Grunty rolne – darowizna na rzecz dzieci
Wpisy dotyczące ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw wywołały sporą dyskusję.
Najwięcej pytań dotyczy możliwości dokonania darowizny nieruchomości rolnej.
Ustawa w brzmieniu uchwalonym dnia 31 marca 2016 r. przewiduje, że nabyć nieruchomość rolną może osoba bliska. Przez osoby bliskie rozumie się zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione.
W takim przypadku, nie stosuje się zasady, że nabywcą może być tylko rolnik indywidualny, a powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz z powierzchnią nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rodzinnego nabywcy nie może przekraczać powierzchni 300 ha użytków rolnych.
Możliwa jest zatem darowizna nieruchomości rolnej na rzecz osoby bliskiej np. dzieci.
W przypadku nabycia nieruchomości przez osobę bliską, wyłączone jest prawo pierwokupu i wykupu, na podstawie którego nieruchomość mogłaby nabyć Agencja Nieruchomości Rolnych na rzecz Skarbu Państwa.
Witam,
Chciałbym zapytać o zasady darowania działki rolnej przez rodzica na rzecz dzieci po 1 maja 2016 roku. Co w tym zakresie się zmieni?
Nowa ustawa pozwala na dokonanie takiej darowizny (nabycie przez osoby bliskie nie jest objęte zakazem).
Czy darowizna może obejmować tylko nieruchomości będące własnością (dajmy na to rodzica rolnika) przed wejściem w życie ustawy, czy może dotyczyć też nieruchomości nabytych już pod rygorem nowej ustawy? W drugim przypadku-co z obowiązkiem osobistego użytkowania nieruchomości rolnej przez 10 lat. Krótko mowiąc czy ojciec rolnik może nabyć działkę rolną pod rządami nowej ustawy a następnie w krótkim czasie darować ją synowi-nierolnikowi?
Także bardzo interesuje mnie odpowiedź na to pytanie: „Krótko mówiąc czy ojciec rolnik może nabyć działkę rolną pod rządami nowej ustawy a następnie w krótkim czasie darować ją synowi-nierolnikowi?”
Ja mam właśnie problem z taką darowizną. Tato kupił działkę rolną i od kilku notariuszy dostał odpowiedź, że ze względu na to, że nabył działkę od osoby niespokrewnionej to musi czekać 10 lat, aby móc ją darować córce (czyli mi).
Będziemy teraz składali wniosek do sądu, prawnik pomaga nam rozwiązać to sprawę. Zobaczymy co z tego wyjdzie :/
Czy ktoś miał podobny problem??
Moim zdaniem w przypadku nabycia od osoby obcej obowiązuje zakaz, od którego może zwolnić sąd. Proszę spojrzeć do wpisu z 13 maja 2016 r., tam pisałem o tym problemie.
Sąd juz na szczęście nie musi na to zezwalac…
III CZP 24/17
Skład 3 sędziów
Data wpływu: 15 marca 2017 r.
Data orzeczenia: 22 czerwca 2017 r.
Czy wymagana jest zgoda sądu wydana na podstawie art. 2b ust. 3 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 2052) w sytuacji, gdy stronami umowy zbycia nieruchomości rolnej są osoby bliskie w rozumieniu art. 2 pkt 6 powołanej ustawy, a uprzednio nieruchomość rolna była przedmiotem obrotu pod rządami ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 585) pomiędzy osobami względem siebie obcymi?
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 czerwca 2017 r.
Zbycie nieruchomości rolnej przez nabywcę przed upływem okresu przewidzianego w art. 2b ust. 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (jedn. tekst: Dz.U. z 2016 r., poz. 2052) osobie bliskiej w rozumieniu art. 2 pkt 6 wymienionej ustawy nie wymaga zgody sądu wydanej na podstawie art. 2b ust. 3 tej ustawy.
Rozwiazaliscie sprawe pozytywnie?
Witam, mam problem. Rodzice są rolnikami, postawili własny dom na działce siedliskowa o nieograniczonej zabudowie 1,02h. działka klasy 2 i w części 3. Rodzice chcieli by mi podarować cześć działki, powiedzmy 25 arów to czy jest szansa żebym się mógł na niej legalnie wybudować? Jakie warunki muszą zostać spełnione? Bo jak na razie w gminie powiedzieli mi, że budować się nie mogę bo nie jestem rolnikiem a to nie działka budowlana a nie przekształcą bo ziemia 3klasa.
Odpowiedziałem Panu na e-mail o tej treści.
Witam! Mam ten sam problem co Pan Marcin z komentarza dn. 21 marca 2017. Bardzo proszę o pomoc.
Witam, mamy podobną sytuację także jak Pan Marcin, ale rodzice posiadają dom i wokół niego, rolniczą działkę budowlaną. (Klasa 4 bodajże)Mam pytanie, czy jest właśnie możliwość przepisania części tej działki na dziecko, by tam wybudować dom? Będę wdzięczna za pomoc.
Witam serdecznie. Również mam taki problem jak Pan Mariusz. Czy mogę prosić również o tego maila który skierował Pan do Pana Mariusza ? – z góry bardzo serdecznie dziękuję.
Pozdrawiam.
Witam serdecznie. Mam identyczny problem jak Pan Marcin ( post z 22 marca ). Czy mogę prosić o odpowiedz?
Witam. Mam taki sam problem jak Pan Marcin z komentarza wyżej. Czy mogę również prosić o odpowiedź na e-maila?
Witam, mam taki sam problem. Czy mogę również prosić o odpowiedź na e-maila.
Dzień dobry,
Czy mogę również prosić o odpowiedź na e-mail ?
Witam, mam podobny problem jak Pan Marcin. Czy mógłbym prosić o odpowiedź na e-mail?
Z góry dziękuje i pozdrawiam.
Dzień dobry,
również mam identyczny problem jak Pan Marcin, będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.
Z góry dziękuje i pozdrawiam
Witam! Mamy z mężem taki sam problem jak wszyscy powyżej, z tym, że budowa domu na rodziców jest już zaczęta – są fundamenty. Czy jak przepiszą to w akcie darowizny będziemy mogli kontynuować budowę? A jeśli nie, co zrobić żeby móc kontynuować?
Witam, identyczny problem proszę o maila.
Witam, mam podobny problem co Pan Marcin, czy mogłabym prosić o wiadomość e-mail skierowaną do Pana Marcina? Od dłuższego czasu szukam informacji na ten temat. Będę bardzo wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam.
Witam.Mam pytanie odnośnie budowy domu na działce określonej w MPZP jako ,,R” przez dziecko rolnika.Czy po przekazaniu tej ziemi(25 ar) w formie darowizny ,będę mógł wybudować dom ?jakie warunki muszę spełnić ? Bardzo proszę o pomoc.
wITAM, MAM TEN SAM PROBLEM CO PAN MARCIN .PROSZĘ O POMOC WTEJ SPRAWIE.
dzien dobry mam problem taki jak pan Marcin moi rodzice są rolnikami chcieli mi odpisac 10 arów działki pod budowe domu ale gmina nie wyraziła zgody ( powolali sie na ustawe z 2016 roku ) a starostwo wyraziło zgode, tata chciał odpisac mi działke pod budowe a reszte gospodarstwa mojemu bratu, niewiemy jak rozwiazac ten problem, bardzo prosił bym o kontakt email.
Nie da się tego opowiedzieć w komentarzu na blogu, jeśli potrzebuje Pan pomocy, to zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną.
Dzień dobry. Mam podobny problem jak przedmówcy. Ojciec uzyskał pozwolenie na budowę na działce 3 klasy. Chciałby mi podarować tę działkę tak abyśmy my z żoną mogli wybudować na niej dom. Pytanie czy będzie możliwe w przypadku gdy nie jesteśmy rolnikami? Gdzie mamy się udać najpierw? Bardzo proszę o poradę.
Proszę poczytać wpisy na blogu o zabudowie na gruntach rolnych, pisałem o tym wielokrotnie.
Moja Partnerka mapodobną sytuację, Ojciec chce jej przepisać łąke ok 15 arów, aby mogła pobudować dom, jakmozna to zrobić nie łamiąc prawa?
Proszę poczytać na blogu o zabudowie na gruntach rolnych, pisałem o tym wielokrotnie.
Witam! Mam ten sam problem co Pan Marcin z komentarza dn. 21 marca 2017. Bardzo proszę o pomoc
Kwestia darowizny nieruchomości rolnej prezentuje się tak, jak we wpisie – zasady pozostały te same. Nie umiem natomiast powiedzieć czy możliwa będzie budowa – zależy to od wielu czynników dotyczących indywidualnych nieruchomości (np. ochrona przyrody, ochrona przeciwpowodziowa itp.).
u mnie pojawia się ta sama kwestia, proszę o odpowiedź na maila
Witam,
Mam identyczne pytanie jak Marcin Marzec 21, 2017 o 15:27 zadał ale u nas podział będzie około 40 arów. Pozwolenie na budowę już jest jako rozbudowa siedliska i teraz chcemy podzielić działkę i przepisać dla syna. Czy syn może przestawić pozwolenie na budowę na siebie i na nową działkę?
Witam mam podobny problem dziadek chce przepisać mi działkę rolna klasy 3 a jak chciał bym się na niej wybudować
Witam mam podobny problem dziadek chce przepisać mi działkę rolna klasy 3 a jak chciał bym się na niej wybudować
Witam’
Mam pytanie. Moj brat przekazal brata corce 5 ha.ziemi rolniczej klasy 6 jako darowizna, jaka jest kolej rzeczy. Co moze wykorzystac z tych ha prowadzic rolnictwo, czy moze wynajac pod solarium do wytwarzania /produkcji/ pradu.
Uprzejmie prosze o odpowiedz, Jak rowniez z gory uprzejmie dziekuje. Z powazaniem Leon Solowiej
Witam,
Chcialam zapytac, czy jezeli moi rodzice przepisa wszystkie grunty rolne swojemu synowi, bedzie on mogl po 1 maja przepisac polowe na mnie, czyli siostre?
Dziekuje za odpowiedz.
Rodzeństwo mieści się w definicji osoby najbliższej, więc taka darowizna będzie dopuszczalna w świetle przepisów, które mają wejść w życie od 30 kwietnia.
Czyli po 1 maja rolnik jednak będzie mógł swobodnie jak dotychczas przekazać gospodarstwo/jego część na rzecz potomka, który nie jest rolnikiem? a co z projektem ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która miała tego zakazywać?
Pisałem o tym we wpisie z 5 kwietnia 2016 r., proszę tam zajrzeć.
Witam . Moi rodzice mają gospodarstwo . Ja nie jestem rolnikiem . Mają jeszcze parę lat do emerytury . Jakie wymagania muszę spełnić żeby mogli mi to w przyszłości zapisać . Jakieś wykształcenie czy coś innego ? Z góry dziękuję za pomoc
Witam,
Rodzice planują przepisać po 1 maja 2016 na mnie i moje rodzeństwo ziemie w formie darowizny. Mam pytanie czy będziemy mogli tą ziemię wydzierżawić, pomimo że nie jesteśmy rolnikami?
Pozdrawiam
W obecnym brzmieniu ustawy, ograniczeń co do możliwości oddania nabytego gruntu w dzierżawę nie stosuje się osób bliskich zbywcy.
Witam! Ojciec ma działkę, która w planie zagospodarowania przestrzennego ma funkcję rolną i mieszkaniową. Czy jeśli wydzieli z niej działkę, będzie mógł mi ją przekazać i czy ja będę mogła wybudować na niej dom w świetle nowych przepisów?
Nie potrafię odpowiedzieć jednoznacznie – trzeba zbadać treść planu miejscowego i wiedzieć jak działka miałaby zostać podzielona.
Mam zapis notarialny o osobistym prowadzeniu gospodarstwa rolnego na działce, która zakupiłem od Anr w 2015 roku.Czy mogę wydzierżawić działkę rolna mojemu bratu, który przystępuje do programu młody rolnik?
Czyli gdyby rodzic kupił dzialke i podarował ja potomkowi który nie jest rolnikiem to czy potomek moze wybudowac się na tej działce?
(dodam, że działka nie ma MPZP ma 60 ar i trzeba ja podzielic po 15 ar)
Pani Anno, nie wiem – nie znam sytuacji tej nieruchomości. To zbyt ogólne pytanie.
Witam!
Mój teść chce przepisać w formie darowizny na mojego męża działkę rolną (działka ma 41,25 ara).
Mam pytanie czy po 30 kwietnia będzie to możliwe i czy na takiej działce będziemy mogli się wybudować ?
Proszę spojrzeć do wpisu z 5 kwietnia 2016 r.
Witam, wiadomo ze ustawa dopuszcza darowizny i spadki dla osób bliskich. a co w przypadku jeśli osoba bliska nie posiada kwalifikacji rolniczych czy musi prowadzić gospodarstwo przez jakiś czas osobiście żeby nie utracic ziemi? Czy może/musi nabyć kwalifikacje rolnicze w tym okresie (czyli wykształcenie i meldunek bo ziemie już ma)..?
Witam, chcę przekazać gospodarstwo dzieciom, które nie są zameldowane w miejscu gdzie znajduje się siedziba gospodarstwa. Czy w świetle nowej ustawy automatycznie nabędą status rolników i czy będą one mogły nabywać ziemię celem powiększenia gospodarstwa – nie spełniając jednocześnie warunku 5-letniego zameldowania w gminie, w której gospodarstwo się znajduje? Jakie bedą ciążyły na nich zobowiąznia zwiżane z nabyciem gospodarstwa?
Dziękuję i pozdrawiam
Nie, możliwość nabycia przez osobę bliską (ani nawet nabycie nieruchomości rolnej) nie sprawia, że taka osoba uzyskuje status rolnica indywidualnego. Co do obowiązków – proszę spojrzeć do wpisu z 13 maja 2016 r.
Witam,
Czy dziecko ,któremu mogę podarować grunt rolny po 1 maja musi posiadać kwalifikacje rolnicze ?
Nie, nie musi.
Czy w tym przypadku konieczne jest wykształcenie rolnicze, aby można skorzystać z ubezpieczenia KRUS?
Dzień dobry,
Mam parę pytań, będę ogromnie wdzięczna za pomoc 🙂
1. Czy jak ojciec rolnik przekaże mi ziemię, czy mogę pobierać dopłaty z Unii czy muszę mieć wykształcenie rolnicze?
2. Czy jako właściciel ziemi na wsi mogę ubezpieczyć w krusie brata (obecnie ma status bezrobotnego, nie ma wykształcenia rolniczego).
3. Ojciec chce „dożywotki” jakie zobowiązania z tego wynikają dla mnie?
Dziękuję i pozdrawiam.
1. Czy moi rodzice (rolnicy) mogą zakupić działkę rolną a następnie w niedługim czasie przekazać ją mi i mojemu małżonkowi (nie rolnicy) w formie darowizny.
2. Czy warunek zamieszkiwania nabywcy działki rolnej w danej gminie przez okres 5 lat jest spełniony jeżeli nabywca mieszkał w danej gminie przez 5 lat w przeszłości a obecnie nie zamieszkuje.
Prawdopodobnie tak, stanowcza odpowiedź wymagałaby analizy dokumentów dotyczących tej nieruchomości. Proszę zwrócić uwagę, że wymóg 5-letniego zamieszkania po nabyciu nie dotyczy nabycia nieruchomości przez osobę bliską.
Mam dom, działkę o,5 ha i lasy- łacznie 0,81ha. Działki rolnej 0,5 ha nie użytkuje, ponieważ zrobił się tez las- samosiejki. Chcę to sprzedać, czy mogę i komu?
Witam,
a co w sytuacji, gdy gospodarstwo rolne (zabudowa zagrodowa + grunty orne) o pow 2,8 ha jest sprzedawane mi jako osobie bliskiej przez wujka, ciocię i ojca?! Według ustawy jestem osobą bliską zbywcy w stosunku do każdego z nich, więc to wyłącza prawo pierwokupu ANR.
ALE…
nabycia dokonuję wraz ze swoją małżonką, za pieniądze z majątku wspólnego i do naszego majątku wspólnego. Wg literalnego brzmienia przepisów moja małżonka osobą bliską zbywcy już w tym przypadku nie jest…
Z góry dziękuję za odpowiedź!
Żona nie jest dla nich osobą bliską, więc nie można skorzystać z tego wyjątku. Może Pan nabędzie nieruchomość, a potem „podzieli się” z żoną?
Dziękuję za odpowiedź.
Temat nie jest taki prosty jakby na pierwszy rzut oka się wydawało…
Rozwiązanie, które Pan zaproponował byłoby jak najbardziej do przyjęcia, jednak zależy mi na tym by nieruchomość nabyć wspólnie z żoną (będziemy korzystać ze zwolnienia przy podatku dochodowym – wcześniej zbyliśmy inną nieruchomość ze sporym zyskiem przed upływem 5 lat podatkowych).
Bardzo ciekawe jest to, że wg wspólnego stanowiska ANR i KRN z 2003 roku:
„Zasady nabywania nieruchomości rolnych przez osoby bliskie zbywcy, dotyczą również ich współmałżonków, o ile nabywają oni te nieruchomości razem z osobami bliskimi zbywcy, na zasadach majątkowej wspólności ustawowej.”
Jest to wciąż dostępne na stronie ANR https://www.anr.gov.pl/web/guest/stanowisko-krajowej-rady-notarialnej-i-agencji-nieruchomosci-rolnych-ukur
Są również wyroki SN, które podzielają pogląd, że mimo iż literalne brzmienie artykułu mówi inaczej, to „intencja ustawodawcy” taka nie była i osoba bliska zbywcy może nabyć nieruchomość wspólnie ze współmałżonkiem, jeśli nabycie dokonywane jest w ramach majątku wspólnego. Argumentuje się to tym, że jeśli osoba bliska zbywcy nie posiada majątku osobistego w trakcie trwania małżeństwa to nie ma możliwości odpłatnego nabycia nieruchomości od osób bliskich.
Jest też pogląd, że małżonek może nabyć nieruchomość sam do majątku wspólnego, ale za zgodą małżonki. Przy takiej umowie nie działa w jej imieniu na podstawie pełnomocnictwa, ale za jej zgodą. W tym momencie skutecznie nabywa nieruchomość do majątku wspólnego, a małżonka nie jest stroną takiej umowy. Na to również powołuje się SN.
Temat jest bardzo ciekawy. Dla mnie niestety problematyczny, bo na razie żaden notariusz z którym rozmawiałem nie ma odwagi sporządzić takiej umowy.
Ciekaw jestem jak Pan ustosunkowałby się do tego co powyżej przytoczyłem.
Pozdrawiam!
Link, który Pan podał, nie działa. Ewentualne stanowisko dotyczyło brzmienia ustawy, które przewidywało zupełnie inne zasady co do obrotu ziemią rolną.
Moje stanowisko co do „osób bliskich” podałem powyżej. Wcale nie dziwię się rejentom, że nie chcą takich aktów sporządzać. Chęć skorzystania ze zwolnienia podatkowego nie zmienia zasad obrotu, wprowadzonych w nowej ustawie…
Dziękuję za odpowiedź.
Zakładam, że jeśli ANR z KNR raz uzgodniły jak podchodzić do tematu osoby bliskiej w momencie, gdy nabywa ona nieruchomość do majątku wspólnego, to chyba stanowiska tego zmieniać nie będą. Zakładam, że to podejście się nie zmieni. Oczywiście ma Pan rację, że tamte uzgodnienia dotyczyły ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w poprzednim brzmieniu.
Tylko wciąż pozostaje pytanie, dlaczego ja, jako osoba bliska nie mogę nabyć odpłatnie nieruchomości rolnej od, dajmy na to, ojca? Dlaczego nie mogę tego zrobić, tylko dlatego, że mam żonę? 🙂
Przecież na tę okoliczność za 500 zł można ustanowić rozdzielność (akurat w moim przypadku rozwiązanie to mnie nie satysfakcjonuje w pełni). Przecież mogę nabyć to sam do majątku osobistego, a potem połowę udziału darować żonie.
To jest po prostu bez sensu i myślę, że z tego powodu powstały uzgodnienia ANR i KRN.
Nawet jeśli dawne uzgodnienia nie byłyby teraz stosowane w praktyce, to i tak mogę wysłać żonę do notariusza i poprosić, by złożyła oświadczenie, że wyraża zgodę bym nabył daną nieruchomość, za daną cenę, za pieniądze z naszego majątku wspólnego. A ja mogę dzień później również udać się do notariusza i sam, bez udziału żony, ale za jej zgodą, za pieniądze wspólne i do majątku wspólnego daną nieruchomość nabyć. Przecież to jest absurdalne.
Z tego powodu SN orzeka, że choć literalne brzmienie ustawy nie daje możliwości nabycia nieruchomości wraz z żoną, to jako że w praktyce to jest możlie, tym bardziej powinno być prawidłowe nabycie takiej nieruchomości wspólnie i bez „kombinowania”.
Wiem, że stojąc z boku można powiedzieć, że nie ma o co kruszyć kopii. W moim konkretnym przypadku, gdy podpisałem umowę przedwstępną zakupu nieruchomości przed wejściem nowych przepisów w życie, stwarza mi to spory problem. A niestety nie miałem możliwości sfinalizowania transakcji wcześniej.
Pozdrawiam!
Czy przy przepisaniu przez tatę rolnika działki rolnej 0,3 ha na której już są fundamenty nie będzie problemu z uzyskaniem kredytu na dokończenie budowy i czy Nie będą problemy z darowizna działki jeśli córka nie jest rolnikiem ?
Witam,
posiadam z drugim mężem działkę rolną (powyżej 4 ha) i chcielibyśmy w ramach darowizny przepisać ją na mojego syna z pierwszego małżeństwa, który nie jest rolnikiem. Wg nowej ustawy pasierb nie jest osobą bliską. Jak możemy dokonać darowizny w tym przypadku?
Pozdrawiam
Np. przenieślibyście Państwo nieruchomość do Pani majątku, a Pani darowałaby synowi.
Dziękuję za odpowiedź. Tak właśnie zrobiliśmy
Jeżeli moja mama rok temu przepisała ple na swoje dzieci i ja oddalam je w dzierżawe notarialnie bratu to czy mogę w tym roku przepisac na niego swoją część pola czy muszę odczekać 5 lat tak jak to bylo do tej pory?
Witam. Jakie formalności/dokumenty należy złożyć (gdzie) jeśli mama chciałaby przepisac działkę rolną 3000m na córkę w postaci darowizny??
Witam, chciałabym się dowiedzieć o darowiźnie działki budowlanej. Mój tato chce przepisać na mnie działkę (8ar) i chciałabym wybudować na niej dom wraz z mężem. Jednak zastanawiamy się czy będziemy musieli zapłacić podatek od darowizny.
mam pytanie jesli posiadam gospodarstwo rolne powyżej 2 hektarów przelicz. to w tedy podlegam upezpiecz.KRUS ,jesli go rozpisze na nie pełnoletnich synółw 16 i 17 lat tak ,że zadnemu z nas nie przekroczy 2 ha przelicz to bedę podlegał pod ZUS ???i bede mógł sie zarejestrować w PUP jako bezrobotny po ustaniu zatrudnienia ??na razie pracuje i odprowadzane są składki na ZUS
W tej kwestii nie chciałbym się wypowiadać – nie specjalizuję się w ubezpieczeniach społecznych.
Dzień dobry,
Mam pytanie: czy syn brata ojca jest osobą bliską? Albo syn brata męża? Czy da się w takiej sytuacji zapisać darowiznę?
Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam
Witam, Mam pytanie w kwestii osoby bliskiej w świetle przedmiotowej ustawy: Czy syn mojego brata może przepisać na mnie grunt orny w ramach darowizny? Czy jest wymóg w zakresie okresu, w jakim musi być właścicielem tego gruntu przed dokonaniem darowizny?
Moim zdaniem, rodzeństwo rodzica nie jest osobą bliską.
Witam a mam pytanie dotyczące darowizny działki (pustej, zostało podziałkowane pole – grunty orne) lecz osoby które chcą mi to przepisać są dziadek z babcią czyli przepisują to wnukowi. Rozumiem że bez problemu łapię się w zakresie bliskości rodzinnej i bez problemu można to zapisać, ale interesuje mnie jak dokładnie wygląda to z zapisem jakie są koszty i jak co dokładnie z podatkiem ? Oraz też ciekawi mnie czy gdybym chciał ten zapis mieć z narzeczoną ( niedługo żoną) to czy podatek jest większy bo czytałem że niby tak ponieważ ona prawnie nie jest rodziną dla dziadków ? Dodam że wartość działki to około 250-300 tys. Dziękuję i pozdrawiam
Kwestię opłat i podatków wyjaśni Panu notariusz – może Pan uzyskać stosowną informację zanim zdecydujecie się Państwo na transakcję.
Dzień dobry,
Czy mogę przekazać ziemię rolną w formie darowizny (3 ha) synowi stryjecznego brata, który nie jest rolnikiem? Czy to jest osoba bliska?
Dziękuję za odpowiedź,
Barbara
Pani Barbaro, a czy mogłaby Pani szerzej napisać kto to dla Pani jest – „stryjeczny brat” jest różnie rozumiany w różnych częściach Polski.
Witam! Mam trochę inną sytuację rodzice którzy są rolnikami zaczeli budowę na ziemi czy będa mogli pózniej tą nieukończoną inwestycję przepisać na córkę.?
czy mogę darować działkę o pow. 0,80 ha córce, która zrzekła się obywatelstwa polskiego i przyjęła obywatelstwo austriackie, gdzie obecnie zamieszkuje?
Witam ,mam pytanie ,a mianowicie przepisałam majątek na syna. I tu moje pytanie : Czy syn może dokonać darowizny tego mątku swojej siostrze ? Z góry dziękuje za odpowiedź.
Musiałaby Pani napisać coś więcej, bo nie wiem z jakim spotkała się Pani problemem.
Witam, brat chce przepisać gospodarkę na mnie, w jakiej formie może to zrobić, jako darowizne? Jeśli tak, jak możemy formalnie to zrobić i jakie będą koszty, ( posiada 15h i 5 h. Dzierżawy agencyjnej)?
Nie umiem odpowiedzieć abstrakcyjnie – nie wiem jaki to majątek. jeśli potrzebuje Pani pomocy, to zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną (zakładka „Kontakt” na górze).
Witam,
Proszę Pana chcę darować mojemu kuzynowi ( jest synem siostry mojej matki) działkę o pow. 0.3 ha z czego 0.29ha to łąka a 0.01 to pastwisko, czy muszę mieć zgodę dyrektora ANR?
Kuzyn nie jest osobą bliską, więc trzeba liczyć się z ograniczeniami w możliwości obrotu taką nieruchomością. jeśli potrzebuje Pani pomocy w tej sprawie, to zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną (zakładka „Kontakt” na górze).
czy mogę kupic ziemie od wuja jesli nie jestem rolnikiem? czy wuj jest wstępnym?
Jeśli dobrze rozumiem, to tak – jest Pan osobą bliską dla zbywcy (dzieckiem rodzeństwa).
Witam serdecznie w związku z nową ustawą o obrocie ziemią rolną mam pytanie.
Chcę kupić działkę pod budowę domu i także na tej działce prowadzić działalność gosp. Znalazłem działkę o powierzchni 1,09 he poszedłem z dokumentami do Notariusza a On mi powiedział że nie mogę kupić tej działki bo to jest pole. Powiedziałem Mu że ta działka ma MPZG ( teren zabudowy zagrodowej mieszkaniowej ) ale on odpowiedział mi – owszem że jest MPZP ale w tym planie także są zapisy o sadach i uprawach rolnych więc ta działka podlega pod nową ustawę rolną więc nici z kupna bo nie jestem rolnikiem.
Ale Notariusz zaproponował mi takie rozwiązanie – działkę ma kupić mój teściu który jest rolnikiem i ma kwalifikacje rolne mieszka także w gminie gdzie znajduje się dana działka. Potem ma darować owa działkę swojej córce a mojej żonie. W związku z powyższym mam kilka pytań:
– Czy takie rozwiązanie jest możliwe i jakie są uwarunkowanie takiego rozwiązania.
– Czy teściu może przed upływem 10 lat darować tą działkę córce i jeżeli tak to czy ten termin 10 lat będzie nas obowiązywać czy nie.
– Czy na tej działce będę mógł wybudować dom i prowadzić działalność gospodarczą
– Czy będę musiał tam uprawiać pole czy nie.
Proszę o odpowiedz i z góry dziękuję
PS zaznaczam iz ani ja ani żona nie jesteśmy rolnikami i nie będziemy .
–
Nie chciałbym się wypowiadać co do konkretnej transakcji. Na pewno trzeba przeanalizować treść MPZP pod kątem uznania nieruchomości za nieruchomość rolną (a w konsekwencji – stosowania nowych przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego), jak i co do możliwości jej wykorzystania w planowany przez Pana sposób.
Mam ważne pytanie
czy rolnik spełniający wymagania podczas zakupu użytków rolnych z zabudowaniami może tuż po zakupie przekazać je notarialnie w formie darowizny siostrze? Niektórzy notariusze informują mnie że może to zrobić dopiero po 10 latach a jeden notariusz twierdzi że nie. Ja jak czytam ustawę mam wrażenie że okres 10 lat obowiązuje nie w przypadku darowizny osobie bliskiej.
Czy może się Pan ustosunkować? będę zobowiązana.
Pani Anno, czy chodzi o nabycie nieruchomości przez rolnika pod rządami nowych przepisów, czy pod rządami starych przepisów? To jest istotna różnica (oczywiście zakładająm, że nieruchomość weszła w skład gospodarstwa tego rolnika).
Rolnik nabyl ziemie podczas nowych rzadow po tym jak ustawa weszla w zycie
Witam . Proszę o pomoc mam podobną sytuację..Tata jest rolnikiem czy jeśli przepisze mi ziemię w darowiznie mogę ją sprzedać? Czy prawda to że moge zrobić to dopiero po 10 latach? Czy ta ustawa córki niezobowiązuje?… czy muszę zaplacic wtedy podatek od sprzedanej ziemi?Nie jestem rolnikiem ale chce iść do szkoły
Witam.
Mój mąż otrzymał w formie aktu dziedziczenia a sąd to uprawomocnił -spadek po swoich rodzicach w 1/4 części(są to grunty orne). Reszta czyli trzy części tego spadku przypada braciom.Mieszkamy wszyscy daleko, bo trzysta kilometrów od tych gruntów i jakiekolwiek gospodarowanie na tej ziemi odpada .Wola męża jest aby to sprzedać ale bracia nie chcą-z tego tytułu powstały napięcia i niesnaski.Moje pytanie jest takie, w jaki sposób można się tego pozbyć ,aby w przyszłości tym piętnem nie byli obarczeni dzieci.Tych działek jest kilka, po kilka arów jedna a w sumie razem wynoszą 16 00 arów.Bracia stanowią wspólność majątkową nie ma podziału sądowego.Czy istnieje forma zrzekania się tej części czyli 1/4 z całości na jakiś użytek publiczny i jaka jest forma załatwiania tej sprawy.
Proszę o odpowiedż i z góry dziękuję.
Można pomyśleć o zniesieniu współwłasności albo o zbyciu udziałów męża. Możliwe jest też przekazanie nieruchomości na rzecz gminy, ale to wymaga zgody gminy.
Witam.
Mam pytanie – była już mowa o tym, że rolnik indywidualny może podarować gospodarstwo rolne na rzecz osoby bliskiej.
A co w wypadku, gdy ten rolnik indywidualny nabył po 1 maja 2016 r.( np.na podstawie zniesienia współwłasnosci ale nie od osoby bliskiej bo od obcego) działki rolne? Czy obowiązuje go nakaz prowadzenia tego gospodarwstwa przez 10 lat? czy też może dalej darować tę nieruchomość na rzecz dziecka.
Serdecznie dziękuję za odpowiedz.
Witam mam pytanie czy ziemia rolną będąca przedmiotem dzierżawy można przepisać na dzieci w czasie trwania dzierżawy ? Czy ta umowa dzierżawy zostaje wtedy rozwiązana ? Dziękuję za odpowiedź .
Proszę o odpowiedz na to pytanie. Mam podobną sytuację.
Witam, czy jako syn rolników posiadający zameldowanie stałe w domu rodzinnym, (jednocześnie posiadam na własność siedlisko w tej gminie), mogę nabyć ziemię rolną w gminie, z której pochodzę i mam zameldowanie od urodzenia? (dodam, że rodzinne gospodarstwo rodzice zbyli na siostrę a ja chciałbym kopic inne gospodarstwo w tej gminie)
Kryteria uznania za rolnika indywidualnego określa art. 6 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Istotne znaczenie ma Pana staż pracy i kwalifikacje rolnicze.
Witam ,
Jestem współwłaścicielką (1/5 udziałów) ziemi rolnej o pow. 2,5 ha. Czy w świetle 0bowiązujacych przepisów mogę w formie darowizny przekazać swój udział ziemi rolnej siostrze? ( również współwłaścicielce)
Dziękuję za odpowiedź.
Siostra jest osobą bliską, więc z punktu widzenia tych przepisów nie powinno to stanowić problemu.
Witam, czy mój wujek może obdarować działką rolną mnie i moją żonę? Czy będę musiał z tego tytułu płacić podatek?
Obawiam się, że może być to kłopot z uwagi na definicję osoby bliskiej. Jak sądzę, Pana żona nie jest osobą bliską do wujka, więc darowizna na tej podstawie mogłaby być niedopuszczalna. Może wujek podarowałoby nieruchomość tylko Panu? Co do kwestii podatkowych – nie wiem, nie znam okoliczności sprawy.
Witam,
mam dylemat związany z budową.
Chcę wejść w posiadanie działki mojego ojca, który zamierzą przekazać mi ją w formie darowizny.
Działka jest określona przez plan zagospodarowania przestrzennego jako RM – teren zabudowy zagrodowej. Ojciec jest rolnikiem – ja nie. Jest to zgodne z punktu widzenia prawa, lecz ja jako właściciel – „nie rolnik” nie mogę już nic budować – dom na tej działce. Poprawnie to rozumiem?
Czy jeżeli ojciec otrzymałby pozwolenie na budowę i rozpocząłby ją, następnie przepisał na mnie działkę w formie powyższej z już „wylanym fundamentem”, to czy ja mógłbym kontynuować budowę na tej działce w myśl otrzymanego pozowlenia jeszcze przez mojego ojca?
Dziękuję za odpowiedź.
Witam,
mam podobny problem jak p. Artur, prosiłbym o odpowiedź. Z góry dziękuję.
Chciałabym zapytać 2000metrów działki dom mieszkalny stodoła stara działka rolna czy może to matka oddać e darowiznę po prostu są to duże sumy do przepisu a ja takich sum nie mam proszę o radę
Podarowałem w ty roku część działki rolnej córce (1/3 całości) dziś chcielibyśmy całość sprzedać, czy jest to możliwe i jakie z tego tytułu mogą być problemy.
Witam Pana serdecznie. Mam pytanie odnosnie ziemi 4 klasy a raczej łąki 4 klasy kupionej od Agencji nieruchomosci rolnej na 15 rat…splacanych raz do roku jest to 1.44ha. Polowa rat jest juz splacona i mam pytanie: prosze mi powiedziec czy jest taka mozliwosc oddania ziemi Agencji nie jestem juz zainteresowana tą ziemia z przyczyn zdrowotnych i czy pieniadze ktore wplacilam za ziemie przepadly….czy moge starac sie o zwrot..Prosze o odpowiedz.Pozdrawiam. Z Powazaniem. Jolanta.
Witam, Rodzice posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni około 4,5 ha. Chcą podzielić ziemię na troje swoich dzieci a jedna z tych części (około 1,25ha) ma przypaść mnie. Miejscowość nie ma MPZG a ja chciałbym wybudować dom jednorodzinny na swojej części , wspomagając się kredytem budowlano- hipotecznym. Problem powstaje w momencie wydzielenia z mojej części odrębnej działki pod budowę domu, która z punktu widzenia geodety nie może być mniejsza niż 0,3ha natomiast banki nie chcą przyjąć zabezpieczenia w formie działki większej niż wspomniane 0,3ha. Czy istnieje sposób aby rozwiązać ten problem?
Witam , jestem właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni 2,5 h , zostało ono mi przekazane gdy byłem już żonaty . Żona płaci składki do KRUS 24 lata , czy jest możliwe przepisania pola na żone aby była tylko ona właścicielem ? Proszę o odpowiedz
Żona jest dla Pana osobą bliską, więc z punktu widzenia przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego może nabyć nie będąc rolnikiem indywidualnym.
Działka rolna całość ok. 4 ha w klasie IVa, IVb i PsIV w tym sad 1,3 ha, którego nie ma od lat (sad powstał może sto lat temu), dziś chciałbym uporządkować i nanieść zmiany użytkowania tj.na części dawnego sadu pozostawić trawę stałą ok. 1 ha a pozostałą część zaoraną dołączyć do gruntów ornych co już od lat wykazuję w zeznaniach o dopłatę unijną. Pytanie: gdzie ma zgłosić zmiany w użytkowaniu i ile mnie to może kosztować, około.
A co w takim przypadku: mój wujek lub dziadek kupił w tym roku działkę od gminy i po pół roku chce mi ją przekazać w formie darowizny – jest taka możliwość?? Pozdrawiam
Witam
Mam Pytanie dostałem od rodziców darowiznę 2h ziemi rolnej jako darowizne przed wejściem nowej ustawy z 30 kwietnia chciałbym ją sprzedać jaki podatek i jaki podmiot może nabyć działke która jest w jednym kawałku
Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego nie zakazuje zbywania nieruchomości rolnych w ogóle (poza obowiązkami nabywcy nieruchomości – art. 2b ustawy), ale ogranicza krąg podmiotów, które mogą je nabyć. Nieruchomość rolną mogą nabyć podmioty wskazane w art. 3 ustawy.
Witam.
W czerwcu tego roku chcieliśmy nabyć z mężem udział w nieruchomości w skład której wchodził dom mieszkalny. Niestety byliśmy zablokowani nową ustawą ponieważ nie prowadziliśmy gospodarstwa rolnego przez 5lat. Więc zrobiliśmy tak że zakupił ją teść(zapłaciliśmy my). Teraz okazało się że teść ma duże długi i boimy się że komornik wejdzie na tą nieruchomość. Wiemy że aby teść mógł darować tą zakupioną nieruchomość synowi przed upływem 10lat musi złożyć wniosek do sądu, jednak nie wiemy jakie uzasadnienie we wniosku napisać.
Proszę zwrócić uwagę, że – w sytuacji zagrożenia egzekucją – taka darowizna może być czynnością na szkodę wierzycieli (warto się dowiedzieć na ten temat więcej). Przesłankę wyrażenia zgody przez sąd określa przepis art. 2b ust. 3 ustawy – jeżeli konieczność dokonania czynności wynika z przyczyn losowych, niezależnych od nabywcy.
witam chciał bym zapytać czy mógł bym wydzierżawić gospodarstwo rolne od wujka czy była by taka możliwość?
Nowe przepisy ograniczają możliwość oddawania w posiadanie nieruchomości nabytych pod rządami tej ustawy. Nie ma generalnego zakazu zawierania umów dzierżawy gruntów rolnych.
Witam,
czy osoba, która otrzymała w spadku ziemię rolną, może przekazać ją obcej osobie (osoba ta nie jest rolnikiem) jako darowiznę?
Moja mama posiada działkę rolną o wielkości 1580 m2 nie jest rolnikiem w jaki sposób według prawa może podzielić działkę między dwie córki czy musi ją przekształcić.
Ta kwestia może zależeć m.in. od treści miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. To temat zbyt złożony na komentarz, jeśli potrzebuje Pani pomocy, to proszę skontaktować się bezpośrednio ze mną.
Dzień dobry, mam pytanie o darowiznę działki rolnej. Jeżeli mój teść zakupiłby grunt rolny to czy może go darować mi i mężowi czy tylko mojemu mężowi? Czy jest jakiś okres wyczekiwania miedzy zakupem na darowizną działki, jak jest to w przypadku sprzedaży ( 5 lat )?
Proszę zapoznać się ze wpisem z 13 maja 2016 r. – tam omawiałem te kwestie.
Witam, wiem że już o to pytano ale nie umiem odczytać się odpowiedzi. Rodzice mają wiek emerytalny i na wiosnę chcą przekazać mi swoje gospodarstwo razem z budynkami, którym mam się zajmować z mężem. Czy zapłacę podatek? Jeśli tak to w jaki sposób jest on wyliczanie? Czy muszę posiadać wykształcenie rolnicze? Jakie dokumenty są potrzebne do przekazania ziemi.?
Witam, mam następujące pytanie. Mój ojciec chce mi przepisac działkę rolna 1ha. Czy jako nie rolnik mogę uzyskać pozwocenie na budowę? Czy musialabym „zostać” rolnikiem aby moc wybudowac „siedliko” na swoim terenie? Gmina posiada MPZP, teren ten jest oznaczony jako działka rolna. Gdzie ewentualnie mogłabym uzyskać poradę w tej sprawie?
Proszę o kontakt bezpośrednio ze mną – zakładka „Kontakt” na górze.
Witam,
chciałbym zapytać o taką rzecz: sąsiad chce kupić ode mnie działkę o pow. 18ar z przeprowadzonymi warunkami zabudowy, a następnie zrobić darowiznę tejże działki swojej siostrze, z tym że nie posiada ona obywatelstwa polskiego (karta stałego pobytu). Siostra jego mieszka na stałe w Niemczech i takież ma obywatelstwo. Czy może on zrobić pomimo tego darowiznę?
Witam chciałem dowiedzieć się o taką rzecz:
Babcia ma działkę 90 arów, chce ją podzielic po 30 arów i dać 2 po 30 arów dzieciom a ostatnie 30 arów wnuczce czy może jako darowizne wnuczce? Lepiej dać jako darowizne czy przepisać? Co można by wyszło to jak najtaniej i najlepiej? Czy babcia może ją dać jako rolna czy lepiej żeby to ona przed daniem zmieniła ją na budowlaną? Pozdrawiam 🙂
Witam. Jeżeli moja ciocia (sistra mamy) mi przepisze ziemie rolna, to będę rolnikiem i będę mógł dokupić ziemie rolną powyżej 1ha ?
Definicja rolnika indywidualnego jest zawarta w art. 6 ustawy – trzeba spełniać wszystkie wymogi tam wskazane, aby być uznawanym za rolnika indywidualnego.
Witam.
Mój brat zakupił działkę rolną z budynkami gospodarczymi. Ponieważ jest rolnikiem ale zbyt krótko musiał mieć pozwolenie agencji. Czy jest możliwość podzielenia tej działki i odpisania części z budynkami na brata w formie darowizny?
Proszę zapoznać się ze wpisem z 13 maja 2016 r. – tam opisywałem tę kwestię.
Dzień dobry,
chciałabym przekazac w darowiźnie 1 ha ziemi rolnej swojemu bratu. Ziemię otrzymalam w darowiźnie od rodziców w 2007 r., w 2009 r. wyszłam z mąż, a w 2013r. musiałam rozszerzyc wspólnotę majątkową na męża ( do kredytu pod budowe domu). Więc teraz mamy wspólną ziemię. Czy możemy w przekazać wspólnie ten 1 ha dla mojego brata, czy musimy wybrać jakies inne rozwiązanie?
Dziekuję za pomoc.
To szczegółowa kwestia, musiałby zapoznać się z sytuacją tej nieruchomości – mogą być problemy z uwagi na współwłasność małżeńską.
mam pytanie. ojciec kupił 2 hektary ziemi rolnej przez co powiększył swoje gospodarstwo już po wejściu ustawy i chce przekazać to synowi(całe gospodarstwo) .możne to zrobić? obowiązuje wtedy okres 10 letni czy nie?
Witam. moi rodzice posiadają gospodarstwo rolne i chcą mi je przepisać, czy ja musze posiadać uprawnienia rolnicze? nie chce brać żadnych pieniędzy z funduszu dla młodego rolnika itp.
Nie, nie musi Pani – jest Pani dla nich osobą bliską.
Witam Panie Iwo,
Mam kilka pytań:
1. Jeżeli była mała wieś (gdzie większość terenów to była rolna) stała się dzielnicą Miasta i obowiązuje plan przestrzenny to ważniejsze jest to co jest w planie czy ewidencji gruntów?. Zakupiłem grunt razem z wujkiem, który w ewidencji ma RV 0.3038; RVI 0.4930; ŁV 0.1764; LsV 0.2062; (czyli ponad 80 arów roli), wg. planu połowa to tereny budowlane a reszta tereny ZN (zielenie nieurządzonej), notariusz nic nie mówił o ograniczeniach to znaczy że ważniejszy jest plan?.
2. Chciałbym kupić inne działki w tym samym miejscu, które w planie oznaczone są jako RP (produkcja rolna) i ZN (tereny zielenie nieurządzonej), nie wiem czy dobrze rozumiem, ale tą pierwszą kupić nie mogę, a tą drugą już tak?, mimo że działki są obok siebie, ale tak, a nie inaczej są oznaczone w planie.
Plan jest „ważniejszy” w tym sensie, że przeznaczenie w planie może sprawić, że nieruchomość nie jest uznawana za rolną, a w konsekwencji może nie podlegać ograniczeniom w nabyciu na podstawie tych przepisów. Może tak być, że jedną z 2 działek obok siebie może Pan nabyć, a drugą nie – to zależy od tego czy można każdą z nich za rolną czy nie.
A co jeśli wg. planu działka ma 3086 przy czym wg planu ZP jakieś 1200 to działka budowlana a pozostała cześć jest działką rolną. Czy w tym przypadku również ma zastosowanie zasada ważności ZSP. A gdyby działkę kupił mój tata czy mógłby przepisać ją na mnie?
Jeśli nieruchomość jest częściowo rolna, to moim zdaniem podlega ochronie właściwej dla nieruchomości rolnych. Są jednak poglądy odmienne, np. opowiadające się za tym, aby oceniać jaka funkcja w ramach nieruchomości jest dominująca.
Witam
Mam pytanie:
Czy moja matka, która odziedziczyła w br (sierpień 2016) w drodze spadku po swoim bracie gospodarstwo rolne składające się z kilku działek, może mnie jako córce przepisać aktem notarialnym jedną działkę rolną w okresie roku od jej odziedziczenia oraz czy ja mogę z kolei przepisać ją aktem notarialnym mojej córce, czyli jej wnuczce ( działka ma powierzchnię powyżej 1ha)?
Czy w przypadku kolejnych darowizn dla najbliższej rodziny stosuje się zwolnienie z podatku od darowizn, czy też liczy się 3% jak dla I grupy podatkowej, czy też w tym przypadku podatek będzie na zasadach ogólnych, gdyż gospodarstwo rolne jest prowadzone krócej niż 5 lat?
pozdrawiam
Pani Mario, to bardzo szczegółowe pytania, które wymagają analizy Pani sprawy. Jeśli chciałaby Pani skorzystać z pomocy prawnej, to proszę skontaktować się bezpośrednio ze mną – zakładka „Kontakt” na górze.
czy moge sprzedac bratu nieruchomosc rolną – 2,5 ha.Brat nie jest rolnikiem i nie posiada wykształcenia rolniczego,czy bedzie mógł ją wydzierżawic?
Brat jest osobą bliską, więc nie musi być rolnikiem, aby nabyć nieruchomość rolną.
Dzień dobry,
Rozumiem, że aby odziedziczyć gospodarstwo rolne, nie trzeba mieć wykształcenia rolniczego, gdy jest się osobą bliską. Pytanie, czy można potem tę ziemię uprawiać, bez takich kwalifikacji?
Wuj posiada działkę rolną 80 arów czy istanieje mozliwość podzielenia jej na mniejsze i jednej z nich podarowania mnie ( siostrzenicy) w formie darowizny
Nie wiem czy istnieje możliwość jej podziału (trzeba sprawdzić zapisy w planie miejscowym), ale siostrzenica jest osobą bliską, więc może nabyć nieruchomość rolną w myśl tych przepisów, nawet jeśli nie jest rolnikiem indywidualnym.
nie ma planu miejscowego na terenie tej miejscowości, jest to działka rolna z VI klasa gruntu
Czy można zrobić darowiznę mniejsza powierzchniowo niż 30 arów ?
Z punktu widzenia przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego – można (zakładam, że wuj nie nabył nieruchomości po 29.04.2016 r.).
A co w przypadku gdyby nabył nieruchomość po 29.04.2016 r.?
Witam. Mam Pytanie odnośnie darowania działki osobie bliskiej.
Planuje kupić działkę o pow. większej niż 30 a. (na której chcę wybudować dom) niestety nie jestem rolnikiem 5 lat, zatem moja działkę ma kupić Ojciec który spełnia wszystkie wymagania aby nabyć działkę rolna większą niż 30 a. czy może ją darować synowi zaraz po kupnie? czy trzeba odczekać 10 lat? Wspomnę iż jeden z notariuszy stwierdził iż aktualnie nie ma takiej możliwości czyli nie może jej darować osobie bliskiej.
Witam, mam pytanie, mamy gospodarstwo rolne o powierzchni 6 ha które należy po 1/3 do mnie, do mojej mamy i brata, brat zmarł w 2015 roku, wtedy jego część odziedziczyła jego żona, matka, ja (siostra) oraz przyrodni brat, teraz żona brata chce przekazać to mnie, jest to cały czas to samo gospodarstwo, nigdy nie było podziału ziemi, ciągle jest to współwłasność, żaden notariusz i prawnik u których byłam nie umie nam pomóc, czy jest jakaś możliwość przekazania jej części odziedziczonego majątku mnie? z góry dziękuje za odpowiedz
Witam. Mój ojciec posiada gospodarstwo rolne. Okazuje się ze gospodarka nigdy nie była prawnie opisana na ojca. Prawnie jest wciąż pod moim dziadkiem który dawno zmarł zarówno i babcia. ojciec ma 5 rodzeństwa którzy chcą podzielić ziemie miedzy sobą lub sprzedać ja. Ojciec nie zgadza się na podział ponieważ on jeden został na wsi i zajmował się gospodarstwem przez wiele lat. Moje pytanie: w jaki sposób mój ociec może legalnie dostać prawo posiadania tej ziemi albo sprzedania jej bez udziału rodzeństwa? Czy jest możliwość by nie było podziału?
Z góry dziękuje za poradę.
Istotne jest jak długo i na jakiej podstawie ojciec korzysta z tej ziemi. Być może doszło do zasiedzenia praw do nieruchomości. Stwierdzenie zasiedzenia następuje w postępowaniu sądowym przed sądem powszechnym.
Witam,
Czy zdaniem Pana żona -Polka może podarować mężowi- Niemcowi nieruchomość rolną położoną w strefie nadgranicznej?
Witam, mama jest rolnikiem i nabywa nieruchomości na rzecz syna po 1 maja 2016, czy może te działki przekazać w formie darowizny
Proszę wyjaśnić – czy mama nabywa te nieruchomości dla siebie, czy działając jako pełnomocnik swojego syna?
Witam,
Obrót gruntami rolnymi poniżej 0.3 ha nie jest objęty nowymi przepisami dotyczącymi sprzedaży ziemi rolnej.
Czy zatem możliwa jest darowizna takiej ziemi (mniejszej niż 0,3 ha) osobie obcej np. zięciowi ?
Przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nie stoją temu na przeszkodzie.
Witam mam pytanie czy gdy mój ojciec rolnik kupiłby ziemie rolną o powierzchni 0,32ha to mógłby mi ja dać w darowiźnie a następnie czy gdyb plan zagospodarowania pozwalał mógłbym ją przekrztałcić na ziemie budowlaną i wybudować dom?
Proszę zwrócić uwagę na art. 2b ustawy w nowym brzmieniu, może być to niedopuszczalne. Istotne jest to w jaki sposób ojciec kupiłby tę nieruchomość. Co do budowy domu – trzeba przeanalizować treść MPZP.
czy moge przekazac grunty rolne ok 5 ha corce corka podlega ubezpieczeniu ZUS nie pracuje na roli po jakim czasie corka moze dokonac sprzedazy tych gruntow jakie dokumenty sa wymagane przy przekazywaniu ziemi ? Dziekuje
Proszę zajrzeć do powyższego wpisu z dnia 5 kwietnia 2016 r., tam kwestia ta jest wyjaśniona. Natomiast kwestia obowiązków nabywcy jest wyjaśniona we wpisie z dnia 13 maja 2016 r.
Witam, Wraz z rodzeństwem i mamą jesteśmy właścicielami gospodarstwa rolnego nabytego w drodze spadu po zmarłym ojcu (każde z nas ma część ułamkową). Planujemy w formie zgody przekazać gospodastwo dla brata. Czy po tym mój brat będzie mógł przekazać dla mnie działkę pod zabudowę domu?
Proszę spojrzeć do wpisu z dnia 13 maja 2016 r. – tam są opisane obowiązki związane z nabyciem nieruchomości rolnej i wyłączenia od tych obowiązków.
Dzień dobry,
mój ojciec zmarł we wrześniu 2014 roku. Miał 2ha gruntu rolnego. Chcielibyśmy z rodzeństwem przeprowadzić to na siebie, a później sprzedać. Mam pytanie, czy po przeprowadzeniu tego na nas musimy zapłacić podatek, czy dopiero po sprzedaniu? Bardzo proszę o odpowiedź.
Czy ma Pani na myśli przeprowadzenie postępowania spadkowego? Nabycie spadku następuje z mocy prawa, w postępowaniu sądowym jest ono tylko potwierdzane. Jeśli chodzi o podatek – to nie jest temat na komentarz w blogu, nie chciałbym się o tym wypowiadać.
Dzień dobry,
Mam pytanie. Chciałabym się starać o dofinasowanie unijne z Urzędu Pracy na utworzenie działalności gospodarczej dla osób poniżej 30 roku życia, jednak posiadam ponad 3 ha przeliczeniowych ziemi ornej (jestem dzierżawcą nie właścicielem, właścicielem jest mój ojciec za to opłacam składki KRUS). W związku z tym nie mogę zarejestrować się jako bezrobotna i nie mogę się starać o takie dofinansowanie gdyż mam za dużo ziemi (w województwie podkarpackim osoba bezrobotna może mieć max 2 ha). Moje pytanie brzmi, czy mój ojciec mógłby przepisać na swojego syna (a mojego brata) działkę o powierzchni 1,5 ha jeśli jest on (mój brat) oficerem Wojska Polskiego. Bardzo proszę o odpowiedź.
Jak rozumiem, problemem jest to, że Pani jest dzierżawcą – czy nie można rozwiązać umowy dzierżawy?
Mam pytanie. Zakupiłam wraz z mężem w sierpniu 3094 metry gruntów rolnych i onych z zabudową mieszkaniową. Teraz chcielibyśmy dokupić działkę 5000 metrów. Nie jesteśmy rolnikami i nie jestesmy zameldowania 5lat. Czy jest szansa nabycia takiej działki? Czy ewentualnie właściciel może nam to oddać w darowiznę jeśli nie jesteśmy spokrewnieni ? Prowadzimy fundację, czy jeśli nie dla nas może to oddać jako darowiznę dla fundacji ?
Pani Iwono, jeśli jest to nieruchomość rolna, to może być problem. Na blogu opisywałem kto i w jakich sytuacjach może taką nieruchomość nabyć. Ustawa nie przewiduje preferencji dla fundacji.
Witam.
Mój problem polega na tym,że chciałbym wybudować dom na działce taty, który jest rolnikiem jako zabudowa siedliskowa. Planowałem zrobić tak: Wszystkie wnioski i pozwolenie musiałbym składać na tatę. Następnie już po tych wszystkich formalnościach lub nawet wybudowaniu domu tata przepisałby go na mnie. Czy jest to możliwe?
Czy najpierw może podzielić ową działkę na mniejsze i którąś z nich przepisać na mnie i składać wtedy wnioski na mnie?
Zależy mi na czasie i oraz na mniej kosztownym załatwieniu tego wszystkiego.
Bardzo proszę o pomoc
Witam. Chcialabym zapytac o pewna sprawe, a mianowicie. Nie mam wyksztalcenia rolniczego, a moja mama twierdzi, ze jako ow takiego wyksztalcenia nie mam, nie moge byc dziedziczka, co czyniloby mojego brata jedyna osoba do prawnego przekazania mu ziemi, gdyz jest inzynierem rolnictwa. Czy to jest prawda? Ziemia jest okreslona jako grunty rolne. Wydaje mi sie, ze moge byc wlascicielka, ale jako ze brakuje mi uprawnien i doswiadczenia nie moge ziemi uprawiac, ale dziedziczyc ja moge… Czekam na jak najszybsza odpowiedz. Dziekuje z gory.
Osoby niebędące rolnikami mogą dziedziczyć nieruchomości rolne. Proszę zajrzeć do wpisu z 16 grudnia 2016 r. – tam kwestia ta jest opisana.
Czy będąc siostrzenica mogę od wujka kupić ziemie rolną poprzez umowę kupna sprzedaży nie będąc rolnikiem ? czy Agencja ma pierwszeństwo przede mną ?
Siostrzenica jest osobą bliską dla wujka, więc tu nie widzę przeszkód. Przy nabyciu przez osobę bliską prawo pierwokupu ANR nie przysługuje.
Witam
Mam pytanie:
Czy moja matka, która odziedziczyła w lipcu 2016 w drodze spadku ziemię, może mnie jako córce przepisać ją w okresie roku od jej dziedziczenia czy nadal obowiązuje 10 letni zakaz zbycia?
Pani Edyto, a czy to jest nieruchomość rolna? Od tego trzeba zacząć. A dlaczego czas ograniczeń miałby wynosić 1 rok? To nie jest dla mnie jasne.
Proszę spojrzeć do wpisów z 16 grudnia i 13 maja 2016 r., mogę być one dla Pani przydatne.
Dzień dobry,
Czy po uzyskaniu pozwolenia na budowę domu na działce siedliskowej można zrobić darowiznę działki wraz z pozwoleniem na budowę na dziecko, które nie jest rolnikiem? Czy osoba nie będąca rolnikiem może dokończyć budowę?
Bardzo proszę o odpowiedź.
Witam, mam pytanie dotyczące zapisu.
Mam wykształcenie wyższe lecz nie jest ono związane z rolnictwem. Czy ojciec może zapisać mi niewielkie (5ha) gospodarstwo rolne? W jaki sposób najlepiej to zrobić?
Jako osoba bliska, może Pani nabyć nieruchomość rolną od ojca.
Witam, od września 2016 jestem w KRUS jako domownik, teść mnie zapisał pod swoje ubezpieczenie. Razem z mężem chcieli byśmy się budować koło teściów, teść da działkę i teraz pytanie:
-czy ja jako „ala” rolnik mogę budować na rolnika czy muszę tę działkę przekształcić?
-mąż jest na zus
-czy to teść musi budować dom na siebie?
Niestety, to zbyt szczegółowe kwestie, abym mógł odpowiedzieć w komentarzu na blogu.
Witam,
Rodzice będąc małżonkami kupowali pola rolne. Po rozwodzie matka rozpisała swoje pole dzieciom w udziały. Połowa pola jest ojca reszte jest w udziałach dzieci. Czy ojciec może zarządzać udziałami dzieci czyłi np. przepisać z jednego dziecka na drugie i pozbawić to perwsze calkowicie udziału w polu?
Jeśli dzieci są małoletnie, to zawarcie umowy przekraczającej zwykły zarząd jego majątkiem wymaga zgody sądu. Jeśli dzieci są dorosłe, to same rozporządzają swoim majątkiem.
Mam pytanie odnośnie darowizny. Moja mama dała w dzierżawę 1 hektar ziemii umowa była na 10 lat. Mama w tym okresie brała rentę jakieś niecałe 900 zł. Umowa kończy się z 14.05. 2017 r. Dziś dostała pismo z KRUSU , że jej renta kończy się z upływem umowy dzierżawy 14,01.2017r. (chyba coś pokręcili) Pytanie brzmi czy jeśli tą ziemię dodam, że to działka rolna mama przepisze na mnie odzyska rentę? I czy ja będę musiała uiścić jakiś podatek od darowizny?Będę Panu wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Niestety, jeśli chodzi o renty, to nie pomogę – nie jestem specjalistą od takich spraw.
Witam
Mam pytanie odnośnie działki rolnej na której mamy zamiar z mężem się budować po przepisaniu przez teściową. Wszystkie dokumenty dotychczas tj. Wniosek o warunki zabudowy i pozwolenie na budowę złożyła teściowa ponieważ jest właścicielem,czy ona musi zacząć budowę? Czy np.po darowaniu działki juz wtedy syn jako właściciel nie mógłby na tej działce zacząć od podstaw budowy? Jeśli nie to w takim razie w którym momecie będzie najlepiej przepisac tą działkę przez teściową?Np. Jak już będą fundamenty? Z góry bardzo będę wdzięczna za udzielenie informacji.
Dzień dobry mam taki problem, mama kupiła działkę rolną w maju 2016 r po kilku dniach stała się ona budowlana lecz nie może mi jej podarować przez 10 lat. Działka ma około 32a a nie długo mama zacznie budować na niej dom więc darowizna dotyczyłaby działki i domu. Chciałam zapytać ile trwa proces sądowej darowizny i jakie są jego koszty?? Z góry dziękuję za udzielenie informacji
Witam. Mam takie pytanie. Czy synowa też wlicza się w bliskich członków rodziny i czy można by na nią przepisać ziemię (nie ma wykształcenia rolniczego) ?
Nie, synowa nie jest osobą bliską.
Witam. W najbliższym miesiącu wujek męża przepisze na niego gospodarstwo rolne. Przy obecnym prawie wiem, ze ja jako zona nie mogę widnieć w tym dokumencie. Problem w tym, ze to ja mam wykształcenie rolnicze i razem z mężem chcemy abym to ja widniała jako właściciel/współwłaściciel gospodarstwa. Czy jest jakiś sposób aby w dalszych krokach (po przepisaniu gruntów na niego) mąż dopisał mnie do dokumentów? Jeśli tak to proszę o podpowiedz.
Pozdrawiam
Moi rodzice chcą mi odpisać 1,5 ha ziemi rolnej. Nie jestem rolnikiem, a chciałbym postawić na tej ziemi budynek gospodarczy. Czy dostanę z gminy decyzje o warunkach zabudowy. (na ten obszar nie ma miejscowego planu zagospodarowania)??
Witam serdecznie,
Mam bardzo proste pytanie, tak myślę dla Pana. Mój tata chce przejść na emeryturę i musi w tym celu przestać uprawiać ziemię, więc zdecydował o przekazaniu ziemi dzieciom. Pytanie natomiast jest takie czy musi przepisać całą ziemię jednemu dziecku czy może podzielić ją na wszystkich swoich potomków. Z góry dziękuję za odpowiedź.
interesuje mnie ta sprawa również.
Niestety, w kwestiach emerytur nie pomogę – nie jest to moja specjalizacja.
Witam, mam pytanie odnośnie przepisania ziemi w formie darowizny. Obecnie mama opłaca KRUS i boi sie ze po przepisaniu na mnie majątku nie bedzie jej sie należała emertytura rolnicza czy to prawda??? Nawet jesli przepisza na mnie majatek z warunkiem dozywocia?
Witam, czy to prawda że darowizna może być przekazana tylko na dziecko które ma studia wyższe lub wykształcenie rolnicze?
Nie, osoba bliska nie musi mieć kwalifikacji rolniczych.
Dzień dobry,
Mama jest właścicielem ziemi rolnej o powierzchni 5800m2.
Ziemia nie ma dostępu do żadnej drogi publicznej.
Chciałaby przekazać ją darowizną swoim 2 synom.
Czy może przekazać ją jako całość jako współwłasność?
Czy musi najpierw podzielić geodezyjnie na 2 działki i dopiero przekazać jako darowiznę?
Czy taki podział w celu przekazania go aktem darowizny jest legalny w świetle nowej ustawy (działki będą miały poniżej 3000m2)?
Dzień dobry.
mam pytanie czy mój teść może przepisać ziemię swoim wnuczkom ,czyli moim dzieciom ,wnuczki mają 11 i 12 lat.co potrzebne i jak to zrobić.
słyszałam że już w 2017r nie można czy to prawda.
Witam,
Wiem, że minęło dużo czasu odkąd zamieścił Pan tą informację na stronie, ale byłabym bardzo wdzięczna jakby Pan udzieliłby mi odpowiedzi. Otóż moja babcia chciałaby przepisać ziemie swoim dzieciom. Dwie ziemie są budowlane, także nie ma problemu z przepisywaniem. Jednak trzecia ziemia jest rolna i to z nią jest największy problem, gdyż ciocia nie jest rolnikiem. Chciałabym się więc Pana zapytać: czy jest jakaś szansa (zgodnie z nową ustawą), by przepisać tą ziemię na ciocię (oczywiście jak najszybciej się da)?
Dzień dobry mam taki problem, mama kupiła działkę rolną w maju 2016 r po kilku dniach stała się ona budowlana lecz nie może mi jej podarować przez 10 lat. Działka ma około 32a a nie długo mama zacznie budować na niej dom więc darowizna dotyczyłaby działki i domu. Chciałam zapytać ile trwa proces sądowej darowizny i jakie są jego koszty oraz adwokata.
Witam czy jeśli osoba ma komornika sądowego i kupi ziemie nad jeziorem to czy tą ziemie może przepisac na 14-letniego syna ?
Witam jeżeli rodzice chcą podarować ziemię w postaci darowizny, to czy za jakiś czas mogą znowu podarować darowiznę też w postaci ziemi?.
Witam jeżeli rodzice chcą podarować ziemię w postaci darowizny, to czy za jakiś czas mogą znowu podarować darowiznę? Np też w postaci ziemi. Czy są jakieś limity?
Dzień dobry, nie mam wykształcenia rolniczego, tata chce na mnie przepisać gospodarstwo, nie będę rolnikiem, czy według przepisów mogę otrzymać ziemię i jak mogę nią zarządzać?
Dziękuję
Witam, ja mam takie pytanie czy wujek(brat mojej mamy) moze przekazac mi w darowiznie ziemie rolna gdy nie jestem rolnikiem? Jak sie ma do tego podatek od darowizny? Zaznaczam ze darowizna ma na celu przeksztalcenie ziemi z rolnej w budowlana i postawienie tam przeze mnie domu gdyz dzialka jest w planie zagospodarowania przeznaczona na zabudowe jednorodzinna. dziekuje i pozdrawiam
Jeśli nieruchomość jest przeznaczona w MPZP na cele nierolnicze, to być może nie jest to nieruchomość rolna i nie podlega ograniczeniom tej ustawy. Trzeba zacząć od dokładnego sprawdzenia treści planu miejscowego.
Witam, wedlug mapy z MPZP ktora jest zamieszczona na stronie gminy jest to teren przeznaczony na zabudowe mieszkaniowa jednorodzinna z oznaczeniem 1MN. Pytanie czy w takim razie trzeba ta ziemie odralniac czy poprostu rozpoczynajac proces zwiazany ze stawianiem domu z automatu przechodzi ona w budowlana? Oraz starajac sie ominac placenie podatku od darowizny jako ze jestem 2 grupa podatkowa dla wujka mozna obejsc podatek jesli w trakcie jednego spotkania u notariusza wujek daruje mojej mamie a ona mi? (gdzies tak wyczytalem). Wiem ze to troche duzo pytan z mojej strony ale jestem laikiem w tych sprawach i nie wiem jak mam sie zabrac za te sprawy, a zawsze lepiej poradzic sie kogos jaka droge obrac, wiec z gory dziekuje za pomoc i poswiecony czas.
witam
mam takie pytanie.
Siostra mojej żony ma gospodarstwo rolne i chce wydzielić działkę o powierzchnie 25 arów
tak żebyśmy mogli się na niej wybudować i teza tak co mamy zrobić aby wszystko przebiegło dobrze. Czy da się w ogóle to zrobić bo ziemia jest 3 klasy .
Witam, wiele osób pisze na temat sprzedaży ziemi rolnej przed upływem 10 lat, że nie jest to możliwe wg ustawy. Czytając początek tematu wysnuwam, że ustawa przewiduje, że np. dzisiaj kupuje 0,35 ar klasy V,VI i na drugi dzień daruje je swojej żonie w spadku, a ona ją sprzeda po roku czasu bez podatku dla następnej osoby z zyskiem.
Czy taka opcja wchodzi w grę ?
Proszę o odpowiedz.
Witam. Mój wujek (rodzony brat mojej mamy ) kawaler chce przekazać mi i mojemu mężowi gospodarstwo rolne 8ha, lecz notariusz poinformował nas, że Izba Notarialna przesłała w 2017r wykładnię (czy wytyczne) do przepisów nowej Ustawy o Obrocie Ziemią (2016r.) przekazaną przez Agencję Nieruchomości Rolnych, z której wynika, że w związku z tym iż ani ja ani mój mąż nie jesteśmy rolnikami i nie posiadamy innych gruntów to nie możemy nabyć gospodarstwa rolnego wuja gdyż mój mąż nie jest osobą bliską. Zaproponował na dwa wyjścia: rozdzielność majątkową-umowa dożywocia albo darowiznę na moją rzecz. Pan notariusz przyznał, że w 2016r. (nowa ustawa) spisał kilka takich umów i Sąd nie zakwestionował ich, ale w tym roku umowa jak określił może nie być uznana przez Sąd za ważną. Czy jest jakaś inna wykładnia tych przepisów?
Witam. Rodzony brat mojej mamy kawaler chce przekazać mi i mojemu mężowi gospodarstwo rolne 8ha, lecz notariusz poinformował nas, że Izba Notarialna przesłała w 2017r wykładnię (czy wytyczne) do przepisów nowej Ustawy o Obrocie Ziemią (2016r.) przekazaną przez Agencję Nieruchomości Rolnych, z której wynika, że w związku z tym iż ani ja ani mój mąż nie jesteśmy rolnikami i nie posiadamy innych gruntów to nie możemy nabyć gospodarstwa rolnego wuja gdyż mój mąż nie jest osobą bliską. Zaproponował na dwa wyjścia: rozdzielność majątkową-umowa dożywocia albo darowiznę na moją rzecz. Pan notariusz przyznał, że w 2016r. (nowa ustawa) spisał kilka takich umów i Sąd nie zakwestionował ich, ale w tym roku umowa jak określił może nie być uznana przez Sąd za ważną. Czy jest jakaś inna wykładnia tych przepisów?
Moja mama jest po rozwodzie w marcu była sprawa o podział majątku wspólnego mamy i ojca doszli do ugody,ma jego spłacić.czy teraz może przepisać na mnie budynki i 1,18h ziemi rolnej?
Witam! Ja z takim pytaniem przybywam do Pana…Mianowicie- jeśli Skarb Państwa w latach 70tych zabrał za długi moim dziadkom ziemie i przypisał jako do Skarbu, a teraz jak moja mama ma ją w dzierżawie tylko a jest ona Agencji Rolnej to czy uda się ją odzyskać, żeby te 7 hektarów było jej własnością ?Chodzi mi o to, że dziadkowie nie mieli z czego placic podatkow za nią i narobilo sie dlugow i przez to zabrano ziemie a moja mama dostała ją w dzierżawie i bardzo chciałaby mieć ją na własność, bo to jakby powiedzieć z dziada pradziada przechodziło i nie dość, że nie ma pieniędzy na wykup, bo suma za 7 h jest jak na zwykla rodzine ze wsi ogromna i nie wiemy jak z tym sie uporac. Czy jest szansa na odzyskanie jej na wlasnosc czy tez trzeba bylo by jedynie wykupic i nie ma innej opcji? Porady prawnika w urzedzie gminy np nic nie daly,prosze o odpowiedz pozdrawiam
Jeśli dobrze rozumiem, to właścicielem jest Skarb Państwa i nieruchomość stała się własnością Państwa z uwagi na zadłużenie. O ile nie ma jakiś innych okoliczności i uwarunkowań, to nieruchomość można odkupić – o ile Skarb Państwa chce w ogóle ją sprzedać.
Szanowny Panie,
Będę wdzięczna za odpowiedź również na moje pytanie.
Mój Ojciec chce w tym roku przejść na wcześniejszą emeryturę rolniczą. W związku z tym chce przekazać ziemię na mnie i mojego męża (ja pochodzę ze wsi i jestem nadal zameldowana u rodziców, mąż pochodzi z miasta, gdzie ma własną działalność gospodarczą) i na mojego brata.
Żadne z nas nie posiada wykształcenia okołorolniczego.
Czy to nie stanowi problemy w przekazaniu ziemi?
Czy przekazana działka wpływa w jakikolwiek sposób na sposób naszego ubezpieczenia (aktualnie ZUS)?
Innymi słowy, w jaki sposób przekazana ziemia wpłynie na nasze życie?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź,
Alicja
Witam, moje pytanie brzmi czy moja mama może podarować mi działkę rolną jako darowiznę? Dodam, że nie jestem rolnikiem a mama ma działkę na pewno ponad 10 lat i również jest to darowizna od ciotki?
Witam,
Mój problem jest trudny. Przed laty moi rodzice oddali pewnemu rolnikowi część niezbyt dużej działki przylegającej do jego gruntu, okoliczności nie ważne. Do dziś nie przepisał na siebie i do dziś płacimy za to podatek. Podejrzewam, że przyczyna leży w kosztach związanych z geodetą. Jak go zmusić do przepisania działki na siebie. Jak wygląda sytuacja od strony prawnej. Chciałabym uporządkować.
Witam,
Sprawa wygląda następująco – jest działka o powierzchni 8600 m. Chcę działkę podzielić na dwie mniejsze 2990 oraz 5610. Tą większą chcę przekazać córce w formie darowizny a mniejszą przeznaczyć na sprzedaż. Czy będzie taka możliwość ?
Trzeba zacząć od tego, czy można w taki sposób tę nieruchomość podzielić – tj. od sprawdzenia treści miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli jest to nieruchomość rolna, to proszę zwrócić uwagę, że jej podział na działki poniżej 0,3 ha jest dopuszczalny tylko w niektórych sytuacjach.
Witam mam pytanie co do darowizny gruntu o powierzchni 0,61 ha czy moja mama może przepisać całość na jedną osobę czy musi porozdzielać np. na 2 osoby? Jak to wygląda w takim przypadku?
To zależy kto ma tę darowiznę otrzymać. Jeśli jest to osoba dla niej bliska (np. Pani), to nie trzeba dzielić nieruchomości – osoba bliska może ją nabyć (zakładam, że mama nabyła nieruchomość przed 30.04.2016 r.).
Witam. Mój dziadek ma działkę o powierzchni 21 a, z czego 10 a jest budowlane,a pozostałe 11a jest rolne, dziadek chce przepisac mi częśc budowlaną (10a) a pozostałą swojemu synowi, Stąd teraz moje pytanie, czy może jednocześnie w tym samym czasie dokonać darowizny dla mnie i swojego syna, tak aby było to już spisane u notariusza?
Witam,
Siostra mojej matki wraz ze swoimi dziećmi posiadały gospodarstwo rolne ok. 3ha w którym nie mieszkam od ponad 5 lat i które przekazały mi je w grudniu 2016r. w formie darowizny. Ja sama od ponad 15 lat posiadałam już w chwili darowizny gospodarstwo rolne w innej miejscowości niż mieszkam. Czy mogę darować bratu gospodarstwo rolne, które było przedmiotem tej darowizny jeżeli nie upłynęło 1o lat od przekazania i jeżeli brat nie posiada wykształcenia rolniczego ale mieszka w tym gospodarstwie od urodzenia i nadal będzie mieszkać?
Witam.
Mój ojciec chce na mnie przepisać działkę rolną, którą następnie ja chce odrolnić i postawić na niej dom i tu moje pytanie czy jest jakiś okres czasu po przepisaniu tej działki na mnie że nie będę mógł tego zrobić? Czy lepiej żeby ojciec najpierw ją odrolnił a potem na mnie przepisał? Z góry dziękuje za odpowiedź.
Proszę spojrzeć do wpisu z 13 maja 2016 r. – „Grunty rolne – obowiązki nabywcy nieruchomości”, tam kwestia ta jest opisana.
Witam. Mam pytanie odnosnie kupna a nastepnie darowizny dzialki budowlano-rolnej od spokrewnionej osoby. Mianowicie: nie jestem rolnikiem. Czy moja mama jako osoba rolnicza moze nabyc dzialke budowlano-rolna od swojej kuzynki a mojej ciotki? A nastepnie w niedlugim czasie darowac ja mi? (Swojej corce nie bedacej rolnikiem). No i czy ta transakcja bedzie traktowana jako pierwsza darowizna zwolniona z obowiazku odprowadzenia podatku? Cala dzialka ma ok 0,9ha a dzialka budowlana ma 0,2ha
WITAM NA MPZP MAM ZAKAZ PODZIALU DZIALKI A CHCIALABYM PRZEKAZAC W DAROWIZNIE CZESC DZIALKI WNUCZCE CO TRZEBA ZROBIC???
Jeśli potrzebuje Pani pomocy w tej sprawie, to proszę o kontakt bezpośrednio ze mną zakładka na górze strony).
witam mam pytanie. jeśli mój ojciec chce przekazać gospodarstwo na mnie i moja siostrę po połowie czy ja będą nie rolnikiem bedę mógł tą ziemie sprzedać lub wydzierżawić?Musze robić jakiś kurs lub czekać jakiś okres czasu aby robić z tą ziemią to co ja uznam za słuszne? Proszę o odpowiedź mailem.
Proszę zajrzeć do wpisu z 13 maja 2016 r., tam kwestia ta jest opisana.
witam ja mam pytanie odnośnie dzierżawy gospodarstwa rolnego otóż chciałbym wydzierżawić gospodarstwo rolne od wujka czy istniała by taka możliwość?
Witam. Mam pytanie. Otóż rodzice posiadają działkę rolną ok 40a dość daleko od innych budynków mieszkalnych (500m). Na podstawie tego iż tata jest rolnikiem i posiada gospodarstwo powyżej 2ha dostaliśmy decyzję o warunkach zabudowy(działka rolna na której powstanie budynek mieszkalny)na chwilę obecna są już fundamenty. I moje pytanie brzmi:czy rodzice mogą przepisać mi jako córce tą działkę jeśli nie jestem rolnikiem?czy decyZję można przenieść? Co powinniśmy zrobić w tej sytuacji?
Mała korekta działka 0,3ha. Miano budowy zawodowej. Powierzchnia budynku ok 160m2.
Witam. Moi rodzice 5 lat temu przepisali całe gospodarstwo dla mojego brata. Czy może on teraz przepisać dla mnie 1ha, jeśli ja nie jestem rolnikiem i nie opłacałam nigdy KRUS tylko ZUS. A ja z czasem chciałabym to przekształcić i się pobudować na tej ziemi?
Witam,
rodzice przepisują całą ziemię dla mnie w formie darowizny. Czy ja będę mógł część tej ziemi po pewnym czasie przekazać w formie darowizny bratu, który nie jest rolnikiem?
Z tego co doczytałem, to obwarowania nowej ustawy nie dotyczą bliskich, czy tak?
Proszę zajrzeć do wpisu z 13 maja 2016 r., tam opisywałem obowiązki nabywcy nieruchomości. Czym innym jest możliwość nabycia nieruchomości rolnej przez osobę bliską, a czym innym obowiązki i zakazy związane z jej nabyciem (te dotyczą tylko niektórych nieruchomości rolnych).
Dziękuję.
1 brat mojego taty jest rolniczej i chcialby na mnie wydzierzawic czesc gospodarstwa rolnego lub w calosci. Nie mam wyksztalcenia rolniczego ani moj maz. Jest taka mozliwosc
Gdzie uzyskam szersze dane i co ewentualnie gdyby chcial darowac calosc
Czy mogłaby Pani opisać to szerzej? Nie w pełni rozumiem co Pani zamierza zrobić.
Witam mam pytanie czy teściowej rolnicy biorący dotacje unijne mogą zapisać działkę w formie darowizny mojemu mężowi czyli swojemu synowi bez problemu żebyśmy mogli zacząć budowę domu czy trzeba czekac jakiś czy by zacząć budowe
Co do zasady syn może nabyć nieruchomość rolną od swoich rodziców, natomiast nie znam sprawy na tyle, aby wypowiadać się co do budowy domu.
witam . Mam pytanie . a mianowicie chodzi o to ze mam 18 lat i babcia chce przepisac na mnie pole i ciotka , ( MIESZKAJĄ RAZEM ) ale mają oby dwie kredyty w banku sporą sumę i cz jest mozliwosc zeby nie spłacac za nich ?? czy mozna odnich kupic zebyc nie spłacac kredytów ?
Jeśli kredyt jest zabezpieczony hipoteką na nieruchomości, która ma być darowana, to proszę wziąć pod uwagę odpowiedzialność z tej nieruchomości właśnie z uwagi na hipotekę. Proszę też mieć na uwadze, że darowizna przy znanym zadłużeniu może być dokonana ze szkodą dla wierzycieli.
Witam, może nie do końca w temacie, ale mam pytanie poniższej treści.
Mój tato chce w tym roku przejść na emeryturę rolniczą, gdyż osiagnął wiek emerytalny. Wiąże sie to z koniecznością zbycia gruntór rolnych. Chce to zrobić na dzieci, tj mnie i 2 braci. Żadne z nas nie jest rolnikami, mieszkamy w mieście i tam pracujemy poza rolnictwem, ale adresy zameldowania mamy u rodziców, tj w miejscu położenia gospodarstwa.
Zorientowałam się już że ojciec może na nas przepisać ziemię, ale moje pytanie brzmi, czy my możemy być użytkowniakmi tych gruntów? tj. moglibyśmy ubiegać się np o dopłaty unijne? czy musielibyśmy oddać je w dzierżawę komuś kto ma uprawnienia rolniczne np. jest właścicielem gruntów rolnych?
Będę wdzięczna zaodpowiedź, może na podanego maila
Marta
Dzień Dobry.
Od nie dawna jestem mieszkańcem wsi. Dotąd całe życie mieszkałem w mieście. Na wieś przyjeżdżałem na wakacje, tyle bylem związany z wsią.
Pisze to bo wiele spraw jest dla mnie nie jasnych, a nastąpią pewne zmiany w moim życiu.
Przeprowadziłem się z żoną na wieś do wujka (brata mojej mamy). Wujek posiada gospodarstwo rolne, tzn. pobudynki (obora, stodoła, garaże, dom) i ziemię rolną o pow. 17ha. Ja, moja żona oraz wujek mamy jeszcze inne meldunki. Jest to inna gmina i powiat. Jedynie województwo mamy to samo. Wujek chce nam podarować całe gospodarstwo rolne ponieważ zostaniemy tam na stałe. Ja i moja żona nie mamy wykształcenia rolniczego i żadnych kursów z tym związanych.
Czy wujek może przepisać mi lub nam jako małżeństwu ziemie?
Jakie wymogi trzeba spełniać?
Od darowizny trzeba odprowadzić podatek?
Moje drugie pytanie tyczy się kupna ziemi. W tej samej gminie do której się przeprowadzam wraz z żoną jest grunt rolny na sprzedaż o pow. 7ha.
Czy mam prawo do kupna tej ziemi?
Trzecie pytanie dotyczy gruntu rolnego o pow. 17ha, które wujek chce przepisać.
Wujek dał w dzierżawę 10 letnią 4ha ziemi rolnej, synowi swojego brata czyli mojemu kuzynowi. Mój kuzyn stara sie o dofinansowanie na młodego rolnika, brakowało mu ziemi żeby spełniać podane kryteria wiec zostało mu dane w dzierżawę na okres 10lat.
Ze względu na to, że wujek dał ziemie w dzierżawę to nie będzie mógł przepisać na mnie swojego gospodarstwa rolnego?
Po 10latach dzierżawy przez mojego kuzyna jest możliwość, że ta ziemia przejdzie na jego własność?
Pozdrawiam.
Dzień dobry,
mój ojciec (rolnik) posiada ziemię klasy 3a, która jest w bliskim pobliżu innych gospodarstw (w tym domów mieszkalnych) i obok ziemi przebiega droga powiatowa. Z urzędu dowiedzieliśmy się, że nie istnieje możliwość przekształcenia jej na działkę budowlaną, a jedynie ojciec może starać się o zabudowę siedliskową. Czy ojciec może przepisać wydzieloną działkę wraz z rozpoczętą budową na mnie, czyli córkę która nie jest rolniczką? Byliśmy u radcy prawnego w naszej gminie jednak nie dostaliśmy jednoznacznej odpowiedzi. Druga kwestia dotyczy tego czy jeżeli jest możliwość darowizny takiej działki z rozpoczętą budową czy będę ją mogła legalnie kontynuować?
witam! Chciałbym zapytac czy jest możliwość przekazania działki rolnej o powierzchni 0.61 ha synowi mojej kuzynki w formie darowizny?
Witam, brat rodzony ojca (rolnik) zakupił tydzień temu ziemię około 7 ha, mój ojciec jest na emeryturze z KRUS. Za jakiś 2-3 miesiące jak się wszystko uprawomocni itp, brat ojca dokona darowizny części ziemi na mojego ojca. Czy w związku z tym jeżeli mój ojciec otrzyma od brata darowiznę w postaci części ziemi, po jakim terminie ojciec będzie mógł przekazać tą część ziemi w postaci darowizny na mnie czyli córkę. Czy tą darowiznę na mnie ojciec będzie mógł wykonać np. po tygodniu od przekazania darowizny od brata ? jak wyglądają przepisy w tym zakresie ? Dziękuję za odp. i pozdrawiam
Witam mam taki sam problem co Marcin mogę prosić o odpowiedz
Witam dostalam w, spadku ziemie po ojcu 1h na pol z moim wujkiem chcialam notarialnie darowac moja polowe kuzynowi niestety nie moge co mam dalej zrobic w tej sytuacji
Czy mogłaby Pani doprecyzować? Chodzi o to, że kuzyn nie jest rolnikiem indywidualnym?
Witam. Prosiłabym o dokładną poradę w następującej sprawie (byłam już u trzech prawników i każdy wnosi coś nowego)>
Sprawa wygląda następująco: Mój ojczym (-osoba dla mnie obca. Nigdy nie miałam jego nazwiska , nigdy też prawnie mnie nie uznał jako własne dziecko. Jestem tylko i wył. zameldowana w jego domu.) chciałby przepisać na mnie całe gospodarstwo (może być to darowizna/ zapis, mógłby być też testament, to co najabrdziej dla nas korzystne)
Gospodarstwo rolne to ziemia uzytkowa plus dom i budynki. Wszystko oprócz domu dzierżawi jedna osoba (umowa jest podpisana na 10 lat, minęło chyba ok. 3).
Nie łączy nas jednak żaden stopień pokrewieństwa, ja nie mam oczywiscie wykształcenia rolniczego. Byłam jedynie ubezpieczona pod KRUS w czasie nauki jako członek rodziny mojej mamy (mama zmarła w ubiegłym roku, nie była także dopisana do aktu notarialnego. Napisałą testament z któego wynika, iż chciałaby aby jej część należała do mnie ale wiem już, ze jesli nie ma jej w akcie, testament nic nie daje.)
Jeden z rpawników poinformował nas, że zapis jest jak najbardziej możliwy. Drugi przekzał, że jedynie można sporządzić testament (co wiąże się z ogromnymi podatkami) a trzeci, że można ale trzeba poprosić ARR o zgodę (ale tam chyba też trzeba spełniać określone warunki prawda?) Pytanie też dotyczy tego czy jeżeli istnieje jakiekowliek rozwiazanie tej sytuacji to czy w przyszłosci będę mogła sprzedać to gospodarstwo lub jego część?
Z góry bardzo dziękuję za informację
witam slicznie i prosze o pomoc w 2006 roku zmarla moja zona w tym roku tz 2017 moje nieletnie dzieci dostaly pismo o adwokata ze ich zmarla mama miala w spadku po zmarlym ojcu 1,2 hektara ziemi co mam zrobic skoro nieposiadam zadnych papierow na to po za pismem od adwokata jak mam sie zachowac i co zrobic zeby dzieci mialy papiery na to ze maja ta ziemie po swojej mamie prosze o pomoc z wyrazami szacunku Adam
Witam. Mój Dziadek chciałby przepisać na mnie 1 ha ziemi. Jakie muszę poczynić kroki prawne, aby to wszystko miało ręce i nogi. Proszę o odpowiedź
Proszę zgłosić się do kancelarii notarialnej – forma aktu notarialnego jest niezbędna przy darowiźnie. Tam otrzyma Pan niezbędne informacje co do wymaganych dokumentów oraz konsekwencji takiej transakcji.
Witam. Mam 3 pytania:
1. czy istnieje jakaś minimalna powierzchnia (obszar) darowizny?
2. zakupiłem działke od sąsiadki. działka bezpośrednio graniczy z działka moich rodziców. czy moge „dobrać” sobie w formie darowizny od rodziców 250m2 powierzchni tak aby móc sie swobodnie wybudować ale jednocześnie nie przekroczyć 3000m2 aby móc dostać kredyt? moja działka jest wąska i długa i ma ok 2600m2.
3. czy moge dopisać ten kawałek od rodzićów do swojej ksiegi wieczystej?
Z góry dziekuje za odpowiedź.
Łukasz
Ważne jest to, czy nieruchomość jest podzielona w sposób, który to umożliwia. Proszę pamiętać, że co do zasady podział nieruchomości rolnej poniżej 0,3 ha nie jest dopuszczalny. Wyjątkiem jest np. podział na tzw. polepszenie.
Witam
Dostałam od mamy ziemię 1.1 hektara na którą zostały wydane warunki zabudowy jeszcze na mamę , czy jest możliwa cesja tych warunków na mnie?
Jeśli matka się zgodzi na ich przeniesienie, to prawdopodobnie tak – art. 63 ust. 5 u.p.z.p.
Witam. Chcialabym sie dowiedziec czy jesli mama chcialaby przejsc na wczesniejsza emeryture to czy musi przepisac cala ziemie na 1 dziecko czy moze podzielic tez na pozostale? Kolejne pytanie to jesli dostane ziemie od mamy(darowizna) czy bede mogla sobie to sama przeksztacic na dzialke budowlana, a jesli bym chciala dokupi kawalek ziemi rolnej sasiadujacej z ta dzialka to czy musze byc rolnikiem aby ja nabyc i przeksztacic? Pozdrawiam
Witam,
chciałabym się dowiedzieć, czy jeśli ojciec posiada działkę, która jak wynika z MPZP dopuszcza zabudowę zagrodową to jeśli ojciec wybuduje na niej dom to będę mogła w nim mieszkać? Ojciec nie mieszkałby w tym domu. Interesuje mnie też czy będzie mógł przepisać działkę wraz z domem na mnie?
Witam Pana,
moje pytanie dotyczy sytuacji gdzie moje dzieci zostaly wlascicielami gospodarstwa rolnego w drodze postepowania spadkowego.
Czy jako nieletni wlasciciele zobligowani sa do placenia podatku rolnego czy moga zostac zwolnione z tego podatku jako cytuje ustawe : są osobami całkowicie niezdolnymi do pracy w gospodarstwie rolnym albo niezdolnymi do samodzielnej egzystencji?
Zaznaczam, ze nikt teraz nie mieszka w tym gospodarstwie.
Dziekuje za odpowiedz.
Witam, rodzice chcą przepisać na mnie-córka- grunty rolne jako dzierżawcę. czy wobec tego w tym czasie będą mogli przepisywać te działki dla pozostałych dzieci gdy zajdzie taka potrzeba?
Dzień dobry. Niedawno zmarł mój teść, została po nim ziemia. Połowa już wcześniej należała do teściowej, a po śmierci teścia dzieci zrzekły się swoich części dla teściowej. Teraz ona chce sprzedać część tego (działka rolna), i następnie przekazać sumę ze sprzedaży jednemu synowi (mojemu mężowi) jako darowiznę. Czy będzie trzeba zapłacić od tego podatek? I co zrobić by ewentualnie tego uniknąć?! Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam, Elżbieta.
Dzień dobry,
Rodzice i brat są właścicielami działki rolnej o powierzchni ok. 2ha. Chciałbym zapytać o możliwość, z w/w działki wydzielenia działki o powierzchni większej lub mniejszej niż 0,3 ha, a następnie darowania mi tej działki. Nie jestem rolnikiem.
Pozdrawiam
Cezary
Witam, proszę o pomoc sprawa wygląda następująco.
Ciotka chce przepisać na mnie i na męża działke (25a), jednak jest to 4klasa gruntów na której nie możemy się budować. Dlatego postanowiliśmy na CIOTKĘ zwrócić się o budowę zagrodową. Wszystkie dokumenty są na nią, oczywiście gmina wyraziła zgodę i reszta instytucji też, mamy pozwolenie na budowę. Moje pytanie brzmi czy CIOTKA przepisując na nas tą zabudowę zagrodową na tych 25a może przepisać nam więcej działki +10a gruntów rolnych? czy musimy mieć te wyznaczone 25arów? Jeśli tak jak to załatwić proszę o pomoc.
To jest najwieksze utrapieństwo jakie może być, tym bardziej jak ktoś ma rodzine w której są same tak zwane złotówy, sam miałem taką sytuacje. 7 wnuków dostało do dziadka ziemię, a wiadomo jak to z ziemią każda ma inną cene, żałuje że się od razu nie zrzekłem wszystkiego, każdy chciał co do złotówki dostać i przy tym jak najwiecej dostać za ziemię sprzedając ją, cała sytuacja ciągnęła się jakieś 3 lata…
Witam. Mam takie pytanie dotyczacące darowizny. Mianowicie chodzi o to, że moi rodzice maja wysoki dług w krus, byl rozlozony na raty,mama poszła do pracy i postepowanie komornika wkroczylo na konto mojej mamy i powoli dlug jest splacany ale jeszcze jest 😞 chcą mnie spłacić opisując mi jedna z działek ale martwi mnie czy mając ten dług mogą mi darowac jedna działkę bez konsekwencji dla mnie? Czy komornik jakos to blokuje? Gospodarstwo sklada sie z 5 dzialek w sumie ok. 5ha i lasu 0.2ha a dzialka dla mnie to by bylo 1,24 ha.
witam
rodzice chcą przepisać mi gospodarstwo rolne .Czy musze mieć wykształcenie rolnicze, którego nie mam?
witam, mam pytanie, ojciec darowal mi ziemie pole orne 0,75ha w 2013r, chcialbym ta ziemie sprzedac , aby nie zaplacic podatku musze odczekac 5 lat??? i komu moge ja sprzedać???
Kwestię możliwości nabycia nieruchomości rolnej reguluje art. 2a ustawy: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20030640592/U/D20030592Lj.pdf
Witam
W lutym 2014 r. otrzymaliśmy od teściów 1.5 ha ziemi rolnej. Chciałbym się dowiedzieć czy musimy czekać 5 lat na przekształcenie ziemi na budowlaną by nie płacić podatku dochodowego. Czy możemy przekształcić ale musimy czekać ze sprzedażą?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Niestety, w kwestiach podatkowych nie podejmuję się doradztwa.
Witam.
Mam pytanie…Jeżeli córka chce się wybudować to Czy lepiej najpierw przekazać córce teren rolniczy (kawałek ) czy najpierw przekształcić go w teren na budowle ?
Witam, mam taki problem moj tato jest rolnikiem i posiada duża działkę na ktorej jest nasz dom, kilka miesiecy temu zakupil od sasiada działkę obok nas . Chciałby notarialnie darować fragment obu działek (starej i nowo zakupionej ) pod budowę domu czy jest taka mozliwość?
Witam mam takie pytanie . Mama po swoim ojcu odziedziczyła pole które chce przepisac na mnie . wiem ze przez 5 lat nie mozesprzedac by nie płacic duzego procentu .
a chodi mi o to cz jesli odziedziczyła pole to moze dac swojemu dziecku jako darowiznę ?? ie trzebA CZEKAĆ 5 LAT ??
Witam.Mam pytanie. Rodzice planuja przepisac ziemie na mnie i mojego brata w 2018 roku i wie ktoś moze jakie sa warunki zeby nie bylo problemow z przepisaniem ?
Witam,
Moja mama (posiadająca uprawnienia rolnicze) posiada działkę rolną (1,2 ha) na której zamierzamy wybudować dom w zabudowie zagrodowej (wydano warunki zabudowy ze względu na brak planu miejscowego). Czy po zakończonej budowie może przepisać mi (nie rolnikowi) 1/5 działki (2400 m2), po czym możemy znieść współwłasność, tak abym stał się właścicielem części na której stoi dom ? Jeśli tak, to jaki charakter zyskuje wydzielona działka i stojący na niej dom? Czy dalej jest działką rolną ? Czy gdybym chciał ją sprzedać dotyczy mnie obowiązek osobistego użytkowania przez określony okres czasu, oraz czy osoba która ją ewentualnie nabędzie (nie rolnik) będzie mogła swobodnie przebudowywać istniejące lub stawiać nowe budynki ? Czy też brak tytułu rolnika oraz zbyt mały areał zablokuję jej wszelkie działania, ponieważ nieruchomość dalej będzie widniała jako zabudowa zagrodowa na ziemi rolnej?
Witam mój mąż ma dostać w formie darowizny ziemie rolna od teściowej 2h. Budujemy dom na tej ziemi na razie na tesciowa chcielibyśmy żeby dom bym wspolny a ja placilabym podatek od nieruchomości jako synowa. Czy mąż może mnie jakoś dopisać czy przekazać mi część ziemi??proszę o odpowiedź
Witam,
Rolnik po uzyskaniu pozwolenia na budowę na działce rolnej (nie ma mpzp) buduje dom. Nie jest już na siłach i chciałby, aby budowę dokończył jego syn ze swoją żoną. Zarówno syn jak i jego żona nie są rolnikami.
1.Czy możliwy jest podział działki w trakcie trwania budowy domu, aby wydzielić część działki z domem i darować synowi i żonie? (zmieni się nr ewid.działki i będzie inny niż w pozwoleniu na budowę)
2.Czy po otrzymaniu darowizny małżeństwo uzyska pozwolenie na budowę budynku gospodarczego na tej działce ? Pozwolenie na budowę domu uzyskał rolnik, ale pozwolenie na budowę budynku gospodarczego chcieliby uzyskać mąż i żona.
3. Kiedy najkorzystniej darować synowi i żonie wydzieloną działkę – podczas trwania budowy? po zakończeniu? Proszę o wiadomość
witam serdeczenie. Mam pytanie związane z zakupem działki rolnej. Nie jestem rolnikiem w związku z czym moi rodzice (rolnicy) planują zakupic nieruchomość ww. na siebie. Jest tam możliwośc uzyskania przez nich warunków zabudowy. W którym momencie najewcezsniej rodzice mogą przekazać mnie(synowi) działke z wz i np. fundamentem czy dopiero po zakończonej budowie domu . Jak wyglada kwestia na ten moment z podatkiem od darowizn? czy bede musiał go placic, jako działka rolna w tej chwili warta jest 20000zl. Z góry dziękuję za odpowiedz
Witam.Stryj mojego męża posiada 1.08ha ziemi rolnej 3 kl, część tej ziemi ok.0.3ha chciał aktem darowizny przekazać ma mojemu mężowi,z gminy i od starostwa usłyszałam że dzielenie gruntów kl 3 jest niemożliwe, szczególnie na działkę o wielkości do 0.3 ha.w późniejszym czasie chcielibyśmy tam postawić dom,korzystając z furtki tzw”zwartej zabudowy 5 budynków w promieniu 50 metrów”.na dzień dzisiejszy,po wystąpieniu o warunki zabudowy dostaliśmy odmowę z tytułu wielkości działki.co robić? Czy jest jakaś szansa na realizację naszych planów,bardzo proszę o pomoc
Myślę, że potrzebuje Pani indywidualnej porady, proszę o kontakt bezpośrednio ze mną.
Witam, mam problem z mężem, wujek chrzestny męża, chce na nas przepisać działkę 30 arów, niestety jest to działka rolna- klasa ziemi 3. Niestety żadno z nas nie jest rolnikiem. Myśleliśmy o tym aby działkę przepisać najpierw na ojca męża- który jest rolnikiem, uzyskać pozwolenie na budowę, wylać fundamenty kolejno przepisać na nas. Niestety dalej mamy wątpliwości co do możliwości zastosowania takiego rozwiązania. Czy może Pan podpowiedzieć czy takie rozwiązanie wchodzi w grę? Ile czasu musielibyśmy czekać z przepisem na siebie? Z góry dziękuję Panu za informację.
Proszę zwrócić uwagę, że Pani nie jest osobą bliską dla teścia, to może być problem. Co do „wyczekiwania” np. ze względów podatkowych, to niestety w tej materii pomóc nie mogę.
Proszę też pamiętać o ograniczeniach dotyczących gruntów klasy III – art. 61 ust. 1 pkt 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz art. 7 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
Dzień dobry proszę o pomoc nabyłam spadek po rodzicach 2 hektary, czy mogę sprzedać ziemię przed upływem 10 lat i czy musi być nabywcą rolnik. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Jeśli chodzi o ograniczenie „10 lat”, to kwestię wyjaśniłem w tym wpisie: https://warunki-zabudowy.com.pl/grunty-rolne-obowiazki-nabywcy-nieruchomosci/
Regulacja dotycząca tego, kto może nabyć nieruchomość rolną zawarta jest w art. 2a ustawy: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20030640592/U/D20030592Lj.pdf
Panie Mecenasie,
Moja żona jest córką rolników, który ofiarowali jej lipcu 2016 r. w celu przejścia na wcześniejszą emeryturę cztery działki rolne o łącznej powierzchni 3,87 ha. Oboje mieszkamy i jesteśmy zameldowani w mieście powyżej 5 tys. mieszkańców. Żona pracowała w przedsiębiorstwie państwowym na czas określony i zgodnie urodził nam się syn, w związku z czym dostała urlop Macierzyński ale pracodawca nie przedłużył jej umowy o pracę. Teraz jak w czerwcu br skończy jej się urlop będzie musiała przejść na KRUS.
Chciała by założyć działalność gospodarczą w naszym mieście ale nie może otrzymać dofinansowania ani z Urzędu Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ani z Miejskiego Urzędu Pracy.
Czy może darować tą ziemię mi aby nie być rolnikiem albo czy jest jakaś inna możliwość poza sprzedażą ziemi?
Jest Pan dla żony osobą bliską, więc z punktu widzenia przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nie ma przeszkód, aby żona darowała Panu tę nieruchomość (uwzględniając uchwałę III CZp 24/17 – dotyczącą obowiązków nabywcy nieruchomości z art. 2b).
Witam
mam pytanie,
moi rodzice posiadają gospodarstwo rolne 14 ha, przeliczeniowe 7ha. Przepisali je 5 lat temu mojej siostrze, ktora nie miała pomysłu co z tym zrobić.
Mam pytanie czy i w jaki sposób istnieje możliwość odkupienia od mojej siostry tego gospodarstwa , lub przejecia jako darowizna? chciałabym pójsc w kierunku agoturystyki .
Jak i z jakimi konsekwencjami mogłabym to zrobić?
Siostra jest dla Pani osobą bliską, więc z punktu widzenia przepisów o kształtowaniu ustroju rolnego nie ma przeszkód, aby sprzedać/darować.
Witam. Mam pytanie. Mój wujek, brat mojej mamy jest w całości właścicielem działki rolnej o powierzchni około 6000 mk. Aktualnie jest uprawiana jako poleorne przez rolnika z, naszego sąsiada.
Mama i wujek żyją. Działka w całości jest własnością wujka, gdyż mama tego nie chciała. Działka rolna jest w księdze wieczystej na wujka. Z racji wieku wujka chciałbym uregulować tę własność i przepisać na mnie
Wujek jest kawalerem, wiadomo nie ma dzieci ani spadkobierców i z racji już wieku chce tę działkę mi przepisać. Pytanie, w jaki sposób dla mnie, dla nas będzie ją najkorzystniej przepisać, jak przeprowadzić ten proces u notariusza?. Na drodze tzw zakupu. Czy na drodze darowizny, jeśli istnieje taka możliwość. Z góry dziękuję za podpowiedź. Pozdrawiam.
Z punktu widzenia przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nie ma przeszkód, aby Pan nabył tę nieruchomość od wujka (jest Pan osobą bliską). Zarówno w przypadku sprzedaży, jak i darowizny, niezbędny będzie akt notarialny.
Witam Serdecznie,tata chce przekazać mi w darowiżnie część swoich gruntów, ok 22 ary budowlane + jakis aerał gruntów rolnych przylegajacychj do działki budowlanej. Czy jako syn nie obowiązuja mnie wg aktualnej ustawy zadne limity jeśli chodzi o wielkość darowanego aerału? Tzn czy moze mi darowac np 22 ary budowlane + 80 arów rolnego czy jednak aerał rolny nie moze przekraczać 30 arów? A może wszystko razem budowlana+rolna nie moze przekraczać 30 arów? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Witam, rodzice chcą przekazać mi i mężowi działkę rolną o powierzchni 20 ar wraz z uzyskanym na nich pozwoleniem na budowę. Proszę mi powiedzieć czy my jako nie rolnicy możemy przepisać takie pozwolenie na nas przed rozpoczęciem budowy? czy muszą być wylane przynajmniej fundamenty?
Pozdrawiam
Przeniesienie pozwolenia na budowę może nastąpić przed rozpoczęcie budowy.
Witam.
Mam pytanie dot. darowizny działki rolnej o pow. powyżej 1 ha. W chwili obecnej właścicielami są moja mama wraz z braćmi (moimi wujkami). Chcą mi podarować działkę (zaznaczam, że nie jestem rolnikiem). pytanie jaki zapłacę podatek od spadków i darowizn? I czy jeśli to działka rolna to czy mogą wujkowie mi ją podarować wraz z mamą w formie darowizny?
z góry dziękuje za odp.
Informacji co do podatku udzieli Pani notariusz. Z punktu widzenia przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, nie ma przeszkód dla takiej darowizny, bo dla swojej matki i jej braci Pani osobą bliską.
Witam mam jedno krótkie pytanie.Czy moi rodzice mogą przepisywać działki z gospodarstwa na jedno z dzieci nie informując reszty o tym?Wczoraj dowiedziałam się moi rodzice przepisali 2tyg temu prawie 4h pola na brata który od kilku lat ją obrabiał.jest nas 9-ro i niktórzy wiedzieli a niktórzy nie o tym fakcie.Czy jest coś takiego że reszta rodzeństwa musi się zgodzić i nie widzi za strzeżeń jak rodzice chcą przepisać pole jednej osobie? pozdrawiam
O ile rodzeństwo nie ma np. strzeżonego prawa pierwokupu, to rodzice mogą rozporządzać swoją własnością bez zgody pozostałych dzieci.
Czy mogye wydzierzawic gospodarstwio rolne od corki, WCZESNIEJ PRZEKAZALISMY to gospodarstwo corce i pobieray emeryture z Krusu.
Witam . Jestem rolnikiem i posiadam gospodarstwo rolne (dom z budynkiem gospodarczym) o powierzchni przekraczającej średnią gminną . Wystąpiłem do gminy o warunki zabudowy zagrodowej na innej działce o powierzchni 0,60 ha. (2 klasa ziemi). Starostwo odmówiło uzgodnienia z gminą ponieważ „w ewidencji jestem już właścicielem siedliska”. Czy starostwo ma racje i czy jest sens odwoływać się w takim przypadku ?
To kwestia dość złożona, ale jeśli nowy wniosek obejmował również zabudowę mieszkalną, to mogły istnieć podstawy dla odmowy uzgodnienia. Szczegóły musiałbym przedstawić Panu indywidualnie, nie da się tego zrobić w komentarzu.
Wyroki NSA z 08.11.2017r. i z dnia 18.04.2018r. mówią że jedno gospodarstwo może posiadac dwie działki siedliskowe.
Witam mam takie pytanie moi rodzice przepisywali pole i budynki mieszkaniowe, troje z rodzenstwa juz zostali splaceni a mi nic nie dali i pytanie takie czy moj brat jak dostal gospodarstwo to czy ma obowiazek mnie splacic i czy mi sie cos nalezy
Przekazałem córce w dsrowiźnie 1/3 działki rolnej w tym zabudowania, kwiecień 2016 r. Dziś całość chcemy sprzedać miejscowemu rolnikowi. Jakie z tego konsekwencje nas czekają, szczególnie chodzi o podatkowo-skarbowe.
Informację o podatkach wiążących się z transakcją uzyska Pan od notariusza przed transakcją. Proszę też rozważyć kwestię podatku dochodowego od osób fizycznych. W tym zakresie specjalistą nie jestem i nie doradzam.
Proszę o pomoc.
Mama chce mi przepisać działkę rolną (18m2) wraz z rozpoczętą budową (zabudowa zagrodowa na 2 klasie ziemii ornej). Czy jest to możliwe kiedy ją nie jestem rolnikiem ? Czy jest możliwa cesja warunków zabudowy na mnie w takim wypadku ? Czy najlepsze i pnajprostrze wyjście to takie ,aby do tych 18m2 przepisała mi również 1ha ziemi tak,abym mogła stać się rolnikiem i dokończyć budowę na moje dane ? Czy nie ma jakiegoś okresu karencji ??
Pani Anno, to chyba błąd – działka ma 18 metrów kwadratowych?
Tak rzeczywiście . Działka ma 18 arów
Dzień Dobry.
Posiadam 17 591m2 ziemi kl III a i b( spadek po zmarłym mężu w 2006r.), której nie uprawiam , nie pobieram też dopłat. Jestem na emeryturze (nie rolniczej) i chciałabym przepisać pełnoletnim dzieciom w formie darowizny.
Córka i syn mają inne życie zawodowe z daleka od ojcowizny. Natomiast działka jest położona przy trasie krajowej , posiada WZ na pow 5000m2 , jest bardzo atrakcyjna na wszelką działalność gospodarczą i na taką chciałyby ją zbyć, bo dookoła znajdują się firmy i zakł. usługowe. Co w tej kwestii mówi ustawa?
Za odpowiedż , z góry dziękuję.
Witam,chciałabym przepisać na brata hektar ziemi,ile muszę czekać na uprawomocnienie,niestety obecnie nie mogę się nigdzie ubezpieczyć?
A co się ma uprawomocnić?
Witam, mam pytanie moja mama jest rolnikiem, zakupiła działkę rolną 39 ar czy w drodze darowizny może przekazać mi i mężowi ta działkę?? i czy nie będę mieć problemu z uzyskaniem warunków zabudowy??
bardzo proszę o odpiwiedź
Rodzice mogą darować Pani, a Pani „podzielić się” z mężem. Co do warunków zabudowy – nie wiem, nie znam uwarunkowań tej nieruchomości
zmiana w ustawie z 26 kwietnia
znaczne poszerzenie przypadków, kiedy osoba niebędąca rolnikiem indywidualnym może nabyć nieruchomość rolną m.in. w przypadku nieruchomości mniejszych niż 1 ha, nabycia w toku postępowania egzekucyjnego i upadłościowego, a także w wyniku zniesienia współwłasności, podziału majątku wspólnego po ustaniu małżeństwa oraz działu spadku;
czy to oznacza ze osoba która nie jest rolnikiem może zakupic działke rolna do 1 ha??
Tak, obecnie nie-rolnik może nabyć nieruchomość rolną o powierzchni mniejszej niż 1ha.
Witam czy nieruchomość rolna nabyta w drodze spadkowej może być darowana przez siostrę i córkę brata mojego ojca na rzecz mnie i mojej żony przed upływem 5 lat od otrzymania spadku
Witam serdecznie, Mam prosbe co do mojej sytuacji.Moj tato zmarl nie dawno,mam dwie siostry z czego jedna chce sie zrzec majatku.Ja od ponad dwudziestu lat mieszkam poza granicami kraju.Z prywatnych powodow nie chce dziedziczyc ale chcialabym przepisac moja czesc spadku na moje nieletnie dziecko.Doszlam do porozumienia z siostra,ze ona zatrzyma dom,a mi zalezy jedynie na kawalku ziemi.Siostra twierdzi,ze,to bardzo skomplikowane i wspominala o darowznie.Prosze mi poradzic jak przepisac ziemie na dziecko.Mieszkam w Niemchech,termin u notariusza mamy w sierpiu,a ja nie orientuje sie w prawie.Mam jeszcze jedno patnie.Czy w przypadku dziedziczenia urzad Niemiecki bedzie poinformowany?
Jak można podzielić gospodarstwo rolne które ma 6 h ziemi dom i i2budynki mieszkalne na 3 dzieci w domu mieszkam ja z rodzicami w budynkach mieszkalnych mieszkają brat a w drugim siostra czy można to tak przepisać by onni dostali te budynki co mieszkają a na mnie dom by nie było puzniej jakiś problemów z tym wszystkim by każdy dostał swoje każdy z rodzeństwa się zgadza na takie rozwiązanie ale nie wiemy jak to zrobić i gdzie dziękuję za pomoc
Dzień dobry. mam pytanie czy mozna odebrac komus podarowane pole lub dzialke. Mamie podarowala pole jej mama czyli moja babcia a mama podarowala mi czy babcia moze odebrac to z powrotem. tylko na dzialce ja mam juz wybudowany dom. dziekuje i czekam na odpowiedz
Mam następujące pytanie czy rodzice rolnicy mogą przepisać grunty orne na syna bez wykształcenia rolniczego? Syn bardzo im pomaga w gospodarstwie. Natomiast drugi syn już ma wykształcenie rolnicze. Czy wszystkie grunty rolne otrzyma ten z wykształceniem rolniczym?
Tak – między osobami bliskimi nie jest konieczne posiadanie kwalifikacji rolniczych, aby móc otrzymać grunt rolny.
Chciałbym zapytać o odrzucenie spadku.
Sprawa wygląda następująco:
W listopadzie 2019r. odbyła się sprawa w Sądzie RejonowymWydz. Cywilny w sprawie nabycia spadku – są to ziemie po moich pradziadkach, o których nie wiedzieliśmy w Rodzinie. Na sprawie było 6 osób-strony do przesłuchania. Sędzia stwierdził, że jesteśmy wszyscy prawomocnymi spadkobiercami do tych ziem po pradziadkach. Czekam na wydanie postanowienia z prawomocnością. Nie wiem dokładnie co to za ziemia, po kilkudziesięciu latach został przeprowadzony spadek i nie wiem ile jest długu za coroczne podatki gruntowe,a dodatkowo nie chciałbym płacić co roku za ziemie ( ponad ok 0,642 ha ), których sam przy takiej liczbie spadkobierców nie mogę sprzedać. Co zrobić, żeby pozbyć-odrzucić- nie przyjąć tego spadku?
Dodam, że nie byłem osobiście na rozprawie, ponieważ mieszkam na drugim końcu Polski, a upoważnienie dałem Mamie, która przedstawiła je na rozprawie (ona też była w charakterze strony- przesłuchanie)
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Ciężkie tematy, ale do ogarnięcia. Wszystko jednak z roku na rok się zmienia. Nie wiadomo jak będzie za rok czy dwa.
Dzień dobry
Mam pytanie odnośnie darowizny jako rodzic jednej z działek – grunt orny na dziecko niepełnoletnie 9 lat ,czy to jest możliwe ?Ewentualnie jakie dokumenty należy przedłożyć?
Zakupiłem 10 lat temu działkę siedliskową ze starymi zabudowaniami do wyburzenia, 4 lata temu 1/2 działki podarowałem córce, w zeszłym roku musiałem ją sprzedać w całości, działkę kupił miejscowy rolnik, za swoją część córka kupiła mały lokal do remontu. Mam pytanie, czy od tej kwoty musi zapłacić podatek. Kwota lokalu dwukrotnie przekroczyła cenę sprzedaży. Bardzo diękuję za konkretną odpowiedż, zdania w rodzinie a nawet wśród notariuszy są podielone.
Wciąż chyba większe zaufanie i pewność daje spisanie testamentu, szczególnie że nikt nie boi się wtedy podaków, choć oczywiście każda sytuacja wymaga innego rozwiązania.
Witam, czy ojciec może przepisać ziemię na syna, jeśli rok wcześniej skorzystał z dofinansowań tzw ,,niskotowarówki”?
Witam.moj wujek jest rolnikiem na emeryturze a ziemie wydzierzawil znajomemu.czy w tej chwili moze wybudowac dom na swojej ziemi a potem jako darowizne przepisac dom z dzialka na siostre?
Witam.
Na teściową została przepisana część ziemi [ jej rodziców] i czy może przepisać podarować część tej swojej ziemi działkę swojej córce ??
dodam że przepisanie na teściowa miało pare miesięcy temu
Pytanie moje dotyczy darowizny ziemi rolnej przez rodziców na rzecz swoich dzieci. Dokładnie chodzi o sytuację gdy w chwili przekazania ziemi w formie darowizny owa ziemia jest w formie umowy przekazana w dzierżawę osobie trzeciej (rolnikowi). Czy taka sytuacja jest w ogóle prawnie możliwa, a jeśli tak czy osoby obdarowane muszą respektować istniejącą umowę dzierżawy do czasu jej wygaśnięcia?
Witam. Mam pytanie. Teściu chce przepisac działkę rolna z możliwością zabudowy swojej córce żebyśmy mogli się pobudować. Wszystko mamy załatwione związane z budową ale problem jest w czymś innym. Mianowicie ta dzialke Teściu dal w dzierżawę i osoba która teraz dzierżawi ta dzialke brała kredyt na zakup nieruchomości i brali ta dzialke również jako jego dochód ponieważ ja uprawia czy jakoś tak. Co teraz należy zrobić żeby Teściu mógł przepisac ta dzialke córce i żebyśmy mogli zacząć się budować?
Czy umowa o dozywocie moze obejmowac pasierba? Jezeli jest to pole rolne?