Specustawa przesyłowa cz. 1

Dnia 22 lipca 2015 r. Sejm uchwalił ustawę o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych. Być może już czytałeś o tym na świetnym blogu Przesył-energii.pl.

To nowa specustawa, która ma ułatwić budowę elektroenergetycznych sieci przesyłowych. Jej beneficjentem mają być Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA, czyli operator systemu przesyłowego (OSP) na terenie Polski. Prace nad specustawą przebiegają w zawrotnym tempie, więc możliwe, że jeszcze przed 6 sierpnia 2015 r., kiedy urząd obejmie Andrzej Duda, zostanie ona podpisana przez Prezydenta.

Specustawa przesyłowa przewiduje bardzo daleko idącą ingerencję w prawo własności – pozwana na równoczesne ustalenie lokalizacji inwestycji i ograniczenie prawa własności, zawęża uprawnienia proceduralne właścicieli nieruchomości i wielu wypadach wyklucza możliwość wzruszenia wadliwej decyzji. Wszystko po to, aby ułatwić i przyspieszyć budowę sieci elektroenergetycznych.

O specustawie przesyłowe (którą być może będzie się nazywać specustawą PSE) przeczytasz więcej na moim blogu i na blogu Przesył-energii.pl.

Iwo Fisz

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły
Specustawa przesyłowa podpisana
Specustawa przesyłowa cz. 2

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *