Nowelizacja k.p.a. – zrzeczenie się prawa do odwołania

Nowelizacja k.p.a. przyniosła zmianę, na którą wiele osób czekało. Wprowadzono bowiem możliwość zrzeczenia się prawa do wniesienia odwołania od decyzji.

Zmiana ta ma znaczenie zwłaszcza dla inwestorów (zarówno podmiotów prywatnych, jak i np. jednostek samorządu terytorialnego), bo pozwala na przyspieszenie możliwości wykonania decyzji w sprawach, gdzie między stronami nie ma sporu.

Zgodnie z nową regulacją, w trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję.  Zrzeczenie się może nastąpić zatem jednie, gdy ten termin biegnie – nie można skuteczne zrzec się tego prawa „z góry”.

Zrzeczenie się prawa do wniesienia odwołania powoduje, że z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna, a także podlega wykonaniu.

Jak wynika z treści uzasadnienia projektu, oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania, jest nieodwołalne (co należy ocenić pozytywnie) i niewzruszalne (co budzi bardzo duże wątpliwości w kontekście wad oświadczenia woli). Kwestie te nie zostały jednak wyraźnie wyrażone w przepisach k.p.a.

Wprowadzenie tej instytucji należy ocenić pozytywnie. Praktyka stosowania tej instytucji nie będzie jednak tak oczywista w przypadku niejasnych oświadczeń stron czy też skomplikowanych rozstrzygnięć organów administracji (np. decyzji załatwiającej wiele spraw administracyjnej).

Iwo Fisz

 

fotografia: Kościół w Żółwinie, woj. lubuskie. Zdjęcie wykonała Anna Buchwald.

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły

4 Komentarze do tego wpisu post

  1. Tomasz pisze:

    A co w przypadku decyzji lokalizacyjnej? Rozumiem, że tutaj ze względu na publiczne obwieszczenia ta zasada (zrzeczenia się prawa do odwołania) nie działa?

    • Iwo Fisz pisze:

      Zrzeczenie się odwołania może dotyczyć również sytuacji doręczenia decyzji przez obwieszczenie.

      • Tomasz pisze:

        Przepraszam, że po takim czasie, ale w takim razie kto miałby się zrzec prawa do odwołania skoro obwieszczenie może przeczytać każdy. Chodzi o to, że nie widzę szans na wcześniejsze wykonanie decyzji lokalizacyjnej, gdyż obwieszczenie wisi 14 dni a przeczytać je (odwołać się) może każdy.

        • Iwo Fisz pisze:

          Strony postępowania. To, że doręczenie następuje przez obwieszczenie nie oznacza, że każdy (np. ja) jest stroną tego postępowania. Sposób doręczania korespondencji nie wpływa na ustalanie stron postępowania.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *