Przeniesienie warunków zabudowy wydanych osobie, która zmarła

W tym wpisie pisałem o przeniesieniu decyzji o warunkach zabudowy. Ostatnio jeden z czytelników bloga zwrócił się do mnie z następującym pytaniem: czy można przenieść warunki zabudowy, gdy osoba, wobec której wydano decyzję, następnie zmarła?

Przyznam, że nie spotkałem się z sytuacją przeniesienia warunków zabudowy wydanych na osobę nieżyjącą. Myślę,że przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy jest dopuszczalne.

Zasada jest taka, że w sprawach dotyczących praw zbywalnych lub dziedzicznych w razie zbycia prawa lub śmierci strony w toku postępowania na miejsce dotychczasowej strony wstępują jej następcy prawni (art. 30 par. 4 Kodeksu postępowania administracyjnego).

Co prawda warunki zabudowy same w sobie nie są zbywalne (nie są prawem majątkowym), ale zbywalne i dziedziczne jest prawo własności nieruchomości, dla której je wydano. Przepis art. 63 ust. 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który dotyczy o przeniesieniu decyzji WZ, wskazuje na to, że decyzja jest związana z nieruchomością, a nie z konkretną osobą.

 W konsekwencji, myślę, że przeniesienie warunków zabudowy jest dopuszczalne – w miejsce nieżyjącej osoby powinni działać wszyscy  spadkobiercy, którzy wyraziliby zgodę na przeniesienie WZ wydanych osobie, która zmarła.

Informację o tym, ile kosztuje przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy znajdziesz w tym wpisie. Iwo Fisz

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły
310-metrowy wieżowiec w Warszawie

2 Komentarze do tego wpisu post

 1. piotr pisze:

  Witam.
  Jestem właśnie w takiej sytuacji jak opisana powyżej.
  Warunki zabudowy zostały wydane w 2005r na ojca,który zmarł w 2008r. teraz urzędnik w gminie stwierdził,że muszę od nowa starać się o Warunki Zabudowy bo nie ma oświadczyciela drugiej strony gdzie art 30 par 4 KPK wyraźne mówi ,że „w toku postępowania na miejsce dotychczasowej strony wstępują jej następcy prawni”.

  • Iwo Fisz pisze:

   Panie Piotrze!
   Zasada jest taka, że w sprawach dotyczących praw zbywalnych lub dziedzicznych w razie zbycia prawa lub śmierci strony w toku postępowania na miejsce dotychczasowej strony wstępują jej następcy prawni – zgodnie z przepisem art. 30 par. 4 k.p.a., który Pan przywołał. Co prawda warunki zabudowy same w sobie nie są zbywalne (nie są prawem majątkowym), ale zbywalne i dziedziczne jest prawo własności nieruchomości, dla której je wydano. Art. 63 ust. 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który dotyczy o przeniesieniu decyzji o warunkach zabudowy, wskazuje na to, że decyzja jest związana z nieruchomością, a nie konkretną osobą. W konsekwencji, myślę, że przeniesienie warunków zabudowy jest dopuszczalne – w miejsce nieżyjącej strony powinni działać wszyscy spadkobiercy (co wykazuje się postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku lub aktem poświadczenia dziedziczenia), którzy wyraziliby zgodę. W praktyce również spotkałem się z takimi sytuacjami, gdzie warunki zabudowy przenoszono po śmierci strony, która o nie wystąpiła.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *