Przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy
Kupujesz dom od dewelopera. Deweloper załatwił formalności – warunki zabudowy, pozwolenie na budowę, przyłączenie mediów.
Teraz nieruchomość z domem będzie Twoją własnością. Czy jeszcze raz musisz starać się o warunki zabudowy, czekać tygodniami na odpowiedź z urzędu, liczyć na to, że złośliwy sąsiad nie wniesie odwołania?
Odpowiedź jest prosta: NIE.
Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym pozwala na przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy.
W ten sposób organ wyda nową decyzję, której treścią jest „przepisanie” decyzji z dewelopera na Ciebie. Co ważne – stronami tego postępowania nie są sąsiedzi. Oni mogli bronić swoich praw w postępowaniu o wydanie warunków zabudowy. Teraz jest już za późno. Nie musisz martwić się, że ktoś będzie chciał Ci uprzykrzyć życie. W postępowaniu bierze udział deweloper i Ty – kontrahenci, ludzie, którzy potrafią się dogadać.
Jak załatwić przeniesienie warunków zabudowy? Do tego potrzebna jest zgoda osoby, na rzecz której decyzja została wydana i przyjęcie przez Ciebie wszystkich warunków zawartych w tej decyzji. Musisz udać się do organu, który wydał decyzję o warunkach zabudowy – zazwyczaj wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Organ wydaje decyzję o przeniesieniu i gdy stanie się ona ostateczna, to warunki zabudowy przechodzą na Ciebie.
Przeniesienie warunków zabudowy jest wygodną konstrukcją, która pozwala zaoszczędzić czas i nerwy. Warto z niej korzystać.
[…] jednym z poprzednich wpisów wspominałem o możliwości przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy. Przeniesienie WZ również podlega opłacie skarbowej, choć jest ona niższa, niż w przypadku […]
[…] tym wpisie pisałem o przeniesieniu decyzji o warunkach zabudowy. Ostatnio jeden z czytelników bloga […]
[…] już kilka razy, że przeniesienie warunków zabudowy jest szybkim i wygodnym sposobem na skorzystanie z warunków zabudowy, które wydano na rzecz […]
Czy można przenieść warunki zabudowy w części? Duża wspólnota jest właścicielem dużej działki na której poszczególni członkowie wspólnoty chcą budować garaże. Są warunki zabudowy wydane na gminę, które w zamyśle miały być mini planem miejscowym dla tej działki ograniczającym chaos przestrzenny ale pojawił się problem – budować może tylko ten na kogo wydano WZ. Można przenieść całe WZ, ale czy można w częściach na poszczególnych członków wspólnoty? https://www.mir.gov.pl/Budownictwo/Planowanie_lokalne_i_zagospodarowanie_przestrzenne/Interpretacje_przepisow_prawa/Documents/interpretacja_dotyczaca_przeniesienia_decyzji_o_warunkach_zabudowy.pdf
z powyższego wynika, że nie ale taka argumentacja zupełnie mnie nie przekonuje i nie pasuje do sytuacji w której 20 inwestorów wspólnie posiadających działkę ewidencyjną chce na niej postawić 20 garaży ale każdy indywidualnie i w innym czasie.
Nie, nie można. Decyzję można przenieść w całości, nie można jej „podzielić” między zainteresowanych inwestorów. Przepis art. 63 ust. 5 ustawy wskazuje wyraźnie, że decyzjeę można przenieść na inną osobę „jeżeli przyjmuje ona wszystkie warunki zawarte w tej decyzji”. Możliwość „dzielenia” decyzji prowadziłaby do chaosu planistycznego.
Kolejna możliwość to przeniesienie decyzji WZ na kilka osób (skoro można wydać tę samą decyzję WZ na wiele osób to można ją chyba też przenieść na wiele osób?) ale czy wtedy muszą wspólnie występować o PnB jako jeden inwestor? Jeżeli nie i mogą się oddzielnie starać o PnB to czym to się różni od przenoszenia WZ w częściach?
Witam serdecznie.
Mam pytanie. Chodzi o zakup działki rolnej, wydzielonej w przyszłości z działki o powierzchni 30 arów. Działka sprzedającego posiada w tej chwili wydane dwie oddzielne decyzje o WZ na 2 domy jednorodzinne. Na załączonych mapkach zaznaczone są dwie części terenu inwestycji – północna część działki i południowa. Jednak nigdzie nie ma mowy o podziale nieruchomości. Jeden dom w stanie surowym już jest postawiony przez dotychczasowego właściciela. Działka wydaje się być atrakcyjna, niestety jej cena jest porównywalna z działkami budowlanymi w mieście. Czy budowa domu na takiej działce przez „nie rolnika” może napotkać jakieś kłopoty ? Czy będzie możliwe bezproblemowe przepisanie Warunków Zabudowy dla nowo, powstałej działki – o nowym numerze i nowym właścicielu?
Zakup tej działki ma nastąpić poprzez wstąpienie do współwłasności z dotychczasowymi właścicielami, i późniejsze jej sądowne zniesienie i podział.
Czy po takim zabiegu „przepisanie” WZ na nas – jako nowych właścicieli działki i nowy nr działki, po podziale nie napotka jakiś problemów?
W dotychczasowych WZ jest zapis o tym, iż teren nie wymaga zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nie rolnicze… Teren sklasyfikowany jest jako grunt rolny kl. RVI.
Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.
Pozdrawiam
Łukasz
Dodam jeszcze tylko, że rodzaj inwestycji w WZ zapisany jest w ten sposób:
– zabudowa zagrodowa w gospodarstwie rolnym
* budowa budynku mieszkalnego
Pozdrawiam
Łukasz
Witam!
Analiza tak szczegółowego stanu faktycznego wymagałaby zapoznania się z dokumentami, co wykracza poza możliwości komentarzy pod wpisem na blogu. Zapraszam do kontaktu przez formularz po prawej stronie.
Ok. Dziękuję i pozdrawiam.
Dziękuję za odpowiedz .
Jeszcze jedno pytanie :
Dom został zakupiony od dewelopera , budowa zakończona pozwoleniem na użytkowanie . Czy warunki , które zostały wydane przestają być ważne w przypadku chęci rozbudowy ?
Rozumiem , że w przypadku chęci rozbudowy , należy wystąpić o wydanie nowej decyzji o warunkach zabudowy ? Czy wtedy stronami postępowania będą sąsiedzi ?
Nawet jeśli to, o co chce Pan rozbudować obiekt, jest objęte wydaną już decyzją, to uprawnionym z tej decyzji jest developer, a nie Pan. Jeśli nie zostanie ona przeniesiona na Pana, to nie może Pan z niej skorzystać.
Może Pan wystąpić o wydanie decyzji na Pana rzecz. Stroną w tym postępowaniu będą właściciele (użytkownicy wieczyści) gruntów w obszarze oddziaływania obiektu.
A co jeżeli deweloper / osoba która pierwotnie otrzymała warunki , nie chce wyrazić takiej zgody
W takim przypadku przeniesienie decyzji w tym trybie nie jest możliwe. Może Pan wystąpić o wydanie decyzji dla siebie.
Nawet jeśli to, o co chce Pan rozbudować obiekt, jest objęte wydaną już decyzją, to uprawnionym z tej decyzji jest developer, a nie Pan. Jeśli nie zostanie ona przeniesiona na Pana, to nie może Pan z niej skorzystać.
Może Pan wystąpić o wydanie decyzji na Pana rzecz. Stroną w tym postępowaniu będą właściciele (użytkownicy wieczyści) gruntów w obszarze oddziaływania obiektu.
re. decyzja była wydana na budowę .Kupiłem przejąłem. teraz chce rozbudować , Chodzi o to czy musi być nowa na mój wniosek , czy można przenieśc starą?
Ta kwestia wymaga analizy decyzji i Pana zamierzeń inwestycyjnych, co wykracza poza ramy komentarzy na blogu.
Mam pytanie. Jeśli warunki zabudowy zostały wydane na działkę w posiadaniu urzędu gminy (do sprzedaży). Została ona sprzedana i teraz jak wygląda procedura. Wójt musi wystosować oświadczenie tak samo jak zainteresowany przeniesieniem? Czy wystarczy z jego strony że wystosuje samą decyzję o przeniesieniu wz ? Pozdrawiam
Przeniesienie decyzji musi być poprzedzone wnioskiem i zgodą na przeniesienie.
Witam,
uprzejmie proszę o informację czy z wnioskiem o przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy może wystąpić zarówno osoba/spółka, na rzecz której decyzja o warunkach zabudowy ma zostać przeniesiona, jak i osoba/spółka, na rzecz której decyzja została wydana?
Z wnioskiem występuje osoba, która chce, aby na nią przenieść decyzję.
Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź.
Rozumiem że w przypadku innych podmiotów niż osoby fizyczne (np. sp. z o.o.) działa to na tej samej zasadzie?
Pozdrawiam
Anna
Tak, zasady są takie same. W przypadku osób prawnych trzeba oczywiście pamiętać o prawidłowej reprezentacji.
Tak, oczywiście. Dziękuję za odpowiedź.
Witam,
bardzo prosze o pomoc.
Dla terenu, ktory byl jedna wielka dzialka, a ktora potem podzielono na siedem mniejszych, z ktorych ja zakupilam dwie, zostala wydana decyzja o warunkach zabudowy. Czy mozna ta decyzje przepisac na mnie, tj. moje dwie dzialki? Jesli tak, to do kogo sie udac?
Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz.
Anna
Decyzję można przenieść w całości – tj. albo całość jej postanowień, albo wcale. Nie można „podzielić” decyzji w ten sposób, żeby przenieść ją w zakresie Pani 2 działek, a resztę zostawić przy osobie, na rzecz której decyzję wydano.
Czy można przenieść decyzję o warunkach zabudowy z pana X na pana Y jeżeli była już wydana decyzja pozwolenia na budowę dla pana X, jednak pan X nigdy nie rozpoczął budowy a pan Y ma zamiar ubiegać się o pozwolenie na budowę, ale nie chce występować o nowe warunki zabudowy tylko przepisać już wydane na pana X
Pani Beato, to zbyt złożone pytanie na rozstrzygnięcie go w komentarzu na blogu.
Witam
Proszę o pomoc w pewnej sprawie. Mianowicie moi rodzice złozyli wniosek o wydanie warunków zabudowy na budowę domu jednorodzinnego usadowionego na ich działce, obok ich domu, który ma być przeznaczony dla mnie. Czy w takiej sytuacji możliwe jest przeniesienie na mnie decyzji, jeżeli nie jestem właścicielem działki? A czy np współwłasność z rodzicami załatwiłaby sprawę? Przy okazji chcielibyśmy skorzystać z programu MDM na budowę domu w systemie gospodarczym, ale skoro decyzja będzie wydana na rodziców, to nie będę mogła skorzystać ze zwrotu VATu na materiały budowlane.
Na etapie warunków zabudowy nie trzeba mieć tytułu prawnego do gruntu. Jest on potrzebny na etapie pozwolenia na budowę.
Witam,
Proszę o wyjaśnienie, co dzieje się z przeniesioną decyzją o warunkach zabudowy, jeżeli po kilku latach decyzja pierwotna zostanie unieważniona z powodu wydania jej z rażącym naruszeniem prawa.
Panie Andrzeju, na skutek przeniesienia decyzja się nie „rozszczepia” – to jest ta decyzja, tylko inna osoba jest uprawniona z jej tytułu. Nie ma zatem „pierwotnej” i „nowej” decyzji o warunkach zabudowy – jest decyzja o warunkach zabudowy i decyzja przenosząca.
jeszcze dodam, że wniosek nie jest drogi, kosztuje tylko 90 zł (info za: http://www.eporady24.pl/przeniesienie_pozwolenia_na_budowe_na_osobe_trzecia,artykuly,8,112,397.html ) udało nam się wszystko załatwić w 2 tygodnie, ale dom kupowany w stanie surowym nie od dewelopera tylko od prywatnej osoby.
Witam,
Chcemy wystąpić o warunki zabudowy na działce 25a, która w przyszłości ma być podzielona na 2 (2 oddzielnych inwestorów), czy jesli uda się uzyskać warunki na całą działkę czy po podziale będą one przysługiwały obu stronom? czy można je przepisać tylko na 1? jesli zmieni się powierzchnia działki (będą 2 po 12,5a) czy wydane wczeniej warunki będą nadal aktualne?
Wydanej decyzji nie można „podzielić” między 2 działki – można ją przenieść w całości, ale nie można jej rozszczepić na różne osoby.
A jeśli warunki są wydane na cala działkę a zostanie podzielona to można je przepisać na jedną z osób? Czy obowiązują tylko dla całości?
Decyzję można przenieść tylko w całości, nie można jej „podzielić” na każdą z działek. Proszę też zwrócić uwagę, że dominuje pogląd, że na skutek podziału nieruchomości, traci się warunki zabudowy, bo przestaje istnieć działka, dla którego je ustalono.
Dziękuje za odpowiedz skontaktowalam się z urzędem zasugerowali aby wystąpić o warunki na części która zostanie później nam przypisana tym samym będzie można przenieść również warunki 🙂
Witam,
u mnie sytuacja wyglada nastepujaco. na dzialki przed podzialem zostaly wydane warunki zabudowy na 4 budynki mieszkalne, a nastepnie dzialki zostaly podzielone. W raz z zona kupilismy jedna z tych dzialek i chcemy wystepowac o pozwolenie na budowe. w Gminie dowiedzialem sie ze najpierw musimy przepisac warunki na siebie ( oczywiscie w calosci), nastepnie wystapic o pozwolenie na budowe na naszej dzialce, a po uzyskaniu Pozwolenia na budowe, warunki moga zostac przepisane na kolejnego wlsciciela, ktory bedzie mogl wystapic o pozwolenie na swojej dzialce, itd. Czy moge prosic o potwierdzenie czy faktycznie taka jest wykladnia, czy tez po wydaniu pozwolenia na budowe na jednej z dzialek, warunki traca waznosc i nie bedzie mozliwosci budowy pozostalych 3 domow.
Dziekuje i pozddrawiam’
Lukasz
Stanowisko, że na skutek podziału traci się warunki zabudowy jest przeważające (choć nie można powiedzieć, że bezdyskusyjne). Na pewno natomiast nie można „podzielić” decyzji – tj. z 1 decyzji o warunkach zabudowy na 4 domy zrobić 4 decyzji na 1 dom każda.
Witam,
Niedawno z przetargu zakupiliśmy od gminy działkę, gdzie jasno było napisane że „Działki z pkt.1-28 – działki posiadające decyzje o warunkach zabudowy z określeniem funkcji – zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna.” Po zakupie dopiero dowiedzieliśmy się od pracownika gminy, że musimy starać się od nowa o warunki zabudowy, ponieważ takie warunki z urzędów (gminy) nie mogą przechodzić na osobę fizyczną. Czy to prawda?
Witam.Wystąpilem o warunki zabudowy i otrzymalem je.Przy składaniu dokumentów o pozwolenie na budowę jako drugiego inwestora wpisałem mojego syna, który jest współwlaścicielem dzialki.Urząd chce teraz aby syn wpisany był również do warunków zabudowy.Chciałbym zapytać czy jest to czymś uzasadnione i czy naprawdę jest to konieczne ? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Witam. Została wydana decyzja o warunkach zabudowy dla Gminy na budowę budynków wielorodzinnych na daną działkę. Następnie wystąpiłam na jej przepisanie na siebie jako developera podając ten sam numer działki co w decyzji .Otrzymałam decyzję o przeniesieniu i gdy chciałam wystąpić do Starostwa o pozwolenie na budowę, otrzymałam odmowę ponieważ okazało się, że działka została podzielona na trzy inne działki. Proszę mi podpowiedzieć co mam w tym przypadku zrobić, bo wygląda na to ,że decyzja o przeniesieniu na mnie jest nieważna, bo w tym czasie już nastąpił podział.
Dziękuję i pozdrawiam
Dzień dobry,
Pytanie techniczno-formalne: czy po przeniesieniu decyzji nowy jej „posiadacz” ma również dostęp do dokumentacji źródłowej dostarczonej przez poprzedniego wnioskodawcę ( czyli wniosek o WZ + załączniki) ? Jeżeli tak, to czy organ wydającej decyzję jest zobligowany do udostępnienia tych dokumentów/kserokopii ? Pytania wynikają z faktu,iż potrzebuję uzyskać kserokopię warunków technicznych przyłącza wod-kan. które były załączone do wniosku o WZ przez poprzedniego właściciela decyzji (formalnie której już jestem właścicielem).
Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź.