Nabycie nieruchomości rolnej o powierzchni do 1 ha

Nabycie nieruchomości rolnej

Najistotniejszą zmianą, jaką wprowadzono w tym roku do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, było dopuszczenie nabycia nieruchomości rolnych o powierzchni do 1 ha przez nie-rolnika. Pisałem o tym przy okazji wprowadzenia tych przepisów.

Praktyczne znaczenie tego wyjątku jest ogromne, bo większość gruntów rolnych nabywana za cele nierolnicze ma powierzchnię mniejszą niż 1 ha.

Nowy przepis nie oznacza jednak zupełnej swobody w obrocie takimi nieruchomościami.

Przepisy ustawy nadal mają bowiem zastosowanie do transakcji nabycia takiej nieruchomości rolnej, jeśli ma ona powierzchnię 0,3 ha lub większą i nie zachodzą inne wyłączenia.

Taka nieruchomość może być zatem przedmiotem pierwokupu (jeśli nie ma wyłączenia od jego stosowania z innej przyczyny).

Co więcej, nabycie takiej nieruchomości może powodować obowiązki w jej zagospodarowaniu i ograniczenia w rozporządzaniu.

Przepis art. 2b ust. 1 i 2 ustawy przewidują bowiem, że nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości, a w przypadku osoby fizycznej prowadzić to gospodarstwo osobiście; w tym okresie nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom.

Wyjątek od tych obostrzeń dotyczy tylko nieruchomości rolnych, położonych w granicach administracyjnych miasta o powierzchni mniejszej niż 1 ha.

Z definicji gospodarstwa rolnego wynika natomiast, że możemy o nim mówić, jeśli powierzchnia łączna nieruchomości rolnych jest nie mniejsza niż 1 ha.

Jeśli zatem – przed nabyciem nieruchomości rolnej o powierzchni do 1 ha – ktoś miał już nieruchomość (udział w nieruchomości) rolnej, to powinien rozważyć czy nabycie takiej nieruchomości nie spowoduje objęcia jej obowiązkami i zakazami z art. 2b ustawy.

Iwo Fisz
radca prawny

***

Uzgodnienie projektu decyzji WZ

Przy wydawaniu decyzji WZ, ustawodawca przewidział współdziałanie organów administracyjnych.

Projekt decyzji o warunkach zabudowy podlega uzgodnieniu z szeregiem innych organów: np. właściwym zarządcą drogi, dyrektorem parku narodowego czy wojewódzkim konserwatorem zabytków – zależnie od tego, o jaką nieruchomość chodzi [Czytaj dalej…]

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły

3 Komentarze do tego wpisu post

  1. slawek pisze:

    Witam , w związku z wprowadzonymi nowymi przepisami mam kilka pytań na którę nie mogę nigdzie znalezc odpowiedzi. Wszędzie czytam , że można nabyć tylko jedną nieruchomość rolną (oczywiście jako osoba niebędąca rolnikiem) na wsi poniżej jednego hektara. Czy w takim razie gdy będzie to działka rolna o pow 0,5 hektara , to drugiej o np powierzchni 0,4 ha już nabyć nie mogę? I drugie pytanie , jak ma się to do nabywania nieruchomości rolnych na tzw licytacjach komorniczych. Czy tam tego typu nieruchomości można nabywać bez ograniczeń? Np gdy mam już działkę nieprzekraczającą 1 hektar i chciałbym na licytacji dokupić jeszcze jedną , to czy to jest możliwe?

  2. Damian pisze:

    Dzień dobry, mam pytanie odnośnie działki rolnej o pow. 3012m2. Mianowicie, na działkę wydane są warunki zabudowy zagrodowej, ale inwestor musi spełniać warunki stawiane rolnikowi. Ja rolnikiem nie jestem, chciałbym zmienić warunki zabudowy na osobę indywidualną pod budowę domu mieszkalnego jednorodzinnego. Działka w większości posiada klasę gruntu IV, lecz jest kawałek klasy III. Czy wydanie warunków zabudowy jest w tym przypadku możliwe? Z góry dziękuję za odpowiedź

  3. Marek pisze:

    Dobry tekst, zwłąszcza teraz jak jest boom na kupowanie nieruchomości. Warto jeszcze poczytać nieco o tym jakie obowiązki sie ma po zakupie ziemi rolnej (bo często się ma) – np. tu https://www.odpowiedziprawne.pl/-nabycie-nieruchomosci-rolnych Wtedy już można łatwiej podjąć decyzję czy taka działka jest dla nas.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *