Nowe zasady obrotu ziemią rolną – od 1 maja 2016 r.
Tempo prac legislacyjnych nie zwalnia. Jak można było przypuszczać, nowa ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego została znowelizowana jeszcze przed jej wejściem w życie.
Prezydent podpisał uchwaloną przez Sejm i Senat nowelizację, odraczającą wejście w życie nowej ustawy do 1 maja 2016 r. Została ona podpisana 21 grudnia i ogłoszona w Dzienniku Ustaw pod poz. 2179.
Nowe zasady obrotu gruntami rolnymi wejdą zatem w życie później. Niestety, nie zmieniono zakresu stosowania ustawy ani mechanizmów przez nią przewidzianych. Nowelizacja da zatem więcej czasu na przygotowanie się do zmian, ale nie wprowadza żadnych poprawek w zakresie problemów, które nowa ustawa będzie generować, a które były sygnalizowane na etapie prac parlamentarnych (np. w opinii Krajowej Rady Notarialnej).
Można tylko liczyć, że ustawa ta będzie przedmiotem dalszych prac, które złagodzą i urealnią mechanizmy w niej przewidziane.
Witam,
Czy ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. ogranicza również wolnorynkową możliwość sprzedaży/zakupu gruntów rolnych poniżej 1 ha czy treść ustawy dotyczy wszystkich gruntów rolnych niezależnie od powierzchni?
Z góry dziękuje za potwierdzenie.
Nowa ustawa zawiera przepisy odnoszące się do powierzchni gruntów rolnych (np. przy definiowaniu gospodarstwa rolnego, przy prawie pierwokupu ANR czy przy uprawnieniu do nabycia nieruchomości za zapłatą równowartości pieniężnej) – niektóre regulacje są powiązane z powierzchnią.
Dzień dobry!
W jaki sposób przepisy powyższej ustawy mogą wpłynąć na decyzje o warunkach zabudowy? Czy któryś z nich mógłby stanowić podstawę do odmowy wydania WZ?
A jak przepisy ustawy mają się do terenu, dla którego wydano kilka lat wcześniej WZ? Czy właściciele działki o pow. 1000m2 mogą przekazać dziecku ten grunt, który został wydzielony wcześniej z większej działki o pow. ok. 3,0 ha? Dodam tylko, iż WZ były wydane zarówno przed podziałem jak i po podziale dla małej działki.
Panie Macieju – to bardzo szczegółowe pytania, po poradę zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną. Proszę zwrócić uwagę na projekt z 8 stycznia 2016 r. – przewiduje on jeszcze dalsze ograniczenia w obrocie gruntami rolnymi.
Witam,
Czy owa ustawa będzie się tyczyła także gospodarstw rolnych czy tylko ziemi rolnej?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Ustawa zawiera regulacje dotyczące zarówno nieruchomości rolnych, jak i gospodarstw rolnych. Musiałby Pan sprecyzować problem.
czyli wypada sprzedać działkę do końca kwietnia bo potem będzie to mocno utrudnione ? rozumiem ze do maja wszystko po staremu.
Zbycie nieruchomości rolnej może być zdecydowanie trudniejsze – zwłaszcza, jeśli uwzględni się projekt, nad którym obecnie trwają prace, a który ma jeszcze bardziej zaostrzyć zasady obrotu gruntami rolnymi.
Trochę to chore 🙂 mam małą działkę 32 ary którą dostałem od rodziców z drugą na której buduje dom a ta mi jest nie potrzebna a chcą zabronić mi jęj sprzedaży. Paranoja 😉 może uda się sprzedać do maja 🙂
Jeżeli w kwietniu uda mi się kupić 1ha ziemi rolnej to czy po 1 maja możliwe będzie otrzymanie warunków zabudowy?Czy możliwa będzie budowa na działce rolnej po 1 maja nie będąc rolnikiem?Jakie są warunki i zakazy budowy w strefie chronionego krajobrazu?
Pani Marto, to bardzo szczegółowe pytania, które wymagają analizy dokumentów – zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną.
Witam.
Mam działkę rolną 15 ar która ma wydane warunki zabudowy (gmina nie ma PZP). Czy nowa ustawa w jakiś sposób ograniczy mi jej sprzedaż jeśli nie jestem rolnikiem? Jeśli tak to w jaki sposób? Czy do końca kwietnia mogę to zrobić na starych zasadach?
Moim zdaniem, ustawa z 5 sierpnia 2015 r. będzie miała zastosowanie do nieruchomości objętych decyzjami WZ, a nieobjętymi MPZP z przeznaczeniem na cele nierolnicze. Proszę jednak zwrócić uwagę na nowy projekt, nad którym trwają obecnie prace – może on sprawić,że nowa ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego nie wejdzie w życie.
Bardzo nie rozumiem stara a nowa ustawa z tego co wiem to mają jeszcze bardziej zaostrzyć obecną i jak czytam posty jeżeli gmina ma plan zagospodarowania na daną ziemię to mogę ją sprzedać nierolnikowi i na inne cele nierolne.
Proszę zwrócić uwagę, że nie chodzi o samo obowiązywanie planu, ale o przeznaczenie gruntu w tym planie na cele nierolnicze (w kontekście definicji nieruchomości rolnej).
Bardzo się zmartwiłam, mam podpisaną umowę przedwstępną, jest złożony wniosek o warunki zabudowy które pewnie będą wydane już po 1 maja. Działka znajduje się w mieście ale jest rolą. Czy będę mogła sfinalizować zakup po 1 maja?
Pani Marto – trzeba przeanalizować sytuację tej nieruchomości, ale również treść umowy. Zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną – http://www.radcowie.biz/
Mam kilka pytań. W ogóle się nie znam na tych przepisach. Moja mamaa ma działkę rolną, którą chce nam przepisać i chcielibyśmy się z mężem na niej jak najszybciej budować. Tylko jest ona rolna a w naszej gminie zostało stworzone nowe stadium uchwalono je w gminie w lutym i teraz czekają aby ją uprawomocnił wojewoda. W tym studium nasza działka jest przekształcona na budowlana, tylko w gminie to wszystko od złożenia wniosku trwa 5 lat już, a my chcemy się budować i może to potrwać jeszcze 2 lata może więcej. Nasza działka od domów budowlanych dzieła 2 działki około 50 metrów. Czy na ziemi rolnej nie mogę wybudować domu czy muszę czekać na zmianę tego całego planu. Moja mama jest rolnikiem ma 5 hektarów czy mogę na nią dom wybudować na działce rolnej. W gminie nas zbywaja mówią że muszę czekać, a ja jestem w stanie na własną rękę to załatwić tylko nie wiem od czego zacząć i czy da się w ogóle coś działać, jestem w stanie zapłacić za pomoc.
Proszę o kontakt bezpośrednio ze mną – zakładka na górze strony.
Witam,
Mam bardzo podobny problem, czy w tej sprawie można coś zdziałać? Gmina nie jest w stanie nam pomóc i nie wiemy jak ruszyć z tematem.
Będę wdzięczna za pomoc i kontakt.
Witam,
Posiadam 1, 5 hektara V klasy i jest to podzielone na 4 działki, z czego dwie są po 3400m2 chciałby te dwie działki darować dziecku czy będzie taka możliwość po wejściu nowej ustawy czy będą jakieś problemy i trzeba to zrobić przed wejściem ustawy w życie . Pozdrawiam.
Projekt nowej ustawy przewiduje np. możliwość złożenia przez ANR oświadczenia o nabyciu tej nieruchomości w przypadku darowizny (za zapłatą należności w pieniądzu).
Dzień dobry .
Nie jestem rolnikiem ale mam okazje dokupić działkę rolna przynależna o powierzchni 6 arów . Kiedy lepiej wykonać zakup przed czy po 1 maja . Czy po 1 maja będę miał problemy z kupnem ?
Po 1 maja/30 kwietnia zasady obrotu ziemią rolną mają być bardzo zaostrzone.
Czy zatem posiadając działkę rolną 1,7ha i chcąc ją podzielić na działki, tak żeby dla właściciela zostało 0,5ha nie będzie to możliwe? Do obecnej działalności rolniczej wykorzystywane jest 0,5ha z całej działki. Działka objęta jest studium, w którym przeznaczona jest na cele rolne. Proszę o informację.
Pani Martyno, to zbyt złożona kwestia na komentarz w blogu. Jeśli jest Pani zainteresowana poradą, to zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną.
Witam,
a co z przepisaniem działek rolnych, jak to będzie wyglądać po 1 maja? Czy przepis będzie mógł być tylko na rolnika czy normalnie jako darowizna dla dziecka? Jak to wygląda?
Wszystko zależy od tego, jakie przepisy będą wtedy obowiązywać – czy ustawa z 5 sierpnia 2015 r., czy też przepisy, które aktualnie mają postać projektu, a które mają wejść w życie 30 kwietnia.
Jak nazywa się ten nowy projekt ustawy o której Pan wspomina?
To jest projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw.
Witam. Wraz z żoną jesteśmy właścicielami gospodarstwa o pow.2,28ha. Przed kilkunastoma latami rodzice posiadali tylko 1,13ha, na którym uprawiali truskawki i warzywa. Po przepisaniu gospodarstwa na nas dokupiliśmy wraz z żoną sąsiadującą działkę i w ten sposób powiększyła się ona do obecnej wielkości, którą wydzierżawiliśmy sąsiadowi rolnikowi. Jednakże rolnik ten podupadł na zdrowiu i ziemia ta nie będzie już uprawiana. Zakup ten traktowaliśmy jako inwestycję i lokatę na przyszłość z myślą o dwóch synach i swojej spokojnej starości. Jak teraz czytam wszystkie doniesienia odnośnie nowej ustawy wychodzi na to, że nasze państwo zafunduje nam ładną przyszłość. Czy tę ziemię będę mógł podzielić i zapisać w przyszłości synom (nie są rolnikami ale mieszkają obecnie z nami) w zamian za emeryturę. Czy zostaniemy z tymi 2 ha, na których łapę położy państwo. Pozdrawiam
Ani ustawa z 5 sierpnia 2015 r., ani projekt ustawy nie przewiduje odebrania gospodarstwa bez zapłaty jego wartości. W przypadku wykonania prawa pierwokupu (wykupu), właściciel otrzymuje należność pieniężną. Co do możliwości darowizny – dużo będzie zależało od tego jakie finalnie będą obowiązywać przepisy. Darowizna między osobami bliskimi zazwyczaj jest traktowania korzystnie przez naszego ustawodawcę, ale pewności co do tego jakie będą obowiązywać regulacje w przyszłości mieć nie można.
Tylko ciekawe na ile zostanie wyceniony 1 ha?
Czyli jeżeli ziemia rolna np jak w moim przypadku 5ha w planie zagospodarowania może być przeznaczona na zabudowę mieszkalną bądź przemysłową czyli hale magazynowe bądź produkcyjne czy działalność przemysłową to ta ustawa nie obowiązuje a jeśli są na przykład są trzy działki i tylko jedna ma takie przeznaczenie a całość stanowi jedno gospodarstwo zapisane w jednej k.w. to co wtedy
To jest jedna z kwestii, na którą projekt ustawy niestety nie daje odpowiedzi – jak traktować nieruchomości, które można uznać częściowo za rolne.
Ok ale co w takiej sytuacji przy odsprzedaży część która jes ziemią rolną można odsprzedać ANR a część która jes ziemią rolną z przeznaczeniem na inne cele można odsprzedać komukolwiek i czy jeśli stanowi to jedno gospodarstwo to jak to będzie traktowane
Panie Danielu, trzeba przeanalizować konkretny przypadek – zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną.
w mojej ocenie w świetle art. 2 pkt. 1 znowelizowanej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nieruchomość stanowiąca w dniu wejścia w życie ustawy JEDNĄ działkę z przeznaczeniem w planie na cele inne niż rolne ( np. MN – zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna) , choćby przeznaczenie dotyczyło tylko części tej nieruchomości, nie podlega przepisom ustawy. Nikt bowiem nie może zmusić zbywcy do podziału takiej działki po linii rozgraniczającej przeznaczenie terenu w planie, nie mówiąc już o tym, że podział taki najzwyczajniej nie zawsze będzie dopuszczalny w rozumieniu odrębnych przepisów. Co ma zrobić w takiej sytuacji zbywca działki budowlano-rolnej ( MN/RP1) gdzie np. 7000 metrów roli klasy V przylega do 1200 metrów działki budowlanej ?
W przeciwnej interpretacji , np. w okolicznościach o których mówi art 2a ust. 4 tejże ustawy Prezes Agencji musiałby wyrażać zgodę na zbycie nieruchomości przeznaczonej na cele nierolnicze np na cele mieszkaniowe. Kuriozum. Co ma Prezes ANR do MN?
Zatem jeśli na dzień wejścia w życie ustawy nieruchomość stanowi jedną działkę przeznaczoną w miejscowym planie na cele inne niż rolne choćby w części ustawa nie powinna mieć zastosowania. Zamierzam właśnie przetrzeć szlaki i wytyczyć drogę do takiej wykładni.
Życzę powodzenia i liczę na informację, czy to się powiedzie.
Tylko w przypadku ziemi typowo budowlanej/mieszkaniowej ustawa nie dotyczy, w przypadku kiedy przeznaczenie uwzględnia zabudowę zagrodową, a w swojej definicji zawarta jest literka „R” pomimo uprzednich BM- budowlano-mieszkaniowa i tak problem się pojawia z samym kredytowaniem, większości zainteresowanych (przyszły inwestor) będzie kredytował zakup, ewentualnie późniejszą budowę, co niestety obecnie jest zablokowane ze strony banków z uwagi na problem z zabezpieczeniem hipoteki na kwotę wyższą niż kwota umowna.
Przykład:
– Jeżeli posiada Pan działkę 5ha która uwzględnia zabudowę zagrodową będzie traktowana jako działka rolna.
– Jeżeli posiada Pan działkę 0,3ha której ustawa nie powinna uwzględniać i tak zmiana spowodowała, iż banki nie mogą się „odpowiednio” zabezpieczyć na hipotece.
Podsumowując warto poczekać do nowelizacji powyższej ustawy, bo pośpiech ze strony rządzących powoduje jedynie kłopoty, i problemy.
Obecnie planujemy z narzeczoną zakup działki 1500 mkw która została podzielona z użytków ornych 3ha, pomimo iż działka(element podzielony 1,500) o której mowa na całej szerokości graniczy z drogą gminną i został wydany wniosek pozwolenia na zabudowę budowlano-mieszkalną i tak banki odmawiają kredytowania z uwagi na jednostkę planistyczną BMR pomimo, iż formalnie budowę można realizować na całej działce oczywiście z uwzględnieniem przepisów (odległość od drogi i sąsiadów). Według gminy jest to działka budowlana, według sprzedającego działka budowlana, według ustawy rolnej nie powinna jej dotyczyć (poniżej 0,3 ha) – bank odrzuca z powodu problemu zabezpieczenia hipoteki, w przypadku zakupu działki z środków własnych budowa również nie ruszy ponieważ kredytowanie nie będzie możliwe znowu z zabezpieczeniem hipoteki.
Mam cztery dzialki rolne.Czy jezeli przepisze je na syna w drodze darowizny to kiedy beda je mogli sprzedac bez podatku.Dzialki sa po1100 m2.Pozdrawiam I prosze o odpowiedz.
Czy lepiej przepisac je przed 30 kwietnia czy obojetnie.
W kwestii podatku w przypadku sprzedaży nieruchomości nie chciałbym się wypowiadać – nie znam okoliczności sprawy.
Witam Pana. Jestem właścicielką działki rolnej o pow.1.7591m2 , za czego 6040 m2 , to grunt klasy IV, reszta to kl. III. Położona jest przy drodze krajowej nr 7 , w pierwszym pasie zabudowy , oraz przy drodze gminnej , czyli na skrzyżowaniu .( krótkim bokiem , tj ok. 76 – 78m przylega do drogi krajowej, dłuższym do drogi asfaltowej gminnej)W związku z chęcią sprzedaży na część działki wdano warunki zabudowy na konkretny obiekt ( na obsługę trasy) przez UG, czyli że ma też przeznaczenie o charakterze inwestycyjnym .Mam jednak obawy , czy nowa ustawa , nie zmieni jej przeznaczenia, czy będę mogla sprzedać całą , lub część w zależności od potrzeb nabywcy, czy będę w ogóle mogła ją sprzedać?( nie ma planu zagospodarowania przestrzennego). Czy moje dzieci będą mogły ją dziedziczyć , choć nie mieszkają na wsi( jestem poważnie chora i przebywam na rencie z tego powodu) i czy będą ją mogły sprzedać. Dzieci nie są zawodowo związane z rolnictwem , choć oboje pracowali do momentu opuszczenia domu. To jedyny majątek jaki posiadamy po zmarłym 11lat temu mężu i chciałaby, aby dzieci miały lepsze życie , bo na wieś już nie wrócą.Boję się ,że w wyniku takiej formy działania ustawy , która ma obowiązywać moje dzieci zostaną „ustawowo ograbione” . Czy coś da przepisanie notarialne ,bo chcę aby moich dwoje dzieci miały równe części. W tej chwili działka jest dzierżawiona, lecz chcę ją wymówić przed wejściem nowej ustawy, siać na niej poplony , bo na nic innego nie mam ani zdrowia , ani pieniędzy. Chcę nadmienić ,że jest w całości ogrodzona, bo kiedyś był to sad owocowy.
Pozdrawiając serdecznie , proszę o szczegółową odpowiedż w miarę możliwości, bo trochę tych pytań zadałam .
Pani Bożeno, zadała Pani wiele pytań, a udzielenie odpowiedzi na nie wymaga analizy sytuacji prawnej Pani nieruchomości. Zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną.
Czy ustawa będzie jednakowo odnosiła się do gruntów rolnych w miastach i na wsiach. Bo zapomniałem dodać w pierwszym moim poście, że moje gospodarstwo leży w granicach administracyjnych miasta.
Na tym etapie projektu – tak.
Dzień dobry. Po ośmiu latach pobytu w Wielkiej Brytanii zaplanowałem powrót do Polski. Udało mi się znaleźć współinwestora (Anglik) do zakupu siedliska i rozpoczęcia działalności agroturystycznej/hotelarskiej, z myślą o której wyjechałem do UK. W skład gospodarstwa, które planujemy zakupić wchodzi ok. 0,5 ha ziemi rolnej (pastwisko). Czy w świetle nowych przepisów będzie wogóle szansa na realizację tego typu przedsięwzięcia (współinwestor zagraniczny, zakup przez nie-rolnika, spółkę, itd.)?
Panie Dominiku, nie da się rozwiązać tego problemu bez analizowania konkretnej nieruchomości. Zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną.
Dzień dobry, moi rodzice chcą przepisać na mnie i na mojego brata ziemie rolną, którą wcześniej odziedziczyli po dziadkach. Czy po wejściu ustawy 1 maj 2016 zmieni się sytuacja i taka czynność będzie obwarowana dodatkowymi warunkami (konieczność posiadania wykształcenia/doświadczenia rolniczego) ?
Wg aktualnego projektu ustawy o wstrzymaniu o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw nie przewiduje ograniczeń przy przeniesieniu własności na rzecz osoby bliskiej. Trzeba jednak pamiętać również o możliwości złożenia przez ANR oświadczenia o nabyciu nieruchomości za zapłatą równowartości pieniężnej (wykup). W przypadku darowizny na rzecz dzieci, prawo wykupu nie ma przysługiwać, jeśli w wyniku przeniesienia własności nieruchomości rolnej następuje powiększenie gospodarstwa rodzinnego, jednak do powierzchni nie większej niż 300 ha.
Witam, posiadam na pomorzu 3 ha ziemi, jednak mieszkam w Warszawie i nie jestem rolnikiem. Ziemię uprawia mój znajomy rolnik żeby nie leżała ugorem. Czy w myśl nowej ustawy ta ziemia zostanie ode mnie wykupiona? czy powinienem się martwić tym że nie będę mógł przepisać ziemi na moje dzieci?
Nowa ustawa nie przewiduje „automatycznego” wykupu ziemi, lecz prawo pierwokupu i wykupu w przypadku obrotu nieruchomościami rolnymi. W myśl tego projektu ustawy, przeniesienie nieruchomości na dzieci jest dozwolone (co trzeba odróżnić od prawa pierwokupu/wykupu).
Witam, posiadam działkę rolną o powierzchni 60 ar (klasy gruntu 30 ar łIII, 30 ar rIVb, rV) na której można uzyskać decyzję o warunkach zabudowy (spełnia wszystkie wymogi, ), jest już chętny na zakup tej nieruchomości i jest już podpisana notarialna umowa przedwstępna. Kupujący wystąpił o decyzje o warunki zabudowy. Sprawa jest taka że w umowie przedwstepnej jest zastrzeżone iż kupujący nabędzie działke dopiero po otrzymaniu pozytywnej decyzji o warunkach zabudowy i nie nabedzie wczesniej tej nieruchomosci(nie ma opcji zmiany tego zapisu), a wiadomo juz że nie zdąży uzyskać tej decyzji i nie podpiszemy własciwego aktu przed wejściem w życie nowej ustawy. Co zrobić w takiej sytuacji?
Nowa ustawa nie mają wyłączyć możliwości wydania warunków zabudowy dla gruntów rolnych, ale wprowadzić ograniczenia w obrocie gruntami rolnymi. Problemem może być zatem dopuszczalność przeniesienia własności nieruchomości. Ta kwestia wymaga jednak szczegółowej analizy umowy, która została zawarta.
witam mam do pana pytanie a mianowicie.Moja mama chce darować mi ziemie rolną o około 2h przeliczeniowych będzie to możliwe po 1 maja?
Wg projektu, zasada, że nabywcą nieruchomości rolnej może być tylko rolnik indywidualny nie ma dotyczyć sytuacji, gdy nabywcą jest osoba bliska – np. syn.
Witam,
posiadam 6ha ziemi klasy V, ktora nie jest uprawiana (nie jestem rolnikiem i mieszkam w innej gminie).
Czy ANR bedzie mogla wymusic sprzedaz mojej ziemi sasiadowi-rolnikowi?
Ustawa nie przewiduje takiego rozwiązania, a jedynie daje takiej osobie prawo pierwokupu. Projekt, który najprawdopodobniej wejdzie w życie, nie zawiera już takiego rozwiązania.
Czy po 1 maja bedzie można kupić działkę rolną o powierzchni 29 arów, wydzielona przez gospodarza juz jakiś czas temu, nie będąc rolnikiem, w celu budowy domu?
Nie chce mi się wierzyć, że mogło by być to niemożliwe. Ingerencja w takim stopniu we własność jest niezgodna z Konstytucją. Jak wiemy Państwo konstytuuje się na pewnych zasadach. Konstytucja jest tego gwarantem!
Niestety, trzeba się liczyć z takim ryzykiem. Myślę, że ustawa trafi do TK, więc będzie okazja się przekonać czy jest ona zgodna z Konstytucją.
Ryzyko? Ustawa wejdzie w życie 1 maja. Wiemy to na pewno? Chce kupić 29 arów działki rolnej, nie jestem rolnikiem, czy w świetle nowych przepisów, mogę tego dokonać?
Można to z dużym prawdopodobieństwem zakładać, choć nie ma 100 % pewności. Jeśli potrzebuje Pani analizy konkretnego przypadku, to zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną. Nie wszystkie problemy można rozwiązać w komentarzach na blogu.
To nie jest żadna skomplikowana sprawa. Chciałabym zbudować dom. Szukam działki. Czy mogę brać pod uwagę działki rolne do 30 arow czy po 1 maja nie będzie możliwe by zakupić ziemię rolna nie będąc rolnikiem. Strasznie Pan unika odpowiedzi.
Problem jest złożony, proszę spojrzeć na kilka najnowszych wpisów.
Ustawa nie została dotychczas podpisana przez Prezydenta, więc poruszamy się w sferze przypuszczeń co do tego, jak będzie wyglądał stan prawny od przełomu kwietnia/maja 2016 r.
Co można zakładać?
Można zakładać, że ustawa wejdzie w życie. Obecnie, jest ona na etapie prac w Senacie – może tam jeszcze ulec zmianom.
Witam,
– czy po 1 maja 2016 zakup/sprzedaż działki rolnej poniżej 1 ha będzie również utrudniony dla nie-rolników (wg definicji z ustawy)?
– czy jeśli chcę kupić działkę rolną powyżej 5 ha przed 01 maja 2016, to czy cała procedura zakupu (umowa warunkowa, zapytanie do AGR, umowa końcowa) muszą się zadziać przed 01 maja 2016?
Pozdrawiam
Tak, również działki poniżej 1 ha są objęte ustawą (z uwzględnieniem przepisów przejściowych), regulują one też kwestię wykonywania prawa pierwokupu „na przełomie” kwietnia i maja. Nie jest natomiast jasne jak notariusze będą podchodzić do umów „finalnych”, gdy umowę warunkową zawarto jeszcze w okresie obowiązywania starych przepisów.
Witam,
Czytałam Pańskie wyjaśnienia odnośnie zapisania działek swoim dzieciom, ale nie jest to dla mnie zrozumiałe do końca.
Jestem właścicielką gospodarstwa rolnego ( na którym pracuję) o powierzchni 3 ha. Chcę podzielić je pomiędzy troje moich dzieci w następujący sposób:
35 arów – jedna córka
35 arów – syn
Reszta gospodarstwa wraz z zabudowaniami gospodarczymi i domem 2,3 ha – druga córka.
Zaznaczam, że żadne z dzieci nie posiada swojego gospodarstwa, ani też nieruchomości rolnej.
Czy w świetle ustawy wchodzącej w życie 1 maja 2016 r. będzie to możliwe bez przeszkód?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pani Mario, nie znam sytuacji Pani nieruchomości – nie wiem, czy taki podział nieruchomości jest możliwy. Nowe przepisy pozwalają natomiast na nabycie nieruchomości rolnej przez dzieci.
Witam,
Posiadam 9 ha ziemi rolnej. Planowałem ją podzielić w ten sposób aby wydzielić z niej 3 działki budowlane (łącznie rzecz jasna ich powierzchnia nie przekroczy hektara) i wystąpić o ich warunki zabudowy w celu ich dalszego zbycia. Czy w kontekście wprowadzanej ustawy taki zabieg będzie dalej możliwy po 1 maja? Rozumiem, że sam przebieg postępowania odnośnie decyzji o warunkach zabudowy pozostaje bez zmian.
Wydawanie warunków zabudowy jest bez zmian – problemem może być zbycie.
Witam,
Chciałbym zakupić 1,1ha ziemi rolnej pod działalność gospodarczą. Nie jestem rolnikiem a działka jest w zupełnie innej gminie. Działka prawdopodobnie nie ma PPZ. Czy będę mógł kupić działkę i postawić na niej halę produkcyjną?
Z góry dziękuję za odpowiedz.
Panie Pawle, to wymaga przeanalizowania sytuacji konkretnej nieruchomości – nie da się powiedzieć abstrakcyjnie. Zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną.
Mam pytanie,
Jest działka z MPZP (czesc jest MN – zabudowa jednorodzinna czesc R – rolna). Dojazd do drogi drogą wewnętrzną gdzie ma się współwłasność. Cała działka ma około 2 tys. metrów i jest niezabudowana w ewidencji istnieje jako rolna. Wokoło w pierwszej lini działki same budowlane i sąsiedzi nie są rolnikami. „Po bokach” działki ludzi którzy nie sa rolnikami. Czy sprzedaż takiej działki będzie możliwa po wejściu w życiu ustawy?
To jest jeden z problemów, na który ustawa nie odpowiada. Być może, celowy będzie podział nieruchomości stosownie do jej przeznaczenia w MPZP, ale wymaga to szczegółowej analizy.
czy jeżeli w styczniu zawarłem notarjalną umowę przedwstępna na zakup działki zabudowanej(domem) 5100m z której część to grunty rolne cześć to budowlane i jeżeli umowa przyrzeczona zostanie zawarta po 1 maja 2016r.(czekam na kredyt) to będę ja mógł kupić nie będąc rolnikiem. Zaznaczę, że dziś nastąpił i uprawomocnił się podział dużej działki 3,6 h z której wyodrębniona została działka5100 m którą właśnie mam kupić. Pozwolenie na zamieszkanie zostało wydane w grudniu 2014 r
Panie Hubercie, to zbyt szczegółowe kwestie, żeby móc je rozstrzygnąć w komentarzu – zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną.
Witam.
Jestem w posiadaniu około 5 ha ziemi rolnej przylegającej do drogi wojewódzkiej w centrum wsi na pomorzu. Czy ewentualny podział na mniejsze działki rolne ok. 3000 m (geodeta stwierdził że zdąży jeszcze w kwietniu) , pozwoli mi sprzedać te działki po 1 Maja 2016 innym osobom niż rolnikom. Na tym terenie niema PZP.
Panie Adamie, to wymaga szczegółowej analizy. Zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną. Nie da się tego ocenić w komentarzu na blogu.
Dzien dobry.
Kilka miesiecy temu kupilem dzialke 3100m2. Grunty orne klasy RIVB i RV.
Dotychczasowe warunki uzyskania WZ sa spelnione.
Jeszcze nie zdazylem wystapic o warunki zabudowy. Chce budowac dom dla siebie, nie chce sprzedawac, dzielic itp.
Czy nowa ustawa utrudni mi uzyskanie WZ?
Nie, ten projekt nie zmienia zasad wydawania warunków zabudowy czy realizacji inwestycji.
Witam.
Wczoraj został uchwalony projekt ustawy. A więc czy dobrze rozumiem to, że jeśli rodzice mają 4,3 ha pola i chcą to podzielić na 3 dzieci w drodze darowizny, to po 1 maja będzie to dalej możliwe jak do tej pory, bez żadnych komplikacji i wymagań(wiek, czas meldunku w gminie,wykształcenie ect). ?
Nowe przepisy dotyczą obrotu, a nie podziału. Nie wiem czy podział jest możliwy – nie znam sytuacji Pani nieruchomości, natomiast możliwe będzie dokonanie darowizny na rzecz dzieci.
Witam. Czy to prawda, że po wejściu w życie nowych przepisów z dniem 1 maja 2016 roku nie będzie można dzielić gospodarstw rolnych, tzn. rozpisywać pomiędzy np. troje dzieci, a jedynie na jedno z nich?
Nie ma takiego ogólnego zakazu, ale trzeba ocenić to indywidualnie w Pani sytuacji.
Dziękuję Panu bardzo 🙂
witam dzisiaj sejm przegłosował ustawa o obrocie ziemią , proszę mi powiedzieć czy będzie możliwe po 1 maja przepisanie ziemi dzieciom?
Wg aktualnej wersji projektu, nabywcą nieruchomości rolnej będzie mogła być osoba bliska, więc tak.
Witam, mam działkę rolną 0,4h w mieście, sąsiednia działka jest zabudowana, niedaleko domy, osiedla. Nie ma miejscowego planu, ale jestem w trakcie uzyskania WZ, które dostanę po 1 maja. Czy po 1 maja będę mógł bez problemu sprzedać tą działkę? Jeśli nie, to czy uzyskanie WZ przed 1 maja mi w czymś pomoże?
Projekt dotyczy również nieruchomości w miastach, natomiast przewidziano przepis przejściowy dla nieruchomości objętych ostatecznymi decyzjami o warunkach zabudowy.
Czy ma znaczenie czas, kiedy dostanę WZ? czy przed czy po 1 maja?
Ma to znaczenie: Art. 11. Przepisów ustawy zmienianej w art. 7, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, nie stosuje się do: (…) 2) nieruchomości rolnych, które w dniu wejścia w życie ustawy, w ostatecznych decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przeznaczone są na cele inne niż rolne.
Witam,
proszę o podanie źródła powyższego tekstu prawnego nigdzie nie mogę go znaleźć., jak rozumiem w odniesieniu do nieruchomości stanowiących samodzielne działki z dostępem do drogi, wszelkich mediów i wydanymi warunkami zabudowy ostatecznymi zmienione zapisy ustawy nie stosuje się?
Tekst ustawy uchwalonej 31 marca jest dostępny pod tym adresem: http://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/293_u.htm
Przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, w brzmieniu nadanym nową ustawą, nie stosuje się do nieruchomości rolnych, które w dniu wejścia w życie ustawy, w ostatecznych decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przeznaczone są na cele inne niż rolne.
Witam
Co oznacza sformuowanie „przejściowy”.
Pozdrawiam
Tj. regulujący stany faktyczne powiązane z momentem, gdy jeszcze obowiązywały „stare” przepisy.
Witam..!
Prosze mi odpowiedziec,czy jesli posiadamy domek z dwoma ogrodkami,ktorych obszar wynosi 1000 metrow kwadratowych i chcemy sprzedac,badz wydzierzawic jedynie pewna czesc ziemii,czy istnieje mozliwosc przeprowadzenia takowej transakcji..?
Z gory dziekuje za odpowiedz 😉
Pani Moniko, to zbyt ogólne pytanie – czy to jest nieruchomość rolna…?
Gospodarcza,choc slyszalam,ze teraz kazda ziemia wlasnosciowa podlega pod rolna. Czy wprowadzono mnie w blad..?
Nie ma takiej zasady. Musiałbym wiedzieć co do za nieruchomość (np. jak opisaną ją w ewidencji gruntów, czy jest plan miejscowy), bez tego nie potrafię odpowiedzieć.
Piszę po raz drugi gdyż mój wcześniejszy post został usunięty,nie wiem dlaczego. czy ktoś w końcu rozwieje wątpliwości ?
czy po 1 maja będzie możliwy podział gospodarstwa rolnego 4,3 ha na 3 dzieci , w drodze darowizny.
i czy będzie trzeba od tego zapłacic podatek czy podlega to pod art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. ??
czy jeśli dom na działce taty był budowany za jego zgodą, ale na mnie zostało wydane pozwolenie budowy to kto jest włascicielem domu? ja czy tata bedąc jednocześnie włąscicielem działki?
Pani Joanno, nie usunąłem Pani posta, ale proszę dać mi czas na jego zaakceptowanie. Odpowiedź znajdzie tam, gdzie zadała Pani pytanie po raz pierwszy.
Witam,
Czy po 1 maja 2016 mój wujek będzie mógł mi przekazać w formie darowizny gospodarstwo rolne o powierzchni 5ha? Jestem jego siostrzeńcem i nie mam wykształcenia rolniczego?
Nabycie nieruchomości rolnej przez osobę bliską ma być dozwolone.
Czy na pewno jako osoba bliska kwalifikuje się wujek?
Co w przypadku odwrotnym – siostrzeniec posiada prawdo do nieruchomosci, a przepisanie ma byc na wujka?
Przez nieruchomosc mam na mysli dzialke rolna.
Dzien dobry,
Czy po 1 maja 2016 brat bedzie mogl podzielic gospodarstwo rolne (2 hektary) na pol i przekazac siostrze jedna polowe (1 hektar) w formie darowizny?
Czy siostra musi ta ziemie uprawiac (obecnie przebywam za granica)? Czy bede mogla ja wydzierzawic bratu az do mojego powrotu?
Z gory dziekuje
Kasia
Pani Kasiu, to zbyt szczegółowe kwestie, żeby odpowiedzieć w komentarzu. Proszę skontaktować się bezpośrednio ze mną.
Witam. Mam pytanie. Moja mana posiada gospodarstwo rolne na terenie którego znajduje się dom i zabudowania gospodarskie. Chcę przepisać całość na mnie. Ja nie posiadam wykształcenia rolniczego. Czy w takiej sytuacji ANR może wykazać chęć pierwokupu gospodarstwa w raz z dom pozostawiając mnie i mamę bez dachu nad głową ?
Jeśli jest to transakcja między osobami bliskimi, to ANR nie przysługuje pierwokup.
czy jeśli działke rolną kupi moja szwagierka, bedzie ona mogła przekazać w darowiznie te ziemie nam?
Szwagierka nie jest osobą bliską w rozumieniu ustawy w nowym brzmieniu. Przez osoby bliskie rozumie się zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione. Nie jest ona uprzywilejowana w żaden sposób.
Jak Pan interpretuje przepis art. 2 ust. 1 pkt 4 uchwalonej przez Sejm ustawy? Jakiego przypadku dotyczy to wyłączenie?
Jeśli chodzi o wyłączenie dotyczące nieruchomości rolnych o powierzchni do 2 ha, to przepis wydaje się jasny – takie nieruchomości będą mogły być zbywane z Zasobu Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa.
Witam!
Moi rodzice chca podzielic dzialke rolna i przepisac ja na 4 swoich dzieci(zadne z nas nie jest zwiazane z rolnictwem). Czy ja bedac za granica i mieszkajac w USA moge otrzymac taka darowizne. Rodzice boja sie, ze po 1 maja bedzie to niemozliwe.
Dziekuje,
zycze milego dnia.
Nabycie nieruchomości przez osobę bliską (np. w drodze darowizny) ma być dopuszczalne.
Witam,
Czy po 1 Maja będę mógl zakupić działkę, która częsciowo jest rolna a częsciowo budowlana?
zdr.
Pisałem już o tym w komentarzach, ustawa tego nie rozstrzyga. Być może, potrzebny będzie podział nieruchomości.
witam,
mam pytanie formalne co do daty wejscia Ustawy o obrodzie gruntami rolnymi w życie.
czy w tym przypadku zastosowanie bedzie miała zasada „lex retro non agit”??? czyli, jezeli rozpoczelam przed 1maja procedure kupna działki siedliskowej/rolnej <1ha od osoby prywatnej (mam podpisana umowe przedwstepna – ale nie notarialnie, wplacona 5% zaliczki i złożone dokumenty w banku w oczekiwanie na przyznanie kredytu) to czy jezeli decyzja banku przeciagnie sie po 1 maja (wiadomo jak banki dzialaja i ile dokumentów trzeba donosic ;)), to dokonczenie tranzakcji bedzie na starych zasadach, i ustawa nie przyblokuje kupna??
dobrze rozumuje??
bede bardzo wdzizeczna za odpowiedz
pozdrawiam
Moim zdaniem, umowa przedwstępna nie chroni przed zastosowaniem nowych przepisów.
Witam.
Mam pytanie. Jeśli do końca kwietnia kupię działkę rolną z możliwością zabudowy (WZ są w trakcie załatwiania i powinny być wydane do końca kwietnia) to czy po 1 maja będę mógł się na niej pobudować? Czy te przepisy mają coś wspólnego z odralnianiem działki pod budowę domu?
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam.
Ta ustawa nie zmienia zasad wydawania warunków zabudowy czy udzielania pozwoleń na budowę, jak również wyłączania gruntu z produkcji rolnej.
Czy ustawa będzie miała wpływ na sprawy spadkowe osób, które nie posiadają kwalifikacji rolniczych a pracowali ok 50 lat na danym gospodarstwie. Bardzo bym prosił o duży zakres materiałów w kwestii spadkowych i darowizn z nimi związanych w oparciu o zmiany, które mają wejść w życie z dniem 1 maja 2016 roku.
Dziękuję i proszę o informację przez email.
Napisałem do Pana email.
Witam! Posiadam z mężem gospodarstwo rolne ok. 15 ha, jesteśmy zainteresowani kupnem innego gospodarstwa ale w innym województwie, czy po 1 maja 2016 mogę mieć z tym problem, nasz doradca z banku zasugierował nam że możemy kupić ziemię tylko w gminie której mieszkamy.
W obecnym brzmieniu, ustawa nie ogranicza możliwości nabycia nieruchomości rolnych tylko w „swojej” gminie.
Pytanie. Jeśli moja ciocia chce na mnie przepisać 1h ziemi nieużytku, bez zabudowań. Powinnna to zrobić zanim wejdzie ta ustawa?, ja osobiście nie jestem rolnikiem.
Proszę spojrzeć na wpis z 5 kwietnia 2016 r. – tam ta kwestia jest omówiona.
Chce kupic dzialke rolna 3 0000 m2.
Dzialka ma WZ pod bududowe domu/domow.
Po 1 maja chce podzielic dzialke na i ponownie wystapic oWZ w celu sprzedazy.
Czy bedzie mozliwa sprzeadz? czy bede musial przeksztalcic dzialke w budowlana by dokonac sprzedazy na wolnym rynku?
Czy bedzie jakis problem z przeksztalceniem?
Może być to problem z uwagi na utratę WZ na skutek podziału – nie jest bowiem jasne jak będą traktowane WZ sprzed wejścia w życie nowej ustawy, jeśli dokonano podziału nieruchomości, w kontekście art. 11 pkt 2 nowej ustawy.
Witam,
Czy po tych zmianach będzie możliwość przekazania ziemi rolnej na rzecz dzieci, które nie mieszkają na wsi, nie mają wykształcenia rolniczego, ale będą chcieli dalej prowadzić gospodarstwo tzn. dzierżawienie ziemi przez innych rolników.
Kwesta ta jest omówiona we wpisie z 5 kwietnia 2016 r.
Rodzice przepisali na mnie gospodarstwo. Chcę je powiększyć i odkupić ziemię od wujka, która znajduję się w innej wiosce, ale w tej samej gminie. Czy po wejściu nowych przepisów mogę mieć problem z zakupem?
Nabycie nieruchomości przez osoby bliskie ma być dopuszczalne – proszę spojrzeć do wpisu z 5 kwietnia 2016 r.
Dzień dobry,
czy do 30 kwietnia ANR ma prawo pierwokupu przy sprzedaży działki 12 000 m2.
I drugie pytanie: czy obowiązywałyby jeszcze stare przepisy, gdybym chciała zawrzeć umowę sprzedaży do 30.04.2016 z przeniesieniem własności na nabywcę (ale bez wcześniej zawartej umowy przedwstępnej)?
Pozdrawiam
Janina Rocka
Dzień dobry, mam ważne pytanie : Jestem rolnikiem, posiadam gospodarstwo rolne ponad 5ha, gospodarstwo rolne przekazali mi rodzice ponad 10 lat temu, chciałbym sprzedać działkę rolno-budowlaną o powierzchni 1ha osobie, która nie jest rolnikiem. Czy będzie to możliwe po 1 maja 2016r?
Słyszałem, że w świetle nowej ustawy sprzedaż działki o powierzchni do 2ha będzie możliwy i nie następują tu żadne nowe zmiany?
Proszę o odpowiedź,
Pozdrawiam Kamil
Kryterium 2 ha dotyczy sprzedaży gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, a nie obrotu gruntami prywatnymi. Nie bardzo rozumiem co ma Pan na myśli pisząc o działce „rolno-budowlanej”, ale potencjalnie mogą być trudności.
Witam. Moja sytuacja jest następująca. Wraz z Mężem otrzymaliśmy w darowiznę działkę o pow. 3 000 m2. Obok Działkę otrzymała kuzynka męża. Chcielibyśmy aby odpisała nam kawałek tej działki. Czy po 1 maja Będzie możliwość wydzielenia z jej działki kawałka który powiększyła nasza?
Witam. Ustawa o gospodarce nieruchomościami pozwala mi na wydzielenie działki rolnej w miejscowym planie, o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha na powiększenie nieruchomości sąsiedniej (nawet przeznaczonej w planie miejscowym pod zabudowę mieszkaniową). Czy nowa ustawa rolna ograniczająca sprzedaż dotyczy takich małych działek wydzielanych na powiększenie nieruchomości sąsiednich ? Podział sporo kosztuje a zainteresowany zakupem sąsiad nie jest rolnikiem.
Ustawa obejmuje również niewielkie działki rolne. Wyjątek dotyczy niektórych działek o 0,5 ha – pisałem o tym we wpisie z 4 kwietnia 2016 r.
Witam
Posiadam ziemie orną o powierzchni 1,4 ha.Czy po 1 maja 2016r.możliwe będzie dokonanie darowizny na rzecz siostrzenicy?Mam też drugie pytanie ;Po jakim czasie ona będzie mogła tą ziemie zbyć?
Jeżeli to możliwe ,proszę też o odpowiedz na e-mail
Z góry dziękuje za odpowiedz
Odpowiedź znajdzie Pani we wpisie z dnia 5 kwietnia 2016 r.
Co do drugiego pytania – W obecnym brzmieniu ustawy, ograniczeń co do możliwości zbycia nabytego gruntu nie stosuje się osób bliskich zbywcy.
Dzień dobry,
Mieszkam w mieście, rodzice przepisali mi notarialnie 1,50 ha ziemi od której płace podatek.
Czy po 1 maju będę mogła odpisać ziemię na syna , który mieszka na wsi ale nie ma wykształcenia rolniczego i nie prowadzi gospodarstwa rolnego.
Bardzo proszę o odpowiedź
Serdecznie pozdrawiam
Anna
Proszę spojrzeć na wpis z 5 kwietnia 2016 r. – tam jest to omówione.
Dzień dobry, posiadam ziemię rolną o pow.1800m kwadr., wydane są warunki zabudowy.Czy ziemię taką będzie mógł dziedziczyć syn jeśli się nie wybuduję w ogóle?Ewentualnie czy budując tam dom, nie przekształcić całej ziemi w klasę B, a nie tylko pod budowę domu?
Dziękuję za odpowiedź
Nowa ustawa nie w obecnym brzmieniu nie zmienia zasad dziedziczenia. Jeśli chodzi o przeniesienie nieruchomości na rzecz dziecka – proszę spojrzeć do wpisu z 5 kwietnia 2016 r.
witam. posiadam dzialke o pow 1,76ha dzialka jest w większej części pod zabudowę ale należy do niej tez czesc ziemi rolnej w obecnej chwili należy do mojej mamy czy po wejściu nowej ustawy będziemy miały problem na przekazanie mi tej działki?
Proszę spojrzeć na wpis z 5 kwietnia 2016 r. – tam jest to omówione.
Witam.Posiadam ziemię rolną o pow.1,2ha czy muszę ją podzielić na mniejsze działki aby móc po 1 Maja swobodnie sprzedawać działki?
Witam.Mam działkę rolną o powierzchni 1.20 ha,z tego 0,70 ha stanowi las a 50 ar to pastwisko , które graniczy z zabudowaniami sąsiadów .Urząd Gminy w 2015 r uchwałą przyjął sporządzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i ujął 35 ar mojego pastwiska na cele budowlane.Wyłoniono już firmę która je sporządzi prawdopodobnie do końca 2016 roku .Czy po zmianach od 01.05.2016 będę mógł działkę podzielić wydzielając te 35 ar i sprzedać osobie która nie jest rolnikiem czy trzeba będzie czekać aż będą MPZP?
Panie Januszu – nie jestem w stanie pomóc w tak szczegółowej kwestii w komentarzu. To potrzebna jest analiza dokumentów.
Witam .
Jeżeli decyzję o warunkach zabudowy na działkę 0.3H otrzymam 30 kwietnia to czy będę mogła sprzedac działkę na starych zasadach czy dodac trzeba jeszcze 14 dni ?
Proszę spojrzeć na dzisiejsze wpisy i na poprawki wprowadzone przez Senat.
Art. 11 pkt 2 ustawy dotyczy decyzji ostatecznych – nie wystarczy jej wydanie, ale musi ona być ostateczna.
Witam mam wazne pytanie mianowicie :
Podpisałem umowę przedwstępną sprzedaży działki rolnej 0,3 Ha, jestem w trakcie oczekiwania na warunki zabudowy, kupujący chce wziąć kredyt , czy jeśli przed 1 maja otrzymam w.z będę mógł sprzedac działkę osobie kupującej jesli okres oczekiwania na kredyt się przedłuży po 1 maja ?
Panie Kamilu, potrzebuje Pan indywidualnej porady, nie wszystko da się załatwić w komentarzach.
Dzień-dobry
Czy dokonując darowizny na rzecz mojej siostrzenicy ona będzie zobowiązana do prowadzenia gospodarstwa przez okres 10 lat? Chodzi mi o zapis ustawy;art.2a ust.3 pkt.1 lit.a.
Dziękuje za odpowiedz
mam do sprzedania działkę z zabudowaniami 0 pow. 1000 m 2 oraz w kategorii rolnej 900 m 2 co stanowi łącznie 1.900 m 2 czy w dalszym ciągu będę miał trudności w zbyciu belgowi?
Witam,
Chciałabym się zapytać czy w przypadku gdy moi rodzice będą chcieli przejść na emeryturę i w związku z czym muszą zaprzestać prowadzenia gospodarstwa rolnego więc będą musieli/chcieli przekazać ziemię mnie i siostrze w darowiźnie. Czy będą mieli do tego prawo? Dodam, że nie jesteśmy zameldowani w gminie, na której jest ziemia rolna i opłacamy ZUS – KRUS był opłacany zanim zaczęłyśmy pracować.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Odpowiedź jest we wpisie z dnia 5 kwietnia 2016 r.
Witam! Proszę o pomoc! Chcę sprzedać zabudowaną nieruchomość na wsi o powierzchni 96 arów , pobudowałam na tej działce dom w którym mieszkam od kilku lat , ale sytuacja życiowa zmusiła mnie do sprzedaży! Mam kupców ale nie zdążę sprzedać do konca kwietnia. Czy nowa ustawa zabrania sprzedaży nieruchomości rolnej która nie podlega planom zagospodarowania przestrzennego czy moja nieruchomość też jest objęta tym zakazem chociaż jest zabudowana ale większa niż 0,3 ha ?
Jeśli jest to nieruchomość rolna, to zbycie tej nieruchomości może być ograniczone. Stanowcza odpowiedź wymaga jednak szczegółowej analizy sytuacji Pani nieruchomości.
Witam ponownie! Jest to nieruchomość rolna, stoi tylko dom a reszta to przewaga łąk od 4 do 6 klasy! Z tego co sama wyczytałam z ustawy z dnia 31 marca 2016 wynika że można sprzedać nieruchomośc rolną do 2 ha! Czy taki zapis ma szansę zostać? Wcześniej miało być podobno do 1 ha to moja nieruchomość by się zaliczyła do pozwolenia sprzedaży gdyż ma 0,96 ha….
Witam.
Za bardzo nie rozumiem tych nowych przepisow i nie moge uzyskac odpowiedzi.
Moi rodzice,nie rolnicy kupili kilka lat temu dwie dzialki rolne i na obie uzyskali warunki zabudowy,obie dzialki maja powyzej 30 arow,jedna 30 pare druga chyba 54 ary/czy moga oni sprzedac te dzialki komukolwiek kto nie jest rolnikiem ?pozdrawiam i prosze o pomoc
Proszę rozważyć, czy mogą oni skorzystać z art. 11 pkt 2 ustawy – to może być „lekarstwo” na nowe ograniczenia w obrocie.
bardzo dziekuje za odpowiedz,poczytalam troszke o tej decyzji ostatecznej i wydaje mi ze ze taka mamy,jak kilka lat temu rodzice kupili od rolnikow dwoch roznych 2 dzialki chyba 4o arow i 54 ary.trwal proces nadania warunkow zabudowy i takie na obie dzialki otrzymali.nie bylo zadnych odwolan ani problemow i od tamtego momentu uplynelo kilka lat.
jedna z dzialek wystawiona jest w biurze nieruchomosci na sprzedaz juz ze dwa lata.
jezeli dobrze rozumuje to rodzice chyba bez problemu moga sprzedac te dzialki?
Dzień dobry.
Czy po 1maja będzie można wystąpić o WZ i odrolnić grunt kl.4b i 5 (ok.6ha) wyznaczyć działki budowlane na sprzedaż? Teren wiejski bez planu przestrzennego zagospodarowania.
Nowe przepisy nie zmieniają zasad wydawania decyzji o warunkach zabudowy – decyzje powinny być wydawane jak dotychczas.
witam serdecznie. Mam podpisana umową przedwstępną, zakupu działki wraz z zadatkiem 10 % nieruchomości. Wniosek o kredyt zostanie rozpatrzony po 1 maja 2016 roku czy jest możliwość że nie będę mogła kupić tej działki?
Jest takie ryzyko, choć stanowcza odpowiedź wymagałaby przeanalizowania dokumentów w tej sprawie.
Dzień dobry! Posiadam gospodarstwo rolne o powierzchni 2,06 ha wraz z zabudowaniami. W przyszłości chciałabym je przekazać aktem darowizny mojemu synowi /syn nie ma gospodarstwa , nie ma też wykształcenia rolniczego/. Czy będę to mogła zrobić po 1 maja 2016 r. Nadmieniam, że syn nosi się z zakupem mieszkania w mieście. Proszę o wyjaśnienie. Dziękuję!
Odpowiedź znajdzie Pani we wpisie z 5 kwietnia 2016 r.
Witam.
Mama chce darować mi działkę budowlaną 29 arów na wsi. Notariusz umówiony ,papiery przygotowane niestety mama trafiła do szpitala i termin u notariusza trzeba przełożyć . Może zdarzyć się tak że nie zdążymy przed 1 maja 2016 . Czy coś sie zmieni w tej sprawie darowizny po 30 kwietnia? Prosze o odpowiedź gdyż notariusza mam umówionego na 19 kwietnia i nie ma terminów do końca tego miesiąca.
Odpowiedź znajdzie Pani we wpisie z 5 kwietnia 2016 r.
Witam mam pytanie czy po 1 maja bede mogla kupic dzialke rolno budowlana na wsi. Nie jestem rolnikiem
Nie wiem – nie podała Pani żadnych danych nieruchomości czy stron transakcji. W komentarzu nie da się rozwiązać wszelkich problemów związanych z planowaną transakcją – jeśli potrzebuje Pani pomocy w danej sprawie, to może Pani zasięgnąć porady w konkretnej sprawie.
Witam. Chce sprzedac dom z dzialka, ktora zostala niedawno wydzielona z 1ha dzialki rolnej, ma powierzchnie 20ar, dom zostaw zbudowany 10 lat temu. Czy po 1 maja bede miala problemy aby go sprzedac? Dzialka z domem i reszta dzialki rolnej nalezy do mnie.
Czy to w ogóle jest nieruchomość rolna? Pani Sylwio, to zbyt mało informacji, aby pomóc.
Witam. Czy po 1 maja można będzie wydzierżawić synowi gospodarstwo rolne, co jest warunkiem przejścia na wcześniejszą emeryturę z KRUS. Czy w tej kwestii będą wprowadzone zmiany. Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję
Co do zasady będzie to możliwe. Nie chciałbym natomiast pomagać w zakresie KRUS – nie jestem specjalistą w tym temacie.
Dziękuję serdecznie i pozdrawiam
nie jest to możliwe, pozdrawiam
Witam
Mój tata podzielił siedlisko o pow 4100m2 z zabudowaniami dom, stodoła na dwie równe działki po 2050m2 jedna z domem, druga z budynkiem gospodarczym chce je przepisać darowizną jedną na mnie drugą na mojego brata czy będą z tym jakieś kłopoty po 1 maja
Proszę zajrzeć do wpisów z 5 i 14 kwietnia 2016 r., tam jest to omówione.
Witam, mam okazje kupić działkę rolna o powierzchni 32 arow jeszcze przed 1 maja. Mam pytanie czy po wejściu w życie ustawy będę mógł w przyszłości wystąpić o warunki zabudowy oraz podział na 3 działki budowlane jeżeli działka ma bezpośredni wjazd z drogi gminnej asfaltowej oraz graniczy północna strona z działką na której właśnie buduje się dom jednorodzinny. Z góry dziękuję za odpowiedz.
Nowe przepisy nie zmieniają zasad wydawania warunków zabudowy i podziału nieruchomości. Nie wiem, czy Pana zamierzenia będą możliwe – nie znam sytuacji tej nieruchomości.
Mam zamiar kupić 32 ary laki 0 wymiarach ok 32x100m. Ogólnie ma być to działka dla moich dzieci i dlatego chciałby ja podzielić na 3 równe kawałki. Chodzi mi tylko czy nie będę miał przez ta ustawę problemów w przyszłości z przekształceniem tej działki na budowlane. Dodam ze media są usytułowane w granicy działki.
To zbyt mało informacji, aby móc odpowiedzieć – nie znam szczegółów dotyczących tej nieruchomości. Myślę, że potrzebuje Pan indywidualnej porady – trzeba przeanalizować dokumenty dotyczące tej nieruchomości.
Witam. Planujemy z partnerem zakupić działkę o powierzchni 0,5 h, która jest położona na wsi. Na działce znajduje się dom jednorodzinny o powierzchni 89 m2 i dwa budynki murowane (które kiedyś służyły jako obora i stodoła). Ta działka wygląda jakby była wielkim podwórkiem z rozmieszczonymi trzema budynkami. Ani ja ani mój partner nie posiadamy pola ani nie zajmujemy się rolnictwem. Czy w takim wypadku mamy możliwość zakupienia takiej działki po 1 maja 2016,
To zbyt ogólne pytanie, niestety nie umiem odpowiedzieć nie znając uwarunkowań danej nieruchomości.
Witam, ojciec posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 6 ha, czy po wejściu zmian 30 kwietnia będzie mógł wydzielić dwie działki o powierzchni 30a, przekształcić je na budowlane a następnie sprzedać obcej osobie? (działki leża w pasie zabudowy)
To bardzo szczegółowe kwestie, które zależą od wielu czynników – nie potrafię odpowiedzieć bez znajomości sytuacji konkretnej nieruchomości.
Dzien Dobry
Mój teściu jest włascicielem 56ha chce je przepisac na siostrzenca ktory nie jest rolnikiem czy po 1 maja bedzie to mozliwe?
Witam. Posiadam ziemię klasy 3b w granicach miasta 1,5 ha, w dniu 12 .04 . 2016 złożyłem wniosek o wydanie warunków zabudowy ( hala magazynowa 2000 m plus parking na 20 samochodów. Rurociąg wodny przy działce ( otrzymałem warunki przyłącza ) ,otrzymałem warunki przyłącza energetycznego. Studzienkę z licznikiem wody już mam na działce gotową , za przyłącze elektryczne wpłaciłem zaliczkowo 2280 zł. Obawiam się ,że przedwcześnie zainwestowałem i nie mam pewności, czy dostane warunki zabudowy , czy nowe przepisy obowiązujące po 30 kwietnia nie wpłyną na decyzje o wydaniu warunków. Proszę o wyjaśnienie sprawy.
Nie, nowe przypisy nie zmieniają zasad wydawania warunków zabudowy.
Witam.Jestem właścicielem dwóch działek sąsiadujących ze sobą .jedna jest budowlana25ar druga rolna23ar.nie jestem rolnikiem.chce sprzedac część budowlanej i część rolnej jednej osobie też nie rolnikowi.czy będzie to możliwe po 1.05 2016
Pani Anno, to zbyt ogólne pytanie – nie jestem w stanie przedstawić wszystkiego w komentarzu na blogu. Proszę śledzić najnowsze wpisy.
Dzień dobry,
moje pytanie jest odmienne od pytań tu zadanych, chodzi o definicję rolnika indywidualnego.
Wg nowej ustawy „Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo”.
Czy jeżeli spełniam te kryteria, ale moje gospodarstwo jest bardzo małe (1 ar), to będę w świetle nowej ustawy potraktowany jako rolnik indywidualny i będę mógł nabyć ziemię rolną w innych gminach?
Pozdrawiam
Ustawa nie zabrania nabycia nieruchomości w innej gminie. Proszę jednak zauważyć, że w definicji gospodarstwa rolnego jest kryterium powierzchni – 1 ha.
Dziękuję!
art. 11 pkt 2 :”nieruchomości rolnych, które w dniu wejścia w życie ustawy, w ostatecznych
decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przeznaczone są na
cele inne niż rolne.”
Proszę powiedzieć, czy uznanie w planie zagospodarowania terenu przeznaczenia gruntów na cele mieszkaniowe można traktować jako ostateczną decyzją o warunkach zabudowy i czy można stosować w tym momencie art 11 pkt. 2 ustawy.
Nie, plan miejscowy i decyzja o warunkach zabudowy to zupełnie różne rzeczy!
Niedawno dostałam w spadku 1,3 ha pola i czy po 1 maja będę mogła sprzedać, dla osoby która jest rolnikiem?
Jeśli jest to rolnik indywidualny, to tak.
Czy po 1 maja będe mogł nabyć działe o powierzchni 0.5 ha wraz z zabudowaniami. Nie jestem rolnikiem
To zbyt ogólne pytanie, nie potrafię pomóc nie znając sytuacji danej nieruchomości.
Witam, jestem właścicielką gruntów rolnych o powierzchni 0,7 ha, otrzymanych w drodze darowizny, nie jestem rolnikiem. Grunty nie są objęte planem zagospodarowania przestrzennego. Złożyłam wniosek o wydanie warunków zabudowy, niestety nie mam jeszcze decyzji. Czy jeśli otrzymam pozytywną decyzję po 1 maja, to będę mogła zbyć działkę osobie nie będącej rolnikiem indywidualnym? Jeśli nie, to czy są jakieś możliwości jej zbycie takiej osobie, gdyż mam konkretnego klienta, który nie jest rolnikiem indywidualnym.
z góry dziękuję za odpowiedź
Anna
Proszę spojrzeć do wpisu z 4 kwietnia 2016 r., tam ta kwestia jest omówiona.
witam czy ta ustawa wejdzie napewno ?
Tak, nowa ustawa weszła w życie 30 kwietnia (proszę spojrzeć do najnowszych wpisów).
witam mam pytanie czy bede mógł to kupić oPisze co to jest :TERENY MIESZKALNE B 0,0652/ +GRUNTY ORNE R IV A 0,1785 +GRUNTY ORNE RV 0,2723 +NIEUŻYTKI 0,23 NIE MIESZKAM W TEJ GMINIE NIE JESTEM ROLNIKIEM I NIE MAM WYKSZTAŁCENIA ROLNICZEGO A MAM OKAZJE TO KUPIĆ TYLKO PO 1 MAJU 2016 ROKU I NIE WIEM CZY WOGÓLE STAWAĆ SIE O KREDYT POMOCY BARDZO DZIEKUJE ZA ODPOWIEDZ
Trzeba byłoby przeanalizować sytuację konkretnej nieruchomości pod kątem decyzji o warunkach zabudowy i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W komentarzu nie mogę tego zrobić.
a jak to możemy zrobic ?
Witam jestem posiadaczem działki 1h40a i wystąpiłem o warunki zabudowy czy ta ustawa mnie obejmie ? . O zabudowę zgłosiłem 2 miesiące temu i czy dostanę zgodzę ?
Ustawa nie zmienia zasad wydawania warunków zabudowy.
Nie wiem czy decyzja będzie pozytywna – nie znam sprawy.
Czy bede mogl kupic dom wraz z nieuzywana obora budynki znajduja sie na dzialce o powierzchni 31 arow? Nie jestem rolnikiem.
Panie Tomaszu, to zbyt ogólne pytanie – nie znam tej nieruchomości. Trzeba sprawdzić czy to jest nieruchomość rolna, czy jest objęta planem miejscowym, czy wydano dla niej warunki zabudowy. Potrzebuje Pan indywidualnej porady – komentarz nie wystarczy, aby rozwiązać Pana problem.
moja mama ma gospodarstwo o pow. 7 ha czy może przepisać obecnie gospodarstwo na mnie ,zaznaczam że nie jestem rolnikiem
Proszę spojrzeć do wpisu „Grunty rolne – darowizna na rzecz dzieci” z 5 kwietnia – tam jest omówiona ta kwestia.
Witam,
Chciałbym spytać czy będę mógł otrzymać od moich rodziców jedna działkę ( pole) z ich ponad 2 hektarowego gospodarstwa, jeśli od sierpnia mieszkam w innej gminie i już nie jestem zameldowany w domu rodzinnym. Dodam, że przez ponad 20 lat pracowałem w gospodarstwie i mam obiecaną jedną działkę. Zastanawiam się czy nowa ustawa mi tego nie zabroni. Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję .
Darowizna na rzecz dzieci jest możliwa – proszę zajrzeć do wpisu z 5 kwietnia 2016 r.
czy według nowych przepisów mogę kupić ziemię o powierzchni 3000 m siedliskową od rolnika ,
Może być to problemem – nie podlegają ustawie w nowym brzmieniu nieruchomości o powierzchni poniżej 0,3 ha.
Dzień dobry,
Jak ostatecznie jest w tej ustawie? Czy to jest 0,5 hektara czy 0,3 ? Może ja mylę pojęcia
0,3 ha.
Witam
Czy myśl obowiązującej ustawy: „Ustawa z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw” ziemię rolną może nabyć osoba, która ukończyła studia na Uniwersytecie Rolniczym na kierunku Geodezja i Kartografia, ale uczestniczyła w przedmiotach o tematyce rolnej? Kto ustala, czy liczba godzin przedmiotów rolnych jest wystarczająca, a przedmioty mogą zostać zaliczone jako przedmioty o tematyce rolnej? Czy możliwy jest zakup ok 2h ziemi rolnej w innej gminie?
Dziękuje za pomoc
Pozdrawiam
Proszę spojrzeć do art. 6 ustawy w nowym brzmieniu – tam znajduje się odpowiedź.
Art. 6 Ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r. dotyczy nieruchomości rolnych Skarbu Państwa oraz Agencji, a nieruchomość, której dotyczyło moje pytanie to nieruchomość prywatna. Czy chodziło o Ustawę: „Ustawa z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw”?
Pan Iwo Fisz widać,że jest skąpy w udzielaniu odpowiedzi , nawet na proste pytania , za darmo.
Żeby odpowiadać na pytania, trzeba coś wiedzieć. Zamiast wypisywać setki odpowiedzi, i kasować niektóre zapytania, wystarczy w punktach zamieścić główne punkty ustawy z komentarzami.
Ale, żeby to napisać trzeba znać nie tylko prawo ale mieć rozeznanie w planach zagospodarowania przestrzennego.
Dlatego, wielu z Państwa nie uzyska tutaj odpowiedzi na proste pytania, ponieważ wymagaja one rowniez znajomosci interpretacji planów zagospodarowania.
Nie mam wpływu na zadawane przez czytelników pytania – większość z nich dotyczy kwestii, które już omawiałem w swoich wpisach.
Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytania, które wymagają analizy sytuacji prawnej nieruchomości. Nie mogę jej zbadać bez analizy dokumentów. Dlatego czasem na proste pytania nie mogę udzielić odpowiedzi.
Udzieliłem setek odpowiedzi za darmo, więc proszę mi nie zarzucać pazerności :), ale nie jestem w stanie pomóc w sytuacji, która wymaga analizy dokumentów, których treści nie znam.
Panie Mecenasie,
z tego co wyczytalam to zgodnie z Ustawa dz.u.2016 poz.585 z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw….wchodzacej w zycie 30 kwietnia 2016r…spod ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego zostały WYŁĄCZONE prywatne działki rolne do powierzchni 0,3ha i prywatne dzialki siedliskowe (z zabudową zagrodowa) do 0,5ha (art7 i 11 w/w ustawy ), rozumiem, ze to oznacza, ze można bez ograniczen je sprzedawać i kupowac??
pozdrawiam
Nieruchomość rolne poniżej 0,3 ha nie podlegają nowej ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego, ale z działkami do 0,5 ha jest nieco inaczej – to tylko przepis przejściowy. Proszę poczytać na blogu, pisałem o tym.
Witam
Czy posiadając wykształcenie wyższe ale nie rolnicze, posiadając ponad 1ha nie więcej jak 300ha i osobiście użytkując ten grunt przez ponad 3 lata (zaświadczenie wójta), zamieszkując w danej gminie 5 lat spełniam kryteria rolnika indywidualnego?
Czy mogę kupić w gnie której mieszkam dodatkowo 2ha?
Zaraz, zaraz kolego. Najpierw obowiązek powiadomienia sąsiadów , czyli właścicieli wszystkich gruntów wokół planowanej działki. Sprzedający należy równieć powiadomić o zamiarze sprzedaży ANR, a jeśli jest to działka zalesiona, to Lasy Państwowe. Jeśli Lasy Państwowe wyrażą zainteresowanie zakupem, sprzedający nie będzie mógł się juz wycofać.
Zaświadczenie wójta, sołtysa, ani plebana nie jest wystarczającym dowodem w Pana sprawie.
Natomiast, jesli dysponuje Pan dokumentami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa takimi jak , faktury zakupu, nawozów, maszyn, lub innych skladnikow koniecznych do produckji rolnej, umowy ze skupem, kontrakty z agencjami skupu no tytoniu, rzepaka, zboza, i inne dokumenty wystawione w tych latach na Pana to zapewne bedzie Pan mogl powalczyc o te 2 hektary .
Jesli ta ziemia powiekzy Pana gospodarstwo.
W przeciwnym razie proponuje poczekac, az PIS odejdzie od wladzy i wszystko sie jakos ustabilizuje z powrotem.
Stanislaw.
Proszę spojrzeć do art. 6 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, tam jest definicja rolnika indywidualnego. Istotne będzie czy jest Pan właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, czy Pan pracuje w tym gospodarstwie, czy Pan podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie.
prosze o informacje o mozliwosci sprzedania dzialek rolnych o powierzchni powyzej30 arow. dziekuje
Panie Zdziśku – nie opiszę stosowania całej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego po nowelizacji w komentarzu. Proszę poczytać wpisy na blogu i zadać szczegółowe pytanie.
Dzień dobry.
2 lata temu kupiłam dom z działką o powierzchni 7765 metrów kwadratowych na wsi.Nie jestem rolnikiem.W wypisie z rejestru gruntów ,opis użytku widnieje B-R pow uż. 0,5334,Ps pow.uż.0,0169 ,R -0,2262 ,klasa III b.
Czy ja mogę to sprzedać bez problemów? Czy tylko rolnikowi?
Agnieszka .
Trzeba sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, czy była wydana decyzja o warunkach zabudowy. Bez tego może być problem, żeby sprzedać osobie innej niż uprawniona z ustawy.
Dziękuję serdecznie.
W Akcie Notarialnym jest napisane :do 31 grudnia 2002 r.działka zaznaczona była symbolem MR -zabudowa zagrodowy z możliwością uzupełnień-adoptowana.
…25 czerwca 2014 r działka gruntu jest zabudowana i w ewidencji gruntów oznaczona symbolami R,B,B-R i Ps.
Bardzo proszę o informację.
Mam działkę 1.5 ha w mieście , dzisiaj otrzymałem warunki zabudowy czyli po 30 kwietnia ( Hala magazynowa 2000m plus 20 miejsc parkingowych. Otrzymałem ofertę wynajęcia działki na okres 18 miesięcy pod węzeł betoniarski , firma wynajmująca będzie produkowała beton na potrzeby budowy obwodnicy . Mam obawę, ze po nowych przepisach może przejąć moją działkę Agencja rynku rolnego ,słyszałem ,że nie wolno wydzierżawiać ziemi. Proszę o odpowiedz czy moje obawy są uzasadnione
Ustawa nie przewiduje „automatycznego” odbierania ziemi rolnej przez ANR. To może być sankcja za niedopełnienie obowiązków związanych z nabyciem nieruchomości rolnej, ale nie we wszystkich przypadkach.
Witam. Jesteśmy z mężem rolnikami od 22 lat. Mamy 40 ha wspólnej ziemi. Trzy lata temu mąż dostał od swojego brata-rolnika, w formie darowizny(tylko mąż jest właścicielem)2,5 ha ziemi rolnej z linią brzegową Wielkich Jezior Mazurskich. Podzielił to na 30-arowe działki. Mamy troje dzieci, które mieszkają i pracują w mieście. Moje pytanie brzmi: Jeśli mąż podaruje te działki dzieciom, to komu one będą mogły to sprzedać, i czy mogą 30-arowe działki podzielić na mniejsze. Pieniądze ze sprzedaży działek miały być przeznaczone na mieszkania dla dzieci.
Działki 0,3 ha można podzielić na mniejsze na dotychczasowych zasadach. Przed podziałem, sprzedaż może natomiast stanowić problem. Musiałby zapoznać się szczegółowo z sytuacją tej nieruchomości, aby powiedzieć coś więcej.
Witam serdecznie.
Jestem właścicielką działki, na której 700m2 to działka budowlana, a 300m2 jest oznaczone jako grunt rolny/łąka. Wraz z mężem zaplanowaliśmy budowę domu i wszystko jest już przygotowane (projekt, decyzja, wypisy z rejestrów itp). Niestety wczoraj w banku poinformowano nas, że bank nie może obciążyć tej działki hipoteką, właśnie dlatego, że jej część to grunt rolny (który w rzeczywistości jest zwykłym podwórkiem, postawionym pomiędzy zabudowami jednorodzinnymi), co za tym idzie, kredyt na chwilę obecną jest niemożliwy do wzięcia. W urzędzie gminy powiedziano nam, że przekształceń dokonuje się wraz z uchwaleniem planu zagospodarowania przestrzennego, co odbędzie się niedługo ale nie można już składać wniosków, a następna taka możliwość będzie za 10 lat. Nie możemy też części rolnej wydzielić, bo nie jesteśmy rolnikami (a nie chcemy się tego pozbyć, gdyż miała to być część podwórka) Czy jest jakaś inna opcja na wyjście z tej sytuacji? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pani Katarzyno,
banki zaczely sie wycofywać z udzielania kredytów na działki rolne, bez wzgledu czy ustawa ma zastosowanie, czy nie (w Pani przypadku jest to 0,1ha wiec ustawa tej działki nie obejmuje – można ja sprzedać dowolnej osobie).
Niestety wewnetrzna decyzja zarzadów banków, uniemozliwia ludziom podjecia działania 😐
jestem w podobnej sytuacji. Na mocy prawa moge kupic/sprzedac dzialke rolna <0,3ha, jednak banki odmawiaja udzielenia kredytu 😐
jakis dramat!
Pani Emilo, nie ma się co dziwić instytucjom bankowym, ponieważ w takiej niestabilnej i niezdrowej sytuacji żaden szanujący się bank nie będzie rozdawał pieniędzy. Proszę zauwazyć, że wiele osób nie wierzy, że ta sytuacja potrwa długo. Ludzie liczą, że to wszystko wróci do normalności. Bo tłumaczenie tak restrykcyjnej ustawy tym, ze chcemy uniknac sprzedwania polskiej ziemi słupom, jest co najmniej fałszywe.
Jest bardzo dużo luk w interpretacji przepisów. Nie wiadomo też w jakim stopniu Agencja bedzie kontrolowała realnie sprzedaż oraz jaki tak naprawdę wpływ, będzie miało prawo pierwokupu przez sąsiadów.
Sam osobiście dzwoniłem do wydziału achitektury w mojej gminie i nikt nie mogł udzielic mi informacji odnosnie mozliwosci sprzedazy mojej dzialki. Odsylano mnie do notariusza. Notariusz zas z powrotem do gminy.
Ustawa skrzywdziła wielu Polaków, ktorzy chca cos w zyciu zrobic.
Banki akurat w tym przypadku nie maja nic z tym wspolnego. Cala wina za zaistniala sytuacje spoczywa na ustawodawcy. Po latach walki o wolnosc gospodarcza doczekalismy sie tak okropnej wladzy, ktora w tak drastyczny sposob ogranicza nasza wolnosc.
….no ale z drugiej strony, jezeli wiadomo, ze ta sytuacja potrwa długo, to znaczy ze jest stabilna!! nie rozumiem jak banki moga sie wypinac na swoich obywateli. są ludzie, ktorzy maja uprawnienia do zakupu ziemi, ale jest im ta możliwosc odbierana.
no i oczywiscie nie twierdze, ze Ustawa jest idealna, wyobrazmy sobie szczesliwca, ktory wygra dzisiaj w totka i zamiast kupic sobie siedlisko na mazurach, wywiezie caly kapital za granice, tam gdzie bedzie mogl zamieszkac 😐
Przede wszystkim ustawa, ograniczyła nasza wolnosc. Prawo do ziemi jest podstawowym naturalnym prawem człowieka. Wielu ludzi zyjacych w miescie, marzy całe zycie o tym, zeby na stare lata kupic małe rancho, a czesto przeniesc sie na wies.
Ustawa pozbawila nas mozliwosci inwestowania w ziemie. W ten sposob okaleczyła społeczeństwo. Zeby kupic 2 hektary łąki i stara chałupę, nie trzeba było wygrywac w totka. Dzisiaj tej zagrody nie moze kupic 99,9% społeczenstwa!
Przypomina to PRL. Wtedy jak miałes juz dom, mieszkanie i samochod, a nie miales perspektyw na rozwoj i inwestycje, to zaczynales pic, albo (w dzisiejzych czasach brac narkotyki). Moze o to chodzi ustawodawcy.
Dlatego, tez nie jest mozliwe zeby ta sytuacja trwala dlugo. Jestem pewien, ze ta sytuacja sie wczesniej czy pozniej zmieni.
Jesli chodzi o sprzedaz dzialek ponizej 30 arów, to jesli maja odrebne numery to moze Pani je sprzedac. Natomiast dzisiaj podzielenie dzialki rolnej na dzialki mniejsze niz 0,3 ha nie jest juz mozliwe, wlasnie dlatego zeby ludzie nie dzielili i nie sprzedawali po kawalku.
Dlaczego w Niemczech, pomimo kontroli przez agencje panstwowa sprzedazy ziemi, Polak, realnie moze kupic ziemie a w Polsce Polak nie moze? Dlaczego w zielonogórskim czy zachodniopomorskim obawiamy sie o sprzedaz polskiej ziemi obywatelom EU, a tuz za granica niemiecka ziemia jest znacznie tansza niz u nas i nikt sie na nia nie rzuca? Otoz, w tej ustawie podobnie jak w innych nie chodzi o wyprzedaz polskiej ziemi obywatelom EU! Chodzi o to, aby zniszczyc nasza nowoczesnosc i przedsiebiorczosc, i zresetowac narod do roku 1989. Bo komus wydaje sie ze wtedy bylismy szczesliwsi. Zgadnijcie komu!
Trudno mi coś poradzić na takie podejście banku – może powinna Pani spróbować w innym banku?
Po dłuższym czasie udało się w banku przejść wszelkie weryfikacje i decyzja o przyznaniu kredytu jest pozytywna. Jedynym warunkiem banku jest wpisanie przez sąd hipoteki do księgi wieczystej. Orientuje się Pan jak wygląda sytuacja w takich przypadkach? Czy sądy wpisują hipoteki, czy odrzucają wnioski tłumacząc się nowelizacją przepisów?
Mam wiele głosów o problemach w tych sprawach, choć osobiście nie zdarzyło mi się jeszcze oddalenie wniosku o wpis hipoteki na nieruchomości rolnej.
to ja mam jeszcze jedno pytanie dotyczace działek do 0,3ha, jezeli sa one wylaczone spod wspominanej Ustawy, to czy SPRZEDAJACY moze sprzedac kilka działek o wielkosci każda PONIZEJ 0,3ha (oddzielne numery ewidencyjne) jednej osobie, niezaleznie czy te dzialki leża obok siebie czy sa od siebie oddalone.
Ustawa nie ogranicza ilosci dzialek do 0,3ha, ktore moze kupic jedna osoba!! Notariusz powinnien bez zbednej zwloki utworzyc akt notarialny. Dobrze rozumiem?
Nieruchomości rolnej poniżej 0,3 ha nie podlegają przepisom u.k.u.r. Nie ma limitu takich nieruchomości, które można kupić/których można być właścicielem. Trzeba pamiętać, że to kryterium dotyczy nieruchomości rolnych, a nie działek ewidencyjnych.
bardzo dziekuje za informacje Panie Mecenasie.
wrociłam od notariusza i w praktyce wyglada to tak, ze jezeli nieruchomosc jest podzielona juz na dzialki ewidencyne to mozna je kupic po kolei, odlaczajac je od ksiegi wieczystej, jezeli oczywiscie maja powierzchnie ponizej 0,3ha
mozna tez zastosowac art. 11, ktory mowi o gruntach rolnych zabudowanych (musza byc budynki mieszkalne/gospodarcze) wraz z gruntami przyleglymi tworzacymi calosc gospodarcza (siedlisko) i maja powierzchnie mniejsza niz 0,5ha.
to może komus pomóc 🙂
a co do Banków, to szkoda słów, nie powinni przyjmowac wniosków i marnowac nasz czas, jezeli wiedzieli, ze ich nie rozpatrza. Jest to okropne i nieludzkie.
pozdrawiam
Witam, mam pytanie posiadam działkę o pow. 1,20 ha, chcę ją geodezyjnie podzielić na działki o pow. 0,3000 m2. Czy w świetle art 92 ustawy o gospodarce nieruchomościami mogę dziłkę tak podzielić. przepis mówie ” spowodowałoby wydzielenie działek gruntu o powierzchni mniejszej niż
0,3000 ha” czy działka nie mniejsza a równa będzie spełniać ten warunek – trybu podziału działki rolnej bez decyzji podziałowej.
U.g.n. nie pozwala na podział bez decyzji na działki poniżej 0,3 ha. Spod działania nowych przepisów wyłączone są nieruchomości rolne o powierzchni poniżej 0,3ha. Jeśli powierzchnia wynosi równo 0,3 ha, to taka nieruchomość rolna może podlegać nowym przepisom.
Czy w takim razie nie powinno bądź nie jest doprecyzowane tzn. czy to jest do 0,2999 czy 0,3 włącznie bądź też powyżej 0,3? Bo skoro mam działki po równo 0,3 to jak je traktować?
Ustawy nie stosuje się do nieruchomości rolnych mniejszych niż 0,3 ha. Jeśli nieruchomość rolna ma równo 0,3 ha, to podlega ustawie.
Witam serdecznie. Odziedziczyłam ziemię rolną o wielkości 2,5 ha, na tej działce rolnej stoi dom. Czy w myśl nowej ustawy mogę sprzedać dom jedynie rolnikowi ?. Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Jeśli jest to nieruchomość rolna (trzeba sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego), to może ona podlegać ograniczeniom wynikającym z nowych przepisów. Musiałbym zapoznać się z dokumentami dotyczącymi nieruchomości, aby udzielić stanowczej odpowiedzi.
Dzień dobry. Nie jestem rolnikiem
Mam działkę i chcę dokupić sąsiednią. Jak mam to zrobić? Czy moja siostra, która jest rolnikiem może tę ziemię kupić i następnie mi podarować?
Pani Ilono, to zbyt ogóle pytanie. Nie znam ani Pani nieruchomości, ani tej, którą chciałaby Pani kupić. Potrzebuje Pani indywidualnej porady, w komentarzu na blogu nie wszystko da się wyjaśnić.
Dzień dobry .Jestem właścicielem działki rolnej o powierzchni ok 0,5h .Czy dało by radę przekształcić ją na budowlaną i podzielić np:na 3 mniejsze działki i je sprzedać .
Panie Rafale, musiałby przeanalizować sytuację tej nieruchomości – nie można odpowiedzieć abstrakcyjnie.
Mam działkę rolną 3 600 m2. Klasa 5 lub 6, wokół zabudowania oraz domy budujące się.
Czy jest możliwość sprzedaży tej działki?
Od notariusza dowiedziałem się że jest tylko muszę złożyć wniosek o zgodę na jej sprzedaż
do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Pozdrawiam
Jeśli to jest nieruchomość rolna, to trzeba liczyć się z ograniczeniami. Jedną z możliwości zbycia nieruchomości rolnej jest właśnie uzyskanie zgody Prezesa ANR – ale trzeba spełnić ustawowe wymagania, żeby móc ją uzyskać.
Posiadam działke rolną o powierzchni ok 1,4 ha . Chciałbym uzyskać na niej warunki zabudowy a nast sprzedać część poniżej 03,ha z warunkami zabudowy. Czy to jest mozliwe? Czy mozna wydzielić z działkę rolną o powierzchni ponizej 0, 3 ha?
Co do warunków zabudowy – nie potrafię powiedzieć, to będzie zależało m.in. od dobrego sąsiedztwa i klasy gruntu. Podział nieruchomości, dla które wydano warunki zabudowy na cele nierolnicze, poniżej 0,3 ha jest dopuszczalny w świetle nowej ustawy.
Posiadam działkę rolną o powierzchni 3009 m2, czy według nowych przepisów mogę sprzedać udział wynoszący 1/2 w tej działce. Znajomy chce kupić ode mnie 1500 m2 wydzielone z tej działki o pow. 3009 m2 a następnie poprzez sąd znieść współwłasność. Czy taka opcja jest możliwa?
Jeśli to nieruchomość rolna, to taka transakcja może być niemożliwa bez zgody Prezesa ANR (o ile nie zachodzi któryś z ustawowych wyjątków od zasady, że nabyć może tylko rolnik indywidualny).
Witam. Mam pytanie odnosnie odrolnienia działki otóz posiadam ową działke wielkość 1200m. Działka jest rolna sa wydane warunki zabudowy. Zdążylimy juz nawet wylac fundamenty. Staramy sie o kredyt i dzisiaj przyszła wiadomośc że kredyt został przyznany ale wypłata nastąpi dopiero jak odrolnimy całą działke ( zmiana przepisów od 01.05) bo sąd nie zrobi wpisu do hipoteki w KW.Czy nowy przepis dotyczy tez działek ponizej 3000 m?
bardzo prosze o odpowiedź.
Moim zdaniem, zakaz obciążania nieruchomości rolnej powyżej ich wartości dotyczy również nieruchomości o powierzchni poniżej 0,3 ha.
Witam.przed 1 maja podzieliłem 1 hektar ziemi na 7 działek o powierzchni około 1000 metrów zostały wydane warunki zabudowy do wszystkich działek. Przed 1 maja jedna działka została już sprzedana.według nowych przepisów mogę sprzedać pozostałe działki osoba prywatnym ?
Potrzebuje Pan raczej indywidualnej porady, nie wszystko da się załatwić w komenatarzu – zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną.
Witam. Marzy mi się kupno działki siedliskowej wraz z domem na tej działce. Nie jestem rolnikiem czy jeśli działka ma 2900m2 to mogę ją nabyć bez żadnych problemów?
jezeli w wypisie z rejestrów gruntów bedzie napisane „grunty rolne zabudowane” i na działce faktycznie beda zabudowania mieszkalne i gospodarcze to nawet do 5tys m2 bez problemu 🙂
Pisałem o tym wielokrotnie – nieruchomości rolne poniżej 0,3 ha nie podlegają ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego.
Witam. Czy w myśl nowej ustawy można z działki rolnej wydzielić istniejące siedlisko z zabudowaniami, i je sprzedać?
To zbyt ogólne pytanie, nie znam tej nieruchomości – w komentarzu nie jestem w stanie pomóc.
Witam. Posiadam działkę rolną o powierzchni 0,57 ha. Chcę ja ode mnie kupić znajomy który ma zamiar ją odrolnić i się tam pobudować. Czy w świetle przepisów będzie to możliwe? Zaznaczam że potencjalny kupiec nie jest rolnikiem
Witam, mam dzialke 0,29 hektara, pozwolenie na budowe i mogę budowac dom, ale na ta chwile żaden bank mi tego nie skredytuje bo wartosc kredytu nie moze przekroczyc wsrtosci dzialki, bo sady odmawiaja ustanowienia hipoteki, mimo wylaczenia dzialek 0,3 z rystrykcji z obrotu ziemia rolna, jestem pracownikiem banku nic się na ta chwile nie da zrobic mogę budowac dom ale bez kredytu 🙂
Mam pytanie chcę kupić działkę 6 arową rolną, ale jest ona wydzielona z działki prawie 0.5 ha i kupuję udziały w tej działce. Notariusz nakazał wystąpienie o zgodę do Prezesa ANR o zgodę na kupno. Czy oby na pewno. Fizycznie kupuję 6 arów(600m). Nie ma planów zagospodarowania, ale obok gmina sprzedaje działki rekreacyjne (obok jest jezioro). Proszę o odpowiedź.
Musiałbym przeanalizować tę transakcję – to za mało danych, aby móc pomóc.
Witam,
rozważam zakup działki, która w planie zagospodarowania ma status MR (zabudowa zagrodowa z dopuszczeniem realizacji dodatkowych budynków mieszkalnych jednorodzinnych bez gwarancji standardu właściwego dla terenów zabudowy mieszkaniowej).
I teraz po zmianach z końca kwietnia, a dokładnie o wysokości kwoty wpisanej w hipotekę takiej nieruchomości ograniczonej do wartości działki, czy ten zapis odnosi się również do działek typu MR? Czy tylko do działek rolnych…
Pozdrawiam!
Trzeba szczegółowo przeanalizować treść miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale potencjalnie może być problem, bo zabudowa zagrodowa to zabudowa rolnicza.
Uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:
– czy nieruchomość rolna (działka o powierzchni co najmniej 0,3 ha – w terenie bez miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego), po zmianach wprowadzonych w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego, może zostać zabudowana budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym?
Dokładniej, czy na taką działkę można obecnie wydać decyzję o warunkach zabudowy z ustalonym rodzajem zabudowy: zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna? I czy inwestor (nie będący rolnikiem) uzyska pozwolenie na tę budowę?
Co prawda nie wprowadzono zmian w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, mam jednak wątpliwość, czy stan prawny i faktyczny nieruchomości na to pozwala.
Pani Agato – mówiąc najprościej – nie wiem. Nie mam żadnych danych o Pani nieruchomości. Jeśli potrzebuje Pani porady, to proszę skontaktować się bezpośrednio ze mną („Kontakt” na górze strony).
Witam.
Chcę się dowiedzieć czy w swietle przepisów mogę sprzedać działkę rolną o pow. 71 ar ?
Witam!
Chcemy z byłym mężem podzielić działkę o powierzchni 45 arów na której jest usytuowany dom i budynek gospodarczy czy możemy mieć jakieś problemy przy podziale majątku u notariusza?
Panie Iwo Fisz nie jest Pan w stanie większości na blogu odpowiedzieć na pytania co Pan tu robi ? jak się Pan dowie proszę o kontakt osobisty z chęcią zadam pytanie.
Zakładka „Kontakt” jest na górze strony, tam można się ze mną skontaktować. Na większość pytań nie potrafię odpowiedzieć, bo nie znam spraw, których one dotyczą.
Witam,
mamy- razem z mężem możliwość zakupu działek rolno – budowlanych o łącznej pow. 1.50 ha, klasa IIIb, plan zagospodarowania przestrzennego, na 1 z działek budynek murowany oraz przyłącze wodociągowe, właściciel chce sprzedać działki razem jako całość, czy mamy szanse na zakup – nie jesteśmy rolnikami, choć wychowani na wsi, moi rodzice prowadzą gospodarstwo jednakże w innej gminie, a działki chcieli byśmy użytkować rolniczo, może w przyszłości siedlisko. Dziękuję za ewentualną odpowiedź, pozdrawiam
Magda
Trzeba byłoby przeanalizować zapisy plany miejscowego, bez tego nie potrafię pomóc.
Witam. W akcie notarialny rodzice zapisali mi 1,17ha ziemi rolnej. Jak również w akcie jest zapisane, że 0.10ha mam odpisać mojej siostrzenicy. Problem jest w tym, że jej rodzice mówią, że będą chcieli aby odpisać 0.30. ha. Moje pytanie brzmi czy mogą zmienic to co jest zapisane w akcie notarialnym? Nadmieniam, ze ziemia jest rolna, nie przekwalifikowana na budowlaną.
Umowę można zmienić przy zgodnej woli stron. Kwestie ewentualnego polecenia i możliwości odwołania darowizny to kwestie szczegółowe, nie pomogę bez uprzedniej analizy treści umowy.
Witam,
Mam siedlisko do sprzedania 22000m2 z czego przód jest budowlany około 2400 m2, tyło 9300m2 las oraz w środku zalesiona stara łąka małymi drzewkami, krzakami itp.
Czy i komu mogę sprzedać to w całości?
Czy mogę się ewentualnie pobudować z przodu działki?
Trzeba sprawdzić treść planu miejscowego, ewidencji gruntów i budynków, możliwość uzyskania decyzji o warunkach zabudowy – to są istotne kwestie w tej sprawie.
Witam, szanowny panie mam pytanie czy jeśli zawarłem umowę przedwstępna na zakup ziemi rolnej przed 30 kwietnia. To akt notarialny będzie można zawrzeć zgodnie ze starymi przepisami. Nadmienię ze w umówię przedwstępnej zawarliśmy termin realizacji do końca 2016 roku
Moim zdaniem – nie. Umowa przedwstępna nie „chroni” przed nowymi przepisami.
Witam,
Kupując działkę 15 arową od rolnika z wydanym pozwoleniem na budowę domu mieszkalnego i garażu (w ramach zabudowy zagrodowej) czy ja (nie będąc rolnikiem) będę mógł się pobudować po przeniesieniu praw z właściciela na mnie w akcie notarialnym? Czy nadzór budowlany odbierze dom po wybudowaniu?
Sądzę, że raczej potrzebuje Pan indywidualnej porady, nie wszystko da się rozwiązać w komentarzu.
Witam, Moj Tata jest rolnikiem od ponad 20 lat, posiada okolo 10 ha gruntów rolnych. Po 01.05.2016r. planuje dokupic 2 ha grutów rolnych, Mieszkamy na wsi dzialki znajduja sie w jednej Gminie. Pytanie brzmi czy tę konretną działkę dokupioną po 1 Maja bedzie mógł przepisac na mnie jako syna króry mieszka razem z nim nie jest rolnikiem pracuje w firmie na wlasny rachunek nie ma wyksztalcenia rolniczego. Ustawa mówi że rolnik nie moe sprzedac ziemi przez 10 lat po zakupie jak sie to tyczy darowiznie dla syna ktory bedzie chcial dzialke odrolnic i wybudowac na niej dom? pozdrawiam Artur
Witam
Mam pytanie dotyczące kupna działki rolnej przez moją mamę czy po jej zakupieniu może ona darować tę działkę swojemu dziecku ?
Proszę przeczytać wpis z 5 kwietnia 2016 r. – tam to opisałem.
Posiadam dzialke rolnicza 2 ha ( nie jestem rolnikiem, nie uprawiam jej) wg plano zagospodarowania gminy jest prewie cala przeznaczona pod zabudowe ( wokol domkow jednorodzinnych). Planowale ja sprzedac deweloperowi, czy nowa ustawa to zablokuje?
bq, trzeba przeanalizować dokumenty dotyczące tej nieruchomości, nie da się odpowiedzieć abstrakcyjnie.
Dzien dobry,
zmiana przepisow sprawila ze nie bedac rolnikami nie mozemy kupic dzialki 80 arow, ktora jest tylko w 20% dzialka budowlana.
Czy jest mozliwosc zeby kupili ja nasi rodzice i darowali ja nam?
Po jakim czasie taka darowizna jest mozliwa, czy trzeba odczekac pewien okres czasu?
Z gory dziekuje za odpowiedz.
Ewelina
Proszę spojrzeć do wpisów z 5 kwietnia i z 13 maja 2016 r., tam jest to opisane.
Dodam ze plan zagospodarowanie przestrzennego nie zostal uchwalony, jesli chodzi o ta dzialke.
Nie wiem czy jest to informacja istotna, czy tez nie…
Witam
mam takie pytanko dot. działki czy jest jakiś konkretny przepis na działkę budowlaną żeby ją kupić to musi mieć 1000m2 bo sa takie osoby co mają 850m2 i to jest podobno już przez gminę podzielone i tez chce sptrzedać. czy te osob y musza wtedy nanieść poprawki u geodety i w gminie ze to ma byc 1000m.
Przepraszam, ale nie rozumiem o co Pani pyta. Jeśli to nie jest nieruchomość rolna, to nie podlega nowym ograniczeniom w obrocie.
Witam,
Moje pytanie dotyczy następującej kwestii:
A mianowicie rok temu kupiłam z mężem działkę przekształconą na budowlaną, która kiedyś była jednak terenem rolnym. W gminie odmówiono budowy domu, powiedziano, że stawiać dom na tej działce może jedynie rolnik. I tutaj moje pytanie:
1. Czy muszę przepisać działkę na rolnika, czy może on jedynie złożyć wniosek o warunki zabudowy?
2. Jak później mogę przepisać dom na mnie i na męża?
Z góry dziękuję za pomoc.
Pani Elwiro, co to znaczy, że przekształcono ją na budowlaną? Wszedł w życie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego? Wydano decyzję o warunkach zabudowy? Wydano zezwolenie na wyłączenie gruntu z produkcji rolnej?
Witam
Chciałam zapytać: czy w myśl nowej ustawy o obrocie ziemią otrzymując w formie darowizny od rodziców działkę o pow. 7000 m o gruntach ornych klasy V i VI mogę ją podzielić na mniejsze budowlane?
Z góry dziękuję z odpowiedź
Nowe przepisy nie zmieniają zasad podziału nieruchomości, odbywa się to jak wcześniej.
Witam. Czy nie będąc rolnikiem mogę kupić 30 arów działki rolnej pod budowę domu ??
Witam, posiadam dzialke 40arowa, w ksiedze wieczystej jest napisane pastwiska trwale ale w planie zagodpodarowania jest napisane ze dzialka jest pod zabudowe mieszkaniowa. Czy moge ja sprzedac nie rolnikowi?
Jeśli jest przeznaczona na cele nierolnicze, to można sprzedać bez ograniczeń wynikających z nowych przepisów – np. nie-rolnikowi.
Witam
Chcemy budowac z mężem dom na działce budowlano- rolnej – części budowlanej mamy ok 20 arów, a rolnej 30 czy bankt udzieli nam kredytu czy trzeba będzie odpisywać część budowlana od rolnej albo odralniać działkę?
Dziekuję za odpowiedż
Nie umiem powiedzieć jak do tego podejdzie bank.
Dzień dobry,
Czy w aktualnym stanie prawnym (19.06.2016) mogę jako osoba fizyczna zakupić niżej opisaną działkę:
– jedna działka rolno – budowlana na jednej KW
– powierzchnia: budowlana 1400m2, rolna 1900 m2 (razem 3300m2)
nie jestem rolnikiem, nie zamieszkuję w gminie położenia działki
jakie są rozwiązania abym mógł ją nabyć?
dziękuję bardzo za odpowiedź
pozdrawiam serdecznie
piotr
Czy w świetle nowych przepisów prawa może mieć miejsce taka sytuacja. Mój tata ma ziemię, którą odpisali mu rodzice 30 lat temu. Tata ma też siostrę, która nie została spłacona. Teraz tata chciałby przepisać działkę pod budowę domu siostrze w ramach spłaty. Czy może bez problemu dokonać takiego odpisania u notariusza?
Siostra jest osobą bliską, więc można na nią przenieść własność nieruchomości.
Witam mój problem jest dość skomplikowany. W jaki sposób mogę się z Panem skontaktować? Dziękuję i pozdrawiam
Na górze jest zakładka „Kontakt” – tam jest formularz.
Dzień dobry, chciałabym kupić ziemię o łącznej powierzchni blisko 3ha, nie będąc rolnikiem. Działka podzielona zostala na 4 mniejsze działki. Dwie są rolne. mniejsze niz 0,3ha każda, zabudowane domami (z tego co wyczytałam, nie podlega to pod ustawę?), jedna rolna niezabudowana jednak mniejsza niż 0,3ha (zatem także nie podlega), kolejna jest zdecydowanie większa niż ustawowe 0,3ha jednak ma status łąki trwałe (czy to jest ziemia rolna i podlega ustawie)
Czy mogę kupić wszystkie te działki jednocześnie?
Nie potrafię odpowiedzieć nie znając dokumentów. Trzeba zacząć od tego ile jest nieruchomości (ksiąg wieczystych), a nie działek ewidencyjnych.
Co do gruntów zabudowanych – proszę spojrzeć na art. 11 pkt 1 ustawy nowelizującej, on zawiera wyjątek dla gruntów do 0,5 ha.
Witam
Mam bardzo podobny problem, jak Pan Piotr. Moja 90-letnia ciotka chce sprzedać mojemu mężowi (siostrzeniec po jej mężu) działkę o pow. 3190 mk. Działka ma jedną księgę wieczystą a składa się z dwóch części zamieszkałej (dom ni komórki) i rolnej( prawie o równych powierzchniach). W wypisie z rejestru gruntów są dwie części B i R. Działka nie jest podzielona geodezyjnie, stanowi całość. Ciocia 50 lat temu kupowała tą nieruchomość jako działkę budowlaną zabudowaną. My nie jesteśmy rolnikami, a działka ta nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek produkcją rolną. Ciocia jak i my mieszkamy ok.30 km od tej nieruchomości. Dla tego terenu nie ma planu przestrzennego zagospodarowania. Jest to typowa działka rekreacyjna. Notariusz odmówił nam podpisania aktu . Czy musimy występować do Agencji Rolnej o zgodę na kupno tej działki? Co mamy robić
Jeśli transakcja nie jest między osobami bliskimi, to z przeniesieniem własności może być problem. Może np. podzielić nieruchomość, aby powstały 2, każda poniżej 0,3 ha?
w 2002 r w spadku po rodzicach otrzymałyśmy spadek grunty i budynek jesteśmy w wieku 63-69 lat
jedna nieruchomość gruntowa w ilości .0,20 ha jest położona i nie związana z budynkiem i gruntami pod
budynkiem. Czy istnieje możliwość przekazania nieodpłatnie tej nieruchomości do Gminy na terenie której się znajduje
Kwestie przekazania nieodpłatnego nieruchomości na rzecz gminy regulują przepis art. 902[1] i 902[2] k.c.- jest to umowa przekazania nieruchomości.
Mam z mèżen juz hektar ziemi i place krus Czy bez problemu moj tesc bedziesz mogl przepisac nam pole? na którym chcemy postawic dom? Czy musze przejsc jakis kurs rolnika
Proszę zapoznać się ze wpisem z dnia 5 kwietnia 2016 r., tam jest omówiona ta kwestia.
Witam serdecznie słyszałam że ma wejśc nowelizacja ustawy. Na początku lipca mają się rozpocząc prace, czy coś wiadomo?
Witam, Chcielibyśmy zakupić z mężem działkę o powierzchni 8500m2 oznaczoną w połowie jako 5MZ gdzie tereny przeznacza się pod zabudowę zagrodową oraz mieszkaniową jednorodzinną i w drugiej połowie jako 6ZL. Na terenie działki znajduje się 1/2 – łąka, 1/2 – staw oraz las. Linia zabudowy na tej ziemi obejmuje jedynie „pierwsze” 1500m2 łąki od głównej drogi. W sąsiedztwie działki są domy jednorodzinne i działki budowlane. Nie jesteśmy rolnikami, czy możemy zakupić ten teren po budowę domu? Jeśli nie ma teraz takiej możliwości, czy np mogliby go zakupić moi dziadkowie, którzy mają uprawnienia rolnicze i przekazać nam go w darowiźnie lub innej formie? Albo czy jest jakieś inne wyjście z sytuacji, żeby nabycie terenu było możliwe? Czy podział działki przez właścicielkę byłby teraz możliwy? Z góry dziękuję za pomoc.
Dzien dobry, mam podobne pytanie, ale w odwrotna strone… chce sprzedac nieruchomosc http://www.bielice.eu ale na razie nie-miejscowemu nie-rolnikowi sie nie uda. Piekny teren do mieszkania, wynajmowania,spedzania wakacji, ale nie nadaje sie do uprawy czegokolwiek (teren kamienisty, krotki okres wegetacyjny), za malo trwy na wypasy itd. Jednakze jest „zaliczony” jako rolny. Jedyna mozliwosc sprzedazy to moze zwiazki wyznaniowe??? jest ichw Polsce 168, wywsylam in e-maile z zapytaniem, moze znajda sie jacys religijni chetni .. pozdrawiam, Lech
Witam. Jakie formalności/kroki należy podjąć aby przepisac działkę rolną (darowizna)na dziecko (które nie jest rolnikiem). Jakuej powierzchni może być taka działka?
Witam,
Czy te zmiany dotyczą także działek budowlanych? czy tylko rolnych?
Ustawa dotyczy nieruchomości rolnych.
Witam. Mam pytanie czy jest możliwy podział działki rolnej na działki do 0,3h. Bo z tego co wiem, działki rolne można wydzielać powyżej 0,3h.
Jest to możliwe przede wszystkim, jeśli przestanie ona być uznawana za rolną dla potrzeb podziału – na skutek zapisów w MPZP lub wydania decyzji o warunkach zabudowy na cele nierolnicze.
A czy możliwe jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy na cele nierolnicze? Pytam, bo w mojej gminie nie ma MPZP i mam działkę rolną, dla której został złożony wniosek i WZ przed 1.05.2016 r. i gmina nie wie, co z tym fantem zrobić.
Nowe przepisy tego nie zabraniają – musiałby jednak znać nieruchomości i planowaną inwestycję, aby móc to ocenić.
Witam,
Wraz ze wspólnikiem planujemy zakup działki pod magazyn. Jaki musiałby być to rodzaj działki abyśmy mogli ją kupić? Musi to być działka inwestycyjna?
Posiadamy działkę 4600 m2 wraz z przechowalnią. Kto mógłby od Nas kupić tą działkę? Czy muszę to być osoby zameldowane w danej miejscowości?
Witam,
Jestem właścicielem działki rolnej o powierzchni 4000 m, na której jest pobudowany jeszcze przez rodziców dom. Obecnie mimo, ze cała nieruchomość jest moja własnością, chcial bym obok (niepołaczony)nowy dom. Czy mam szansę uzyskac pozwolenie na budowę mimo nie posiadania 1,0 ha i nie będac rolnikiem?
Witam , mam tylko jedno pytanie na które nikt nie potrafi mi odpowiedzieć .
Jeśli rolnik uzyska warunki zabudowy na swoją działkę , a potem mi tą działkę sprzeda , to czy ja muszę wnioskować o nowe warunki zabudowy czy zostaną aktualne te które on zrobił i przejdą na mnie wraz z zakupieniem działki ?
Proszę o pomoc ???
Warunki zabudowy będą wydane na niego, ale może je na Pana przepisać jeżeli się na to rolink zgodzi. Jeżeli tego nie zrobi, może Pan wystąpić o nowe warunki, identyczne do tych już wydanych i będą na Pana, kwestia odczekania do 2 miesięcy na wydanie decyzji.
Co więcej nie będąc jeszcze właścicielem może Pan o takie warunki wystąpić i będą od razu na Pana.
Musi jednak Pan wiedzieć, że nawet jeżeli rolnik uzyska warunki zabudowy, a działka ma więcej niż 3000 m2 to i tak nie może jej Pan kupić zgodnie z nową ustawą. Może kupić Pan większą działkę z warunkami tylko w przypadku, gdy warunki zostały wydane przed 1 maja 2016 r.
Witam!
Wraz z mężem mamy działkę o powierzchni 0,3005 ha , na której w tym roku mamy zamiar postawić dom. Warunki zabudowy otrzymaliśmy w marcu tego roku (czyli przed wejściem ustawy). Działka pochodzi z darowizny od ojca męża (który jest rolnikiem), więc działka też była rolna. Zaznaczę, że my rolnikami nie jesteśmy. Czy będą jakieś problemy z otrzymaniem kredytu pod hipotekę? Nadmienię , że działka graniczy z inną działką na której postawione są domy – jest to wieś.
witam!chcialam sie dowiedziec,jak to jest, posiadam dzialke rolnicza,(nie korzystam z niej)moj szwagier z dzialki korzystal kilka lat,a teraz bez mojej wiedzy wydzierzawildzialke innej osobie?prosze o rade co zrobic?planuje rowniez dzialke przeksztalcic w budowlana.Jolanta.
Proszę o kontakt bezpośrednio ze mną – zakładka „Kontakt” na górze.
Witam.
Jestem zainteresowany kupnem działki rolnej o powierzchni 3800 m2. Jednak nie jestem rolnikiem. W takiej sytuacji myślę że działkę rolną kupi mój teść (rolnik), po czym przekaże mi ją w darowiźnie? czy w takiej sytuacji ja osobiście będę mógł wystąpić o warunki zabudowy ?
czy lepiej byłoby np aby teść wystąpił o warunki zabudowy i złożył projekt budowy w starostwie i dopiero wtedy przekazał mi działkę w darowiźnie?
Pozdrawiam
Proszę zapoznać się ze wpisami z 5 kwietnia i 13 maja 2016 r., tam wyjaśnione są kwestie transakcji między bliskimi i obowiązków nabywcy nieruchomości.
ok. Mam cos takiego. Dzialki ,jak to na wsi laki lasy pola dzialek ogolnie jest ok 2,5 h z domem razem .Wlsciecieli jest 7 , czyli siostry , dzieci po zmarlym bracie i bratowa. No ia jak ja mam to przeprowadzic na jedna osobę ? jka bratowa nie jest wedlug nowej ustawy w rodzinie ?
Tutaj nie ma sprzedazy a ni kupna tylko dziedzizenia , ale wedlug nowej ustawy bratowa jest osoba obca p…e . < jak ja mam to uregulowac anr nie wie notariusze sami nie wiedza jak to ruszyc a czas oleci
Można rozważyć zniesienie współwłasności – ale trzeba zacząć od tego, kto miałby to nabyć. Problem może być jeśli jeden ze współwłaścicieli, który miałby przenieść swój udział, nie jest osobą bliską. Jeśli potrzebuje Pan pomocy w tej sprawie, to zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną.
witam
czy ustawa zakazuje również przekazywania gruntów rolnych w formie darowizny? Lub o zamianie gruntów budowlano-rolnych pomiędzy właścicielami? czy takie formy również są zakazane?
Mamy z mężem ponad 1,5 ha roli z lasami, chcemy dokupić jeszcze raz tyle czystej roli aby prowadzić gospodarstwo rolne i starać się o statut rolnika, w tym momencie koło jakby się zamyka – nie dostaniemy statutu rolnika nie mając odpowiedniej wielkości gruntów , nie będąc rolnikiem nie możemy dokupić ziemię. błędne koło? jest z tego jakieś wyjście?
Nie, ustawa ogranicza możliwość nabycia nieruchomości rolnej (ograniczenia są po stronie nabywcy, a nie czynności, która ma być dokonana). Proszę spojrzeć do wpisu z 5 kwietnia 2016 r.
konstytucja stoi na strazy prawa i ona gwarantuje.. art 64 ustawy
1. Każdy ma prawo do własności, innych praw majątkowych oraz prawo dziedziczenia.
2. Własność, inne prawa majątkowe oraz prawo dziedziczenia podlegają równej dla wszystkich ochronie prawnej.
3. Własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności.
wiec jakim cudem nowa ustawa mi cos zakazuje >?
Obawiam się, że temat zgodności tej ustawy z Konstytucją jest zbyt obszerny, żeby go rozważyć w komentarzu na blogu. Ustaw ingerujących w prawo własności jest tak wiele, że trudno byłoby je wymienić z pamięci…
Witam, jesteśmy wraz z żoną posiadaczami gospodarstwa rolnego ok 4,6 ha podzielonego na działki. Na jednej z działek o powierzchni 0,31 ha stoi stary dom i budynki gospodarcze. Zamierzamy wybudować dom wg planu zagosp. część działki jest siedliskowa a część rolną. Czy po nowelizacji ustawy będziemy mogli wziąć kredyt pod hipotekę działki i przyszłego domu ? Jeśli nie to co możemy zrobić w takiej sytuacji?
Z góry dziękuję za odp.
teraz banki dają kredyty wyłacznie pod hipotekę – ziemię budowlaną. nie może być mieszana, a jak jest to banki żądają aby te części rozdzielić i hipoteka jest tylko na budowlaną, o ile jej wartość jest odpowiednia. wiem bo właśnie tak mam:/
Teraz tak jest ale po nowelizacji też tak będzie? co to znaczy odpowiednia?
z góry dziękuję za odpowiedź.
odpowiednio duża/ cenna w przeliczeniu na wysokość kredytu
Teraz tak jest ale po nowelizacji też tak będzie? co to znaczy odpowiednia?
z góry dziękuję za odpowiedź..
Jak pisałem wielokrotnie, nie zajmuję się kwestiami udzielania kredytów – może pomoc doradcy kredytowego jest potrzebna. Proszę zwrócić uwagę na zmianę przepisów o hipotekach – pisałem o tym we wpisie z 2 sierpnia 2016 r.
Dzień dobry,
mam pytanie dot. zaświadczenia wydawanego przez starostę o tym , że działka nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasów ani decyzją o której mowa w art. 19 ust 3 ustaw o lasach. Takiego zaświadczenia zażądał notariusz do sporządzenia aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości tj. domu , a właściwie połowa domu(bliźniaka) położonego w mieście na osiedlu domków jednorodzinnych. Czy rzeczywiście taki dokument jest wymagany, czy mógłby Pan podać podstawę prawną? Z góry dziękuję
Jak sądzę, chodzi o upewnienie się do co tego, czy Lasom Państwowym przysługuje prawo pierwokupu – art. 37a i następne ustawy o lasach.
witam ,
Mój tata , wujek i ciocia (czyli rodzeństwo mojego taty) chce mi przekazać w darowiźnie swoje udziały ojcowizny 0,78h ale też udziałowcami jest kuzynostwo (również wobec mnie darowizna) ,które nabyło udziały po swojej zmarłej mamie (czyli po mojej cioci) . Jest to część działki zabudowana domem i oborą , 3/4 działki to ziemia rolna reszta to podwórko z zabudowaniami itp… . Nie jestem rolnikiem , Oni też nie są i nie byli . Nieruchomość jest po moich dziadkach. Mieszkam w mieście 9km od tej nieruchomości. Czy wg. prawa takie pokrewieństwo wystarczy , w przyszłości chciałbym tam zamieszkać po doprowadzeniu działki i zabudowań do ładu. W gminie brak planu zagospodarowania przestrzennego. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
Proszę zapoznać się ze wpisem z 5 kwietnia 2016 r., tam te kwestie są wyjaśnione.
witam;
nie jestem rolnikiem, ale gdybym chciał kupić role około 1ha to czy nie wystarczy podzielić tej działki na 4, czyli drogę i 3 działki i kupić w 1 akcie?
Podział na nieruchomości poniżej 0,3 ha może być rozwiązaniem problemu – tyle, że taki podział musi być dopuszczalny w myśl przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Witam,
od 10 lat jestem właścicielem gospodarstwa rolnego ( 1,6 ha ) w województwie świętokrzyskim. Tam też jestem zameldowany. Na stałe jednak mieszkam w Krakowie. Chciałbym kupić na wsi pod Krakowem działkę rolną 34 a. Jest ona objęta planem zagospodarowania ( widnieje jako rolna ). Czy w myśl nowej ustawy będę mógł zakupić taką działkę i wybudować na niej dom ? Czy taka działka może być siedliskiem ?
Trzeba zacząć od tego czy jest Pan rolnikiem indywidualnym, tj. czy spełnia Pan wymogi określone w art. 6 i nast. ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Jeśli nie, to trzeba szukać któregoś z wyjątków pozwalających na nabycie nieruchomości przez osobę niebędącą takim rolnikiem.
Co do budowy domu – trzeba przeanalizować treść m.p.z.p. pod kątem możliwości realizacji takiej inwestycji.
Witam,
Interesuje mnie zakup działki 5000m2, która wg MPZP jest w połowie budowlana (UT), a druga połowa rolna (R). Czy taka działka podlega ustawie, czy też może ją kupić każdy?
Moim zdaniem, nieruchomości „częściowo-rolne” podlegają nowym regulacjom.
Czy jeśli mój ojciec chce przepisać na mnie gospodarstwo to muszę mieć kurs rolniczy i być zameldowana w tej gminie przynajmniej 2 lata?
Proszę zajrzeć do wpisu z 5 kwietnia 2016 r., tam kwestia ta jest omówiona.
Dzień dobry. Chciałbym się dowiedzieć kilka rzeczy a mianowicie, wujek mojej żony jest w posiadaniu działki rolnej o wielkości 1,2 ha która nie ma MPZP i chciałby podzielić ją na mniejszą o powierzchni mniejszej niż 0,300 ha i przekazać ją nam, pod zabudowę jednorodzinną. I tu jest moje pytanie czy jest możliwy taki podział? Czy wujek będzie mógł podzieloną działkę oddać nam w formie darowizny? Oraz czy będziemy mogli z żoną na takiej działce się budować?
Panie Adamie – niestety nie wiem, bo nie znam sytuacji tej nieruchomości. Nie umiem odpowiadać na tak abstrakcyjne pytania. Jeśli potrzebuje Pan pomocy, to zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną (zakładka „Kontakt” na górze).
Witam,
Posiadam działkę 0,9543ha w tym użytki rolne 0,7686, las 0,1857 i dom 44m2 gospodarczy 20m2 i chciał bym to sprzedać czy będę miał z tym problem w związku z nowymi przepisami?
Jeśli jest to nieruchomość rolna, to trzeba liczyć się z możliwymi ograniczeniami. Ponadto, jeśli nieruchomość obejmuje las, to trzeba liczyć się z prawem pierwokupu Lasów Państwowych. Stanowcza odpowiedź na Pana pytania wymaga przeanalizowania sytuacji prawnej tej nieruchomości.
Dziękuje za szybką odpowiedz
Chciałem dodać ze na większości użytków rolnych jest las samosiejka który mam około 15 lat i jest to klasa ziemi VIz
Jeśli część nieruchomości obejmuje las, to proszę też zwrócić uwagę na przepisy art. 37a i następne ustawy o lasach – dotyczącą one prawa pierwokupu i wykupu Lasów Państwowych. Pisałem o tym w ostatnich wpisach.
Witam.
Moja ciocia ma działkę rolna 1500m2.
Chciała by mi ja przepisać.( Nie jestem rolnikem).
Chciałbym sie na niej budować.
Pytanie -Czy lepiej żeby ciocia w pierwszej kolejności przekształciła działkę na budowlaną na siebie i potem przekazała mi w darowiźnie.? Czy po przekształceniu będzie mogła odrazu mi ja przekazać?
Trudno mi doradzić co jest „lepsze” – nie znam okoliczności sprawy.
Witam, mam do Pana pytanie rodzony brat przepisuje na mnie działkę rolną o powierzchni 2,75 ha chciałbym tą działkę w przyszłości podzielić na dwa równe kawałki i jedną część sprzedać.
Czy będę mógł i ewentualnie po jakim czasie ? A i chciałbym podkreślić że ja nie jestem rolnikiem z wykształcenia ale moja żona tak.
Kwestia dopuszczalności zbycia nieruchomości nabytej pod rządami nowych przepisów jest dość złożona, nie chciałbym wypowiadać się bez zapoznania się z konkretną sprawą. Jeśli potrzebuje Pan pomocy, to zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną.
Witam
Mam do pana pytanie odnosnie darowizny. Gdyby moja mama ktora jest rolnikiem kupila dzialke rolno budowlana ok. 60 arów na siebie to czy jest mozliwosc odrazu przepisania tej działki na mnie jako darowizne czy bylyby z tym jakies problemy? Bo rozumiem ze ja jako „nie rolnik ” nie moge takiej kupic. Pozdrawiam
Kwestia dopuszczalności zbycia nieruchomości nabytej pod rządami nowych przepisów jest dość złożona, nie chciałbym wypowiadać się bez zapoznania się z konkretną sprawą. Jeśli potrzebuje Pani pomocy, to zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną.
Witam. Kupiłam niedużą działkę rolną nad rzeka , zeby przyjezdzac na nia rekreacyjnie i tu jest problem. Chciałam postawić domek holenderski , ale nie mogę. Przeksztalcic na rekreacyjna nie moge. Domku letniskowe tez nie moge postawic. Tylko na budowlaną. I moge postawic tylko dom mieszkalny ; (
Mam sąsiadów przy działce. Z lewej stoi domek drewniany. Z drugiej strony dom mieszkalny murowany.
I o co tu chodzi….? Kupiłam działkę a nawet nie mogę domku postawic ; (
Pani Agnieszko, musiałaby Pani napisać szerzej o Pani problemie – dlaczego Pani nie może? Wydano Pani decyzję odmowną?
Witam,
Planujemy zakup działki na wsi w woj. polskim, jest to działka o łącznej powierzchni 30,04 a. Działka jest odrolniona na powierzchni 21,51 (kategoria B) a 8,9a jest gruntem ornym RIIIb.
Moje pytanie , czy jest potrzebna przy zakupie zgoda prezesa ANR, czy tez nie, ponieważ część działki rolnej ( z definicji) jest mniejsza jak 30a….
Dziekuje i pozdrawiam,
Arek
Moim zdaniem, jeśli część nieruchomości obejmuje grunty rolne (nawet jeśli ta część jest mniejsza niż 0,3 ha), to taka nieruchomość będzie traktowana jako rolna.
Witam
W kwietniu nabyłem 5% udziałów w 5 działkach i które są wpisane w jednej księdze wieczystej
Problem zaczął się od maja 2016 gdy chciałem dokupić jeszcze 30% udziałów i problem polega na tym , że łączna powierzchnia tych działek jest 65 arów w tym 13 arów rolnej i reszta budowlana.
Notariusz powiedział że jeżeli chcę dokupić to trzeba oddzielić do drugiej księgi wieczystej dwie działki rolne i tu pojawił się problem bo nie dostanę zgody od dwóch współwłaścicieli na podział działek na dwie księgi .I chociaż nie chcę kupić ich udziałów to ja nie mogę kupić udziałów od reszty współwłaścicieli bo nie jestem rolnikiem . a i rolnik ich też nie kupi bo udziały są mniejsze niż 7 arów i nie graniczy z działkami więc po nowej ustawie wszyscy są w kropce bo referendarz powiedział ,że nie wpisze sprzedanych udziałów bo zabrania tego ustawa bo suma działek przekracza 30 arów
Pana problem wydaje się dość złożony, nie da się go rozwikłać w komentarzu na blogu. Jeśli potrzebuje Pan pomocy, to zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną.
Dziękuję za chęć pomocy , ale poradziłem już sobie z tym problemem w taki sposób , że dostałem już zgodę od wszystkich współwłaścicieli na oddzielenie dwóch działek rolnych do drugiej księgi wieczystej i choć będzie mnie to więcej kosztować za założenie dodatkowej księgi i dwa osobne akty notarialne to jest szansa że to kupie
Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam
Tak się składa, że mam propozycję kupna dwóch sąsiadujących ze sobą działek rolnych (od dwóch różnych właścicieli), każda o powierzchni ok 0.16ha (w sumie ok 0.32ha).
Dla tych działek można uzyskać warunki zabudowy pod dom jednorodzinny. Zresztą wszystkie sąsiednie działki na całej ulicy są zabudowane na takiej zasadzie (brak MPZP).
Moje pytanie dotyczy możliwości zakupu tych dwóch działek. Czy obecnie obowiązująca ustawa reguluje taką sytuację gdy ktoś chce kupić dwie mniejsze działki których suma powierzchni przekracza jednak te 0.3ha?
Jeśli są to 2 odrębne nieruchomości, to nie widzę przeszkód z punktu widzenia przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Nie ma ograniczenia liczby nieruchomości rolnych poniżej 0,3 ha, które można nabyć, w ten sposób, że sumuje się ich powierzchnię do 0,3 ha.
Witam,
Mam działkę o powierzchni 92 ar, z czego 22 ar jest budowlane a 70 ar rolne.
Na działce obowiązuje MPZP,
Jest osoba zainteresowana zakupem mojej działki i wybudować na niej dom, osoba ta nie jest rolnikiem.
Czy może ta osoba kupić ode mnie tę działkę? Czy muszę dzielić tę działkę i sprzedawać jej po podziale w częściach?
Trzeba zacząć od tego czy jest to nieruchomość rolna, bo takie nieruchomości podlegają ograniczeniom w obrocie na podstawie przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. W tym celu trzeba przeanalizować treść MPZP. Jeśli nieruchomość jest rolna, to trzeba liczyć się z ograniczeniami. Podział nieruchomości poniżej 0,3 ha może pomóc, ale trzeba sprawdzić czy MPZP nie wyklucza takiego podziału.
Witam chcę nabyć działkę rolną nie mam nic wspólnego Z rolnictwem działka jest po wyżej hektara nie bardzo wiem czy po zmianie przepisów mogę ją nabyć dziękuję za odpowiedź
Istnieje spora szansa, że bez zgody Prezesa ANR nie będzie to możliwe. Trudno mi jednak udzielić stanowczej odpowiedzi – nie znam sytuacji tej nieruchomości.
Witam mam pytanie jezeli chcielibyśmy kupić dom na wsi dom połozony jest na działce jednohektarowej oczywiście od osoby prywatnej jakie mamy szanse? dziękuje
Jeśli jest to nieruchomość rolna, to trzeba sprawdzić czy były wydawane warunki zabudowy na cele inne niż rolne przed wejściem w życie ustawy. Jeśli nie, to możliwe, że konieczne będzie uzyskanie zgody Prezesa ANR.
Witam mam pytanie jak jest przy wykupie ziemi pod spec ustawe mam na czesci swojej ziemi dzialke z pozwoleniem na budowe a na innej dzialce mam warunki zabudowy i mam pytanie czy przy wykupie nie ma to roznicy czy jest ??
Przepraszam, ale nie rozumiem pytania – o którą specustawę chodzi? Pyta Pan o różnicę w odszkodowaniu?
U mnie sytuacja prawnie chyba jest ciekawa. Chcę kupić działkę rolnobudowlaną. W pasie 100m wyznaczono plan zagospodarowania przestrzennego na zabudowę rodzinną, ale prawdopodobnie dostanę zgodę na budowę budynku produkcyjnego poza pasem 100m. Grunt V,VI klasa, łąka. Działka 2,5 ha.
Pytanie, czy w świetle nowej ustawy mogę sprzedać grunt przed upływem 10 lat – czy muszę i w ogóle MOGĘ podzielić tę działkę na część budowlaną i rolną i np. sprzedać rolną.
Jeżeli mam robić dużą inwestycję a nie będę mogła sprzedać działki przez dziesięć lat, to jeżeli „powinie mi się noga” to nie mam żadnego zabezpieczenia, ponieważ nie będę mogła sprzedać nieruchomości. Dla banków nieruchomość taka też jest gorszym zabezpieczeniem, więc ciężko o kredyt. Dlatego wizja, że nie mogę zbyć nieruchomości przez 10 lat jest dyskwalifikująca…
Pozdrawiam
Witam, jeżeli planuje zakup działki budowlanej, która zgodnie z planem miejscowym zagospodarowania przestrzennego, znajduje się na terenach zabudowy mieszkaniowej, to mogę na niej wybudować dom, jeżeli działka ma 910m2?? Słyszałam, ze budowa nie będzie to możliwa na działce poniżej 1000m, więc w ustawie jest coś na ten temat, że powierzchnia działki na której można sie wybudować nie może być niższa niż 1000m2?
Witam! Mam takie pytanie, bo chcę od wójka wziąć 15 ar ziemi rolnej III klasy, jest to część większej działki o powierzchni 1,5ha. W gminie powiedzieli mi że nie dostanę na to Warunków Zabudowy, nawet na wójka ronika. Czy jest możliwość obejścia tego w jakiś sposób? Nie ma tam planu zagospodarowania przestrzennego, a w okolicy stoją 3 domy.
Jeśli to mają być warunki zabudowy na cele nierolnicze, to może być problem. Trzeba zacząć od sprawdzenia czy była zgoda na przeznaczenie na cele nierolnicze w planie sprzed 1995 r. – to istotne w kontekście przepisu art. 61 ust. 1 pkt 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
witam,
czytałem że blizcy właściciela działki mogą ziemię nabywać, jednak czy jeśli nie są zameldowani w danej gminie i nie są rolnikami to dalej mają takie prawo? Działka o której mówię w połowie należy do mojego ojca a w połowie do córki brata mojego ojca (niezameldowanej w tej gminie). Oboje zgadzają się na jej przepisanie na mnie. Czy w tej sytuacji da się to zrobić czy niestety nie ma tej możliwości? Dodam że działka 2h.
Proszę zapoznać się ze wpisem z 5 kwietnia 2016 r. – tam wyjaśniłem tę kwestię.
Witam. Mam pytanie. Rodzice przekazali mi część gospodarstwa w lutym 2016r mianowicie 4,30ha w formie darowizny W styczniu 2017r planują przepisać resztę na brata który uzyska pełnoletność. Moje pytanie to czy ja również w styczniu mogę uzyskaną część gospodarstwa przepisać na brata . Lub ewentualnie jakaś forma dzierżawy wchodzi w grę.
Proszę zapoznać się ze wpisem z 5 kwietnia 2016 r. – ta kwestia jest tam wyjaśniona.
Witam. Posiadam działkę rolną ok. 50 arów zabudowaną domem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi. Czy jeśli otrzymam warunki zabudowy na drugiej części działki (nie ma MPZP) to mogę podzielić tę działkę na 2 (będą mniejsze niż 30 arów) i sprzedać nie-rolnikowi? Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam.
Pani Izo, to bardzo szczegółowa kwestia – proszę o kontakt bezpośrednio ze mną.
Witam,
czy przy obecnych przepisach istnieje możliwość podziału działki rolnej (nowe działki bedą mniejsze niż 30 arów) w celu przepisania jej na dzieci w ramach darowizny?
Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego nie zmieniła zasad podziału – jest to możliwe w przypadkach wskazanych w przepisach ustawy o gospodarce nieruchomościami (np. jeśli uzyskano decyzję o warunkach zabudowy na cele nierolnicze).
Dzień dobry,
Chcę kupić dom na wsi położony na działce 0.54 ha (rolno-budowlana). Czy przekształcenie części rolnej na budowlaną rozwiązuje problem związany z nową ustawa?
Pisał Pan, że ustawa dotyczaca działek 0 5 ha jest przejściowa, w czym rzecz?
Kryterium 0,5 ha występuje w przepisie przejściowym – chodzi o art. 11 pkt 1 ustawy nowelizującej. Jeśli nieruchomość utraci charakter rolny, to nie będzie podlegała ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego.
Witam posiadam działkę rolną na której zacząłem budowę domu 4 lata temu oddałem dom do użytki w styczniu 2016 r działa ma pow 3014 m2 musiała być powyżej 30 arów tak mówiła ust geodezyjna ponieważ była to działa rolna VI klasy grunty żwirowe czy po zmianach przepisów o obrocie ziemią rolną mogę sprzedać tą działkę z domem innej osobie niż rolnik
Trzeba ustalić czy jest to nieruchomość rolna – czy jest przeznaczona w MPZP na cele nierolne, względnie lub czy była objęta decyzją o warunkach zabudowy przed wejściem w życie ustawy na cele nierolne (art. 11 pkt 2 ustawy nowelizacyjnej). To ma istotne znaczenie dla określenia czy nieruchomość podlega ograniczeniom wynikającym z nowych przepisów.
Dziękuje za odp na terenie naszej gminy nie ma aktualnego planu PZ działka była rolna wystąpiłem o warunki zabudowy na tą działkę w 2011 i w 2012 zacząłem budowę , w latach 90 teren ten był obięty planem i te działki były budowlane ale plany wygasły i w ewidecji gruntow widnieje ona jako rolna co teraz
Proszę w takim razie rozważyć oparcie się na przepisie art. 11 pkt 2 ustawy nowelizacyjnej – pisałem o tym we wpisie z dnia 4 kwietnia 2016 r.
dziękuje bardzo za odp
witam,
Mam pytanie czy mogę kupić działkę rolną z zabudową zagrodową (mieszkanie, stodoła, obora/garaż) o łącznej powierzchni 58 arów?
Panie Marku – nie wiem. Nie wiem czy jest Pan rolnikiem, czy chce Pan to kupić od osoby bliskiej itp. Nie jestem w stanie pomóc w komentarzu na blogu w sytuacji, gdy nie znam istotnych okoliczności sprawy.
Mam działkę 0,34 ha w połowie budowlana a w połowie rolna? Czy po nowej ustawie bez problemu mogę ją przepisać wnuczce czy wnuczka musi mieć kwalifikacje rolnicze?
Wnuczka jest osobą bliską, może nabyć nieruchomość rolną nie będąc rolnikiem.
Witam
posiadam dzialke 0.55 ha. Staram sie o WZ. Czy gdy dostane WZ bede mogla dzialkke sprzedac komu chce?
Jeśli to nieruchomość rolna, to nie. Przepis przejściowy dotyczy tylko decyzji ostatecznych w dniu wejścia w życie ustawy (30.04.2016 r.), jeśli dotyczyły celów nierolniczych.
witam
dziekuje za poprzednia odpowiedz.
teraz mam pytanie dzialka 0.55 ha dostalam WZ tylko na czesc dzialki.
co musze zrobic by sprzedac dzialke?
1) podzielic na dwie ?
do kogo teraz sie udac do geodety?
nie wiem co mam dalej robic?
chcialabym sprzedac dzialke moze po podziale beda w dwoch ksiegach i moze uda mi sie sprzedac najlepiej jednemu kupujacemu
prosze powiedziec co mam dalej robic?
nie chce tej dzialki a pieniadze sa mi potrzebne.Moze ktos mial podobna sytuacje
Witam. Czy możliwa jest zamiana działek rolno-leśnych, między rolnikiem a nierolnikiem? Działki o niskich klasach ziemi lub całkiem podmokle. Zamiana miałaby scalić grunty, ponieważ na dzień dzisiejszy wszystkie są szerokie na niecałe 12m.
Dodam że „nierolnik” jest właścicielem gruntów od kilku miesięcy (dostał darowiznę)
To szczegółowe pytanie, musiałbym przyjrzeć się tym nieruchomościom. Jeśli potrzebuje Pan pomocy, to proszę kontaktować się ze mną bezpośrednio.
Witam,
mam pytanie odnośnie wydzielania działek w obecnej sytuacji: sprawa wygląda tak: Gospodarz(rolnik) już jakiś czas temu zwrócił się do gminy o przekształcenie działek rolnych na budowlane z możliwościa zabudowy do 120m2(poprzednie dwie otrzymał zgode w zeszłym roku) ale gmina właśnie mu wstrzymała wydawanie decyzji o przekształceniu chyba wlasnie ze względu na tą ustawe.
Dodam tylko ze chcialam kupic od niego te działki.
Czy ta ustawa może teraz zupelnie uniemozliwoc przeksztalcenie tych dzialek na budowlane a tym samym uniemozliwi mi zakup tychże?
Dziękuję z góry za odpowiedz!
Nowe przepisy nie zmieniają zasad wydawania warunków zabudowy – nie ma powodu, żeby z tej przyczyny nie wydawać decyzji. Ustawa dotyczy głównie obrotu nieruchomościami rolnymi i obowiązkami z tym związanymi. Możliwe, że obecnie nabycie przez Panią tych nieruchomości nie będzie możliwe np. bez zgody Prezesa ANR.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Czyli to może oznaczać np. że gmina musi, jak przekazał mi ów rolnik, „zrobić jakieś swoje pomiary”, co może być związane tylko z gminy wewnętrznymi kwestiami a nie związanymi z tą ustawą?
Czy jeżeli ziemia która ów pan chciał podzielić byłaby większa niż zaznaczono w ustawie, wtedy gmina ma prawo wstrzymać wydzielanie działek?
Podział nieruchomości i możliwość jej nabycia do 2 zupełnie różne kwestie. Są regulowane przez zupełnie różne przepisy. Trudno mi powiedzieć o jakie pomiary chodzi. Być może chodzi o możliwość podziału nieruchomości rolnej na działki poniżej 0,3 ha (co jest dopuszczalne tylko w niektórych przypadkach)?
Działki które były wytyczone w zeszlym roku maja po 100o m2.Te o które mi chodzi mają mieć po 1000 m2 i 1530 m2.
Dziwi mnie fakt ze działki poniżej 0,3 ha mają jakies specyfikacje co do wydzielania..?a w których przypadkach można wydzielać takowe dzialki? (mniejsze niz 0/3 ha) Jeśli do tej pory udało się wydzielic dzialki po 1000m2?(zeszły rok)
Witam
Z góry bardzo dziękuje za pomoc.
Posiadam działkę mieszkaniowo- rekreacyjna (oznaczenie na planie przestrzennym) 0 pow. 1545m2
W gminie działka 1111m2 – grunty rolne, reszta m2 – pod inne zabudowy.
Czy mogę taką działkę bez problemu sprzedać? Również nie rolnikowi?
Dziękuję za pomoc
Pozdrawiam Kasia
Jak rozumiem, MPZP przeznacza nieruchomość na cele nierolnicze – nieruchomość ta nie jest rolną i nie ma ograniczeń w jej nabyciu z uwagi na przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.
Witam. posiadam działkę 1.5 ha ziemi z wydanymi warunkami w czerwcu 2016 r. (hala magazynowo- produkcyjna z biurem ) . Czy mogę działkę sprzedać firmie budowlanej pod działalność gospodarczą .Na działce znajduje się słup z przyłączem energetycznym, studzienka wody z licznikiem , studzienka kanalizacji sanitarnej, wjazd na działke wykonany.
Dodam,że działkę 1.5 ha posiadam od 2000 r czyli od lat 16-stu
Obawiam się, że może być z tym kłopot – przepis przejściowy (Art. 11 pkt 2) dotyczy decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu ostatecznych w dniu 30.04.2016 r.; późniejsze decyzje już nie „zwalniają” spod stosowania nowych przepisów.
Witam,
Posiadam działkę 1600m2, klasa gruntów IIIb oraz IVa. Kupiłem ją trzy lata temu z myślą budowy domu jednorodzinnego. Posiadam stare warunki zabudowy do mojej działki ale zapisane są one na poprzednią właścicielkę, która miała status rolnika, ja niestety nie mam takiego statusu. Z tego co dowiedziałem się przy kupnie wystarczył wtedy tylko przepisać te zasady o warunkach zabudowy na moje nazwisko by zacząć budowę domu. Nie wiem jak sprawa wygląda w tej chwili, ale w gminie powiedziano mi, że potrzebuję mieć status rolnika by odrolnić ziemię. Dodam, że na sąsiedniej działce jest już zbudowany budynek mieszkalny, a zaraz za nią stoją już kolejne działki z budynkami, więc nie jest to miejsce odłączone od świata. Z drugiej strony są tylko puste, lekko zadrzewione działki, a dalej otwiera się las. Działka usytuowana jest przy drodze gminnej. Co mogę zrobić w mojej sytuacji by rozpocząć budowę? W gminie powiedziano mi, że mogę już postawić budynek gospodarczy bez zezwolenia, póki co niewiele mi to daje. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Witam, proszę o pomoc w poniżej kwestii:
Otóż jesteśmy zainteresowani zakupem działki rolnej będącej w granicach miasta, mającej powierzchnię 30,65 ara i prawdopodobnie nie będącej w obszarze Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Czy jako osoba nie będąca rolnikiem mam prawo do zakupu i w przyszłości budowy? Czy możliwość taka będzie dopiero w momencie kiedy obecny właściciel wystąpi o warunki zabudowy i podzieli ją na mniejsze ?
Będę wdzięczna za udzielone porady.
Pozdrawiam serdecznie,
AG
Proszę zacząć od ustalenia czy jest tak MPZP. On reguluje m.in. kwestie możliwości zabudowy, a przeznaczenie ma znaczenie w kwestii dopuszczalności nabycia nieruchomości rolnej.
Witam! Jestem rolnikiem posiadam działkę rolną 64 ara. Czy gdy będę miała na nią wydane warunki zabudowy będzie ją można podzielić na działki mniejsze niż 30 arów, nadające się do kupienia przez osoby nie będące rolnikami?Dodam iż jest to grunt klasy V a na sąsiednich działkach są wybudowane domy.
Przeważająca praktyka jest taka, że można (choć ostatnio pojawiło się kilka odrębnych głosów z uwagi na nowe przepisy o kształtowaniu ustroju rolnego). Szczegóły trzeba byłoby oczywiście zweryfikować w odniesieniu do Pani nieruchomości.
Witam.
Brat chciałby przepisać na mnie około 20 arow ziemi, która miałaby być przeznaczona na dzialke. Czy zgodnie z nowymi przepisami istnieje taka możliwość jeżeli nie posiadam wykształcenia rolniczego ?
Pozdrawiam
Proszę zajrzeć do wpisu z dnia 5 kwietnia 2016 r., tam kwestia ta jest wyjaśniona.
Witam mam podobne pytanie jak Agnieszka z tym że jestem rolnikiem działka rolna o pow 1,50 ha przy drodze krajowej sąsiadująca z działką zabudowan, dowiedziałem się w urzędzie gminy że warunki zabudowy wydadzą bez problemu działka klasa IVa i będzie można z niej wydzielić działkę np 10 arów , i wybudować dom, wszystko ok tylko nie wiem czy taką działkę będzie mogła kupić osoba nie będąca rolnikiem i ona się wybudować??
Proszę spojrzeć do odpowiedzi powyżej.
Witam mam takie pytanie;Mamy z siostrą i jej mężem grunty orne na współwłasność,po rodzicach.Jestem rolnikiem(od 11 lat płacę KRUS)Jedna z działek jest tylko na siostrę i jej męża.Teraz siostra chce mi odpisać połowę tej działki jako darowiznę.
czy będą jakieś problemy w związku z tym że właścicielami tej działki jest siostra i jej mąż?
Przepraszam, ale nie rozumiem – o jakie problemy chodzi?
Witam,
chcemy kupić działkę o powierzchni pow. 3.000 m2, z czego odrolniono 971 m2. Wydano warunki zabudowy w 2007 r., w 06.2016 warunki zostały przeniesione na mnie. Mamy już podpisaną umowę kredytu hipotecznego i przymierzamy się do aktu notarialnego przenoszącego własność. Ale z tym jest problem – 2 notariuszy stwierdziło, że ta działka objęta jest nową ustawą i nie mogą sporządzić aktu, bo nie jesteśmy rolnikami! W ustawie jest mowa o tym, że jeżeli warunki zabudowy wydano przed dniem wejścia w życie ustawy (warunki dotyczą części działki, nie całej!) to taki grunt możemy nabyć. Tak my to interpretujemy. Pomocy! Czy notariusz faktycznie wychwycił szczegół, który pominął analityk i radca prawny z banku? Możemy kupić tę działkę i budować się na niej? Czy sąd wieczystoksięgowy dokona wpisu hipoteki.
A jakieś zabudowy dotyczy decyzja o warunkach zabudowy? Może chodzi o to, że decyzja nie obejmuje całego gruntu, który Państwo chcecie kupić?
Witam,
Czy działka 1h składająca sie z gruntow ornych ozacznonych RIV 8000m3 i pastwisk oznaczonych Ps 2000m3, która w MPZP jest podzielona na 2 przeznaczenia: budowa indywidualna (posadowiona na gruntach ornych) i trwałe tereny zielone (przy czym ilosc tych terenow jest ok 8000m3, zajmujaca w calosci pastwiska i czesc gruntow ornych). Nabywca jest nierolnikiem. Czy mozna kupic taka dzialke? Czy mimo, ze cel nieruchomosci oznaczona zostala jako inna niz rolnicza, bo tereny zielone – to czy w tej definicji zawieraja się grunty rolne? A zatem czy to jest nieruchomosc z celem innym niz rolniczy czy nie i czy ograniczenia obowiązuja?
Artur
W MZPZ jest:
Dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolami 1Z ustala się:
1) przeznaczenie podstawowe – tereny trwałych uŜytków zielonych;
2) przeznaczenie dopuszczalne – inwestycje z zakresu infrastruktury technicznej;
3) zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego określone w Rozdziale 4;
4) infrastruktura techniczna zgodnie z rozdziałem 10.
Jeszcze tylko dodam, że kupuje od osoby prywatnej, a nie od Skarbu Państwa.
Musiałbym zapoznać się z całym MPZP – wspominał Pan, że część gruntu dotyczy zabudowy na gruntach ornych.
witam
dostałam od matki w formie darowizny działkę rolną ( ziemia klasy V i VI ) o powierzchni 3050 m kw z czego 99 m kw to „las” . działka bez tego lasu ma samej ziemi „rolnej” jak widać poniżej 3000 m kw . jak to jest traktowane ? czy las zalicza się do ziemi rolnej ? działka jest przy drodze publicznej z dostępem do wody, prądu i gazu. czy mogę tą działkę sprzedać nie rolnikowi ,czy trzeba wcześniej ją podzielić na dwie działki ? w bezpośrednim sąsiedztwie są działki budowlane z domami , nikt nie uprawia ziemi, ja zresztą też nie. działka jest na terenie miasta Łodzi i nie ma w najbliższym sąsiedztwie Planu Zagospodarowania Przestrzennego ani nie przystąpiono do sporządzania takowego.
pozdrawiam
Witam. Nie wiem jak wyglada sytuacja z lasem. Ja mialem dzialke rolna 3003 m2 nie moglem jej sprzedac przez nowa ustawe a zalezalo mi na sprzedazy. Na terenie dzialki nie ma planu zagospodarowania. W pazdzierniku zlozylem wniosek o podzial dzialki na dwie rowne czesci. Po wielkich bojach na poczatku grudnia otrzymalem podzial i sprzedalem juz jedna czesc dla osoby ktora nie jest rolnikiem. Nowa ustawa utrudnia sprzedaz dzialek rolnych powyzej 3000 m2, ale jezeli komus zalezy i wlozy w to troche wysilku to wszystko mozna obejsc.
Panie Marcinie ,mogę prosić o kontakt, bo widzę że mam taki sam problem i zaczynam rwac sobie włosy z głowy od tego wszystkiego. Mam działkę 30arów i chce ja sprzedać nie rolników…proszę o pomoc
Miałem działkę rolną o pow. 3003 m2, na działke nie było MPZP. Zależo mi na sprzedaży. Wystąpiłem o warunki zabudowy na dwa domy, i takie warunki otrzymałem. Poźniej poprosiłem geodete o podzielenie dzialki na dwie rowne czesci (jedna czesc pod jeden dom druga pod drugi). Geodeta zrobil mape z proponowanym podzialem. Majac warunki zabudowy i mape z proponowanym podzialem zlozylem wniosek o podzial dzialki. Po otrzymaniu zgody na podzial i otrzymaniu decyzji jedna czesc tj 1500 m2 sprzedalem osobie ktora nie jest rolnikiem.
Moim zdaniem taka nieruchomość podlega ograniczeniom jako rolna.
Witam, a więc moja siostra wraz z mężem zakupili ponad rok temu we wrześniu działkę od ANR okolo 2ha lV-Vl klasa gruntu . Jest tam pas zabudowy ok 5 metrów reszta to działka rolna, złożyli już wniosek o poszerzenie pasa zabudowy o 25m. Ja zaś z narzeczoną chcielibyśmy od nich sobie część odkupić (duzooo taniej) ale blokuje ich przepis o tym że od chwili kupna od ANR musi upłynąć 5 lat, pisali pismo czy agencja będzie to od nich odkupować ale nie uzyskali odpowiedzi. Pytanie moje brzmi czy ktoś zna jakiś sposób na ominięcie tego przepisu? Tak żeby zrobić to zgodnie z przepisami? Lub czy istnieją jakieś widełki umożliwiające sprzedaży takich gruntów dla najbliższej rodziny( przypomnienie to moja siostra) , moze w formie darowizny? prosilibysmy o rady, pozdrawiam!
Jest w stanie mi ktos pomóc?
Ma ktoś pomysł może jak to ominąć żeby wszystko było ok? No moze delikatnie naciągnajac przepisy:)
Niestety trzeba czekac aż PIS przegra wybory i wtedy wszystko wróci do normalnosci.
Jeśli potrzebujecie Państwo porady, to proszę skontaktować się ze mną bezpośrednio. Nie jest to problem, który da się omówić w komentarzu na blogu.
Witam, a w jaki sposób mozna sie z Panem skontaktowac?
Na górze strony jest zakładka „Kontakt” – tam są dane kontaktowe.
chce kupić ziemie rolna. przeksztalcic ja na dzialki. czy trzeba czekac te 5 lat o ktorych czesto slyszy sie w mediach? chcialbym wiedziec jak to wyglada
O bracie,fajnie kombinujesz. Najprościej,kup sobie ogródek działkowy i możesz postawić altankę w mieście do 25m2, na wsi do 35 m2.
ale chodzi mi o konkretne informacje jak to wyglada ze sprzedarza i ewntualnymi podatkami. czy placi sie jakis podatek od wzbogacenia bo kupilo sie dzialke tylko w celach zarobkowych itp . ile to wynosi. i czy w ogole jest taka mozliwosc przez te 5 lat
Trzeba zacząć od tego czy może Pan nabyć ziemię rolną i czy jest szansa na jej przeznaczenie na cele nierolnicze. To, co Pan planuje może nie być ani proste ani szybkie. Nie da się tego omówić w komentarzu na blogu. Jeśli potrzebuje Pan odpłatnej pomocy, to proszę skontaktować się bezpośrednio ze mną (zakładka „Kontakt” na górze”).
witam
dziekuje za poprzednia odpowiedz.
teraz mam pytanie dzialka 0.55 ha dostalam WZ tylko na czesc dzialki.
co musze zrobic by sprzedac dzialke?
1) podzielic na dwie ?
do kogo teraz sie udac do geodety?
nie wiem co mam dalej robic?
chcialabym sprzedac dzialke moze po podziale beda w dwoch ksiegach i moze uda mi sie sprzedac najlepiej jednemu kupujacemu
prosze powiedziec co mam dalej robic?
nie chce tej dzialki a pieniadze sa mi potrzebne.Moze ktos mial podobna sytuacje
W jakim województwie masz ta dzialke? Moze bym kupil:)
Kupiłbym całą wieś tylko pieniądze w d…e
W Swietokrzyskim 9km od Kielc
Jaka powierzchnia? Jaka gmina? No i jakie pieniadze? Ogolnie sam jestem ze swietokrzyskiego:) i jak to tam prawnie wyglada bo już zapomnialem:/ pozdrawiam
W Swietokrzyskim 9 km od Kielc
Prosze pisac na lukasz18071987@wp.pl
Proszę zastanowić się nad uzyskaniem WZ na całą nieruchomość i następnie podziałem poniżej 0,3 ha (choć są głosy, że nie jest to dopuszczalne).
witam
mam działke rolną o powierzchni 3040 m kw z tego 99 m kw to las. ziemia jest V i VI klasy. czy można przekształcic tą działke na budowlaną ? i jak to zrobic ?. dziłka jest w dużym mieście ale nie ma w okolicy PZP ani nawet przystąpienia do planu. czy taką działke jak już będzie przekształcona może kupic nie rolnik ?
Pierwszym problemem w uzyskaniu WZ może być to, że część terenu stanowi las. Poza tym, należałoby ocenić pozostałe przesłanki do uzyskania warunków zabudowy – art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Warto również sprawdzić pochodzenie gleb (mineralne/organiczne) pod kątem obowiązku wyłączenia gruntu z produkcji rolnej.
Witam, moi teściowe posiadają działkę rolną. Czy wg nowej ustawy zakładając że jest plan zagospodarowania przestrzennego mogą oni przekształcić tą działkę na budowlaną i przepisać 15 arów na syna który nie jest rolnikiem? Czy syn bez problemu będzie mógł się na niej budować?
Proszę sprawdzić ustalenia MPZP dla tej nieruchomości, on określa jej przeznaczenie, możliwości zabudowy i kwestie podziału.
Witam.Posiadam zaświadczenie wydane przez Prezydenta miasta, w którym jest napisane: że dla nieruchomości położonej w mieście przy ul.x dz.onr 425/1,426,428/1i 429/1 w obrębie G-55 nie ma obecnie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z art.(itd) o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w przypadku braku MPZP określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o WZ na wniosek złożony przez inwestora.
Zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla miast, zatwierdzonym Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 27.10.2010:
– działka o nr 429/1 w obrębie G-55 oraz zachodnie części działek o nr. 425/1,426,428/1 znajdują się na terenach zabudowy jednorodzinnej i usługowej przekształconej z osadnictwa wiejskiego, oznaczonych symbolem MN1 w strefie obrzeżnej
– pozostałe części działek o nr. 425/1, 426, 428/1 znajdują się na terenach upraw rolnych oznaczonych symbolem RP w systemie ekologicznym w strefie obrzeżnej.
I teraz moje pytanie:
– jak mam to interpretować – czy to oznacza , że z w/w działek mogę wydzielić na ich zachodnich częściach jedną (lub kilka) działkę(ek) pod budownictwo jednorodzinne i następnie ją sprzedać? Co z pozostałymi częściami? Czy w przyszłości będę je mógł również podzielić i sprzedać np. w celu zapewnienia sobie spokojnej starości (czyt. bytu)? Pozdrawiam Mirek
Nie, to oznacza, że nie ma tam MPZP, a ustalenia w studium są takie, jak wskazano. Studium nie rozstrzyga o możliwości podziału nieruchomości – jego treści nie ocenia się w procedurze zatwierdzenia projektu podziału. Z tego zaświadczenia nie wynika jak można tę nieruchomość podzielić.
To w tej sytuacji jakie dalsze kroki należy poczynić, czy powinienem wystąpić o WZ ?
Jeśli chce Pan podzielić tę nieruchomość, to należy skontaktować się z geodetą. Jeśli jest to nieruchomość rolna, to niezbędne może być uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy w przypadku podziału poniżej 0,3 ha.
Dziękuję za odpowiedź ale mam jeszcze kilka pytań. Otóż w/w działki już zostały scalone i ponownie podzielone na rolne , z których najmniejsze mają 0,3ha a największe 0,34ha. Czy teraz powinienem wystąpić o WZ dla poszczególnych działek, czy będę mógł podzielić je na mniejsze , czy poniosę z tego tytułu opłatę administracyjną. Czy będę mugł przekształcić je na budowlane?
Niestety, nie wiem czy będzie mógł Pan to uczynić. Nie znam ani tych nieruchomości, ani ich sytuacji, więc nie mogę tego ocenić. To wymaga zapoznania się z dokumentami dotyczącymi tych gruntów i – w przypadku podziału – zaangażowania geodety.
Witam jestem kobietom mam 53 lata jestem kobietom schorowanom nie daje rady dalek gospodarzyc czu moge odac ziemie na skarn panstea wzamian za rente
Witam czy Pan Iwo Fisz moglby odbiesc sie do mojego wpisu z 28 grudnia 2016r bede wdzieczny za kazda porade:)
Witam!
Posiadam z mężem dzialki budowlane o łącznej powierzchni 1,36 ha. Chcielismy sprzedac calość komuś. Dzialki są objęte MPZP i ujete w nim jako dzialki budowlane. Czy jest taka mozliwość, by sprzedac to jako calość, czy nalezy dokonać podzialu?
Jeśli nie jest to nieruchomość rolna (jest przeznaczona w MPZP na cele nierolnicze), to z punktu widzenia przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nie ma wymogu podziału tej nieruchomości.
Witam. Mam działki rolne (klas I-III) i chciałabym z nich 15 arów przekwalifikować na działkę budowlaną. Czy jest to możliwe ? Zaznaczę , że działka znajduje się do 50 m od innym 2 zabudowań jednorodzinnych oraz drogi gminnej. Co trzeba spełnić , aby gmina wydala zgodę na przekwalifikowanie i czy w ogóle zajmą się tym skoro przekwalifikowanie będzie dotyczyło jedynie 15 arów ?
Witam, po sprzedaży gospodarstwa rodzic chce przepisać na dwójkę swoich dzieci pole rolne ok 1,5 ha, aby uzyskać całą rentę.
Jedno dziecko ma wyższe wykształcenie, drugie niestety nie, dzieci nie mają uprawnień rolniczych. Czy rodzic może przepisać tą ziemie na swoje dzieci po 50% dla każdego z nich?
Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź.
Witam,
odziedziczyłam z dwójka rodzeństwa gospodarstwo rolne po rodzicach. Jest ono od kilku lat dzierżawione i nikt z rodzeństwa go nie prowadzi. Ja jestem rolnikiem w innej gminie i płacę KRUS, bracia pracują poza rolnictwem, ale zamieszkują na terenie odziedziczonego gospodarstwa. Jaki jest dla nas możliwy sposób działu spadku w świetle nowych przepisów?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
mam pytanie ojciec daje mi działke która ma mniej niż 30 arów chce ją przerobić na budowlaną jest to na wsi w planie zagospodarowania przestrzennego podobno można tam sie budować czy jest taka możliwość czy mogą być problemy .
Dzień dobry
Czy po zmianach w przepisach jest możliwe abym zakupiła dwie działki po 30 arów określone jako nieużytek rolny w innym województwie? Posiadam 2 ha ziemi oddanej w dzierżawę spółdzielni rolniczej, więc teoretycznie jestem rolnikiem? Czy jeśli nabyłabym te działki to pozwolono by mi na jednej z nich postawić dom (VI klasa gleby, brak MPZP).
Czy możliwy byłby zakup jeśli działki te byłyby określone jako rolne?
jestem wspołwłacicielka działki rolnej 1,8 ha.chciałam zrobić rozdział z kuzynem czyli na połowe wychodzi 54ar.I te moje 54ar chciałam podzielic i dac połowe siostrze .Czy moge tak zrobic?
1.8 ha na połowę to wychodzi 0.90 ha
Czy moge kupic dwie dzialki rolne 4 klasy, od wlasciciela, ktory ma jedna 25 arow a druga 20 arow, lacznie 45 arow. Zrobic to w 1 akcie. Nie jestem rolnikiem. Prosze o info. Wg mnie moge kupic bo nie ma pojedyncza dzialka 30 arow i wiecej… jak Pan uwaza?