Stan Illinois kupi nieruchomości od banków

Dziś news z za oceanu:

Władze stanu Illinois i powiatu Cook uruchamiają pilotażowy program „Illinois Building Blocks”, w ramach którego będą kupować od banków opuszczone domy po foreclosures, odnawiać je i sprzedawać nowym właścicielom na korzystnych warunkach, oferując nisko oprocentowane pożyczki.

(źródło cytatu: Nowy program zagospodarowania nieruchomości, http://www.polskieradio.com/news_det.aspx?id=82986&kat=19).

Lokalne władze potrafią być realnym graczem na rynku nieruchomości – nie tylko ustalać zasady zagospodarowania terenu, ale i uczestniczyć w transakcjach. Pytanie, czy takie działanie to tylko chęć lepszego zagospodarowania przestrzeni, czy też liczenie na zyski z podatku katastralnego? Cel, tak czy inaczej, jest godny pochwały.

Niewątpliwie, władze lokalne wydają się bardziej zaufanym kontrahentem niż deweloper. Skala przedsięwzięcia pozwala uzyskanie niższych jednostkowych kosztów renowacji budynków, niż gdyby był one remontowane oddzielnie.

Pojawia się pytanie, czy taką działalność można byłoby wdrożyć w Polsce. Tylko skąd wziąć na to pieniądze?

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły

2 Komentarze do tego wpisu post

  1. Super news. A w Polsce? Jest taka inwestycja w Kcyni, którą gmina mogłaby przejąć i na tym zarobić…

    • Iwo Fisz pisze:

      Burmistrz niby ma kilka ofert: tutaj. Ale co do inwestycji – to byłby rozmach i rozwój dla gminy. Nie wiem, czy Burmistrz czyta tego bloga, ale może wieść do niego dotrze :).

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *