Zmiany w przepisach o obrocie ziemią rolną

Iwo Fisz        18 czerwca 2018        8 komentarzy

W poprzednim wpisie pisałem o planach nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Ten projekt jest cały czas na dość wczesnym etapie uzgodnień ministerialnych. Kolejna jego wersja zakłada dalsze poszerzanie możliwości nabywania nieruchomości rolnych (dostępny jest on tutaj).

Tymczasem, ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego została zmieniona przy okazji wprowadzenia przepisów o Centralnym Porcie Komunikacyjnym (tj. o wielkim lotnisku, zaplanowanym w gminie Baranów).

Ustawa ta, poza regulacją zasad, które mają regulować tę inwestycję. zmienia też ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego. Zgodnie z nowymi przepisami, wymóg, że nabyć nieruchomość rolną może tylko rolnik indywidualny, nie będzie dotyczyć nabycia nieruchomości rolnej:

1) przez przez osobę, która zbyła nieruchomość rolną na cele związane z realizacją Inwestycji lub Inwestycji Towarzyszącej w rozumieniu ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym (Dz. U. poz. 1089) – w okresie 3 lat od dnia zawarcia umowy – albo została z niej wywłaszczona na te same cele,

2) przez Spółkę Celową, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym.

Ułatwienia mają zatem dotyczyć zarówno spółki państwowej, która ma kierować realizacją CPK, jak i osób, których grunty zostaną nabyte (dobrowolnie lub przymusowo) dla potrzeb tej inwestycji.

Zmiany mają zatem znaczenie tylko dla osób i terenów związanych z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Niestety, na duża nowelizację przepisów o obrocie ziemią rolną pozostanie pewnie jeszcze trochę poczekać.

Iwo Fisz

 

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ragano Czerwiec 21, 2018 o 09:09

Bardzo ciekawy wpis, jak zawsze zresztą, śledziłem właśnie drogę tej ustawy od dłuższego czasu, ciekawe jak długo będzie trzeba jeszcze czekać na nowelizację ustawy, jak Pan myśli ile to potrwa? Znając życie w naszym kraju pewnie długo, tak jak to jest ze wszystkim w ostatnim czasie. pozdrawiam serdecznie i czekam na więcej wpisów.

Odpowiedz

Iwo Fisz Czerwiec 25, 2018 o 11:45

Tempo pracy nad tą nowelizacją nie jest zbyt duże, natomiast kierunek jest słuszny. Podoba mi się to, że wreszcie uwzględniono spółdzielnie rolnicze (choć w dość ograniczonym zakresie). Brakuje mi jednak zmian w zakresie parametrów wielkości nieruchomości i jej powierzchni.

Odpowiedz

Marek Lipiec 10, 2018 o 11:56

Według mnie kwestia prawna mówiąca, że ziemię rolną można sprzedać tylko rolnikowi czy też on tylko może ją nabyć jest troszkę irytujące. Przecież co to za różnica.. Przecież na wsi nikt nie postawi na zakupionym kawałku ziemi jakiejś wielkiej firmy, która jakoś mogłaby wpłynąć negatywnie na gospodarkę okolicy najbliższej. Niemniej jednak coraz bardziej interesuję się tymi kwestiami właśnie jako osoba, mająca przejąć gospodarstwo w niedalekiej przyszłości po rodzicach.

Odpowiedz

Iwo Fisz Lipiec 16, 2018 o 12:07

Ziemia to dobro, którego nie sposób więcej wyprodukować czy zwiększyć jego ilość (oczywiście, z niewielkimi wyjątkami), stąd m.in. taka reglamentacja. Zgadzam się jednak co do kierunku, że obecne przepisy są zbyt restrykcyjne.

Odpowiedz

Bartek Sierpień 11, 2018 o 01:04

Opiszę swój przypadek. Prowadzę działalność gospodarczą w ramach której świadczymy usługi z zakresu szeroko rozumianych usług informatycznych. W 99% świadczymy usługi zdalnie. Mam pracowników mieszkających w różnych miastach Polski i nie przeszkadza to sprawnie pracować. W związku z faktem, iż świadczymy te usługi zdalnie, od jakiegoś czasu chciałem wyprowadzić się na wieś, bo fizyczna lokalizacja nie ma znaczenia i równolegle prowadzić niewielkie gospodarstwo rolne zajmujące się uprawą na przykład miskanta olbrzymiego, a następnie jego sprzedaż firmom produkującym biomasę. Pod koniec zeszłego roku znalazłem w końcu idealne gospodarstwo. Niestety aktualny stan prawny uniemożliwia mi zakup tej nieruchomości. Oczywiście mógłbym złożyć wniosek do KOWR i mieć nadzieję, iż pomimo braku kwalifikacji rolniczych dostanę zgodę na zakup. Nawet jeśli dostałbym zgodę to jest to dopiero początek ewentualnych problemów. Po pierwsze obowiązek zamieszkania czyli zameldowania się jest ogromnie problematyczny, gdyż działalność gospodarcza, zwłaszcza z zakresu IT, po prostu musi mieć adres z dużego miasta, inaczej klienci będą bardzo podejrzliwie podchodzić. Potem może okazać się, na przykład po 3 latach, że jednak przychody z produkcji rolnej nie są zgodne z oczekiwaniami, a jak na razie muszę prowadzić to gospodarstwo przez 10 lat. I tak dalej… To że ustawa jest zbyt restrykcyjna to jest bardzo delikatnie powiedziane. Ustawa w bardzo głęboki sposób ogranicza szereg swobód i ogranicza możliwości prowadzenia działalności rolniczej, jako dodatkowej…

Odpowiedz

Kacper Wrzesień 6, 2018 o 09:19

idą wybory więc Minister Rolnictwa już coś wspomina o luzowaniu ustawy. podobno do 1 ha ziemi rolnej ma być wyłączone z ograniczeń obrotem.

Odpowiedz

Iwo Fisz Wrzesień 19, 2018 o 16:13

Takie wypowiedzi medialne padły na początku września, zobaczymy czy zostaną przekute na projekt nowelizacji.

Odpowiedz

Kacper Wrzesień 26, 2018 o 15:16

“Zmiany będą miały na celu m.in. złagodzenie dotychczas obowiązujących ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. Utrzymana zostanie zasada, zgodnie z którą nabywcami nieruchomości rolnych powinni być przede wszystkim rolnicy indywidualni, prowadzący gospodarstwa rodzinne, będące w myśl art. 23 Konstytucji podstawą ustroju rolnego państwa”. Jak wspominaliśmy, obecnie ustawa ograniczająca obrót gruntami nie dotyczy areałów do 0,3 ha. Ta powierzchnia wyłączona spod ograniczeń ma wzrosnąć do 1 ha. “Zmiana ta ułatwi nabywanie niewielkich nieruchomości rolnych przez osoby zainteresowane osiedleniem się na wsi. Dodatkowo, wprowadzenie tej poprawki spowoduje, że rolnicy w niektórych przypadkach będą mogli zbyć takie nieruchomości (o pow. do 1 ha) samodzielnie, dowolnej osobie, bez potrzeby ubiegania się o zgodę Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa”, uważa resort.

Czytaj więcej: https://pomorska.pl/zmiany-w-obrocie-ziemia-rolna-we-wrzesniu-2018-propozycje-zlagodzenia-przepisow/ar/13455412

Martwi trochę mały szczegół tej wypowiedzi: “…rolnicy w niektórych przypadkach będą mogli zbyć takie nieruchomości”. czyżby jednak nie było tak kolorowo jak się wydaje? pożyjemy zobaczymy..

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: