Ograniczenia w sposobie korzystania z nieruchomości w tzw. Lex Deweloper

Lex Deweloper

W sierpniu 2018 r. w życie weszła ustawa określana powszechnie jako Lex Deweloper lub specustawa mieszkaniowa, a nosząca nazwę ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.

Ustawa ta nie spotkała się z przyjaznym przyjęciem ze strony środowiska praktyków.

Zarówno architekci i urbaniści, jak i prawnicy, poświęcili sporo czasu dyskusji nad zagrożeniami, jakie dla ładu przestrzennego generuje ta ustawa.

W grudniu 2018 r. w Gdańsku odbyło się seminarium eksperckie “Specustawa mieszkaniowa a samodzielność planistyczna gminy. Dylematy prawników i urbanistów”. Niedawno ukazała się publikacja oparta na prezentowanych tam wystąpieniach.

„Specustawa mieszkaniowa a samodzielność planistyczna gminy. Dylematy prawników i urbanistów” pod redakcją Jakuba H. Szlachetki to prawie 250 stron analizy Lex Deweloper z puntu widzenia specjalistów z różnych dziedzin.

W tej publikacji znalazł się również tekst „Ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości w ramach specustawy mieszkaniowej. Analiza i próba oceny” autorstwa Anny Buchwald i mojego. Dotyczy on wywłaszczenia dla potrzeb urządzeń przesyłowych w ramach inwestycji uregulowanych tą ustawą.

Serdecznie zapraszam do lektury – książkę można pobrać w formacie PDF pod tym adresem.

Iwo Fisz
radca prawny

***

Kto może wystąpić o warunki zabudowy?

Nie musisz być właścicielem nieruchomości, żeby uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Nie ma przepisu, który mówiłby o tym, że to musi być Twój grunt.

Jakie ma to znaczenie w praktyce? Duże. Przykład [Czytaj dalej…]

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły

Komentarz do tego wpisu post

  1. Michał pisze:

    Moim zdaniem specustawa to zbyt lekkie podejście do inwestycji w sytuacji braku planów miejscowych. Inwestor nie musi walczyć z wieloma przeszkodami jakie były wcześniej. Bowiem uzyskuje pozwolenie na budowę na podstawie gminnej uchwały a nie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *