Napier, czyli jak może wyglądać gospodarka przestrzenna

Iwo Fisz        05 kwietnia 2012        Komentarze (0)

Dziś wpis z zagranicy. Nie pojawią się takie słowa, jak “warunki zabudowy”, “prawnik” czy “odszkodowanie od gminy”.

Za Wikipedią: W Nowej Zelandii jest miejscowość o nazwie Napier. Jest to portowe miasto na wschodnim wybrzeżu Wyspy Północnej.

Widok na Napier

Dnia 3 lutego 1931 o 10:47 miasto zostało nawiedzone przez trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopni w skali Richtera. W wyniku trzęsienia zginęło 162 mieszkańców (258 w regionie) i zostało zburzone miasto. Trzęsienie podniosło poziom dna zatoki o 2,1 metra i odsłoniło 3 tysiące hektarów dawnej laguny.

Pomimo panującego wielkiego kryzysu gospodarczego mieszkańcom udało zebrać się fundusze na odbudowę i niezwłocznie przystąpić do odbudowy. Centrum miasta zostało odbudowane w modnym wówczas stylu Art déco.

Co to ma wspólnego z zagospodarowaniem przestrzennym?

Wyjątkowość Napier copyright: Napier City Councilto przede wszystkim unikatowa jednolitość zabudowy. Władze przez wiele lat chroniły powstały w latach 30. kształt miasta, będący jego wizytówką.

Również dzisiaj władze stosują rozmaite rozwiązania dla ochrony miejscowej zabudowy. Z polskiego punktu widzenia najlepsze jest to, że wszystko sobie można obejrzeć przez Internetcopyright: Napier City Council:

  1. plany zagospodarowania
  2. lista budynków
  3. wytyczne co do szyldów i znaków
  4. mapy, zawierające takie szczegóły jak dane ewidencyjne, zdjęcia lotnicze, oszacowanie nieruchomości wraz z historią za ostatnie lata czy dane, kiedy odbierane są spod danego adresu śmieci.

copyright: Napier City Council

Zachęcam do lektury! Obyśmy dożyli czegoś takiego w Polsce…

Prawa do obrazków/zdjęć należą do Napier City Council (Images/photos are copyrighted to the Napier City Council). Iwo Fisz

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: