Grunty rolne – ustawa przyjęta przez Senat

Senat na wczorajszym posiedzeniu przyjął ustawę o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw – z poprawkami. Ustawę przyjęto stosunkiem głosów: 58 głosów za, 29 głosów przeciw, 1 głos wstrzymujący się.

Dziś powinien być dostępny tekst ustawy z uwzględnieniem poprawek Senatu.

 

Iwo Fisz

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły

 1. Danuta pisze:

  Dzień dobry

  Proszę o wyjaśnienie następującej sprawy:
  Posiadam na terenie wg obowiązującego mpzp, przeznaczonym pod tereny turystyki-zabudowa letniskowa indywidualna -symbol UT – działkę o powierzchni o,51 ha, z czego 0,26 ha są to grunty
  przeznaczone na cele rekreacyjne, zabudowane budynkiem przeznaczonym na cele rekreacyjne, natomiast 0,25 ha jest oznakowane jako użytki rolne (nigdy nie użytkowane jako rolne, ale wyłącznie jako rekreacyjne).
  Czy mogę taka działkę sprzedać bez problemów w świetle nowej ustawy rolnej?

 2. Monika pisze:

  Witam , posiadam działkę budowlaną – rolną 3100 m kw. Jest ona objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz posiada warunki zabudowy na 100 m w głąb (zabudowa zagrodowa). Czy mogę ją sprzedać nie rolnikowi w myśl zapisu : nieruchomość jest przeznaczona w m.p.z.p. na inne cele niż rolne … ? Czy po zakupie nabywca będzie mógł wybudować na niej dom?

  • Iwo Fisz pisze:

   Jeśli jest przeznaczona w MPZP na cele inne niż rolne, to nie jest to nieruchomość rolna w rozumieniu nowych przepisów. Co do domu – trzeba przeanalizować treść MPZP i projekt budowlany.

 3. Piotr pisze:

  Witam serdecznie,chciałbym się dowiedzieć czy moi rodzice będą mogli bez problemu przepisać mi gospodarstwo rolne po 1 maja 2016? To znaczy czy ja muszę spełniać jakieś warunki gdyż w tej chwili nie jestem rolnikiem?

 4. Wojciech pisze:

  Dzień dobry,
  zwracam się z uprzejmą prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie możliwości zakupu nieruchomości.
  W skład nieruchomości, którą chcę nabyć wchodzą 4 dzialki:
  -każda z nich ma wymiary 10m*125m=0,125 ha
  -całość nieruchomości ma wymiar 20m*250m=0,5 ha
  -każda z tych działek ma własny (oddzielny) numer działki ewidencyjne
  -4 działki wchodzą w skład jednej księgi wieczystej
  – część dwóch działek (patrząc od strony ulicy) o powierzchni 0,11 ha stanowi działka budowlana
  -reszta powierzchni stanowią wg. ewidecji grunty orne oraz sad.
  Część notoariuszy, z którymi rozmawiałem twierdz, że bez problemu można nabyć taką nieruchomość z racji tego, że ich zdaniem kupujemy 4 oddzielne dzialki, każda o powieżchni mniejszej niż 0,3 ha. natomiast druga część interpretuje przepisy w odmienny sposób i przekonuje mnie, że kupując 4 działki, które graniczą ze sobą kupuję tak naprawdę jedną nieruchomość, w skład której wchodzą grunty rolne o łącznej powierzchni 0,39 ha – a to ich zdaniem podlega już pod nową ustawę i limit 0,3 ha.
  Bardzo dziękuję za pomoc.

  • Iwo Fisz pisze:

   Jeśli dobrze rozumiem, to nabycie nieruchomości (w obecnym kształcie, składającej się z 4 działek) podlega reglamentacji. Natomiast jeśli działki zaczną tworzyć osobne nieruchomości, a powierzchnia każdej z tych nieruchomości nie przekroczy 0,3 ha, to nie będą one podlegały nowym regulacjom co do obrotu.

 5. Slawek pisze:

  Witam chcę kupić dom z działką 1200m2 ale w księdze wieczystej jest wpis nieruchomość rolna zabudowana jaką mam szansę kupić tą nieruchomość po poprawkach

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *