Grunty rolne: plany zmian w obrocie ziemią rolną
Jednym z tematów, który na blogu cieszy się nieodmiennie dużą popularnością, jest obrót ziemią rolną. Problematyka ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego doczekała się szeregu wpisów i setek Waszych komentarzy.
Obecnie, rządzący pracują nad dużą nowelizacją tej ustawy. W założeniu, zmiana ma ułatwić obrót gruntami rolnymi i złagodzić obowiązki ich dotyczące.
Projekt liczy ponad 25 stron, stąd nie omówię go w 1 wpisie, ale generalna refleksja jest taka, że liczba zmian prowadzi do daleko posuniętej kazuistyki ustawy. Na pewno korzystną dla właścicieli zmianą jest wyłączenie stosowania przepisów ustawy do nabycia nieruchomości rolnej przez byłego małżonka w wyniku podziału majątku po rozwodzie lub unieważnieniu małżeństwa.
Krąg osób bliskich, które traktowane są w ustawie bardzo preferencyjnie, ma zostać poszerzony o rodzeństwo rodziców, pasierbów, zięcia i synową.
Znacznemu poszerzeniu ma ulec katalogi sytuacji, gdy nabycie nieruchomości będzie dopuszczalne – zarówno z mocy ustawy, jak i na podstawie decyzji administracyjnej. Projekt m.in. przywraca (usuniętą w toku prac legislacyjnych w kwietniu 2016 r.) możliwość swobodnego nabycia nieruchomości w toku postępowania egzekucyjnego i upadłościowego czy też na podstawie art. 125 ustawy o o gospodarce nieruchomościami.
Zaostrzone natomiast mają być zasady dotyczące uznawania nabywcy za dającego rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej. Wymogiem, który będzie trzeba spełnić, będzie m.in. brak zaległości w podatkach i składkach.
Skróceniu ma uleć okres obowiązków, ciążących na nabywcy nieruchomości z 10 do 5 lat. Również katalog tych zakazów ma zostać złagodzony. Mniejsze mają być też uprawnienia względem spółek, które są właścicielami nieruchomości rolnych.
Kierunek łagodzenia przepisów tej ustawy jest jak najbardziej właściwy. Projekt pozostawia jednak pewien niedosyt. Brak jest natomiast kluczowych zmian w ogólnych regulacjach ustawy, to jest dotyczących ochrony gruntów rolnych z uwagi na:
- położenie,
- wartość dla produkcji rolnej (klasę),
- powierzchnię.
Z losami projektu można zapoznać się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Bardzo dziękuje za ten rzeczowy wpis.
A gdzie prawo o możliwości odstąpienia przez Sprzedajacego od umowy notarialnej w przypadku wykazania chęci pierwokupu przez ANR?
Czy mógłby Pan jeszcze raz sformułować pytanie?
super wpis
Rodzice mają przepisać (darowizna) działkę rolno-siedliskową o powierzchni 1,4ha (wartości około 150tys) dla mnie oraz mojej współmałżonki.
Żadne z nas nie jest rolnikiem ani nie posiadamy innej ziemi rolnej.
Czy będą z tego tytułu jakieś podatki do zapłacenia ?
Z jakimi przybliżonymi kosztami notarialnymi musimy się liczyć ?
Taki informacji udzieli Państwu notariusz.
Posiadam działkę rolną (otrzymaną w darowiźnie od matki już w czasie kiedy byłam w związku małżeńskim w 2007 r-weszła ona do majątku osobistego tylko mojego; z mężem mamy ustawową wspólność majątkową ) Działka znajduje się w granicach administracyjnych miasta. W toku warunków zabudowy w ciągu ostatnich 2 lat dokonałam podziału na kilka mniejszych działek (4 x 1oo5 m2 + 5060m2 + droga wewnętrzna). Teren na którym są działki nie posiada MPZP (jest w przygotowaniu a przeznaczenie ma być mieszkaniowo-usługowe). Chciałabym w drodze darowizny przekazać mężowi do jego majątku osobistego 2 działki po 1ooo m2. Czy on z kolei mógłby je sprzedać w dowolnym czasie (jak najszybszym) po to, żeby zakupić działkę, ale już budowlaną z mpzp w innym dowolnym mieście i miejscu. Czy w świetle ustawy o ustroju rolnym jest to jakieś rozwiązanie?. Zakładam, że nie powinno być problemu z racji tego, że jego działki byłby mniejsze niż o,3 ha. Żadnej innej ziemi nie posiadamy a ja nie jestem rolnikiem.
Pani problem wykracza poza objętość komentarza na blogu, proszę skontaktować się ze mną bezpośrednio (zakładka „Kontakt” na górze).
Witam serdecznie . Posiadam działkę rolną 3090 m2 o 3 i 4 kl z tego 1100 m2 to 3 kasa , chciałabym sprzedać 1000 m2 ale do tej pory nie mogłam nic zrobić ze względu na tą nieszczęsną 3 kl. Czy po nowelizacji będzie mi dany w końcu podział i oddzielenie tego 1000m notabene na tej części działki , którą chcę oddzielić jest 4 kl . Osobiście uważam ,że to jakiś skandal żeby tak utrudniać życie ludziom , mam kawałek ziemi , którą dostałam w darowiźnie i liczyłam ,że podzielę ją na 3 działki jedną sprzedam jako budowlaną a pozostałą część zostawię sobie . Bardzo proszę o informację co mam zrobić żeby móc podzielić ten kawałek ziemi . Nadmieniam że ziemia ta nie jest na tą chwilę uprawiana rolniczo , leży odłogiem . Pozdrawiam
Nowelizacja pozwala na nabycie nieruchomości o takiej wielkości przez nie-rolnika.
kupilem z zona dzialke rolna 10ar. W gminnym studium zag. przestrzennego przeznaczona jest pod zabudowe. Zona posiada juz dzialki r5olne i uprawnienia rolnicze. Placimy z tej dzialki podatek od nieruchomosci a nie rolny. Czy to prawne?