Usługi duchowe

Pisałem nie tak dawno o interpretacji miejscowego planu zagospodarowania – o uwzględnianiu istoty prawa własności, o Konstytucji… czas na szarą rzeczywistość.

Cytując za Dziennikiem Bałtyckim:

W lipcu gdańscy radni odebrali prezydentowi prawo do samodzielnego decydowania o przekazywaniu działek za 1 proc. wartości kościołom i związkom wyznaniowym. (…) W planie zagospodarowania działki przekazanej metropolicie za 1 proc. wartości widniał zapis, że będzie przeznaczona pod usługi. Prezydent tłumaczył się później, że kościół to też usługi – duchowe. 

Nie zajmuję się polityką (a zwłaszcza unikam tematu relacji Państwo-Kościół) i nie będę wypowiadał się, czy przekazywanie nieruchomości za 1 % jej wartości jest trafne, czy nie.

Nie ma to w tej sprawie żadnego znaczenia. Nawet jak chce się przekazać nieruchomości Kościołowi, to trzeba stosować regulacje ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i przepisów wykonawczych do tej ustawy.

Co do “usług duchowych” – Google tak reaguje na wpisanie tego hasła: Uzdrowiciel Duchowy, Egzorcysta i NauczycielBioastrorad, Centrum Medycyny Informacyjno-Energetycznej. Z Kościołem to nie ma za wiele wspólnego.

Iwo Fisz

Iwo Fisz
Podobne artykuły

Komentarz do tego wpisu post

  1. […] często występują pojęcia, których znaczenie nasuwa wątpliwości — przykładem są usługi duchowne, o których pisałem prawie […]

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.