Grunty rolne – ustawa przyjęta przez Senat

Iwo Fisz        14 kwietnia 2016        12 komentarzy

Senat na wczorajszym posiedzeniu przyjął ustawę o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw – z poprawkami. Ustawę przyjęto stosunkiem głosów: 58 głosów za, 29 głosów przeciw, 1 głos wstrzymujący się.

Dziś powinien być dostępny tekst ustawy z uwzględnieniem poprawek Senatu.

 

Iwo Fisz

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Danuta Maj 24, 2016 o 10:37

Dzień dobry

Proszę o wyjaśnienie następującej sprawy:
Posiadam na terenie wg obowiązującego mpzp, przeznaczonym pod tereny turystyki-zabudowa letniskowa indywidualna -symbol UT – działkę o powierzchni o,51 ha, z czego 0,26 ha są to grunty
przeznaczone na cele rekreacyjne, zabudowane budynkiem przeznaczonym na cele rekreacyjne, natomiast 0,25 ha jest oznakowane jako użytki rolne (nigdy nie użytkowane jako rolne, ale wyłącznie jako rekreacyjne).
Czy mogę taka działkę sprzedać bez problemów w świetle nowej ustawy rolnej?

Odpowiedz

Iwo Fisz Maj 30, 2016 o 11:15

Odpisałem na maila z tym samym pytaniem.

Odpowiedz

Danuta Maj 30, 2016 o 19:34

Przepraszam, ale nie otrzymałam odpowiedzi. Uprzejmie proszę o ponownego maila z odpowiedzią na moje pytanie.
Danuta

Odpowiedz

Iwo Fisz Czerwiec 6, 2016 o 12:00

Wysłałem na adres na serwerze hotmail.

Odpowiedz

Danuta Czerwiec 7, 2016 o 07:50

Otrzymałam odpowiedź, Bardzo dziękuję.
Danuta.

Odpowiedz

Monika Czerwiec 1, 2016 o 10:44

Witam , posiadam działkę budowlaną – rolną 3100 m kw. Jest ona objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz posiada warunki zabudowy na 100 m w głąb (zabudowa zagrodowa). Czy mogę ją sprzedać nie rolnikowi w myśl zapisu : nieruchomość jest przeznaczona w m.p.z.p. na inne cele niż rolne … ? Czy po zakupie nabywca będzie mógł wybudować na niej dom?

Odpowiedz

Iwo Fisz Czerwiec 6, 2016 o 12:14

Jeśli jest przeznaczona w MPZP na cele inne niż rolne, to nie jest to nieruchomość rolna w rozumieniu nowych przepisów. Co do domu – trzeba przeanalizować treść MPZP i projekt budowlany.

Odpowiedz

Piotr Czerwiec 5, 2016 o 23:44

Witam serdecznie,chciałbym się dowiedzieć czy moi rodzice będą mogli bez problemu przepisać mi gospodarstwo rolne po 1 maja 2016? To znaczy czy ja muszę spełniać jakieś warunki gdyż w tej chwili nie jestem rolnikiem?

Odpowiedz

Wojciech Czerwiec 24, 2016 o 00:51

Dzień dobry,
zwracam się z uprzejmą prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie możliwości zakupu nieruchomości.
W skład nieruchomości, którą chcę nabyć wchodzą 4 dzialki:
-każda z nich ma wymiary 10m*125m=0,125 ha
-całość nieruchomości ma wymiar 20m*250m=0,5 ha
-każda z tych działek ma własny (oddzielny) numer działki ewidencyjne
-4 działki wchodzą w skład jednej księgi wieczystej
– część dwóch działek (patrząc od strony ulicy) o powierzchni 0,11 ha stanowi działka budowlana
-reszta powierzchni stanowią wg. ewidecji grunty orne oraz sad.
Część notoariuszy, z którymi rozmawiałem twierdz, że bez problemu można nabyć taką nieruchomość z racji tego, że ich zdaniem kupujemy 4 oddzielne dzialki, każda o powieżchni mniejszej niż 0,3 ha. natomiast druga część interpretuje przepisy w odmienny sposób i przekonuje mnie, że kupując 4 działki, które graniczą ze sobą kupuję tak naprawdę jedną nieruchomość, w skład której wchodzą grunty rolne o łącznej powierzchni 0,39 ha – a to ich zdaniem podlega już pod nową ustawę i limit 0,3 ha.
Bardzo dziękuję za pomoc.

Odpowiedz

Iwo Fisz Lipiec 27, 2016 o 11:27

Jeśli dobrze rozumiem, to nabycie nieruchomości (w obecnym kształcie, składającej się z 4 działek) podlega reglamentacji. Natomiast jeśli działki zaczną tworzyć osobne nieruchomości, a powierzchnia każdej z tych nieruchomości nie przekroczy 0,3 ha, to nie będą one podlegały nowym regulacjom co do obrotu.

Odpowiedz

Slawek Lipiec 17, 2016 o 09:29

Witam chcę kupić dom z działką 1200m2 ale w księdze wieczystej jest wpis nieruchomość rolna zabudowana jaką mam szansę kupić tą nieruchomość po poprawkach

Odpowiedz

Iwo Fisz Lipiec 27, 2016 o 12:23

Nieruchomości rolne o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha nie podlegają nowym regulacjom.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: