czego 2200 to grunty orne kategoria RVI, a pozostała cześć 1060 m2 to Lasy kategoria LsVI. Decyzja o warunkach zabudowy została wydana po wejściu w życie ustawy, na dzień dzisiejszy jest już ostateczna. W decyzji jest zapis, że grunty nie wymagają uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne. Poza tym gruntów ornych jest mniej niż 3000 m2 jak stanowi ustawa – Czy mogę więc sprzedać tą działkę osobie nie będącej rolnikiem?
  Oczywiście wiem, że będzie prawo pierwokupu lasów, ale interesuje mnie czy w ogóle mogę sprzedać?

 102. iRENA pisze:

  Witam serdecznie
  Chce kupic dzialke 2005 m2 w miescie Gdansku pod budowe domu jednorodzinnego. W okolicy sa juz pojedynczne domy jednorodzinne. Dzialka ma plan zagospodarowania przestrzennego I warunki zabudowy wydane przez Urzad Miasta. Tuz przed podpisaniem umowy przedwstepnej agenta powiadomila mnie ze dzialka ta to ziemia rolna klasy 3, I ze w przyszlosci zeby uzyskac pozwolenie na budowe musze zaplacic okolo 50 tys zl.
  Czy taka dzialke moge kupowac czy lepiej z niej zrezygnowac.
  Dziekuje za odpowiedz.

 103. Natalia pisze:

  Witam,
  Chciałabym kupić działkę 11.100 m2 w 1/4 budowlaną, >3000m2 rolną i leśną od osoby prywatnej pod zabudowę letniskową. Nie mam statusu rolnika.
  Czy jest szansa aby zgodnie z nowym prawem taką działkę zakupić? Jeśli tak, byłabym zainteresowana pomocą prawną, bardzo proszę o kontakt indywidualny.

 104. Tomasz pisze:

  Witam

  Posiadam działkę o powierzchni dokładnie 3000 m2 (30 arów) którą chciałbym sprzedać. Czy nowa ustawa będzie blokować mi taką możliwość???

  • Iwo Fisz pisze:

   Jeśli jest to nieruchomość rolna, to podlega ona nowym regulacjom. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego nie dotyczy nieruchomości o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha. Nieruchomości rolne o powierzchni 0,3 ha podlegają tym regulacjom.

 105. Alicja pisze:

  Dzień Dobry
  Posiadam działkę rolną w obrębie granic miasta o pow. 9000 m2 z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego – który zakłada budownictwo wielorodznne i jednorodzinne. Czy mogę taką działkę sprzedać dowolnemu klientowi?

 106. Magdalena pisze:

  Witam, posiadam działkę o powierzchni 10,54 ara widniejącą w ewidencji jako grunty orne. Czy jako nie rolnik będę mogła zbudować na niej dom?

 107. Iwona pisze:

  Witam,
  jestem współwłaścicielką domu na działce 60 arowej połóżonego na wsi, i mieszkam tam od ponad 20 lat. Obecnie chcemy kupić razem z partnerem mieszkającym w mieście dom na wsi na dużej 80 arowej działce od prywatnego właściciela. Czy jest to możliwe bez pierwokupu ze strony Państwa?
  Pozdrawiam

  • Iwo Fisz pisze:

   Pierwsza kwestia to czy nieruchomość, którą chcecie Państwo kupić jest nieruchomością rolną. Trzeba sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i ewidencję gruntów i budynków.

 108. Łukasz pisze:

  Witam .
  Pytanie do Pana Iwo Fisza mianowicie kupiłem działkę 1000 m2 z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w planie ujęte jest ,zę teren przeznaczony jest – przeznaczenie terenu MN – teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej . Działka na wpis w hipotece jako działka orna zaznaczam ze ziemia jest III klasy odebrałem juz pozwolenie na budowę ale banki w związku ze stara ustawą nie chciały udzielić kredytu czy w związku z wprowadzeniem nowelizacji ustawy mam szanse na otrzymanie kredyty .Pozdrawiam serdecznie liczę na Pana odpowiedź.

  • Iwo Fisz pisze:

   Jeśli nieruchomość jest w MPZP przeznaczona na cele nierolnicze, to nie jest to nieruchomość rolna. Trudno mi natomiast powiedzieć czy Pan dostanie kredyt – udzielanie kredytów i procedury bankowe z tym związane to nie moja specjalizacja.

 109. Anna pisze:

  Witam,
  jestem jednym z dziesięciu spadkobierców-odziedziczyliśmy gospodarstwo rolne (niecałe 4 ha). Trwa sprawa o zniesienie współwłasności. Czy ja i dwie inne osoby niebędące rolnikami możemy przejąć tę ziemię? jeśli tak-czy będziemy mogli j zaraz po przejęciu sprzedać?

 110. Wojtek pisze:

  Witam ,
  Posiadam dzialke 71ar. w calosci budowlana. Czy moge ja sprzedac w calosci ? Pytam bo pewni Panstwo zainteresowani nia stwierdzili mi ,ze od 2016 roku mozna sprzedac nie wiecej niz 35ar w jednym kawalku bardzo Prosze Panie Iwo o pomoc i odpowiedz na maila .pozdrawiam serdecznie Wojtek

 111. Sławomir pisze:

  Witam mam rozumieć zatem że plan automatycznego odróżnienia gruntów rolnych w obrębie miast nie weszły w źycie i wszystko w dalszym ciągu zależy od planów zagospodarowania przestrzennego?

  • Iwo Fisz pisze:

   Na razie przepis art. 10a ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych nie został zmieniony – wyłącza on stosowanie przepisów o przeznaczeniu na cele nierolnicze, ale nie przepisów o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej.

 112. Rafał pisze:

  Witam,
  Mamy podpisaną umowę przedwstępną – notarialną jeszcze w ubiegłym roku.
  Dom jest na działce budowlanej i do niej przynależy droga dojazdowa w której mamy udział. Droga ta jest jako grunt rolny.
  Czy ustawa ta blokuje teraz nam zakup tej nieruchomości. Czy droga ta jest niezbędnym gruntem do domu?
  Proszę o pomoc

  • Iwo Fisz pisze:

   Musiałbym przeanalizować sytuację Państwa nieruchomości i treść umowy przedwstępnej – zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną.

 113. Monika pisze:

  Posiadam działkę rolną, która w nowym studium figuruje jako budowlana – czy istnieje jakaś możliwość szybszego rozpoczęcia budowy zanim zostanie uchwalony nowy plan zagospodarowania? Czy Gmina ma jakiś ustawowy termin w jakim taki plan musi uchwalić?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Iwo Fisz pisze:

   Co do zasady – nie, nie ma takiego terminu (pomijając sytuację, gdy przepis wyraźnie przewiduje jakiś termin na uchwalenie planu). Jeśli MPZP nie ma, to może Pani wystąpić o warunki zabudowy.

 114. Anna pisze:

  Dzień dobry. Czy działka rolna o pow.1,4 ha objęta mpzp z przeznaczeniem tereny rolne z możliwością tworzenia nowych siedlisk na działkach o powierzchni powyżej 1,01 ha dla której zostało wydane pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego,budynku gospodarczego oraz szczelnego zbiornika na nieczystości płynne w zabudowie siedliskowej również podlega pod ustawę z dnia 14.04.2016 o wstrzymaniu sprzedaży….. tzn.nabyć ją może tylko rolnik indywidualny?
  Pozdrawiam.

  • Iwo Fisz pisze:

   Istnieje spora szansa, że podlega ona nowym regulacjom, ale żeby udzielić stanowczej odpowiedzi musiałby przeanalizować dokumenty dotyczącej tej nieruchomości.

 115. Monika pisze:

  Dzień Dobry – czy powołując się na art 11 pkt 1 (przepis przejściowy) -można sprzedać poza ustawą – działkę gruntu o pow. 0,4 ha z domem. W ewidencji opisaną jako użytki rolne, sady i grunty orne – a w planie zagospodarowania przestrzennego 80% podchodzi pod zabudowę mieszkaniową, a 20% pod grunty rolne – można sprzedać „nie rolnikowi” – jeżeli tak to na jaki okres są ustalone te przepisy przejściowe – jak bardzo trzeba się śpieszyć ?

  • Iwo Fisz pisze:

   Te przepisy przejściowe nie mają określonego terminu obowiązywania. Dotyczącą one stanów faktycznych „zawieszonych” między starymi, a nowymi regulacjami. Co do możliwości sprzedaży – musiałbym przeanalizować dokumenty dotyczące tej nieruchomości.

 116. Patrycja pisze:

  Wspólnie z partnerem jesteśmy zainteresowani kupnem działki o pow. ok 0,5 ha. Znaleźliśmy działkę rolną na której stoi jak się okazało nie dom, tylko budynek gospodarczy niewykorzystywany na cele rolne (właściciel miał przerabiać go na własny dom jednak zrezygnował). Powierzchnia całej działki to ok 2,5 ha. Klasy użytków: RIIIb ,RIV, S-RIVa, B-RIVa. Fragment który nas ineteresuje to RIV i B-RIVa. Czy mamy możliwość zakupu działki do 0,5 ha na której stoi budynek? Czy właściciel musiał by wyznaczyć tylko do 0,3 ha ziemi a następnie 0,2 ha, abyśmy my, nierolnicy, mogli ją kupić ? Czy lepszym rozwiązaniem byłoby przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny? Mamy zamiar wykorzystać go pod działalność a dom zbudować nowy, więc nie wiem czy nie byłoby to tylko utrudnienie.

  • Patrycja pisze:

   Dodam, że na tym terenie nie ma mpzp. A rodzaj wg KŚT oraz główna funkcja budynku to: budynki produkcyjne usługowe i gospodarcze dla rolnictwa, budynek składowy w gospodarstwie rolnym

  • Iwo Fisz pisze:

   Zadała Pani wiele pytań, ale nie da się odpowiedzieć na nie bez analizy sytuacji tej nieruchomości. Jak rozumiem, pierwszym etapem miałby być podział – trzeba sprawdzić czy jest on dopuszczalny. Jeśli potrzebuje Pani pomocy przy tej transakcji, to zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną (zakładka „Kontakt” na górze).

 117. Przemek pisze:

  Jestem prywatnym właścicielem działki rolnej (klasa gruntu VI) 930 m2 od 2000 roku, położonej 2 kilometry od miasta. O warunki zabudowy wystąpiłem w maju 2016, a decyzję otrzymałem w lipcu na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz garażu. Moje pytanie jest następujące- czy obejmują mnie warunki nowej ustawy rolnej i czy mogę tę działkę sprzedać nierolnikowi? Czy sprzedając mogę określać tę działkę jako budowlaną?

 118. Halina pisze:

  Czy po 01.05.2016 istnieje możliwość przekształcenia działki rolnej w budowlaną jeśli jestem w trakcie załatwiania warunków zabudowy. Działka na RVI

 119. jagoda pisze:

  Jestem zainteresoawna kupnem nieruchomosci, skladajacej sie z 3 osobnych dzialek, przez ktore przechodzi dom mieszkalny (!) i wszystkie dzialki tworza calosc. Wspolnie dzialek rolnych kl.4 i 5 jest 0.38 ha. Czy w takim razie ten przepis ma zastosowanie? A czy dzialki wczesniej (10 lat temu przed budowa domu) musialy byc odrolniane? I co w przypadku kiedy nie zostaly odrolnione i kawalek domu przechodzi przez te dzialki? Dziekuje za odpowiedz.

  • Iwo Fisz pisze:

   O ile nie ma tam MPZP, który przeznaczałby nieruchomość na cele inne niż rolne, to jest szansa, że jest to nieruchomość rolna i że podlega ograniczeniom. Co do wyłączenia z produkcji rolnej – nie mogę odpowiedzieć bez szczegółowych danych o tym terenie.

 120. Grzegorz pisze:

  Witam,
  Zwracam się z prośbą o informację jakie są możliwości zmiany obowiązującego MPZP na działce rolnej ok 3400m2 – klasy ziemi IIIb i częściowo IVa . chciałbym uzyskać możliwość budowy domu jednorodzinnego. Aktualnie MPZP określa działkę jako rolną bez możliwości zabudowy. Gmina przygotowuje się do zmiany MPZP na tym obszarze. Czy możliwe jest wprowadzenie zmian bez zmiany klasy gruntu z IIIb? Studium również określa teren na którym jest działka jako rolny.

 121. Karol pisze:

  Witam serdecznie.
  Mam okazje kupić dom jednorodzinny wraz z dwoma budynkami gospodarczymi (garaże). Dom jest posadowiony na działce 0.36 ha . w księdze wieczystej widnieje jako GRUNT ORNY, GRUNTY ROLNE ZABUDOWANE . Oczywiście nie jestem rolnikiem oraz chcę kupić nieruchomość pod hipotekę. Czy stoi coś na przeszkodzie w zakupie takiej powierzchni gruntu z domem? Czy obecny właściciel musi zrobić jakąś aktualizację? Z góry dziękuje za pomoc .

  • Iwo Fisz pisze:

   Jeśli jest to nieruchomość rolna, to obrót nią może podlegać ograniczeniom. Trzeba przeanalizować sytuację tej nieruchomości, z uwzględnieniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (jeśli obowiązuje) i możliwości zastosowania przepisów przejściowych do ustawy nowelizacyjnej (art. 11).

 122. Patryk pisze:

  Witam serdecznie!Mam dwie działki orne, każda po 8 arów klasy IIIb bez mpzp kupione w 2010 i 2014.Na jednej z nich chciałbym się pobudowac.Kolezanka która kupiła działkę w 2007 roku ma zapis że jest to działka budowlano-uslugowa zgodnie z mpzp.Dzialki dzielone były 1997 rok,kiedy jeszcze obowiązywał mpzp.Pani notariusz poinformowała nas ze różnicy nie ma bo kiedyś gmina miała mpzp a teraz jej na nią nie stać.Stad pytanie czy mogę pobudowac dom jednorodzinny?Bede wdzięczny za pomoc w tej sprawie 🙂

  • Iwo Fisz pisze:

   Różnica między terenami objętymi, a nieobjętymi MPZP jest bardzo duża. W Pana przypadku, problemem może być np. grunt klasy III i jego ochrona, wynikającą z przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. jeśli potrzebuje Pan pomocy w tej sprawie, to zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną (zakładka „Kontakt” na górze).

 123. Mariusz pisze:

  Witam.

  Przez 2 lata ogłaszałem się że sprzedam 5 ha pastwisk. Niestety jak to bywa w życiu jak nie było ograniczeń to nie było kupców. Obecnie są ograniczenia i znalazł się chętny.

  Proszę o informację na jakich warunkach, komu i czy w ogóle mogę sprzedać działkę o powierzchni 55600 m2 z czego 54900 m2 stanowią PS-pastwiska trwałe a pozostałe to las?

  • Iwo Fisz pisze:

   Jeśli potrzebuje Pan pomocy w tej sprawie, to zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną (zakładka „Kontakt” na górze).

 124. Tomek pisze:

  Witam,

  posiadam działkę o powierzchni 5ha jako grunt rolny, w miejscowości bez planu przestrzennego. Chciałem teraz wydzielic dwie działki po 15arów. Moje pytanie czy jest jakis podatek, który musiał bym zapłacić za sprzedaż takich działek. Kiedyś ktoś mi mówił, że należy sprzedawać działki min po 30 arów aby nie płacić dużego podatku – czy to prawda ?

 125. Katarzyna pisze:

  Witam,jestem właścicielką domu, który jest położony na gruntach ornych ( według planu zagospodarowania przestrzennego oznaczone symbolem Rp) na działce o powierzchni 45 arów,chciałabym sprzedać dom,nabywcami nie są rolnicy (zwykli ludzie z miasta). Moje pytanie, to czy ci ludzie mogą bez problemów kupić tan dom ode mnie?

  • Iwo Fisz pisze:

   Nie znam szczegółowej sytuacji Pani nieruchomości. Trzeba przeanalizować plan miejscowy pod kątem uznania tej nieruchomości za nieruchomość rolną. Jeśli potrzebuje Pani pomocy, to zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną (zakładka „Kontakt” na górze).

 126. Damian pisze:

  Witam i prosze o pomoc !
  Kupilem dzialke rolna o powierzchni zaledwie 1500m2 w 2014 roku na ktore zostaly wydane warunki zabudowy na poprzedniego wlasciciela, podczas sprzedazy nie dostalem tych WZ bo niby rzekomo został dokument zgubiony, a teraz chce zacac budowe i zacząłem starać sie o wydanie nowych WZ i jest już problem bo nie jestem rolnikiem. Co moge zrobic w tej sytuacji??
  Prosze o pomoc

  • Iwo Fisz pisze:

   Decyzję o warunkach zabudowy można przenieść – za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innej osoby, jeżeli przyjmuje ona wszystkie warunki zawarte w tej decyzji. Stronami w postępowaniu o przeniesienie decyzji są jedynie podmioty, między którymi ma być dokonane jej przeniesienie. Zgubienie dokumentu przez poprzedniego właściciela nie powinno być problemem, jeśli decyzja znajduje się we właściwym urzędzie.

 127. Damian pisze:

  Zapomniałem dodać, że gmina nie posiada zagospodarowania przestrzennego

 128. Krzysiek pisze:

  Witam
  Chce zakupić pole orne o powierzchni 1,85ha. Jest to grunt III klasy. dojazd drogą asfaltową. Pole znajduje się w sąsiedztwie zabudowań. Jestem osobą fizyczną, chciałbym zakupić to pole i podzielić je na działki budowlane, czy to będzie możliwe? Mój brat jest rolnikiem w inne wsi jeżeli ja miał bym problem z zakupem to czy on mógł by to kupić i później mi podarować? Reasumując w jaki sposób mogę nabyć ta działkę żeby później móc swobodnie ja podzielić na działki budowlane i wybudować się na nich wraz z moją rodziną i braćmi, a resztę działek sprzedać.

  • Iwo Fisz pisze:

   Jeśli jest to grunt klasy III i nie został przeznaczony na cele nierolnicze w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, to może być to utrudnione lub niemożliwe. Proszę zwrócić uwagę na przepis art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz art. 61 ust. 1 pkt 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

 129. Stefan pisze:

  Rzeczowo i fachowo napisany tekst tudzież komentarze pana radcy Fisza. Mam pytanie ogólne, bo kursują różne błędne opinie: podatek dochodowy 19% przy sprzedaży nieruchomości (u mnie działki) nalicza fiskus od daty zakupu przez 5 lat, czy od daty przekształcenia?

 130. Magdalena pisze:

  Dzień dobry, czy można się z Panem umówić w sprawie działki rolnej, która ma ponad 1ha i na którą zostały kilka lat temu wydane W Z na budowę osiedla? Bardzo proszę o kontakt, mieszkam w Warszawie.

 131. Justyna pisze:

  Witam i z góry przepraszam za ponawianie pytania, jeśli padło, ale komentarzy bardzo dużo, zdołałam przebrnąć tylko przez część. Będę ogromnie wdzięczna za pomoc.
  Nabyliśmy działkę rolną na terenie bez MPZP. Były już wydane warunki zabudowy, ale na inną osobę, natomiast my o warunki wystąpiliśmy po zakupie (kwiecień/maj). Otrzymaliśmy warunki całkiem niedawno. I teraz pytanie, czy tę działkę możemy sprzedać osobie, która nie jest rolnikiem w chwili, gdy te warunki zostały wydane po wejściu ustawy w życie? Czy ma tu znaczenie fakt, że przed ustawą były wydane na inną osobę?

  Pozdrawiam serdecznie i dziękuję z góry za odpowiedź,
  Justyna

  • Iwo Fisz pisze:

   Jeśli poprzednie warunki zabudowy były ostateczne w dniu 30 kwietnia 2016 r. i dotyczyły celu innego niż rolny, to jest to warte rozważenia. Powinniście Państwo sprawdzić tę kwestię – w urzędzie gminy prowadzony jet rejestr wydanych decyzji o warunkach zabudowy.

 132. Jagoda pisze:

  Witam, moje pytanie co oznacza określenie ostateczna decyzja o warunkach zabudowy? Mianowicie chcę kupić działkę rolną klasa ziemi IV o powierzchni 40 ar na którą w 2008 roku zostały wydane warunki zabudowy. Jako nie rolnik mogę czy nie mogę? z góry dziękuję i pozdrawiam

  • Iwo Fisz pisze:

   Mówiąc najprościej, ostateczna decyzja to decyzja, od której nie służy odwołanie. Może być to decyzja organu I instancji, która nie została zaskarżona odwołaniem lub decyzja organu odwoławczego.

 133. Jagoda pisze:

  i jeszcze jedno pytanie. jeżeli okaże się że mogę kupić ta działkę bo warunki zabudowy zostały wydane w 2008 roku to czy występując o nowe warunki zabudowy jeszcze przed zakupem nie zamknę sobie drogi do kupna bo te nowe warunki zostaną wydane dopiero po wejściu ustawy w życie?

  • Iwo Fisz pisze:

   Niezbyt rozumiem Pani pytanie – ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego w nowym brzmieniu obowiązuje od 30 kwietnia 2016 r. Wydanie kolejnej decyzji o warunkach zabudowy nie powoduje „anulowania” poprzedniej decyzji.

 134. Karol pisze:

  Jestem zainteresowany zakupem działki 7,5ar w granicach miasta, jest to działka rolna, klasa IIIb, w MPZP jest to teren przeznaczony na działki pod zabudowę jednorodzinna, działka ma zostać wydzielona z działki o powierzchni ok. 3ha.
  1.Czy w takim przypadku nie będzie problemów z wydaniem warunków zabudowy/pozwolenia na budowę?
  2. Czy w związku z tym, że działka znajduje się na gruntach klasy IIIb za odrolnienie będę musiał ponieść koszt zgodnie z aktualną ustawią o ochronie gruntów rolnych i leśnych?

  • Iwo Fisz pisze:

   Obecnie, przepisy o zezwoleniu na wyłączenie gruntu z produkcji stosuje się na terenie miast. Jeśli obowiązuje tam MPZP, to warunków zabudowy się nie wydaje. Nie umiem natomiast powiedzieć czy otrzyma Pan pozwolenie na budowę – nie znam tej nieruchomości ani planowanej inwestycji.

 135. Piotr pisze:

  Witam.
  Jeżeli ziemia na MPZP oznaczona jest jako tereny zieleni nieurządzonej ,las i zabudowa jednorodzinna i siedliskowa w sumie 3.2 hektara a plan ten powstał w 2014 r to czy ma znaczenie że w ewidencji gruntów część działek jest pod uprawę rolną? Cała nieruchomość posiada jedną Księgę Wieczystą. Czy można to podpiąć pod Art11 pkt.2? Czy jako właściciel 1/2 tej nieruchomości mogę odkupić 1/4 od współwłaściciela bez żadnego pokrewieństwa?

  • Piotr pisze:

   Mała pomyłka ,zamiast siedliskowa powinno być zabudowa zagrodowa.

  • Iwo Fisz pisze:

   art. 11 pkt 2 dotyczy nieruchomości objętych decyzją o warunkach zabudowy. Nie można tego utożsamiać z MPZP. Trzeba przeanalizować zapisy MPZP pod kątem uznania czy jest to nieruchomość rolna.

 136. Kamil pisze:

  Witam, na wstępie zaznaczę, że nie jestem rolnikiem.
  Pewna starsza Pani chce mi przekazać „za dożywocie” :
  1. Działkę o pow. 0,24ha zabudowaną oznaczoną w wypisie z rejestru gruntów jako: grunty rolne zabudowane.
  2. Działkę o pow. 0,13ha oznaczoną w wypisie z rejestru gruntów jako: pastwiska trwałe, grunty orne.
  i tu moje dwa pytania:
  1. Czy takie przekazanie w/w działek jest możliwe ?
  2. Co w przypadku gdyby ta Pani zapisała mi te działki w testamencie, czy po jej śmierci mogę przyjąć taki spadek nie będąc rolnikiem ?

  • Iwo Fisz pisze:

   1. Musiałbym zapoznać się z sytuacją tych działek, nie potrafię odpowiedzieć abstrakcyjnie.
   2. Tak – choć być może ANR będzie mogła skorzystać z prawa wykupu na skutek dziedziczenia; tę kwestię należałoby dokładnie zbadać, bo jest sporo wyłączeń spod tego prawa.

 137. Andrzej pisze:

  Witam,
  Nie jestem rolnikiem, mam wyksztalcenie wyższe techniczne.
  Jestem wlascicielem działki rolnej o pow.1,07 ha, na której stoi dom i 2 budynki gospodarcze. Czy mogę odkupić od rolnika dzialke rolna o pow . około 1ha przylegająca do mojej działki. Dzialka która posiadam została odkupiona 6 lat temu od tego samego rolnika.

 138. Piotr pisze:

  Witam. W przyszłym roku szwagier chce darować mojej żonie działkę ale jest to grunt rolny. Działka ma ok 30 arów. Co możemy zrobić z taką działką i jak wygląda sytuacja z odro;nieniem tej ziemi. Jest to klasa 3 i 4 .

 139. Ewelina pisze:

  Witam. Czyli dobrze rozumiem, że nadal, mając działkę rolną o pow. powiedzmy 1,5 ha, mogę z tego część przekazać w darowiźnie dziecku?

 140. Ela pisze:

  Witam,
  W kwietniu Rodzice przepisali na mnie działki o łącznej powierzchni 1.42 ha III klasa. Wystąpiłam o pozwolenie na zabudowę, ponieważ działki obok tej na której chciałabym dokonać planowanej inwestycji wszystkie są praktycznie zabudowane zabudową jednorodzinną jeszcze przed wejściem ustawy. W bliskim sąsiedztwie są budynki gospodarcze. Planowana inwestycja to dom jednorodzinny w zabudowie zagrodowej ( gdyż to III klasa) ale nie odbiegający od budynkow z najblizszego sąsiedztwa wyglądem ani niczym innym. Działka jest po rodzicach, ja nie jestem już wg nowych zasad rolnikiem nawet mając powyżej 1 ha. Moje wykształcenie także nie jest rolnicze, Rodzice natomiast byli posiadaczami tej działki wczesniej. Na początku dostałam odmowę gdyż burzyłoby to estetyczne normy dobrego sąsiedztwa. Odwołałam się. Czy budowa na III klasie w takim sąsiedztwie jest możliwa przy obecnym stanie rzeczy?

  • Iwo Fisz pisze:

   Wydaje mi się, że wystąpiła Pani o warunki zabudowy, a nie o pozwolenie na budowę. Przesłanki wydania takie decyzji określają przepisu art. 61 ust. 1 pkt 1-5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zabudowa rolna na gruntach klasy III jest możliwa, jeśli spełnia te przesłanki.

 141. Anna pisze:

  Witam. Posiadam działkę 1.6 ha. Mam nabywcę który ma szkole rolniczą ale nie jest z tej samej gmony. Czy anr może nie wyrazić zgody na jej zbycie ?

  • Iwo Fisz pisze:

   Zgoda Prezesa ANR dotyczy nabycia – bada się m.in. warunki po stronie nabywcy. Nie umiem natomiast ocenić szans na uzyskanie zgody nie znają szczegółów sprawy.

 142. Adrian pisze:

  Witam , mam pytanie odnośnie kupna domu na działce 60 arowej. W ogłoszeniu jest to podane jako gospodarstwo , więc czy jeśli chciałbym kupić ten dom to czy musiałbym \’\’odciąć\’\’ kawałek działki uznanej za rolną czy w ogóle mam wstrzymać się od kupna, a jeśli doszłoby do dzielenia to na jaki wymiar musiałbym mieć pociętą działkę. Orientacyjnie podam link do ogłoszenia : https://www.olx.pl/oferta/dom-z-dzialka-kiejsze-kolo-wielkopolska-CID3-IDhP3mW.html#51865039c9 . Z góry dziękuję.

  • Adrian pisze:

   I kolejne pytanie czy musiałbym być rolnikiem abym mógł kupić ten dom ?

  • Iwo Fisz pisze:

   Panie Adrianie, nie rozwiążę tej kwestii w komentarzu na blogu – nie znam szczegółów dotyczących tej nieruchomości, a one warunkują szanse podziału i przeniesienia własności.

 143. Robert pisze:

  Witam. Proszę mnie utwierdzić w przekonaniu bo niestety bardzo mnie to zaniepokoiło. Chcę kupić działkę rolna o powierzchni około 8 ha znajdującą się w granicach miasta. Nie jestem rolnikiem. Na działce tej chętnie pobudowałbym kilka domów na sprzedaż (działka ładnie położona, miła okolica). Dzisiaj jak rozumiem nie mam szans żeby stać się właścicielem tej działki. Moje pytanie brzmi: – Czy jak wspólnie z właścicielem (umowa przyrzeczenia kupna sprzedaży) wystąpimy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i uzyskamy pozytywną dla nas decyzję to czy wtedy mogę kupić ów teren jako działkę budowlaną a nie ziemię rolną ? (mam nadzieję że wówczas ustawa z maja 2016 nie będzie mnie blokować).

  • Iwo Fisz pisze:

   Przepis przejściowy – art. 11 pkt 2 ustawy nowelizacyjnej – dotyczy decyzji WZ ostatecznych w dniu wejścia w życie ustawy. Późniejsze decyzje nie mają takiej „mocy”.

 144. andr pisze:

  Witam
  czy pastwiska i wosy stojące to grunty rolne?

  • Iwo Fisz pisze:

   Pastwiska (Ps) to użytki rolne, natomiast grunty pod wodami powierzchniowymi stojącymi (Ws) nie są użytkami rolnymi – par. 68 ust. 1 pkt 1 lit. d) i ust. 4 pkt 3 rozporządzenia z dnia 21 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Proszę zwrócić uwagę, że za użytki rolne uznaje się grunty pod rowami.

 145. jarek pisze:

  Dzień dobry. Od 10 lat jestem właścicielem działki rolnej grunty kat III w Ożarowie Mazowieckim , poza granicami miasta. Powierzchnia działki 1150m2. Proszę o informację w świetle dzisiejszych przepisów o gruntach rolnych czy Ministerstwo po pozytywnym przygotowaniu wniosków przez Burmistrza może mieć podstawy do uniemożliwienia zmiany przeznaczenia gruntu po budowę domu? Jaką może mieć argumentację aby takiej zgody nie wydać?. Czy istnieją jakieś limity wniosków do Ministerstwa Rozwoju Wsi mówiące ,” w tym roku wydaliśmy tyle zgód to więcej nie wydamy”.

 146. Jola pisze:

  Dzień dobry
  Chcielibyśmy z mężem zakupić działkę o pow. 6000 m na której zbudowany jest dom oraz pomieszczenie inwentarskie (stodoła z garażem itp.) W MPZP działka oznakowana została jako RM. Moje pytanie czy w związku ze zmiana przepisów (nie jesteśmy rolnikami) możemy dokonać jej zakupu (nie chcemy nic budować tylko wyremontować bez modernizacji) Czy w przypadku braku możliwości zakupu możemy nabyć ją wspólnie z teściowa która mieszka w tej gminie i ukończyła szkołę rolniczą. Czy ban udzieli kredytu na działkę z budynkami RM. Czy zechciałby pan poświęcić swój czas na interpretację tej sytuacji oczywiście odpłatnie dostępne informację przesłałabym na maila

 147. Mieczysław pisze:

  Mam działkę w miescie przy szosie 1.5 ha ,w czerwcu 2016 otrzymałem warunki zabudowy ; hala magazynowo-produkcyjna z biurem o wym. 20×100 m2 = 2000m2 plus parking na 20 samochodów. Na działce mam studzienkę z licznikiem wody , słup 15kv z przyłączem ,kanalizacja podciśnieniowa będzie za ok. 2 lata. Nie stac mnie na inwestycje na tej działce i mam pytanie co można zrobic czy jest mozliwość sprzedania potencjalnemu inwestorowi czy mozna wydzierzawić czy lepiej przeczekac na zmianę przepisów .

 148. Kasia pisze:

  Dzień dobry, mam nadzieje ze ktoś mądry i znający sie na przepisach pomoże mi w moich watpliwościach…
  posiadam działkę o powierzchni 0,1545ha mieszkaniowo-rekreacyjna (oznaczenie na planie zagospodarowania), w ewidencji gruntów i budynków 433m2 to inne tereny zabudowane 1111m2 grunty rolne.

  Czy mogę taka działkę sprzedać? Czy tyczą sie jej jakies ograniczenia zawarte w ustawie?

  Bardzo dziekuje za pomoc.
  Pozdrawiam serdecznie
  Kasia

  • Iwo Fisz pisze:

   Jeśli w MPZP jest ona przeznaczona na cele nierolnicze, to nie jest to nieruchomość rolna (a takie podlegają ograniczeniom na podstawie tych przepisów). Zakładam, że nabyła Pani nieruchomość przed 30.04.2016 r.

 149. Beata pisze:

  Witam.
  Bardzo proszę o pomoc w moim,wydaje się beznadziejnym przypadku.Mieszkamy 13 lat na wsi,w wynajmowanym domku z częścią zabudowaną(dom,garaż i szopki),oznaczoną na mapce b oraz przyległym kawałkiem pola(R) ,działka w całości ma 0,47 ha,część rolna 0,347 .W tym roku nadarzyła się możliwość odkupienia od właściciela owej nieruchomości.Jakie było moje zdziwienie,że nie możemy tego zrobić,bo nie jesteśmy rolnikami.Ustawa mówi,że do 0,5 ha po spełnieniu pewnych okoliczności-można,jednak notariusz robi problem.Czy ma rację? Czy nie możliwości kupienia domu ,w którym mieszka się tyle lat?
  Chodzi o poniży zapis:

  Art. 11. Przepisów ustawy zmienianej w art. 7, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, nie stosuje się do:
  1) gruntów rolnych zabudowanych o powierzchni nieprzekraczającej 0,5 ha, które w dniu wejścia w życie ustawy zajęte
  są pod budynki mieszkalne oraz budynki, budowle i urządzenia niewykorzystywane obecnie do produkcji rolniczej,
  wraz z gruntami do nich przyległymi umożliwiającymi ich właściwe wykorzystanie oraz zajętymi na urządzenie
  ogródka przydomowego – jeżeli grunty te tworzą zorganizowaną całość gospodarczą oraz nie zostały wyłączone
  z produkcji rolnej w rozumieniu ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U.
  z 2015 r. poz. 909, 1338 i 1695);
  W/g notariusza spełniamy wszystkie te zapisy,jednak Starostwo nie chce wydać zaświadczenia,że grunty nie zostały wyłączone z produkcji rolnej(nie wiem na jakiej podstawie nie chcą) a notariusz nie zrobi aktu bez tego zaświadczenia:( Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Jesteśmy załamani,wzięliśmy do siebie mamę,która sprzedała swoje mieszkanie celem zakupu tego domu i wspólnego mieszkania.Jesteśmy w kropce,co robić dalej? Z góry dziękuję za pomoc.

  • Iwo Fisz pisze:

   Może sprzedający mógłby uzyskać to zaświadczenie? Problem może być to czy macie Państwo wystarczający interes w jego otrzymaniu.

   • Beata pisze:

    Zaświadczenia nie uzyska nawet właściciel,bo Starostwo nie ma prawa wystawić takiego zaświadczenia(?) Byłam,rozmawiałam z samym naczelnikiem wydziału ,nie można i już.Staramy się u innego notariusza,każdy inaczej interpretuje przepisy i zdaje się,że jest „furtka”. My nie chcemy tam nic budować,może zostać tak jak jest -kawałek poletka,jest uprawiana na nim lucerna dla krów.Chcemy tylko kupić dom,który stoi na jednej działce z kawałkiem poletka, oznaczonym jako rola.Dziękuję za odpowiedź.Walczymy dalej 🙂

    • Katarzyna pisze:

     Walczcie państwo,starostwo powinno wydać takie zaświadczenie ,sama to właśnie przerabiałam tyle tylko że ja jestem stroną sprzedającą podobną nieruchomość i kupują ją nie rolnicy.Pozdrawiam

 150. Maria pisze:

  Dzień dobry,
  W mpzpg dotychczasowy zapis działki to :”RP-tereny rolne bez prawa zabudowy. Adaptuje się ustalenia planu w zakresie terenów upraw polowych oraz terenów łąk i pastwisk.W stosunku do istniejącej zabudowy zagrodowej i innej ustala się możliwość dokonania remontów i wymiany obiektów budowlanych ,ich uzupełnienia i przebudowy w granicach działki.Wyklucza się lokalizacje dużych ferm hodowlanych mogzcych pogorszyć stan środowiska .”
  Czy zmiana na zapis w mpzpg :”1. PRZEZNACZENIE TERENU:
  1) TERENY ROLNICZE z dopuszczeniem lokalizacji zabudowy zagrodowej lub
  agroturystycznej w obszarze wyznaczonymi na rysunku planu nieprzekraczalnymi liniami
  zabudowy” jest korzystniejsza dla zagospodarowania działki ? Dodam,że nie podoba mi się zapis” nieprzekraczalne linie zabudowy”?
  Wg. mnie działkę z oznaczeniem RP (P-produkcja) można jeszcze kupić pod działalność produkcyjną jak i w miare dowolnie zagospodarować ale w przypadku 2 -tereny rolnicze już nie. Z zapisem o agroturystyce może ja kupić również osoba nie będąca rolnikiem?Czy mam rację?
  Z góry dziękuje za odpowiedź.

  • Iwo Fisz pisze:

   Drugi zapis, z punktu widzenia możliwości nowej zabudowy, wydaje się być korzystniejszy. Trzeba jednak przeanalizować cały plan, a nie tylko jeden fragment.

 151. Ewelina pisze:

  WITAM, mam pytani, jeżeli sąsiadki podzielily grunty rolne pod droge (o pow 0,02 ha grunty orne i 0,01 ha łąki) to ja jako nie rolnik moge bez problemu zakupic te mini dzilki? Dziekuje

  • Iwo Fisz pisze:

   Nieruchomości rolne poniżej 0,3 ha nie podlegają tej ustawie, więc z tego punktu widzenia nie powinien być to problem. Proszę jednak sprawdzić czy nie sprzeciwiają się takiej transakcji warunki dokonanego podziału nieruchomości.

 152. Łukasz pisze:

  Witam Pana, mam pytanie chciałbym postawic pomieszczenie gospodarcze o wymiarach 4mx5m na dzałce 0,25 ha na której stoi juz dom działka znajduje sie w miescie. Pani w urzedzie poinformowała mnie ,ze musze odrolnic te 20m ,czy nie zaszła tu jakas pomyłka? Dziekuje

  • Iwo Fisz pisze:

   Pani Łukaszu – musiałbym znać więcej szczegółów dotyczących tej nieruchomości. Obecnie, przepisy o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej są stosowane do użytków rolnych na obszarze miast.

   • Łukasz pisze:

    Dzialka posiada II klase gruntu praktycznie na samym srodku dzialki stoi dom dzialka jest ogrodzona. W 2012 otrzymałem pozwolenie i zaczołem budowe obecnie dom zamieszkuje .

 153. Dariusz pisze:

  Dzień dobry, jako jedyny pozostały żyjący z kilkorga rodzeństwa dziedziczę po bracie działkę 4000 m2. Wśród ustawowych spadkobierców jest jeszcze pokaźna kolejka dalszych krewnych. Działka znajduje się w granicach Warszawy i prawdopodobnie na terenie Natura 2000. Kilka lat temu działka została podzielona geodezyjnie na cztery mniejsze, każda po około 1000 m2 i każda z nich ma warunki zabudowy. W KW całość jest opisana jako ziemia orna o powierzchni 4000 m2 i nie ma wzmianki o podziale. Czy i jak nowe przepisy mogą wpłynąć na dziedziczenie tej nieruchomości i ewentualną jej sprzedaż? Z góry dziękuje za odpowiedź.

  • Iwo Fisz pisze:

   Ustawa nie ogranicza możliwości odziedziczenia nieruchomości rolnej (może natomiast wchodzić w grę prawo wykupu przez ANR, ale ono nie ma zastosowania do nabycia przez osobę bliską). Kwestię objęcia nieruchomości decyzjami o warunkach zabudowy trzeba byłoby szczegółowo przeanalizować. Jeśli potrzebuje Pan pomocy, to proszę skontaktować się ze mną bezpośrednio (zakładka „Kontakt” na górze).

 154. Marek pisze:

  Dzień dobry Czy Pana zdaniem zgodnie z ustawą wydanie (po wejściu w życie ustawy) dla nieruchomości rolnych o powierzchni powyżej 0,3 ha decyzji ULICP umożliwi przeniesienie następnie własności tej nieruchomości na rzecz podmiotu niepowiązanego ze zbywcą w celu nierolnym? Z góry dziękuję za odpowiedź

 155. Marzena pisze:

  Witam, mając kilka oddzielnych działek rolnych (łącznie ponad hektar) mogę jedną o powierzchni 24a sprzedać? A działkę rolną zabudowaną domem? Z góry dziękuję za odpowiedź

 156. Hubert pisze:

  Witam,

  Czy istnieje możliwość podziału działki rolnej (50 arów, plus 4 ary zajmuje las) na dwie części nie będąc rolnikiem? Czy posiada Pan jakieś informacje na ten temat? Mój ojciec nie jest rolnikiem, jest w posiadaniu działki, czy po wejściu obecnej ustawy nic się nie da zrobić? stąd moje pytanie czy jest na to jakiś sposób, żeby „upłynnić” nieruchomość, bo w tym momencie stanęliśmy w punkcie bez wyjścia mam wrażenie.
  Będę wdzięczny za podpowiedź

 157. Wojtek pisze:

  Dobry wieczór,

  Mam działkę o powierzchni 0,07 ha objętą MPZP, jednak poza granicami miasta (obszar wiejski). Plan przewiduje na tym terenie, jako funkcję główną, zabudowę jednorodzinną oraz jako funkcje dodatkowe: nieuciążliwe usługi.
  Wokół wybudowano już sporo domów mieszkalnych, teren jest dostatecznie uzbrojony a działka skomunikowana z drogą publiczną.

  Moje pytanie: Czy mimo obowiązującego MPZP (i przeznaczenia terenu) wymóg tzw. „odrolnienia”, który narzuciło mi starostwo powiatowe, jest zasadny? Czy MPZP nie „odrolnia” działek z automatu?
  Widzę bowiem w tym nonsens. Skoro planiści przeznaczają teren pod jakąkolwiek zabudowę, winien być on już wyłączony z produkcji rolnej i to niezależnie od wielkości działki.

  Dziękuję za odpowiedź

  • Iwo Fisz pisze:

   Przeznaczenie gruntu na cele nierolnicze i zezwolenie na wyłączenie gruntu z produkcji rolnej to 2 różne instytucje prawne. To pierwsze jest dokonywane np. w MPZP, a drugie (jeśli w ogóle jest wymagane) w zezwoleniu na wyłączenie gruntu z produkcji. Co więcej – wyłączyć z produkcji można tylko grunt przeznaczony na cele nierolnicze.

 158. grzegorz pisze:

  Witam zakupiliśmy działkę rolna 5 arowa w 1 klasie i chcieliśmy się dowiedzieć bo nie mozemy się na niej budować gdyż niema planu zagospodarowania przestrzennego. pytaliśmy się rożnych osób i jedni mówią ze owa działka może być przeznaczona pod budowę inni ze nie gdyż chroni ja ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych z dnia 15.07.2015 i ze gmina musi zrobić studium. Numer działki to 328/7 to są Mikulice gmina Gac na Podkarpaciu . Chciałbym się dowiedziec w końcu jak to naprawdę jest czy te nowe nowelizacje coś zmieniają w tej sprawie i jakie można podjąć kroki żeby móc się budować na owej działce czy w ogóle są jakieś możliwości z góry dziękuje i pozdrawiam

 159. Stanisław pisze:

  Witam serdecznie;Chciał bym zapytać .W roku 2011 uzyskałem decyzje o warunkach zabudowy na działki 30ar z wyszczególnieniem dla inwestycji obejmującej budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego i budynku gospodarczego z ustaleniami rodzaj zabudowy; zabudowa zagrodowa w gospodarstwie rolnym czy po zmianie ustawy mogę sprzedać nie rolnikowi jeżeli nie to proszę o odpowiedż jakie jest wyjśćje z sytłacj

  serdecznie pozdrawiam

  Stanisław Kubicki

 160. tomasz pisze:

  Dzień dobry albo raczej dobry wieczór.
  Mam takie pytanie do Pana albo do kogoś kto się na tym zna.
  W 2012 Uzyskałem warunki zabudowy na działke (1hektar – klasa III) następnie podzieliłem tą działkę na takie po 9arów i ciut większe.
  Moje pytanie brzmi czy warunki zabudowy będą nadal obowiązywać na tych mniejszych działkach.?
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  Więcej na: Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego – problemy i rozwiązania

 161. Piotrek pisze:

  Witam,
  mam pytanie odnośnie sytuacji, gdy w ramach jednej nieruchomości o pow. ponad 0,3000 ha, bez aktualnego planu, zapisanej w jednej KW mamy wile działek i każda ma powierzchnię poniżej 3000 mkw. Czy można sprzedawać każdą działkę z osobna bez rygorów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego?

 162. Anna pisze:

  Witam,
  Mam pytanie dotyczące zakupu już istniejącego domu. A mianowicie chciałabym z mężem kupić dom, który jest położony na działce oznaczonej na planie jako RM, działka ma 3000m2, stoi na niej jeszcze stodoła, budynek gospodarczy, a reszta jest zagospodarowana jako ogród. Czy mama szanse kupić taki dom z działką nie będąc rolnikiem?

 163. Alicja pisze:

  Posiadam dzialke rolna o powierzchni 956 m,dzialka jest wylaczona z produkcji rolnej,nie ma planow zagospodarowania dla tej okolicy,dzialka przy drodze asfaltowej,w sasiedztwie dom mieszkalny i klika innych przy ulicy ,czy widzi Pan szanse na wybudowanie na niej budynku ,nadmieniam ze sa to grunty klasy IIIb,nie wiem w jakich okolicznosciach nastapilo wylaczenie ale nie na nasz wniosek.

 164. Ewelina pisze:

  Witam, moi rodzice maja działke zagrodową o pow 63 ary na której stoi dom. Czy jezeli podzieli ja na połowe powiedzmy 30 i 33 ary, to czy ja po spisaniu darowizny, połówki bez domu , będę się mogła na niej budować? Czy istnieje jakas możliwośc? Dziekuje

 165. Renata pisze:

  Witam mam dom na działce 40 arowej, chce go sprzedać. czy osoba kupująca musi być rolnikiem??? Czy każdy możne kopic taki dom??

 166. Ania pisze:

  Witam, otrzymałam w darowiznie działkę rolną ok. 38 ar i za chwile otrzymam WZ ale w zabudowie zagrodowej. Chce podzielic ta działke na trzy mniejsze, czy po podziale bede mogla na jednej sie wybudowac a dwie pozostałe sprzedać? I czy kupujący nie beda musieli byc rolnikami, bo niby po podziale działki nie beda objete ustawa o gruntach rolnych?

 167. Jacek pisze:

  Witam.Posiadam na terenie miasteczka dwie równolegle leżące działki każda po około 15 a.Na częsci jednej z nich stoi budynek mieszkalny i domek gospodarczy .Po sprawach spadkowych i chęci sprzdaży pozostałej części okazało się że działka na której nie stoi budynek jest działką rolną.Nadmienię że obie działki chcieliśmy podzielić w połowie w poprzek ta z domem zostaje reszta na sprzedaż.Niestety pan w urzędzie powiedział ze sprawa jest nie do ruszenia ???Niby jest zakaz do 30 a czytałem sporo i juz mam mętlik w głowie .Można to odrolnić ,podzielić i sprzedać ? miasto nie ma planów zagospodarowania przestrzennego…Jak to ruszyć ? jest wogóle jakaś opcja ?
  Z góry dziękuję za wszelką pomoc 🙂

  • Iwo Fisz pisze:

   Nie da się rozwiązać takiej kwestii w komentarzu na blogu. Jeśli potrzebuje Pan pomocy, to proszę skontaktować się bezpośrednio ze mną.

 168. rynekok pisze:

  Witam!
  Jestem posiadaczem działki na terenie miasta gdzie nie ma planu zagosp. przestrzennego , o pow. 5172 m2 w tym : tereny mieszkaniowe =0,0724m2, grunty zadrzewione = 0,0110 m2, grunty orne=0,3733 m2 , pastwiska 0,0606 m2. na którą otrzymałem w grudniu 2005 r. warunki zabudowy na trzy domy jednorodzinne.
  Do tej pory nie rozpocząłem budowy, chcę sprzedać całą działkę tj. 5172 m2.
  Z analizy wpisów i komentarzy na Pana blogu wynika, że wydane dla mnie ( grudzień 2005r.) warunki zabudowy przed wejściem w życie ustawy tj. 31 kwietnia 2016r. zniosły ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi. Moje pytanie dotyczy kwestii wystąpienia lub nie ,przez potencjalnie nowego właściciela (przed lub po sprzedaży mojej nieruchomości ) o nowe warunki zabudowy np. na budowę obiektu mieszkalno usługowego , tylko usługowego lub jednego domu jednorodzinnego , w przypadku gdy nie jest zainteresowany budową 3 domów jednorodzinnych na których budowę były wydane warunki w 2005r.
  Drugie pytanie dotyczy kwestii , kiedy wydane warunki zabudowy znoszą warunki wydane wcześniej dla danej nieruchomości i czy ma to miejsce dopiero po zmianie właściciela nieruchomości?
  Z góry dziękuję za odpowiedź!
  rynekok

  • Iwo Fisz pisze:

   Jeśli potrzebuje Pan pomocy w sprawie ustalenia warunków zabudowy, to proszę o kontakt bezpośrednio ze mną. Nie da się pomóc w tym zakresie w komentarzu na blogu.

 169. Ewa pisze:

  Witam,

  posiadam działkę, która w MPZP jest oznaczona jako do zabudowy jednorodzinnej oraz siedliskowej – ok. 3400 mKW oraz przylegającą do niej działkę z oznaczeniem pole uprawne (również ok. 3200 mKw), dla której wg. uchwały gminy istnieje „Możliwość bardziej intensywnej zabudowy jednorodzinnej, siedliskowej i letniskowej w ramach wykształconego układu osadniczego.”

  Chcę tę działkę sprzedać, w całości (6600 mKw). Czy obowiązuje mnie nowa ustawa o gruntach rolnych? Komu mogę sprzedać tę działkę? Czy musi to być rolnik indywidualny zamieszkujący gminę?

  Bardzo proszę o odpowiedź.

 170. Dariusz pisze:

  Dzień dobry

  Mam proste zapytanie. Posiadam dwie działki rolno budowlane: 1.4h oraz 0.6h. Działki mają MPZP.
  Na działkach jest wyodrębniony grunt na którym można postawić dom (tak jest w planie MPZP)
  Czy będę mógł je sprzedać tzw. ”nie rolnikowi” ? Ponieważ niosę się z takim zamiarem, a chętni pytają czy nie będzie kłopotów z kupnem.
  Ewentualnie gdzie mogę uzyskać taką informację.

  Dziękuję.

  • Mariusz pisze:

   Tak. Proszę skontaktować się z notariuszem i zapytać. Działki rolne poniżej 30 arów nie obejmuje ta ustawa, która” zabrania sprzedaży nieruchomości rolnej nie rolnikom”.

 171. Edyta pisze:

  Witam
  Chce kupić dzialke rolna o powierzchni 30arow. Moje pytanie jest taki czy moge to zrobic gdyż nie jestem rolnikiem.

  • Mariusz pisze:

   Witam. Ja osobiście pomagam pewnej osobie w sprzedaży działek rolnych i śledzę temat od kilku lat. Wiadomo, jak ktoś dzielił ziemię rolną to na działki nie mniejsze niż 30 arów, bo przepisy nie pozwalają na podział na mniejsze na trwałe, oczywiście są wyjątki. I teraz taką działkę w świetle obecnych przepisów można sprzedać rolnikowi i nie rolnikowi. Rolnikowi każdą powierzchnię a nierolnikowi można sprzedać działkę o powierzchni mniejszej niż 30 arów, a w Pani przypadku działka nie jest mniejsza niż 30 arów ponieważ ma równo 30. I teraz w kwestii osoby, która nie jest rolnikiem wygląda to następująco. Osoba sprzedająca zwraca się ro Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych w swoim mieście z wnioskiem o wyrażenie zgody na sprzedaż. Oczywiście musi spełnić pewne warunki, ale to pestka. Jeżeli nie ma większych przeszkód to prezes wydaje taką decyzję pozytywną oczywiście. Kupujący natomiast musi spełnić jeden z główniejszych warunków czyli daje rękojmię prowadzenia należytej działalności rolnej, czyli po zakupie nie zmieni przeznaczenia tej działki na inne niż rolne. Tu zaznaczę, ze pobudowanie domu jednorodzinnego wraz z osobnym budynkiem gospodarczym (oficjalnie jako pomieszczenie do przechowywania płodów rolnych i urządzeń rolniczych, a nieoficjalnie nikt nie zabroni rolnikowi trzymać tam samochodu – chyba wie Pani o co chodzi) No i po krótce tak to wygląda. Aha, o tą rękojmię to nabywca musi się zgłosić do Izby Rolnej w swoim mieście, nie powinni robić problemów, bo na 30 arach można śmiało pobudować domek, „garaż gospodarczy” i uprawiać poletko z pomidorami. Tak napisałem właśnie po krótce, aby pokazać że jest taka możliwość aby osoba nie będąca rolnikiem zakupiła nieruchomość rolną, ponieważ wiele osób jest więc odstraszana od kupna działki rolnej. Po więcej info proszę napisać na maila.

 172. Kazimierz pisze:

  Dzień dobry.
  Mam takie pytanie zakupiłem dom z budynkami gospodarczymi na wsi 16 lat temu, w dniu dzisiejszym ze względu na liczną rodzinę staram się o rozbudowę (małą dobudówkę). Budynki stoją na działce rolnej a ja nie jestem rolnikiem , do tego czasu nikt nic ode mnie nie wymagał. Okazuje się że muszę składać jakieś wnioski o odrolnienie i starostwo straszy mnie jakimiś opłatami 10-letnimi. Pytanie posiadam na obecną chwilę 3 budynki (2 gospodarcze i dom). jak to się ma do zwolnionej opłaty do 500 m2 ,czy odnosi się do jednego budynku czy wszystkie razem?

 173. Sylwia pisze:

  Dzień dobry,
  jak potraktować działkę na terenie miasta, nie objętą MPZP, o powierzchni 0,8457ha z której powierzchni 0,6185 ha oznaczone jest jako Bz a 0,2272 ha oznaczone jest jako R IVa. Czy działkę tę należy potraktować jako rolną czy też można ją podzielić na podstawie art. 93 i 94 u.g.n.
  Brałam udział w prowadzonym przez Pana szkoleniu w Poznaniu 23 stycznia br. Pozdrawiam serdecznie!

 174. Darek pisze:

  Witam serdecznie.
  Posiadam działkę rolną klasy VI ( Jałowa) 3500 m2.
  W tej już działce posiadam warunki budowy na mój dom .
  Resztę ziemi co została chciałbym podzielić na dwie działki na sprzedaż czyli razem z moja będą 3 działki.
  Droga dojazdowa jest z każdej strony na ta działkę
  Proszę o pomoc jak to zrobić, gdzie się udać ,i czy jest to możliwe.
  Pozdrawiam.

  • Mariusz pisze:

   Działkę rolną można podzielić ale nie mniej niż na 3000 m2. Można podzielić na mniejsze ale tylko w celu przyłączenia do innej nieruchomości lub na wytyczenie koniecznej drogi dojazdowej. Oczywiście są jeszcze inne warunki podziału nieruchomości rolnej na mniejsze ale te raczej nie wchodzą w grę. czyli jeżeli ta reszta co Pan chce podzielić jest mniejsza niż 3000 m2 to niestety nie da się.

 175. Dariusz pisze:

  Witam. Posiadam działkę rolną niecałe 2ha która w momencie wejścia w życie ustawy była i jest nadal w studium (mają to być tereny przemysłowe). Wedle nowych przepisów mogę ją sprzedać czy nie bo już się zgubiłem w tym wszystkim?

  • Iwo Fisz pisze:

   Funkcja przypisana temu terenowi w studium nie ma wpływu na kwalifikację nieruchomości jako nieruchomości rolnej w tej ustawie. Trochę inne reguły dotyczą gruntów z zasobu agencyjnego – art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Ten przepis dotyczy jednak sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej, a nie gruntów prywatnych.

 176. Daniel T pisze:

  Witam chce zakupic dzialke budowlana o powierzchni 35,7 ara z czego ok 17 jest rolne a reszta przeksztalcona budowlana i w MPZP jako budowlana. Czy moge miec problem przy zakupie ?

  • Mariusz pisze:

   Jeżeli ta działka co Pan chce kupić posiada status nieruchomości rolnej to ustawa o której ty pisze Pan Iwo obejmuję tą działkę. Ale są sposoby na zakup nieruchomości rolnej nie będąc rolnikiem.

  • Iwo Fisz pisze:

   Proszę się liczyć z problemami – przeważa stanowisko, że jeśli część nieruchomości jest nieruchomością rolną, to ta nieruchomość podlega przepisom ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

 177. kamila pisze:

  Ja mam taką sytuację. Chciałabym kupić od dalekiej krewnej dom, który znajduje się na 74 arowej działce. Nie jestem rolnikiem i nie zależy mi na tak dużej powierzchni działki. Istnieje w miejscowości plan zagospodarowania przestrzennego, który obejmuje 20 arów na tej działce przeznaczonych pod zabudowę mieszkalną.W jaki sposób można i czy w ogóle da się podzielić działkę na mniejsze części?

  • Iwo Fisz pisze:

   Trzeba zacząć od analizy planu miejscowego – to jest czy taki podział, jaki miałby zostać przeprowadzony, jest z nim zgodny. Niestety, nie mogę pomóc nie znając treści dokumentów dotyczących tej nieruchomości.

 178. Piotr pisze:

  Chcę zakupić działkę o powierzchni 1,04 ha ,która ma wydane warunki zabudowy z 2013r na zabudowę zagrodową w gospodarstwie rolnym,hodowlanym lub ogrodniczym. Nie jestem rolnikiem.
  Czy wydanie warunków zabudowy przed 30 kwietnia 2016r w tym wypadku umożliwiają mi zakup tej działki rolnej (V-klasy gruntu) ? Czy jednak muszę wcześniej wydzielić mniejsze kawałki 29,99ar ,żeby ją swobodnie nabyć? Czy w związku tym utracę aktualne warunki zabudowy ?

 179. Maciej pisze:

  Witam,

  planuję sprzedać budynek mieszkalny z działką 4600 m2. Notariusz twierdzi, że konieczny jest dokument z ANR z rezygnacją z prawa pierwokupu. Czy może Pan mnie poinformować czy to jest niezbędne?

  Pozdrawiam
  Maciej

  • Iwo Fisz pisze:

   Jeśli jest to nieruchomość rolna, to jest to możliwe. Mogą być też inne podstawy dla pierwokupu ANR, ale nie jestem w stanie tego ocenić nie znając okoliczności sprawy.

  • mieczysław pisze:

   Witam. Proszę nie trzymajcie się kurczowo martwych przepisów. ANR tak naprawdę korzysta z prawa pierwokupu jeżeli w gre wchodzi znaczny obszar i to poza granicami miasta. Pan Iwo dobrze o tym wie. Kilka nawet kilkanaście ha ANR nie interesuje , w zach. pomorskim tylko raz ANR skorzystała z prawa pierwokupu , było to 72 ha ziemi w klasie 3b , 4a,b. Jeżeli ktoś ma np. 0,5 ha czy jakiś inny strzępek ziemi może bez obaw sprzedać komu zechce bez obaw ,że ANR podkupi za grosze. Pan Iwo tak doradza bo z tego ma chleb a przepisów się trzyma martwych bo to prawnik . Ja mam działkę w mieście 1.5 ha , działka ogrodzona , słup z przyłączeniem 15 kv , studzienka wody z licznikiem na działce , wjazd wykonany , kanalizacja podcisnieniowa obok z mozliwością podłączenia się , warunki zabudowy ; hala magazynowo- produkcyjna z biurem ,pow zabudowy do 2000m 2 , parking na min. 20 samochodów . Wystawiłem do sprzedaży , nie obawiam się o przejęcie przez ANR , nie trzeba się bać

 180. Ewelina pisze:

  mam pytanie
  Mój tata nosi się z zamiarem podziału działki z zamiarem sprzedaży. Obecnie jest to działka rolna, nie ma dla niej miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Istnieje jedynie studium, na którym wspomniana działka podlega pod zabudowę jednorodzinną. Proszę mi pomóc co po kolei zrobić. czy najpierw wystąpić o warunki zabudowy a później podzielić działkę?jest jeszcze jedno pytanie dotyczy tzw. „warunku dobrego sąsiedztwa” obok działki z jednej strony są zabudowania, jednak chcielibyśmy wyznaczyć działki z drugiej strony, natomiast od strony tych zabudować poprowadzić drogę dojazdową. czy w takim razie istnieje mozliwośc stworzenia z tych działek, działek budowlanych.
  Proszę o pomoc

 181. Kuba pisze:

  Witam,
  mam problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego na zakup działki o powierzchni 40 arów. Na działkę są wydane warunki zabudowy z tego roku. Dostałem informację, że powinienem podzielić działkę na dwie mniejsze działki np. po 20 arów.

  W tym momencie w ANR procesuje się właśnie zgoda Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych (na zakup działki na warunkach zbywcy), czy jeśli taka zgoda zostanie wysłana to będę mógł pomimo to podzielić działkę na dwie mniejsze? Czy taka ewentualna zgoda ANR blokuje wówczas podział działek?
  z góry dziękuję za odpowiedź

 182. Joanna pisze:

  Dzień dobry,
  planujemy zakup (nie-rolnicy) nieruchomości składającej się z dwóch działek (przedzielone strumieniem, funkcjonują jako całość -dom z ogrodem) :
  -pierwsza o powierzchni 3500m2, oznaczona jako Br-Ps III oraz Ps III (dom jednorodzinny, zabudowania gospodarcze i ogród
  -druga o powierzchni 3000m2, oznaczona jako Ps III (ogród z łąką)
  Czy dla takiej nieruchomości konieczne jest uzyskanie zgody na zakup od ANR czy może obowiązuje wyłączenie Art.11 1)?

 183. Dorota pisze:

  Witam serdecznie,
  Panie Iwo posiadam działkę rolną o pow. 1,5 ha (15000m2) z wydaną ostateczną decyzją o warunkach zabudowy na budowę domu jednorodzinnego na tej działce.
  Chciałbym jednak „odciąć” 5 ar do sprzedaży, gdyż z tego co się zorientowałam ograniczeniom w sprzedaży nie podlega obrót prywatnymi działkami rolnymi o powierzchni do 30 arów.
  Stąd moje pytanie, jak powyższy zapis ma się do ustawy o gospodarce nieruchomościami, która zabrania dzielenia gruntów rolnych na działki mniejsze niż 0,3 ha. Czy mam zatem możliwość wydzielenia działki o powierzchni mniejszej niż 30 ar, skoro działka jest objęta warunkami zabudowy?
  Liczę na Pana odpowiedź.
  Pozdrawiam serdecznie

  • Iwo Fisz pisze:

   Kluczowe znaczenie mają tu przepisy art. 92 ust. 1 i 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, jeśli Pana grunt jest objęty decyzją na cele nierolnicze – tam znajdzie Pan odpowiedź. Sprawa nie jest jednak oczywista, bo niektórzy uważają, że przepisy tej stanowią przepisy szczególne wobec regulacji o podziałach (z czym się nie zgadzam).

 184. Jerzy pisze:

  witam kupiłem działkę rolną o powierzchni 3000 m2 klasa V i VI przed wejściem nowej ustawy, czy mogę ją sprzedać każdemu pozdrawiam

  • Iwo Fisz pisze:

   O ile nie nie zachodzą wyjątki, o których pisałem na blogu, to nie. Proszę poczytać wpisy w 2016 r., pisałem o tej ustawie bardzo wiele.

 185. Łukasz pisze:

  Witam, chciałbym zapytać jak dokładnie ustawa z kwietnia 2016r ma się do działek rolnych zabudowanych. Ponieważ rzeczą niezwykle częstą jest, że Br- nieruchomość rolna zabudowana jest jedynie częścią większej działki i tu rodzi się pytanie czy ustawa mówiąc o nieruchomościach rolnych zabudowanych do 0,5 ha odnosi się tylko do tej części działki oznaczonej jako Br czy do całej działki której częścią są grunty Br ? A na przykładzie, działka 0,38 ha z czego 0,29 ha ŁIV a 0,09 ha Br, czy taką działkę może kupić nie rolnik ? Nadmienię , że brak jest MPZP. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 186. Edyta pisze:

  Zamierzam kupić działkę 34ar (z czego 20ar to wg mpzp działka budowlana, a pozostałe 14ar rolna). Czy jako nie rolnik będę mogła zakupić tą nieruchomość bez zgodny ANR? A jeśli zakupić może tlyko rolnik to czy mąż spełniałby warunki – wykształcenie wyższe inne niz rolnicze+3,5 roku podlegania pod ubezpieczenie krus z mocy ustawy plus zamieszkiwanie ponad 5 lat na terenie gminy w ktorej jest nieruchomosc.

 187. justyna pisze:

  Witam,
  planujemy zakup działki pod budowę domu. Działką, którą jesteśmy zainteresowani to działka rolna powierzchni około 1 ha. Właściciel działki od paru miesięcy jest ubezpieczony w zus, a wcześniej w krus. Czy może on przekształcić tą działkę na budowlaną, i czy my ( nie będac rolnikami) moglibyśmy kupić taka działkę ?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam

 188. Krystian pisze:

  Witam,
  Prawie kupiłem dom z działką 0,32ha. Bank mi przyznał kredyt ale Pani notariusz uważa że nie mogę jako osoba nie będąca rolnikiem kupić tej działki bez zaświadczenia z treści którego wynikać będzie iż budynki (postawione w 1995 roku) wchodzące w skład nieruchomości nie są już wykorzystywane do produkcji rolnej. Sprawa natomiast wygląda następująco… działka jest Gruntem Ornym oznaczonym jako RV (pow. 0.26 ha) do tego dochodzi zabudowa mieszkalna oznaczona B ( 0.06 ha) W skład budynków wchodzą dwa – jeden Mieszkalny „m” i drugi Inny niemieszkalny „i”, to są informacje z wypisu rejestru gruntów. Czy faktycznie muszę się starać o pozwolenia (u agencji nieruchomości rolnej) lub inne dokumenty aby kupić taką działkę?

 189. Elefant pisze:

  witam mam działke po dziadku 34 arów czy mogę ją sprzedać pod działke do zabudowy, czy musze osobno załatwić papiery ktore zatwierdzają że owa działka jest działką dostosowaną do zabudowy?

 190. Mobika pisze:

  Witam, chce kupić działkę na wsi o powierzchni 30 arów, która w planie zagospodarowania przestrzennego jest częściowo przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną i rolna. Zaznaczam że nie jestem rolnikiem. Czy będzie problem z jej zakupem? Czy po jej zakupie będzie można wybudować na niej dom?

 191. Grzegorz pisze:

  Kupiłem działke o powieżchni 0,32ha miała być pod budowe domu ale okazuje się że jest to działka rolnicza i nie ma prawa do budowy a załatwić takie pozwolenia jest to nie lada problem, czy mam prawo zwrócić tą działke, oczywiście dodam że poprzedni właściciel nie chce mi zwrócić pieniędzy i muszę wejść na drogę sądowną.

  • mieczysław pisze:

   Może lepiej nie wyrywaj się z tą droga sadową jeśli nie masz podstaw to narobisz sobie kosztów . Poczekaj może lat kilka na zmianę przepisów i wtedy nie stracisz, może zyskasz . Zrobiłeś błąd to czekaj cierpliwie ,w sadzie na pewno stracisz kasę i zdrowie.

  • Iwo Fisz pisze:

   Instynktownie odpowiem, że nie wygląda to na proste – jaka miałaby być podstawa do podważenia tej umowy? Zbywca wprowadził Pana w błąd?

 192. Katarzyna pisze:

  Dzień Dobry.
  Jestem zainteresowana kupnem domu w budowie na działce rolnej, która ma powierzchnie 1,3 ha. Nie mam kwalifikacji rolniczych, natomiast dla całej działki została wydana decyzja o warunkach zabudowy (w 2011 r)przed wejściem w życie ustawy o ziemi. Działka nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. Czy wobec tego mogę zakupić taką działkę nie będąc rolnikiem bez zgody Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, chociaż z tego co wiem na dzień dzisiejszy kompetencje te przejął KOWR.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam.

 193. Edyta pisze:

  Dzień dobry, czy kupno siedliska o pow. 36 ar, dla których warunki zabudowy zostały wydane w 2012 na utworzenie siedliska rolniczego (budynek gosp, mieszkalny, garaż), a odebrany po nowelizacji ustawy trzeba mieć zgodę agencji?

  Edyta

 194. Obecnie istnieje kilka projektów domów dostępne.

 195. Aneta pisze:

  Witam serdecznie, chciałabym sprzedać działkę rolną o powierzchni 2,4 ha (klasa ziemi IV i V). Działka znajduje się na terenach wiejskich w obszarze dla którego nie istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W roku 2009 otrzymałam decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla powyższej działki (zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, budynek parterowy).
  Czy zgodnie z obecnym stanem prawnym mogę sprzedać działkę dowolnej osobie, czy jej sprzedaż jest ograniczona według obowiązującej ustawy o obrocie gruntami rolnymi?
  Pozdrowienia,
  Aneta

  • Iwo Fisz pisze:

   Jeśli decyzja WZ obejmowała całą nieruchomość, to przepis art. 11 pkt 2 ustawy nowelizacyjnej może być rozwiązaniem.

   • Aneta pisze:

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czytając wydaną decyzję widzę że WZ dotyczą „inwestycji w postaci budowy domu (zabudowa jednorodzinna)..” – trudni mi na tej podstawie wnioskować czy dotyczy to całej działki. Proszę jeszcze o informacje kto w ogóle jest w stanie zinterpretować obecne przepisy i ewentualnie jednoznacznie określić stan prawny mojej sytuacji. Czy w urzędzie gminy dostanę jednoznaczną odpowiedź (dokument/zaświadczenie?) czy ziemię mogę sprzedać czy nie tak aby potencjalny klient miał pewność że nie będzie kłopotów z transakcją. Serdecznie pozdrawiam, Aneta

    • Iwo Fisz pisze:

     Nie sądzę, aby takie zaświadczenie Pani otrzymała – celem wydawania zaświadczeń nie jest ocena stanu prawnego nieruchomości. Informacji udzielają nieodpłatnie notariusze.

 196. Ela pisze:

  Wydzierżawiłam ziemię rolną na 25 lat. Mam uprawnienia rolnicze, ale nigdy nie miałam gospodarstwa. Na dzierżawionej ziemi chce wybudować stajnię i chcę hodować konie, które posiadam od lat 17. Czy starostwo ma prawo odmówić mi pozwolenia na budowę powołując się na Ustawę o kształ.ustroju rolnego. Przecież ja nie chcę kupować tej ziemi a MPZP przewiduje w tym miejscu tworzenie nowych gospodarstw (umowa dzierżawy również przewiduje tę budowę).

  • Iwo Fisz pisze:

   Przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nie regulują kwestii dopuszczalności budowy na gruntach rolnych. Przepisem tej ustawy, który potencjalnie dotyczy tej kwestii, jest art. 2b w przypadku obowiązków związanych z nabyciem nieruchomości rolnej. Jak rozumiem, on w Pani sprawie zastosowania nie ma.

   Dla uzyskania pozwolenia na budowę istotna będzie więc zgodność z MPZP i spełnienie pozostałych wymogów z Prawa budowlanego (np. przepisów techniczno-budowlanych).

 197. Magda pisze:

  Witam serdecznie. Ja z kolei mam działkę rolną (pastwisko) o powierzchnie 34 arów, zabudowaną 1 budynkiem gospodarczym – stodołą, na terenie miasta (3 współwłaścicieli), brak MPZP. Działka ma wydaną prawomocną decyzję o warunkach zabudowy (po wejściu w życie ustawy). Czy mogę sprzedać ten grunt osobie nie będącej rolnikiem?
  Pozdrawiam

  • Iwo Fisz pisze:

   Moim zdaniem, uzyskania warunków zabudowy po wejściu w życie nowelizacji nie skutkuje utratą rolnego charakteru nieruchomości (choć są poglądy odmienne – zwłaszcza ośrodek krakowski). W takim przypadku, zbycie na rzecz nierolnika może był problematyczne. Zawsze można pomyśleć o wystąpieniu do decyzji pozwalającej na nabycie nieruchomości.

 198. Sławek pisze:

  Witam,

  Chcę nabyć dom na wsi wraz z działką, całość 0,4 ha. Rolna -symbol RIIIa to 0,31 ha) pozostałe 0,09 ha to symbol B. Czy tą posiadłość można kupić bez zgody ANR (rolnikiem nie jestem) ?

 199. Sławek pisze:

  W MPZP 0,2 ha jest oznaczone jako grunty rolne, a pozostałe 0,2 ha mają oznaczenie M, a więc do zabudowy.

  • Iwo Fisz pisze:

   Jeśli w MPZP część jest jako rolna i nie ma dopuszczalnego przeznaczenia nierolniczego, to będzie kłopot, aby taką nieruchomość nabyć bez spełnienia dodatkowych formalności.

 200. Zbyszek pisze:

  Dzień dobry Panu. Mam od 2007r działkę rolna siedliskowa o pow 1900 m2 na wsi 20 km od Warszawy. Ziemia kl V -VI łąki , przy asfalcie mediach, sąsiad obok. Chciałbym wybudować dom. Wójt twierdzi ze muszę dokupić ziemi do 1 ha ( taki zapis jest mpzp ) żeby założyć siedlisko. Czy muszę – skoro działka nie podpada pod przepisy ukur , jest mniejsza niż 3000 m2 ? A skoro tak , to jaka procedura mnie czeka ? Zależy mi na sensownej informacji.

  • Iwo Fisz pisze:

   Przepisy u.k.u.r. nie dotyczą zabudowania gruntów rolnych, tylko (w uproszczeniu) obrotu i konsekwencji obrotu ziemią rolną. Kwestie zabudowy regulują przepisy m.in. ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych czy Prawo budowlane. Jeśli potrzebuje Pan pomocy w tym zakresie, to proszę o kontakt bezpośrednio ze mną.

 201. Tom pisze:

  Witam…moja sytuacja z działką jest następująca…zakupiłem działkę rolną o pow. 3500m2 w czerwcu 2017r posiadająca warunki zabudowy z klauzulą ostateczności 8.04.2016r.. obecnie posiadam warunki zabudowy już na mnie ( wydane w 2017r) i mam w związku z tym pytanie….czy mogę sprzedać te nieruchomość każdemu czy tylko rolnikowi?

 202. Karolina pisze:

  Witam. Od 2 lat posiadam działke rolna 1,5 ha. Moje pytanie jest takie czy zeby wystąpic o WZ dla zabudowy zagrodowej na tej działce musze być rolnikiem??? I czy nie bedac rolnikiem w mysl ustawy mogę nie uzyskać WZ? Serdecznie pozdrawiam i dziekuje.

 203. Wojciech pisze:

  Witam! Na działce o powierzchni 0,2986 na terenie wiejskim wybudowałem dom mieszkalny(po wydaniu decyzji o warunkach zabudowy). Działka była wcześniej zapisana w ewidencji gruntów jako działka rolna(użytki RIVb i ŁIV).Czy mogę po wybudowaniu budynku część działki pod budynkiem(ok.600 m2)wpisać jako B a resztę działki zostawić w użytkach? Jak wiadomo wiąże się to z podatkami w gminie.Zaznaczam,że nie jestem rolnikiem i mam tylko tą jedną działkę.Bardzo proszę o odpowiedź.

 204. Natalia Kuch pisze:

  Jeżeli działka jest rolna i dostałeś zgodę na budowę domu to tylko część będzie podlegała pod podatek od nieruchomości a reszta pod rolny.

 205. Dom pisze:

  Dzień dobry. Jeśli mam dom w byłym PGR i działka na której stoi to budynek na pastwisku. Czy gmina sama może mi przekształcić to działkę na mieszkalna i wcale nie informować listownie.

 206. Michał pisze:

  Dzień dobry. Trafiłem na interesujący przypadek i jestem ciekaw Pana opinii. Sytuacja hipotetyczna.

  Pewna osoba (rolnik) zamierza przekazać osobie bliskiej (nie rolnikowi) działkę rolną (klasa VI) o powierzchni ponad 1,5 ha. Osoba obdarowana planuje budowę domu na terenie otrzymanej działki (po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy).

  Czy odrolnienie takiej następuje w momencie rozpoczęcia budowy i zgłoszenia tego faktu?
  Czy żeby grunt odrolnić, budowę rozpocząć musiałby pierwszy właściciel (rolnik) i dopiero później przekazać działkę z rozpoczętą budową? Czy powierzchnia działki ma jakiekolwiek znaczenia dla złożoności lub kosztowności całego procesu, jeśli mówimy o darowiznie osobie bliskiej?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Serdecznie pozdrawiam.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *