O mnie

Nazywam się Iwo Fisz. Cieszę się, że czytasz mojego bloga!

Garść faktów o mnie:

  • jestem radcą prawnym w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu,
  • ukończyłem studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, broniąc pracę magisterską pt. “Umowa sprzedaży ciepła w prawie polskim” pod kierunkiem prof. Mirosława Bączyka,
  • współpracuję z kancelarią Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni spółka partnerska (www.radcowie.biz), gdzie zajmuję się głównie prawem administracyjnym

Więcej informacji o mnie znaleźć można na Linkedin.

 

{ 100 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Witek Wachowski Maj 30, 2012 o 22:49

No i wreszcie wiemy, z kim mamy do czynienia 🙂

Odpowiedz

Paweł Kwiecień 15, 2016 o 20:17

Witam chciałbym się poradzić w sprawie przepisu pola mojego wuja na mnie, ponieważ wuj zamierza przejść w tym roku, dokładnie w lipcu na emeryturę, lecz nie jestem kwalifikowanym rolnikiem i nie mam uprawnień do prowadzenia rolnictwa.Chciałbym się spytać czy nie będzie problemu z przepisem pola na mnie? Pozdrawiam serdecznie i bardzo proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Iwo Fisz Kwiecień 16, 2016 o 22:40

Odpowiedź znajdzie Pan we wpisie z 5 kwietnia 2016 r. “Grunty rolne – darowizna na rzecz dzieci”.

Odpowiedz

Lucja Kwiecień 18, 2016 o 12:45

Witam chciałabym się poradzi vc w sprawie wykupu gruntu w użytkowaniu wieczystym na którym stoi wybudowany od 10lat mój dom jednorodzinny. Moje pytanie , cz Burmistrz Miasta może mi odmówić wykupu .Bardzo proszę o odpowiedz..Bardzo dziękuje.

Odpowiedz

Iwo Fisz Kwiecień 18, 2016 o 22:50

Nie potrafię odpowiedzieć – to zbyt ogólne pytanie. Trzeba przeanalizować konkretną sprawę i dokumenty, które jej dotyczą. Może Pani skontaktować się ze mną bezpośrednio.

Odpowiedz

MAREK Kwiecień 21, 2016 o 14:49

CZY MOZNA PRZENIESC NIE PRAWOMOCNA DECYZJE O WARUNKACH ZABUDOWY
UNIKAJAC SPRZECIWU ZLOSLIWYCH SASIADOW
BARDZO DZIEKUJE ZA ODPOWIEDZ

Odpowiedz

Iwo Fisz Kwiecień 21, 2016 o 20:59

Poproszę o szersze opisanie sytuacji, nie bardzo rozumiem Pana pytanie.

Odpowiedz

MAREK Kwiecień 29, 2016 o 12:56

DEWELOPER OTRZYMAL WARUNKI ZABUDOWY NA REALIZACJE OBIEKTU USLUGOWO HANDLOWEGO NA NASZEJ DZIALCE PRZED UPRAWOMOCNIENIEM SIE DECYZJI WPLYNELY TRZY PROTESTY SASIADOW W WYNIKU CZEGO DECYZJA ZNALAZLA SIE W SKO .SKO PO ROZPATRZENIU ODRZUCILO W CALOSCI DO P[ONOWNEGO OPRACOWANIA PRZEZ BURMISTRZA W TEJ CHWILI MAMY NOWY PROJEKT ZE ZMIANAMI OPRACOWANY PRZEZ URBANISTE I CZEKAMY NA WARUNKI ZABUDOWY.CHCAC UNIKNAC POWTORNYCH SPRZECIWOW I PROTESTOW PYTAM CZY MOZNA PRZENIESC NIEPRAWOMOCNĄ DECYZJE O WARUNKACH ZABUDOWY NA INNEGO DEWELOPERA UNIKAJAC PROTESTOW ZE STRONY SASIADOW BARDZO PROSZE O PODPOWIEDZ JAK WYBRNAC Z TEJ SYTUACJI

Odpowiedz

Iwo Fisz Maj 1, 2016 o 07:25

Skoro SKO uchyliło decyzję, to nie ma tej decyzji w obrocie prawnym – nie można.

Odpowiedz

aurelka Kwiecień 29, 2016 o 14:16

Czy istniene jakaś wykladnia co do nasadzania drzew przy polach rolniczych.

Odpowiedz

Iwo Fisz Maj 1, 2016 o 07:26

Proszę rozwinąć temat, nie wiem o co Pani pyta.

Odpowiedz

jessi Maj 4, 2016 o 20:23

Na powierzchni 16000m kw gruntów rolnych wybudowałam dom.rok temu uzyskałam warunki zabudowy na inwestycję.W tym celu podzieliłam działkę (inwestycja8.700m kw/część na której usytuowany jest dom6.300m kw .Mam rysunek i pozwolenie na budowę .W decyzji o zabudowie widnieje notatka;Decyzja wygasa jeżeli inny wnioskodawca uzyska pozwolenie na budowę: pytania:
1.Czy mogę sprzedać obie działki,czy tylko inwestycyjną.
2.Czy w związku z wpisem w/w wpisem w decyzji kupujący musi ponownie starać się o wydanie decyzji o zabudowie!!! nie rozumiem tego a nie chciała bym kupujących wprowadzać w błąd.

Odpowiedz

Iwo Fisz Maj 4, 2016 o 21:26

Problemem nie jest raczej wygaśnięcie na skutek wydania pozwolenia na budowę, ale na skutek podziału nieruchomości. To dość szczegółowa sprawa, nie da się jej rozwiązać w komentarzu. Zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną.

Odpowiedz

Kasia Maj 5, 2016 o 07:54

Witam,chcieliśmy z mężem kupić dom na wsi w której mąż mieszka od urodzenia,dom znajduje się kilka posesji dalej,złożyliśmy wniosek o kredyt ponieważ zabrakło nam części pieniędzy.Bank rozpatrywał wniosek miesiąc potem wstrzymali się z decyzją ze względu na wchodzącą 01 maja ustawę,a teraz twierdzą że dom jako tako mogli byśmy kupić za gotówkę ale nie mogą dać kredytu bo nie ustanowią na nim hipoteki według nowych zasad.nie rozumiem tego,jesli można kupić dom(126m) na działce poniżej 30 arów(24)to dlaczego nie można zrobić hipoteki?jak to właściwie jest?czy za gotówkę naprawdę mogli bysmy kupić bez problemu?proszę o informacje.z góry dziękuję

Odpowiedz

Iwo Fisz Maj 5, 2016 o 21:07

Można ustanowić hipotekę na nieruchomości rolnej poniżej 0,3 ha, ale nie może ona przekraczać wartości nieruchomości.

Odpowiedz

Kasia Maj 5, 2016 o 21:23

w banku twierdzą że nie można bo nie jest to działka budowlana tylko jakaś zagrodowa jak podobno wszystkie działki na wsi.

Odpowiedz

Iwo Fisz Maj 8, 2016 o 18:06

Nie znam sytuacji tej nieruchomości, trudno mi odpowiedzieć w sposób stanowczy.

Odpowiedz

Łukasz Maj 9, 2016 o 19:59

Witam. Chce kupić dom wybudowany w 2003r na działce rolnej o powierzchni 4300 m2. Działka została wyodrębniona z większej działki, w gminie, w której wszystkie działki mają status działek rolnych. Działka ma odrębną księgę wieczystą. Została wydana dla tej działki zgoda na warunki zabudowy jednorodzinnej (na podstawie, której wybudowano dom). W chwili obecnej w tym domu mieszka i jest zameldowany sprzedający. Chcę wziąć kredyt hipoteczny na ten dom, jednak w banku otrzymałem propozycję, że nie mogą sfinansować domu wybudowanym na działce rolnej. Czy po zmianie ustawy nie można zaciągać kredytu hipotecznego na taki zakup. Jak prawidłowo pokierować dalsze czynności, żeby skutecznie sfinalizować zakup. Dom ok. 90m2, działka 4300 m3, cena 255 tys. Dom do zamieszkania, działka ogrodzona, wszystkie media. Dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

Odpowiedz

Iwo Fisz Maj 12, 2016 o 08:40

Panie Łukaszu, nie pomogę Panu bez przeanalizowania dokumentów. Potrzebuje Pan indywidualnej porady – nie wszystko da się opisać w komentarzu na blogu.

Odpowiedz

Anna Maj 12, 2016 o 16:19

Dzień dobry,

Czy możemy sprzedać działkę rolną o powierzchni 36 arów. Działka posiada decyzję o warunkach zabudowy wydaną w 2007 roku. Jak ma się do tego ustawa z 1 maja?

Dziękuję

Odpowiedz

Piotr Maj 28, 2016 o 22:30

Witam Panie Iwo

Na początku pozdrawiam i gratuluję pomysłu i odwagi na prowadzenie bloga o takowej tematyce. Jest Pan ,,Rolniczym Zorro” wybawiasz Pan w miarę swoich możliwości i wiedzy co nie których z opałów… Korzystając z okazji postanowiłem zadac pytanie dotyczące klasyfikacji gruntów, jeśli Pan będzie posiadał wiedzę liczę na odpowiedź i radę a i grono odwiedzających może wtrąci swoje 3 grosze do mojego pytania. Kupiłem ziemię rolną klary rIIIb z warunkami zabudowy. Po podpisaniu aktu notarialnego i wpłaceniu kasy sprzedającemu zacząłem deptać moją nieruchomość i trochę mi się nie spodobała ziemia ta niby rIIIb, glina z kamieniami. Popytałem miejscowych i po przyciśnięciu sprzedającego dowiedziałem się że to wszystko na mojej działce to zostało 30 lat temu nawiezione, czyli tzw gleba nasypowa. Pytanie brzmi klasyfikacja gruntów z 195… obejmowała ziemię rodzimą czy w związku z nawiezieniem przez poprzedniego właściciela powinienem opłacić klasyfikatora gleboznawcę żeby sprawdził to co nawieziono i jakiej jest klasy czy jednak liczy się to co było pierwsze rodzime zasypane później czymś tam… a to juz nikogo nie interesuje. Jeśli ktoś posiada wiedzę w temacie proszę o info szczególnie mnie interesuje temat ziemi rodzimej bo może się okazać że te 6 metrów niżej jest rIIIb i za to muszę fiknąć trochę ponad 20.000PLN żeby zdjąć z ewidencji gruntów. Pozdrawiam

Odpowiedz

Iwo Fisz Maj 30, 2016 o 11:36

Jeśli stan nieruchomości jest niezgodny z umową, to trzeba rozważyć odpowiedzialność sprzedawcy. Przede wszystkim, proszę powiedzieć jaki jest Pana cel – co chce Pan osiągnąć dzięki tym działaniom.

Odpowiedz

Piotr Czerwiec 4, 2016 o 19:04

Szanowny Panie

Odpowiadając na pytanie o cel moich działań oczywiście jak nie wiadomo o co chodzi to o pieniądze. Gdyby okazało się, że ta nawieziona gleba nie spełnia wymagań klasy rIIIa a klasę ziemi określa się na podstawie warstwy zewnętrznej a nie rodzimej to nie widzę powodu płacenia za wyłączenie z produkcji rolnej od klasy ziemi wyższej. Stąd moje pytania o procedury.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Iwo Fisz Czerwiec 6, 2016 o 12:35

Już rozumiem. Niestety, to zbyt szczegółowa kwestia, aby rozstrzygać to w komentarzu.

Odpowiedz

Andrzej Maj 31, 2016 o 20:07

Witam serdecznie. Nowa ustawa mówi że: przepisy ustawy nie dotyczą działek o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara (30 arów). Moja działka(rolna z wydanymi warunkami zabudowy w 2012 r.) ma powierzchnię równą 30 arów,-czy ustawa mnie dotyczy czy też nie?
Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Iwo Fisz Czerwiec 6, 2016 o 12:08

Jeśli to nieruchomość rolna, to dotyczy. Proszę zwrócić uwagę na art. 11 pkt 2 – ten przepis może stanowić rozwiązanie.

Odpowiedz

Agata Czerwiec 2, 2016 o 09:27

Witam. Ja będąc rolnikiem i mając 1,5 ha ziemi czy mogę dokupić ziemie ok 70 arów i dać to swojej mamie w formie darowizny? Mama obecnie ma tylko 45 arów ziemi.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Iwo Fisz Czerwiec 6, 2016 o 12:33

Proszę przeczytać wpis z 5 kwietnia 2016 r. – tam jest odpowiedź.

Odpowiedz

Piotr Czerwiec 8, 2016 o 09:30

Dzień dobry.
Szukam w Internecie informacji ogólnych odnośnie budowy nieruchomości na działce, ale występują specyficzne uwarunkowania ponieważ działka jest użytkiem rolnym, znajduje się w planie zagospodarowania przestrzennego jako działka pod ogrody działkowe i w dodatku leży w gminie uzdrowiskowej w strefie A. Na działce znajduje się już zabudowa. Jakie mam możliwości?
Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Iwo Fisz Czerwiec 10, 2016 o 15:43

Proponuję poszukać indywidualnej porady w Pana sprawie, na pierwszy rzut temat nie wygląda na prosty.

Odpowiedz

MARTA Czerwiec 11, 2016 o 10:26

Witam

Nie jestem rolnikiem czy mogę nabyć ziemię rolną o powierzchni 590 metrów???? PO ZMIANIE PRAWA 01.05.2016. ??? Z góry dziękuję za odpowiedź. P.S. chce się starać po nabyciu o warunki zabudowy.

Odpowiedz

Iwo Fisz Czerwiec 22, 2016 o 11:37

Tak, nieruchomości mniejsze niż 0,3 ha nie podlegają nowym ograniczeniom w obrocie gruntami rolnymi.

Odpowiedz

Patrycja Czerwiec 11, 2016 o 11:28

Witam. Chcę zakupić nieruchomość na wsi – dom z ogrodem i z polem (jedna działka) o pow. około 97 arów. Nie jestem rolnikiem. Wieś nie ma planu zagospodarowania przestrzennego co utrudnia zdobycie kredytu. Czy jest jakaś możliwość, by złożyć wniosek o uwzględnienie działki (i nieruchomości) w planie zagospodarowania przestrzennego gminy, gdy plan dla tej wsi nie ostał opracowany. Jak to rozwiązać? Czy są jakieś procedury, które można zastosować???? Proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Iwo Fisz Czerwiec 22, 2016 o 11:39

Jeśli potrzebuje Pani planu miejscowego, to należy kontaktować się z wydziałem zajmującym się planowaniem przestrzennym w urzędzie gminy. Gmina jednak nie ma (z bardzo drobnymi wyjątkami) obowiązku wprowadzenia MPZP ani wprowadzenia w nim zapisów, których Pani potrzebuje.

Odpowiedz

MONIKA Czerwiec 23, 2016 o 16:38

Witam.
Mam pytanie moja mama jako rolnik chcę zakupić działkę o po.61 arów. po ustawie z 1 maja.i po zakupie tej działki chce ją darować swojej córce jako darowiznom i czy może ?czy musi ją uprawiać 10 lat? ja się ma przepis z 1 maja 2016 r. proszę o pomoc.

Odpowiedz

Iwo Fisz Lipiec 27, 2016 o 11:19

Odpowiedź znajdzie Pani we wpisach z 5 kwietnia i 13 maja 2016 r.

Odpowiedz

Katarzyna Czerwiec 28, 2016 o 19:00

Witam .
Jestem rolnikiem,mieszkańcem gminy Lubin .Właśnie dowiedzialem się przypadkiem od sąsiada ze Starosta podniósl podatek ze 120zł na 1000zł zmieniając oznaczenie dzialki zBR R3A na B i BI w dniu 16.03.2016.Na opisanej dzialce stoi dom i budynek gospodarczy.
Czy mam możliwość odwolania od decyzji Starosty.Cala procedura zostala opisana na stronie http://www.lubingmina.pl w artykule z dnia 22.03.2016 Czy mieszkańcy Gminy Lubin maja prawo czuć się oszukani przez wladze.I czy wójt juz został celebrytą?
Każdy mieszkaniec który mial zastrzeżenia do nowej klasyfikacji i stawki podatku za grunt mogl w terminie 30 dni zlozyc odwolanie od tej decyzji.Termin ten obowiazywal od 3 grudnia 2015 do 4 stycznia 2016 a informacja ta zostala zamieszczona na stronie Urzedu Gminy dopiero w dniu 31 grudnia 2015.
Jeśli jest możliwość odwolania to proszę o informacje co istotnego ma zawierać takie odwolanie?
Pozdrawiam K.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Iwo Fisz Lipiec 27, 2016 o 11:32

Trudno mi doradzić w indywidualnej sprawie bez znajomości treści wydanego rozstrzygnięcia. Jeśli potrzebuje Pani pomocy w tej sprawie, to zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną.

Odpowiedz

Piotr Lipiec 2, 2016 o 20:16

Dzień dobry. W najbliższym czasie rodzice chcą mi przepisać ziemię w skład której wchodzi działka rolna o powierzchni 1,4 ha z klasami gruntów od IIIa do V. Działka znajduje się w odległości ok 50 m od drogi publicznej i posiada w planach (nie w praktyce) drogę dojazdową do drogi publicznej poprzez drogę gminną. W planie zagospodarowania przestrzennego ww działka funkcjonuje jako teren rolniczy z zakazem zabudowy. W praktyce ze względu na fakt iż nie jestem rolnikiem a ziemię “obrabiają” sąsiedzi rośnie tam głównie mak i oset. Czy istnieje możliwość zmiany klasyfikacji tych gruntów? Docelowo chciałbym tam budować dom jednorodzinny. Jakie powinienem podjąć kroki aby skutecznie doprowadzić do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego? Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Iwo Fisz Lipiec 27, 2016 o 11:41

Trzeba zacząć od kwestii MPZP – on kształtuje sposób wykonywania prawa własności. Jeśli MPZP przewiduje zakaz zabudowy, to zmiana klasyfikacji gruntów nie zmieni tego zakazu. Można rozważyć zmianę MPZP lub roszczenia odszkodowawcze związane z prowadzeniem MPZP.

Odpowiedz

Justyna Lipiec 6, 2016 o 13:43

Gmina wydała mi projekt decyzji o warunkach zabudowy – upływa czwarty tydzień i nie wydała jeszcze decyzji stąd moje pytanie czy po 30 dniach jeśli nie wyda to można uznać, ze warunki zabudowy są zgodne z tym co zaproponowaliśmy w odwołaniu do projektu.

Odpowiedz

Tomek Sierpień 2, 2016 o 19:35

Witam

Chciałbym się Pana poradzić, ponieważ w zapisie miejscowego zagospodarowania przestrzennego w którym moja działka leży jest zapis:

\”§ 23. Wyznacza się tereny oznaczone na rysunku planu symbolami U-5 i U-6, dla których ustala się:
1) przeznaczenie terenu – usługi nieuciążliwe, takie jak: usługi biurowe, obrotu finansowego, ubezpieczeń, obiekty kongresowe i targowo-wystawiennicze;
2) zasady kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu:
a) pomieszczenia gospodarcze, garażowe, administracyjne i socjalne należy lokalizować w ramach budynkówusług nieuciążliwych,\”

Co oznaczają usługi biurowe, obrotu finansowego, ubezpieczeń, obiekty kongresowe i targowo-wystawiennicze?

Czy mogę wybudować obiekt usługowo handlowy, w którym będzie prowadzony czterostanowiskowy serwis pojazdów samochodowych z zapleczem biurowym oraz sprzedażą części zamiennych i akcesoriów, ubezpieczeń komunikacyjnych.

Proszę bardzo o pomoc.

Odpowiedz

Iwo Fisz Sierpień 5, 2016 o 08:36

Odpowiedziałem Pan poprzez e-mail.

Odpowiedz

Tomek Sierpień 17, 2016 o 07:36

Witam,

Mam pytanie odnośnie działek w miejscowości dla której jest brak planu przestrzennego. Otóż posiadam działkę w wielkości 2 ha i chciałem wydzielić dwie działki o wielkości ok 15 arów. Czy w związku z takim podziałem jest jakiś podatek, który musiałbym zapłacić za sprzedaż takiej działki? Kiedyś ktoś mi mówił, ze muszę wydzielać działki min 30 arów, aby nie płacić podatku. Nie wiem czy to jest prawda? Działka jest po darowiźnie od ojca, której jestem wałścicialem juz 12lat.

Odpowiedz

Iwo Fisz Sierpień 24, 2016 o 15:08

Być może chodziło opłatę adiacencką z tytułu wzrostu wartości nieruchomości na skutek jej podziału – art. 98a ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Odpowiedz

zofia Sierpień 22, 2016 o 09:36

Sz. P. Mecenasie
Jestem właścicielką użytków rolnych o pow. 7,5 ha. Ziemię odziedziczyłam po moich stryjach w 1990r. w gminie Malbork. Ponieważ mieszkam w woj. podlaskim ziemię uprawiał zamieszkały na tamtym terenie rolnik. Nie było formalnej umowy dzierżawy (na piśmie). Odbywało się to poprzez coroczną zgodę telefoniczną . Z tego tytułu nieformalny dzierżawca pobierał do upraw dopłaty z ARR, ja otrzymywałam od niego czynsz i opłacałam podatek rolny. W grudniu 2015 r. pomimo braku formalnej umowy , wypowiedziałam pisemnie dzierżawę ponieważ dzierżawca zwleka z zakupem uprawianej ziemi ( oferuje niską cenę 45.000 zł. za hektar kl. IIIa i b, chce kupić jak najtaniej) , czy mogę sprzedać ziemię innemu rolnikowi indywidualnemu?. Dzierżawca mnie szantażuje , że on ma prawo pierwokupu, i on będzie dyktował cenę , a jak mnie nie odpowiada to ziemię zakupi Agencja Nieruchomości Rolnej co nie będzie finansowo korzystne dla mnie, a on i tak będzie to uprawiał bo ziemia graniczy z jego gospodarstwem. Czy jeżeli znajdę chętnego innego rolnika indywidualnego zamieszkałego na terenie danej gminy, który zechce zakupić ją na powiększenie swojego gospodarstwa to ANR nie ma prawa do zakupu. Bardzo proszę o poradę.

Odpowiedz

Iwo Fisz Sierpień 25, 2016 o 14:09

Myślę, że trzeba zacząć od tego czy ta osoba nadal jest dzierżawcą – to jest czy umowa dzierżawy została rozwiązana czy też nie. W dalszej kolejności trzeba rozstrzygnąć kwestię tego czy – jeśli dzierżawa trwa – to czy przysługuje mu prawo pierwokupu. Nie da się tego załatwić w komentarzu na blogu. Jeśli potrzebuje Pani pomocy, to zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną (zakładka “Kontakt” na górze).

Odpowiedz

Karolina Wrzesień 1, 2016 o 13:19

Witam
Sz. P. Mecenasie
Chciała bym się doradzić ponieważ chcieli byśmy kupić działkę
3050.00 [m2] status rolna z wydanym pozwoleniem na budowę domu 150 m2 . Chcieli byśmy ją podzielić przykładowo na dwie z możliwością postawienia domków o podstawie 35m2 bez połączenia z podłożem oczywiście oby każda miała swoją własność prawną .
Jakie kroki powinniśmy podjąć i czy jest to możliwe

Odpowiedz

Michał Październik 20, 2016 o 16:35

Witam Panie Mecenasie

Mam do Pana pytanie mój Ojciec kupił pole w sierpniu br. kiedy już obowiązywała nowa ustawa i chce mi go darować – czy w takim przypadku nie obowiązuje Go 10 letni okres ochronny.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Wiesława Październik 27, 2016 o 21:22

Witam serdecznie Panie Mecenasie!
Czy byłby Pan tak uprzejmy i mógł odpowiedzieć jak załatwić nasz problem. Jesteśmy siedmioro spadkobierców , jednocześnie współwłaścicielami działki , której 0,2242 to teren budowlany B z budynkiem inwentarskim z zaadoptowaną częścią na cele mieszkalne oraz 0,2745 teren- Ps-IV (pastwisko o klasie bonitacyjnej IV) . Jak sprzedać w całości -jesteśmy zgodni , nabywcy nierolnikowi.? Z góry serdecznie dziękuję.
Pozdrawiam
Wiesława

Odpowiedz

Żaneta Listopad 3, 2016 o 19:58

Witam
Zakupiłam ziemię rolną ok. 1,5 ha od osoby obcej (niespokrewnionej) ze mną, ziemia została zakupiona po zmianie ustawy w myśl której nie mogę zakupionej ziemi sprzedać i muszę ja uprawiać przez okres 10 lat. Co w przypadku jeśli chcę całość gospodarstwa ( łącznie z zakupioną ziemią) przekazać synowi? Syn na początku roku złożył wniosek na tzw. młodego rolnika i w październiku br. otrzymał pozytywna decyzję, że dostanie dofinansowanie na rozwój gospodarstwa (ok.100 tys. zł) warunkiem jest przekazanie synowi całości gospodarstwa. Jak to zrobić? Co z tym 10 letnim okresem który widnieje w ustawie? Ziemia kupiona od osoby obcej, muszę ją użytkować przez 10 lat, ale chce przekazać synowi to osoba bliska czy mogę ? Czy jest tutaj potrzebna zgoda sądu? Jak rozwiązać tę sytuację?
Za wszystkie informacje z góry dziękuję

Odpowiedz

Artur Listopad 15, 2016 o 17:53

Dzien dobry Panu
Mieszkamy obecnie w Anglii i planujemy powrot do Polski w przeciagu nastepnych 4 lat. Znalezlismy odpowiednia dzialke siedliskowa o powierzchni 1.68Ha z wydnymi warunkami zabudowy. Planujemy wybudowac na niej dom w przeciagu 3-4 lat. Wypelniam wniosek do ANR o zgode na nabycie tej nieruchomosci i zalozenie gospodarstwa rodzinnego, mam watpliwosci czy po kupnie dzialki mamy 5 lat aby w gminie na ktorej jest dzialka (na dzialce) zamieszkac, czy musimy zrobic to natychmiast? na wniosku uzyto stwierdzenia : oświadczenie nabywcy, że zobowiązuje się do zamieszkiwania w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego.
Pozdrawiam serdecznie. P.S. czy Panska kancelaria moze pelnic role naszego pelnomocnika,jesli tak to jakie sa orientacyjne koszty.

Odpowiedz

Anna Listopad 15, 2016 o 19:33

Witam
Jesteśmy rolnikami i w grudniu 2015 roku przekazaliśmy aktem notarialnym – umowa o dożywocie gospodarstwo rolne / grunty rolne , budynki gospodarcze i dom/ córce , z zapisem , że wydanie przedmiotu umowy nastąpi do marca 2017 , po zakończeniu 5 -letniego programu rolno – środowiskowego.
W międzyczasie córka wycofała się z umowy o dożywocie , co zostało potwierdzone u notariusza we wrześniu 2016 , rozwiązaniem umowy o dożywocie.
Mamy pytania: czy teraz jesteśmy postrzegani jako nowi nabywcy , czy zachowujemy status prawny jak przed umową o dożywocie z grudnia 2015 i czy możemy to teraz sprzedać , zaznaczam ze jestem rencistką a mąż emerytem.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Renata Grudzień 6, 2016 o 18:46

Witam mam pytanie mąz ma gospodarstwo rolne o pow 4ha i ja nie jestem współwłascicielem czy moze przepisac na dzieci w wieku 25 i 22l jezeli nie sa na Krusie ani nie maja szkoły rolniczej POZDRAWIAM

Odpowiedz

Iwo Fisz Grudzień 7, 2016 o 15:08

Jeśli nabywcą ma być osoba bliska, to może (zakładam, że właścicielem stał się przed 30/04/2016 r.) – proszę zobaczyć do wpisu z dnia 5 kwietnia 2016 r.

Odpowiedz

Karolina Grudzień 13, 2016 o 16:20

Witam mam pytanie odziediczyłysmy po ojcu gospodarstwo rolne o pow 8ha moja mama z tego sprzedała 4 ha z których my 3 siostry sie odpisałysmy jak to wyglada czy z tych 4 ha jeszcze sie cos mamie mojej nalezy POZDRAWIAM

Odpowiedz

Karolina Grudzień 29, 2016 o 09:10

Dzień dobry,
w 2014 roku odziedziczyłam wraz z moją mamą grunty rolne o powierzchni 2,81 ha. Mama do tej pory widniała jako współwłaściciel. Ziemia ta była wówczas oddana w dzierżawę i tak jest do dnia dzisiejszego. Czy z uwagi na fakt dziedziczenia jestem postrzegana w świetle przepisów jako nabywca? Czy dzierżawa jest zgodna z prawem?
Będę wdzięczna za odpowiedź.

Odpowiedz

Katarzyna Styczeń 30, 2017 o 14:50

Dzień dobry,
chciałam zapytać, czy zapis w miejscowym planie zagspodarowania przestrzennego poniższej treści, wyklucza prowadzenie w nieruchomości położonej na opisywanym terenie działalności, polegajacej na wynajmie apartamentów na krótkie okresy czasowe (apart hotel).

“Podstawowym przeznaczeniem działki będą usługi nauki i szkolnictwa wyższego oraz zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna z wbudowanymi w parterze usługami centrotwórczymi i zielenią komponowaną we wnętrzu.
Na terenie, o którym mowa ustala się następujące przeznaczenie dopuszczalne:
– usługi centrotwórcze i rzemiosło usługowe w obiektach nauki
– usługi związane z obsługą turystów w odrębnych budynkach”

Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna

Odpowiedz

Adam Luty 11, 2017 o 20:32

Witam Panie Iwo, mam dosyć skomplikowany jak dla mnie problem. Sąsiad w kwietniu 2012 roku zgłosił budowę wiaty, zgłoszenie było skuteczne. Natomiast w lipcu tego samego roku został uchwalony nowy plan zagospodarowania przestrzennego i są na nim zaznaczone nieprzekraczalne linie zabudowy. W 2015 roku sąsiad rozpoczął budowę tej wiaty która teraz leży poza tą linią, ale twierdzi, że jest to zgodne z planem i zgłoszeniem budowy. Moje pytanie : czy może budować poza nieprzekraczalną linią zabudowy choć zgodnie ze zgłoszeniem jeśli już od 3 lat obowiązuje nowy plan zagospodarowania przestrzennego , no i czy można w ogóle budować po 3 latach od zgłoszenia zamiaru budowy.
Dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedz

Iwo Fisz Luty 14, 2017 o 11:49

Panie Adamie, jeśli potrzebuje Pan pomocy w konkretnej sprawie, to zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną celem skorzystania z usług odpłatnych.

Odpowiedz

ADAM Marzec 19, 2017 o 15:02

witam mam goraca prosbe jestem ojcem 2 dzieci ktore wychowuje sam zona zmarla 8 lat temu niedawno dostalem pismo od adwokata kuzynki zmarlej zony o tym ze dzieci dziedzicza po niej 12000 m2 ziemi rolnej mam pytanie czy po zmianie ustawy ja jako prawny opiekun moge sprzedac ziemie nie jestem rolnikiem nie mieszkam na wsi z gory dziekuje za odp z powazaniem A.Wochna

Odpowiedz

Iwo Fisz Marzec 20, 2017 o 09:32

Panie Adamie, odpowiedziałem Panu na e-mail w tej sprawie.

Odpowiedz

Marta Marzec 27, 2017 o 12:50

Witam

20-03-2017 roku nabyliśmy z mężem działkę rolną (kl IIIa) otrzymując zgodę na nabycie z ANR (nie jesteśmy rolnikami). Dla części działki w 2012 roku wydane zostały warunki zabudowy na budowę domu jednorodzinnego. W warunkach tych określono szerokość elewacji frontowej na 12m i pow. zabudowy na 170 mkw. Chcialiśmy wybodować na tej działce dom o szerokości elewacji frontowej około 16 m i pow. zabudowy około 200 kmw.
W Urzędzie Miasta poinformowano nas, że nie możemy wystąpić o nowe warunki zabudowy, ponieważ dla III klasy grunru rolnego warunków zabudowy się nie wydaje. Jest to dla mnie jak najbardziej zrozumiałe, z uwagi na fakt że od 2012 roku zmieniły się przepisy.
Zastanawia mnie jednak jedna rzecz. Dlaczego nie możemy wystąpić o zmianę posiadanych warunków w tych dwóch punktach (szerokość elewacji frontowej i powierzchnia zabudowy). Skoro dla tej części działki i tak wydano warunki zabudowy i tym samym wyrażono zgodę na wybudowanie domu jednorodzinnego, co będzie skutkowało tym, że nie będzie można tej działki użytkować rolniczo w części gdzie stanie dom, to dlaczego nie możemy postawić tak troszkę szerszego budynku. Niespełna 4 m szerokości nie wpłyną w tej sytuacji na nic tak naprawdę.

Czy według Pana niemożność wprowadzenia takiej zmiany ma sens? Czy mamy jakąś szansę na postawienie domu o jakim marzymy? Wspomnę jeszcze, że ograniczeniem nie jest w tym przypadku szerokość działki, bo ma ona 40m szerokości.

Będę wdzięczna za opinię
Marta Maciulewicz

Odpowiedz

Elżbieta Marzec 30, 2017 o 13:17

Witam,
Jestem właścicielką działki, którą chcę sprzedać. Zainteresowany kupnem developer złożył w UM wniosek o wydanie warunków zabudowy. Po długiej procedurze zostały one wydane, ale po upływie kilku dni sąsiad wniósł odwołanie do SKO na wydana decyzję. Odgraża się tym samym, ze nie sprzedam tego nigdy, gdyż nie zgadza się, żeby działka zabudowana była w jakikolwiek sposób. Dodam tylko, że chciał tam budować cztery budynki jednorodzinne. Czy jest jakakolwiek możliwość, że nie będeęsię wiecznie kopać z tym sąsiadem? Czy tylko dogadanie się, które podejrzewam nie zaskutkuje? Czy może mogę go pozwać z powództwa cywilnego o utrudnianie zarządzania własnością? Sprawa trwa już cztery lata i ja nie mam siły…. Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

Odpowiedz

Iwo Fisz Kwiecień 7, 2017 o 10:21

To jest problem, którego nie chciałbym omawiać w komentarzu na blogu. Jeśli potrzebuje Pani pomocy, to proszę o kontakt bezpośrednio ze mną (zakładka “Kontakt” na górze strony).

Odpowiedz

stanisław Kwiecień 21, 2017 o 09:10

Witam pana mam działkę rolna o wielkosci 12arów w odległości 100 mb od zabudowń na podkarpaciu nie jestem rolnikiem działka nie pa planów zgospodarowania przestrzennego wystąpiłem o ten plan i mam odmowe ze wzgledu na zbyt duża odległoć od zabudowań potem składaliśmy papiery na zabudowe rolniczą na moją mame ale dalej odmowa ze wzgledu na to ze ma juz gospodarstwo tragedia taka mała działka długa wąska zaden grunt rolny i takie problemy

Odpowiedz

Bogumil Czerwiec 8, 2017 o 22:02

Witam. Chciałem się dowiedzieć czy tereny mieszkaniowe B (informacja z KW oraz wpisu rejestru gruntów) może być w połowie wyłączona z produkcji rolnej a w połowie nie (mapka starostwa) ? Czy nie stoi to w sprzeczności? Z uwagi na to nie mogę uzyskać warunków zabudowy na budynek gospodarczy pomimo że stoi już tam dom jednorodzinny. Gdzie mogę znaleźć 8 formacje na ten temat i czy podatek nie powinien być naliczone 2 takim układzie w połowie od ziemi rolnej?

Odpowiedz

Monika Czerwiec 26, 2017 o 15:30

Dzień dobry.
Szukam informacji odnośnie wyłączenia pola z produkcji rolnej i przekształcenia na działki pod zabudowę. Działka jest użytkiem rolnym (klasa V-VI), w planie zagospodarowania przestrzennego jest naniesiona droga, która ma zahaczać jeden narożnik pola (pole o powierzchni 2,04h). Gmina nie chce mi tego wyłączyć, nawet częściowo, mimo że dookoła wszystko jest już przeznaczone pod zabudowę.
Co powinnam zrobić i czy jest w ogóle szansa na to, że zostanie to wyłączone?
Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Jana Lipiec 27, 2017 o 14:25

Witam Pana. Mam pytanie czy jeśli w 2002 r była opracowana zmiana do planu ogólnego który starcił ważność 31.12.2003 r to ten plan z 200 2 r jest nadal ważny ? Gdzieś trafiłam na wyrok SA na podobny temat ale teraz nie mogę go znaleźć, stąd moje pytanie ?

Odpowiedz

Iwo Fisz Sierpień 30, 2017 o 15:37

Istotne jest to czy zmiana została wprowadzona, czy tylko nad nią pracowano. Myślę, że w urzędzie tej gminy bez problemu uzyska Pani odpowiedź na to pytanie.

Odpowiedz

Sylwia Wrzesień 11, 2017 o 21:15

Dobry wieczór,
w podziale majątku mój były mąż( nierolnik) miał dostać połowę działki “Tereny rolne zabudowane” (w KW -warsztat mechaniczny) a ja w zamian za to połowę domu. Ponieważ to normalnie niemożliwe, czy po darowaniu synowi tej połowy działki rolnej, mógłby syn darować ją ojcu i mielibyśmy wreszcie ten podział!?
Dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedz

Robert Wrzesień 27, 2017 o 15:40

Dzień dobry,
posiadam działkę rolną 1,38 hektara w Krakowie. Teren na którym znajduje się działka nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego. Chciałbym sprzedać tą działkę w całości nawet ANR ale nie wiem do kogo i w jaki sposób mogę się zwrócić z ofertą sprzedaży. Żadna osoba indywidualna nie kupi mi tej działki bo leży ona pośrodku żwirowni a w dodatku przez środek działki “biegnie” gaz. Jedynym zainteresowanym zakupem działki jest właściciel żwirowni ale on nie jest rolnikiem i nie ma jak kupić ode mnie tej działki a podzielić również jej się nie da na mniejsze.
Jedynym rozwiązaniem jest chyba sprzedaż działki do ANR ale do kogo i gdzie się z tym zwrócić? Dodatkowo jeżeli oni nie będą zainteresowani zakupem to co mam z tym zrobić? Płacę podatek od działki a nic nie mogę z nią zrobić. Na działce również nic nie rośnie prócz dzikiej roślinności.

Odpowiedz

mariusz Listopad 7, 2017 o 19:35

Dzień dobry,

Nie dawno zakupiłem działkę częściowo leśną. 
Na działce znajduje się 480 m2 działki leśnej LS oraz 240 m2 działki “Bp”.
Obszar w którym znajduje się działka jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego ”Samorządowa” w Otwocku. 
Z wpisu działki wynika że 60 % działki ma być biologicznie i minimalna wielkość działki pod cele budowlane to 600 m2 pod warunkiem przyłączenia pod wszystkie media.Działka na wpisie jest zaznaczona na mapce jako działka przeznaczona na budownictwo  domków jednorodzinnych nie ma informacji że część działki jest leśna
Działka położona jest przy drodze asfaltowej wszystkie media w ulicy w sąsiednich działkach są budynki mieszkalne. 
Dodam że z planu wynika że budynek może powstać w odległości 6 m od ulicy ( co zapiera większość działki BP czyli 140 m2).
I z tond pytania:
1. Czy będą jakieś zmiany w prawie w 2018 r które ułatwią mi uzyskanie pozwolenia na budowę domu mieszkalnego
2. Czy muszę występować o wyłączenie gruntów z produkcji leśnej 
3. jak najlepiej przeprowadzić formalności żeby uzyskać zgodę na budowę domu jednorodzinnego. 

Odpowiedz

mariusz Listopad 7, 2017 o 19:36

Dzień dobry,

Nie dawno zakupiłem działkę częściowo leśną. 
Na działce znajduje się 480 m2 działki leśnej LS oraz 240 m2 działki \”Bp\”.
Obszar w którym znajduje się działka jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego \’\’Samorządowa\’\’ w Otwocku. 
Z wpisu działki wynika że 60 % działki ma być biologicznie i minimalna wielkość działki pod cele budowlane to 600 m2 pod warunkiem przyłączenia pod wszystkie media.Działka na wpisie jest zaznaczona na mapce jako działka przeznaczona na budownictwo  domków jednorodzinnych nie ma informacji że część działki jest leśna
Działka położona jest przy drodze asfaltowej wszystkie media w ulicy w sąsiednich działkach są budynki mieszkalne. 
Dodam że z planu wynika że budynek może powstać w odległości 6 m od ulicy ( co zapiera większość działki BP czyli 140 m2).
I z tond pytania:
1. Czy będą jakieś zmiany w prawie w 2018 r które ułatwią mi uzyskanie pozwolenia na budowę domu mieszkalnego
2. Czy muszę występować o wyłączenie gruntów z produkcji leśnej 
3. jak najlepiej przeprowadzić formalności żeby uzyskać zgodę na budowę domu jednorodzinnego. 

Odpowiedz

Iwo Fisz Luty 23, 2018 o 09:07

Jeśli potrzebuje Pan pomocy w swojej inwestycji, to proszę o kontakt indywidualnie ze mną.

Odpowiedz

Jacek Listopad 11, 2017 o 13:03

Dzień dobry, wiosną 2015 kupiliśmy działkę 1300 m2 nr. 144/27 obręb 12 Mrzezino ( klasa gruntu RIIIb).Przed dokonaniem transakcji zapewniono nas w gminie, że budowa będzie możliwa, gdyż jest to działka narożna z dostępem do dróg publicznych.W lipcu tego roku wystąpiliśmy o WZ i po czterech miesiącach dostaliśmy odmowę ustalenia warunków, gdyż nie spełniamy dwóch warunków z pięciu.( art.61 ust.1 pkt 4 i 5 )W przepisowym terminie napisaliśmy odwołanie do SKO w Gdańsku .Głównym naszym argumentem był fakt, iż w tym roku został zbudowany nowy dom ( stan zamknięty) na działce(144/15) po drugiej stronie ulicy w odległości 20-30 m od granic naszej posesji.Teraz czekamy na odpowiedź .
W razie ponownej odmowy, jakie kroki jeszcze możemy podjąć , aby w przyszłości postawić mały domek. Z góry dziękujemy Panu za odpowiedź.
Z wyrazami szacunku Dorota i Jacek.

Odpowiedz

Kaska67 Listopad 12, 2017 o 19:01

Witam Pana serdecznie
Analizując projekt nowej ustawy tzw,,zabudowy obok sasiada’’
Proszę odpowiedzieć jak to bedzie wyglądało formalnie??
Czy mając wydzielone siedlisko ok 400 tys m2
,na które zostały wydane warunki zabudowy na 4 domy
Czy rozpoczęcie budowy bedzie uwarunkowane uzbrojeniem terenu??

Odpowiedz

Marcin Luty 17, 2018 o 08:46

Witam Panie Mecenasie.
Pytanie dotyczące nowych przepisów odnośnie zakupu i sprzedaży ziemi rolnej, mianowicie sąsiad zakupił na początku lutego tego roku od ANR czyli obecnie KOWR działkę o powierzchni 0,23ha czyli 23ar i chciałby odsprzedać mi połowę tej działki, dodam iż zakupił ją jako osoba fizyczna a ja nie jestem rolnikiem.
Czy w takim razie musi minąć jakiś okres żeby mógł podzielić tą działkę i mi ją wtedy odsprzedać?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Luty 23, 2018 o 16:19

Witam.
Proszę o informację czy jako osoba fizyczna bez statusu rolnika mogę zakupić 48 arów działki rolnej ?

Odpowiedz

Iwo Fisz Luty 27, 2018 o 22:40

Bez spełnienia dalszych wymogów – prawdopodobnie nie. Pisałem o tym w wielu wpisach na blogu w pierwszej połowie 2016 r.

Odpowiedz

Robert Marzec 22, 2018 o 12:50

Chcę kupić działkę miejską 11 arów, w wypisie z rejestru gruntów oznaczona jako B-PsIV, w planie zagospodarowania przestrzennego “przeznaczenie podstawowe terenu zabudowa zagrodowa w gospodarstwach rolnych, hodowlanych i ogrodniczych”. Czy nie będąc rolnikiem mogę kupić taką działkę i postawić sobie tam dom mieszkalny?

Odpowiedz

Mariusz Marzec 24, 2018 o 05:59

Dzień Dobry
bardzo proszę o poradę.Jestem synem rolników którzy prowadzili niewielkie 14 hektarowe gospodarstwo rolne i obecnie są na emeryturze.Aby uzyskać te świadczenie kilkanaście lat temu przekazali ziemię na skarb państwa.Obecnie jestem zainteresowany zakupem działki rolnej od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o powierzchni 33 ary.Jest to przetarg ograniczony wyłącznie dla rolników czy jako dziecko byłych rolników mam takie prawo? A jeżeli nie to jakie warunki mam spełnić?Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Iwo Fisz Marzec 26, 2018 o 15:18

Nie znam regulacji, która dawałaby takie prawo dziecku byłych rolników. Proszę sprawdzić warunki przetargu – KOWR ma dość duże uprawnienia jeśli chodzi o możliwość zawężania uprawnionych do startowania w przetargu – reguluje to art. 29 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Odpowiedz

Paulina Kwiecień 16, 2018 o 14:13

Witam,

czy Wydział Geodezji może odmówić odrolnienia części działki uzasadniając, że sąsiednie działki budowlane są odrolnione w całości? Działka ma 10 arów, III klasa gruntu, ma wydane warunki zabudowy. Chcieliśmy złożyć wniosek o odrolnienie 500m2 (aby uniknąć płacenia podatku) ale powiedziano nam, że taki wniosek zostałby odrzucony z powodu podanego wyżej. Czy ma to podstawy prawne?
Dodam jeszcze, że nie jesteśmy rolnikami, jeśli ma to znaczenie.

Odpowiedz

Sylwia Kwiecień 27, 2018 o 14:26

Witam,
Czy grunt orny przeznaczony wg MPZP pod zabudowę jednorodzinną (klasa III) można sprzedać osobie, która nie jest rolnikiem? I czy taki grunt można podzielić na mniejsze działki tak jak został podzielony w planie zagospodarowania ? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Iwo Fisz Maj 14, 2018 o 09:26

Jeśli nieruchomość jest przeznaczona w MPZP na cele nierolnicze, to nie jest nieruchomością rolną. Może być sprzedana osobie niebędącej rolnikiem na ogólnych zasadach.

Odpowiedz

Martyna Maj 5, 2018 o 13:34

Witam,
Mam działkę rolną III klasa, jestem rolnikiem, chciałabym ją odrolnić i wybudować dom jednorodzinny. Jednak w urzędzie gminy dostałam odpowiedz ze na III klasie nie można się budować, czy istnieje jakaś możliwość innego podejścia do sprawy żeby można wybudować się na swojej ziemi?

Odpowiedz

justyna Lipiec 6, 2018 o 12:24

Witam mam pytanie do Pana.Posiadam dzialke 20 arow przy samej drodze 3b klasa. Obok zostaly wybudowane domy. Czy mamy dzieki temu szanse na zgode na zabudowe. Martwi mnie klasa dzialki.Pozdrawiam

Odpowiedz

kamil Sierpień 15, 2018 o 13:16

Witam. Rodzice posiadają gospodarstwo rolne. Chcą kupić dla mnie i żony działkę budowlaną są już warunki zabudowy jest przekształcona na budowlaną. Rolnik który ją sprzedaje ma w sumie 0,8 h jest jeden chętny na 0,3 h z powodu tego, że nie jest rolnikiem nie chce wiecej. Moje pytanie, czy jeśli rodzice kupią działkę 0,5 h będą mi i żonie mogli w każdej chwili podarować jako darowiznę? Czy będę musiał płacić podatek? Niestety ze względów osobistych nie mogę jej zakupić, ponieważ nie ma mnie na miejscu. Czy poprostu lepiej będzie gdybym działkę kupił na siebie i żonę nie jesteśmy rolnikami. Czy jakieś koszty musielibyśmy ponieść jeśli byśmy chcieli bezpośrednio na siebie kupić?

Odpowiedz

Kalina Październik 15, 2018 o 16:31

Witam. Działka ma ważne pozwolenie na budowę na podstawie wcześniejszych WZ. W części dojazdowej oraz obszar pod planowanym budynkim zostały wyłaczone z produkcji rolnej. W między czasie został uchwalony plan, w którym działka nadal pozostaje rolna. Również studium nie przewiduje zmiany przeznaczenia działki. Czy to prawidłowa sytuacja, że pomimo że zostało wydane pozwolenie i nadal obowiązuje to działka jest zakwalifikowana w całości jako rolna? Czy możemy domagać się zmiany w studium a następnie w planie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Rafał Listopad 16, 2018 o 18:03

Witam mam problem kupiłem działkę z warunkami zabudowy ale tylko na budynek mieszkalny ale ja chciałem dodatkowo budynek gospodarczy ale się okazuje że na działce jest gleba rlllb jak próbuję obejść i stworzyć zabudowę zagrodową to gmina twierdzi że to jest niemożliwe gdyż jestem rolnikiem ale w innej gminie była by możliwość jak bym kupił w tej gminie gospodarstwo i wtedy nie będzie problemu.
Co mam robić w tej sytuacji. Proszę o pomoc.

Odpowiedz

Mateusz Styczeń 10, 2019 o 13:48

Witam. Mam pytanie odnośnie budowy budynku mieszkalnego na działce o pow, 0,1 ha . Jest możliwośc wydania decyzji o warunkach zabudowy. Działkę zakupiłem od ANR. W akcie notarialnym jak i w procedurze przetargowej umieszczono zapis ze zobowiązuje się prowadzić na niej działalność rolniczą oraz nie zmienianie jej przeznaczenia przez 15 pod rygorem zapłaty kary w postaci 40 % wartości nieruchomości. Pytanie:
Czy można tą karę zapłacić odrazu żeby zwolnic się z obowiązku prowadzenia działalności rolniczej.
Na jaki stan określana będzie kara jak nastąpi wybudowanie domu i będzie kontrola po 15 latach. Od kwoty zakupu czy wartości całej nieruchomości.
Gdzie szukać szczegółowych informacji .

Odpowiedz

Iwo Fisz Luty 8, 2019 o 13:31

Musiałbym zapoznać się z treścią umowy, aby móc Panu doradzić.

Odpowiedz

Maciej Styczeń 14, 2019 o 13:36

Witam ,czy mogę kupić dom w stanie surowym zamkniętym z decyzją na budowę : “budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego wolnostojącego oraz budynku gospodarczego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i komunikacyjną w ramach nowo tworzonego siedliska rolniczego ”
działka o powierzchni 0.1551 ha pozwolenie wydane 09.17r

Odpowiedz

Iwo Fisz Luty 8, 2019 o 13:34

Przepraszam, ale nie bardzo rozumiem – w jaki zakresie mógłbym Panu pomóc?

Odpowiedz

Krzysztof Styczeń 21, 2019 o 19:45

Dzień dobry,
czy procedura przeklasyfikowania działki leśnej na”Bi” jest warta świeczki? Biznes właściwie nie naruszy ekosystemu leśnego. Ile średnio trwa taka formalność, jeśli nie napotkamy po drodze schodów?
Pozdrawiam,
Krzysztof

Odpowiedz

Iwo Fisz Luty 8, 2019 o 13:36

Powiem tak – zmiana sposobu wykorzystania gruntu leśnego (bez MPZP) zazwyczaj nie jest ani łatwa, ani szybka. Trudno mi określić czas, ale ważniejsze jest pytanie na jakiej podstawie chce to Pan zrobić.

Odpowiedz

Rafał Kwiecień 3, 2019 o 22:04

Witam mam pytanie czy po odwołaniu się od wz do starostwa i sko mogę wystąpuc jeszcze raz do gminy o nowe wz.

Odpowiedz

Iwo Fisz Kwiecień 12, 2019 o 14:44

Może Pan złożyć nowy wniosek i powinien on być równocześnie rozpatrywany, o ile dotyczy innej inwestycji (np. inna funkcja, inne parametry zabudowy).

Odpowiedz

KW Lipiec 8, 2019 o 18:12

Dzień dobry, czy zbywając część siedliska z domem nadal mogę pozostać rolnikiem? Czy w momencie kiedy zostanę właścicielem samych gruntów rolnych bez zabudowań utracę status rolnika?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.