Nowelizacja k.p.a. od 1 czerwca 2017 r.

27 kwietnia Prezydent podpisał ustawę z dnia 7 kwietnia o zmianie  ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje istotne zmiany w procedurze administracyjnej i sądowoadministracyjnej. Zmiany będę omawiał w kolejnych wpisach.

Jednym z głównych założeń nowelizacji jest przyspieszenie załatwiania spraw administracyjnych i przeciwdziałanie przewlekłości postępowania. Z tego względu, nowelizacja wprowadza do k.p.a. instytucję milczącego załatwienia sprawy (znaną już np. w Prawie budowlanym w przypadku zgłoszenia robót).  Stosowanie tej instytucji będzie zależne jednak od regulacji w przepisach szczególnych.

Sprawę uznaje się za załatwioną milcząco w sposób w całości uwzględniający żądanie strony, jeżeli w terminie miesiąca od dnia doręczenia żądania strony właściwemu organowi administracji publicznej albo innym terminie określonym w przepisie szczególnym organ ten:

  • nie wyda decyzji lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie (milczące zakończenie postępowania) albo
  • nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji (milcząca zgoda).

Potwierdzeniem milczącego załatwienia sprawy ma być zaświadczenie wydane w formie postanowienia, które ma wskazywać istotne informacje o  milczącym załatwieniu sprawy.

Nowelizacja reguluje też kwestie możliwości uniknięcia milczącego załatwienia sprawy przez organ, precyzując, że dla skutecznego wniesienia sprzeciwu lub wydania decyzji czy postanowienia, pismo to musi zostać nadane u operatora pocztowego, doręczone przez pracowników organu administracji publicznej lub inne upoważnione osoby bądź wprowadzone  do systemu teleinformatycznego, w określonym terminie. Kwestia ta wywoływała wiele wątpliwości w przypadku wnoszenia sprzeciwów od zgłoszenia robót na podstawie Prawa budowlanego.

Kolejne zmiany w k.p.a. będą opisywane w dalszych wpisach. Zapraszam do lektury!

Iwo Fisz

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły

Komentarz do tego wpisu post

  1. Beata pisze:

    🙂

  2. Adam pisze:

    Widzę, że zmiany w prawie administracyjnym są wręcz przerażająco częste. Trzeba non-stop trzymać rękę na pulsie żeby nie zostać w tyle.

  3. Aleksandra pisze:

    Mam pytanie,
    nowe KPA przewiduje możliwość odstąpienia od odwołania po zapoznaniu się z decyzją, co powoduje przyspieszenie uprawomocnienia decyzji. Czy przyspieszenie wydania prawomocnej decyzji jest związane z jakimiś oplatami?

    • Beata pisze:

      Wydaje mi się ze nie, pierwsze slysze, nie wiąże sie to z zadnymi opłatami tylko dostarczeniem oswiadczen stron o nieodwolywaniu sie od decyzji

      • Aleksandra pisze:

        Właśnie się nad tym zastanawiam. Bo w ustawie o oplacie skarbowej jest, że decyzje są płatne 10 zł poza tymi wymienionymi w załączniku. A takowej w załączniku nie ma

        • Beata pisze:

          Decyzje tak, niektóre sa płatne, ale Pani pyta o uprawomocnienie decyzji, nigdy nie pobieralam opłaty za uprawomocnienie, czy bedzie ono w normalnym 14 dniowym terminie czy przyspieszonym

          • Aleksandra pisze:

            Też mi się tak wydaje. Ale mój kierownik mówił, że kiedys dziewczyny przyspieszały prawomocnosc decyzji i była perzy tym opłata 10 zł.

    • Iwo Fisz pisze:

      Pismo z oświadczeniem o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania nie podlega opłacie. Jeśli już, to zastanowiłbym się nad opłatą za zaświadczenie o tym, że decyzja jest ostateczna (zakładając, że to jest zaświadczenie i że w ogóle takie zaświadczenie należy wydawać).

  4. Beata pisze:

    Jutro zapoznam sie bardziej z tematem, bo juz sama mam watpliwosci teraz 🙂

  5. Beata pisze:

    A ja jesli mozna mam pytanie odnośnie zmiany decyzji WZ, robię całe postępowanie zgodnie z kpa, dodatkowo oswiadczenia stron o wyrazeniu zgody na zmianę. I tu pytanie, czy w dniu złożenia wniosku o zmianę juz inwestor musi miec te oswiadczenia ? Przeciez nie zna wszystkich stron postepowania. Wzywam do uzupełnienia czy sama występuje do stron o zgodę? Bo jak narazie sama wysylam pisma z projektem zmiany decyzji o wyrazenie stanowiska w ciagu 7 dni. Inwestora interes zeby doniesli podpisane oswiadczenia. czy dobrze robię?

    • Aleksandra pisze:

      strony mogą wnieść oświadczenie, dopiero po zapoznaniu się z decyzją. data oświadczenia musi być po dacie wydania decyzji. przeciez nie wiedzą jaką decyzję im wydasz. w ciemno się mają zgadzać?
      gdzieś właśnie czytałam, że oświadczenie o zrzeczeniu się odwołania strona może wnieść, dopiero po otrzymaniu decyzji. nie przed

      • Beata pisze:

        No tak, to oczywiste, tylko ja pytam o postepowanie o zmiane decyzji wz, nie o odwolywanie sie czy uprawomocnienie. Wniosek inwestora o zmiane decyzji. Zupelnie nowe postępowanie

    • Iwo Fisz pisze:

      Niezbędna zgoda stron (art. 155 k.p.a.) jest wymogiem dla zmiany decyzji, a nie wymogiem formalnym wniosku – jej brak powoduje wydanie decyzji odmownej.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *