Zakopane – 3,5 miliona odszkodowania

Niedawno pisałem o problemach Poznania z roszczeniami odszkodowawczymi po wprowadzeniu miejscowego planu zagospodarowania. Możecie przeczytać o tym tutaj i tutaj. Takie problemy mają również inne miasta. Przykładem jest Zakopane i spór ze spółką Ekorem Inwestycje spółka z o.o.

 Spółka jest właścicielem nieruchomości o powierzchni 3.600 m2, gdzie miał powstać budynek wielorodzinny o powierzchni ok. 2.500 m2. W wyniku wprowadzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, teren ten nie mógł zostać przeznaczony pod zabudowę.

Deweloper pozwał gminę o zapłatę odszkodowania w kwocie 12 milionów złotych. Sąd Okręgowy w Nowym Sączu zasądził od Zakopanego 3,5 miliona złotych. Wyrok nie jest prawomocny – miasto zapowiada apelację. Zaskarżanie wyroku rozważa też spółka, ponieważ nie uwzględniono jej żądań w całości.

Poza znaczną wartością dochodzonych roszczeń, pikanterii sprawie dodaje fakt, iż zdaniem Ekorem Inwestycje sp. z o.o., zakopiański magistrat celowo opóźniał postępowanie w sprawie wydania warunków zabudowy, co spowodowało, że został ustalony miejscowy plan zagospodarowania. Uchwalenie planu miejscowego zmieniło przeznaczenie obszaru, na którym położona jest działka spółki i uniemożliwiła zabudowę.

Iwo Fisz
Podobne artykuły

  1. […] poprzednich postach pisałem o roszczeniach odszkodowawczych wobec Poznania i Zakopanego po wprowadzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Czy takie same skutki, w […]

  2. […] Opinia publiczna znów gani gminy, że tak mało planów miejscowych jest uchwalanych. Problem w tym, że uchwalanie planów jest kosztowne, długotrwałe i może narazić gminę na ogromne koszty związane z roszczeniami odszkodowawczymi. […]

  3. […] związanych z wejściem w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Problemy mają Zakopane i Poznań, teraz czas na […]

  4. […] razem Zakopane przegrało z Ekorem Inwestycje spółka z o.o. proces o 3,5 miliona złotych dotyczący odszkodowania po wejściu w życie miejscowego planu […]

  5. Zakopane – 3,5 miliona odszkodowania

    Dzień dobry, to sprawa mojego ojca, przegraliśmy w wyższych instancjach dziś stasburg

    Mam inne takie sprawy, jest Pan zainteresowany doradztwem?

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.