Zabiegi pielęgnacyjne w koronach drzew

 

Wczoraj, będąc u moich rodziców poza miastem, zwróciłem uwagę, że przydałoby się przyciąć kilka drzew. To dobra okazja, aby napisać, że ustawa o ochronie przyrody, w brzmieniu nadanym nowelizacją, o której pisałem poprzednio, zawiera istotne regulacje w tym zakresie.

Prace w obrębie korony drzewa nie mogą prowadzić do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, chyba że mają na celu usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych, utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa czy wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywróceniu statyki drzewa.

Specjalistyczny zabieg w celu przywróceniu statyki drzewa wykonuje się na podstawie dokumentacji, w tym dokumentacji fotograficznej, wskazującej na konieczność przeprowadzenia takiego zabiegu. Dokumentację przechowuje się przez okres 5 lat od końca roku, w którym wykonano zabieg.

Istotne jest to, że usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, w celu innym niż powyższe, stanowi uszkodzenie drzewa, a powyżej 50 % – zniszczenie drzewa, co wiąże się z karą pieniężną.

Iwo Fisz

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły

Komentarz do tego wpisu post

 1. Anit pisze:

  Dodając do tego katalogu „obostrzeń” jeszcze kwestię konieczności dokonania zgłoszenia zajęcia pasa drogowego na czas przeprowadzania prac pielęgnacyjnych wychodzi, że przycięcie drzewa nie jest prostą sprawą. Może czas zacząć się w tym specjalizować i rozwinąć jakiś biznes? 😉

  • Iwo Fisz pisze:

   Anita, zajęcie pasa drogowego to swoją drogą, ale przycięcie teraz będzie musiało być dokonywane z kalkulatorem, który te procenty pozwoli policzyć :).

 2. Dominika pisze:

  Odczuwam wielki niedosyt po przeczytaniu Pańskiego artykułu.
  Dla laika drzewo to drzewo, lecz w prawie jest różnica między dębem a jabłonką. Drzewa owocowe można wyciąć bez zgody gminy. Można również bezkarnie wyciąć drzewo, które nie przekroczyło wieku 10 lat. Także jeśli chodzi o przycinanie gałęzi, często bywa że korona drzewa sąsiada znajduje się na naszej działce, wówczas i wtedy mamy prawo ją przyciąć, tak jednak aby nie uszkodzić drzewa. pozdrawiam 🙂

  • Iwo Fisz pisze:

   Oczywiście, wszystkich aspektów nie da się poruszyć w 1 wpisie na blogu. Zachęcam do lektury dalszych wpisów o ochronie przyrody, gdzie ten temat będę rozwijać. Przepis art. 87a ust. 2 u.o.p. rzeczywiście nie dotyczy drzew, na usunięcie których nie trzeba zezwolenia. Zwrócę jednak uwagę,że ten katalog się zmienił – nie ma już wyłączenia dla drzew w wieku do 10 lat!

   Kwestia przycięta gałęzi drzewa sąsiada to również kwestia prawa cywilnego – relacji między właścicielami dwóch sąsiednich nieruchomości.

 3. Ciekawy wpis. Prowadzę sprawę gdzie spór sąsiedzki dotyczy immisji (zasłanianie przez drzewa światłą słonecznego) przez drzewa. Powód żąda przycięcia o 75 %. Ciekawy jestem co orzeknie sąd.

  • Iwo Fisz pisze:

   Dziękuję. Przyznam, że spór sąsiedzki o zacienienie przez drzewa zdarza się rzadziej niż np. spór o zacienienie w ramach tej samej spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. Byłbym wdzięczny za informację o tym, jak proces się zakończy.

 4. Z punktu widzenia ochrony środowiska przepisy wydają być się istotne (chociaż przyznaję, że nie jestem do tego osobiście przekonany). Niestety za każdym razem kiedy mam okazję zetknąć się z szeroko rozumianym tematem wycinania drzew błahe problemy urastają do rangi skomplikowanych, a często niestety także z gruntu prawa karnego.

  • Iwo Fisz pisze:

   Przepisy o ochronie zadrzewień są bardzo restrykcyjne i – co podkreślam na szkoleniach – niezbyt akceptowane w społeczeństwie. Przekłada się to na częste naruszenia i niestety może prowadzić do ludzkich dramatów.

 5. Monika pisze:

  Mnie też bardzo zaciekawiła sprawa związana z zacienieniem przez drzewa. Chciałabym dowiedzieć się jaki był wyrok sądu i procesu przeprowadzenia sprawy.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *