Stan Illinois kupi nieruchomości od banków

Iwo Fisz        07 lutego 2012        2 komentarze

Dziś news z za oceanu:

Władze stanu Illinois i powiatu Cook uruchamiają pilotażowy program „Illinois Building Blocks”, w ramach którego będą kupować od banków opuszczone domy po foreclosures, odnawiać je i sprzedawać nowym właścicielom na korzystnych warunkach, oferując nisko oprocentowane pożyczki.

(źródło cytatu: Nowy program zagospodarowania nieruchomości, http://www.polskieradio.com/news_det.aspx?id=82986&kat=19).

Lokalne władze potrafią być realnym graczem na rynku nieruchomości – nie tylko ustalać zasady zagospodarowania terenu, ale i uczestniczyć w transakcjach. Pytanie, czy takie działanie to tylko chęć lepszego zagospodarowania przestrzeni, czy też liczenie na zyski z podatku katastralnego? Cel, tak czy inaczej, jest godny pochwały.

Niewątpliwie, władze lokalne wydają się bardziej zaufanym kontrahentem niż deweloper. Skala przedsięwzięcia pozwala uzyskanie niższych jednostkowych kosztów renowacji budynków, niż gdyby był one remontowane oddzielnie.

Pojawia się pytanie, czy taką działalność można byłoby wdrożyć w Polsce. Tylko skąd wziąć na to pieniądze?

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Karol Sienkiewicz | Dochodzenie wierzytelności Luty 9, 2012 o 20:54

Super news. A w Polsce? Jest taka inwestycja w Kcyni, którą gmina mogłaby przejąć i na tym zarobić…

Odpowiedz

Iwo Fisz Luty 9, 2012 o 21:26

Burmistrz niby ma kilka ofert: tutaj. Ale co do inwestycji – to byłby rozmach i rozwój dla gminy. Nie wiem, czy Burmistrz czyta tego bloga, ale może wieść do niego dotrze :).

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: