Renta planistyczna – wymierzenie opłaty wobec członków zarządu

Pisałem już na blogu, że renta planistyczna (opłata planistyczna) obciąża podmiot, który zbywa nieruchomość.

Jednym z błędów, które popełniają organy wymierzające rentę planistyczną (opłatę planistyczną), jest wydanie decyzji ustalającej należność z tytułu wzrostu wartości nieruchomości na skutek wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub jego zmiany wobec reprezentantów właściciela (użytkownika wieczystego)

Chodzi o sytuację, w której właścicielem (użytkownikiem wieczystym) nieruchomości, która została zbyta, jest osoba prawna lub tzw. ułomna osoba prawna, np. spółka z o.o. czy spółka komandytowa.

W takich przypadkach, decyzję należy wydać wobec właściciela, czyli np. spółki z o.o., a nie wobec członków jej zarządu (oznaczonych z imienia i nazwiska) czy też zarządu spółki z o.o.

Decyzja wydana wobec reprezentantów strony jest wadliwa i może zostać skutecznie zaskarżona odwołaniem. W przypadku, gdyby taka decyzja stała się ostateczna, to można ją skutecznie kwestionować składając wniosek o stwierdzenie nieważności tej decyzji.

Iwo Fisz

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły

4 Komentarze do tego wpisu post

 1. Wojciech pisze:

  W odpowiedzi na pytanie Pana pytanie na blogu pana Piotra Z. spróbuję wyjaśnić. Wpis na blogu robiłem w kontekście do art. pt. Dostęp do informacji publicznej i może był niezrozumiały. Otóż wystąpiłem do przedsiębiorstwa przesylowego o przesłanie kopii decyzji, którą oni wskazali, jako podstawę korzystania z mojej nieruchomości. Odpowiedzieli po dłuższym okresie czasu, po ukazaniu się w/w artykułu, że kopii decyzji nie prześlą ze względu na ochronę danych osobowych i ochronę tajemnicy przedsiębiorstwa.

  • Iwo Fisz pisze:

   Panie Wojciechu! To zrozumiałem, bardziej interesuje mnie natomiast jaką postać ma odpowiedź, którą Pan dostał – czy jest to decyzja administracyjna (te słowa byłyby w nagłówku, a na początku zapewne zacytowano przepisy prawa), czy też było to zwykłe pismo z informacją, że spółka nie udzieli Panu informacji z uwagi na ochronę danych osobowych i ochronę tajemnicy przedsiębiorstwa.

 2. Rafał pisze:

  Mam pytanie czy użyta fraza „renta” jest w tym przypadku szczęśliwym określeniem?
  Dla tego, iż renta jest czymś co uzyskujemy cyklicznie. W tym przypadku nie powinniśmy tego nazwać opłatą planistyczną?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *