Wycinka drzew na działkach prywatnych – projekt zmian

Temat wycinki drzew nie traci na aktualności. W ostatni piątek (3 marca 2017 r.) został złożony projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody. Ma on zahamować wycinkę drzew na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą.

W skrócie, projekt zakłada, że w takim przypadku konieczne będzie dokonania zgłoszenia wycinki drzew lub krzewów. Nieruchomość, na której dokonano usunięcia drzew lub krzewów w tym trybie, nie może być wykorzystana na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej przez okres 5 lat od dokonania zgłoszenia. Organ będzie zobowiązany do kontroli czy na tej nieruchomości nie jest prowadzona działalność gospodarcza. W przypadku naruszenia tego zakazu, wymierzona ma zostać administracyjna kara pieniężna.

Lektura tego projektu doprowadziła mnie do poniższych przemyśleń. Projekt nie precyzuje jaki ma być skutek usunięcia drzew bez dokonania zgłoszenia. Planowany przepis art. 88 ustawy o ochronie przyrody nie przewiduje w takim przypadku podstawy do wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej. Taka kara ma być wymierzana w przypadku prowadzenia na nieruchomości, na której dokonano usunięcia drzewa lub krzewu, działalności gospodarczej pomimo zakazu określonego w art. 83f ust. 6 ustawy o ochronie przyrody. Przepis ten odnosi się do okresu 5 lat od dokonania zgłoszenia. Jeśli jednak nie będzie zgłoszenia, to czy ten termin w ogóle się nie zacznie?

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej odnosi się do całej nieruchomości, a nie tylko do tego terenu, z którego usunięto drzewa lub krzewy (co w przypadku nieruchomości o dużej powierzchni może być dotkliwe). W praktyce, mogą powstawać wątpliwości jaki skutek wobec tego zakazu będzie miał podział nieruchomości – czy zakaz będzie obejmować nieruchomości powstałe po podziale, czy tylko tę, z terenu której usunięto drzewa.

Podobnie, nie jest jasne jaki będzie skutek zbycia nieruchomości i rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w okresie 5 lat przez nabywcę. Idea stojąca za tymi przepisami wskazuje, że zakaz prowadzenia działalności gospodarczej odnosi się również do nabywcy nieruchomości, jednak nie zostało to wprost wyrażone w przepisie.

Projekt jest dopiero na wstępnym etapie procedowania, więc jest czas, aby tego rodzaju wątpliwości wyjaśnić.

Iwo Fisz

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły

3 Komentarze do tego wpisu post

  1. L pisze:

    Pozostaje zatem nadzieja, że ustawodawca zerka czasem na blogi specjalistów. Przebieg prac nad ustawą można oglądać tutaj:http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=8F61E00107AEDB3DC12580DB00527B27

  2. Uchwała o wycince drzew to zdecydowanie porażka rządzących.Nawet jeżeli zostanie to poprawione, to szkody i tak zostały już wyrządzone. Mam nadzieję, że wyborcy ich z tego rozliczą, przy następnych wyborach. Swoją drogą, bardzo dobry artykuł. Pozdrawiam.

  3. bartek pisze:

    ta ustawa która jest w tej chwili dla mnie prywatnego właściciela działki to bardzo dobra ustawa niezmieniajcie jej. to propaganda nagonka marudzą tylko ci mieszkają w blokach

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *