Nowa ustawa o ustroju rolnym – odroczona?

Wyroki Trybunału Konstytucyjnego i problemy z ich publikacją przyćmiły ostatnio wszelkie inne tematy.

W cieniu tych poważnych kwestii z prof. A. Rzeplińskim, S. Piotrowiczem oraz B. Kempą w rolach głównych (względnie – najbardziej eksponowanych), przebiegają prace nad zmianą ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, którą uchwalono 5 sierpnia 2015 r.

Otóż 1 grudnia wpłynął projekt ustawy, która odracza wejście w życie nowej ustawy do 1 maja 2016 r. 9 grudnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyraziła pozytywne zdanie o projekcie, nie wnosząc uwag.

Jest zatem szansa, że nowe przepisy wejdą w życie dopiero w maju, co zbiegnie się z zakończeniem 12-letniego okresu ochronnego, liczonego od wejścia Polski do UE.

Trudno przewidzieć czy i kiedy zmiana ustawy zostanie przyjęta przez Sejm i Senat oraz podpisana przez Prezydenta. Biorąc pod uwagę tempo ostatnich prac ustawodawczych, może to nastąpić niezwłocznie.

Iwo Fisz

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły

 1. Maria pisze:

  Bardzo ciekawy wpis, polecam! 🙂

 2. Grzegorz pisze:

  Czy uważa Pan że to lepiej, że będzie odroczona?

  • Iwo Fisz pisze:

   Delikatnie mówiąc, nie jestem fanem nowej regulacji, ale jeśli ma ona wejść w życie, to myślę, że byłoby lepiej, aby zapewnić więcej czasu na przygotowanie się do tak daleko idących zmian.

 3. bardzo ciekawy i pouczający artykuł!!!

 4. olena pisze:

  Bardzo ciekawy wpis!!!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *